Laatste berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger. Kunstnieuws. Kamer van koophandel en fabrieken te Middelburg. willigheid, waarmee de aanvrage beantwoordt werd, ia het hoofdbestuur zeer erkentelijk." „Het zal der vereeniging aangenaam zijn te vernemen, dat de gelden, door haar drie jaren lang verstrekt tot voorziening in de geheele opleiding tot onderwijzeres van het meisje, aan bevolen door onze correspondente te Kapelle, zulke goede vruchten dragen, „Het bedoelde meisje toch heeft nu eene goede en f 1000 salaris opleverende betrekking. „Ook de andere proiigée, die eenige tegemoet koming van de afdeeling Oudshoorn ontving, is reeds nu zoodanig geplaatst, dat zij geheel in eigen onderhoud voorzien kan." bu&gbheeszebs. Goedgekeurd: dat de burge meester van Zuidscharwoude, H. van Twuyver, tevens secretaris dier gemeente zijde benoeming van den burgemeester van Eist, jhr. K. W. J. van Pabst van Bingerden, tot secretaris dier gemeente; en de benoeming van den burgemeester der gemeenten Kuinre en Blankenham, H. J. Ebbink, tot secretaris dier gemeenten. ICUMTWIZEK. Benoemd tot controleur bij 's rijks munt J. L Brants, thans civiel ingenieur te Tiel- Veralag der pl. schoolcommissie te Middelburg over 1879. Vervolg. Niettegenstaande de commissie in het vorige jaar de aandacht vestigde op den onguustigen staat der voorberoidiugscbolen, welke vooral van gewicht is met het oog op de bepaling dat op de scholen voor on- en minvermogenden de kinderen eerst op Ijarigen leeftijd kunnen ge plaatst worden, is daaraan van gemeentewege niets ter verbetering gedaan. Alleen zijn de beide JVwfs-bewaarscholen aanmerkelijk verbeterd. Be herhalingsehool werd medio October jl. geopend met 21 mannelijke en 18 vrouwelijke leerlingen. Het onderwijs aau de meisjes wordt gege ven door den hulponderwijzer D. W. Louis, Maan- dsgsen Donderdags des avonds van 7—9, en dataan de jongens Dinsdags en Vrijdags op dezelfde uren door den hulponderwijzer J. I. Nierse. Het doel van dit onderwijs is het vroeger geleerde nog eens te behandelen; het moet het dadelijk uut op den voorgrond stellen; daartoe wordt er veel werk gemaakt vooral van het stellen van brieven, het schrijven van rekeningen, het rekenen uit het hoofd eu het lezen van onderhondende en leerrijke stof. Het aantal leerlingen is nog gering, doch de zaak is nog nieuw; bij meer bekendheid zal meer waardeering van zelve komen. De commissie heeft het noodig geacht de hoofden der scholen opmerkzaam te maken op art. 6 der plaatselijke verordening op het lager onderwijs, luidende: „Bij de aanstelling van onderwijzers en onder wijzeressen wordt als voorwaarde opgelegd, dat de benoemde geen huisonderwijs zal inogea geven zonder toestemming der plaatselijke schoolcom missie." In strijd met dit artikel was in jaren geen enkele aanvrage bij de commissie ingekomen om verlof tot het geven van privaat, onderwijs, hoewel het bekend was dat het gegeven werd. De commissie heeft nu de gewenschte aanvragen bekomen, en is dus iu staat gesteld sa te gaan door wie, aan wie en hoeveel nren er privaatles gegeven wordt, opdat zij kunne zorgen dat het gewone schoolonderwijs hoofd- zaak blijve, zonder dat de onderwijzers verstoken worden van een financieel voordeel, dat bun van harte gegund wordt en tot welks verstrekking do commissie eer zal medewerken dan omge keerd. Omtrent den toestand der lokalen, leermiddelen, schoolmeubelen en schoolbibliotheken maakt de commissie geen bijzondere opmerkingen. Zij maakt met voldoening gewag van de nattige instelling der schoolspaarbanken. Het aantal leerlingen en de daarin op te merken niet onbelangrijke vooruitgang werden in ons vorig nommer reeds san het verslag ontleend. De bezoeken der commissie en hare bijwoning der examens hebben haar in 't algemeen redenen tot tevredenheid gegeven. Van de school G meldt zij gauw: reizen met stoom, leeren gauw, vergeten gauwdenken altijd aan geldvermoorden elkaar met kanonnen, zeggen alle menBChen broeders zijn, elkaar beminnen moeten." „Hij is bepaald charmant en hij zal een aller amusantste gast zijn, totdat wij gelegenheid vinden om hem naar China te doen terngkeereD," zei de gravin lachend. „Mijnheer De Beautoupet wees zoo goed te informeeren, hoe en wanneer wij mijn petekind naar zijn moederland kunnen terug zenden." „Zijt gij dus niet voornemens hem hier te houden?" vroeg de secretaris met een zucht van verlichting; want hij begon reeds te vreezen, dat deze gele vriend het bedorven kindje van mevrouw zou worden en weldra optreden als de gepaten teerde potsenmaker der prefectuur. „Neen, ik heb er genoeg van gehad om uitge lachen te worden" antwoordde mevrouw droogjes. {Wordt vervolgd.) dat de leerlingen met het nemen van proeven door middel van de aangekochte toestellen voor het onderwijs in kennis der natuur zeer zijn ingenomen, en dat zij de verklaringen en de toe passing ervan op verschijnselen en zaken in het dagelijksch leven goed hadden begrepen. Omtrent de bijzondere scholen schrijft de com missie dat die van mej. Jonk in ruimte gewonnen heeft door het bijtrekken van een tweede lokaal; evenzeer kan de gedeeltelijke verbouwing van de school van den heer Van Eluijve eene groote verbetering genoemd worden. De bruikbaarheid van de school van den heer Van Lioachoten zou toenemen indien in het eerste schoollokaal een glazen schut werd geplaatst, gelijk aan dat in het andere lokaal; nu hindert de eene onderwijzer den ander op zeer storende wijze. De commissie eindigt haar verslag met den wensch dat de termijn van uitvoering der wet van 17 Augustus 1878 niet tot na 1 Januari 1881 zal verschoven worden, en dat haar mitsdien de. gelegenheid zal worden geschonken nog in den loop van dit jaar hare medewerking teverleenen tot de voorbereiding van eenige tengevolge dezer wet te nemen maatregelen. Wat het aantal onderwijzers en hunne jaarwedden betreft, zal naar de commissie vertrouwt, blijken dat aan de bepalingen der nieuwe wet reeds in de meeste opzichten te dezer stede voldaan wordt. Ten slotte maakt de commissie den raad op merkzaam op art. 70 der nienwe wet, waarbij het aan den gemeenteraad wordt overgelaten of deze het plaatselijk toezicht opnieuw aan eene com missie buiten het gemeentebestuur zal wenscheu op to dragen. Op Zaterdag 27 Maart zal alhier eene alge- meene vergadering van ouderwijzers in het 1ste district van Zeeland gehouden worden. Deze bijeenkomst heeft vooral ten doel de behandeling en vaststelling van een leerplan voor de lagere scholen in het district, door een zestal onder wijzers, naar aanleiding van art. 21 der nieuwe wet, ontworpen. Bij die gelegenheid zal de heer mr. C. J. Pické die met 1 April zijne betrekking van schoolop ziener neerlegt, als zoodanig afscheid van de onderwijzers nemen en een vriendschappelijke maaltijd het samenzijn besluiten. (N. B. Ct.) Met ingaDg van 1 April 1880 is de tijdelijke waarneming van het schoolopzienerschap inhet le schooldistrict van Zeeland opgedragen aan jhr. mr. D. G. van Teijlingen, schoolopziener in het 3e district dier provincie. Vad Plaatsgebrek verhinderde ons gisteren den vol genden brief op te nemen, die door Z. M. den koning aan de commissie nit het leger, belast geweest met de aanbieding van het huwelijks geschenk aan het koninklijk echtpaar, gericht is. „Nadat wij ontvangen hebben het huwelijks geschenk, dat door het leger aan koning en koningin aangeboden werd, is het mij een behoefte om, in de eerste plaats uw commissie en verder al degenen, die tot dat geschenk hebben bijgedragen, den hartelijken dank van H. M. de koningin en den mijnen te betuigen. „Met de meeste ingenomenheid zagen wij het schoone voorwerp, dat op treffende en eigenaar dige wijze teruggeeft, niet alleen bet innig verband, dat tusschen het huis van Oranje en het leger bestaat, maar ook herinnert aan een der bladzijden van onze geschiedenis, waarin gegrift staan daden van vorsten van Waldeck, die voor Nederland streden. „Zeer belangstellend volgden wij de uitlegging, die de verdienstelijke ontwefper ons daarvan gaf. Wij bewonderden het geschenk in al zijne on- derdeelen, en kwamen daardoor tot de overtuiging, dat er zich in mijn trouw leger mannen bevinden, die den beitel of de vijl even goed weten tehan teeren, als zij in tijd van oorlog de wapenen zouden weten te gebruiken. „Ik verzoek uwe commissie, de tolk te zijn van deze gevoelens bij allen die het aangaat, dus ook bij hen die niet tot het leger behooren, zooals o. a. hem, die zooveel talent en kunstgevoel aan den dag legde bij het vervaardigen der oorkonde, en bij dengene, die nit liefde voor de zaak en als Cen berinnering aan den tijd waarop hij in de gelederen diende, de moeielijke taak op zich nam, om het marmer en den steen te bewerken. ,'s Gravenhage, 25 Februari 1880. (get.) Willem." Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, is de oefeniogsdivisie be staande uit Zr. Ms. schroefstoomschepen Fan Balen en Zilveren Kruisonder bevel van den kapitein ter zee J. W. Binkes, den 5 dezer van Funehal (Madeira) naar Teneriffe (Canarisohe eilanden) vertrokken. De tentoonstelling van schilderijen, die op uitnoodiging van eene commissie uit de vereeni ging Vit het Volk-*-Vöor het volk alhier, door eenige in Nederland, België en elders gevestigde schilders zijn beschikbaar gesteld, zal gehouden worden op de bovenzaal en aangrenzende lokalen van het raadhuis. De tentoonstelling zal wordeu geopend 20 Maart en voortduren tot Zondag 4 April 1880 en zal dagelijks te bezichtigen zijn van 1 tot 4 uren. Op Zon- en feestdagen, alsmede Donderdag-1, is zij geopeöd van 's voormiddags 11 uren. De entreeprijs bedraagt per persoon f 0.25, terwijl ambachtslieden en dienstbaren op Zon- en feestdagen tegen 10 cent per persoon zullen toe gelaten worden. Voorts zal men zich bij een der leden van de commissie of in het lokaal der tentoonstelling, kunnen voorzien van doorloopende kaarten op naam, voor den geheelen duur der tentoonstelling, tegen 1 de persoon. Catalogussen zijn tegen betaling van f 0.05 in het lokaal verkrijgbaar. De commissie voor de tentoonstelling bestaat uit de heeren mr. GL N. de Stoppelaar, J. J. H. Doorenbos, W. J. van den Bergne, W. D. Luteijn en P. L. Tak.. Axel, 8 Maart. Zaterdagavond is in de gemeente Zuiddorpe, op het dorp, een schuurtje afgebrand met het daarin aanwezig zijnde hout. De oorzaak van den brand is onbekend. De brandspuit was spoedig ter plaatse en deed goede diensten. IJzendjjbc, 8 Maart. Heden voormiddag werden hier eenige Zigeuners, voorzien van een wagen met twee paarden, doorgevoerd, om over de grenzen gezet te worden. Dezelfde behandeling is bun verleden Dinsdag cok reeds te beurt geval len. Zij zijn echter in het 5® district weder ternggekeerd en nu over Ter Neuzen, Vlissingen en Breskens door de politie naar hier gevoerd. Bij de inkoopen die zij doen vergeten zij steeds te betalen; zij zijn uua, ondanks hunne klaar* blijkelijk groote neiging om in ons land te ver toeven, geen gewenschte gasten. Al de spoorwegmaatschappijen hier te lande hebben een ministerieele aanschrijving ontvangen aangaande proefnemingen, om door een gespannen touw, laugs of over de waggons, de reizigers op eenvoudige wijze in de gelegenheid te stellen signalen te geven als zij onraad ontdekken. Meer dan 80 paren dingen naar de betrek king van vader en moeder in het stadsweeshuis te Dokkum. Salaris 325 gulden De trein die gisteren om 3.42 van Zutfen aan het Centraal-station te Amsterdam aankwam, liep door verzuim van den wisselwachter tegen een gereedstaanden trein. Door den machinist werd zoo goed geremd, dat de schok niet zeer hevig was. Toch geraakte een wagen uit het spoor en werd een coupé ineengedrukt, waarin zes heeren zaten, die eohter door behendig op de banken te springen, ongedeerd bleven. Tegen den wissel wachter is proces-verbaal opgemaakt. Te Brugge is eene vereeniging opgericht, Brugge-zeehaven geheeten, welke zich ten doel stelt de verwezenlijking te bevorderen van het plan van den heer de Maere-Limuander, om Brugge door een kanaal met de zee te verbinden en te Heyst eene groote zeehaven te maken. Het district Maastricht der vereeniging Eigen Rulp is van 280 tot 53 leden geslonken. Een op grond dezer vermindering door het bestuur gedaan voorstel tot opheffing werd echter met groote meerderheid verworpen en besloten, door uiteen zetting van het nut en de voordeelen, welke Eigen Hulp oplevert, te trachten het ledental te doen stijgen. Aan 'a rijks munt te Utrecht is aangemaakt een bedrag van 50,000 aan bronzen centen, die aan het rijk zijn afgedragen. Naar men verneemt zal H. K. H. prinses Hendrik in de maand Jnni a. het lustslot te Soestdijk betrekken. LONDEN, 8 Maart. Sir Stafford Nortbcote heeft in het lagerhuis medegedeeld, dat de regeering heeft besloten, het parlement tegen Paachen te ontbinden. Het nienwe parlement zal in het begin van Mei bijeenkomen. Aanstaanden Donderdag begrooting. In het hoogerhuis werd door lord Beaconsfield medegedeeld, dat zoodra de noodige zaken zijn afgedaan, het parlement zal worden ontbonden. De wet betreffende Ierland is bij derde lezing aangenomen, St. Peteesbüro, 8 Maart. Er loopt een gerucht dat de Russische gezant te Parijs bevel heeft ontvangen om zijne paspoorten aan te vragen. Zekerheid heb ik nog niet kunnen verkrijgen, of het gerucht ook zijn oorsprong heeft in de groote verbittering die hier heerscht over de weigering van het Fransehe gouvernement om Hartmaan uit te leveren. N. R. Ct. Utrecht. Gisteren avond heeft in den schouwburg alhier eene gas-ontpioffing plaats gehad, waardoor groote schade aan het tooneel en het dak werd toegebracht en de opvoering dei- opera Fatinitza gestaakt moest worden. Van persoonlijke ongelukken ia niets vernomen. Ter Seinen, 8 Maart. De jongste broeder van M. de Kraker, bewoner der hofstede in den Grooten Huijssenspolder, welke is afgebrand, werd heden morgen in het kantonnale huis van bawaring alhier gebracht. Zaamslag, 9 Maart. M. de Kraker, de bewoner der gisteren afgebrande hotstede in den Grooten Huissenspolder, is mede gearresteerd. Ter Keuzen, 8 Maart. De Vereeniging tot herordering der belangen van Zeeuwsch- Vlaanderen alhier heeft zich bij request tot de leden van de eerste en tweede kamer gewend, met het verzoek de conventie betreffende het kanaal Ter Neuzen— Gent, zooals die door de Belgische regeering is aangenomen, niet goed te keuren, dan na daarin opgenomen te hebben een artikel, dat Ter Neuzen dezelfde spoorwegtarieven verleent als aan do meest bevoorrechte Belgische havens geschonken is. Naar men verneemt, is dezer dagen een adres van gelijke strekking door het bestuur dezer gemeente aan de beide kamers opgezonden. Brussel. De kamen heeft het crediet voor het gezantschap bij het Vatieaan op de begrooting gehandhaafd met 97 tegen 8 stemmen. De tegen stemmers behooren tot de uiterste linkerzijde. Twee leden onthielden zich van de stemming. 'e Gravenhage. De gemeenteraad heeft de gevraagde vergunning tot oprichting van het standbeeld voor Spinoza op den Fluweeleu Burg wal, voor dewoning van den wijsgeer, toegestaan. Londen. In een brief aan den onderkoning van Ierland zegt lord Beaconsfield dat de vrede afhangt van Engelands houding in den raad van Europa. Hij uit verder de hoop dat een parle ment zal gekozen worden dat vast besloten is Engelands macht te handhaven. Tweede Kamer. Tegen Vrijdag en vol gende dagen zijn verschillende wetsontwerpen aan de orde gesteld, waaronder dat betreffende de gemeentelijke indeeling der Wester-Se helde, de overeenkomst aangaande het Slaak, de intrek king van het decreect op het houwen langs of op dijken, het voorstel- Van Kerkwijk over de benoeming van burgemeesters enz. Brussel. De keizerin van Oostenrijk zal morgen hier aankomen. 's Gravenhage. Door de staten van Gelderland is tot lid der eerste kamer verkozen, in plaats van mr. C. H. baron van Rhemen van Rhemenshuizen, L. G. A. graaf van Limburg Stirum, aftredend commissaris des konings in Gelderland. Vergadering van Maandag 8 Maart. Voorzitter mr. W. C. Borsius. Afwezig de heer Van Burg, de heer Luteyn komt later ter vergadering. Nadat de door den heer De Stoppelaar uitge sproken geinkwensch door den voorzitter beant woord is, worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Daarna geschiedt overlegging van de ingekomen stukken. Behalve de periodieke werken, die in het archief geplaatst of aan de leden worden rondgezonden, is ingekomen eeu schrijven van den minister van waterstaat enz., houdende vei zoek om inlichtingen betreffende de handels relaties tnsschen Nederland en Servië, teneinde de vraag te kunnen beantwoorden of de regeering stappen doen zal tot het aanknoopen van directe handelsbetrekkingen met dat vorstendom. De voorzitter deelt mede dat dewijl op eene spoedige beantwoording van dit schrijven werd aangedrongen, door hem ter kennis van den minister gebracht is, dat Middelburg, voor zoover bekend, geen directe handelsrelaties met Servië bezit en de kamer niet in staat is op ervaring gegronde inlichtingen te geven. Aan den heer L. Vogel alhier, die een afdruk van zijne brochure Be proefnemingen met de brandkasten te Arnhem en Amsterdammet elkander vergelekenaan de kamer heeft gezonden, zal daarvoor dank worden betuigd, het werk zal aan de leden worden rondgezonden. Een schrijven van ged. staten, houdende mede- deeling dat men wenscht aan het ontwerp-bijzonder- reglement voor het kanaal door Walcheren nog eenige bepalingen toe te Toegen, is spoedshalve gesteld iu handen der commissie die over het ontwerp rapport heeft uitgebracht. De commissie, gereed zijnde, brengt bij monde van den heer De Bruijne haar verslag uit. De voorzitter voorstellende deze zaak dadelijk te behandelen, merkt de heer Tak op dat hij dit niet wenschelijk vindt, aangezien de stukken niet ter visie hebben gelegen en hij na de voorlezing van een rapport niet dadelijk een besluit kan nemen; hij stelt dus voor de zaak aan te houden. De voorzitter geeft alsnu eenige inlichtingen en doet den heer Tak opmerken dat slechts óeu punt vau bijzonder belang is, nl. dat in dit ontwerp het verbod is opgenomen om met meer dan 60 decimeter diepgang de sluizen binnen to kernen. De commissie heeft de vorige maal als hare meening te kennen gegeven dat 73 decim. diepgang noodig is en blijft ook nu bij haar gevoelen, op grond der teen ontwikkelde motieven. De heer Tak blijft echter zijn voorstel hand haven, dat in stemming gebracht en verworpen wordt. Daarna wordt over het voorstel der commissie langdurige discussie gevoerd en dit met eenige wijziging aangenomen. De voorzitter deelt mede dat van de afdeeling Middelburg der schippers vereeniging Schuttevaer een schrijven ontvangen is, met verzoek het door die afdeeling aan de regeering gerioht adres, om te verkrijgen dat bij vriezend weder het kanaal door Walcheren, evenals dit met andere kanalen is geschied, van rijkswege bevaarbaar worde gehouden, te ondersteunen. Tot dadelijke behandeling van dit schrijven overgaande, wordt, nadat door den heer De Stoppelaar is medegedeeld dat het gemeentebestuur van Middelburg het verzoek heeft ondersteund, goedgevonden dat de kamer bij schrijven aan gedep. staten adhaesie zal verleenen. In verband met de besproken kanaalbelangen wenscht de heer B. A, Fokker de aandacht te vesti gen op het feit dat de flollandsche schepen, in plaats van te Veere binnen te komen, een grooten omweg kiezen en naar Vlissingen gaan, omdat beweerd wordt dat voor Veere geen voldoende diepte gevonden wordt. De heer Fokker uit den wensch dat hieromtrent een onderzoek worde ingesteld, opdat blijke of die bewering al dan niet waar is. Na langdurige discussie herinnert de voorzitter dat in 1878 een officieel onderzoek heeft plaats gehad, dat toen is gebleken dat de toestand niet zoo slecht was als werd beweerd en dat het vastraken van een enkel schip geen afdoend bewijs levert dat de toestand slecht is. Met het oog op het groote belang dat Middelburg erbij heeft, zou de voorzitter het wenschelijk vinden de zaak commissoriaal te maken en de behandeling aan te houden. Op voorstel van den heer Luteijn, dat door den voorzitter wordt overgenomen, wordt goedgevonden om, evenals in 1878 is geschied, tot het bestuur van den waterstaat het verzoek te richten opgave van de uitkomsten der peilingen te mogen ont vangen. Nadat op voorstel van den voorzitter besloten is het rapport der commissie in zake het adres van scheepsbouwmeesters en reeders tot eene volgende vergadering aan te houden, wordt de tegenwoordige gesloten.

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2