Laatste berichten* BUITENLAND. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Kunstnieuws. Marine en leger. Verkoopingen en aanbestedingen. Weerkundige waarnemingen. Algemeen Overzicht. Tholcn, 4 Mutt. Op meet dan eene wijze tracht men nader te komen tot de verkrijging van een tramweg, die het Noorden onzer provincie met het spoorwegnet in verbinding brengt. De jongste berichten luiden, dat er opmetingen zijn gedaan voor den weg Brouwershaven—Zie- rikzeeZijpe. De kosten zijn reeds beraamd voor de exploitatie en voor de stoomboot, die Zijpe verbinden zon met St. Philipsland. Is men een maal zoover, dan kan men, nn bet rijk den dam over het Slaak voor zijne rekening heeft genomen, rijden tot Boozendaal, het punt van aansluiting met het spoor. Zoo zal mettertijd het isolement van Schouwen Duivelend, zelfs dat van St. Philipsland ophouden» en zal het Noorden van Zeeland met de overige wereld gelijk worden. Opéén stuk na. Het eiland Tholen zal dan aan zijne Noordzijde den „tram'' hooren snorren, aan zijne Zuidzijde den stoom fluiten, maar zelf zal het zich met paard en kar moeten blijven vergenoegen, en de Tholenaren zullen het genoegen blijven smaken van op een afstand van ruim 3 uren met twee wateren te doen te hebben, die in den zomer soms vrij „boos'' kunnen zijn, en in den winter het reizen tot een ware opoffering maken. Met weemoed slaan zeker de bewoners van ons eiland de pogingen gade, die een groot deel onzer noordelijke broeders ten goede zullen kunnen komen. St. Philipsland, de „waschtobbe", waarvan men gewoonlijk met kleinachting spreekt, het eiland, dat minder inwoners telt dan de meeste ge meenten in Tholen, zal de Tholenaars over het hoofd groeien. Zeker, de „tram" ligt er nog niet, en de blijd schap is voor een groot deel nog maar in de toekomst. Maar de geprojecteerde weg schijnt door particulier initiatief te zullen ontstaan. Is er dan in het eiland Tholen zoo weinig initiatie!, dat er zelfs geen pogingen tot aansluiting in het werk worden gesteld? Het gewicht der zaak, zou men zeggen, is toch de belangstelling overwaard. Tot leden van het bestnnr der liberale kiezors- vereeniging De Grondwet te 's Gravenhage, te vervanging van het afgetredene „radicale" bestuur, zijn in eene Donderdag gebonden vergadering benoemd de heerenjhr. mr. J. K. J. de Jonge, mr. H. M. van Andel, mr. A. M. Maas Geeste- ranua, mr. J. J. Bergsma, jhr. mr. P. J. van Beyma en mr. W. Thorbecke. Inhoud van Tijdschriften. De Indische Bid». (Uitg. J. H. de Bussy, te Amsterdam). Het krankzinnigengesticht te Bui teuzorg, door dr. C. Swaving. Inlandsche land bouw op Java, door K. W. van Gorkom. De spoorweg Madioen-Soerakarta (met eene kaart) door H. M. Dibbetz. Eene nieuwe O.-I. Compagnie, door J. S. G. Gramberg. Maandelijksche over zichten, varia, correspondentie enz. Schetsen nit het volksleven in O.-I. door E. van Eek. Bet Leeekabinet. (Uitg. Gualth. Kolff, te Leiden.) Bij het portret van mr. J. W. van Lansberge, gouverneur-generaal van N.-I., door J. S. G. Gramberg. Te vroeg I novelle door E. Swarth. Het spoorwegongeluk op de brug over de Tay, met eene plaat. Egmont, door P. van Wicheren Hz. Twee liederen uit den vreemde, door F. H. van Leent. Bibliographisch Album. De Qlobe. (Uitg. De Gebroeders Abrahams, te Middelburg). Het kiud bij de wildeu en bij de beschaafde volken. Brazilië in 1879. De laatste levensjaren van Chopin, Giotto. Zonder linge eigenschap van hennep. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester der gemeente Haps H. Mooren. leger. Op verzoek, wegens lichaamsgebreken, eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. militairen dienst, met toekenning van pensioen, aan den met verlof hier te lande teruggekeerden kapitein der inf. van het leger in N.-I., G. Vink. Wij ontvangen het verslag der plaatselijke schoolcommissie te Middelburg over 1879. Voor- loopig teekenen wij daaruit aan dat terwijl op 31 December 1878 het totaal der leerlingen op de openbare scholen bedroeg, 1019 dit op 31 De cember 1879 was 1102we vinden dus eene vermeer dering van 83. Verder blijkt dat het totaal der eerlingen van de bijzondere scholen was op eerstgenoemd tijdstip 612 en op laatstgenoemd tijdstip 631dus eene vermindering van 11 leerlingen, een verschijnsel waarvan de verklaring ligt in de opheffing van de school des heeren De Nood. Het aantal schoolgaande kinderen op de nrichtingen van lager en meer uitgebreid lager onderwijs hier ter stede bedroeg dus, met inbegrip van de 160 leerlingen der rijks leerschool, op het einde van het verloopen jaar 1893. De ouderlingen der N. H. gemeente fe Middel burg, in eene kerkeraadsvergadering benoemd tot het assisteeren bij de aanneming door dt moderne predikanten Sibmacher Zijnen en Koch, hebben beslist geweigerd daarbij tegenwoordig te zijn, j daartoe gedrongen door Gods woord, de belijdenis der kerk, art. 11 van het alg. reglement en hun consciëntie. Tevens moet in die vergadering besloten zijn tot het zenden van een warm woord van sym pathie aan de Dordsche ouderlingen. (Bet Zuiden) De kleine schouwburg aan den Coolsingel te Botterdam wordt tegen Augustus te huur aan geboden. Gelijk vroeger is gemeld zal na dit seizoen slechts de groote schouwburg door het gezelschap Le Gras, Van Zuylen Haspels worden bespeeld. Blijkbaar zijn twee schouwburgen het publiek te machtig. Alleen Zondags zijn beide schouwburgen altijd druk bezocht. De verzameling schilderijen van wijlen jhr. J. A. S. van de Poll is door den eigenaar ver maakt aan den etaat der Nederlanden, ter plaat sing in het rijksmuseum te Amsterdam. De minister van marine heeft de rijkswerf te Willemsoord bezocht, naar men zegt met het plan om daar een huis van arrest voor veroor deelde schepelingen te vestigen, waarvan de op richting door de afschaffing der lijfstraffen bij de zeemacht noodzakelijk is geworden. De luits. t/z. 2e kl. J. Lastdrager en P. C. W. Vandevelde, dienende aan boord van Zr. Ms. op- leidiogachip Anna taulowna en wachtschip te Hellev oetsluis, zullen van bodem verwisselen. De Mts. t/z. 2e kl. jhr. W. Laman Trip, F. Böthlingk en G. Krol, dienende aan boord van Zr. Ms. opleidingschepen Anna Faulowna, Admiraal Fan Wasseneer en artilierie-instructieschip Bet Loo, worden op nonactiviteit gesteld. Zij worden vervangen door de luits. t/z. 2e kl. J. van Brakel Schimmel, J. M. Steers en M. F. F. J. de Nerée tot Babberich. Door den minister van oorlog zijn benoemd: tot voorzitter der commissie, door welke dit jaar het examen tot toelating als kadet aan de Kon. Mil. Academie zal worden afgenomen, de luitenant-kolonel A. Pompe, belast met de leiding der studiën aan gemelde inrichting; tot leden dier commissie de heerenC. van Aller, J. C. Koning en J. Leopold, leeraren aan de K.M. A.; J. Vermeulen, leeraaraan deK.H.B.S. te Middelburg; J. Versluys, oud-leeraar bij het middelbaar onderwijsdr. J. Zaaijer, leeraar aan de B. H. B. S. te LeeuwardenK. F. L. Weber, institutenr te Kampen; dr. F. C. Soer, leeraar aan de B. H. B. S. te Tilburg; H. van Baaiten instituteur te Hengelo; M. L. van Beynen, leeraar aan de H. B. S. te Breda; tot secretaris van meergemelde commissie, de len luitenant J. van den Berg, werkzaam aan de K. M. A. Nieuw en St. Joosland, 5 Maart. Woens dag had alhier eene trouwplechtigheid plaats, welke als naar gewoonte moest worden opgeluisterd door het schieten met pistolen en het afsteken van vuurwerk. Eene vrouw uit Arnemuiden, die daarbij tegenwoordig was, werd, terwijl zij in huis zat, door een gast, die in opgewonden toe stand verkeerde met een pistool zoodanig in het aangezicht geschoten, dat onmiddellijk genees kundige hulp moest worden verleend. Hoewel de hoop bestaat dat zij haar gezicht zal behouden, zullen de litteekenen niet uitblijven. Daar op dergelijke partijen, waar Bacchus niet zelden de hoofdrol speelt, meermalen ongelukken van dien aard zijn voorgevallen, ware het zeer wenschelijk dat door de bevoegde macht het gebruik van vuurwapens en dergelljken bij die gelegenheden werd verboden. 'silo er Arendskerke, 6 Maart. In den nacht van Woensdag op Donderdag jl. is op de hofstede van den landbouwer B. B. onder deze gemeente, een brutalediefstal met inbraak gepleegd. Hoewel de politie ijverig onderzoek doet, zijn de daders tot nogtoe onbekend. Op het land Tjikandie Oedik, in de residentie Bantam, zal weldra de eerste stoomploeg, die op Java Ingevoerd wordt, in gebrnik genomen worden. De groote sterfte onder het ploegvee tengevolge der veeziekte, heeft den administrateur dier plantage, den heer Kimball, tot dezen maat regel aanleiding gegeven. De Oostenrijkscbe kroonprins, aartshertog Eudolph, wordt spoedig in Nederland verwacht op reis naar zijne moeder de keizerin, die bij voortduring in Ierland op de jacht is. ïicrikzec, 4 Maart. Een 17jarig matroos van het op de reede alhier liggende Engelsche schip Cymleline is nit den mast op het dek gevallen. Hij was terstond een lijk. Heden avond zijn alhier weder twee schuren, die van B. J. Vermunt, op den hoek van het Paardenstraatje, dicht bjj de B. K. kerken de daar naast gelegene van de Erven Gast afgebrand De brand ontstond, door eene on bekende oorzaak in de eerstgenoemde schuur, Beiden waren verzekerd. Donderdag namiddag is men te Arnhem op de Bljnkade begonnen mot het leggen der rails voor de lijnen der Arnhemsche Tramwegmaat schappij. Knuif, de moordenaar zijner zuster, dienst bode bij den heer Oorver Hooft, wordt van tijd tot tijd in de gevangenis te Amsterdam bezocht door deskundigen, die zullen hebben te beoordeelen of hij al dan niet zwak van geestvermogens is. Vooralsnog schijnt het tegenovergestelde te blijken. De man is zeer bedaard, wel beredeneerd en ge heime drijfveeren, die misschien nooit met zeker heid kunnen worden aangetoond, schijnen hem zoowel tot den moord van zijn vrouw en kind voor eenige jaren als van zijn zuster te hebben gedreven. Hij is een knap décorateur en heeft o. a. ten huize van den heer Oorver Hooft de plafonds keurig beschilderd. (Hit) In de hoven van justitie in West-Indie zijn, door overlijden en eervol ontslag, twee belang rijke rechterlijke betrekkingen open gekomen, die vau lid in het hof van Curasao en van griffier in het hof te Paramaribo. Het traktement van eerst- genoemden ambtenaar bedraagt f 4000, dat van den ander 6000, benevens eenige andere geldelijke voordeelen. De Engelsche kolonel Synge bevindt zich nog altijd in handen dor roovers, door welke hij bij Saloniki is gevangen genomen. Het bericht, dat ook zijne vrouw door de roovers was gevat kan moeilijk waar zijn, want het blijkt dat de ko'onel ongehuwd is. De roovers schijnen eene zware som gelds voor zijne loslating te vragen. Uit eeu brief van kolonel Bakgr aan een der Engelsche bladen blijkt dat Synge des nachts in zijn eigen huis door de bende is overrompeld. De roovers zijn Turken, doch zooals er velen in Turkije wonen, van Grieksche afkomst. De hoofdman, Niko, schijnt een Walachijer te zijn. Aan den Parijscben gemeenteraad is wederom een rapport ingediend tot verandering der namen van verschillende straten, wier beuamingen geener beteekenis bebben voor hen die de geschiedenis van Frankrijk willen beperken tot wat na 1789 is gebeurd, met goedgunstige toelating van de voorbereiders van de gewichtige uitbarsting van dat jaar. Wij hadden reeds vroeger gelegenheid te doen uitkomen wat er kleingeestigs is gelegen in de redeneering welke tot die plannen leidt. „Ten allen tijde, zegt het rapport, bij alle volken heeft men gaarne de openbare wegen ge noemd naar hen die zich jegens bet vaderland verdienstelijk hadden gemaakt. Dat is een sprekend bewijs van erkenning van bewezen dien sten." Beden te meer em de zoo gegeven namen te bewaren. Doch de Fransche republiek van deze dagen heeft geen oog voor verdiensten, onder een ander regime betoond. De democratie moet zegevieren, zelfs op de naamborden der straten. De politiek moet het ganeche leven des volks beheerschen naar de meening van ben die, in een ot ander wetgevend of administratief college geroepen, hebben geleerd van die politiek zich eene bezigheid te maken. De groote massa wijdt zich aaa hare zaken en laat de heeren in die kleinigheden begaan. Zoo moet ook de naam van Haussmann verdwijnen van den boulevard van dien naam. Men ziet in hem slechts den prefect van Napoleon III, die breeds straten maakte om de artillerie in een straatgevecht tot haar recht te doen komen, en men vergeet, dat de verbreeding der levensaderen van de groote stad eene juist geziene behoefte was, met het oog op hare uit breiding en de zich voortdurend uitdijende eischen van het verkeer. Men wil, het is weer het rapport, de geschiedenis der stad van die naam bordjes doen spreken tot de jeugd, en men zet er een stel namen op dat slechts eene zeer geringe zijde van die geschiedenis vertoont. Wie eerbied en liefde voor de geschiedenis heeft vernietigt geene documenten, en de namen der straten zijn dat dikwerf. sr. Petersburg, Maart. Madetzky is heden ochtend ten 11 nur opgehangen. Er was eene verbazende menigte op de been. De misdadiger hield zich zeer kalm en glimlachte na het voor lezen van het vonnis. Terstond na de terecht stelling arresteerde de politie onder de menigte zeven personen, studenten naar het scheen. brussel, 5 Maart. De kroonprins van Oostenrijk is heden om 5 aren 20 min. te Brussel aangeko men met den Oostenrijksche gezant graaf Chotok, die hem tot Keulen is tegemoet gegaan. bio Janeiro. De Cbileensche vloot beeft Arica aangevallen. De commandant van de Bu- ascar sneuvelde in dit gevecht. weenen, Maart. Er zullen eerstdaags onder handelingen worden aangeknoopt tot aanleg van een spoorweg, die Oostenrijk-Hocgarije door Bumenië en Bulgarije met het Oosten moet verbinden. 's liravonhagc. De hooge raad heeft H. Kerdijk schuldig verklaard aan het desbewust gebrnik maken van vervalschte geschriften van koophandel en hem onder aanneming van ver zachtende omstandigheden veroordeeld tot eene correctioneele cellulaire gevangenisstraf van 2 jaren ed 7 geldboeten ieder van 50. Kerdijk was wegens ongesteldheid bij de uit spraak afwezig. De overwegingen van het breedvoerig arrest bevatten een résumé in hoofdzaak van de feiten bij de instructie en de Openbare behandeling ge bleken. De hooge raad heemt aan dat niet wettig en overtuigend bewezen is dat Kerdijk medege werkt heeft tot de vervaischingenderhalve wordt hij vrijgesproken van de aanklacht van het plegen van valschheden en van fraudnleuse boekingen. Hij wordt schuldig verklaard aan het desbewust gebruik maken van vervalschte ge schriften vau koophandel, zijnde de zeven ver valschte balansen, die hij mede onderteekend heeft, onder genot van de daarop gegronde geldelijke uitkeeringen. Als verzachtende om standigheid wordt aangenomen dat Kerdijk onder den verderfelijken invloed van Pincoffs gehandeld heeft en hij zich daaraan herhaaldelijk wilde onttrekken, onder waarschuwing van zijn com pagnon tegen de uitkeering van hooge dividenden. Vlissingen, 6 Maart. Aangekomen het Ne- derlandsch schip Corneliavan Botterdam, om zijne lading alhier te suppleeren. Parijs. Het rapport van den minister van justitie Cazot, betrekkelijk de zaak van den Bus Hartmann is heden morgen medegedeeld. De ministerraad besloot tot niet uitlevering, op grond dat zijne identiteit en zijn schuld niet voldoende waren gebleken. New-Vork Volgens een bericht uit Hon- kong bereidt China zich op groote schaal tot den oorlog voor. Het doet groote aankoopen van wapenen. De voornaamste aanleidiug is een con- flect met Bnslanddoch China neemt eene drei gende houding tegen alle vreemde mogendheden aan. 's Gravenhage. Benoemd tot ontvanger der loodsgelden te Vlissingen in plaats van den eervol ontslagen ontvanger De Bruges, de heer J. S. Pisuisse, thans ontvanger der loodsgelden te Willemsoord. Gisteren werd te Serooskerke in het openbaar te koop aangeboden 2 h. 5 a. 90 c. a. bouw- en weiland, liggende in de gemeente Serooskerke, verkocht voor f 3111. 1 h. 27 a. 10 c. a bouwland aldaar, verkocht voor f 1751. Een huis en erf aldaar, op het dorp, groot2a. 72 c. a., verkocht voor f 1075.75. Vlissingen, 5 Maart. Gisteren avond is in het openbaar verkochteen huis en erve staande en gelegen in het Lange Groenewond alhier, wijk H no. 25 en 26, voor f 3.259. Ter Keuzen 5 Maart. GiBteren werden alhier geveild de volgende vaste goederen. Eene hofstede met 18,28,40 heet. bouw- en weiland enz., in den Lovenpolder, gemeente Hoek, f 29,133 710 per oud Gentsch gemet) 5,78,50 heet. bouwland, aldaar, /8828 (f 680 p. o. G. g.) 1,89,50 heet. bouwland, aldaar, 3912 920 p.o. G. g.) 7,15,30 heet. bouwland, aldaar, f 9473 (f 590 p, o. G. g.) 8,77,70 heet. bouwland, aldaar, f 9652 (J 490 p. o. G. g.) Hofsteedje met 5,61,40 heet. bouw- en weiland ens., aldaar, f 6187 500 p. o. G. g.) 15,31,30 heet. bouw en weiland, aldaar, f 14,090 (f 410 p. o. G. g.) Hofstede met 32,00,85 heet. bouw- en weiland, dijk enz., in de polders Aan- en Genderdijke, Willem III en Van Lijnden, gemeente Zaamslag, f 41,304 575 p. o. G. g.) 6 Maart des morgens te 8 uren. names der plaatsen. Ba- rom. afwijk. Wind Toestand der richt. kracht lacht zee N. Shields 0.0 ZW 3 betr. kalm Sylt 1.6 W 3 regen kalm Hartlepool 1.8 w betr. Swinemunde 4.2 zzo 2 betr. Hamburg 2.5 w 4 regen Delfzijl 3.2 w 1 z. bew. i Groningen. 4.2 wzw 1 betr. kalm Helder. 3.7 ZW 2 z. bew. Yarmouth. wzw 3 bew. deining Vlissingen. 6.0 wzw 2 betr. Maastricht 5.7 ZW 2 betr. bel Valentia. 2.3 z 8 betr. Portsmouth. w 2 goed kalm Grisnez 6.1 ZW 3 betr. Parijs 7.0 stil helder St Mathieu. 6.1 zzo 3 betr. Biarritz 1.8 O 3 helder Grootste verschil in Nederland: 's ochtends 8 urenV. 2.3 G. des namiddagsG. 1.7 M. Barometer te Middelburg, Graanbeurs: Ctrr Thermometer, 5 Mrt. 'sav.llu.48gr, 6 Mrt. 'smorg. 8 u. 48 gr. 'smidd. 1 u. 52 gt. 'sav. 5 u. 50 gr. Het was eergisteren stampvol op de tribune van den Fransoben senaat, zoadat zelfs de maar- sohalk De Mac Mahon sleehts moeilijk een plaatsje meer kon veroveren. De beraadslaging over artikel zeven nam een aanvang. Diplomaten, dames nit de politieke kringen en katholieke geestelijken waren het vooral die zich verdrongen om te hooren hoe de vraag zon besproken wer den, of voortaan de Jeznieten in Frankrjjk hooger onderwijs zullen mogen geven. De heer Bérenger, lid van bet centre gauche dissident, van de groep

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2