Laatst® berichten, Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Kunstn ie uws. Rechtszaken. Verkoopingen en aanbestedingen. Weerkundige waarnemin gen. ozo zzo z zo wzw w Gemeenteraad van Vlissingen. spoorBlag tot uitvoering van zijn denkbeeld: de oprichting van eene maatschappij, die, boven ge westelijken naijver verheven, aan de producten van den landbouw en veeteelt van het gansche land een goeden afzet moest verzekeren. Uitge breide onderhandelingen werden daarover met deskundigen en hooggeplaatsten gevoerd. „Nu is de hand verlamd, die dit alles in be weging bracht. Men zette de taak van den jongen man met dezelfde toewijding voort, 't Is de beste hulde, die men aan zijne nagedachtenis kan brengen." Het April-nommer van De Indische Oids (uit gave J. H. deBussy te Amsterdam) bevat: Een bijdrage over methoden van landrente-onderzoek, door P. H. van der Kemp; een dito over de waarschijnlijkheid van droogte-voorspellingen in tropische gewesten, door prof. dr. J. A. C. Oude mans; ongeteekende opstellen over de belangrijk heid van Telok-Semawe, op Atjeh's Noordkust, en over de toestanden inde Minahassa; een brief van den heer B. V. Houthuijsen, oud-notaris te Samarang en oud-lid der commissie van den aanslag in het patentrecht aldaar, gericht aan den minister van koloniën, bevattende zeer be langrijke onthullingen over hetgeen in zake dien aanslag is voorgevallenvoorts maandelijksch overzicht, varia, briefwisseling, feuilleton enz. 's rijks schatkist. Benoemd tot surnumerair voor den dienst van 's rij ks schatkist, H. L. de Balbian van Doorn, candidaat-notaris en adjunct commies ter gemeente-secretarie te Utrecht. leger. Op verzoek, andermaal met twee jaren verlengd de tijd van duur der detacheering van den lsten luit. I. P. P. G. E. Delpij, van het wapen der infanterie hier te lande, bij het leger in Nederlandsch Indie. Tot leeraar by den cursus ter opleiding van hoofdonderwijzers te Goes is benoemd de heer A. S. Mink, leeraar aan de H. B. S. aldaar. Akte examens in Zeeland. Hoogduitsche taal aangegeven en opgekomen 3 candidaten, waarvan zich een terugtrok, toegelaten de heer R. R. Müller, te Groede. Voor de Engelsche taal werden 2 candidaten geëxamineerd, beiden met ongunstig gevolg. Het examen voor hulponderwijzer, gisteren aangevangen, wordt voortgezet. Bij gelegenheid van het 40jarig ambtsfeest van den heer A. M. Verschelling, als booidonder- wijzer te Yerseke, bevat de Gcesche Ct. een opgaaf, die misschien eenig in de geschiedenis van het lager onderwijs is. Het is de volledige „dynastie" der scaoolonder wijzers te Yerseke, sedert het jaar 1580. Niet éen jaar ontbreekt. De eerste heette Geerhardt Heyndricksen en „regeerde" van 1580 tot 1593, Zijn opvolger Michiel Jacobs hield het 45 jaren vol. Na deze heeft niet éen het zoo lang gemaakt als het thans bestaande „huis" der Verschelliug's, dat misschien zijn eeuwfeest nog zal kunnen vieren. Cornelis Verschelling, op 25jarigen leeftijd den len Oc tober 1789 in functie getreden, zette zijn werkzaamheid ongestoord voort tot bij eene halve eeuw later, den len Januari 1840, voor zijn zoon plaats maakte, die den len April optrad en tot nu toe in functie bleef. Men laat met veel zorg de kinderen de ver schillende huizen en regeeringen van koningenen vorsten uit hun hoofd leeren. Als die van Yerseke hetzelfde eens deden met de lijst der mannen, die sedert drie eeuwen hen en hun voorvaderen onderwezen hebben, misschien zou de aldus opgedane wetenschap voor hen even belangrijk wezen. De Vereeniging van gymnasiiehonderwigzers heeft op hare te Rotterdam gehouden algcmeene vergadering besloten tot het indienen van een adres aan de regeering, waarin verzocht wordt bij de invoering der nieuwe schoolwet te bepalen dat het examen in de gymnastiek uitsluitend door een gymnaatiekleeraar zal afgenomen worden. In Apeldoorn zal een afdeeling van bet Protes tantenbond worden opgericht. Aan het hoofd der bewegiDg staat de oud-doopsgezinde predikant van Wolvega, de heer Hoekstra, die zich reeds eenigen tijd onledig hield met het cateehiseeren dier kinderen, wier ouders voor hunne godsdien stige behoefte geen voldoening vinden in de prediking der heeren Gronemeijer en Jorissen. Laatstgenoemden hebben nu in de ApeMoornsche Ct hunne gemeenteleden gewaarschuwd tegen dit bond, dat zij „anti-protestantenbond" zonden willen noemen, omdat het modem ongeloof wil verspreiden „dat kerk, staat, maatschappij en huisgezin ontbindt, Kome in de hand werkt eu de zielen verderft." De nitnoodigingen aan de kerkbesturen van de verschillende gezindten, tot het doen van gebeden voor H. M. de koningin, zijn uitgegaan van den directeur van het kabinet des koniugs, en niet van den minister van justitie. Zr. Ms. schroefstoomschip Aljeh, kommandant Jhr. H. O. Wichera, is den 2"en dezer te Batavia aangekomen. Omtrent de zeewaardigheid van de Atjeli bestond onder deskundigen verschil van gevoelen. De tegenwoordige kommandant heeft indertijd als minister van marine verklaard, dat hij de Atjeh wel naar Indië wilde brengen, en dit is, zooais men ziet, niet bij zeggen gebleven. (A. v. d. D.) De heer W. van Zuijlen heeft Dinsdag avond te Rotterdam zijn 25jarigen tooneeldienst gevierd, In de ververüchiugszaal had na de benefiet «voor stelling eene plechtigheid plaats. Daar zag men een aantal kransen, een fraaie notenboomhouteu kast met het prachtwerk Le Costume Historique van Racinet; een rijk met zilver beslag voorzien album, behelzende de namen van allen die tot deze geschenken (behalve de kransen) hebben bijge dragen. Verder een groot étui op een zilveren schild, ten opschrift dragende„Willem van Zuyien 18551880"; het bevatte in 24 kunstig bewerkte exemplaren bet zilveren gereedschap voor een vischmaaltijd. Afgescheiden van deze door par ticulieren aangeboden geschenken, werd do aan dacht getrokken door een fraaien bronzen groep, de Dageraad voorstellende, een blijk van sympathie, door de gezamenlijke artisten van het Holiandsch tooneel aangeboden. Voorts nog eene fraaie portefeuille, met twaalf waterverfteekeningen van den heer Linse, Van Zuyien voorstellende in even zooveel zijner beste rollen. De heer Van Zuyien heeft 5 pet. van de bruto recette van den avond afgestaan aan het Kinder ziekenhuis te Rotterdam en 10 pot. aan Apollo. de maatschappij tot verzorging van hulpbehoe vende tooneelkunstenaren aldaar. Mile Sarah Bernhardt heeft aan de heeren Wertheiin en Collinet opgedragen eene voorstel ling te willen orgamseeren, die zij ten voordeelo van de Amsterdamsche armen in de hoofdstad zal geven, zoodra zij over haar tijd kan beschikken. De Hooge Raad heeft beslist dat verkoop van hanen voor hennen als bedrog in den aard van de koopwaar moet worden aangemerkt, en der halve bekrachtigd het arrest van het gerechtshof te Amsterdam, waarbij J. van R. in hooger be roep werd veroordeeld tot 15 dagen celstraf, ter zake van dergelijken bedriegelijken verkoop. Naar wij vernemen, heeft de heer P. F. Brunings, luit.-kolonel, plaatselijk kommandant te Breda, Zijn pensioen aangevraagd, en zal nij aan de redactie van Het Vaderland worden Verbonden. (.V. ft. ct.) In eene buitengewone algemeene vergade ring der Delftscbe Coöperatieve winkel vereen iqi ng is besloten tot het oprichten van een schoenwinkel niet alleen voor den verkoop van nieuw werk, maar ook tot het doen van herstellingen. Een winkelhouder zal ten spoedigste worden benoemd. Dé Nederlandfcche spoorwegmaatschappijen hebben zich vereenigd met een voorstel der Bel gische, om ter gelegenheid der groote feestelijk heden, welke in den loop van dit jaar te Brussel zuilen plaats hebben, buitengewone treinen te doen loopen eu eene vermindering van 50 pet. op de vrachten voor 2e en 3e kl. reizigers te ver- leenen. Onlangs is voor het derde stoomgemaal in Waterland de eerste steen gelegd. Wanneer dit stoomgemaal voltooid is, kan Waterland beschik ken over eene uitmaliug van 745 kub. M. water per minuut. Deze belangrijk verbeterde bemaling is oorzaak, dat de vroeger beschreven nood van Waterland voor dat waterschap heeft opgehouden te bestaan. Men klaagt vaak over ongunstige oordeelen, die zeer dikwijls zonder voldoenden grond door vreemdelingen over Ntderlandsche toestanden geveld worden. Op het volgende zeer gunstige oordeel is die klacht niet minder van toepassing. Dr. Huilab, die 3 maanden voor den Engelschen opvoeding8raad in Europa reisde, om het muziek onderwijs hier en daar te onderzoeken, zegt dat in Nederland de zang een deel der opvoediug is. In vele Nederlandsche scholen, zegt Dr. H., w<.ar jonge kinderen op 't gehoor af zingen, slaat men steeds de maat. Men vindt er kinderen uit de laagste standen, die, negen of tien jaar oud, van 't blad moeilijke gedeelten zingen, en bevalligheid en smaak toonen bij 't weergeven van wat zij leerden In den gevel van de vroegere hofkapel op het Binnenhof te 's-Gravenhage, is een blauwe gedenksteen geplaatst waarin het volgend opschrift is gebeiteld „De voormalige Hofkapel In MDCCCLXXIX verbouwd. In de kelders dezer Kapel zijn de grafsteden van Graven en Gravinnen van Holland en werd het lijk van Johan Van Oldenbarneveld den XIV Mei MDCXlX bijgezet." Op de algemetne vergadering van aandeel houders in de Binnenlands:he Schroefstoomboot Reederij te Dordrecht, op 31 Maart 1880 gehouden, is het dividend over 1879 op 7^ pet bepaald en in de plaats van den heer D. A. N. Vriezendorp, die als commissaris periodiek aftrad en niet dadelijk herkiesbaar was, gekozen de heer A. J. Verbeek van der Saude. Naar aanleiding van eene voordracht over weervoorspelling, onlangs in eene vergadering van de afdeeling Arnhem der maatschappij tot Nut van H Algemeen gehouden, hebben eenige personen zich vereenigd tot een comité, dat zich bevordering van de meteorologie aldaar ten doel stelt. Voorloopig zal het zich bepalen tot het geven van een dagelijksch weerbericht. Ten einde dit te kunnen doen, heeft het comité zich tot de directie van het Meteorologisch Instituut gewend en bij deze de meeste bereidwilligheid ontmoet, om zijne plannen te steunen." Mevrouw Robyns, de echtgenoot van een Bel gisch officier, is al twee of drie jaren bezig tegen haar man over echtscheiding te procedeeren. Menige uitdrukking vau ontevredenheid over den langzamen loop der wet is haar reeds ontvallen en ze zon op andere middelen om van haar man bevrijd te worden, toen eene dagblad-annonce van een Rijsselschen schermmeester baar een licht deed opgaan. Mevrouw kon moeilijk de zaak zelf met den man bepraten, doch vond een ge willigen vriend die dat voor haar deed, en het resultaat was dat de schermmeester met 800 franken op rekening in den zak naar de garni zoensplaats van den heer Robyns trok om met dezen twist te zoeken, hem uit te degen en mevrouw Robyns tot eene huwbare weduwe te maken. Het plan was goed, maar do scherm meester, misschien niet gewoon om met zooveel geld in zijn zak te loopen, kwam in een koffiehuis, waar hij te veel geestrijk vocht gebruikte en vertrouwelijk werd, zoodat hij zijn plannen aan een buurman mededeelde die toevallig juist een goede keünis van den bedreigden officier was. De te veel gebruikte borrels hadden voor een enkele maal een goedo uitwerking en de justitie, die gewoonlijk alle romantische ontwikkeling der gebeurlenissen in de war brengt, bemoeide zich met de zaak. De Duitsche kroonprinses is eerelid geworden van het Engelsche Instituut van schilders in waterverf en heeft zich bereid verklaard op de tentoonstellingen van het Instituut van haar eigen werk in te zenden. Heden komt de heer NordenskiiPd voor een dag of vijf, zes te Parijs, vergezeld door den heer Palander, de kommandant van de Vega. Door het gemeentebestuur en verschillende wetenschappelijke genootschappen wordt hem eene schitterende ont vangst bereid. Het rapport is verschenen van de commissie van Duitsche geneeskundigen, welke belast waren met het onderzoek naar de peet-epidemie in Rusland in 1878/79. Zij komen tot de slotsom dat de ziekte, die ongeveer 500 slachtoffers eischte, werkelijk de kenmerken droeg van de Oostersche pest. en dat over den oorsprong van hare verschijning niets met zekerheid te zeggen is. Do Russische regeering heeft, zegt het rapport verder, tengevolge van onvolledige berichten en verkeerde opvatting van den aard der ziekte eerst van het te Wetlianka voorgevallene kennis gekregen, toen de epidemie reeds op hare grootste hoogte was geweest en haar natuurlijk einde tegemoet ging. Tot krachtige maatregelen ter beperking en bestrijding der pest heeft de regeering eerst besloten, nadat de oogen van Europa op de gebeurtenissen in Astrakan waren gevestigd, nadat naburige staten beperkende bepalingen hadden gemaakt tegen den invoer uit Ruslanden nadat wetenschappelijke deskundigen door andere regeeringen naar Astrakan waren gezonden. 's ©ravenhage. Het antwoord der regeering op het verslag der 2de kamer over de overeenkomst met Bélgie ten aanzien van het kanaal naar Gent is verschenen. De regeering verklaart dat er geenerlei reden bestaat om te gelooven aan eene beperkte toepassing der spoor wegtarieven door Belgio, dat geen belang hoe genaamd beeft tot benadeeling der belangeu van de spoorweg naar Ter Neuzen. Het beding, go- maakt in artikel 11 van de conventie van 1874 was vo-strekt geen voorrecht aan de Neder landsche belangen toegekend en dus ook geen «equivalent van wege Belgie. Art. 12 bestendigt eenvoudig art. 28 van het traetaat van 1842i waaruit volgt dat Nederland geheel vrij blijft ten aanzien der bepaling van de rechten van zeeschepen die te Ter Neuzen laden of lossen. De Belgische regeering deelt dat gevoelen, en ten overvloede wordt art. 12 aan de bekrachti ging der staten generaal onderworpen. De regee- riug verdedigt verder uitvoerig het indirect belang van de overneming der baanvakken op den Grand Contraal-Belge-spoorweg. Het aandeel van den staat in de winst kan tot f 350,000 of 400,000 stijgen. 's CJravetihage. Het gerechtshof heeft M. V. D., te Yerseke, vrijgesproken van het misdrijf van diefstal van oesters. 's €*ravettliage. Het gerechtshof heeft D. F. G. van Axel, tot zes maanden correctionee- le celstraf veroordeeld wegens kwetsing der openbare zedelijkheid met zijne eigen vrouw. Londen. Gisteren werden 90 liberalen en 61 conservatieven gekozen. De liberalen hebben elf plaatsen gewonnen. Gisteren werd te Aagtekerke in het openbaar te koop aangeboden: de hofstede „Het Klooster", met daarbij behoorende bouw- en weilanden, liggende in de gemeenten Aagtekerke en Grijps- kerke, ter grootte van 24 hectaren, 81 ."ren, 8 centiaren. In massa verkocht voor 34.936. 1 April des morgens te 8 uren. kamen Ba- der rom. plaatsen, afwijk. Wind Toestand der richt. kracht lucht zee n. Shields 14.7 NW 5 betr. golvend Sylt 7.7 ZO 3 hew. Hartlepool 18.3 NO betr. deining Swinemunde 5.1 zzo 2 i. bew. Hamburg .8.h 4 mist. Delfzijl 11.6 2 betr. Groningen. 12.2 1 betr. Helder. 15.2 2 regen kalm Yarmouth. WNW 4 betr. kalm Vlissingen. 12.9 4 regen Maast licht 10.3 3 betr. Valentia. 6.9 WNW 4 z. bew. deining Portsmouth NW '6 goed deining Grisnez 11.7 WNW 5 betr. Parijs 6.6 WZW 3 betr. St Mathieu. 4.4 NW 4 bew. Biarritz 2.2 NNW 5 z. bew. Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren; M. 4.9 H. des namiddags: M. 4.0 H. Barometer tc Middelburg, Graan beurs: (Corr )750 Thermometer 31 Mrt. 'sav. 11 u. 52 gr. 1 Apr. 'a morg. 8 u. 45 gr. 's midd. 1 u. 52 gi> 'sav. 5 tl, 48 gr. Vergadering van Woensdag 31 Maart. Voorzitter de heer A. Smit. Afwezig de heer Van der Beke Callenfels, met kennisgeving. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering, wordt aan mij. E Callenfels, op haar verzoek, tengevolge harer benoeming tot halponderwijzeres te Bergen op Zoom, eervol ontslag verleend als hulp onderwijzeres aan de openbare burgerschool. Eveneens wordt het verzo k om ontslag van den hulponderwijzer P. C. Gilde ingewilligd. Ter voorziening in de vacature van een lid van het algemeen armbestuur, ontstaan door hot aan den heer G. F. Kampschreur verleend ontslag, wordt de heer C. F Maenhout met 10 stemmen benoemd; de heer P. F. Limouard, die mede op de voordracht geplaatst was, verkreeg eon stem, terwijl eeu briefje niet was ingevuld. Tot hulponderwijzer op de school van den heer Stuart, wordt met algemeene stemmen benoemd de heer C. Brakman Cz te Vli singen. Op een verzoek van mej. P. J. Ketting, kwee- kelinge op de jongejuffrouwenschool, om eene jaariijksche toelage, wordt, nadat door den heer Pot tot inwilliging was gepleit, afwijzend beschikt. Daarna geschiedt voorlezing van een schrijven van den heer Ruighart, waarbij hij, wegens ver andering van woonplaats, met 1 April a. ontslag neemt ais lid van den raad. De voorzitter betuigt namens alle leden leed wezen over het vertrek van den heer Ruighart, een man met een helder hoofd en een warm bart voor de belangen van Vlissingenhij uit tevens den wensch dat de heer Ruighart zijne wenschen verwezenlijkt moge zien en het hem steeds moge welgaan. De heer Ruighart dankt den voorzitter en de leden voor de gesproken woorden; bij het verlaten der stad en het uittreden uit deze vergadering spreekt hij den wcnscli uit dat de goede bedoe lingen, die de voorzitter voor Vlissingen koestert, met gunstigen uitslag mogen bekroond worden. Spreker draagt Vlissingen een warm hart toe en hoopt dat het Vlissingen en zijne bewoners steeds welga. Achtereenvolgens worden voor kennisgeving aangenomen eenige ingekomen brieven tot goed keuring van raadsbesluitenhet berient der openstelling van de brug over de Marinehaven; het aan den opperbrandmeester verleend ontslag en de benoeming van zijn opvolger en de mede- deeling dat den heer mr. Pické ontslag is verleend als schoolopziener. Daarna worden overgelegd en, voor zoo veel noodig, gesteld in handen der verschillende com- missiën, de jaarverslagen van het middelbaar onderwijs, van het brandwezen en de plaatselijke schoolcommissie de begrooting en rekening der leenbank en de rekeniüg van de Zeemans- en Visschersbeurs. De begrooting voor bet maken van riolen en het bestraten van de Lampens- en De Ruijterstraten wordt gesteld in handen der financieèle commissie. Aan burg. eu weth. wordt vervolgens machtiging verleend tot af- en overschrijving van posten op de begrootiug van liet gasthuis, tot wijziging van de begrooiiug van het burgerweeshuis en tot af- en overschrijving van posten op de begrooting van het algemeen armbestuur. Na discussie wordt goedgevonden om het ver zoek van Van der Ploeg, om een stuk gemeente grond in eigendom te bekomen, in te willigen en de prijs vastgesteld op 3 per M3, met bepaling dat het te stichten gebouw binnen twee jaren zij voltooid. Zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming worden de verzoeken van Horneraan o. s. en Huson, om grond in erfpacht te verkrijgen, ingewilligd, even als dat van den heer Lansen om een gedeelte van bet verkooplokaal des Zondags eenige uren in gebruik te mogen nemen, teneinde aldaar samenkomsten van werklieden te doen plaats hebben. Van C. Kodde en 23 ander© veehouders is een

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2