Laatste berichten* Ond erwijs, Kerknieuws. Landbouw. Rechtszaken. Burgerlijke stand. Weerkundige waarnemingen. Gemeenteraad van Vlissingen. Poeterentot commies, de adjunct-commies A. van Loenen; tot eersten klerk de tweede klerken A. J. van Gogh, C. de Hoop, K. H. A. Wolffen- sperger, A. W. Carrière jr., M. C. A. Muller en F. W. van Erp Taalman Kip; en aangesteld tot tweeden klerk de heeren F. K. C. de Jongh van Arkel, L. P. A. A. Trippelaar en C. C. Vogelenzang. Benoemd tot kamerbewaarder C. W. Neuman, tot concierge, H. Thijssen en tot bode, W. de Hollander. Akte examens in Zeeland. Als onderwijzeres in de Franscbe taal zijn toegelaten 4 candidaten, de dames M. Bernet, te Hontenisse, B. K. van der Hoek, te Goes, C. M. A. F. L. Sterk, te Oud-Vos- meer, en J. F. Zuurdeeg, te Ziorikzee. Rilland-Bath, 4 April. Dr. J. Schaar- mans-Stekhoven, predikant bij de N. H. gemeente alhier, heeft voor de toezegging '.au beroep naar Nieuwcrkerk op Duiveland bedankt. Schouwen-Duiveland, 4 April 1880. Ouder gewoonte laten wij hier den tiendafkoop in Zeeland volgen over 1879, naar de,verschillende landen Noord-Beveland 7,618, Schouwen-Duiveland f 25,871,50, Tholen ƒ15,904,181, Walcheren 934,881 Zuid-Beveland 99,072 561, te zamen f 140,400,581. Het totaal-cijfer van den tiendafkoop in Zeeland bedraagt over 1872-1878 2,540,034,79, gemiddeld f 862,862,11 per jaar. Het jaar 1879 maakt evenals in zoovele andere zaken met bovengenoemd cijfer zulk een slecht figuur, dat het onnoodig is er iets bij te voegen. Blijkens eene opgave in de Economist is de graanproductie in den staat Illinois in tien jaren toegenomen als volgt. Aan maïs werd voortge bracht, in 1869, 121 millioen bushels (1 bush 36 kop) en in 1878, 250 millioen bushelsDaarvan weid naar Chicago, meest ter verdere expeditie, verzonden: 21 mill. bush, in 1869 en 59 mill. bush, in 1878. De tarwe-opbrongst was, in 1869, 28 mill, bushtls, in 1878, 33 mill, bushelsDe verzending over Chicago van deze vrucht bedroeg, in 1869, 13 mill., in 1878, 24 mill. bush. In a lie categorieën dus belangrijke stijging. Daarbij komt dat de kosten van vervoer uit het Westen naar de Ameiikaansche zeehavens steeds lager worden. In 1869 kostte het trans port per 100 pond naar de zeehavens 80 tot 40 Amer. centen (2§ cent)in 1878 was het juist de helft. Bovendien is men ernstig bezig aan de vei betering der gemeenschap te water en de tijd schijnt niet ver meer af, dat schepen met graan met ongebroken ladiDg van Chicago in zee zullen komen. Let men eindelijk nog op de millioenen bunders maagdelijk land, die in het Westen voor den graanbouw beschikbaar liggen, dan wordt men tot de gevolgtrekking gedwongen, eensdeels dat vermindering der Amerikaansche concurrentie op de Europeesche graanmarkten niet te voorzien, anderdeels dat schaarschte van voedingsmiddelen door overbevolking in Europa niet licht te vree zen is. Zierikzce, 5 April 1880. De arrondissements rechtbank veroordeelde heden Jan Vaü der Heijde, bijgenaamd Jan de Keus, laatst gewoond hebbende te Bergen op Zoom, wegens hot stelen van een zilveren vingerhoed en wegens bedelarij tot eene cellulaire gevangenisstraf van zes maanden. maar ik begreep er toch zooveel uit dat zij von den dat ik daarvoor niet voel aanleg scheen te hebbendaarop vroeg de generaai: „Gij zegt dat gij bediende moet worden, wilt gij het dan liever niet zijn Ik wist niet of ik ronduit mijn meening mocht zeggen en zweeg stil. „Nu?" zei de generaal „hoe is het Wilt ge of wilt ge niet Ik schudde ontkennend met het hoofd. „Wat zoudt gij dan willen worden?" vroeg mevrouw vriendelijk „zoudt gij schrijver willen worden Ik schudde opnieuw met het hoofd, tot dat de generaal mij gebood eindelijk mijn mond open te doen en behoorlijk te antwoorden. Toen schepte ik moed ofschoon ik wist dat bet mij thuis ingepeperd zou worden en zei „Bij den schilder wilde ik in de leer, bij dien Schilder, die hier gewerkt heeft." „Schilder? Zoo? Daar zullen wij eens over moeten denken!" sprak de generaal „ga nu maar heen! Het overige zal wel te recht komen!" Deze woorden klonken mij zeer aangenaam in de oorenwant de meester had, telkens als er sprake was van het overhandigen van den wensch, geëindigd met te zeggan, dat het overige wel te recht zou komen en nu ik die woorden in de werkelijkheid vernam, hoopte ik eindelijk op den goeden weg te zijn. Mevrouw gaf mij een groot De beklaagde, die reeds drie vonnissen te zijnen laste heeft, wegens bedelarij en oplichterij, woonde vroeger te Zierikzee, waar hij, evenals in zijne nieuwe woonplaats, te Blechter naam en iaam be kend staat. In de voor het gerechtshof te 's Hage aanhan gige zaak, vermeld in ons nommer van Vrijdag 27 Februari, van W. In 'tVeld, appellant, tegen den heer Van den Bussche geïntimeerde, tevens oorspronkelijk eischer in vrijwaring, en de heeren Croekaert en Blondeau, oorspronkelijk gedaagden in vrijwaring, nu mede-geïntimeerden, waarbij door den eerstgenoemde ODtbinding van het bestaand contract met schadevergoeding werd gevorderd ter zake van niet tijdige oplevering van aan hem verpachte landerijen ter bebouwing, heeft het gerechtshof to 'sGravenhage gisteren uitspraak gedaan. Daarbij is het vonnis der reohtbauk te Middelburg, waarbij appellant's eiseh werd ontzegd, vernietigd en de vordering van den appellant toegewezen met veroordecling van de heeren Croekaert en Blondeau om den oorspronkelijken gedaagde, den heer Van den Bu sscbe,tevrij waren Heden morgen omstreeks half acht is zekere W., vader van een talrijk gezin, werkzaam zijnde aan boord van het Ned. fregatschip Baron Pallandt van Roozendauldoor een vallenden voormars- Bchootkettiüg zoodanig aan het hoofd getroffen dat hij, nadat de heer Jansen de eerste geneeskun dige hulp had verleend, naar het gasthuis moest vervoerd worden en men voor zijn leven vreest. In een geschil tusschen de gemeente Am sterdam en het departement van marine, over eene ontstane verondieping in 't Oosterdok, is de gemeente door eene commissie van twee ingenieurs- scheidsrechters in 't gelijk gesteld. De spoorwegen iu Europa bestaan nog niet zóo lang dat er onder hun personeel gouden dienst-jubileums gevierd kunnen worden. Twee machinisten in het geheele werelddeel hebben echter hun 40jarigen dienst gevierd. De een is machinist op den Berg-Markischen spoorweg te Dusseidorp en ontving Vrijdag jl. van zijne directie een feestgeschenk van f 1800. De ander is een Engelschman en heelt nog twee jaren langer dienst. De Rotterdamsche Lloycl heeft een nieuw schroefstoomschip in de vaart op Java gebracht, dat den naam Utrecht voert en in Engeland ge bouwd is. Het meet 2200 ton, voert machines van 200 paardekrachten nominaal en is voor 38 passagiers en 400 militairen uitmuntend ingericht. Kapitein Boon is tot gezagvoerder benoemd. Z. K. H. prins Frederik heeft voor het nationaal huldeblijk aan generaal Van der Heijden ƒ500 toegezegd. De jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der Maatschappij van Levensver zekering gevestigd te Dordrechtis aldaar gehouden. Vertegenwoordigd waren 182 aandeelen. Uit het jaarverslag bleek, dat waren afgegeven 15.427 polissen of 1893 meer dan het voorgaande boekjaar, en dat de sterfte op de verschillende tabellen ruim 154 pet. beneden do sterftetafels was gebleven. De pogingen, door de directeuren aangewend, om een betere wettelijke regeling van het levens verzekeringswezen te verkrijgen, waren tot dusver niet met den gewenschten uitslag bekroond. Het ministerie—Kappeyne liet, bij zijn aftreden, de belofte van indiening eener wet met opheffing der bestaande koninklijke besluiten onvervuld achter, terwijl het tegenwoordige ministerie zijn inzien daaromtrent nog niet officiéél te kennen gaf. Verdi heeft de vijf nieuwe opvoeringen zijner opera Aïda te Parijs zelf gedirigeerd. De toevloed van toehoorders was steeds stijgende: de vijfde stuk gebak en zei dat ik vader bij haar moest zenden en terwijl ik heel voorzichtig den terug weg aflegde, riep de jonker mij plagend na „Val nu niet weer!" „Neen, lompertherhaalde het kleine meisje „niet vallen lompert? Dan wordt vader boos!" Ik was het kasteel reeds uit en op het plein voor onze deur en nog altijd meende ik- dat fijne stemmetje te hooren. „Niet vallen, lompert!" VIERDE HOOFDSTUK. Mijn eerste gedachte bij het onheil op het kasteel was natuurlijk geweest dat ik thuis een geducht pak slaag zou krijgen en dat bleef dan ook niet uit. Daar dit echter niet zoo iets heel bijzonders was, trok ik het mij niet erg aan; want ik was inwendig woedend. Hoe graag had ik ook eens ergens op losgeslagen, net als vader op mij en als vader er niet zoo goed voor gezorgd had, zou ik mijzelvou misschien geranseld hebben. Ik moest al het nieuwe goed uittrekken. Tot op dezen morgen had ik het als iets heiligs be schouwd en wat had ik er naar gesnakt om het aan te trekken! Maar nu ik het uittrok wist ik wat het was, dat mij zoo deed zieden van toorn. Ik verfoeide die dikke blauwe jas, met die lange mouwen en die afschuwelijke laarzen, die mij voorstelling bracht 20.400 franken op, het hoogste cijfer dat tot dusverre op een gewonen abonne- mentsdag in de opera behaald werd. Hij heeft bij die gelegenheid hartelijk afscheid geuomen van het peisoneel, dat hem een prachtigen gouden beker, naar een model van Benvenuto Celling ter herinnering heeft aangeboden. Een man die heel wat boosheid in zijn leven gezien heeft, de gewezen opper-commissaris van politie te Parijs, Claude, is op 70jarigen leeftijd op zijn buitentje te Vincennes gestorven. Hij raakte het eerst bekend bij den aanslag op het leven van Napoleon III door Orsini, van wien hij twee medeplichtigen op het spoor kwam. Onder zijne latere „campagnes," verdienen vooral die tegen Lapommeraie, den arts-giftmenger, Avinain, den slachter en vrouwendooder, Poucet, den moeder-moordenaar en Troppmann, den dood slager van een geheel gezin, vermelding. Door het bestuur der Commune werd hij gevangen gezet: deze heeren hadden niet veel op met de vijanden van dieven en moordenaars. Men liet hem echter in leven en in 1875 nam hij zijn pensioen, dat 6000 franken bedroeg. Men noemde hem in de wandeling „vader Claude" en zijn uiterlijk was dat van een rustig bureau-man gladgeschoren, netjes en goedhartig. Russische bladen geven de volgende voor stelling van de Chineesche strijdkrachten te land, welke echter in den laatsten tijd van andere zijden als aanmerkelijk sterker zijn opgegeven. „Het voornaamste deel van het Chineesche leger bestaat uit het „eerste armeekorps", samengesteld uit acht Mantsjoe, acht Tartaarsche en acht Chinee sche korpsen benevens het garnizoen van Peking. De soldaten van dit eerste armeekorps zijn slechts bij uitzondering geoefend en voor het grootste deel gewapend met oude zwaarden, bogen, speren en ander wapentuig uit vorige eeuwen. Zij worden slecht betaalden zoeken dus voor levens onderhoud ander werk, buiten den krijgsdienst. De geheele sterkte van dit korps, buiten de officieren, bedraagt ongeveer 105,000 man. Daaren boven heeft men nog de lijfwacht van den keizer, 16,500, man en eene divisie infanterie van 20,000 mau, die den veiligheidsdienst in de stad Peking en de voorsteden waarneemt. Deze strijd macht kan aangevuld worden met het zoogenaamde „groene-vlag-leger", dat bestaat uit 18 korpsen, éen voor iedere provincie des rijks. De sterkte van dit leger op het papier is 651,000 man met 7,000 officieren, doch het is zeer twijfelachtig of wel ooit meer dan de helft in het veld kan gebracht worden. Slechts 50,000 man hiervan zijn voorzien van Europeesche wapenende overigen dragen speren, vuursteen-geweren en korte zwaarden. Ten slotte telt het Chineesche leger nog een ongeregeld korps vrijwilligers, die worden opgeroepen, telkens als de geregelde troepen in zekere streek niet bij machte zijn een opstand te onderdrukken of de rooverbenden uit te roeien. Deze zijn ook slecht gewapend en kennen bijna geen tucht." De Chineesche marine bestaat volgens dezelfde bron gedeeltelijk uit in Engeland gekochte schepen, welke door Europeesche officieren gekommandeerd worden. Andere schepen zijn in China gebouwd onder het opzicht van een Fransch zeeofficier. Men zegt dat de Chineesche regeering hare laud en zeemacht geheel wil reorgauiseeren, en het zou met dit doel zijn dat enkele Chineesche officieren bij een Pruisisch regiment zijn ingedeeld. In den zoölogischen tuiu te Philadelphia is een jonge olifant geboren, waardoor de meening der natuurkundigen dat tam gemaakte olifanten niet voortteelen, wordt weersproken. De joDge spruit is zoo groot als een wild zwijn en neemt lustig voedsel op van zijne achttienjarige moeder. Hij is geboren met een volledig stel tanden, waaraan alleen de slagtanden ontbreken. Aan de rechtsgeleerde faculteit der hoogo- school te Leipzig zullen in het aanstaande zomer halfjaar niet minder dan 149 voorlezingen per week gehouden worden, ongerekend die over staathuishoudkunde en verwante vakken, welke tot de philosophische faculteit behooren. Daar van worden er 15 van 's morgens 7 tot 8 en 18 van 8 tot 9 uren gehouden, terwijl er in 't geheel 94 des voormiddags zijn afgeloopen. De Leipziger professoren en studenten schijnen dus vrceger in de weer te zijn dan hun Nederland- sche confrères De Petersburgsche politie heeft zekeren Kowialkowski gevangen genomen, die betrokken schijnt geweest te zijn in den aanslag in het winterpaleis. Men hoopt zijne identiteit met den verdwenen schrijnwerker te kunnen bewijzen. De stukken omtrent Hartmann zullen eerstdaags publiek gemaakt worden. hadden doen vallen. Ik wierp ze met mijn pet die ik op hoog bevel in de hand had moeten, houden, in een hoek en hoe gaarne ware ik alleen geweest om er naar hartelust op te kunnen trap pen! Met ergernis dacht ik aan het oogenblik, waarop ik dat pak weer zou moeten aantrekken en voelde een vreeselijke afgunst jegens den jonker met zijn nette blinkende laarsjes en zijn mooien witten broek. Ik had hem zijn rond kort buisje wel van het lijf willen trekken, om er ook zoo netjes uit te zien als hij en niet weer uitgelachen en „lompert genoemd te worden." {Wordt vervolgd.) St. Petersburg, 5 Aprii. Volgens berichten, heden uit Konstantinopel hier ontvangen, stemt de sultan erin toe, met Montenegro eene schik king te treffen. (N. R. Ct Londen, 5 April. In Mid-Lothian is Gladstone gekozen met 1579 tegen 1369 stemmen op den tegencandidaat. Bij de meeste der heden gehou den verkiezingen in de graafschappen zijn conservatieven herkozen. De liberalen wonnen heden twee plaatsen, St. Ives en Mid-Lothian. In Middlesex, een district van Londen, werd de heer Herbert Gladstone met eene meerderheid van ongeveer 4000 stemmen door de conservatie ven geslagen. Louden. Het ministerie Beaconsfield zal, zoodra de koningin van hare reis op het vaste land zal zijn teruggekeerd, aftreden. Volgens de Times ie Sjier Ali benoemd tot souverein vorst van Kandahar, waar eene Engel- sche bezitting zal blijven. Tweede hamer. Ingekomen zijn de ge loofsbrieven van den heer Bastert, die in handen gesteld worden eener commissie bestaande uit de heeren Luyben, Sand berg en Van Leeuwen. In gekomen zijn verder wetsontwerpen tot intrekking en vervanging van artikel 92 der wet op de rechterlijke organisatie en tot aanleg van kanaal verbindingen in Groningen, Drenthe en Overijsel en tot verbetering van den binnenlandschen water, staat in Friesland. Aanstaanden Vrijdag discussie over het tractaat met België. Berliju. Prins Von Bismarck heeft zijn ont slag aangevraagd wegens een votum van den bondsraad over eene quaestie van zegelrecht. (Van 28 Maart tot 4 April 1880.) Middelburg. Ondertrouwd. M. Dierings, jm. 26 j. met S. C. Risseeuw, j 133 j. Bevailen: E. Blaas, geb. Gillisse, z. J. A. Casteleijn, geb. Verhage, z. S. Pinto, geb. Sluijs, d. N. J. Ponse, geb. Akkermans, d. R üe Rijke, geb. de Bruine, d. G. Hubrechaen, geb. van Boxsel, z. J. B. de Zeeuw, geb. Schreu-ler, z. W. Bosdijk, geb. van Liere, z. G. G. de Hooge, geb. van Weerd, d. C. J. Schreers, geb Ten Hacken, d. OverledenE. Triinpe, vrouw van C. A. de Ridder, 29 j. C. A. Murk, man van P. Blom, 81 j. M. Veriee, wede. van C. Nellen, 57 j. A. W. Papegaaij, z. 8 m. C. J. Barbier, vrouw van P. Hendrikse, 54 j. W. F. van Teijlingen, z. 12 w. L. J. van Teijlingeu, d. 12 w. J. H. Kok, d.30j. O. J. Janse, d. 3£ m. 6 April des morgens te 8 uren. Ba- Wind Toestand der NAAIEN DEE rom. PLAATSEN. afwijk. richt. kracht luciff zee N. Shields 19.0 W 1 z. bew. kalm Sylt -11.9 Z 1 betr. Uartlepuol ZW goed kalm Swiuemunde 18.3 ZW 1 helder Hamburg 11.7 ZW 2 1. bew. Delfzijl 13.9 ZW 1 z. lew. Groningen. 13.9 z regen kalm Helder. - 14.7 Z 2 bew. Yarmouth. ZZW 1 betr. kalm Vlissingen. 14.6 ZZW 3 z. hew. Maaszicht 12.5 ZW 2 z. bew. Valentia. 12.4 WNW 5 z. bew.. golvend Portsmouth NW 4 buiig kalm Grisnez 15.2 ZW 4 regen Parijs St Mathieu. 12.0! ZW 3 z. bew. 13.2 WNW 4 'ïew. Biarritz 9.1 ZZW 1 4 regen Grootste verschil in Nederland: '8ochtends 8 uren: M. 2.2 H. des namiddags: M. 1.8 H. Barometer te Middelburg, Graan beurs: Corr Thermometer» 5 Apr. ?aav. 11 u. 46 gi. 6 Apr. 's morg. 8 u. 49 gr. 's midd. 1 u. 48 gr. 'sav. 5 u. 47 gr. Zitting van Maandag 6 April. Voorzitter de heer Smit. Bij de opening der vergadering, die na het lezen der notulen in eene met gesloten deuren overging, was de heer Wibaut afwezig, terwijl bij de her opening de heeren Schraver en Kleijnhens de vergadering hadden verlaten. Ingevolge het rapport der financieele commissie werden aangenomen verschillende voorstellen tot wijziging van en af- en overschrijving op de bc grooting. Bij dit rapport merkte de commissie van financien op dat het voor het vervolg, naar hare meening, aanbeveling verdient om alvorens de poffen te overschrijden machtiging daartoe te verzoeken. De mededeeling dat is goedgekeurd het besluit tot het brengen eener wijziging iu de verordening tot heffing van markt- en staanrecht, werd voor kennisgeving aangenomen. Na mededeeling dat de boeken en kas van den gemeente-ontvanger zijn onderzocht en in orde bevonden, komt in behandeling een adres van don heer C. van der Ploeg, verzoekende om, iQ afwijking van het in de vorige vergadering ge* nomen besluit, den koopprijs van den door hem

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2