BIJVOB GSEL MIDDELBURGSCHE COURANT Middelburg 7 April, Benoemingen en besluiten. Onderwijs, Kerknieuws. Marine en leger. Kunstnieu ws. Het Panama-kanaal en de paniek. van de VAN Donderdag 8 April 1880. N° 83. De heer W. M. Logeman geeft in het Album der Natuur eene korte maar belangrijke beschou. wing over het spiritisme en de natuurwetenschap. Hij herinnert dat beroemde geleerden, de Engel- sche scheikundige Crookes, ontdekker van het thallium'metaal en uitvinder van den radiometer de Duitsche hoogieerareu ZöllnerFechner en Wilhelm Weber, openlijk en na ernstig onder zoek de vaan van het spiritisme opgeheven en dit voor de wetenschap aannemelijk verklaard hebben. Ofschoon nu Crookes ten allen tijde meer blijken heeft gegeven van genialiteit dan van logischen redeneertrant, en Zöllner zijne verklaring der spiritistische verschijnselen in ver band brengt tot eene uiterst onbegrijpelijke, door hem uitgedachte theorie der „vierde dimensie", zou dit een en ander echter niets tegen het spi ritisme zelf bewijzen en de mannen der wetenschap niet ontslaan van den plicht om met het spiritis me, als wetenschappelijk feit, rekening te houden. Het is echter gebleken dat Crookes, de meest gezaghebbende verdediger van het spiritisme in Engeland, niet alleen zichzelf bedrogen heeft, maar door anderen bedrogen is. In de Times van 10 Januari jl. vindt men namelijk eene beschrijving, onderteekend door de heeren George B. Sitwell en Carl von Buch, van eene spiritualistische séance, waarin het bedrog ontmaskerd is. De zoogenaamde „geest" van een twaalfjarig kind, die „opgeroepen" heette te worden, bleek niemand anders te zijn dan het medium zelf, dat gebonden achter eene gordijn moest zitten. Deze ontmaskering zou niets meer, maar ook niets minder, bewijzen dan die welke te Arnhem door dr. Cattie en op vele andere plaat sen met Slade, „professor" Hansen en andere „geestenbezweerders" zijn geschied. Maar nu heeft C. A. Burke, de ondernemer der spiritistische voorstellingen welke door de heeren Sitwell en Von Buch aan de kaak gesteld zijn, in de Times van 13 Januari geschreven dat het als bedriegster ontmaskerde medium niemand anders was dan de vroegere miss Florence Cook, die gedurende eene reeks van jaren, met de uiterste voorzorgen tegen misleiding, aan eene menigte proefnemingen onder worpen was geworden door en ten huize van den heer Crookes, den beroemden, hooger genoemden geleerde en natuuronderzoeker. Daar Burke overigens de juistheid der door de heeren Sitwell en Von Buch verhaalde feiten niet ontkent, volgt hieruit dat ook Crookes mot be driegers te doen gehad heeft en de heer Loge man komt dus tot de gevolgtrekkingóf dat Crookes zedelijk verplicht is zijn vroeger met het spiritisme uitgesproken instemming, op grond van gebleken bedrog, in te trekken; óf dat die instemming, indien hij haar volhoudt, alle waarde verliest als op gebleken bedrog berustende. Wat Zöllner betreft, diens nevelachtige theorie is alleen gegrond cp hetgeen hij gemeend heeft waar te nemen bij Slade en Hansen, twee in Nederland genoeg bekende „duivelskunstenaars". zijn eigen huid en hij was op het punt van ronduit te verklaren dat zoo'n zwarte rok, zooals de andere bedienden droegen, voor hem volstrekt niet paste, toen mevrouw hem opnieuw te hulp kwam en zei: „Gij hebt gelijk, zijn livrei is oud, maar als gij mij genoegen wilt doen laat gij zijn nieuwe net zoo makenhij bedient toch niet aan tafel en als hij 's morgens in zijn gewone pakje met die roode en gele opslagen door het huis loopt, om de klokken op te winden en ons de brieven en couranten te brengen, zal ik mij zelf verbeelden dat ik nog jong ben en dan zien de kinderen meteen hoe het hier ten tijde van hun grootvader is geweest. Kasper zou 's winters kou lijden met een rok en hij zou er met zijn lange beenen net uitzien als een ooievaar," voegde zij er lachend bij. Mevrouw scheen wel te weten hoe zij met den generaal moest omspringen, want hij stemde terstond toe in alles wat zij zeide. Vader kwam weer in dienst en de generaal bemoeide zich niet meer met hemmaar hij begon den volgenden dag met den opzichter het goed in oogenschouw te nemen, zoodat hij meer buiten dan in huis was en de opzichter volstrekt niet wist hoe hij het met hem hadwant ofschoon hij kaarten en plattegronden van de geheeie bezitting had, reed hij langs alle velden en wegen, door de bosschen en over de weilan- pensioenen. Op zijne aanvrage op pensioen gesteld de le luit. F. A. Hoefer, van het le reg. veld-artillerie en dat pensioen bepaald op f 900 'sjaars. legeu. Benoemd tot le luit. bij de He afd. vest.-art., de 2e luit. A. li. Ophorst, van die afd. Voor vijf jaren gedetacheerdbij de inf. van het leger in N.-I., de kapitein F. H. A. Rijnders, van bet 8e reg. inf.; en bij de inf. hier te lande, en wel bij het 8e reg., de kapitein jhr. A. M. van der Does de Bije, van het N.-I, leger. Benoemd tot 2en luit. plaats, adj. 2e kl. te Leiden, de wachtmeester H. K. van Dieponbrugge, van het 4e reg. huzaren. Aan den gepensioneerden kolonel jhr. K. Wï de Koek en den gepensioneerden majoorV. W. R. baron Bentinck tot Schoonbeten, is zonder eenige gevolgtrekking voor andere gepensioneerde off., de rang verleend, respectievelijk van generaal- majoor en van luitenant kolonel, als een blijk van Zr. Ms. tevredenheid wegens de diensten, door die hoofdofficieren bewezen als adjudant van wijlen den prins van Oranje. Het departement Waterland der maatschappij Tot NtU van H Algemeen heeft f 5420 bijeenge bracht, waaronder vier giften ieder van f 1000, voor het oprichten eener bewaar-, naai- eu brei- school te Nieuwendam. Aan het hoofdbestuur van V Nut zal nu ook eene toelage gevraagd worden. De commissie van toezicht voor 't middelbaar onderwijs te Zutfen heeft aan den gemeenteraad voorgesteld de traktementen der leeraren geza menlijk met f 2470 te verhoogen en de vastgestelde minimum-jaarwedden na vier- en tienjarige termijnen van dienst geregeld te doen klimmen. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst heeft bij adres aan de regeering verzocht in iedere lagere school een afzonderlijk lokaal voor zangonderwijs beschikbaar te stellen. Het verzoekt verder het examen der hoofdonderwijzers in de zangkunst aanmerkelijk te verzwaren. Het provinciaal kerkbestuur van Zuid Holland heeft in zake de Dordtsche quaestie besloten lo. zelf te doen wat het klassikaal bestuur had behooren te doen, met ontslag van dat bestuur van verdere bemoeiingen in deze 2o. eene commissie van vier leden uit zijn midden te benoemen, die bevoegd zal zijn, in ver- eeniging met de predikanten, al datgene te ver richten wat des kerkeraads is, althans voor zooveel de goede gang van zaken dat onvermijdelijk vordert, bepaaldelijk ook met opzicht tot de aanneming van nieuwe lidmaten en de inschrijving hunner namen in het lidmatenboek der gemeente. Met den 1 Mei a. wordt te Hellevoetsluis in dienst gesteld Zr. Ms. stoomschip 4e kl. Bonaire onder bevel van den kapt. luit. t/z. J. P.van Rossum, die tevens zal optreden als stations kommaudant van Zr. Ms. zeemacht in de wateren van Curaqao. De minister van mariae brengt in de St. Ct. ter kennis dat het examen voor scheepsklerk dit jaar in de maand Augustus a. zal plaats hebben. De aspiranten moeten zijn Nederlanders en geboren in de jaren 1863 of 1864. Het aantal vacaturen bedraagt 6. De vereischte kundigheden en in te zenden stukken zijn vermeld in de St. Ct. Het Groninger opera-gezelschap dat den 13en den en toen hij daar mede klaar was bezichtigde hij even nauwkeurig alle schuren en stallen, de branderij, de gereedschappen, onderzocht den veestapel en de woningen der arbeiders en liet precies opschrijven hoeveel .zielen er in elk vertrek gehuisvest waren, waarbij ieder zijn naam en ouderdom moest opgeven. Dat vond niemand zeer aangenaam, daar de menseh toch altijd gaarne weet wat men met hem voorheeft en de generaal zich daar volstrekt niet over uitliet. Alleen had hij tot den opzichter gezegd dat hij de goederen heel anders dacht te besturen. Die oude manier van het land te be bouwen deugde niet en men moest buiten zooveel mogelijk zien alles zelf te maken, om weinig van anderen noodig te hebben en trachten zooveel mogelijk voorbrengselen te verkrijgen en te ver- koopen. De landbouwer miste handelskennis en een goede militaire regeling. Met een goed grootboek en flinke krijgstucht kon men overal wonderen verrichten en daar zou hij spoedig een begin mede maken. De opzichter zei niets, maar in vertrouwen liet hij zich tegen mijn vader niet gunstig over die plannen uit; want hij vond dat alles wat op het soldatenwezen betrekking had niet zoo van zelf bij den landbouw te pas kwam, waarbij men toch altijd van goed of slecht weer afhankelijk was en daartegen «hielp geen krijgstucht of com- mandeeren. dezer alhier de Martha zal opvoeren, trad Maan dag te Meppel op met Mozart's Figaro's Hochzeit „Het talrijk opgekomen publiek, schrijft men van daar, heeft een genotvollen avond door gebracht. Het orkest was zeer goed bezet. Het ensemble liet weinig te wenschen over de zang was over het algemeen zeer zuiver, zoodat de dames König als die Grafin en Ledwinka als Susanneen de heeren Duvell als Almaviva en Rechtmann als Figaro meermalen luide werden toegejuicht. Tartuffenaar de vertaling van prof. Alberdingk Thijm, is thans bij Het Nederlandsoh Tooneel in studie. De rolverdeeling getuigt zoowel voor de zorg van de directie als voor de toewijding der sujetten. Zij is als volgt: TartuffeL. BouwmeesterFlmiremevr. De VriesOrgonSpoor Cleante, Van Schoonhoven Mad. Fernellemevr. KleineDorine, mej.C.Pool man; Mariannemej. SablairollesValere, J. de Vos; Damis Tourniaire; Mijnheer Loyal, De Boer, GerechtsbeambieMorin. De zuiver politieke quaestie van de wederin voering van het Monroe-stelsel is in Amerika wellicht meer voorwendsel dan oorzaak van het verzet tegen de grootsche plannen van den heer De Lesseps. Er is inderdaad in dat stelsel, wat dé toepassing op het Panama-kanaal aangaat, niet veel wat den practischen Amerikaan warm moet maken. De invoering van Europeesch ka pitaal en Euiopeesche werkkracht is vooral in de Vereenigde Staten steeds met verstandige inge nomenheid begroet, en waar nu juist het tegendeel het geval is moeten wij minder zoeken naar de redenen aan eene staatkundige tbeorie of aan nationalen trots ontleend, dan naar practische belangen, welke door de voltooiing van het kanaal zouden benadeeld worden. Het zou kinderachtig zijn eenige waarde te hechten aan de door Amerikaansche dagbladen opgeworpen bewering, dat het het groote Ameri kaansche vasteland onwaardig zou zijn zich te laten verdeelen in twee eilanden. Een evenmin ern8tigen indruk maakt eene bewering der New- Yorksche Tribune op ons, als zij zegt dat het kanaal de Vereenigde Staten aan de genade van Engeland zou prijsgeven, dat met zijne sterke vloot in West-Indië zich van de kanaalinonden zou kunnen meester maken en naar goedvinden de kusten van Californië en Oregon zou kunnen teis teren en brand^hatten, terwijl de Amerikaansche vloot den langen omweg maakte om kaap Hoorn. Het zwaartepunt van den aanval komt ons voor gelegen te zijn in het eigenbelang der groote spoorweglijnen. „Te midden van de schrikwek kende onzekerheid en de fabelachtige uitgaven van den burgeroorlog, zegt de Evening Mail heeft de Amerikaansche activiteit, vrijgevig ge holpen door de regeering, het reusachtige werk ondernomen van eene spoorwegverbinding door het gansche vasteland van Noord-Amerika. Nu iedere tak van nijverheid nog den last draagt, door dat heldentijdvak opgelegd, is het nu voor ons het oogenbhk om de opening te begunstigen van een waterweg, die eene ernstige concurrentie zou voeren met ondernemingen die ten deele en ieder jaar meer onze regeering en ons volk voor de gedane uitgaven schadeloos stellen En isfiet op dit oogenblik verstandig om mede te helpen aan den aanleg van een kanaal, dat dienen zal om onzen handel te verdrijven van den Stillen Oceaan, zooals hij reeds van den Atlantischen verdreven werd? In deze weinige woorden zijn wellicht alleen de motieven te zoeken van den strijd, die zich kleedt De generaal dacht er echter heel anders over. Bevelen en organiseeren was zijn lust en zijn leven en ofschoon de menschen in het eerst voor hem rilden en beefden, kwam er toch eensklaps zooveel leven op de boerderij en in het dorp, dat zij er zelf schik in kregen. Er kwamen metse laars en timmerlieden uit de stad en na een paar weken was het bouwen in vollen gang, zoodat er veel handen noodig waren en daar het werk goed betaald werd en de oogst zeer overvloedig be loofde te worden, hoorde men al heel spoedig zeggen dat het toch vrij wat voordeeliger was, wanneer de eigenaars op het goed woonden en niet in de stad. Maar de blijdste van allen was weldra mijn vader, toen hij zijn nieuw pak aan had, weer bedienen mocht en zag hoe deftig alles op het kasteel toeging; want de generaal, die zeer voortvarend was, had terstond den omgang gezocht van al de adellijke families in de buurt en er werden veel menschen gezien, zoodat da heide knechts, die vader eerst zulk een doorn in het oog waren ge weest, nu de handen zóo vol hadden dat zij heel blij waren wanneer hij, zonder een woord te zeggen, in de bres sprong, opdat alles zijn geregelden gang kon gaan. Somtijds kwamen zij zelfs bij hem om zijn hulp in te roepen en het duurde niet lang of de generaal liet hem, als het wat druk liep, mede bedienen. Zoo geschiedde hot op zekeren dag dat de oude in algemeen politieke of op zonderÜDg begrepen eigenwaarde rustende argementen. Niet de geheeie openbare meening in Amerika gaat echter met deze redeneeringen mede. De heer De Ltsseps is in New-York en andere steden warm ontvangen, en de krachtige bejaarde „doorgraver" heeft met zeldzaam gelukkigen afloop eene reeks van recepties, optochten, in aal tij den en toosten doorstaan, die jonger menschen ziek zouden kunnen maken. Een enkel voorbeeld van een toost bewijze wat de man aan te hooien had. „Zoodra de gansche aarde, riep iemand te New-York aan tafel uit, slechts éene groote bouwhoeve zal zijn, waarin iedere akker zal voortbrengen wat het best gedijt op zijn grond en in zijn klimaat, zoodra de voortbrengselen snel en gemakkelijk zullea geruild en verspreid wor den, zullen wij niet meer van hongersnood hooren. Ieder zal zijn buurman van het noodige voorzien, zooals wij het thans de uitgehongerde Ieren doen. Zoodra de Afrikaansche neger brood zal eten en een katoenen hemd zal dragen, zullen menschen- eterij en slavernij verdwenen zijn. Zoodra de Chinees het brood voor denzelfden prijs zal kunnen koopen als do rijst, zal hij er de voorkeur aan geven, eene geheeie verandering ondergaan en gelijk worden aan de blanke rassen". Die tafelwelsprekendheid zal zeker het kanaal van Panama niet graven, en gelukkig valt er op eene meer steekhoudende uiting der openbare meening ten gunste van het kanaal te wijzen. De New-York Herald, die geen geringe kracht in de Vereenigde Sta ten is, stelt op den voorgrond dat de Amerikaansche handel zelf voordeel zal genieten bij het kanaal. „De groote zaak voor onzen handel, zegt zij, is dat het kanaal zoo spoedig mogelijk geopend wordt, het komt er niet op aan door wien. De vrees dat onze politieke invloed op dit vasteland erdoor vermin deren zou is kleinmoedig, ja belachelijk. De gemoederen der Amerikanen, die zich aan zulk eene vrees overgeven, zijn geketend door politiek bijgeloof zonder kracht. Met onze dag aan dag wassende kracht, met zulke vooruitzichten voor ons zou het laf en bespottelijk zijn in hyste rische stuipen te vallen bij een hersenschimmig gevaar voor de belangen van Amerika; terwijl wij voor het tegenwoordige ruim de middelen hebben om die te beschermen, en die middelen in de toekomst voortdurend zullen toenemen." Dat is zeker ruimer gezien dan de opgenoemde bezwaren zich kunnen uitstrekken en de blik van de New-York Herald kan do meening der toekomst zijn. Behalve den tegenstand in Amerika bestaat echter nog het groote geldelijke bezwaar. Het kanaal is na de opmeting begroot op 843 millioen franken. Een mooi cijfer. De heer De Lesseps heeft reeds eenmaal eene inschrijving geopend welke slechts een mager resultaat had en het is zeer twijfelachtig of na zijn bezoek in Amerika en do daar gewekte oppositie eene tweede poging beter zou slagen. De kapitalisten zullen blijven aarzelen zoolang de Amerikaansche regeerings- kriugen zich tegen het plan verzetten, en in deze kringen spelen de spoorwegmaatschappijen eene groote rol. Dat alles behoeft echter niet te dóen wanhopen aan het tot stand komen van het werk. Het Panama-kanaal is een van die grootsche denk beelden die niet verdwijnen, als eens een machtige geest ze heeft opgevat, verwerkt en tot algemeen goed gemaakt. De heer De Lesseps kan gerust zijn; al beleeft bij het niet meer dat groote schepen met ongebroken lading in luttel tijds van den Atlantischen in den Stillen Oceaan ver plaatst zijn, zijne schepping zal niet verloren zijn, en in figuurlijken zin zal het middenstuk van een der Amerikaansche maaltijden waarheid worden, waarop hij was voorgesteld in zwarten rok, met eene spade in de hand en het onderschrift„De Lesseps aan het werk." graaf Van Berkow en zijn zuster vader opmerkten, hem Kasper noemden en met hem over den ouden beer begonnen te praten, waarbij de graaf tot den generaal zeide, dat het hem altyd zooveel geuoegen deed wanneer hij in den tegenwoordigen tijd, waarin meesters en bedienden zoo wispel turig waren, ten minste op een landgoed nog zulk een oud familiestuk aantrof, waarop men zich verlaten kon; want een knecht die in een familie oud geworden is, is meer waard dan tien anderen. Dit stond natuurlijk de twee jonge bedienden niet zeer aan en dat waren toch ook fatsoenlijke lieden, die de graaf, toen hun diensttijd bij zijn regiment afgeloopen was, bij zich gehouden had. De jongste, August, kwam dikwijls 's avonds een praatje bij ons maken en dan had ik het liefste dat hij uit zijn soldatentijd of over de familie op het kasteel vertelde. Wordt vervolgd.) gedrukt rij de gebroeders abrahams te middelburg

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 5