:i 1880. ÜRT, itewpt. N". 60. 123e Jaargang. 1880': Donderdag 11 Maart. RESTAURATIE, 14 HAART. ESELAAil IR-SCHELDE. Middelburg 10 Maart. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Ku nstnie uws. Rechtszaken. ENSCH verlangt KOST Jij burgerlieden. Briefjes Ier de letter K, bij den BEK. |DHU1jP benoodigd, knn- aan bet bureau dezer #E benoodigd. Adres bij |G. DE VEY MESTDAGH, D benoodigd, bij C. COR- EINE HEI» benoodigd, (reisweg. jEU BIJEENKOMSTEN, 12 MAART 1880, WCERTZ A AL. CLEUVER, Pianist. ËMILE BLAÜWAERT, Ba li ton-z anger, uit bergen IMons). ponds half acht uur. a f 1 en VREEMDELIN- I.iO, zijn verkrijgbaar I1IIN6 1 van Middelburg op 's Rage lag morgen. jootdienst BURG EN ROTTERDAM. vertrek in Maart. van bottebdam: i. Woensd.lO 'smorg. 9,—u* Vrijdag 12 10,— Zaterd. 13 10,— Maand. 15 midd. 12, Dinsdag 16 'morg.10, Woensd.17 10, Vrijdag.19 10,— Zaterd. 20 midd. 12, Maand. 22 12, Dinsdag 23 12, INDEN 1£. V. M. U. M nam. 1.15 en 3.45 10 1.45 4.15 MAANDAG, WOENSDAG en ZATERDAG. |voorm. 7.30 nam. 3.— n 8.— 3.30 10.30 -.- 11.- -.- 6.midd. 12.— 6,30 nam. 12.30 [titerlijk 2 uren op 7.20 isi 2.30 5.87 3.41 6.88 2.40 3. *12.55 *4.45 2.14 *5.59 8. *6.40 6.50 5.1 6.20 6.30 7.52 7.8 *7.57 8.45 7.25 9.12 8.6 10.1» 10.41 8.35 9.6 10.50 8.45 *9.15 11c 7.15 10.55 3.50 6.50 10.40 6.10 8.5 11.50 7.30 8.55 12.40 8.20 9.15 1.3 8.40 S:B5 9.8Ü 1.20 MIDDELBERGSCHE COURANT. Kt blad vereohijnt dagelijks; met uitzondering van Zon- en Feestdagen! Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent! Advortentieni 20 Oent per regel! Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels r/ 1,60 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte! Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G. L. Daubs en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jonis. In de heden gehonden zitting van den gemeen teraad van Middelburg werden de ingekomen geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid van den raad, jhr. mr. D. Gr. van TeijliDgen, onder zocht en aangezien die in orde bevonden werden, tot de toelating van dat lid besloten. Aan mej. A. Schouten werd, op baar verzoek, met 1 Mei eervol ontslag verleend uit hare be trekking van le hulponderwijzeres aan school D. Een adres van eenige sleepers, houdende verzoek tot verlaging der Spijkerbrug, is gesteld in handen van burg. en weth. Op het verzoek der buitengewone agenten van politie, om vermeerdering hunner jaarwedde, werd afwijzend beschikt. De verzoeken van A. D. Vreke, J. Botting, P. Danielse en M. A. Mes Gzom gemeentegrond in eigendom te bekomen, werden ingewilligd. Voorts werden nog eenige mededeelingen gedaan en de voorstellen van burg. en weth. betreffende de met 1 Sept. a. te openen school voor middel baar onderwijs voor meisjes, welke wij onder de rubriek Gemeenteraad mededeelen, met eenige wijzigingen aangenomen. Het gewone verslag geven wij morgen. Blijkens het jaarverslag der Hulpbank van bet departement der maatschappij Tot Nut van 't Algemeen te Middelburg, werden door die in richting in 1879 aan 168 personen (waarvan 127 te Middelburg) verstrekt 212 voorschotten tot een bedrag van ƒ22.000. Van deze voorschotten waren 24 van f 300, 22 van f 200, 25 van 100,33 van f 50; 3 van f 300 tot 330; 16 van f 200 tot f 11025 van f 100 tot f 6064 beneden f 50. Er werden 47 posten aangevraagd voor huishoudelijk gebruik, 5 door landbouwers om vee aan te koopen, 1 tot het huren van aardap pelland, 159 tot gebruik in handel en bedrijf. De terugbetalingen bedroegen in het geheel f 35419.25, de uitstaande posten op 31 December 13,584.50 of f 423.75 meer dan ten vorigen jare. 3 opvorderingen van leeners werden gedaan, 6 van borgen. Door de borgen werd betaald voor 6 personen f 441.25, voornamelijk door sterven en faillissement van leeners. Bovendien werden nog 326 voorschotten, tot een bedrag van f 13843, verstrekt op akten van pen sioen. Het bedrag der gezamenlijke voorschotten is dit jaar het hoogste dat sedert de oprichting der bank in 1847 bereikt is. Uit Oijen meldt men van 8 Maart: De Maas is hier nog steeds wassende. Van de ringkade vóór de doorbraak is gisteren namiddag weder een gedeelte weggeslagen. Niettegenstaan de er nn reeds aan buitengewone werkzaamheden 20.000 besteed zijn, schijnt men er maar niet in te kunnen slagen de doorbraak te beteugelen. Door het bezwgken van deze kade is in een kostbaar stuk uiterwaard een diepe wiel geloopen, een huisje weggespoeld, nog meer land bedorven, en zijn de polders, die anders geen last van het water gehad zouden hebben, ondergeloopen. Thans is de schade ontzettend. NRCU) Zooals gisteren reeds onder Laatste Berichten door ons gemeld werd, heeft de gemeenteraad van Ter Neuzen bij adres aan de tweede kamer zijne bezwaren tegen de aanhangige conventie betreffende het kanaal naar Gent ontwikkeld. De raad richt tot de kamer het verzoek, niet te willen medewerken tot het prijs geven van het recht der haven van Ter Neuzen, om ten aanzien van de tarieven voor het goederenvervoer langs de Belgische spoorwegen niet bij eenige haven Van Belgie te worden achtergesteld, maar te bevorderen dat het naar behooren worde toege past, en dat, terwijl van zeeschepen, het kanaal naar Belgie doorvarende, geen kanaalrechten worden geheven, zulks ook niet langer geschiede van zeeschepen, die te Ter Neuzen laden of lossen en wijders in het algemeen, dat de overeenkomst tusschen Nederland en Belgie van 9 November £867 ten spoedigste geheel en volgens haren wezenlijken geest uitgevoerd en daaraan verder naar eisch de hand gehouden worde. Een adres in gelijken zin is door de Vereenxging tot bevordering der belangen van Zeeuwsch-Vlaan- deren aan de tweede kamer verzonden. Door het departement van waterstaat is uitge geven de statistiek der scheepvaart in 1878, derde gedeelte, vrachtvaart door Nederlandsche schepen van vreemde havens. Volgens de ingekomen scheeps- lijsten is aan die vaart deelgmomen door 2077 geladen schepen, metende 1,477,784 Ma en 590 schepen in ballast, metende 204,623 Ma zijnde 133 geladen schepen, met 416,083 M* meer en 149 schepen in ballast, met 131,787 Ms minder dan in 1877. De minister van financiën maakt bekend dat ter benoeming van drie surnumerairs der directe belastingen en van het kadaster, in het begin van het jaar 1881, op nader te bepalen plaats en dagen, een vergelijkend examen zal worden gehouden, volgens het programma 'vastgesteld bij kon. besluit van 13 April 1877 (Verz. no 27) gewijzigd door dat van 23 Febr. 1879, no. 15 (Verz. no. 18). Voor de voorwaarden verwijzen wij naar de St. Ct. van heden. De minister van koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden dat gelegenheid bestaat om tot notaris te Paramaribo, in de kolonie Suriname, te worden benoemd. De voorwaarden zijn in de St. Ct. van heden opgenomen. De audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrijdag, 12 dezer niet plaats hebben. Volgens het Handelsblad is professor Nordens- kjöld, de beroemde IJszee-onderzoeker, door een aantal Amsterdammers verzocht, om op zijn reis van Londen naar Zweden aan Amsterdam een bezoek te brengen. In geen land der wereld is met grooter belang stelling en bewondering dan in Nederland kennis genomen van zijn geslaagde poging om door het Noorden het Oosten te bereiken. consuls. Erkend en toegelaten als Britsch consul in Suriname de heer C. F. N. B. Annesley. koloniën. Op verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst aan de Oost-Indische ambte naren J. H. Müller, laatstelijk opzichter le kl. bij den waterstaat en's lands burgerlijke openbare werken in Nederl.-Indiëaan D. J. C. van Baten burg, laatst hulponderw. aan de openb. lagere school te Blitar (Kediri), beiden thans met verlof hier te lande, en aan mr. C. H. Prins, gewezen substit.-off. van justitie bij den raad van justitie te Soera baija, laatst met verlof hier te lande. Tot Ieeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde aan het gymnasium te Sneek is provisioneel be noemd de heer Wichers, hulponderwijzer te Hol werd. Door het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam zgn de volgende drietallen gevormd lo. Voor de vacature Pantekoek de hecren W. Krayenbelt te Putten, E- A. Lasonder te Zegveld, en G. Kingnalda te Oldebroek. 2o. Voor de vacature Rutgers de heeren J. D. Beman Brouwer te Leiden, W. J. Gesel, schap te Rotterdam en E. C. Gravemeger te Oosthem. Over veertien dagen zal uit elk dezer drietallen de beroeping geschieden. De orthodoxe kerkeraad te Sneek heeft ge weigerd de leerlingen van den modernen predikant dr. M. Niemeger aan te nemen. Dientengevolge zullen die leerlingen in het naburige Deerzum worden aangenomen en bevestigd. R6.) Dr. G. J. Vos Az., redacteur van het Kerke lijk Weekbladschrijft in no. 35 van dat blad: „Of ik mij niet altijd door op denzelfden weg bëwoog als dien ik voor 18, 20, 25 jaren reeds insloeg, zal ik thans niet onderzoeken. Maar ik vrees geen onpartijdig oordeel. En ik durf mij in dat opzicht te monsteren met Kuyper, zelfs met den „Gereformeerden" Kuyper! „Ja, of ik niet met een zuiverder geweten dan dr. Kuyper voor de vierschaar van de Dordtsche Synode, in leer, in practijk, in kerkrecht, enz. zou verschijnen kunnen, meen ik bevestigend te mogen beantwoorden. „Volgens private mededeelingen zag K. veel liever, dat men te Leiden in de theologie ging studeeren dan te Utrecht, gelijk hij dan ook, wederom volgens private mededeelingen, onder zocht heeft of er van Leidsche hoogleeraren geen hulp te verwachten was voor de stichting van zijn universiteit te Leiden." Het rijks-schilderijen-museum op het Trippen huis te Amsterdam ontvangt door de schenking van wijlen den heer Van de Poll zulk een aantal kostbare stukken, dat het bezwaarlijk wordt deze allen naar waarde te plaatsen en de behoefte aan het nieuwe rijksmuseum zich telkens duide lijker begint te doen gevoelen. Onder deze schilderijen, afkomstig van de collectie Muilman, is o. a. een prachtige Rem brandt, voorstellende een oude dame, een admi raalsportret van V. d. Helst, eenige stukken van Gerard Dou, een mansportret van Anthoni van Dijck, een Jan Steen, een mooie Panlus Potter een stuk van Berckheijde, voorstellende den huize Muilman, verder een Brekelenkamp, een Jan van Noordt, enz. Naar deze namen zal men zich eenigermate een begrip kunnen vormen van de groote waarde dezer schenking. De nieuwe schilderij van Metsn, onlangs door het rijk aangekocht, is geplaatst bij de verzame ling kleine stukken, die tegen zijschotten gehangen zijn op de bovenzaal aan de straatzijde. Het stukje is ongeveer 18 centim. hoog en stelt eene oude vrouw voor, in den bijbel lezende. Het is zoo meesterlijk fijn gepenseeld en het gezicht zoo vol uitdrukking, dat men den prijs van 6000 voor zulk een „plankje" begrijpen kan. Door de Academie van beeldende kunsten en technische wetenschappen te Rotterdam is besloteneen prijsvraag uit te schryven op het gebied der bouwkunst, waarvoor een crediet van 1600 aan het bestuur geopend is, ter belooning van de best gekeurde ontwerpen en ter bestrijding van de onkosten. De veroordeelde H. Kerdijk heeft, volgens het Vaderlandeen verzoek om gratie ingediend. De adviezen der verschillende autoriteiten luiden, naar men zegt, ongunstig. Onder de Haarlemsche huzaren schijnen „lieve jongens" te schuilen. Voortdurend worden er manschappen voor schelm weggejaagd, en ondanks die strenge tucht hebben twee huzaren Zaterdagavond in de Koningstraat een burger een portemonnaie met f 10 ontstolen. De dief is door den bestolene zelf gevat en aan de politie overgeleverd. Door 15 heeren te Rotterdam is een ver- eeniging gevormd om een maatschappg op te richten tot exploitatie van den stoomtramweg BredaOosterhoutGeertruidenberg. Als uitvoe rend comité zijn benoemd de heeren Lambert van Kakerken, jhr. J. H. van Reigersberg Versluijs en A. J. Hamelton. Te Maastricht verwekt veel opzien een voorgenomen huwelgk van eene vrouw, die 22 jaren non en als zoodanig 17 jaren in het gesticht Calvarienberg ziekenverpleegster is geweest Haar toekomstige echtgenoot is een voormalig bediende van gemeld gesticht. In April e. k. zal te Delft een begin worden gemaakt met het leggen der rails voor den tram in de stad, aansluitende aan den bestaanden tramweg van 's Hage naar Delft en eindigende bij de voormalige Rotterdammerpoort. In Mei daaraanvolgende hoopt men den nieuwen dienst in werking te brengen. Van het gisteren onder onze Laatste berichten gemelde ongeval, dat Maandag in den schouwburg te Utrecht is gebeurd, geeft het ütrDbl. de volgende beschrijving: Bij de opvoering van Fatinitza van Suppö moeten in het 2e bedrijf Cbineesche schimmen vertoond worden. Voor, dit spel waren twee zakken met zuurstofgas en gewoon gas gevuld op het tooneel gelegd, om een soort van Drummond.'» kalklicht to vervaardigen, dat een schél licht geeft. De zak, waarin de gewone gas was gedaan, is waarschijnlijk niet genoeg gezuiverd geweeBt van dampkringlucht, waardoor knalgas is ontstaan, dat door aanrakiog met licht moet ontploft zijn. Even voordat de schimmen zouden vertoond worden, sprongen beide zakken. Een slag, als een zwaar kanonschot, deed zich hooren. Door den schok werden plotseling alle gaslichten in dö geheele schouwburgzaal gebluscht. Tevens hoorde men in de duisternis het gekerm van vrouwen op het tooneel. Men begrijpt welke sensatie die slag, met damp, gejammer en duisternis gepaard gaande, onder 't publiek in de zaal maakte. Het stond van alle zijden op, drong reeds enkele deuren uit. Maar gelukkig werd van verschillende zijden, ook van het tooneel, geroepenzitten kalmteer is geen gevaarHet publiek bleef meerendeels zitten. Er werd spoedig licht ont stoken, de heer v. Lier sprak van het tooneel het publiek aan, en zeide zelfs de spoedige voort zetting der voorstelling toe. Men kwam met den schrik vrij. i Op de scène was het niet zoo rustig toegegaan. De ontploffing was er vreeselijk geweest. Gelukkig bleek geen der aanwezige personen eenige be langrijke kwetsuren te hebben bekomen, ofschoon een geneesheer nog geruimen tgd bezig moet ge bleven zijn kalmeerende middelen aan artisten toe te dienen. Het dak van het tooneel was aan beide zijden vernield; honderde pannen waren aan den kant van de Rijnstraat neergestort; alle ruiten waren gesprongen aan het decoratief was schade toegebracht. Aan 't plan om de voorstelling te doen voort gaan, kon niet meer gedacht worden. De artisten waren niet meer in staat, zich in hunne rollen te verplaatsen. De heer v. Lier (die by deze geheele aangelegenheid eene groote koelbloedigheid aan den dag legde) kondigde dit na een half uur aan, gaf zijn leedwezen te kennen over 't gebmrde, en deelde mede, dat hij met zijn gezelschap eene nadere voorstelling zou komen geven, waartoe alle aanwezigen, door 't nemen van contre-mairques, zich voor niet toegang konden verzekeren. Ieder verliet de zaal, dankbaar dat het onheil betrekkelijk zoo gelukkig was afgeloopen. Den 2en Maart werd de algemeene vergadering van aandeelhouders in de Leidsche Duinwater- Maatschappij onder voorzitterschap van den commissaris, door den gemeenteraad van Leiden benoemd, den heer De Laat de Kanter,gehouden. Uit het verslag van den directeur big kt, dat de werken te Katwijk zicb in goeden toestand bevinden en gedurende 1879 geene bijzondere kosten vereischtener werden 109,563 knb. meters duinwater naar Leiden opgevoerd, waartoe 152,705 kilogram steenkolen werden verbruikt. Het totaal der gestoten contracten op 1 Januari 1878 bedroeg 1076. Sedert 1 Januari 1880 tot 1 Maart zijn weder 38 contracten gesloten. Het water, onderzocht door dr. De Loos, bleef steeds van uitmuntende boedanigheid. Het buizennet werd met 1516J meter in do gemeente Leiden uitgebreid. Uit de balans blijkt, dat na behoorlijke afschry- ving de kosten door de ontvangsten meer dan gedekt zijn, hetgeen een gunstige toestand in hefc eerste volle jaar der exploitatie mag heeten. Sedert uit0. December 1878 is de maatschappij ruim f 4000 vooruitgegaan, en het is te verwach ten, dat in het loopende jaar de vooruitgang niet minder zal zgn. Bath 9 Maart. Als een bijzonier vrucht bare familie kan worden genoemd de nakomeling schap van de weduwe Dansen. Genoe mde wédnwe toch, thans 82 jaren oud, is dezer dagen voor de vijftigste maal overgrootmoeder geworden. Assuradeuren van het stoomschip P, Cbton#

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1