Laatste berichten. BUI1 Verkoopingen en aanbestedingen. Weerkundige waarnemingen. Staten-Generaal. Algei in afzonderlijke kamers gehuisvest twee gezinnen die, in't begin op intiemen voet, later in volslagen vijandschap met elkander omgingen. Zaterdag II. is het eene huisgezin vertrokken naar 's Heerenhoek. Het gevolg van genoemde ongunstige verstand- heading waren verleriei plagerijen, waarvan enkele zelfs aanleiding gegeven hebben tot het plegen van strafbare feiten. De ontdekte brand schijnt ontstaan te zijn aan kledingstukken, die gehangen waren aan de binnenzijde der deur van de kamer, bewoond door D. HL, en uitkomende aan .den gang naast de kamer van Y. In die deur moet eene openiog zijn van een vroegere kruk, welke openingeenen andermaal is gesloten door een kurk of stukje hout om het zoogenaamde schuimen of luisteren te beletten. Telkens verwijderde men deze voorwer pen uit de opening; ten slotte werden bedoelde kleederen er voor gehangen. De brand moet het eerst ondekt zijn aan de Zijde van D. M. tengevolge van den rook. Het Engelsche parlementslid Jenkins heeft een wetsontwerp ingediend, strekkende om ge vaarlijke vertooningen tegen te gaan. Ouder anderen wordt voorgesteld, dat bi) het werken met trapezinms, springen, duikelenenz. de acrobaat niet hooger mag kunnen vallen dan zes voet, hetzij op den grond of in een welbevestigd net. Gevaarlijke toeren worden voor vrouwen en kinderen onder de veertien jaren verboden b. r. het hangen aan trapeziums, stokken of tonwen met het hoofd naar beneden, en het daarbij met de tanden of armen vastbonden van zware gewichten. Vertooningen, waarbij iemand op eene of andere wijze meer dan zes voet wordt voortgeworpen, worden ook verboden. Het hoofdcomité tot oprichting van een Btandbeeid voor Spinoza heeft zich tot den ge meenteraad van 's Hage gewend, met het verzoek om het standbeeld te mogen plaatsen op de thans gedempte Paviljoensgracht, waaraan vroeger de woning van den wijsgeer gelegen was. De volgende storm-ongevallen van Dinsdag avond en nacht worden uit Amsterdam gemeld Op onderscheidene plaatsen zijn vrouwen te water geraakt, maar ze werden allen gered. In vele straten heersehte Egyptische duisternis door het nitwaaien van de lichten der lantaarns. Een werkman werd getroffen door een paar planken van een schutting voor een in aanbouw zijnd huis op de Prinsengracht, die geheel instortte. Een zinken schoorsteen van een perceel op den Haar lemmerdijk kwam in de Mouthaansteeg te recht. Van den winkel van Bahlman vloog een stuk zink van 15 meter op een gaslantaarn, die vernield werd. Een slagersknecht werd verwond doordien hij een tochtriam op zijn weg ontmoette. Een zesjarig meisje werd gekwetst door een schoorsteenplank. Een schoorsteen van het kostershuis der Oude Kerk kwam op het kerkdak terecht, dat nn een gat heeft. Perceel 92 in de Jonkerstraat stortte gedeelte lijk in. De bewoners kwamen met den schrik vrij doch moeBten het bnis verlaten. Een 10-jarig meisje werd door den wind in de Lijnbaansgracht geslingerd. Op de brng voor de Muiderpoort sloeg door een rukwind een rijtuig om met een paard bespannen. Op de Bickers- graeht woei een zware boom om en kwam op een binnenloods terecht. De werklieden die zich daar bevonden, kwamen met den schrik vrij. Een tjalk met ijzer is in de Houthaven van het anker weggeslagen en in zinkenden staat opgesleept. Een vrouw die door het vallen van een schoorsteen aan het hoofd werd getroffen, is aan de gevolgen overleden. Op den Hollandschen spoorweg, tusscheu War mond en Leiden, bezorgden een paar telegraaf palen, die uit den grond werden gerukt toen „Ja, maar dan veranderen zij ook van naam en men is van haar af." ,0f een meisje past goed op," vervolgde de Commissaris, „en in dat geval heeft men weer het verdriet van haar te moeten missen, joist als men wat aan haar zon hebben." „Wat dat betreft!" antwoordde mijnheer De Beantonpet, „dan kent gij mevrouw al heel wciDig, als gij denkt dat zij zich aan iets, ot iemand voor eenige jaren zon hechten. Dit aangenomen kind zal slechts eenige weken een speelpop voor haar zijn, en dan zal zij alweer spijt hebben, dat zij er mede begonnen is. Maar dat is haar zaak." De commissaris verwijderde zich glimlachend en een paar unr later vertoonde zich aan de prefectuur een blozende boerin, onder het opzicht eener zwarte znster, of carmeliter non. Deze laatste droeg een pakje kindergoed en de boerin bad het ernstigste kind, dat men zich kan voorstellen, op den arm. De commissaris was toch maar tot een meisje overgegaan en daar was het nn, met ronde oogjes en een diepzinnige nidrnkking op het gelaat. Het schreide noch lachte en stak den daim niet in den mondhet spartelde niet met de beentjes en wreef hare oogjes niet uit met hsre vuistjes. Het had geen enkele van die lastige karen van kleine kinderen en lag ais een wassenbeeld op den arm der min, of liever als een kleine cheru bijn, die met eene edele bedoeling op de aarde was nedergedaald om een wijsgeerig leven te juist de trein, voorbij reed, aan de reizigers eenigo bange oogenblikken. De draden kwamen op een der waggons terecht, hetwelk een hevig geweld veroorzaakte, dat zich gednrig herhaalde Ook werden bijna op hetzeltde oogenblik de lichten uitgedoofd, waardoor de reizigers tot aan het station Leiden in angstige spanning verkeerden. Naar men verneemt, bestaat bij de assura deuren het plan, aan kapt. E. Deddes, gezagvoer der van het stoomschip 1'. Caland, aan te bieden een stoffelijk bewijs van wasrdeering van de uitstekende zeemanschap, door bem betoond in het op 1 Maart il. te Falmouth binnen brengen van gemeld stoomschip, nadat het op de reis door zwaar stormweder den 12 Februari, midden op den Atlantischen Oceaan, het roer had verloren en waarbij hij alle aanbod van assistentie heett afgeslagen, zoodat de groote onkosten in de ge daante van salvage claimt zijn vermeden. De lading en passagiers van gemeld stoomschip wor den te Falmouth overgenomen door hst stoom schip W. A. Schollenhetwelk denzeliden dag als de P. C a ld aldaar arriveerde. (tV. it. Cl.) Vreemde berichten komen er voortdurend uit Amerika. Generaal Daniël Ruggles uit Vir, ginia kwam onlangs voor het landbouwcomité van den senaat zijn systeem tot kunstmatige opwekking van regen nitleggen. Hij wil een met ontplofbare stoffen gevulden luchtballon oplaten tot in de wolklagen en dan den door een gelei denden draad aan den grond verbonden ballon door electriciteit nit elkaar doen springen Door de veroorzaakte beweging in de lucht kun nen volgens den heer haggles de over droge landerijen trekkende wolklagen tot eene dichtere massa worden samengedrukt, zoodat ze gedwon gen worden in regendroppels neer te vallen. De generaal vroeg aan het comité een crediet voor practische proefnemingen. Wij lezen niet of het comité termen gevonden heeft om dit verzoek in te willigen. Aan de Zweedsche Noordpoolreizigers is te Napels een feestmaal aangeboden in een zaal welke, ter herinnering, voortaan de „Fepa-zaal" zal heeten. Daarbij werd door een muziekkorps eene uitvoering gegeven, waarvan het eerste nommer een marseh was, voor deze gelegenheid door den heer Fortucoi gecomponeerd, welke Voyage de la Vega betiteld werd en uit de vol gende nommers bestond: 1. Honneur 4 l'Eipé- dition (tambour et trompettes); 2. Arrivés a la Mer Glaciale (conp de canon et hurlement d'ours); 3. Dans la glace (quartet de cordes)4. Sortie de la glace (salut avee 5 coups de canon et hymne suédoise); 5. Retour en Europe (chanson suédoise); 6. Arrivée a Naples (saint des Italiens hymne italienne et suédoise). Maandag werden aan beide zijden van den voltooiden Gotthard-tnnnel aan de werklieden herinneringsmedailles uitgereikt, welke de Zwit- sersche regeering voor hen heeft laten slaan. De ingenieurs Van de beide afdeelingen van het werk hielden daarbij aan beide zijden van den tunnel eene toespraak, waarin zij wezen op de groote beteekenis van bet reuzenwerk. De medaille heeft de grootte van een vijffrancstnk en draagt in een lauwerkrans den datum der voltooiing van de doorboring. Aan do keerzijde zijn de wapens aangebracht van de drie staten, die den tunnel tot stand brachten, Zwitserland, Italië en Dnitsch- land, met het onderschrift virihus unitts (met vereende krachten). Een reeds vroeger opgeworpen denkbeeld, de veieeniging van de Noordzee en de Oostzee door een scheepvaartkanaal, wordt wederom drnk besproken in Duitschland. Eene pas uitgekomen brochure beweert, dat zulk een kanaal, door eene particnliere maatschappij aangelegd, zijne rente zon kunnen maken. Een kanaal van Brnnsbüttel naar Kiel of KckemfOrde, in noordoostelijke rich ting das loopende, zou de schepen uit de leiden en haar geheele sekse een voorbeeld van betamelijkheid te geven, eerst ais bakerkind en later als Vrouw. „Zie daar, mevrouw!" riep de non uit, terwijl zij deu sluier van het gezichtje wegtrok, „dat is het knapste kind uit ons heele gesticht. Zij werd in een erg konden winternacht op onzen drempel gelegd met een hondenhalsband om den hals, waarop den naam Fido stond, Dub hebben wij haar Fidéltê gedoopt. „Arm kind 1" stamelde de gravin. „Dus hebt gij gedoogd dat een hond haar peet werd 1" „0 neen, mevrouw!" antwoordde de non ver ontwaardigd. „Ja, ja;" zei de gravin lachend; „maar het doet er niet toe. Ik heb honden gekend die christelijker handelden dan de menseben. Maar wat kijkt dat kind ernstig 1 Kunt gij niet na gaan wie de ouders zijn „Volstrekt niet, mevrouw. Wij donken dat die halsband haar als een herkenningsteeken is om- „Maar veronderstel dat de ouders het kind komen opeischen, jnist als ik er mij aan gehecht heb t" „O daar is geen gevaar voor," antwoordde de non beslist. „Dat is tegen de wet Van het gesticht. Als een kind eens daar gebracht is, is het voor altijd voor de ouders verloren." Onderwijl had mevrouw De Sainte-Tolye het kind van den arm der min overgenomen en zag Noordzee eene vaart van 204 zeemijlen besparen door de moeilijke wateren van Kattegat en Sond. Voor schepen, die nit den mond van de Elbe of de Wezer komen, zon de besparing nog aanmer kelijk meer bedragen. Stoombooten zouden daar door hunne reis tnsschen 24 en 40 uren bekorten, zeilschepen wel eene week. Vermits nn de statistiek over 1878 aanwijst, dat er 27.500 zeilschepen en 9.170 stoombooten door de Sond zijn gekomen, en do groote meerderheid dezer schepen van het nienwe kanaal zou gebruik maken, meent men dat bet niettegenstaande de groote kosten eene rentegevende zaak zou kannen zijn. Ruw weg gemeten op eene kaart is de afstand van Brnnsbüttel naar Kiel ongeveer 75 kilometer. Heden namiddag werd door het polderbestuur van Walcheren, aan bet polderhnis in de Abdij alhier, bij enkele inschrijving verpacht het recht om broed- of mosselzaad weg te halen van de paalwerken aan het strand der noord-watering, gedurende het jaar 1880pachter werd V. N. Voerman, te Philippine, voor f 426. Si Petersburg, 3 Maart. De keizer heeft op de adressen van gelnkwensching van den rijks raad en den senaat geantwoord dat hij op de hulp van den rijksraad vertrouwt voor de verdere werkzaamheden; dat hij hoopt dat de senaat, even als tot dusverre, het welzijn des lands zal bevor deren en zich het bevestigen der wettige orde ten doel zal stellen. Hij herdacht de tot stand ge brachte hervormingen en hoopte dat God de tegenwoordige treurige dagen voor Rusland zal doen eindigen. St Petersburg, 3 Maart. De Agence Rasse deelt mede, dat er een pistoolschot gelost is op generaal Loris Melikoff op het oogenblik dat hij uit zijn rijtuig stapte om zich in zijne woning te begeven. Hij kwam van den rijkskanselier. De generaal sloeg zelf den moordenaar tegen den grond; het gelukte hem echter uit Melikoff's handen los te komen, maar een jongen wierp zich tnsschen zijne beenen en deed hem vallen, waarbjj hij spoedig gearresteerd werd. De kogel is door den mantel van den generaal gedrongen. De troonopvolger en de keizerlijke familie, benevens de hooge ambtenaren hebben hij gene raal Melikoff bezoeken afgelegd. Petersburg. De persoon die na den aan slag op generaal Loris Melikoff gepleegd te heb ben in hechtenis is genomen, verklaart een ge doopte Israëliet te zijn en is geboren te Minks. Hij verklaarde dat zoo hij er niet in geslaagd is Meffkotf te dooden een tweede of derde zijner vrienden flit doel zal bereiken. 4 Maart des morgens te 8 uren. Ba- Wind Toestand dor hamen der rom. plaatsen. afwijk, richt. kracht lacht zee N. Shields 11.9 W 7 helder deining Sylt 16.6 w 2 bew. Hartlepool 13.2WNW goed deining Swinemnnde 16.3 w 2 mist. Hamburg 16.4WNW 4 betr. Delfzijl 14.6 NW 2 z. bew. Groningen. -113.2 NW 2 z. btrW. Helder. -11.5 W 3 z. bew. kalm Yarmouth. WNW 5 1. bew. deining Vlissingeu. - 7.8 W 4 z. bew. Maastricht 8.6 WZW 4 z. bew. Valentia. 2.3 w 4 betr. deining Portsmouth NW 5 goed deining Grisnez 4.8 W 4 z. bew. Parijs St Mathieu. 3.3 WZW 3 regen 1.0 NW 4 mist. Biarritz 4.1 W 4 betr. het aan met een glimlach, die een beantwoording moest nitlokken. Het kind keek de gravin ook aan, doch lachte nietzij begon er heel voorzichtig mede te dandijnen maar zij had evengoed een pop kunnen laten dansen, zooveel pleizier scheen het kind er in te hebben. „Lieve hemel i" prevelde mevrouw. „Ik hoop dat dat kind mij niet altijd zéo zal aanstaren. Ik zon bang voor haar worden, zij kijkt ais een volwassen mensch." „Is mevrouw dan bang voor volwassen men- schen vroeg de non onderdanig. „Wel neen, maar ik zie de menschen om mij heen graag lachen," was het eeDigszins bitse antwoord. „Maar misschien heeft het kind buikpijn." „Dan schreeuwen zij hard genoeg, als zij buik pijn hebben, mevrouw," antwoordde de min, die voortging met de beste getuigenissen at te leggen van de uitstekende gezondheid en het zachte karakter van haar zuigeling. Volgens haar had men geen beter kind kunnen vinden om aan te nemen. „En het zal een mooi meisje worden ook," voegde zij er bij, „zie maar eens die groote oogen en dien kleinen mond, daar kunt gjj altijd van op aan. Dat is voor een meisje evenveel waard als een rijke bruidschat." „Nn," zei de gravin op den toon van iemand die er het beate van wil hopen, „ik zal trachten een moeder voor het arme schepsel te zijn, en ik wil ook wel iets doen voor den hond, baar peet, Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenV. 6.1 G. des namiddags Barometer tc Middelburg, Graanbeurs: Corr.)756 Thermometer» 3 Mrt. 'sav.llu.47 gr. 4 Mrt. 's morg. 8 u. 46 gr. 's midd. 1 u. 51 gr- 's av. 5 u. 47 gr. Publiciteit van kohieren van plaatse lijke belastingen. De commissie uit de tweede kamer, belast met het onderzoek van de regeeringsiniichtingen op het adres van den heer G. P. Metelerkamp te Amsterdam, over het bekende raadsbesluit van die gemeente, waarbij adressant de inzage van de plaatselijke kohieren is geweigerd, heeft daarover rapport uitgebracht. De commissie bestond nit de heeren Godefroi, V. d. Linden, Lnijben, De Savornin Lobman en V. d. Feltz. Bijna eenparig was zij van oordeel, dat krachtens art. 264 der gemeentewet ontwijfelbaar aan ieder een die zulks verlangt, niet slechts inzage van eigen aanslag, maar ook lezing van de kohieren moet worden toegestaan en dat dit artikel hier van toepassing is, vermits de kohieren, waarvan de lezing gevraagd werd, een belasting betreffen welke, blijkens hare vaststelling zelve geacht moet worden tot de belastingen, bedoeld bij art. 243 der gemeentewet, te behooren. De wet spreekt on dubbelzinnig en duidelijk en daarbij mag niet uit het oog worden verloren, dat bij belastingen van de soort als in art. 264 genoemd worden, onder linge vergelijking der aanslagen, zoo niet voor een ieder, altbans voor de belastingscbnldigen zeiven van groot belang kan zijn, en het recht van lezing der kohieren dus in geen geval tot het recht van inzage van eigen aanslag mag worden ingekrompen. Do commissie erkent, dat de regeering niet verplicht is plaatselijke verordeningen te vernie tigen op een enkele klacht ot wanneer zij zelfs Btrij - dig zijn met de wetten of het algem. belang. Maar in dit geval was bevoegdheid verplichting. Hier gold het niet de doelmatigheid, maar de onwet tigheid van een besluit. En ware aiet-nitoefening van evengemeld regeeringsrecht wellicht wensche- lijk wanneer vernietiging van het besluit hoege naamd geen uitwerking kan hebben, ook dat schijnt bier het geval niet, vermits, ware het besluit vernietigd, de heer Metelerkamp wederom bet recht dat de wet hem toekent, had kunnen uitoefenen zoader eenig raadsbesluit af te wachtenj terwijl, indien de misschien daartoe nog noodige medewerking van den raad of van burg. en wetb. geweigerd werd, de commissaris des konings, volgens art. 127 der gemeentewet, de noodige voorziening ter uitvoering van art. 264 der gemeentewet had knnnen treffen. En al ware dit alles anders, dan nog zon vernietiging van het besluit een niet te miskennen zedelijke uitwerking gehad hebben. Vermits het intusschen niet onmogelijk is dat de regeering, bij nadere overweging, althans voor 't vervolg op hare zienswijze terugkome en dat, met het oog op de duidelijkheid der wetsbe paling, geen aanleiding tot nadere wettelijke regeling bestaat, is de commissie van oordeel, dat er voor do kamer geen termen zijn om een besluit te nemen in dien zin als door adressant wordt verzocht. Écn lid der commissie kon rich met deze beschouwingen niet vereenigen. Dat lid ia 't ook eens, dat art. 264 der ge meentewet de inzage der kohieren aan een ieder, wie het ook zij, niet verbiedt. Maar met den oud-mioister Kappeyne gelooit hij, dat nit art. 264 niet, zonder tot een ongerijmde toepassing te komen, kan worden afgeleid dat een ieder wie, als hij hier komt." Dit zeggende ontsloot zij haar lessenaar en haalde er eenige banknoten nit, welke zij de non overhandigde, als een gift voor het gesticht. De zuster prevelde een dankbetui ging en vertrokhet kind met de min als de gasten van den prefect achterlatende. Onze verwachtingen komen zelden geheel uit en zoo valt het niet te ontkennen dat mevrouw De Sainte-Tolye niet al het genoegen van haar nienwen aankoop had, dat zij zich had voorge steld. Integendeel, de tegenwoordigheid van het kind had voor baar iets drukkends, waarover haar man zich in de eerste plaats verheugde. Die zwaar beproefde ambtenaar had zijn huis nog nooit zéo rnBtig gevonden, als in de eerste dagen nadat de kleine Fidélité er haar intrek had ge nomen. De gravin liep steeds met de grootste behoedzaamheid rond, legde haar wijsvinger op den mond en zei: „Stil, 'tkind slaapt!" of ,'tkind is bijna in slaap I" Voor iemand die van rast hield, was dit nog al aardig en de prefect lachte er bij zich zeiven over, dat zulk een onbeduidend wicht in een paar dagen de hardvochtigheid en de toome- looze praatzucht zijner wederhelft, had weten te overwinnen, 't geen hem noch den heer Dé Bean- toupet ooitgelukt was. hij ook zij, het van de kohieren, gesiagenen behooi eigen aanslag of Verder is dat li' tot de plichten de besluit te verniet! wet. Doch volgeij uitoefening van worden van de kan hebben. In termijn voor inzag] verstreken. De ai kannen hier evei sprake kan weze| der vernietiging. Maar het bedoel dat, als men mei aanneemt dat is in strijd met dat besluit plichl mogelijkheid var regeering, noch in art. 264 der genie zijn om het ev< kamer te doen uit De commissie e dank te zeggen die voor kennisge zien van adressan orde van den da| Overeeul Algemeen wen kamer, bij het tot goedkenring binding van de wateren van he constateerd, dat wetsvoordracht aan een reeds onhoudbaren toe: over verschillendi met grond tegen worden. Maar in twe leden met erns' hoofddoel waarif leend is door worden verloren tnsschen het ei Brabant om ee| de provinciën krijgen. Nog de| Scbonwen en gemeenschap m verstoken gewee de bewoners di leggen der staat of geen genot een watervrijen het maken van verbeterde com| het land zich door het aanle wegen, is verp gemeenschap de: welgevallen, zo| provinciën een De bedoelde spoedig aanleg: mocht znlks oogpnnt mindei van Blikvangers, geval eenige zel| ditmaal op de hebben, opdat de treurige ge geringe afmeting Historl Bij de toezeni het loopende ja: het onderhoud ternggebracht t is de herstelling Ondersteuning Verklaringen dt den loop van derhalve te zijnde herstellin aar worden afgi kouden ontstaa zaken bij sup; f 75.650 tot vc mem. v. toei. it van de veriicb1 Bommen die e| klarende de nemen is zicij houden en dat c voor volgende tegenwoovdigiC; andere monum crediet wordt som van f 3| uitgaven. (ifordt vervolgd.) Het Rtussiscl

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2