1880: N°. 69. 123e Jaargang! 'EELE, Maandag 22 Maart. sorteering in 27. |»oor hot JOlft," elburg. ïïAN SCHILDERIJEN GED1EN8T. l-SCHELDE. II1880. bericht Middelburg 20 Maart. De Schilderijen-Tentoonstelling. Lig-ing- te Middelburg, t tot Zondag 4 April. 0.25 doorloopende deo ganscben duur der jgeopend dagelijks van I. feestdagen en Douder- lienstbaren worden op jlaten tegen f O.lOper lissingen v. v. 15, 9,15; nm. 1, 3,30, 7. Is 1.10 in plaats van 1 uur. Il; nm. 2,30, 5, 8. pdelbnrgZierikzee. ZEE SPOORWEG GOES. ST. ran Zierikzee: -vm. 6,30 nm. 10,- 6,30 6,30 3- 3- 3- 3, 12,30 lotdienst RG EN ROTTERDAM. [ftrek in Maart. VAN ROTTERDAM 1 Zaterd. 20 midd. 12,u. Maand. 22 12,— Dinsdag 23 12,— W oensd.24 'smorg. 9, Vrijdag 26 10,—, Zaterd. 27 10,— Dinsdag 30 midd. 12, Woensd.31 12, PDEN V. M. U. M inam. 1.15 en 3.45 1.45 4.15 tIAANDAG, WOENSDAG en ZATEKDACr. oorm. 7.30 nam. 3.— 8— 3.30 10.30 11.- -._ 6.midd. 12. 6,30 nam. 12.30 erlyk 2 iiren op 7.20 2.30 5.87 3.41 6.38 2.40 3. 1 ♦12.55 4.45 2.14 ♦5.5» 8. ♦6.40 6.50 5.1 6.20 6.30 7.52 7.8 ♦7.57 8.45 7.25 9.12 8.6 10.18 10.41 8.85 9.6 10.50 8.45 ♦9.15 11. 7.15 10.55 3.50 6.50 10.40 6.10 8.5 11.60 7.30 8.65 12.40 8.20 9.15 1.8 8.40 9.80 1.20 8.55 MIDDELBURGSCHE COURANT Dit blad versohijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 8/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advortentien: 20 Cent per regel! Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangére G. L. Daubk en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jonis. Sedert eenige dagen is de Prijslijst van effecten, coupons en obligatien in dit blad weder aanmerkelijk uitgebreid. Onder de verhalen, welke in het volgende kwartaal in het Feuilleton zullen worden opge nomen, verdient Helmar^ een roman uit de Jtunstenaarswereldj van de bekende, door diepe menschenkennis, fijne gave van opmerkeD, zuiveren smaak en groot meesterschap over den vorm beroemde Dnitsche schrijfster Fanny Lewald de bijzondere aandacht van het lezend publiek. Zij die zich met denl en April a. abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nommers kosteloos. Voor de geschiedenis van Middelburg is de openingsplechtigheid, die gisteren op het raad huis plaats had, eene belangrijke gebenrtenis. Het gold de eerste tentoonstelling van dezen aard, binnen onze gemeente gehouden. Zij legde getuigenis af van den ijver voor de bevordering van den kunstzin, in dienst der algemeene beschaving en ontwikkeling, welke het thans levend geslacht van Middelburg's ingezetenen bezielt. Als zoodanig verdient het overzicht der pogingen, door de vereeniging Uit het volkvoor het volk in deze richting sedert hare geboorte aangewend, dat door den heer mr. G. N. de Stoppelaar in zijne ope- nings-toespraak gegeven werd, eene plaats in het dagboek der plaatselijke geschiedenis van onze stad. Wij laten die toespraak daarom hier volgen. „Geachte dames en heeren. „De commissie voor de tentoonstelling betuigt U haren dank voor uwe tegenwoordigheid hier ter plaatse, een bewijs van uwe belangstelling in hare verrichtingen. „Zij heeft hare uitnoodigingen tot het bij wonen van deze bijeenkomst, tot haar groot leedwezen, zeer moeten beperken, wegens de weinige ruimte welke voornamelijk de beide andere tentoonstellings-lokalen aanbieden. Daar door heeft zij de leden en begunstigers der vereeniging Uit het volkvoor het volk niet kunnen nitnoodigen, daar hun getal reeds op zich zeiven nagenoeg 200 bedraagt en heeft zij zich moeten bepalen tot haar bestuurdat geacht kan worden allen te vertegenwoor digen. „Reeds het eerste jaar nadat genoemde vereeniging werd opgericht, meende zij en terecht, dat het op haren weg lag door het honden van tentoonstellingen van schilderijen en teekenlngen de liefde voor de kunst te moeten aanwakkeren. Meer dan een vluchtig denkbeeld, was het inderdaad een beginsel, door de oprichters neergelegd in het eerste artikel van het destijds uitgegeven reglement, ook al waren zij zich bewust van de daaraan verbonden bezwaren. „Reeds een jaar na hare oprichting, in 1866, hield zij hare eerste tentoonstelling, waarvoor tal van stukken door Middelburg's ingezetenen tot hare beschikking gesteld waren. „Twee jaren later herhaalde zij dit, waarbij enkele kunstschilders uit Den Haag haar be hulpzaam waren. „Zij deed dit ook in 1873, welke tentoon stelling werd opgeluisterd door de stukken van eenige elders gevestigde schilders en kunsthandelaren en waarbij tevens voor het eerst eene portefeuille aquarellen te barer beschikking werd gesteld, namelijk van de maatschappij Arti et Amicitia te Amsterdam. De stukken van elders bepaalden zich evenwel slechts tot zeer enkelen. „Opmerkelijk zijn de woorden, voorkomende in het jaarverslag der vereeniging over 1873 na afloop dier tentoonstelling, luidende„Door een en ander meenen wij een stap nader ge bracht te zijn tot ons ideaal, 't welk geen ander is, dan in vervolg van tijd eene tentoonstelling op groote schaal uit te schrijven, gelijk die in enkele andere steden van ons vaderland plaats hebben." „Volgden daarop achtereenvolgens een aan tal kunstbeschouwingen van aquarellen, be- hoorende aan verschillende Nederlandsche schildergenootschappen, heden mag zij het in 1873 beoogd ideaal verwezenlijkt zien, door u eene tentoonstelling aan te bieden, uitslui tend van Nederlandsche en Belgische meesters, wier naam en roem verspreid is verre buiten de grenzen van beide rijken. „Eene onzes inziens voor Middelburg be langrijke gebenrtenis! „Na lang aarzelen hebben wij het gewaagd een beroep te doen op de welwillendheid van eenige in Nederland, Belgie en elders geves tigde schilders en schilderessen, want voor het openstellen eener algemeene tentoonstelling ontbrak hier ter stede voldoende plaatsruimte, en ziet, wij mochten ons verheugen in de krachtige, zeer gewaardeerde medewerking van bijna allen. De meesten verklaarden zich onmiddellijk bereid, onze pogingen tot opwek king van den kunstzin in Zeeland te onder steunen. Onze verwachting werd verre over troffen. Gij zult u daarvan straks kunnen overtuigen. „Tot ons leedwezen moesten wij aan velen, die ons later uit eigen beweging even wel willend hunne medewerking aanboden, een afwijzend antwoord geven. „Waren, behalve dit lokaal, ook niet twee andere vertrekken ter onzer beschikking ge steld, wij zouden zelfs op enkele onzer uit noodigingen hebben moeten terugkomen „Warme dank zij toegebracht aan allen, waarvan enkelen hier tegenwoordig, die ons in staat gesteld hebben deze tentoonstelling tot stand te brengen, die ons op zoo onbe krompen wijze hunne kunstschatten hebben toevertrouwd. „Bij dien dank openlijk een woord van erkentelijkheid aan ons medelid Van den Berghe, aan wien wij voor een groot deel dezen goeden uitslag verschuldigd zijn, wegens zijne per soonlijke bekendheid met de meeste inzenders. „Ik mag n evenwel niet te lang terughouden van het bezichtigen eener verzameling, zoo prachtig, zoo rijk in verscheidenheid als waarschijnlijk oog nimmer in Middelburg werd bijeengebracht. „Een schuldigen plicht acht ik het, er voor namelijk op te wijzen dat wij van ons plan, hoe goed ook gemeend, hadden moeten afzien, indien het gemeentebestuur niet zoo vrijgevig ware geweest in het afstaan van de benoodigde lokalen, zoo niet het bestuur der Teeken-academicwaarvan een lid deel van onze commissie uitmaakt, ons niet zijne geldelijke hulp had toegezegd. De commissie gevoelt er behoefte aan, om zoowel aan het bestuur van Middelburg als aan dat van ge melde academie hier haren dank te betuigen, even als aan allen die haar in hare moeielijke taak ondersteunden. „Mogen de thans bijeenverzamelde kunst schatten den zin voor het schoone en goede opwekken en de aanschouwing van zoo menig kunststuk een blijvenden en veredelenden indruk te weeg brengen, en daarom waag ik het, een beroep te doen op nw veelvermogenden invloed, om by den ambachtsman en den dienst baren stand de overtuiging ingang te doen vinden, dat zij aan deze zalen een bezoek moeten brengen. „Liefde voor de kunst toch is een machtige prikkel tot beschaving en hoezeer is onze tijd er niet op uit, om kennis en liefde voor het ware en schoone met milde hand te verspreiden, ook onder de lagere rangen der maatschappij Getrouw aan de beginselen onzer vereeniging, hebben wij dat bezoek voor hen zoo weinig bezwarend mogelijk gemaakt. „Nog eene enkele mededeeling, al moge die van treurigen aard zi'n. Tot hen, die zich het eerst bereid verklaarden onze pogingen te ondersteunenbehoorde de talentvolle Jan Weissenbruch, sedert kort heiaas overleden. Zijne familiebetrekkingen meenden niettemin uitvoering te moeten geven aan het bij den afgestorvene bestaan hebbende voornemen, om onze tentoonstelling met twee zijner kunst werken te verrijken. Deze is de eerste ten toonstelling, welke na zijn smartvol overlijden gehouden wordt, waarom de commissie gemeend heeft als hulde aan den ontslapene, namens alle kunstvrienden hier en elders, zijne beide laatste kunstvoortbrengselen door het aanhechten eener immortellenkrans van de anderen te onderscheiden. „Aan wie kan zij dit geschikter opdragen dan aan de dochter van Middelburg's burge meester, nu zijne echtgenoot wegens familie omstandigheden verhinderd is hier tegenwoordig te zijn, en waartoe ik alzoo de eer heb mej. Pické nit te noodigen; terwijl ik, op uitdruk kelijk verlangen van de tentoonstellings-com- missie, aan mevr. De Stoppelaar het verzoek richt, om namens de vereeniging: Uit het volkvoor het volk èn de tentoonstellings commissie gelijke hulde te willen brengen aan het in de andere zaal aanwezig kunstwerk van den overledene. „Alsnu verklaar ik, namens de commissie, deze tentoonstelling geopend en noodig ik de aanwezigen tot hare bezichtiging uit." De „nauwkeurigheids-waterpassing," die een deel uitmaakt van de taak der in het vorige jaar bij koninklijk besluit benoemde commissie voor den in Nederland te verrichten arbeid ten behoeve der Enropeesche graadmeting, zal, naar wij vernemen, dit jaar tot Zeeland worden nit- geBtrekt. Deze waterpassing, die ten doel heeft met de grootst mogelijke nauwkeurigheid de hoogte van het AmsterUamsche peil over te brengen, zal door Zuid Beveland en Walcheren loopen tot aan Vlissingen en Westkapelle. De overbrenging ook naar laatstgenoemd punt staat in verband met de voorgenomen plaatsing van een regiBtreerenden getij.meter aldaar. Ter Neuzen, 20 Maart. Sedert ons vorig bericht heeft opnieuw eene oeverafschniving aan den Nieuwen Neuzen polder plaats gehad, ditmaal weder aan de Wester-Sehelde, echter zonder eenig dadelijk gevaar. De lengte bedraagt omstreeks 120 en de breedte 20 meters. Vlissingen, 20 Maart. De kamer van koop handel alhier is met haar onderzoek naar de feiten, door de Précurteur medegedeeld, zoo ver gevorderd, dat haar antwoord binnen eenige dagen gereed kan zijn- Het is reeds gebleken dat eigenaardige zaken-en cijfergroepeeringen in de voorstelling van de Précureeur een groote rol spelen; Hoewel het b'ad zorgvuldig vermijdt personen te noemen, waren zij door de omschrijving der gevallen vrij wel aangeduid. Wij hopen dat de kamer in haar antwoord het incognito der be trokken personen heter bewaren zal, omdat wij het nuttig noch wenschelijk zouden oordeelt n, hoewel het zeer verdiend zou wezen, onze Antwerpsche buren, waarmede wij altijd op zoo goeden voet zqn, te compromitteeren, door op hen de beschuldigingen te laten terugvallen, die ons zijn toegeBlingerd. Bij de gisteren gehouden algemeene vergadering der leden van het district Middelburg en omstreken van Eigen Hulp bleek uit de mededeelingen van het bestuur dat de toestand van het distriet minder bevredigend is, dewijl het ledental, op 1 Januari 1879 nog 91 bedragende, met 27 ver minderd en dus tot 64 ingekrompen is. De finan- cieele toestand was echter voldoende; de ont vangsten hadden de uitgaven met f 5.36 overtroffen, terwijl alle schulden zijn afbetaald. Met het oog hierop kon de contributie over 1880 op fl per lid bepaald worden, daaronder begrepen het abonnement op het orgaan der vereeniging. De aftredende leden van het bestuur, de heeren Van Moerkerken en Pichal, werden als zoodanig berkozan, terwijl de benoeming van den afgevaar digde ter algemeene vergadering van het hoofd bestuur aangehouden werd tot na ontvangst van den beschrijvingsbrief. Het bestuur deelde eindelijk mede dat door het verspreiden van eene circulaire aan hen, die geacht kunnen worden tot het lidmaatschap van Eigen Hulp te moeten worden uitgenoodigd, eene poging zal worden aangewend om het ledental te doen toenemen. Na afloop dezer vergadering werd eene bijeen komst gehouden van leden der Verbruiksvereeniging. Ook dit onderdeel van Eigen Hulp lijdt aan kwijning, hoofdzakelijk tengevolge van de lauw heid der leden. In het afgeloopen halfjaar bedroegen de ont vangsten f 2127.15 en de uitgaven f 2111.96, en wees de balans een winstcijfer van f 5 aan. Natuurlijk laat deze winst geen nitkeering van dividend toe. De bespreking van de vraag wat moet gedaan worden om de deelneming tot de Verbruiksver- eeniging te doen toenemen, gaf tot velerlei gedachtenwisseling aanleiding. Eindelijk werd voorgesteld om de verplichte storting van f 20 aandeel in bet bedrijfskapitaal te doen vervallen en na discussie besloten het bestuur te machtigen een zeker aantal personen, mits lid van Eigen Hulp zijnde, toe te laten tot de winkelvereeniging,zonder storting. Het door die leden te behalen dividend zal hen echter niet worden uitbetaald, maar als kapitaal worden ingeschrevenzoodra een bedrag van f 5 als kapitaal geboekt is wordt daarvan ook rente betaald. De bestnnrsleden Meijlink en Klappert, die aan de beurt van aftreding waren, werden bij accla matie herbenoemd. De directie van de AmsterdamscheKanaalmaat- schappij heeft aan het oordeel van den minister van financien een gewijzigd voorstel onderworpen, waarvan de hoofdinhoud was dat de aandeel houders per saldo een nitkeering van rnim 4J millioen galden zonden ontvangen. Dezer dagen ontving de directie een missive, inhoudende de verwerping van gemeld voorstel en het betoog, dat de regeering Diet verder kan gaan dan haar aanbod van 3 Januari 11., namelijk een nitkeering van omstreeks 30 pet. deraandeelen. Op eene gisteren te Amsterdam gehouden al gemeene vergadering van aandeelhouders is de volgende motie aangenomen„De vergadering, gelet op het antwoord der regeering, daartoe strekkende dat voor de overdracht van het kanaal en der havenwerken geen hoogere prijs wordt geboden dan geschied is; overwegende, dat zij de zienswijze der regeering niet kan deelen en, hoe wel tot toenadering bereid, het welgeslaagde ea door de ingezetenen van Amsterdam met niet geringe opoffering ten algemeenen nutte tot stand gebrachte werk niet voor ongeveer 30 pet. van het maatschappelijk kapitaal wenscht al te staan; niet aannemende het voorstel der regeering, noodigt de directie uit de reeds bekend gemaakte en nog in te dienen plannen nader te overwegen en in de volgende buitengewone vergadering van aandeelhouders rapport uit te brengen, hetzij vóór of na een nader te honden overleg met de regeering." De kamer van koophandel te Rotterdam heeft besloten met het oog op de dezer dagen gepubli ceerde ongunstige cijfers van de peilingen in den Rotterdamschen waterweg, opnieuw een adres aan den minister van waterstaat te zenden om aan te dringen op een spoedige voortzetting der ver- ruimingswerken in dien waterweg.

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1