BUITENLAND. :htm. Weerkundige waarnemingen. Algemeen Overzicht. Een nihilist. Handelsberichten Graanmarkten enz, Pryzen van Effecten. I sche zangeres eft in de Opera de titelrol van en aanhoudend Ir eene débutante kn in hare voor- ïrste zangeressen |bn sommige zeer it men aan mej. niet volkomen I Fransch, welke loet zijn. ïaars, de heeren beiden violon- ïebben te Nizza, h in het Orand- |e Nederlandsche pche steden zeer jieikomst worden op de aanplak- leuwe compositie vier liederen Iden heer S. van Ida, vriendschap- idjtat. Yerseke wordt Jedegedeeld Ij gaanden winter Bonder dduizenden le banken uitge- |ner van dit jaar itoch in lb80-81 |dat de voorraad zeer groot was. Iran 1879 zijn de |ote massa, welke verzameld was, voor den handel [Jputten ot op de 1 de patten gele- bgebracht, vele Iroefd klein zijn, annen verkregen, I van deze boven- r vele zijn dood- genomen, voor Irooskleurg. l.pa wij dat de heer Wöche correspon- fbche b.aden te zoodat men het |er gasfabriek te een directeur llaatst de heeren der gastabriek directeur der de door roovers na betaling van Igeen aangenaam len week ot wat jo overs den direc- jer wijzers uit zijn van Seres, eene Jht en hem niet 1 aan de roovers Splinternieuw, te het verstandig- daar de ïoovers Itaalde zijn Huis lullen steken, en |lergelijke belof- der algemeene l.merika terugge- a Ierland of de [gang weer. Aan Har in een toost, ■ronken is„Ze In Rusland heeft lie weg, welken llement zij a doel lieren Hartmaan Ibeter resultaat." Imderen beneden 1» vau de duizend, iiding nog veel |)0 kinderen 3-J8. j iedere duizend ten het jaar voor. jgesteld naar be- pert 1870 zouden rzamelmgen van verdenking valt 1 fabriek. Jast Paris-Murcie jield tusschen de In Spanje. Men Jan reeds hadden In. De gunstige Maan het enorme ad, op den dag potlaud gevolgd lie op de druk jdoen- Het zou irijke staatsman Kns een hartig poor sprak. Zij zaken de heer [de regeering te 1 dat zakkenrol- Is. En het kan dstone niet zijn iussische regee- Iken de stukken (A. R. C.) f hebben talrijke arrestaties plaats gehad in het seminarie. De centrale commissaris heeft in Siberië twee nieuwe politieke gevangenissen doen inrichten. (-A. P. C Londen. Lord Cranbrook heeft in het hoogerhuis verklaard, dat het nog onzeker is of het noodig zal zijn om Ghuzni aan te tasten. 25 Maart des morgens te 8 uren. NAMEN der Ba- rom. Wind plaatsen, afwijk, richt, kracht N. Shields Sylt Hartlepool Swinemunde Hamburg Delfzijl Groningen. Helder. Yarmouth. Vlissingen. Maast. ie.ht Vaientia. Portsmouth Grisnez Parijs St Mathieu. Biarritz 4-12-9! 15.8 9-9i 14.8 14-8 13.9: 14.6 12.7 11.0 r 11.6 9.0 5.1 4.6 2.2 ZZW zo O stil OZO 0/.0 0 O ONO O NO OZO O O ONO ZO zvv Toestand dar lucht betr. helder goed mist. helder helder helder 1. bew. bew. helder helder bew. goed 1. bew. helder [helder bew. kalm kalm kalm deining golvend kalm Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: G. 3.2 V. des namiddags: Barometer tc Middelburg, Graanbenrs: (Corr Thermometer, 22 Mrt. sav. 11 u.38gi. 23 Mrt. 's morg. 8 n. 35 gr. 's midd. 1 u. 46 gr. 's av. 5 u. 47 gr. Staten-Generaal. Bescherming- van diersoorten, nuttig; voor landbouw ojF ïioutteelt: Het daartoe strekkend wetsontwerp bevat de volgende bepalingen. Verboden wordt voor landbouw of hontteelt nuttige dieren, of de eieren en de nesten, hetzij te vangen, te dooden, uit te balen, te vervoeren, te koop aan te bieden, te verkoopen, af te leve ren of ten v^ikoop of afk vering in voorraad te hebben, of, wat de nesten betreft, te verstoren of te vernielen. Bij algemeenen maatregel van inwendig bestuur zal wordeu aangewezen, welke dieren, hetzij te allen tljdo, hetzij gedurende de 9 eerste maanden des ja ars, worden geacht voor landbouw of hout- teelt nuttig te ziju. Daarbij wordt tevens bepaald teu aanzien van welke dieren de verbodsbepalin gen hetzij geheel, hetzij ten detle, tijd» lijk en onder zeicere voorwaarden, door de commissarissen des konings kunnen worden opgeheven. Bij gemeenschappelijke beschikking van de met de uitvoeriug dezer wet belaste ministers zal, voor een wetenschappelijk doel, aan bepaalde persouen ontheffing kunnen worden verleend van een of meer der bovengenoemde \erbodsbepalingen. Op eigen erf valt de bewoner voor zich zelf of voor derden, met zijne vergunning, niet ouder de ver bodsbei >alingen. De straffen wegens enkele overtreding zijn een boete van 1 tot f 20, met verdubbeling van het maximum bij hei haling en met bevoegdheid tot opkgging van gevangenisstraf van 1 tot 7 dagen. Vooris verLeurilverklaring van de gedoode of gevangen dieren, van de eieren en van de gebe zigde voorwerpen. De artt. 21 en 28 der jachtwet worden gewij zigd in dien zin, dat al dein eerstgenoemd artikel genoemde dieren in de termen van deze wet zullen vallen, zoodat in de wet zelve overblijft het verbod om kievitten te vangen enz. en strik ken tot het vangen van lij.-ters enz. te stellen lager dan een meter boven den grond. Art. 28 der jachtwet wordt in dien zin gewij zigd, dat onder roofvogels ook worden begrepen zoowel de gewone buuzerd, als de uil en de wezel, die ook onder bescherming worden geoo- men wegens hun groot nut als muizen- en ratten verdelgers. Eindeh,k vervalt art. 29 der jachtwet, dat het uitloven van premiën toelaat vour het verdelgen van schadelijk gedierte, welke bepaling toch niet meer toegepast wordt. Tofen graaf Loris Meiikoff van den keizer van Rusland de volstrekte volmacht erlangde om met alle personen en zaken te doen naar zijn goed vinden, was de vrees gerechtvaardigd, dat het nieuwe regime verscherping zou zijn van de politie- regeoring der provinciale gouverneurs en dat het programma enkel onderdrukking der oproerige en misdadige elementen in den staat zou bevatten. Deze vrees heeft zich niet bevestigd. Een der eerste regeeringsdaden van Meiikoff was de be noeming van eenige leden van het gemeentebe stuur van St. Petersburg in de commissie' welke hem in zijne taak moet bijstaan, een blijk dat naast scherpe uitoefening der politie ook het administratief bestuur der hoofdstad hem voor kwam van gewicht te zijn in de ernstige omstan digheden van het oogeublik, en dat hij niet enkel den blik had geslagen op de moordtuigen der nihilisten maar ook op de tekortkomingen van het administratief bestuur bet oog gevestigd wilde houden. Kort daarop riep hij in eene warme en zeer gelukkig gestelde proclamatie de hulp der bevolking in tegen de nihilisten. Toen Mladizki op hem geschoten had, liet hij wel dezen man na een uiterst kort proces ophangen, maar 1 de aanslag had geen enkele verscherping der politie-maatregelen tengevolge en de bevolking kreeg den indruk, dat de generaal een weldoor dacht plan had, waarvan hij ook door zulke persoonlijk zeker aangrijpende voorvallen niet was af te brengen. Zijne geheele houding heeft hem bij het Russische volk en vooral bij de bewoners der hoofdstad zeer bemind gemaakt. Nog nimmer wellicht was iemand in Rusland in zoo gunstige verhoudingen om hervormingen tot stand te brengen. En dit ligt dan ook in zijne bedoelingen, welke men met recht schijnt te mogen afleiden uit den werkkring welke hij zijne adviseerende commissie heeft voorgeschreven. Hij verdeelde hare leden in twee afdeelingen. De eerste is de uitvoerende, aan welke de taak is opgedragen om het werk der vroegere gouver neurs en van de in macht besnoeide dei de afdee- ling voort te zetten. Aan eene tweede afdeeling is opgedragen wat men eene enquête zou kunnen noemen naar de gebreken in het staatsbestuur. Uit het instellen van zulk een onderzoek schijnt men met reden den wil te mogen afleiden om tot eene verbetering te geraken. Het invoereu eener constitutie, welke zonder geleidelijken hiatorischen overgang in Rusland eene parlementaire regeeriüg zou invoeren, schijnt moeilijk te kunnen gelden als een verstan dig heelmiddel voor do jiwalen van het heden- daagsche Rusland, vóór er eene proef is genomen om tinnen den kring der thans bestaande staats instellingen in het landsbestuur verbeteringen te biengen. De groote kwaal is het gebrek aan contröle in alle takken van den staatsdienst en de daardoor bevorderde omkoopbaarheid en be driegerij bij alle ambtenaren, hoog en laag. De groote meerderheid van het volk ontbreekt het zintuig om de absolute voortreflelykheid eener coustitutioneel-liberale politiek in te zien, zooals die in westelijk Europa met meer of minder geluk wordt toegepast. Het volk verlangt echter) zooals de Kölnische Zeitung zegt, dat er niet meer gestolen worde. Iedere Rus heeft er belang bij dat de misbruiken in het landsbestuur, de onder de ambtenaren algemeen verbreide oneerlijkheid, die iederen nieuweling dwingt om mede te doen als hij carrière wil maken, dat deze treurige toe stand een einde neme. Als generaal Meiikoff de hem gegevene macht en de resultaten zijner enquete commissie gebruikt om eene poging in het werk te stellen tot reiniging van dezen Augias-stal, dan zal hij practischer werk verrich ten en zich verdienstelijker maken, dan hij ooit zou ku: nen doen door het octrooieeren eener constitutie, welke alle levenskracht zou missen, omdat zij niet door het volk zelf wordt geëisch t. De correspondent van de Tunes te Kaboel seint dat de hoop op vrede met Afghanistan weder levendiger is. Generaal Roberts heeft een brief van een groot aantal hoofden der bevolking ont vangen, waarin zij te kennen geven dat zij overtuigd ziju van de vriendschappelijke bedoelingen der Engelschen en hun streven naar het geluk van Afghanistan en dat zij bereid zijn zich te onder werpen en gezamenlijk naar Maidan, op korten afstand van Kaboel, te gaan om daar met den generaal in onderhandeling te treden. Hoezeer generaal Roberts evenmin als iemand anders dupe van al die lieve woorden kan zijn, zal die verga dering eerstdaags gehouden worden. Den uitslag moeten wij afwachten. Het .Zlwes-telegram gaf natuurlijk aanstonds aanleiding tot eene interpellatie in het'huis der lords, dat zijne vergaderingen nog voortzet om enkele zaken at te doen. De minister voor Indië lord Cranbrcok, zeide dat het nog niet mogelijk was de lijn aan te geven, welke de definitieve grens zal worden, noch de middelen aan te wijzen welke Engeland zal aanwenden om zijne suprematie over Afghanistan- te handhaven. Engeland zou echter Herat kunnen missen, als het in het bezit was van Candahar en van de bergpassen welke uit Afghanistan naar Indië leiden. De minister verzekerde dat er noch met Rusland, noch met Perzië eene overeenkomst aangaande Herat bestond, dooh dat onder zekere omstandigheden eene in bezit neming van Herat door Perzië niet gevaar, lijk voor Engeland zou zijn. De minister hield dus wat men in het dagelijksch leven noemt een slag om den arm aangaande Herat en hij eindigde met een warmen wensch voor den vrede in Afghanistan, dat dank zij de goede zorgen van Engeland onder het bestuur zal blijven van zijne eigen vorsten. Dit vuurwerk ten slotte maakte echter zijn antwoord niet duidelijker en de edele lords waren met een kluitje in het riet gestuurd. Den 4en van deze maand werd te Kiew een nihilisten-proces behandeld, dat een, zoo niet nieuw dan toch belahgrijk, licht doet vallen op het streven en handelen der Russische hervormings partij, zooals het nihilisme zich nu en dan noemen durft. Ü8 predikantszooü Arsen Bogoslawsky werd als hoofd eener afdeeling van de partij aangeklaagd arbeiders tot deelneming aan bet nihilisme te hebben aangezet, deelgenomen te hebben aan het bestelen van de post en van de kas van het 125e infanterie regiment te Kursk, aan het bereiden van ontplofbare stoffen, aan den moord op zekeren Kurilow, en eindelijk zich met een valsch paspoort te Kiew op te houden. De zondenlij st is lang genoeg en op brandstichting na heeft deze jongeling het repertoire zijner partij afgeloopen. Bogoslawsky had vroeger een seminarie bezocht, doch was daar weggejaagd en reeds spoedig in handen gevallen van eender nihilistische drijvers, die vooral in Kiew en omstreken personeel kon den gebruiken. In het vorige jaar ontdekte de politie het bestaan van verscheidene politiek- sociale vereenigingen in Kiew, Shitomir en Ka- menetz Poldolsk, die met elkander in nauwe verbinding stonden. Bij het thans gevoerde proces is uitgekomen dat in het voorjaar van 1878 de leden van de afdeeling te Kiew, Bieltsch.iDsky en drie anderen, bevel kregen om samen met den dokterszoon Goluschkin en den technoloog Bassow de post te bestelen. De misdaad zou na eenig uitstel eindelijk den 20en December moeten plaats hebben, maar werd verhinderd door de gewapende bewaking van de postkar, die de dieven van hun plan deed afzien. Bijzondere dapperheid in den open strijd, man tegen man, kenmerkt deze jongelieden niet; zij lieten den postwagen pas- seeren toen zij er twee gewapende postillons op zagen zitten. Er scheen echter behoefte aan geld te zijn want enkele maanden later besloot het comité der afdeeling op voorstel van luitenant Kasakke- witsch om de kas van het regiment te bestelen. Met dezen aanslag treedt onze held Bogoslawsky het eerst ten tooneele, en het hart moet den jongen sociaal-politicus gegloeid hebben van iechtmatigen trots, toen zijne oversten bem voor het eerst waardig keurden om aan eene inbraak en diefstal deel te nemen. Hij was in goed gezelschap, o. a. met een tweeden luitenant, een ambtenaar der registratie en een edelman. Het plan viel echter in duigen door onderlinge oneenigheid en de politie kreeg er spoedig de lucht van. De saamgezworenen kwamen er achter, dat zekere Kurilow, vroeger een hunner geestverwan ten, hen verraden had. Yier "nihilisten werden voor de strafoefening aangewezenzij lokten den veroordeelde buiten de stad, schoten hem dood en wierpen zijn lijk in de Dnieper. Drie der beulen ontkwamen het, maar Bogoslawsky werd gevat. In de behandeling van ziju proces bleek, dat hij reeds eenig aanzien had genoten bij de partij hij had eens als griffier gefungeerd bij het veem gericht dat zekeren Dragniewitsch tot verdrinken in de Dnieper veroordeelde, wegens het bestelen der kas van de afdeeling der nihilisten. Door toevallige omstandigheden werd dit vonnis niet uitgevoerd. Een der getuigen, een bekeerd revo lutionair, vertelde dat er te Kiew onder de inge wijden eene soort van Tugendbund bestoud, aan wiens hoofd recht van leven en dood over de leden toekwam. Gehoorzaamde men niet aan het eerste bevel van dit hoofd, dan werd men met lichamelijke tuchtiging gestraft; hielp dit pak slagen niet dan werd de doodstraf uitgesproken. Tot dat verbond had ook een vorstenzoon behoord, die in eene fabriek werkte evenals andere arbei ders. De man was zeer wel opgevoed, sprak verscheidene talen en kreeg brieven met geld uit St. Petersburg. Voor het in stand houden van het verbond stortten de arbeiders een vijfde van hun loon. Bogoslawsky's schuld aan de hem te laste gelegde feiten werd ten volle bewezen, en de man, of liever de jongen, werd veroordeeld tot den strop. Récl ames. (Prijs der plaatsing 30 cent per regel.) Sinds eenige jaren is te Winterthur in Zwit serland eene Maatschappij van verzekering voor persoonlijke ongelukken" gevestigd. De Maat schappij grondt zich op het feit, dat het jaarlijksch aantal ongelukken in bijna constante verhouding staat tot het bevolkingscijfer, dat zonder uitzon dering alle soorten van beroepen en vakken aan grootev of kleiner ongeluksgevaren zijn blootge steld, dat onder alle sterfgevallen van het loopende jaar een zeker aantal voorkomen, die het gevolg zijn van ongelukkeu, en dat behalve dit aantal ook niet doodelijke gevallen voorkomen, die ver minkingen, tijdelijke of blijvende invaliditeit ten gevolge hebben. Deze gevaren zijn van zulk een verschillenden aard, en hun aantal is zoo groot, dat men die nauwelijks alle kan opsommen. Zij strekken zich uit over alle omstandigheden des levens, en gebeuren zoowel in de plaats der inwoning, als op reizen, zoowel gedurende als buiten de uitoe fening van het beroep, niet alleen in ongewone, maar ook in de gewone toestanden des levens. Als voorbeelden kunnen de volgende mogelijke en vaak voorkomende ongelukken dienen„On gelukken door bliksem, storm en dwarrelwind, door overzwemming, watersnood, ijsgang, bevrie zen, door blusschen en redden bij brand, of door het in brand vliegen van kleederen, door ont* ploffingen van allerlei aard, door vuurwerken, door machines en andere toestellen, die door elementaire en andère krachten gedreven worden, door het instorten van gebouwen of gedeelten ervan, door het getroffen worden van neer- of omvallende harde of zware voorwerpen, vooral ook van daken, huizen, steigers of andere hoogten, door het laten springen of instorten van aard- wanden bij het graven, door overrijden, door botsingen of andere ongelukken v&u spoortreinen, schepen of andere middelen van vervoer, door het gebruik van schietwapens, ook op de jacht^ door in vrijheid zich bevindende uitgespannen of bereden paarden, door andere dieren, zooals de beet van honden, of slangen, stooten van hoorn vee. Voorts ongelukken op het ys, door vallen in het water, in kuilen, in afgronden, in putten, door va leu van gebouwen, steigers of ladders, van trappen, op straat of waar ook in de open lucht. De wi ze van vertekering is verdeeld als volgt Indi vidneele verzekeringen, zeerivier-ver zekeringen, collectief-verzekeringen (fabrieksarbeiders enz.). Geaeraal-Agenten voor Nederland zijn de HH. KLINKENBERG Co., te Amsterdam. Zeet ij dingen. Vlissingen, 23 Maart. Binnengekomen de Noordsche schoener Inof gezagv. Thorsen, van Havre, om hier te laden. Het stoomschip /F. A. Scholtenkapt. G. J. Vis, laatst van Falmouth, is te New-York ge arriveerd met verlies van het roer. Goes 23 Maart. Tarwe onveranderd; rogge en haver 25 cent hoover; anders onveranderd. botterdam, 23 Maart. Ter markt van heden waren aangevoerd 1370 runderen102 vette, 143 nuchtere kalveren; 31 schapen; 307 varkens; 94 biggen; runderen 1" qual. 92, 2" qnal. 76 3e qual. 56; kalveren 1" qual. 120, 2» qual. 100 schapen 90 cent. Vlissingen, 23 Maart. Boter per kilogram f 1,50 a Eieren f 4.— per 104 stuks. Bergen op Zoom, 23 Maart. Boter per stuk f 1.25halve f 0.ö0eieren per 26 stuks f 0.95. Amsterdam, 22 Maart 23 Maart. STAATSLEENINGEN. Nfederl. Cert. N. W. Sch. 2* pet. 65# 65} dito dito dito. 3 78} dito dito dito. 4 102# 102} dito Obl. 1878 f 1000 4 103 103 Kelglë. Certificaten2} 64} Frankrijk. Origin. Inschr. 3 Hongarije. Obl. Leening 1867 fl. 1205 83} dito Goudleenning5 69} 69} dito dito fl 500 6 87 86} Italië. Cert. Adm. Amsterd. 5 107 Oostenrijk. Obl. Mei-Nov. 5 60} 60} dito Febr.-Aug. 5 60} 60} dito Jan.-Juli. 5 61} 61 dito t April Oct.5 60} 60# dito dito Goud 4 73} Polen. OM. Schatkist 1844. 4 Portug. Obl. Btl. 1853/1869. 3 51} 51} dito dito 1876. 6 100 dito dito 6e Ser. 1878 100 6 n 100} Rusland. Obl. Hope C. 1798/1815 5 94} 95 Cert. Inschr. 5' Serie 1854. 5 dito dito 6e 1855. 5 18} Obligatiën 1862 5 - 83} dito 1864 10005 91 dito 1864 t 1005 88} dito 1877 dito5 89} 89} dito Oosteische le serie. 5 £6} 56} dito dito 2' 5 57 56# dito dito 3' 5 dito 1872 gecons. dito. 5 84# 84# dito 1873 gecons. dito. 5 84} 84# dito 1850 le Leening dito. 4} 84} 84} dito 1860 2' Leeniug dito. 4} 82} 82} dito 1875 gtcons. dito 4} 76} Cert. Hope C» 1840 4 57} 57} dito 2', 3' i' Leen. 1842 44. 4 57} Obligatie-Leening 1867/69. 4 74} 74} dito dito 1859 3 r Cert. van B&nk-Assign. 6 Spanje. Obl. Buit. 1867/75. 1 16} 16# dito dito 1876 2 39} 39} ditoBinnenl.Es.5000-10000 1 15} 15} dito dito 1876 2 36 Turkije. Obl. Alg.Seh. 1866 5 9} 9} dito dito 1869 6 8} 8# Egypte. Obl. Leening 1876 6 55} 55} Spoorw. dito 1876 5 85 Vereen. Staten. Obl. 1877 4 +- dito dito Obl. 1876 4} 106} 106} dito dito 1871 5 dito dito 1861 6 101} Brazilië. Obl. Londen 1865 5 dito Leening 1875 5 94} dito 1863 1004} INDUSTRIEEIE EN FINANCIEELE ONDERNEMINGEN. JVcderl. Afr. Hand.-V. Obl. 5 Ned. Hand.-Maatseh. Aand. rescontre5 Ned. Ind. Handelsb. Aand. Stoomvaartm. Java Obl. 5 dito Zeeland Aand dito Obl5 dito gegarand. dito4} Duttscliland. Cert. Rijks bank Adm. Amsterdam. Oostenrijk. Aand. Nat. B. pot. 28} 28} 107} 107} 132 131 SPOORWEG-LEEN Nederland. Holl. IJz. Spw. Obl. 18715 dito Maats, tot Expl. van St.-Spw. Aand Ned. Centr sp. Aand. f 250. dito gestemp. Obl. f 235. Ned. Ind. Spoorw. Aand. Ned. Rijn-spw. volgef. Aand. N.:Brab. Boxt. Obl. 1875. 5 dito dito 2' Hypoth Hongarije. Theisa. Spoorw Aand. fl. 200 s 1014 - 119} - IN G E N. pot. 120 23} 23} 55 144} 148 73} 23} 55} 73 23} 5 104 103#

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 3