Laatste berichten. Ylissingen heeft met levendige belangstelling kennis genomen van de bij uwe vergadering aan hangige conventie met Belgie, betrekkelijk de overname door den staat van de sectien Roosen- daal—Breda en RoosendaalZevenbergen van den Grand tentral Beige en de uitbreiding der kanaal- en havenwerken te Ter Neuzen. „Zij is ten volle verzekerd, dat het groot en algemeen Nederlandsch belang door de bekrach tiging dier conventie zeer zal worden bevorderd, zonder dat daardoor aan de gemeente Ter Neuzen iets van overwegend aanbelang zal worden ontnomen. „Zij is daarom van oordeel, dat het betrekke lijke wetsontwerp door de wetgevende macht behoort te worden aangenomen en heeft uit dien hoofde de eer uwe vergadering, met al den ernst dien het gewicht der zaak vordert, te verzoeken daartoe wel te wi'len medewerken." Van dit adres zijn afschriften verzonden aan verschillende kamers van koophandel, tot het verkrijgen van instemming. Het niet aanvoeren van motieven tot aanbeveling der conventie wordt door de kamer daardoor verklaard: „dat het groot belang, dat in de aanneming van het betrekkelijke wetsontwerp voor Nederland in het algemeen is gelegen, voldoende wordt erkend; zoodat ver dere beschouwingen daaromtrent overbodig zijn." Van den heer dr. Joh. Van Vloten ontvangen wij den volgenden brief: Haarlem21 Maart 1880. Geachte Heer! Aangenaam was het mij, bij mijne thuiskomst uw nommer van 20 dezer te vinden en daaruit uwe aan 't slot uitgedrukte instemming te zien met mijn voorstel. Tot uw geruststelling diene, dat ik zoomin als gij een voorstander ben van smakelooze „stukken steen of metaal," ter „bedek king van Nederlands bodem", en ik er dus ook verre van zou zijn, Betje Wolff's geboortestad met een dergelijk te ontsieren. Mijn denkbeeld zou wezen, en ik neem de vrijheid dat hier voor uwe lezers en met name uwe lezeressen, meer uitvoerig te ontvouwen, om het plein te Vlissingen, waar vóór 1809 het fraaie stadhui* prijkte, doch dat thans leêg ligt, op de wijzo van 't Rembrandt- plein te Amsterdam, tot een Elisabethsplein om te scheppeu, waar, in 't midden der aan te brengen grasperken, heesters en bloemen, het marmeren borstbeeld der waarlijk groote Zeeuwsche vrouw, op een granieten voetstuk, voor 't oog van den belangstellenden nazaat pronkte. Prof. Strackée, die o. a. Potgieter's borstbeeld onlaugs zoo voortreffelijk beitelde, zou ook met de uitvoering van dit werk belast kunnen worden, en 't er zeker niet minder goed afbrengen. Mocht dus het bestuur van 't Zeeuwsch Genootschap onder zijn waardigen voorzitter, zelf zoo zeer met de zaak ingenomeD, zich hoe eer hoe beter tot eenige vrouwelijke stadgenooten, in vereeniging met enkele Vlissingsche, met de bede richten zich hoe eer hoe beter tot eene hoofdcommissie te vormen, die over gansch Nederland hare sub-com missiën had. Weldra zou dan alles in orde kunnen komen. Deze commissie van vrouwen, ik gebruik opzettelijk dit, met heeren gelijkstaande woord, en niet het wansmakelijke, slechts in ue mode winkels thuis behoorende, dames, kon dan een gedrukte uitnoodiging tot al hare zusters in Nederland richten, waarin zij van het beraamde plan kennis zou geven, en aller ijverige medewerking inriep. Niet als rijkbegaafd schrijfster en geestig dichteres alleen, maargelijk ik 't heb zoeken te doen uitkomen als vrouw van geestkracht vooral, een toonbeeld daarin voor de mannelijke niet minder dan haar eigen kunne, met een even gevoelvol hart als schrander hoofd bedeeld, en bij al haar schrijven en doen daarbij steeds vrouw, in den schoonsten en bemiulijksten zin van 't woord, gebleven moesten zij haar schetsen; op de weldadige zedelijke werking tevens wijzende, die van haar beeltenis niet minder dan van haar geschriften voor den nazaat kan uitgaan, waar deze zich, door haar aanschouwelijke trekken, haar persoon steeds verwezenlijkt ziet. Wat mij zelf betreft zal ik gaarne, zooveel in mij is, tot het beoogde doel meewerken, en zoo te Haarlem als elders de zaak met woord en daad onder steunen. Als eerste kleine geldelijke bijdrage bied ik al aanstonds voor de vier vrouwelijke leden van mijn gezin de som van honderd gulden aan. De zaak ook verder in uwe belangstelling aan bevelende verblijve enz. v. Vl. De Haagsche correspondent der Zutfensche courant schrijft o. a.: fin de Middelburg sche Cl, las ik dezer dagen, dat het wetsontwerp voor de rente belasting zeer ODgunstig door de kamers was ontvangen. De uitkomst zal moeten leeren of dat bericht waar heid bevat. Toen ik een veteraan, die zelf aan het afdeelingsonderzuek heeft deelgenomen, de vraag deed of hij ook dien ongunstigen indruk had gekregen, gaf hij mij, schouderophalend, ten antwoord„In de afdeelingcn worden wel eens meer bezwaren breed uitgemeten, die bij het openbaar debat toch geen dienst meer doen. Dit alleen kan ik u zeggen, dat de rechterzijde het uiterste zal beproeven om de belasting te weren." Op een in de St.-Ct medegedeelde lijst van gewezen schepelingen waarvoor bij het departe ment van marine gelden zijn ontvangen wegens hun toekomende buitgelden in 1873 en 1874, komen de volgende personen uit de provincie Zeeland voor: J. J. Brauwers, geb. te Middelburg, hofmeester, voor f 24.34*C. van der Voorde, geb. te Vlissingen, matroos 2e kl., voor f 16.23; J. J. P. Steenhorst, geb te Vlissingen, lichtma troos, Voor 8.11*, J. Rinders geb. te Breskens, schieman, verongelukt aan boord van de Fries land,132.34*. Deze gelden kunnen bij het dep. van marine door de betrokken belanghebbenden worden ont vangen op vertoon van hun ontslagbrief, pensioen akte of ander bewijs van identiteit en tegen onderteekening van aldaar berustende quitantiën. Voor overledenen geschiedt de betaling aan de erfgenamen tegen overlegging van eene verklaring van erfrecht, afgegeven door eenen notaris of kantonrechter, waaruit blijkt dat zij eenig en alleen tot de ontvangst gerechtigd zijn. De audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag 26 dezer niet plaats hebben. De St. Ct. bevat een uittreksel uit het verslag der commissie, in 1879 belast met het afnemen van examen van hen, die akten van bekwaamheid verlangen voor middelbaar onderwijs in Neder- landsche, Fransche, Hoogduitsche en Engelsche taal- en letterkunde, geschiedenis, aardrijkskunde en staatswetenschappen. Aan het gisteren door de kamer van koophandel en fabrieken alhier vastgesteld jaarverslag ont- leenen wij het volgende: De indruk van de kamer bij eene beschouwing van hetgeen het afgeloopen jaar op het gebied van handel, ny verheid en scheepvaart heeft opge leverd is van gemengden aard. Kan de kamer niet wijzen op vermeerdering van het getal zeeschepen dat vertrok en binnen liep, op groote drukte aan de Loskade, op aanbouw van nieuwe schepen of op veel vertier op de werven en in het droge dok, zoo mag zij toch niet onopgemerkt laten dat eene voor Middelburgsche rekening hier aangebrachte lading koffie in een voor 't eerst te dezer stede gehou den veiling is verkocht. Breidden de bestaande fabrieken zich niet uit, ja hadden de meeste minder werk en minder vertier dan in 1878, zoo kan de kamer erop wijzen dat een werf voor binnenschepen hierheen werd verp'aatst, dat een kunstboter- en een snel- azijn fabriek, alsmede eene steenbakkerij werden opgericht. De binnenschipper^ had reden van beklag daar er weinig te varen viel en niet dan tegen lage vrachtentoch is het zoo voor haar als voor de groote scheepvaart een voordeel te achten dat een stoomsleepdienst op het kanaal tot stand kwam. De gelegenheid tot verzending van goederen werd voor den handel weder ver meerderd door de oprichting van een schroef- stoombootdienst, tusschen Rotterdam en Breskens v. v. die behalve te Vlissingen en Zierikzee ook in deze gemeente laadt en lost. Krachtige teekenen van grooten vooruitgang ziet de kamer in het opgenoemde niet, doch het zijn zoovele teekenen dat althans iets wordt gewonnen en dat de toestand zich hier verbetert. De vooruitzichten zijn inderdaad gunstiger dan sedert jaren het geval was. De dienst der kon. post-stoomvaartmaatschappij Zeeland vindt steeds meer en meer toevloed van passagiers en goederen en wordt met steeds grootere belangstelling door de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen in haar ontwik keling ondersteund. De in het begin van dit jaar tot stand gekomen Exportmaatschappij voor groente en ooft naar de Londensche markten kan van groot belang zijn niet alleen voor deze gemeente maar voor geheel Walcheren. Doch vooral is het een in de afgeloopen zomer tot vervuiling gekomen wensch die de kamer de beste verwachtingen geeft, nl. de eindelijk tot stand gekomen gelijkstelling van de spoorwegtarieven voor Vlissingen en Middelburg met die voor Amsterdam, Rotterdam en Dordrecht. Nu dit belangrijk struikelblok voor Vlissiugen's ontwikkeling en voor het verkeer op Walcheren is uit den weg geruimd, is het te verwachten dat binnenkort een andere hinderpaal tot het verledene zal behooren en een doelmatige, geregelde en goedkoope exploitatie van de sluizen, dokken en gelegenheden tot laden en lossen van zeeschepen en wagens door den staat aan eene particuliere maatschappij moge worden opgedragen. Omtrent den graanhandel zegt de kamer dat deze het geheele jaar door weinig levendigheid vertoonde en over het algemeen, zoowel voor landbouwers als voor handelaars, geen gunstige resultaten gaf. Benoemingen en besluiten. adel. In den Nederlandschen adel verheven de heer E. C. IL van Doorn, commissaris des konings in de provincie Utrecht, met allo zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstamme lingen. commissarissen des konings. Op verzoek, eervol ontslag verleend aan's konings commissaris in de provincie Utrecht E. C. U. van Doorn, met dankbetuiging voor de bewezen diensten, en in zijne plaats tot commissaris in Utrecht benoemd mr. J. A. G. baron de Vos van Steen wijk, voor zitter van de eerste kamer. {Zie laatste berichten van gisteren.) raad van state. Benoemd tot lid van den raad van state de gepensioneerde generaal-majoor H. J. R. Beijen. {Zie laatste berichten van gisteren.) belastingen. Benoemd tot ontvanger der regis tratie en domeinen: te Noord wijk, W. F. Meusing, thans te Kampen te Zait-Bommel, H. Ooster, te Olleberkoop. Kerknieuws. Omtrent de jongste vergadering van den Middel burgschen kerkeraad bevat het Zuiden dat over deze zaken mededeelingen ontvangt welke ons niet geschonken worden, de volgende inlich tingen. In de eerste plaats werd aangenomen het volgende voorstel: „dat de kerkeraad besluite de aanneming van lidmanen door ds. Koek en Zijnen en de daarop gevolgde bevestiging te houden voor onwettig, en alzoo aan die geformeerde lidmaten niet toe te kennen de rechten, bedoelt in art. 41 van het oud, of art. 42 van het nieuw reglement op het godsdienstonderwijs, en hen ook niet in te schrij ven in de lidmaatboeken der Ned. Herv. gemeente te Middelburg." Daarop volgde de aanneming van een voorstel van ds. Nonhebei, luidende aldus: „De ondergeteekende stelt voor eene kerke- raadscotnmissie te benoemen, aan welke wordt opgedragen om, het recht der belijdenis onaan geroerd latende, voorstellen te doon tot het in het leven roepen eener regeling, waarbij de verhouding tusschen den kerkeraad en de moderne predikanten voorloopig zoo wordt geregeld, dat eenerzijds niemand gedwongen wordt tegen de uitspraak van zijn geweten te handelen, anderzijds aan de moderne lichting de mogelijkheid wordt geboden, om zich in eigen kring te constitueeren." Dit is, volgens het Zuideneen voorstel tot onderhandeling over scheiding, zoover aanvanke lijk mogelijk is. Verkeerd is dan ook de op vatting dat de twee tegenstemmers de predikanten Zijnen en Koek zouden geweest zijnlaatstge noemde is zelfs als lid der commissie gekozen. Er is tegen gestemd door ds. Abresch, die van de zijde des kerkeraads geen poging wenscht aaDgewend te zien tot losmaking van kerkelijke banden, en door den ouderling Dronkers, die liever wil afwachten wat de synode in April a zal voorstellen. „Het is jammer, zegt het Zuidendat d3. Koch de eenige moderne in de benoemde commissie is, maar het reglement, ach dat reglementbepaalt dat in elke commissie twee maal zooveel ouderlingen als predikanten be hooren te zitten. Bij een orthodox en een modern predikant konden hier ter plaatse niet anders dan vier orthodoxe ouderlingen gevoegd worden. Maar de commissie werkt dan ook slechts voorbereidend, beraamt slechts een plan, waarbij zeker de moderne partij het net niet over 't hoofd gehaald zal worden, en haar de weg tot eervolle scheidiug zal worden gebaand." Zoutelande, 23 Maart. Tot predikant bij de Herv. gemeente alhier ia beroepen de heer J. Petri, te 't Woud. Bath, 22 Maart. Toezegging van beroep ontvangen naar de N. H. gemeente te Nieuwer- kerk op Dniveland, door dr. J. Schuqrmans Stekhoven, pred. te Rdland-Bath. Marine en leger. De stoomkanonneerboot Gierkommandant luit. ter zee le kl. G. J. Buyskes, zal beden van Wieringen zijn reis naar de aan de Zuiderzee gelegen havens vervolgen. Deze oefeningstocht wordt tevens gebruikt om de dienstneming bij de marine te bevorderen, door het bekendmaken der gunstige bepalingen, die in de laatste tijden zijn gemaakt voor den Neder landschen oorlogsmatroos. De luit. t/z. 2e kl. H. P. Netscher, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt op nonactiviteit gesteld eu vervangen door den luitenant t/z, 2e klasse O. H. Kuyck. De off. van gezondh. 2e kl. dr. G. A. Hare maker, arts, geplaatst bij het hospitaal der marine te Willemsoord, wordt overgeplaatst aan boord, van Zr. Ms. artillerie instructieschip Het Looen vervangen door den off. van gezond. Ie kl J. A. G. Hulst. Kunstnie uws. Zierikzee, 23 Maart. In de Concertzaal alhier bevond zich op den avond van 22 dezer een buitengewoon talrijk publiek te zamen, ter bijwoning der Soiree Musicale et Déclamatoiredie tot een liefdadig doel werd gegeven, waartoe de heer W. Bax het initiatief had genomen en die door de medewerking vaa den muziek-directeur, den heer D. H. Ezerman en begaafde dilettanten met den besten uitslag werd bekroond. Twee trio's voor piano, viool en cello, eenige duo's voor alt, een coucertstuk voor piano, een quatremains, een obligaat voor viool, afgewisseld door een reciet van een fragment van De Stoomwagen van Jan van Beers weiden ten gehoore gebracht en ver wierven algemeenen bij val. Eene jeugdige Nederlandsebe zangeres mejuffrouw Marie van Zandt, heeft in de Opera comique te Parijs gedebuteerd in de titelrol van de opera Mignon. Zij werd luide en aanhoudend toegejuicht, ook waar zij het voor eene débutante gevaarlijke waagstuk beging van in hare voor dracht af te wijken van de door eerste zangeressen geijkte tradition ten aanzien van sommige zeer bekende nommers. Het eenige wat men aan mej. Yan Zandt te laste legt is hare niet volkomen onberispelijke uitspraak van het Fransch, welke vooral in den dialoog hinderlijk moet zijn. Twee Nederlaudsche kunstenaars, de heeren Joseph Holman en Van Oudshoorn, beiden violon cellist van Z. M. den koning, hebben te Nizza, ter gelegenheid van een concert in het Grand- Hotel, zeer veel bijval ingeoogst. Over het algemeen worden de Nederlandsche toonkunstenaars in de Italiaansche steden zeer gewaardeerd. Hunne namen en herkomst worden steeds op in 't oogvallende wijze op de aanplak biljetten vermeld. Door Richard Hol is een nieuwe compositie uitgegeven, getiteld: Zomerbloemen, vier liederen voor driestemmig vrouwenkoor, den heer S. van Milligen, muziekdirecteur te Gouda, vriendschap pelijk toegewijd. i. Omtrent de oesterbanken te Yerseke wordt aai» de iV. R. Ct het volgende medegedeeld: De schade, door den voorbijgaanden winter veroorzaakt, is niet te bepalen. Honderdduizenden oestertjes, ia het vorig jaar op de banken uitge zaaid, liggen dood. Indien de zomer van dit jaar echter warm weder geeft, zal er toch in 1880-81 nog al wat te oogsten zijn, omdat de voorraad in 1878 op de pannen verzameld, zeer groot was. Door de kvude in den zomer van 1879 zijn de oesters slecht gegroeideene groote massa, welke tegen den winter in de putten verzameld was, bleek te klein te zijn gebleven voor den handel en van deze zijn er of in de putten of op de banken, waarheen zij, na lang in de patten gele gen te hebben, weer waren teruggebracht, vele gestorven. De oogst 188182 zal bedroefd klein zijn, want de aanslag in 1879 op de pannen verkregen, was niet noemenswaardig, terwijl van deze boven dien in den voor bij geganen winter vele zijn dood gevroren. De toestand is, over het geheel genomen, voor den oesterkweeker alles behalve rooskleur g. Met groot leedwezen vernemen wij dat de heer Edw. Rooze, de uitstekende Engelache correspon dent van verschillende Hollandsche b.aden te Londen, zeer gevaarlijk ziek is, zoodat men het ergste vreest. Op de door de commissie der gasfabriek te Zwolle gemaakte voordracht voor een directeur der gasfabriek aldaar zijn geplaatst de heeren J. J. Mollema, adjunct-directeur der gasfabriek te Utrecht en Charles A. Lagaay, directeur der gasfabriek te Vlissingeu. Een telegram zegt dat de door roovers gevangen genomen kolonel Syage na betaling van den losprijs is vrijgelaten. Het is geen aangenaam wonen daar in Macedonië. Een week of wat geleden hebben een zeventigtal roovers den direc teur eener kweekschool vot-r ouderwijzers uit zijn huis, in de onmiddelijke nabijheii van Seres,eene stad van 30.000 inwoners, opgelicht en hem niet losgelaten vóór hij beloofd had aan de roovers twintig pakken kleeien, allen splinternieuw, te zenden. De man achtte het maar het verstandig ste zijne belofte te houden, daar de ïoovers beloofd hadden, als hij niet betaalde zijn huis boven zijn hoofd in brand te zullen steken, en deze heeren bekend zijn dat zij dergelijke belof ten zeer getrouw nakomen. Parnell is op bet bericht der algemeene verkiezingen hals over kop uit Amerika terugge komen. Zoodra was hij niet in Ierland of de meetinas en maaltijden gaan hun gang weer. Aan een der diners zeide zekere Biggar in een toost, ilie zeker niet heel vroeg gedronken i3„Ze hebben gezien wat Hartmann in Rusland heeft gedaan, en zoo de constitutioneele weg, welken wij Ieren thans volgen, in het parlement zijn doel mist, dan zal Ierland wel een auüeren Hartmann opleveren en waarschijnlijk met beter resultaat." De gemiddelde sterfte van kindereu beneden het jaar in Frankrijk bedraagt 205 van de duizend. In Parijs echter is de ver-iouding nog veel onguustiger en sterven van 1000 kinderen 3U8. In de vorige week kwamen op iedere duizend geboorten 585 steif ge vallen beneden het jaar voor. Er wordt een onderzoek ingesteld naar be langrijke diefstallen, die reeds sedert 1870 zouden gepleegd zijn in de kostbare verzamelingen van de porseleinfabriek te Sèvres. De veidenking valt bijna uitsluitend op beambten der fabriek. De bestuurders van het feest Paris-Murcie hebben reeds fr. 300.000 verdeeld tusschen de stad Parijs en de overstroomden in Spanje. Men herinnert zich dat de dagbladen reeds hadden ver neld, dat er een tekort zou zijn. De gunstige uitkomst is vooral te danken aan het enorme debiet van het geïllustreerde blad, op den dag van het feest uitgegeven. De heer Gladstone is naar Schotlaud gevolgd door eene bende zakkerollers die op de druk bezochte meetings goede zaken doen- Het zou niet kwaad zijn als de woordenrijke staatsman in een zijner redevoeringen eens een hartig woordje tot dit deel van zijn gehoor sprak. Zij moeten thans, nu zij hooren welke zaken de heer Gladstone aan zijne opvolgers in de regeering te laste legt, tot het besluit komen dat zakkenrol len een zeer onschuldige zaak is. En het kan de bedoeling vau den heer Gladstone niet zijn om dezen indrak te maken. Petersburg, 22 Maart. De Russische regee* rvog zal eerstdaags openbaar maken de stukken betreffende de zaak van Hartmann. {N. R. C.) St. Petersburg, 23 Maart. Er hebben talrijke

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2