Laatste berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Rechtszaken. Weerkundige waarnemingen. Gemeenteraad van Middelburg. zich niet van de daaraan eenmaal, terecht of ten onrechte, toegebrachte schokken. Blijkens een yan den gouy.-generaal yan Ned. Indië ontvangen bericht wordt de gouvernements- koffieoogst op Java voor het loopende jaar geschat op 761140 pikols. liet het stoomschip van de maatschappij Neder land, 'twelk 13 dezer nit Amsterdam vertrekt, zal rechtstreeks uit Amsterdam een brievenmaal worden verzonden naar Atjeh. Voorts zal op Dinsdag 23 Uaart e. k., met den trein van 7.15 's morgens nit Amsterdam naar Emmerik, in aansluiting op het vertrek van het bedoelde stoomschip nit Napels, mede een ver zending naar Atjeh geschieden. Eens hadden een aantal professoren te Edin- burg besloten een boek uit te geven, dat door geen enkele drnkiout ontsierd zon worden. De drnkpoeven werden te dien einde gelezen door negen scherpzinnige geleerden, er werd een prijs van 10 p. st. uitgeloofd voor elke drukfout die men in het werk mocht vinden, en toen het boek verscheen, grijnsde hnn reeds op het titel blad een drukfout aan. Als zoo iets kan voorkomen bij een werk, dat door negen verschillende menschen blad voor blad op hnn gemak wordt nagezien, hoeveel te meer kan het dan niet in een courant gebeuren, die in een paar uren geschreven, gezet, gecorri geerd, afgedrukt en verzonden moet worden. De verstandige en beschaafde lezer zal dat ook altijd in aanmerking nemen en in gedachten zelf het medegedeelde verbeteren en aanvullen waar dit noodig is. Maar de onverbeterlijke pruttelaars en vitters kunnen er verzekerd van zijn dat zij in een ongecorrigeerde courant, wanneer die hun werd toegezonden, al lazen zij haar vijf-en-twintig malen door, toch nog fouten zouden laten staan. (N. v. d. D staatscommissies. Opnieuw benoemd tot voorzitter van den raad van toezicht op het pensioenfonds van burgerlijke ambtenaren, de heer J. Stam, directeur der staatsloterij. visschebijen. Benoemd tot lid van het bestunr der visscherijen op de Schelde en Zeenwsche stroomen voor het district Middelburg, R. J. Verschoor van Nisse, te Middelburgen tot secre taris-penningmeester van dat bestuur J. A. Fokker, te Middelburg. (Zie laatste berichten van gisteren.) pensiohnen. Ter zake van langdurigeu dienst op pensioen gesteld, onder toek. van den titu- lairon rang van kolonel, van een jaarlijksch pensioen van 1800 en van eeue verhooging van dat pensioen, ter somma van 75 'sjaars, voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's rijks overseesche bezittingen en koloniën en tusscben de keerkringen, de luit. kol. bij het korps mari niers J. Gautier. kabine. Bevorderd bij het korps mariniers: tot luit.-kol. de kapt. Ie kl. M. C. Koningtot kapt. Ie kl. de kapt. 2e kl. P. Dibbetz, tot kapt. 2e kl. de le luit. H. B. Stenfert. ondïbscheidingen. Toegekend de bronzen me daille alsmede een loffelijk getuigschrift, aan: M. J. J. Mousset, agent van politie te Maastricht, die op den 18 Juni 1879, met levensgevaar, een knaap redde uit het zijkanaal aan de Kesselskade aldaar; den matroos 3e kl. H. J. Alberda, die in den nacht tusschen 5 en 6 Sept. 1879 den ziekenop passer W. Vlasblom redde uit de Suriname-rivier; N. Paulus, van Venlo, schipper, wegens zijn moedig gedrag tijdens den jongsten watersnood. Tot directeur der middelbare school voor meisjes te Breda is benoemd de heer L. Wirth, leeraar in de Duitsche taal aan de H. B. school? aldaar. De min. van koloniën heeft zijn beschikking waarbij mej. A. E. van Epen is gesteld ter be het garnizoen, ronduit van aan den drank te zijn. Maar het ergste van alles was dat hij op zekeren avond een woordenstrijd met den bisschop begon en dien waardigen prelaat vastzette en daaren boven mededeelde dat zijn manier van leven volstrekt niet zoo stichtelijk was, als die der katholieke bisschoppen in China, die meestal leefden van rijst eu water en nooit sterken drank gebruikten, uit angst dat bun voorbeeld verkeerd zou werken op anderen. Dit werd al heel spoedig onuitstaanbaar; mevrouw De Sainte-Tolye merkte dat zij al hare vrienden zou verliezen als zij Tung-Tcheek niet verwijderdd en zij voelde zich nog meer daartoe geneigd, daar zij volstrekt geen kans zag om dien waarheidlievenden jongeling in Frankrijk werk to verschaffen. Hij zei zelf dat zgne kundigheden zich bepaalden bij zeventig maal per dag zondigen (eu hij ging zich daarin zelden te buiten) en tot het snijden in beenmaar het zou toch niet passen dat het petekind van de gravin De Sanite-Tolye een winkeltje daarvan opzette. (Wordt vervolgd.) schikking van den gouv.-generaal van Ned. Indië om te worden benoemd tot hulponderwijzeres voor den dienst daar te lande, op haar verzoek ingetrokken. De heer mr Jac. van Gigch verklaart in het Vaderland dat het bericht, als zou H. Kerdijk een verzoek om gratie hebben ingediend, onjuist is. Het vierde escadron van het in den Haag garnizoen houdend regiment huzaren oefende zich gisteren voormiddag op het emplacement van het Rijnspoorstation in het overbrengen der cavalerie- paarden in en uit de voor vertrek gereedstaande transportwagens. Inlading en ontruiming werden in 23 minuten volbracht. Bij deze exercitiën is de cavalerie op voet van oorlog uitgerust en opgetuigd. Het vóór Domburg gestrande wrak heeft by verkooping opgebracht de som van f 1305. Kooper is geworden de heer Van Rooijen, te Westkapelle. De le luit. der infanterie J. C. J. van Ogten, te 's Hage, zal de betrekking van directeur op zich nemen van het Zoölogisch Botanisch Genoot schap aldaar, na het aanstaand vertrek van den tegenwoordigen directeur. De Arnh. Cf geeft eene korte levensschets van het jongst gekozen lid der eerste kamer, de heer L. G. A. graaf van Limburg Stirum. Daaruit blijkt dat de verkozene den leettijd van 78 jaren bereikt heeft. Hij was in zijn jeugd artillerie officier, later grietman en lid der staten van Friesland, in 1810 lid der dubbele kamer van de staten-geueraal, in 1818 tijdens de grondwetsher ziening en bij de eedsaflegging van Willem III voorzitter der eerste kamer, vervolgens gouverneur van Groningen en van 1853 af commissaris des konings in Gelderland, welke waardigheid hij nu gaat nederleggen. Volgens de N. Bott. Ct. is het resultaat der tentoonstelling te Arnhem een tekort van 33 pet. Ware er geen wedstrijd gehouden, dan zou er een batig saldo zijn geweest van f 20.000. Neemt men de ongunstige omstandigheden in aanmerking, waarmede de tentoonstelling te kam pen had, dan is dit tekort van éen derde niet veel. De kosten van eene verkiezing tot lid van het Engelsche lagerhuis kunnen zeer hoog zijn, indien meer dan éen candidaat naar dezelfde plaats streeft. Bij de vorige verkiezingen werden van de 652 leden slechts 187 zonder oppositie gekozen. Uit een daarover na de vorige verkie zingen opgemaakt rapport blijkt, dat de kosten, door de eandidaten aan hunne verkiezing besteed, bedroegen f 12.561,000, waarvan door de verkozen eandidaten was uitgegeven f 7,668,000. De con servatieven gaven door elkaar f 13,080 uitde liberalen 11,760de home-rulers 3,060. Het duurst was de verkiezing te North Durham, waar de vier eandidaten voor twee plaatsen te zamen f 338,124 uitgaven, of gemiddeld ieder ruim tachtig duizend guldens. De plattelands verkiezingen in Engeland, waar geen tegencandi- daat was, kostten toch nog ieder bijna vier duizend gulden. Men wacht ic deze season te Londen eene ster van de eerste grootte op muzikaal gebied, zekere mejuffrouw Nevada, die als opera-zangeres den roem van Patti en Albani zal doen verbleeken. Zoo zegt de reclame. De feiten weerspreken haar voorloopig niet, althans het 20jarige meisje zal voor een paar maanden zingen in de Londensche opera f 36.000 ontvangen. St Petersburg, 10 Maart. De koerier, belast met het overbrengen der dépêches van den Rus- sischen gezant te Parijs over de aangevraagde uitleveriug van Hartmann wordt heden avond hier verwacht. Na de lezing der stukken zal de regeering eene beslissing nemen. Generaal Drenteln heeft zijn ontslag ingediend als chef der derde afdeeling. Zijn adjunet Tscherevin is mot de leiding dier sectie belast. (N. R. Ct.) Psteksbubo, 10 Maart. Het bericht in de Parijsche dagbladen omtrent het voornemen van graaf Orloff, om met verlof op reis te gaan, wordt alhier beschouwd als openbaar te zijn gemaakt met het doel, om het Fransche publiek voor te bereiden op het eventueel aftreden van onzen gezant. (N. R. Ct.) Londen, 10 Maart. De hoofden der liberale partij hebben heden eene bijeenkomst gehouden ten huize van lord Hartington. Er is een manifest aangenomen in don vorm van een adres, door lord Hartington aan zijne kiezers gericht. Daarin wordt de beschuldiging van lord Beaconsfield wederlegd, dat de liberalen de koloniën zouden willen ver vreemden. Voorts wordt de agitatie van de home ruin-partij gekarakteriseerd als schadelijk en onpractisch, maar de zaak is overdreven voorge steld en dit verdient afkeuring. Het systeem der volksvertegenwoordiging is nog gebrekkig. Er moeten ook hervormingen komen in bet plaatselijk bestuur en in de wetten op het grondbezit. De liberalen willen de macht en de veiligheid van het rijk handhaven, maar het buiten eene staat kunde van onrust en annexatie houden. Gladstone, Granville, Bright, Harcourt, Forster en Adam waren in de vergadering tegenwoordig. St. Petersburg, 10 Maart. Het Journal de St. Pêlersbourg zegt heden, dat prins Orloff Zondag 11. niet de soirée van den minister van buitenland- sche zaken te Parijs bijwoonde, zooals door zekere bladen is gezegd. (N. B. Ct.) Londen, 10 Maart. In eene rede tot zijne kiezers weersprak de beer Forster, als lid van het gewezen kabinet-Gladstone, de beschuldiging van Lord Beacunsiiehl, dat de liberalen eene politiek gevolgd zouden hebben tot verbrokkeling van het rijk. Hij betoogde de noodzakelijkheid van het handhaven der vereeniging tusschen Engeland, Ierland en de koloniën. Voorts verklaarde hij dat Engeland's macht slechts staande gehouden kan worden door middel van eene wijze en rechtvaardige politiek, met betrekking tot bui- tenlandsche en koloniale aangelegenheden en binnenlandsche hervormingen. Si. Petersburg, 10 Maart. De nieuwe opera van Rubinstein Kupiee Kalatchniekoff, de hoopman van Moskou is door de censuur verboden. (N. B. Ct.) Madbid 9 Maart. Maarschalk Martinez Campos heeft in den senaat zich een onverzoenlijke tegen stander van het ministerie Canovas verklaard. De heer Canovas verdedigde zijne politiek. Deze discussie heeft een levendigen indruk in politieke kringen gemaakt. 11 Maart des morgens te 8 uren. naaien deb plaatsen. Ba- rom. afwijk. Wind Toestand der richt. kracht lucht zee N. Shields 12.9 NO 1 betr. kalm Sylt 12.2 O 4 1. bew. Hartlepool 10.2 NO betr. kalm Swinemunde 11.4 NO 3 helder Hamburg 11.2 ONO 3 betr. Delfzijl 11.7 .W 0 mist. Groningen. 12.0 NW 0 betr. Helder. 11.6 WZW 1 betr. kalm Yarmouth. stil mist. kalm Vlissingen. 11.4 NO 1 mist. Maastricht 11.0 NNO 1 mist. Valentia. 4.3 ZO 5 regen deining Portsmouth ZO 2 goed kalm Grisnez 7.8 ONO 1 z. bew. Parijs 8.3 NO 1 helder St Mathieu 5.9 ZO 2 betr. Biarritz 2.5 ZW 3 1. bew. Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: G. 0.9 M. des namiddags: G. 3.5 M. Barometer tc Middelburg, Graanbeurs: Corr 773 Thermometer, 10 Mrt. 'sav.llu.46gr. 11 Mrt. 'smorg. 8 u. 40 gr. 'smidd. 1 u. 47 gr- 'sav. 5 n. 47 gr. Vergadering van Woensdag 10 Maart. Voorzitter de heer Pické. Bij de opening der zitting zijn de heeren Lambrechtsen van Ritthem en Van Berlekom wegens ambtsbezigheden afwezig. Zij komen later ter vergadering. Na onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid van dqn raad, jhr. mr. D. G. van Teijlingen, en daarover nitgebracht rapport, wordt zonder hoofdelijke stemming tot de toela ting van genoemd lid besloten. De voorzitter deelt mede dat van gedeputeerde staten ontvangen zijn eenige brieven, houdende goedkeuring van raadsbesluiten, welke voor ken nisgeving worden aangenomen. Aan mej. A. Schouten, le hulponderwijzeres aan school D, wordt op haar verzoek, wegens iamilie-aangelegenheden, met 1 Mei a.eervol ontslag uit hare betrekking verleend. Burg. en weth. deelen mede dat spoedshalve reeds eene oproeping van sollicitanten is gedaan. Een adres van A. Ingelse en 16 andere sleepers in de gemeente, waarbij zij verzoeken de Spij- kerbrug, aan de Ruuaansche kaai, eenigszins te doen verlagen en wel in het midden, hetgeen het vervoeren van zware vrachten, dat over die brug aanhoudend plaats vindt, zeer zoude vergemak kelijken, wordt op voorstel van den voorzitter geateld in handen van burg. en weth. ter fine van advies. Door den voorzitter wordt vervolgens rapport uitgebracht op het in de vorige vergadering in zijne handen gesteld adres van de buitengewone agenten van politie, verzoekende om vermeerde ring hunner jaarwedde. De adressanten beweren, dat zij, behalve hunne vaste jaarwedde van 75 (20 cent daags), voor buitengewone diensten gemiddeld slechts f 1 per maand verdienen, zoodat hunne bezoldiging gemiddeld slechts 82.50 zou bedragen. Het is echter gebleken dat de drie adressanten in 1879 uit de gemeentekas ontvingen f 151.10, ƒ205.10 en ƒ112.55. Aangezien de jaarwedde van 75, waarop adressanten zijn aangesteld, in verband met hunne belooning voor extra- diensten, den burgemeester niet te laag voorkomt in verhouding tot de werkelijk door hen bewezen diensten, adviseert hij de vergadering tot afwij zing van het verzoek. De heer Snijders vraagt of het beweren van adressanten waarheid bevat en zij den ganschen dag voor eene zoo karige bezoldigiug in dienst moeten zijn. De voorzitter zegt dat de buitengewone agenten van af 's morgens tot 's middags 6 uren dienst moeten doen en zoo zij later dienst prestoeren daarvoor extra betaald worden. De heer Snijders vraagt verder of het toch wel in het belang der gemeente te achten is dat personen, die belast zijn met het opmaken van processen-verbaal en die op hun eed geloofd worden, geen hoogere bezoldiging genieten dan ƒ2, ƒ3, hoogstens ƒ4 per week. Spreker gelooft dit niet en acht het noodig dat de traktementen herzien worden, terwijl, indien er geen drie personen noodig zijn, door het getal op twee te brengen de belooning verhoogd zou kunnen wor den. Het is volgens spreker toch niet te vergen dat iemand voor een bedelaarstraktement een betrekking met ijver en ernst ver vuile, en zoo de bedoelde ambtenaren hun dienst ten ge~ noege van het hoofd der politie presteeren, wenscht hij den voorzitter in overweging te geven op zijn voorstel terug te komen en te onderzoeken welke bezoldiging die ambtenaren in billijkheid toekomt. De voorzitter zou wenschen voor te stellen de beraadslaging daarover aan te houden tot bij de behandeling der begrooting voor 't volgend jaar, hetgeen naar hij meent veel regelmatiger is, de wijl eene behandeling nu niets anders zou zijn dan eene ingrijping in het raderwerk der finan ciën en politie. De heer Snijders hierin berustende, vereenigt de vergadering zich met het advies van den bur gemeester. Bij burg. en weth. zijn ingekomen drie verzoeken tot aankoop van gemeentegrond buiten de voor malige Dampoort, nl. van A. D. Vreke, J. Botting en P. Danielse. Burg. en weth. stellen voor onder nadere goedkeuring van ged. Btaten den gevraagden grond te verkoopen, onder bepaling dat door A. D. Vreke en J. Botting 1.50 en door P. Danielse ƒ1 de centiare als koopsom zal worden betaald. Hiermede vereenigt de raad zich zonder be raadslaging of hoofdelijke stemming, even als met het voorstel van den dag. bestuur om aan M.A. Mes Gz., op zijn verzoek, met intrekking van het daarop rustende erfpachtsrecht, tegen ƒ2 de centiare onderhands te verkoopen een stuk gemeente grond liggende in het Kerspel. Door J. M. Zietse, aannemer van het uitdiepen der Heerengracht, is aan den raad verzocht: lo ontslagen te worden van de verdere voltooiing van het door hem aangenomen werk voor zooveel betreft het verder uitbaggeren der geul in ge noemde gracht, en 2o vrijstelling van de door hem verbeurde boeten wegens te late oplevering van bet werk. Burg. en weth. deelen omtrent het le punt mede dat nadat door het college van dag. best. op een dergelijk adres afwijzend is beschikt de aan nemer het werk weder heeft hervat zoodat eene beschikking daarop als onnoodig kan beschouwd worden, terwijl zij wat het 2e puilt aangaat de beraadslaging wenschen aan te houdeD, tot dat het werk geheel zal zijn voltooid en opgenomen. De heer mr. W. A. van Hoek, op den voor grond stellende, dat hij de technische bezwaren niet kan beoordeelen, wenscht te vernemen of werkelijk waar is en in hoever waar kan zijn hetgeen de aannemer aanvoert, nl. dat het werk onmogelijk volgens het bestek kan worden uit gevoerd, tengevolge van de zich in de gracht bevindende balken. De bezwaren die door den aannemer in het midden zijn gebracht zijn z. i. nog niet wedersproken, veel minder weerlegd. Ook de redenen waarom het vroeger aan burg. en weth. gericht verzoek is afgewezen, worden niet mede gedeeld. De voorzitter herinnert dat in het request twee zaken gevraagd worden. Aangezien net eerste verzoek niet tot de competentie van den raad behoort, zou de voorzitter kunnen volstaan met dit aan te voeren; doch om den schijn van par tijdigheid te vermijden, kan hij mededeelen dat de bezwaren, die de aannemer misschien monde ling aan de raadsleden heeft medegedeeld, niet juist zijn; ofschoon de balken mogelijk een enkel oogenbük gehinderd hebben, kunnen zij op de voortzotting vaD het werk van geen invloed zijn. De zaak is dat de aannemer geen kennis ervan heeft en bovendien de noodige gelden ervoor niet bezit. Wat de boeten betreft gelooft de voorzitter dat het nu den tijd niet is om dat te bespreken. Zonder hoofdelijke stemming vereenigt de ver gadering zich alsnu met het voorstel van burg. en weth. Thans zijn aan de orde de voorstellen van burg. eu weth. betrekkelijk het middelbaar onderwijs. Een verzoek van mr. W. A. van Hoek, om de vergadering te doen overgaan in eene met gesloten deuren, voldoende ondersteund zijnde, wordt de openbare vergadering gesloten. Bij de heropening der zitting is de heer Lam brechtsen van Ritthem aanwezig. De voorzitter aan de orde stellende de alge- meene beraadslagingen over de verschillende besluiten gezamenlijk, wordt door den heer J. A. van Hoek gevraagd of bij het besluit, regelende de traktementen van de verschillende leeraressen en leeraars, tot giondslag is genomen het indertijd overgelegde en in de Handelingen van den gemeen- teraad over 1878 op bladz. 132 opgenomen pro gramma der lessen en de daarbij gemaakte verdeeling van lesuren. De voorzitter deelt mede dat dit inderdaad het geval is en dat de jaarwedden in overleg met den inspecteur van het middelbaar onderwijs zijn geprojecteerd overeenkomstig het vroeger over gelegde programma, waarin slechts enkele kleine wijzigingen zijn gebracht. Door den heer Fokker wordt opgemerkt dat het zijn aandacht heelt getrokken dat er in de verordening met geen enkel woord wordt gesproken over het aantal lesuren en ook niet naar eene tabel daarvan wordt verwezen. De voorzitter deelt mede dat volgens het bij de samenstelling der verordening aangenomen systeem het programma door burg. en weth. zal worden vastgesteld, nadat de directrice, de com missie van toezicht en den inspecteur van het middelb. onderwijs daarop zullen gehoord zijn. Mocht dat systeem niet worden goedgekeurd, dan zal een amendement bebooren te worden ingediend om de definitieve vaststelling aan den raad op te dragen en dus art. 3 der verordening op de school te wijzigen. De heer mr. J. A. van Hoek wenscht weg te nemen den indruk als zoude hij dit laatste bedoelen; zijne vraag werd alleen gedaan om, wanneer straks over de jaarwedden zal beraad slaagd worden, te weten hoeveel uren iedere leeraar of leerares les geeft. De algemeene beraadslagingen worden alsnu gesloten en aangevangen met de behandeling van het eerste voorstel van burg. en weth.1°. met 1 September 1880 eene school voor middelbaar

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2