erichtoa. Weerkundige waarnemingen, BUITEïTLAJSrjD. Algemeen Overzicht. De Jezuïetenscholen. Récl ames. CAPSULES GARDYmetGABlAN-OLlE Handelsberichten Graanmarkten enz. Pryzen van Effecten. ion 1014 101) 1014 oprichters mr. D. A. I. Boone, W. Zoeller, ren, wier namen steeds de leden der fcoeieteit öt een opwekking tot dschap en een „leve ndbesloot de pre- tot verwondering van tkorps der schutterij, zeischap Accelerando Liesoy, gegeven werd, gramma, werd, even als gegeven solo's op viool uitgevoerd. den horlogemaker was het programma. Het en vooral de ODge- ïet misverstand van )k vaak schudden van dat tot den morgen ïsichore te huldigen, uitstekend geslaagde hter te Colijnsplaat is i B. van der Heulen, r, ksplanteutuin te Bui- ler, is aldaar overleden. ;terdam naar den Hoek van den Hollandschen Schiedam volgendaar e richting om Schiedam te lijn langs Vlaardin- dwestpunt van Holland, verkzaamheden belang- het zich niet aanzien n aanleg begonnen zal de Korte Hoogstraat lotterdam, vlak bij het i gisteren morgen onge- riool. De straatsteeoen de hoogte geslingerd, t bij plaats. ischen gemeenteraad is ;ot het aanschaffen van jorzien in de bediening Y. De kosten zijn >m heeft een vreemd heer A., een R.-K. inds om 10 uren door met half uitgetrokken 'aan die vervolging te A. bij een smid binnen, em op te wachten, zich rschuilen. Een voorbij- de kraag, ontnam hem naar de hoofdwacht, iw8gierigen. in Arnhem heeft de be- n den burgemeester op r f 1000, den secretaris >500. ia afloop eener tooneel- van de schaatsenbaan, bevindende meubelen, n en costumes geheel op een aantal drukke ken in gebruik gesteld 'orden door gecompri- laart. Generaal Souroff n stedelijk politie-prefect prefect van St. Peters- vervanging daarvan is rotmeester der politie te Generaal Batlano is en heeft op 't oogenbiik j brigade grenadiers der iger was hij regiments an in Transkaukasië. (N. R. Cl.) [aart. De secretaris van ssade te Parijs is gisteren et het dossier betreffende ïg van Hartmann, welke ter beoordeeling zullen ir alle waarschijnlijkheid bevel worden gezonden e maanden te nemen. (Al. R. C.) n het lagerhuis heeft sir ondigd dat den 24sten des zal wordea verdaagd en linklijke proclamatie zal ment ontbindt, ns Orloff is naar Peters bevel om Kapnist als laten. Hij zal waar- rekken, )e Qermania behelst een is aan den aartsbisschop elk de pans, om het tot ede verhouding tusschen igen, dulden zal, dat aan lbor de kanonieke insti- bekend gemaakt van die bisschoppen der diocesen rol te nemen aan de nit- ■g- sroff is als hoofd der jgerhuis heeft Lord Gran- het parlement afgekeurd, rde dat de moeielijkheden ihnld zijn der politiek van :ht den toestand kritiek, men verzekert hebben de de hoven van Weenen van den aartshertog Rudolf en prinses Stephanie in April te Brussel zal voltrokken worden, terwijl het kerkelijk huwelijk in het volgend voorjaar te Weenen zal plaats hebben. Tweede hamer. Na eenige discussie, waarbij veel verschil van meening bleek over den omvang der wettelijke regeling van het onderwerp, met het oog op de bevoegdheid der provinciale en watersehapsbestmen, werd het wetsontwerp betrekkelijk het bouwen op dijken aangenomen met 48 tegen 15 stemmen, doch alleen voor zoover het eerste artikel, de eenvoudige intrekking van het keizerlijk decreet van 1810, betreft. Daarna is de beraadslaging begonnen over het voorstel-Van Kerkwijk betreffende de wijze van benoeming der burgemeesters. De heeren Sandberg en Van der Feltz betuigden hnn verontwaardiging over den persoonlijken aanval op de commissie van rapporteurs in het sohriitelijk antwoord van den voorsteller. Do heer Van Kerkwijk antwoordde dat de commissie dien aanval uitgelokt heelt omdat zij eeu eenzij dig, partijdig en onjuist verslag heeft opgesteld. Dit verwijt was gegrond op de weglating van het beroep op Thorbecke's advies in 1842, dat door den heer Van Dedem in de seotien aange haald is. Laatstgenoemde handhaafde dit en betoogde de grondwettigheid van het vooretei. De heer Heydenrijek dankte den heer Van Kerkwijk voor diens moed om de liberalen den weg der decen tralisatie te doen opgaan. Ook de heer Gratama verdedigde het beginsel uit een democratisch en wettig oogpunt, maar bestreed bet voorstel omdat hij de periodieke aftreding wil behouden en het burgemeesterschap onvereenigbaar wil verklaren met het lidmaatschap van den raad. Amsterdam. Blijkens het uitgebracht verslag in de heden gehouden vergadering van aandeelhouders der Amst. Ommbusmaatschappij, bezit deze thans 60 trarorijtuigen en 25 omnibus sen, bediend door 355 personen en 353 paarden. In 1819 werden op de verschillende lijnen vervoerd 6,494,915 personen. Het dividend is bepaald op 10 pet. 's Gravenliage. Jhr. mr. J. K. J. De Jonge, griffier der eerste kamer is overleden. 16 Maart des morgens te 8 uren. NAMEN DEE PLAATSEN. Ba- rom. afwijk.) Wind Toestand der richt, jkracht lucht zee N. Shields 76 ZO 3 betr. deining Sylt 11.5 ZZO 15 helder Hartlepool 4.8 ZO betr. hol Swinemunde 9.9l stil mist. Hamburg 9.3 OZO 1 mist. Delfzijl 7.6 ZO 2 1. bew. Groningen. 7.4 O 1 bew. Helder. -1- 6.4 O 2 bew. kalm Yarmouth. O 3 bew. deining Vlissingen. 4. 3.9 0 1 betr. Maastricht 1 38 NNW 2 betr. Valentie. -10.9 OZO 6 betr. golvend Portsmouth O 2 goed kalm Grisnez 4- 3.3 ONO 3 mist. Parijs 0.6 NO 0 mist. St Mathien 1.9 O 2 mist. Biarritz 3.1 ZZO 3 mist. Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: G. 3.7 M. des namiddags: Barometer te middelburg, Graanbeurs: Corr )771 Thermometer, 15 Mrt. 'sav.llu.39gr. 16 Mrt. 's morg. 8 n. 39 gr. 's midd. 1 u. 48 gr. 's av. 5 u, 45 gr. Lord Derby, de oud-collega van lord Beacons- field, is werkelijk overgegaan tot de oppositie. In zijne joDgo jaren maakte hij reeds deel nit van een fory-ministeriezijne denkwijze was echter reeds toen zoo beslist vrij/innig dat men zijne aansluiting bij de conservatieven meer als het gevolg der familie-overlevering beschouwde en lord Palmerston hem in 1855 een zetel in zijn ministerie aanbood. Derby was toen 29 jaren oud en wees den voorslag af om drie jaren later minister van koloniën te worden in het lory- kabinet van zijn vader. In het volgende ministerie van zijn vader (1866) werd hij minister van buitenlandsehe zaken, welken post bij behield toen zijn vader zich in 1868 terugtrok om plaats te maken voor Disraeli. In het laatste kabinet Disraeli werd hij wederom met de portefeuille van buitenlandsehe zaken belast, tot hij in 1878 zijn ontslag nam, wijl hij zich niet kon vereenigen met de richting door lord Beaconsfield aan de buitenlandsehe politiek gegeven. Wij geven deze grove omtrekken van het leven van dezen staats man om het gewioht van zijn overgang te doen uitkomen. Wanneer iemand, wiens eerlijkheid en ernst boven alle verdenking staan, die het voor recht heeft een historisch beroemden naam te dragen, op rijpen leeftijd, na eene loopbaan als wij beeehreven, verandert van partij, kan dat niet nalaten in een tijd van algemeene verkiezin gen zijn invloed te doen gelden. Vooral wijl hij juist van de conservatieven scheidt om het beginsel, door lord Beaconsfield bij deze ver kiezingen op den voorgrond gesteld. „De erkende politiek, schrijft hij, van den conservatieven elaier op het gebied der buitenlandsehe betrek kingen laat mij geene keuze. Ik kan deze regeering niet steunen, en wijl neutraliteit hoezeer persoonlijke neigingen mij daartoe aansporen in eene politieke crisis de ontduiking is van den staatsburgerlijken plicht, moet ik mij, al is het dan ook met tegenzin, scharen onder de oppositie tegen dit kabinet.'' Uit Afghanistan waren de berichten «chaarsch in de laatste dagen. De Daily Chronicle bevatte gisteren een bericht nit Allahabad dat de Af- ghanen eene stad hadden ingenomen en geplunderd, en dat de bewegingen van de vijanden van dien aard waren dat een nieuwe veldtocht onvermij delijk is. Geeu der groote Londensche bladen bevestigde deze tijding, zoodat eenige twijfel aan hare juistheid geoorloofd is. Het onlangs mede gedeelde plan tot verdeeling van Afghanistan is wel tegengesproken, maar het gelooi eraan is in de pers en in de parlementaire kringen van Engeland daardoor niet geheel uitgeroeid. Perzië zou dan Herat krijgen, een overgang welke Rnaland een doorn in het oog zon zijn. Met het oog op deze speciale vraag en op de Aziatische toestanden in het algemeen is merkwaardig wat de Bombay Gacelie zegt in een artikel over de voorgenomen vereeniging. Het denkbeeld, zegt het Indische blad, dat het Perzische volk Engelsch gezind en anti-Rnssisch is, stennt op misleiding De Perzische regeering zal een verbond met Engeland alleen aannemen in den vorm van actieve beschermingzij zal zich nooit om Platonische gevoelens van Engeland Rusland tot vijand maken. Zoo das Engeland terugdeinst voor den omvang van zulk een protectoraat, zal Perzië zich altijd eerder in de handen van Rusland werpen en zal Herat, indien dat thans aan Perzië wordt afgestaan, naar alle waarschijnlijkheid een Russische voorpost worden. Er is heel wat zeemanschap noodig om door de troebele wateren van Aziatische intrige het belang van de Engelsche kolonie een goeden koers te doen houden. De Fransche senaat heeft gisteren ook in tweede lezing het ontwerp-Ferry zonder artikel zeven aangenomen. De heer Pelletan bad, namens de minderheid der commissie, voor den vorm artikel zeven weder bij amendement in de wet voorge steld. Verworpen natuurlijk. Deze uitBlag is echter niet het belangrijkste pnnt der zitting. De heer De Freycinet heeft van de tribune verklaard dat geene transactie was voorgesteld, zooals de heer Dufaure die aan het slot der vorige lezing had willen uitlokken. Der regeering schoot dns niet anders over dan den senaat voor de kenze te stellenof artikel zeven, of de toe passing der oude wetten. Dezelfde 149 leden, die de eerste keer tegen het artikel hadden gestemd, waren ook thans trouw aaneengesloten, en het conflict tusschen de kamermeerderheid en de regeering aan de eene, en den senaat aan de andere zijde is geboren. De regeering heeft zich thans vormelijk verbonden om in den geest der kamer te handelen, zoodat eene interpellatie in de kamer thans overbodig schijnt. Men kan afwachten wat er gedaan wordt. Het is van de houding welke de regeering in deze zaak heeft aangenomen wel te verwachten, dat zij steunt op een weloverwogen besluit dat met vaBte hand zal worden uitgevoerd. Er zal eeu Bcherpe strijd beginnen; want de kracht en intelligentie der tegenstanders is niet te minachten. Moge de Fransche republiek bij dien strijd in de practijk winnen, wat de heer Simon haar verwijt van de vrijheidstheorie te hebben prijsgegeven. De beweging voor het zevende artikel der wet van den minister Ferry in Frankrijk is bepaald gericht tegen de door jezuieten bestuurde scholen. Ook andere geestelijke orden wijden zich aan het onderwijs, maar er is geene enkele die de kinderen der gegoede standen zoo weet te trekken, en daarom willen de republikeinen zoo gaarne aan de jezuieten het recht van onderwijs geven ontnemen. Het is opmerkenswaardig dat onder alle ver wijten, tegen de jezuieten en hun onderwijs gericht, nimmer is gezegd dat zij hetgeen zij onderwijzen niet goed onderwijzen. Integendeel) algemeen geeft men toe dat zij een groot talent hebben om de bekwaamheden van jongens te ont wikkelen, en stuiten ze op een domkop, dan maken zij nog een volkomen gentleman van hem wat manieren aangaat. Zij leeren de jongens rein en netjes te zijn iu hunne kleeding, zich eerbiedig te gedragen tegenover hunne ouders en meesters en volkomen beleefd te zijn tegenover ieder ander. De jongens van hunne scholen zijn dan ook zeer verschillend van de ongelikte heeren, die men aan de lycées ziet en de in hunne schooljaren aange nomen stempel wordt nooit uitgewischt. Een der hoofdoorzaken van den grooten roep, welke het onderwijs der jezuieten zich heeft ver worven, is dat zij hun uiterste best doen om het gevoel van zelfwaardeering bij hunne leerlingen te ontwikkelen. Toont een jongen smaak voor klassieke studiën, dan moedigen zij hem aan in die richting; houdt hij noch van de klassieke, noch van de wiskundige vakken, maar toont hij aanleg voor muziek, dan maken zij een goed musicus van hem. Hun beginsel is om nimmer de natuurlijke neiging van een jongen geweld aan te doenmaar hebben ze eens gevonden wat hij leeren kan, dan zorgen zij dat hij het goed leert. De kerk, zooals Montalambert zeide, heeft diena ren van iedere soort noodig en de jezuieten zijn van oordeel dat iemand nuttig voor hunne zaak kan zijn, al heeft hij op school niet anders geleerd dan om een schermer, danser of gymnast van den eersten rang te zijn. Dit broeikas-systeem ver- eiacht een groot aantal ijverige en geduldige Vele paters jezuieten geven hun ijs om niet, als een liefdewerk, en zoo hebben hunne scholen altijd drie- of viermaal meer onderwijzers dan de leekenscholen. Zij laten hunne jongens nooit een oogenbiik alleen. Zoowel bij spel als bij werk zijn de meesters bij hen om hen te vermanen en aan te moedigen, hen uit te hooren eu hun vertrouwen te winnen, zoodat zelfs de meest in zich zeiven gekeerde en achterhoudende knaap nooit lang zijn aard voor hunne waakzame oogen kan ver bergen. Een der gevolgen hiervan is dat een aantal ouders de jezuïetenscholen veel veiliger voor hunne kinderen vinden dan leekenscholen. Zij weten dat er werkelijk op hunne jongens gelet wordt en dat zij gedwongen worden zich behoor lijk te gedragen, iets wat op de lycées (gym- nasiën en burgerscholen) volstrekt niet het geval is. Een leerling dezer laatste scholen overtreedt gaarne de regels en stelt er zijne eer in om in het geheim allerlei verkeerde gewoonten aan te nemen: rooken, koffiehuisloopen, onzedelijke boe ken lezen en wat hij al niet meer doet; doch een leerling der jezuïeten is bang om deze dingen te doen wegens den geestelijken band waarin hij wordt gehouden door den biechtstoel en door het aanhoudende toezicht zijner meesters. Het is hem feitelijk onmogelijk een vergrijp te verbergen. Gaat hij van Zaterdag tot Haandag met eenige vrienden uit, dan moet hij Dinsdag alles biechten wat hij uitgevoerd heeft, en verzwijgt bij wat in den biechtstoel dat een zijner kameraden weet, dan is er veel kans dat deze hem uit zwakheid of uit broederlijke zorg voor het welzijn zijner ziel aan de paters verklikt. Hier treedt een der donkerste vlekken op het jezuïeten-onderwijs op den voorgrond. Het vormt nette, ontwikkelde en vormelijke jongens, maar het maakt geene mannen van hen. De jongen wien is ingeprent dat het zijn plicht is zijn kameraad te verklikken als bij wat kwaads doet, zal opgroeien met een veel scherper oog voor tekortkomingen van anderen dan voor die van zich zelve en naar alle waarschijnlijkheid wordt hij een aarts-intrigant. Een der vaste regels in jezuïetenscholen is dat wel drie jongens samen mogen wandelen, nimmer twee. Twee zouden elkander kunnen leeren vertrouwen en samen kwaad doen, en daarvoor is minder gevaar als er drie bij elkander zijn. Zag men drie jongens voortdurend bij elkander, dan zou al zeer spoedig een der eerwaarde paters zich op de hoogte van hun gesprek komen stellen. De jezuieten leggen er zich met kracht en succes op toe om den geest hunner leerlingen meester te worden en de ergste fout in hunne oogen is, een indi&ciplinê te zijn, dat wil zeggen een gevoel van onafhankelijkheid aan den dag te leggen. Is een jongen onrein, gulzig, ruw van taal, een leugenaar of een vroegtijdige losbol, dan weten zij hem in den regel van zijne feilen te genezen, maar als zij stuiten op een onaf hanke- lijken geest, dien zij niet kunnen buigen, dan zenden zij hem spoedig weg, opdat hij geen makkers zon besmetten. Het komt niet bij de paters in aanmerking of zulk een jongen oprecht, eerlijk en moedig is; als hij niet in het juk wil loopen, is bij gevaarlijk. Zoo groeien de jongens in de jezuïetenscholen eenvormig op; in neigingen mogen zij uiteenloo- pen, hunne karakters zijn langzaam en zeker in denzelfden vorm gekneed. Zoo men de jezuie ten in Frankrijk verafschuwt, is het omdat mannen, die in andere scholen zijn opgegroeid bemerken dat met de leerlingen der congregatie- scholen niet te redeneeren valt. Het jezuïtisme vormt menschen wier gedachten en vooroordeelen niet van deze eeuw zijn, en dat kan geen ver wondering baren, wijl wij volgens de adepten van dat stelsel leven in een slechten tijd en onder instellingen, die ondermijnd moeten worden in afwachting van het oogenbiik dat men sterk genoeg zal zijn om ze openlijk aan te vallen en omver te werpen. (Prjjs der plaatsing 30 cent per regel.) Chronische ziekten der ADEMHAL IN GS WERKTUIGEN NIEUW GENEESMIDDEL Volgens Rapport aan isSociété Medical* 4* Thérapeutitpie to Parijs Chronische Bronchitis, Asthma, Hoest en Catarrh op d* longen radikaal genezende, en krachtig verkend bij longtering. Parijs, Pharmacie GARDY, 45, rue Caumartin. Te Middelburg y bij V. D. KAMER, Apoth. Goes, 16 Maart. Tarwe 30 cent lager; anders onveranderd. Rotterdam, 16 Maart. Ter markt van heden waren aangevoerd 1370 runderen102 vette, 143 nuchtere kalveren; 34 schapen; 307 varkens; 94 biggen; runderen 1* quaL 92, 2- qual. 76 3" qual. 56; kalveren 1' qual. 120, 2' quaL 100 schapen 90 cent. Vlibsingen, 16 Maart. Boter per kilogram f 1.50 a Eieren f 4.per 104 stuks. Bergen op Zoon, 16 Maart. Boter per stnk f 1.20halve 0.75eieren per 26 stuks f 1.05. Amsterdam, 15 Maart 16 Maart; STAAT SLEE Hl NOEN. Jfederl. Cert. N. W. Sch. 24 pet. dito dito dito. 3 dito dito dito. 4 dito Obl. 1878 f 10004 België. Certificaten2) Frankrijk. Origin. Inschr. 3 Hongarije. Obl. Leening 1867 fl. 1205 dito Goudleenning 5 dito dito fl 500 6 Italië. Cert. Adm. Amsterd. 5 Oostenryk. Obl. Mei-Nov. 5 65f 654 79 78i 103 1034 1031 103 83 69 69J 86 864 59A 60 59{ 604 60j4 604 604 604 73 514 514 99f •- 99# 944 95 574 574 78 784 834 834 90) 914 88 884 88f 89£ 57 57 674 56) 57 844 85 85 834 844 814 82) 76 764 574 574 744 WJ 384 384 164 16ft 39& 394 154 154 364 94 84 94 84 dito Febr.-Aug. dito Jan.-Jnli. dito April Oct.- dito dito Goud Polen. Obl. Schatkist 1844. Portug. Obl. Btl. 1853/1869. 3 dito dito 1876. 6 dito dito 6' Ser. 1878 100 6 Rusland. Obl. Hope C. 1798/1815 5 Cert. Inschr. 5" Serie 1854. 5 dito dito 6' 1855. 5 Obligatiën 1862 5 dito 1864 f 10005 dito 1864 1005 dito 1877 dito5 dito Oostersche 1" serie. 5 dito dito 2' 5 dito dito 3" 5 dito 1872 gecons. dito. 5 dito 1873 gecons. dito. 5 dito 1850 1' Leening dito. 4) dito 1860 2* Leening dito. 4) dito 1875 gecons. dito 4) Cert. Hope C° 1840 4 dito 2', 3' 4e Leen. 1842/44. 4 Obligatie-Leening 1867/69. 4 dito dito 1859 3 Cert. van Bank-Assign. 6 Spanje. Obl. Buit. 1867/75. 1 dito dito - 1876 2 dito Binnenl. Es. 5000-10000 1 dito dito 1876 2 Turkye. Obl. Alg. Sch. 1865 5 dito dito 1869 6 Egypte. Obl. Leeniug 1876 6 Spoorw. dito 1876 5 Vereen. Staten. Obl. 1877 4 dito dito Obl. 1876 44 dito dito 1871 5 dito dito 1861 6 Brazilië. Obl. Londen 1865 5 dito Leening 1875 5 dito 1863 1004) INDUSTBIEELE EN FINANCIEELS ONDERNEMINGEN. Yedcrl. Afr. Hand.-V. Obl. 5 pot. 28) Ned. Hand.-Maatsch. Aand. rescontre5 Ned. Ind. Handelsb. Aand. Stoomvaartm. Java Obl. 5 dito Zeeland Aand dito Obl5 dito gegarand. dito44 Dultschland. Cert. Rijks bank Adm. Amsterdam. Oostenryk. Aand. Nat. B. SPOORWEG-L BEHINGEN. Nederland. Holl. Uz. Spw Obl. 1871 dito Maats, tot Expl. van St.-Spw. Aand Ned. Centr sp. Aand. f 250. dito gestemp. Obl. f 235. Ned. Ind. Spoorw. Aand.'. Ned.Rijn-spw. voigef. Aand. N.:Brab. Boxt. Obl. 1875. 5 dito dito 2' Hypoth Hongarije. Theiso. Spoorw. Aand. fl. 200 5 dito dito Obl5 Oostenryk. Fr. 0.- Sp. Obl. 3 Italië. Zuid Ital. Spw. Obl. 3 Polen. Wars. Bromb. Aand. 4 Warschau-Weenen dito. Rusland. Gr. Sp. Maatscb. Aand5 dito Bypoth. Obligatiën 4) dito dito dito. 4 Baltische Spoorweg. Aand. 3 Chark.-Azow Oblig. 100. 5 Jeler Griasi dito5 Jelez-Orel dito 1000. 5 Kiew-Brest Aand»5 Kursk.-Ch.-Az. Obl. 100 5 Losowo-Sewa8topol f 1000. 5 MorBchansk-Sysran. Aand.5 Mosk.-Jaroslaw Obl. 100. 5 Mosk.-Kursk dito dito 6 Mosk Smol. dito dito 5 Orel-Vitebsk Obl. dito 5 Poti-Tiflis dito 1000. 5 Riaschk-Wiasma Aand. 5 Amerika. Cent. Pac. Obl. 6 dito California Oregon dito. 6 Chic. N.-W. Cert. Aand. dito dito l'hyp. Cert. ƒ1000. 7 dito Mad. Ext. Obl7 ditoMenomonee D'.500-1000 7 dito N.-W. Union. dito. 7 dito Winona St. Peter dito. 7 dito S.-W.Ob.D\ 500-1000. 7 Illinois Cert. v. Aand. dito Redempt. Oblig.6 St. Paul Minn. Man. Ob. 7 Union Pac. Hoofdl. dito. 6 PREMIE-LEENINGEN. Yederl Stad Amst. f 100 3 pet IO84 Stad Rotterdam3 104 GemeenteCrediet3 96) 54) 554 1014 96 93fir - 96) 96 106) 106) 127 127 118) -T- 6 pet. 119) - 55 139) 70) 21) 100 81* 49) 76) 132 90 51) 85) 78 61 94) 86) 89 85 60 110) 1024 105) 23) 54J 140 72 81 49) 514 76) 132) 904 51) 85) 83) 854 78) 78 86) 89 85 60 1104 102) 107) 1064 1104 113) 1074 1104 113) 105) 108) 108) 108) 104 96f

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 3