N®. 123* Jaargang^ 1880.' Donderdag 1 April. Middelburg 31 Maart. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger. Landbouw. Kunstnieuws. MIDDELBllRGSCHE COURANT Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien: 20 Oent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 17 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G. L. Daubï en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Joitis. De Staats-courant bevat een staat van afkoop van tienden over 1879, in vervolg op dien over 1878, opgenomen in de St. Ct van 28 Maart 1879. In 1879 bedroeg het totaal der afkoopprijzen f 347.460.03§, waarvan: staatsdomein f 58 965.82§, kroondomein 27.934.13^, tienden van particu lieren f 260.560.071. Van het staatsdomein had in 1879 in Zeeland geen tiend-afkoop plaats. De afkoop der tienden van bet kroondomein beliep in Zeeland f 18;244.93L Overigens werd alleen nog in Gelderland afgekocht, voor 9689 20. Ook de afkoop der particuliere tienden bedroeg in Zeeland meer dan de helft van 't geheel der andere provinciën tezamen, namelijk 131.155.65. Onze letterkunde heeft een groot verlies geleden door den dood van dr. Eelco Verwijs, schrijver van talrijke werken over Middel-Nederlandsche letterkunde en medewerker van prof. De \ries aan het Woordenboek der Nederlandsche taal. Sinds een jaar was hij metterwoon te Arnhem gevestigd, waar hij jl. Zondag overleed. Hij werd den 17en Juli 1880 te Deventer geboren en na daar zoowel als te Groningen en te Leiden te hebben gestudeerd, promoveerde hij in 1857 met een dissertatie: Jacob van Maerlant's wapene Marlijn. Terstond na zijn promotie werd hij ïeeraar aan het gymnasium te Franeker en in 1862 archivaris-bibliothecaris der provincie Fries land. Eelco Verwijs had talrijke vrienden en vereer ders, die zijn verscheiden van harte zullen be treuren. Fad.) Door Z. M. den koning is /500 en door de koningin f 250 ter beschikking gesteld van het hoofdcomité voor de aanbieding van een nationaal huldeblijk aan den luitenant-generaal Van der Heijden. Walsoorde, 30 Maart. Met den epoor- bootdienst WalsoordePlaice blijft het voortdurend goed gaanhet verkeer neemt geregeld toe. Jammer maar dat de sluizen te Hansweert nog al dikwijls, nu eens door hoog en waterstand dan weer door talrijke schepen, die geschut moeten worden, een langdurig oponthoud veroorzakeu. Volgens vertrouwbare berichten zou dit bezwaar eerlang worden opgeheven door het bouwen van een kleinen steiger vóór de sluizen, waar gelost en geladen zou kunnen wordeu als de doorgang door de sluizen pnmogelijk ot te tijdroovend is. Komt daarbij nog een vervoermiddel om in zoodanig geval passagiers en goederen naar Vlake over te brengen, dan is de geregelde aansluiting met de treinen te Vlake verzekerd. Wordt verder Vlake een station, waaraan dringende behoefte bestaat, dan zal tusschen hier en Hansweert een drukker verkeer ontstaan dan ergens op de Wester-Schelde voorkomt. Donderdag is op de werf van de heeren John Elder O. te Govan aan de Clyde eene rader stoomboot afgeloopen, die den naam Prins Hendrik dragen zal en bestemd is voor den dienst tus schen Vlissingen en Queenborough van de maat schappij Zeeland. De afmetingen van het schip zijn: grootste lengte 300, grootste breedte 35, diepte 24, alles in Engelsche voeten. Het meet 1652 tonnen en de machines zgn van 600 paarde- kracht nominaal. De inrichting van het schip zal even sierlijk zijn als die van de zusterschepen Prinses Marie en Prinses Elisabethbeide bij dezelfde firma gebouwd. Mevrouw Van Kaalte gaf onder het afloopen aan het schip zijn naam. Nadat de boot te Water lag vereenigde men zich aan een lunch, Waar de heer Pearce, chef van John Elder O. „geluk aan de Prins Hendriken later „geluk aan de maatschappij Zeelandwenschte. De heer J. H. L. van Deinsede ingenieur die voor de maatschappij het toezicht bij den bouw van het schip heeft gevoerdsprak van de zorgvuldige en nauwgezette wijze, waarop ÊChijp en machine zijn gebouwd en achtte het zeker dat de Prins Hendrik een waardig zusterschip zou zijn van de beide andere op dezelfde werf gebouwde schepen van de maatschappij. VUsslngen 31 Maart. Namens H. K. H. prinses Hendrik is aan de heeren H. L. Stasse en J. C. Kromwijk gezagvoerders der mailstoom- booten Prinses Elisabeth en Prinses Marieelk een gouden doekspeld, dragende het naamcijfer der vorstin met smaragden omringd, vereerd als bewijs van tevredenheid over de met die stoom schepen gedane reizen van Vlissingen naar En geland en terug. De vereenigde vergadering van Rijnland heeft het besluit genomen om een aanzienlijk deel der kosten te waarborgen van eene afdoende verhoo ging en verzwaring van den Lekdijk Bovendams. De versterking toch, die aan het hoogheemraad schap van den Lekdijk Bovendams door ged. staten van Utrecht bevolen en door den koning bekrachtigd was, werd volgens het oordeel van de deskundigen en van de waterschaps-colleges geheel onvoldoende geacht. Het werk zal zóo worden aangelegd, dat de arbeid, behoudens overmachtreeds vóór den volgenden winter gereed en de dijk in voldoenden staat van tegenweer zij gebracht. De afdeelingen der staatscommissie tot herzie ning van het burgerlijk wetboek zijn, bij koninklijk besluit samengesteld als volgt le afdeeling, welke hare vergaderingen houdt te 's Gravenhage, voorzitter mr. J. J. Van Meer- beke. Ledenmrs. P. R. Feith, R. H. P. L. A. Van Boneval Faure, C. Asser, A. P. Th. Eyssell en W. A. Van Hoek, secretaris mr. W. J. Wintgens. 2e afdeeling, vergaderende te Utrecht: voor zitter mr. C. W. Opzoomer. Ledenmrs. M. A. Van den Acker, W. J. Triebeis, L. J. Van Oppen en J. C. De Vries. Secretaris mr. J. W. S. A. Versteeg. 3e afdeeling, die hare bijeenkomsten houdt te Zwolle. Voorzitter mr. M. J. M. Smitz. Ledenmr. G. Diephuis, E. W. Guljé, A. E. J. Nijsingh en T. Van Hettinga Tromp. Secretaris mr G. J. Ph. graaf Schimmelpenninck. Voorts zijn bij die nadere regelingen tevens zoodanige algemeene voorschriften vastgesteld als noodig zijn, opdat, niettegenstaande de arbeids verdeeling, de eenheid van het werk bewaard blijve. Alle eindbesluiten, betreffende wijziging of aan vulling der wetgeving, moeten in de algemeene vergadering worden genomen. Wv. hR.) De audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag 2 April a., niet plaats hebben. Blijkens bericht van den zaakgelastigde a. i. der Nederlanden te Caracas, heeft de president der republiek Venezuela in de St. Ct. van dat rijk, van 22 Februari 11., een besluit afgekondigd, waarbij de monding der Orinoco-rivier in staat van blokkade is verklaard. Ten onrechte is in een telegram uit Amsterdam gisteren door ons gelezen dat de vaststelling der traktementen van de directeuren der Nederland sche Handelmaatschappij reeds door den koning goedgekeurd zou zijn. Het concept-besluit, waarbij de jaarwedden bepaald worden op f 20.000 voor den president, 16.000 voor ieder directeur en 8000 voor den secretaris, behalve hun aandeel in de winst, is in eene gisteren te Amsterdam gehouden vergadering van aandeelhouders goedgekeurd met 239 tegen 57 stemmen. Op eene vraag van een aandeelhouder of de loopende geruchten omtrent het lage bedrag van het dividend juist waren, gaf de voorzitter te kennen dat eerst mededeeling gedaan kan worden wanneer het jaarverslag zal worden uitgebracht. consuls. Op zijn verzoek eervol ontslag ver leend aan W« Marshall, als consul der Nederlanden te Weimar. Door den eonsul-geneiaal der Nederlanden te Lissabon zijn de heeren W. ten Broek en A. do Rego Botelhode Faria aangesteld tot vice-consul der Nederlanden, respectievelijk te Madeira en te Terceira. notarissen. Op verzoek ontslag verleend aan W. F. H. Geurten, als notaris te Nieuwenhagen. lager onderwijs. Benoemd tot hulponderwijzer aan de pupillenschool te Nieuwersluis, J. Kobns. koloniën. Eervol ontslag verleend op zijn verzoek aan den O. I. ambtenaar mr. P. Blussé, laatstelijk voorzitter van de landraden te Tjand- joer en Soekaboemi (Preanger regentschappen), thans met verlof in Europa. De Heraut heeft het reglement medegedeeld der school voor hooger onderwijs, genaamdde viije universiteit, voorloopig gevestigd te Amsterdam." Uit dit stuk bliikt, dat er aan die universiteit zullen zijn drie faculteitengodgeleerdheid, rechts geleerdheid en wijsbegeerte en letteren; aan deze kanoën echter later nog twee andere faculteiten voor geneeskunde en voor wis- en natuurkunde, worden toegevoegd. Als eereregent kan aan het hoofd der school een kanselier staan. De bestuurshoogheid berust bij directeurenals zoodanig treden op de heeren W. Hovy, voorzitter; S. J. Zeefat, secretaris; J. J. Glinderman, penningmeester, te AmsterdamJ. Esser, te 's Gravenhage, en G. H. L. baron Van Boetzelaer te De Bildt. De wetenschappelijke belangen zijn opgedragen aan het college van curatoren: de heeren ds. J. W. Felix te Utrecht, voorzitter; mr. A. W. Van Beeck Oalkoen te Utrecht, secretarisdr. A. H. De Har tog te Rotterdam, jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman te 's Hertogenbosch, en mr. L. W. C. Keuchenius te 's Gravenhage. De jaarwedde der gewone hoogleeraren bedraagt minstens f 4500. De series worden telken jare voor 15 Jnli publiek gemaakt. De colleges worden gegeven in de taal, die door de faculteit daarvoor bepaald wordt. De overdracht van het rectoraat heett plaats op den gedenkdag van de opening der school of, zoo deze op een Zondag valt, al den dag daaraanvolgende. Het slotartikel (24) van het reglement luidt aldus: „In diepe afhankelijkheid van de mogendheid des Heeren optredende, zal deze school, op den grondslag der Gereformeerde beginselen, draagster trachten te zijn van het dubbele beginsel, dat „de vreeze des Heeren het beginsel der wijsheid is," en dat vrijmaking van uitwendige banden, om eeniglijk te steunen op de genade Gods, het meest bevorderlijk is ook dan den bloei der wetenschappen. „Het nil contra Dcum aut bonos mores indach tig, zullen directeuren, curatoren, hoogleeraren en studenten dienovereenkomstig steeds, binnen de perken, door deze beide beginselen aangegeven, de school hebben dienstbaar to maken aan de bevordering van Gods eer en van godzaligheid in den lande." De plaatsing van den luit. t/z 2e kl. O. H. Kuyck, aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt ingetrokken en aan boord van dat wachtschip geplaatst de luit. t/z 2e kl. J. J. Poortman. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip Atjeh, onder bevel van den kapitein t/z jhr. H. O. Wichers, den 27en dezer te Batavia aangekomen. Aan boord was alles wel. De generaal-majoor J. F. Beekman, kom- mandant der 3e divisie, heeft pensioen aangevraagd. Naar men verneemt, wordt hij vervangen door den generaal-majoor P. Heitz, bevelhebber in de 3e militaire afdeeling, die vervangen zou worden door den kolonel K. A. Wimmer van de 3e af deeling vesting-artillerie. Halst, 29 Maart. „Een droge Maart is geld waard" volgens een oude landbouwsprouk. Als dit waarheid is, dan gaat de nu reeds driemaal bitter teleurgestelde landbouwer waarlijk een gulden toekomst te gemoet, wat natuurlijk ieder weldenkende hartelijk wenscht. De stand der gewassen is uitmuntend. Als men het koolzaad uitzondert, dan kan men zeggen dat de winter- vruchten niets hebben geleden door de vorst in den afgeloopen strengen winter. De voorjaarswerk zaamheden hebben plaats op eene zoo goede wijze als in de drie laatste jaren eenvoudig onmogelijk was. Een weinig regen zou wenschelijk zijn voor den zaai en ook om de weilanden wat op te groenen en de voedergewassen, als incarnaat- en gewone klaver, wat schielijker te doen doorgroeien. Aan veevoeder is overgroot gebrek; het uiterlijk voorkomen der koeien en vooral dat der paarden getuigt op treurige wijze van het voedergebrek, dat geheel den winter heeft geheerscht en zich nu in verdubbelde mate doet gevoelen. Niet vreemd is het daarom, dat in eene onlangs te Axel gehouden vergadering der afdeeling Hulst van de Zeeuwscht Landbouw maatschap pij het voorstel om in den aanstaanden zomer eene vee tentoonstelling in genoemde stad te houden; weinig ondersteuning vond. Ronduit werd daar door puike landbouwers beweerd, dat de tegen woordige toestand van het vee niet toeliet eene tentoonstelling te honden. De afdeeling Amsterdam der Hollandsche maatschappij van landbouw looft uit 1. Eene gouden medaille en f 50 voor de beste in Nederland gemaakte grasboter (geen kunstboter) welke eene reize heen en terug per stoomboot naar Ned. Indië zal hebben gemaakt. De boter moet door de inzenders gepakt 7 in drie vaatjes dubbelfust, elk inhoudende a- kilo, voorzien van een ingebrand handelsinerVr« te zenden aan het adres der afdeeling, franco», kantore der stoomvaartmaatschappij Nedertf te Amsterdam den len Juni e. k., om per stoc bgot van den 5en Juni geladen te worden, i koste der afdeeling, die zorgen zal voor de stei peling te Batavia, alwaar men rekent dat de bote, den 18en Juli zal aankomen eD weder verzonden zal worden den 2len, om vermoedelijk den 14en September te Amsterdam aan te komen, alwaar éen der vaatjes door eene commissie zal worden onderzocht, het tweede door de zorg der afdeeling ingezonden worden ter tentoonstelling der maat schappij te Leiden en het derde naar die te Londen in de maand October. 2. Denzelfden prijs voor vijftien blikjes, ieder inhoudende éen kilo of twee Engelsche ponden, te zamen in een kistje door de inzenders ingepakt en verder met inachtneming van al hetgeen hier boven voor no. 1 is bepaald. De avond van jl. Zaterdag was voor Sarah Bernhardt to Amsterdam een nieuwe triomf. Eerst trad zij op in een keurig geschreven stukje, Je an Marie, daarna in Coppée's beroemd le Passant als Zanetto, en eindelijk als Dom Sol in het laatste bedrijf van Eernani. Zij ontving een ovatie aan het Blot, zooals die, van zulk een publiek, zelden in het Grand Thé&tre werd aanschouwd. Als éen manstonden allen op. Men wuifde met de hoeden, juichte, bood ruikers en kransen aan en riep haar tot driemalen ten tooneeie. Onmiddelijkdaarnasteeg Sarah Bernhardt ineen rijtuigom naar het Centraalstation te rijden, teneinde met een extratrein te vertrekken. Zondag namid dag om een uur of zes ontving de heer Van Lier bericht van haar aaukomst te Parijs met mille remer- cimens. Maandag namiddag te l uur trad madll. Bernhardt reeds weder te Parijs op iu Eernani. Het bestuur van Pulchri Studio in den Haag, heeft den volgenden brief gesebreven aanmevronw de douarière van de Poll—Neervoort, te Amster dam, wier overleden echtgenoot zijn verzameling Van een vijftigtal kostbare oud-Hollandsehe schil derijen aan het rijk heeft vermaakt. -Bestuurderen van bet schilderkundig genootschap Pulchri Studio, gevestigd to 's Gravenhage, nemen da vryheid hij gelegenheid der erfmalting, door wijlen jhr. J. S. H. van de Poll aan het rijk gedaan, een voord van waardeering tot u te richten. -Nog onder den pijnlijken indruk van de omstandigheid, dat andere voortbrengselen van oud-IIollandsche kunst, tengevolge van de hebzucht of de onverschilligheid van landgenooten naar den vreemde zijn heengegaan, hebben do ondergetekenden met allen, die de kunst lieflisbta eg

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1