1880. 1 asten, EI 1880. N». 75. 123° Jaargang! 1880». Maandag 29 Maart. Zeeland. De zak van Baby. -SCHELDE. Middelburg 27 Maart, Kunstnieuws. in alle afmetingen Insche rijk verzonden. Iirg, wordt uitgegeven idz. bevattende. verhoogd te hebben te Middelburg Luiistoeicnaren wijzigingen voor het Woensd31 Donderd. 1 Vrijdag. 2 Zaterd. 3 Maand. 5 I„ Dinsdag 6 Woensd. 7'morg.lO, Vrijdag 9 10,—. NDEN U. M. U. M nam. 1.15 en 3.45 0 1.45 4.15 MAANDAG, WOENSDAG en ZATERDAG. 7.30 Dam. 3.— 8.— 3.30 10.30 11.- 6.midd. 12.— 6.30 nam. 12.30 7.20 «4 2.30 5.87 «ft» 3.41 6.38 2.40 *12.55 *4.45 2.14 ♦5.59 8. 6.40 6.50 5.1 6.20 6.30 7.52 7.8 •7.57 8.45 7.25 9.12 8.6 10.18 10.41 8.85 *9.6 10.50 8.45 •9.15 11. 7.15 10.55 6.60 10.40 8.5 11.50 8.55 12.40 9.11 1.8 1 9.80 1.20 3.60 6.10 7.80 8.20 8.40 8.11 te Middelburg. jjend van 1 tot 4 uren. pend van 11 tot 4 aren. bend van 11 tot 4 uren. bend van 11 tot 4 uren. pLlEDEN en DIENST- Bprys Zondag, liaan- .1«. tldelbarg—Zierikzee. KZEE SPOORWEG GOES, en APRIL. vau Zierikzee 3,45 vm. 10,30 nm. 3,45 6,30 6,30 4,- 4,- 4,— 3,45 6, 3,45 6,30 1 jootdienst JURG EN ROTTERDAM. in Maart en April. VAN BOTTEBDAM: Ja. Zaterd. 27'morg.lO,n. Dinsdag 30 mild. 12, 12-, 12,-, 12,-, 12,-, 12,-, 12,-, literlyk 2 uren op MIDDELBIIRGSCHE COURANT. Dit blad verschijnt dagelyks, met nitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 8/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 6 Cent. iAdvirtentien; 20 Cent per regel! Geboorte-, Trouw-, Doodberiohten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte! Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G. L. Daube en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. VEEMARKT TE MIDDELBURG. Donderdag den len April 1880, van des voormiddags S tot des namiddags 4 uren. De burgem. en wethoud. van,Middelburg, PICKE, De secretaris, Gr. N. DE STOPPELAAR. Heden morgen omstreeks 9 uren kwam bet stoomschip Prinses Elisabethvan de stoomvaart maatschappij Zeeland daartoe afgehuurd, te VlissiDgen aan, aan boord hebbende Z. K. H. de prins van Wales en zijne gemalin, met gevolg, bestaande uit miss Knollys, sir Alert Yourg, luitenant-kolonel Clarcke en den heer Francis Knollys, benevens 10 andere personen. De hooge reizigers betuigden hun bijzondere tevredenheid over den volbrachten overtocht en het is voor de maatschappij Zeeland geen geringe voldoening dat de prins, die verleden jaar bij eene reparatie van het koninklijk sto omjacht een stoomschip van de maatschappij voor zich afhuurde, thans, nu het genoemde beletsel niet bestaat, aan dezelfde reisgelegenheid voor zich en zijne echtgenoote de voorkeur heeft gegeven. De prins en de prinses met hun gevolg begaven zich te half twaalf in twee open rij tuigen, begeleid door den vice-consul van Engeland, den heer P. L. de Bruijne, langs den ouden "Vlisbingachen straatweg naar Middelburg, van waar zij, na een toer door de stad gemaakt te hebben, zonder eenig oponthoud te 12 u. 85 m. per extra-trein de reis naar Brussel hebben voortgezet waar zij, volgens de gemaakte dienstregeling, te3u. 20 m. zullen aankomen. Ook de groote schilderij van Bouree, voorstel lende twee jonge meisjes die door eene schutting gluren, welke op de tentoonstelling alhier de algemeene aandacht trekt, is aan een onzer stad- genooten verkocht. De tentoonstelling werd heden door 199 personen bezocht. Bij bnrg. en wetb. van Amsterdam is de offi- cieele bevestiging ontvangen van het bericht, dat de koning en de koningin hungewoonjaarlijkscb bezoek aan de hoofdstad dit jaar niet zullen brengen, wegens den gezegenden staat waarin H. M. zich bevindt. De Willem Barents zal in het begin van de FEUILLETOU. Uit het dagboek eener moeder, TAB OOEDDLA. Het is nu dertien maanden geleden dat de slag mij getroffen heeft. Sedert een week ben ik weer terug in de woning, waar ik haar vijf jaar lang uoo innig heb lief gehad en waar ik in enkele dagen zoo ontzaglijk veel moest lijden! In de woning, die al mijn vreugde, al mijn droefheid heeft gezien en die zulk een schat van herinne ringen bevat! Daar vind ik ook u weder, mijn dierbaar dagboek, waarvan de bladzijden voortaan steeds met een droevig waas overdekt zullen zijn, nu ik dieniet meer kan wijden aan mijne plannen en wenschen voor de toekomst van haar, die ik verloren heb. Veertien maanden zijn er verloopen sedert ik n het laatst ter hand nam en als ik nn overlees wat ik toen schreef, lijkt mij dat oogenblik zoo eindeloos ver af en toch zoo vlak bij 1 «Van daag is mijn Baby, Corinna, vijfjaar g eworden. Wat is zij mooiAan u, mijn vriend, mag ik ju wei ;n vertrouwen zeggen, ofschoon ik mijzelve en iedereen in hnis verboden heb om SI ooit over te spreken; wantik wil volstrekt volgende maand verhaald worden naar de werf van de heeren Huygens en Van Gelder, te Amsterdam,' om voor den derden tocht gereed gemaakt te worden. Tegelijkertijd wordt dan op de marinewerf aangevangen met victuralie en uitrusting. Met het oog daarop achten wij het niet onnoodig hun, die giften in natura wenschen te doen, in overweging te geven, hun voornemen nn reeds kenbaar te maken. (HM.) Het Handelsblad schrijft over de, na lang wachten wat de medespelers van mej. Bernhardt betreft, redelijk van stapel geloopen voorstelling van Phèdre het volgende. Men kan aanmerkingen maken, critiek oefenen, vergelijkingen instellen, die bewijzen dat men ook andere groote artisten gewaardeerd heeft,* men kan zeggen, dat ze in andere rollen nog meer schittert dan in Phèdredat haar stem, als harts tochtelijke drift of wanhoop haar medesleept, rauw wordt en vermoeit „maar ze is een genie!" zal men steeds ten slotte zeggen. Ze doet u vergeten dat ge in een warmen schouw burg zit, waar ge lang gewacht hebt, en u zeiven erover hebt zitten op te winden dat ge snood behandeld wordt, maar zoodra die wondere stem, vol klank en muziek weerklinkt, die als ze spreekt liefelijker en verteedereader klinkt dan als een ander zingt, denkt men aan niets anders. Wil men weten hoe groot genie ze is? Het is onmogelijk haar belachelijk te maken, en het publiek uit de stemming te brengen, al poogt men dit ook. En dit werd gepoogd. Als ze wankelende en lijdende voor het eerst op het tooneel komt en die stem, vol pathos en zilveren klank begint met N'allons point plus avant. Demeurons, chère Oenone, Je ne me soutiens plus; ma force mabandonne; toen weerklonk plotseling van achter de coulissen een fanfare op trompettentra, ta, ta, ta, ta, ta. Tra! ta, ta, ta! en tevens werden er eenige bouquetten onhandig geslingerd en aangereikt over de voetlichten. Dit was barbaarsch; men dacht in het cirque verplaatst te zijn, doch de koningin wenkte, ignoreerde het misbaar en het publiek bleef onder de toovermacht van die stem. En nu leerden wij eene nieuwe Phèdre kennen, een oorspronkelijke, realistische Phèdre de door schuldigen hartstocht ontzinde vrouw, kwam op den voorgrond; de koningin, de fiere dochter van Minos, wie godenbloed het hart onstuimig kloppen doet, week op den achtergrond. De conventioneele Phèdredie declameert en binnen de grenzen blijft, door de traditie gesteld, niet dat haar ijdelheid opgewekt worde. Zij heeft er nu gelukkig nog niet het minste begrip van en als zij eens voor den spiegel gaat staan is het alleen om mij na te doen of voor het een of ander spel. Eenige dagen geleden had zij in den tuin een mandje vol bloemen opgeraapt en kwam in mijn kamer voor bloemenmeisje spelen. „Waarom gaat gij toch telkens voor den spiegel staan?" vroeg ik. „Wel, omdat wij dan met ons tweeën zijn en ik dan iemand heb aan wie ik bloemen geven kan „Neen, ik ben er zeker van dat zij nog niet weet wat ijdelheid is en er is ook nog nooit een leugen over haar lipjes gekomen. „Wie heeft die vlekken gemaakt?" zei ik onlangs met em knorrig gelaat, bij de ondekking van twee groote vetplekken op een satijnen stoel. „Ik" zei het kind, dat naast mij stond en sloeg de oogen neer, daar zij zag dat ik zoo boos keek. Hoe kwam dat Ik dacht dat gij in de kamer waart en wilde mijn boterham bij n komen opeten," her nam zij, met steeds neergeslagen oogen, waarin groote tranen begonnen te glinsteren; het duurde niet lang of ik schreide ook en haar op het voor hoofd kussende zei ik: oGij moogt altijd uw boterhammetje bij mama komen opeten, maar gij zult het nooit weer op een stoel leggen, niet waar? dNooit weer, moetje lief, riep zij uit en droogde baar traantjes af4 werd vervangen door een vrouw, wier hartstocht meeslcepend is, wier stem trilt van liefde, van teederheid. van verlangen, om den geliefde slechts even aan te raken. Het is een voorrecht een genie te zien en te hooren. Wo kunnen niet omschrijven wat het is; maar un génie a le diable au corpsis eens gezegd, en die wondere gast, dat onbeschrijfelijke „icken weet niet wat" spreekt uit Sarah Bernhardt, en men komt onder den invloed of men wil of niet. Met veel opgewektheid gaan we Zaterdag dus weer onze opwachting maken aan Dona Solaan de poëtische Bona Solook al zien we de groote mannen van la cotnédie Fratigaise niet. De heer Van Lier is in de hand van grootere machten dan hij, en misschien worden er nog wel wijzi gingen gemaakt in het affiche, maar al gaf men ons een affiche als een scheurkalender, waaraan we een half uur lang blaadjes moesten aftrekken eer we het ware blad kregen, dan zouden we nog met blijdschap gaan, want Sarah Bernhardt zal in alle geval spelen en dit is een groote troost. Misschien lijken we een weinig op Bon Quichote door zoo met ons te laten sollen zonder boos te worden, maar we zijn liever de Bon dan hen die hem exploiteerden. Hij geloofde, dat zijn Bulcinêe de aanbiddelijk8te, schoonste prinses der wereld was, en getroostte zich alles ter harer wil. Wij doen hetzelfdewij gelooven in het genie vau Sarah Bernhardt en roepen uit: „al de herbergiers en muilezeldrijvers van SpaDje, die ons voor den gek houden en geld afpersen, zullen ons niet verhinderen hulde te brengen aan deze onverge lijkelijke prinses, die alle prinsessen der wereld in genie overtreft!" Men leest in de Meusehet Nederlandsch conservatoire te Brussel, dat acht jaren geleden door Z. M. den koning werd opgericht en onder leiding stond van den heer Georges Ca bel, zal met Mei ophouden te bestaan, op grond dat de uitkomsten niet beantwoorden aan de uitgaven. Z. M. heeft intusschen door den Nederlandschen gezant aan den heer Cabel doen weten, dat hij hem als blijk zijner hooge tevredenheid een pensioen van 4000 frs. toekende. <S>ma Vllssingen, 27 Maart. Het is thans gebleken dat J. de J., verdacht van diefstal van een horloge, daaraan niet schuldig en de diefstal ge pleegd is door een weesjongen, een neef van den bestolene, die ongeveer op gelijken tijd met De J. bij hem aan huis geweest is. Onder de nalatenschap van een Zweedschen kluizenaar, die een hol te Jeruzalem bewoonde» „Voor haar was het daarmede uit, maar Ik behield er een indruk van, waarvoor ik al de mooie stoelen in de wereld zou willen geven. „Haar zieltje zal even schoon worden als haar uiterlijk en wanneer ik haar in mijne armen sluit en mijne lippen druk op hare gouden lokken, haar edel voorhoofd en die blauwe oogen, dan is het mij alsof ik, in dat beminnelijke wezentje, de reinheid en de onschuld zelve omhels." Dit schreef ik voor veertien maanden. En een paar dagen later werden die blauwe oogen, die ronde wangen, dat engelengelaat door de hevigste stuipen verwrongende gouden lokken lagen verward om haar hoofdje en waren klam van het doodszweet. Na acht dagen van onbe schrijfelijk lijden ontsliep zij in mijne armen Het was iets vreeselijks, iets onbegrijpelijks; en de indruk van dat krampachtige, pijnlijke gezichtje werd zoo onuitwischbaar in mijn geheugen gegrift, dat haar vroeger lieftallig beeld er geheel door verdrongen werd en daar ik geen ander portretje van haar bezat dan een kleine photo- graphie, die twee jaar geleden gemaakt en niet gelijkend was, zocht ik te vergeefs in mijn herin nering en in de voorwerpen die mij omringden, naar de trekken van dat schoone, bevallige kind, dat alle moeders mij benijd hadden. Octavio wilde mij verwijderen van die plek, waar ik zooveel geleden had, en reisde een jaar lang met mij door Italië, Frankrijk en Duitsch- land; maar ik heb niets gezien en niets gehoord. Ik werd vervolgd door een vast denkbeeld en heeft men een handschrift van den apostel Petrus gevonden, op papyrus geschreven, in fraaie He- breeuwsche letters en, volgens de onderteekening, voltooid op het derde Paaschfeest na den dood van Jezus. De geleerden van Jeruzalem hebben verklaard dat een schrijver uit den nieuweren tijd onmoge lijk zoo gemakkelijk en zuiver het oude Hebreeuwsch zou kunnen schrijven, en, een commissie, door het bijbelgenootschap te Londen afgezonden om een onderzoek in te stellen, is van oordeel dat het handschrift werkelijk van den apostel Petrus is. Zij is thans met het genootschap in drukke cor respondentie over dit onderwerp, omdat het niet zeker is uitgemaakt of de apostel al dan niet schrijven kon. Het bijbelgenootschap heeft de erfgenamen van den kluizenaar, die te Stockholm wonen, 240,000 voor het manuscript geboden, maar de familie weigert het te verkoopen. Zij is echter wel bereid, het geuootschap het recht tot het maken van afschriften en vertalingen te verleenen. (N. v. d. B.) De verkoop op Het Loovan de 27 jachthonden van den koning is niet naar wensch geslaagd. Er zijn slechts zes gegund, te zamen voor 260. In Februari zijn te New-York 8328 landver huizers uit Europa aangekomen, waaronder 2085 Duitschers, 1959 Engelschen, 1531 Ieren en 64 Nederlanders. Men kent den smaak voor de jacht van de keizerin van Oostenrijk. Het jachtvermaak kost haar jaarlijks 350.000 florijnen. Het personeel bestaat uit 90 man, terwijl zij uitsluitend voor de jacht tachtig paarden op stal heeft. De stierengevechten spelen eene groote rol in Spanje, het land van wijn en kastanjes. De groote circus voor die gevechten in Madrid kan 16.000 personen bevatten en is op feestdagen en des Zondags bijna geheel vol. De entreeprijzen bedragen dan van f 1.50 tot f 5. Daarbij moet men nog in rekening brengen, dat bij bijzondere gelegenheden de billetten in handen van opkoopers geraken en het publiek door dit misbruik twee of driemaal zooveel betaalt, zoodat het gebeuren kan dat zulk een feest f 90.000 uit de handen der bevolking in die der ondernemers brengt. Dat komt ongeveer op f 0.30 per inwoner van Madridi Bovendien zijn er in de stad nog 16 andere schouwburgen, die op feestdagen ook vol zijn, zoodat de som voor vermaak door de be volking uitgegeven zeer hoog wordt en een aan zienlijk aantal opcenten voegt bij de zware belastingen door voortdurenden burgeroorlog en gebrekkige administratie veroorzaakt. koesterde Blechts êen wensch; ik zocht in den blauwen waterspiegel der meeren, in de groene golven der zee, onder het lommer der valleien, op de toppen der bergen, slechts het lieve gelaat aafc aan mijn geheugen ontsnapt was. Verleden Zaterdag zijn wij thuis gekomen. Corinna is op een Zaterdag geboren en op een^ Zaterdag moest ik haar terug vindenmaar ik dacht er toen niet aanmijn hoofd was geheel in de war en ik bewoog mij slechts werktuigelijk. Nu ben ik weer tot mij zelve gekomen, en her inner mij alles. Het was tien uur in den avond. De kamera waren venicht om ons to ontvangen. De broedera en zusters kwamen ons verwelkomen en papa, die ocs aan het station had afgehaald, gat mi) een arm enh ield mij heel stevig vast. Het eenige voorwerp dat mijn aandacht trok, was het portret van mama, met een bloemkrans versierd! Ach! had die goede moeder mij slechts met een kas tot mij zelve kunnen brengen! Maar helaas! zij is niet meer zij is Corinna voorgegaan en men zou zeggen dat zij haar tot zich geroepen heeft, indien zij in staat kon zijn om mij, zelfs in een andere wereld, zulk een verdriet aan te doen Arme moeder zij hield zooveel van dat kleine kind Mijn kamer was door de zorg mijner zuster, nieuw bohangen en papa had door de gebeele woning bloemen laten zetten, die hij van zijn buiten gezo nden had. Dank, dank aan u allen, wier liefde en fijn ge. voel ik eerst heden waardeer. Octavio^ die bljjkbaw

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1