:n, [E STIP, N°. 61. 123e Jaargang. 1880." Vrijdag 12 Maart. lschelde. de pleegkinderen ICHEIDIUS. .BIJDRAGE II1880. Middelburg II Maart. mevrouw De Sainte-Tolye. collecti e I tegen Mei a. s., te iüTBOHË, als meid jaren, tegen f 80 öjaars. Goed koken swerk zijn vereischte. apitein ter zee DKON- e Dordrecht, ver- ekwerk zal zeker met biitv&ngen worden als ezen aateur. ULBO |TE EK DONKERE bekend, dan dat de [zou noodig achten om ingang te doen vinden, fjal in octavo. Prijs f 3. AE1VUEN STAND |>F DE GBOENMABKT 3LBUBG, ICHTUREN PRECIES. TEN tegen rijf en jLokaal te verkrijgen. [ED1ENST. VV. |5, 9,15; mn. 1, 3,30, 7. 1.10 in plaats van 1 uur. inm. 2,30, 5, 8. potdienst RG EN ROTTERDAM. fpek in Maart. VAN ROTTEBDAli: IV rijdag 12 'morg. 10,—u. IZaterd. 13 10, Maand, lömidd. 12, Dinsdag 16 'morg,10, Woensd.17 10, |Vrijdag.l9 10,— ||Zaterd. 20midd. 12,v J Maand. 22 12, 1 Dinsdag 23 12, GEN c. m. tr. M ïam. 1.15 en 3.45 1.45 4.15 AANDAG, WOENSDAG en ZATERDAG. n. 7.30 nam. 3. 8.— 3.30 10.30 11.- 6.midd. 12. 6.30 nam. 12.30 lerlyk 2 uren op 7.20 *2 2.30 5.37 3.41 6.88 2.40 «-4 3. 12.55 *4.45 2.14 *5.59 8. 6.40 6.50 5.1 6.20 6.30 7.52 7.8 *7.57 8.45 7.25 9.12 8.6 10.18 10.41 8.35 9.6 10.50 8.45 *9.15 11* 7.15 10.55 8.50 6.50 10.40 6.10 8.5 11.60 7.30 8.55 12.40 8.20 9.15 1.8 8.40 9.80 1.20 8.55 1HIDDELBIIRGSCHE COVRAIVT. Dit blad verschijnt dagel jjksj met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m, franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent, Advertentien: 20 Cent per regel; Geboorte-, Trouw-, Doodberiohten enz,: van 1—7 regels 1,60 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte; Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de puhlicité étrangère G. L. Daüb* en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsïach en Jorws. Het gisteren door ons vermelde adres der Vereeniging tot bevordering der belangen van Zeeuivsch- Vlaanderen aan de tweede kamer, in zake de conventie betreffende het kanaal naar Gent, luidt in hoofdzaak aldus: dat de Vereeniging met leedwezen uit de conventie en de daarover gevoerde discussies in de Belgische kamer heeft opgemaakt, dat Ter Neuzen in de conventie geheel vergeten is door de weglating van het in de vroegere, doch in Belgie verwor pene conventie, zoo gunstige art. 11, waarbij deze haven dezelfde tarieven zoude hebben als de meest bevoorrechte Belgische haven dat het toch niet in de bedoeling der regeering kan liggen, om Ter Neuzen, dat thans reeds, sedert de vorige conventie in België verworpen werd, zoozeer is achteruitgegaan, door het verleenen van gunstiger tarieven aan de Belgische havens voorgoed te gronde te richten dat dit toch het geval zal zijn, zoo de conven tie van 31 October 1879 door uwe kamer wordt aangenomen zonder voldoende waarborgen dat aan Ter Neuzen de tarieven van de meest bevoor rechte Belgische havens zullen gegeven worden, waartoe het tractaat van 6 November 1867, voorkomende in het Staatsblad 1868, n°. 9, toch immers het recht geeft dat het toch ook niet te ontkennen valt, dat België door het verbreeden en verdiepen van het kanaal naar Gent een groot voorrecht van Neder land verkrijgt, terwijl de lijn AntwerpenRotter dam toch zonder deze conventie ook kan genaast worden dat daartegenover de voordeelen voor Nederland, volgens de bescheiden meening van adressante, minstens genomen niet opwegen; dat de oppositie in België tegen Ter Neuzen thans geheel als geweken beschouwd kan worden, behalve in Antwerpen, getuige de zitting van den gemeenteraad van 27 Februari jl. (Zie Précurseur van Maandag 1 Maart); dat ook dezen winter bij de harde vorst, toen Antwerpen en Gent gesloten waren, het nut der haven van Ter Neuzen voor België ten zeerste is gebleken, daar vele naar Antwerpen en Gent bestemde stoomschepen hun ladingen hier gelost en verzonden hebben en waarvan voorzeker nog meer gebruik gemaakt zou zijn geworden, indien Ter Neuzen dezelfde tarieven, doch gebaseerd op den afstand, als de meest bevoor rechte Belgische havens, had bezeten; dat, al belooft België gunstige tarieven aan Ter Neuzen te geven, dit daarom geen verplichting is, VAN H. Maar zij zou (voorloopig althans) niet uitgelachen worden met betrekking tot Tung-Tcheek. Toevallig zou er dien middag juist een diner bij haar aan huis zijn en zoodra de Chinees, in de beste plnnje uit zijne koffers, aan tafel verscheen, was hij het voorwerp der grootste belangstelling voor de dames, die niet genoeg konden lnisteren naar het verhaal zijner levensgeschiedens. Er bestaat steeds een op- en neergaande mode voor Chineesch porcelein, dus kan er even goed een mode voor Chineezen zijn; verscheiden dames vonden, toen zij hoorden hoe de gastvrouw, als jong meisje, de peet van dat kind uit het Hemelsche Kijk was geworden, dat het nog al chic zou staan, om ook iels bij te dragen aan vf Oeuvre des petils Uitwis" en ook ieder zoo'n petekind met een langen staart te bezitten waarmede zij op diners hare gasten jamden amuseeren. Het voorbeeldige gedrag van en deze zeker niet verleend zullen worden, zoo Antwerpen, de plaats die wel in de grootste mate het Belgisch belang vertegenwoordigt, zich daar tegen verzet Redenen waarom adressante verzoekt, dat de conventie van 31 October 1879 niet worde aangenomen dan na voldoende waarborgen van de Belgische regeering te hebben verkregen, dat Ter Neuzen de bij het tractaat van 9 November 1867 bedoelde tarieven verkrijgt en dat genoemd tractaat al zoo ten spoedigste worde ten uitvoer gebracht. Uit de oudheidkundige verzameling ten raad- huize alhier, zijn naar de te Amsterdam te houden tentoonstelling van kunstvoorwerpen, in vroegere eenwen uit edele metalen vervaardigd, verzonden vier schilden van het beenhouwers-, het brood hakkers-, het smeden- en het lakenkoopersgilde een zilveren bokaal met deksel, van de kiesheeren j twee vergulde bokalen, een van het broodbakkers en een van het kruideniersgilde; een zilveren drinkschaal der Evertsen's; een koperen stads zegelstempel, 1596; een der vergulden eeresleutels, 1568, en een koperen gildepenning der zilversmeden. In de gisteren avond gehouden vergadering van het Middelburgsche JY«/s-departement werd door den secretaris der commissie voor de Volksbibliotheekden heer J. C. Altorffer, het verslag dier inrichting over 1879 uitgebracht, waaruit blijkt dat zij zich in voortdurende onder steuning mag verheugen. Het aantal lezers bedroeg 223, dat der uitgegeven boeken 3966, waaronderromans en mengelwerk 3237, ge schiedenis 283, reis- en plaatsbeschrijvingen 250, godsdienst en zedekunde 125, kunst en weten schap 71. De werken van Dickens, mevr. BosboomToussaint, Van Lennep en andere meest geliefde romanschrijvers stonden weder bovenaan in de lijst, die de belangstelling van het lezend publiek aanduidt. Naar aanleiding van een verzoek van het departement Leeuwarden tot ondersteuning van zijn voorstel aan 't hoofdbestuur om het werkje De kwakzalverij met geneesmiddelen enz., door dr. Bruinsma, voor rekening der maatschappij aan te koopen tot bestrijdiüg van het daarin behan delde kwaad, werd na vrij uitvoerige gedachten- wisseliDg besloten aan Leeuwarden te antwoorden, dat het departement Middelburg bereid is uit eigen middelen 50 exemplaren van het bedoelde werkje tot den voorgestelden prijs van 20 cent aan te koopen, indien van het hoofdbestuur bovendien 200 exemplaren gratis verkregen kunnen worden. Over de beste middelen om, ingeval het voorstelLeeuwarden door de algemeene ver gadering aangenomen en met den voorslag— Tung-Tcheek aan tafel verhoogde nog de gunstige meening, die men bij den eersten aanblik van hem had opgevat. Uit de hoekjes zijner oogjes glurende om te zien wat de andere deden, scheen hij er slechts op bedacht te zijn om hen in alles na te volgen en zich niet te vergissen. Wel is waar maakte hij zich daaraan toch een paar maal schuldig en nam bijvoorbeeld, in plaats van zout, een groot hoeveelheid peper, waarna hij ver. scheiden glazen water dronk om den gloed in zijn mond te temperen zoo moffelde hij ook eenige heete aardappelen in zijne zakken, om die, zooals hij zeide naderhand koud op te eten daar hij dat ekkerder vond; ook riep hij meermalen hardop, om champagne, alleen omdat hij het zulk een goeden drank vond. Maar dit waren kleinigheden die niet hinderden en er slechts toe bijdroegen om het vermakelijke van het feest te verhoogen. Een dame voelt zich altijd vriendelijk gestemd jegens iemand die haar eenig succes bezorgt en daar nu Tung-Tcheek het diner zoo had opge luisterd en de gravin bovendien in een reuk van vroomheid had geplaatst, begon zij zeer ingenomen met hem te worden. T oen de gasten vertrokken waren, zei zij „Kom Laetus, nu zullen wij u eens een goed bed bezorgen. Hoe vonut gij het diner „W aarom draagt uw man een stuk glas in zijn oog vroeg de Chinees, den prefect strak aan ziende, die stil in een armstoel zat en hem bekeek Middelburg genoegen genomen wordt, de te verkrijgen exemplaren te verspreiden op zoodanige wijze dat ze het meeste nut kunnen stichten, zal later beslist worden. De avond werd besloten door eene in vorm en inhoud even belangrijke als boeiende voordracht van den heer P. J. van Moerkerken over het leven en de werken van Charles Dickens. Staat van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het postkantoor Middelburg ge durende de le helft der maand Februari 1880: A. Ludekuse, Amsterdam, M. Mood, Cortgene, Cranenberg, Delft, C. Vermeulen, Dongen, J. de Gruiter, Rotterdam, C. Reynhout, Wemeldinge, mej. M. MeyerWestkapellemej. Hermans, Zierikzee, J. Poppe. Briefkaart J. M. G. de Koster, Amsterdam. Botterdam, 10 Maart. Het bericht van het Vaderlanddat Kerdijk gratie zou hebben gevraagd, is geheel ongegrond. Een ander onjuist bericht betreft Pincofis en is opgenomen in de Amsterdamsche courant. De uitlevering van Pincofis zou gevraagd worden door de Pruisische justitie (men zal waarschijnlijk bedoelen de Pruisische regeering) en wel op grond van valschheid iu geschriften en andere misdadige handelingen betreffende de Neder- landschBerlijnsche Bouwmaatschappij te Berlijn. „Is zegt deze berichtgever die uitlevering eenmaal aan Pruisen toegestaan, dan zon er alle hoop zijn om hem ook naar Nederland, het eigelijke terrein zijner operatiën, over te brengen." Daargelaten dat dit bericht nog andere kentee- kenen van onjuistheid draagt, kan van misdadige handelingen van Pincofis met betrekkiog tot de genoemde bouwmaatschappij geen sprake zijn, omdat hij bij die maatschappij niet de verant woordelijke man was. Wel was ook deze bouw maatschappij eene schepping van Pincofis, doch hij was haar directeur niet. Nu hier toch sprake is van de Pincofis Kerdijk-historie, wensch ik hierbij te voegen, dat de beslissing van den hoogen raad hier algemeen een gunstigen indruk heeft gemaakt. Meu had Kerdijk geen zwaardere straf toegedacht eu het medelijden met hem was vrij algemeen, omdat men in hem meer het verblinde slachtoffer dan den medeplichtige van Pincofis wilde zien. Daarentegen is er maar éen stem van veront waardiging over den gewezen chef de bureau van de Afrikaansche, Botermans, die in het gerucht makend rechtsgeding slechts als getuige optrad. Indertijd is de heer Botermans met veel vertoon in de Standaard opgekomen tegen eene onschul dige uitdrukking van uw correspondent. Hij verklaarde toen o. a., dat zijn tijd van spreken alsof hij een vreemd en niet zeer welkom gedierte ware. „Om door te zien, denk ik," zei de gravin lachend. „Nu, wat denkt gij van mijn man?" „Hij zeer bang voor u is, dat denk ik," ant woordde de Chinees met beminnelijke openhar tigheid. „Stil, Laetus, gij moet zulke dingen niet zeggen dat is niet beleefd," zei de gravin en kreeg een kleur. „Waarom niet, als 't waar is zei Tung-Tcheek verbaasd. „Omdat niet allo waarheden gezegd kunnen worden." „Pas op, vrouw, gij begint daar een nieuwe opvoeding," merkte de prefect lachend aan. „Als gij mij leugens laat vertellen om u pleizier te doen, moet gij er den last van dragen," sprak Tung-Tcheek en schudde met zijn hoofd. „Voor mijn eigen pleizier vertel ik er niet meer dan twintig per dag. „Deze jongeling zal een ware schat voor ons zijn," zei mijnheer De Beautoupet en wreef zich in de handen, toen hij opnieuw een blos op het gelaat der gravin zag komen. IH. Zoo had de gravin dan toch eindelijk een pleeg nog niet gekomen was. Welnu, bij het getuigen verhoor voor den hoogen raad heeft hij de gelegenheid gehad om te spreken, en men heeft toen uit ziju eigen mond kunnen vernemen welke rol hij bij de tienjarige zwendelarij van Pincofis gespeeld heeft. Het eerste woord in 's mans voordeel heeft men nog te hooren. Botermans, die na den val van de Afrikaansche nog in functie was gebleven, werd kort daarna door de liquidateuren naar buis gezonden. De luit. ter zee le kl. H. van Broekhuijzen hield Dinsdag avond te Amsterdam in Zeemans- hoop weder eene voordracht over de Noordpool tochten. Als een der vele bewijzen hoe wenschelijk het is, voor onze nationale eer, dat deze ondernemin gen worden voortgezet en uitgebreid, mag wel gelden dat allengs de Nederlandsche namen, door onze voorvaderen aan deze streken gehecht, door vreemde, van den lateren tqd, worden vervangen. Zoo ziet men tegenwoordig ook het oude Vlis- singer-Hoofd aangeduid als Kaap Bismarck. Tegen dergelijke „annexatie" te waken is eene taak, van bijna even veel gewicht als de vijanden van onzen vaderlandschen bodem verwijderd te houden. Een bewijs dat de betreurenswaardige beweging tegen de spaarbank te Amsterdam nog niet ge ëindigd is, vinden wij in een ons toegezonden strooibiljet, door K. Ris onderteekend, met het woordelijk opschrift "Steunt het vertrouwen der spaarbank voor de stad Amsterdam op goede gronden of worden de inbrengers mislijd Het biljet bevat verder de aankondiging eener openbare vergadering op Zondag 14 Maart in het lokaal van den Amsterdamschen Werkmansbond, „ter mededeeling van het voorgevallene sedert de eerste vergadering en hoever de beslissing in rechten over het bekende geschil is gevorderd?" Wij hopen dat deze nieuwe poging tot het opnieuw aankweeken vau een wantrouwen, dat ongegrond gebleken is, even onvruchtbaar zal zijn als het Hollandsch, dat de aanstokers schrijven, slecht is. Daartoe zou echter het bestuur der spaarbank, naar het ons voorkomt, kunnen medewerken indien het gebruik maakte van de ontvangen uitnoodi- ging en zich door een handig en bekwaam spreker, handig en bekwaam vooral om t o t het volk het woord te voeren, op de bij eenkomst liet vertegenwoordigen. Door hooghartig ignoreeren en het weigeren om kennis te nemen van grieven, waarin onj uistheid en kwade bedóe- iing vermengd kan zijn met te goeder trouw gekoesterde bezwaren, herstelt eene inrichting, welke op het algemeen vertrouwen gegrond is, kind; want Tung-Tcheek werd voor goed geïn stalleerd als de zoon des hnizes. Hij maakte veel te veel opgang om afstand van hem te kunnen doen. Zijne waarheidlievende uitvallen vermaakten het heele gezelschap op een partij en bovendien was hij een brave jongen, want hjj bracht zijne dagen meestal door met het lezen van goede boeken, welke de zendelingen hem gegeven hadden, ot met het snijden in been. Uit een ossenscheenbeen kon hij zeer mooie kruisbeelden maken, en uit een schapenpoot sneed hij beeldjes, die evenwel meer uitblonken door de goede bedoeling, dan door fraaie uitvoering. Dit voorbeeldig gedrag duurde ongeveer drie weken; maar na dien tijd begon hij een weinig vervelend te worden. Zijn eigendunk werd sterk geprikkeld door den lot dien hij inoogste, zoodat hq in de verzoeking kwam om zijne uitvallen nog iets scüerper te maken. Hij begon ziju sympathieën en antipathieën te krygen. Hq hield veel van de eene dame, omdat zij altijd heerlijke parfums bij zich had, en verfoeide een andere, omdat zij een rooden neus had; dit alles vertelde hij onver holen, ten aanhoore van iedereen. Hij zeide tegen een oude dame dat hij zien kon dat zij een pruik droeg en vroeg aan een andere waarom zij zich beschilderde? Hij sprak de overtuiging uit dat een hooggeacht raadslid, een bloedverwant van den graaf, het zwak had van leugens te vertellen en beschuldigde den generaal; commandant yant

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1