1880: N°. 55. 123e Jaargang. Yrijdag 5 Maart. I Middelburg. li la Strauss. SCHELDE. lil 1880. er lijk 2 uren op Middelburg 4 Maart. FEUILLETON. DE PLEEGKINDEREN mevrouw De Sainte-Tolye. Benoemingen en besluiten. Marine en leger. Kerknieuws. Landbouw. ét Mé!s.een viii OOMIUItt, des- '.strekten Tl*IV, ERE. Adres franco TOOR der Posterijen nit den boerenstand, ne in middelbare of met Mei e. k. als IISIEer zal minder |m op eene goede be- j den Boekh. F, B. §MID8KHËCiri K DER WELLE, Mr. Noordstraat, L 180, lene nette DIEK9T" IDE benoodigd, tegen d koken en huiswerk B, D n° 11, te Tlis« er-<BfltWÊrt [(EST 5° REG'. INF'. N. A. BOUWMAN, m 1880. 7% uur. IEER f ©.99, voor tOSTHOUT. JED1ENST. issingen v. v. 9,15; nm. 1, 3,80, 7. 1.10 in plaats van 1 uur. nm. 2,30, 5, 8. otdienst RG EN ROTTERDAM. ek in Maart. VAN ROTTERDAM Vrijdag, b'morg.10,n. llaandag 8 midd. 12, Dinsdag 9'smorg. 9, Woensd.10 9, Vrijdag 12 10,— £aterd. 13 10, ilaand. 15 midd. 12, Dinsdag 10 'morg.10, IEN V. m. V. m im. 1.15 en 3.45 1.45 4.15 1 AND AG, WOENSDAG en ZATE11DAG. orm. n 1.30 nam. 3. 8.— 3.30 10.30 11— 6.midd. 12. 6.30 nam. 12.30 7.20 2.30 3.41 2.40 3. 12.55 2.14 8. 5.1 6.30 7.8 7.25 8.6 8.85 8.45 5.37 6.88 k 4.45 "5.59 >6.40 *7.67 k 9.6 k 9.15 6.50 6.20 7.52 8.45 9.12 10.18 10.41 10.50 11. 7.15 10.55 3.50 6.60 10.40 6.10 8.5 11.50 7.30 8.55 12.40 8.20 9.15 1.8 8.40 9.80 1.20 8.65 i middelburgs™ courant. Dit blad verschijnt dagelijks; met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per 3/m. franco 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent, Advertentien: 20 Oent per regel! Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 'f 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte! Hoofdagenten voor bet Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G. L. Daube en Cie. te Parijs en Frankfort, direeteuren Elsbach en Jones. De Staatscourant bevat een besluit houdende aanvulling van art. 2 van het kon. besluit van 27 December 1835 Stblno. 40), betrekkelijk de regeling der kosten van dagvaarding, aanmaning enz., in schutterlijke zaken. Over zes weken gaat koningin Victoria over Cherbourg naar Italië. H. M. zal waarschijnlijk over VlissingenQueenborough naar Engeland terugkeeren. Vad.) Oostburg, 3 Maart. Door den gemeente raad alhier werd in zijne op heden gehoudene openbare vergadering, aan den heer M. Theri, die gedurende 50 jaren de betrekking van lid en secretaris-ontvanger van het burgerlijk armbestuur heeft bekleed, als een blijk van achting en waar deering en ter herinnering een zilveren tabaks komfoor, voorzien van een toepasselijk inschrift, geschonken. Aan de afdeelingen der Vereeniging ter bevor dering vdn Fabriek- en Handtverksnijverheid zijn de punten van beschrijving verzonden voor de 2e algemeene vergadering, in den a. s. zomer te Dordrecht te honden. Daaraan is o. a. het vol gende ontleend: De afdeeling Amsterdam stelt voor aan te dringen op het verkrijgen van een spoorwegver binding van Heerlen en de in de omstreken gelegen steenkolenmijnen, aan het Ned. spoorwegnet. Dordrecht vraagt: „Is nit een economisch, com mercieel en politiek oogpunt het naasten van den Soil. IJzeren Spoorweg door den staat aan te bevelen Zoo ja, op welke wijze dient dan de exploitatie van den spoorweg te geschiedendoor den staat, door de oude maatschappij of door eenige andere? Zoo neen, op welke conditiën is het dan wen- schelijk, dat de concessie voortdure?" Het hoofdbestuur is buiten staat een praeadvies te geven omtrent de quaestie zelve het is van meening, dat het belang der nijverheid bij deze quaestie eigenlijk gelegen is in de beantwoording dezer vragen „Welke maatschappij houdt by haar exploitatie meer het belang der nijverheid in het oog: de Eollandsche Maatschappij of de Maatschappij tot Exploitatie „Is het voor de nijverheid van belang, dat een spoorweg, onverschillig door wie hij worde geëx ploiteerd, in handen van den staat zij Deze vragen worden ter overweging aan de afdeelingen aanbevolen. VAN Mevrouw de gravin De Sainte-Tolye, echtgenoot van den prefect te Ville-Joyeuse, was tien janr getrouwd geweest en had al dien tijd te vergeefs op een zoon of dochter gehoopt. Toen zij einde lijk begreep dat noch het heilige water van Lourdes, noch de ijzerhoudende bronnen van Spa baar iets hielpen en dat haar patrones, de Heilige Letitia, al hare offeranden van wassenpoppen en zilveren harten versmaadde, besloot zij een kind aan te nemen, dat zg haar eigen kon noemen. Mevrouw De Sainte-Tolye was een dame met een zeer vasten wil en als zg zich eens iets in het hoofd zette, rustte zg niet vóór zg haar doel bereikt had. Haar man had dit reeds in het begin van zijn huwelijk gemerkt en zich daarom d0 grootste inschikkelijkheid aangewend; zoodat bij, toen zijn ega hem haar plan om een kind aan te nemen, mededeelde, op den toon van iemand, f»®' er ni^t aan denkt zich te verzetten, ant Naar aanleiding van het rapport over het op richten van een pensioenfonds voor den werkman heeft het hoofdbestuur zich tot de vereenigingen gewend, die medewerkten tot het tot stand komen der commissie, met de vraag of zij bereid zijn tot de oprichting van zulk een pensioenfonds, gelijk dit in art. 2 van de ontwerp-statuten is omschreven, mede te werken. In afwachting van het antwoord dier vereeni gingen, namely k de Maatschappij Tot Nut van 't Algemeende Maatschappij van Nijverheid en het Werkliedenverbondstelt het hoofdbestuur zijner zijds aan de vereeniging voor, in beginsel toe te treden tot het denkbeeld der commissie en te besluiten daaraan uitvoering te geven, zoodra de persoon gevonden zal zijn, die voor de vereeni ging zal optreden, en zoodra de andere vereeni gingen eveneens in dien geest zullen hebben besloten. De plannen voor een nieuw beursgebouw te Amsterdam geven in het Nieuws v. d. D. iemand aanleiding tot de opmerking, dat de beurs eigenlijk ook al tot de dingen behoort die „uit den tijd" geraakt zijn. Door de gemakkelijke en spoedige gemeenschap door middel van het postwezen, de spoorwegen, enz., heeft zij veel van haar belangrijkheid ver loren. Daarenboven behoeft men elkander niet voor de minste kleinigheden te spreken, en vele zaken kunnen even goed en dikwijls beter per brief afgedaan worden. Indien men in Londen steeds de oude sleur ging, welk een reusachtig beursgebouw zou men dan niet behoeven! De Royal Exchange dient slechts voor den effecten handel. Er zijn evenwel vele inrichtingen van kooplieden en makelaars, die veel overeenkomst met de Brakke Grond hebben, en waar voorna melijk veilingen gehouden worden. Een groote belemmering voor het spoedig ver richten van zaken is, dat de kantoren enz. in Amsterdam over de geheele stad verstrooid zg^ waardoor het zeer moeielgk wordt iemand voor zaken op te zoeken. Het vereenigen van kantoor en woning onder hetzelfde dak is een verouderde gewoonte en bovendien een groote overlast voor de overige huisgenooten. De pakhuizen en kan toren behooren in een zeker gedeelte van de stad gecentraliseerd te worden, vooral nu Amsterdam zich zoo sterk uitbreidt. Daarom is het beier het tegenwoordige beurs gebouw te laten als het is, en te wachten tot Amsterdam's handel het zonder beurs kan stellen. Een ander inzender in hetzelfde blad, de majoor der infanterie Y. Biethagen, komt op tegen onze „cellulaire spoorwegrijtuigen." Hij acht het noodig dat men uit het eene compartiment steeds in het andere kunne komen, om bij aanrandingen, spoorweg-ongevallen enz. hulp te kunnen verleenen. woordde „Goed vrouwHij vroeg niet eens hoe die schrandere dame een kind dat haar aanstond dacht te vinden, ofschoon hg de opmerking maakte, dat zij erover sprak alsof kleine kinderen, even als jonge honden, op de markt te koop waren. En dat dacht mevrouw De Sainte-Tolye inder daad of liever zij verbeeldde zich, dat er zooveel overtollige babies op de wereld rondgedragen werden, door moeders, die hen heel gaarne zouden missen, dat niets gemakkelijker zou wezen, dan er eenige te laten komen om uit te kiezen. Maar mevrouw De Sainte-Tolye wilde natuurlijk een zindelijk kind hebben, dat netjes gekleed was, met blauwe oogen en roode wangen een kind dat nooit schreeuwde en begon te lachen, als men het aansprak. Van andere kinderen wilde sij niet weten en toen zg er met den heer De Beautoupet, den secre taris van baar man, over sprak,, drukte zij hem vooral op het hart, een kind voor haar te zoeken, waarop zij trotsch kon zijn wanneer zij het, op den arm eener stevige Bourgondische min, met een puntige muts getooid, op de wandeling aan het publiek vertoonde. Mijnheer De Beautoupet was een jong measch, dat altijd naar de laatste mode gekleed was en meestal zijn tijd doorbracht met de menschen, die bij den prefect kwamen om gunsten te vragen, of schadevergoeding te eischen, af te snauwen; want de prefect was een veel te bedeesd man om Ook vraagt hij: „waarvoor het noodig is dat wel eens spoorwegbedienden plaats nemen in geladen bagage- en goederenwagens? „Is dat noodzakelijk, wordt het oogluikend toegelaten, of moest dat verboden worden? Is het voor sommigen niet al te verleidelijk in de eenzaamheid op zaken te moeten staren, die wel eens eene ongeoorloofde begeerlijkheid kunnen opwekken en voor welker bevrediging de meest uitgezochte gelegenheid bestaat tijdens de trein in beweging is?" In de Standaard wordt door „eene voorstandster van de Zondagsrust" een eenvoudig middel aan de hand gedaan om aan de brievenbestellers beter gelegenheid te geven hun wekelijkschen rustdag te houden. Het bestaat hierin dat ieder zooveel mogelijk indachtig zij om brieven en andere voor de post bestemde stukken, die geen spoed ver- eischen, niet des Zaterdags of Zondags te verzenden. Het schijnt dat velen, vooral boekhandelaars, daarentegen bij voorkeur des Zondags hun boeken, prospectussenboekaankondigingen en andere gedrukte stukken verzenden. De schrijfster zegt dat zij zelve er nooit aan gedacht heeft, tot dat iemand er haar op indach tig maakte. Sedert dien tijd verzond zij nooit anders dan in hoogst dringende gevallen, des Zaterdags na 10 uren of op Zondag brieven. Indien deze gedachte weerklank vinden mocht bg velen die, onverschillig op welke gronden, ieder zooveel mogelijk zijn wekelijkschen rustdag gun nen, dan zou vermoedelijk het in acht nemen van de Zondagsrust, voor de nooit „vacantie" hebbende beambten van het postwezen, vrij wat gemakkelijker gemaakt worden. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester der gemeente Kesteren, mr. W. C. Tack. Op verzoek, eervol ontslag verleend als burge meester van Ophemert, met dankbetuiging voor de in die betrekking langdurig bewezen diensten, aan G. A. A. C. Yalkis. belastingen. Benoemd, tot ontvanger der dir. bel., invoerr. en acc. te Delfzijl, J. Keiser, thans ontvanger derzelfde middelen te Nieuwe Schans. Na een verblijf van acht. dagen ter reede van Porto Grando (Sint Vincent), waarvan behalve tothetgedeeltelijkaanvullen van den kolenvoorraad gebruik was gemaakt tot het houden van inspec ties en exercities, vertrok de oefenings divisie, onder bevel van den kapitein ter zee Bikens, 23 Januari naar de Canarische eilanden om ter reede van Santa Cruz (ZO. zgde van het eiland Tene- riffe) andermaal een ververschingplaats te kiezen. iemand zelf af te wijzen en veel te lui om zich veel met zijne zaken te bemoeien. Hij was een groot kaartspeler, een liefhebber van honden, paarden en vet vee. Hij sloeg geen enkele landbouwtentoonstelling over, maar ging er liefst incognito heen, zonder zijn uniform aan te trekken, of toegesproken te worden. Hij ver foeide alle plechtigheden en was er nooit toe te bewegen om laDger dan vijf minuten achter elkaar te spreken, waardoor hij zich den naam had verworven van iemand te zijn, die meer dacht dan hg zeideofschoon hij werkelijk niets dacht. Hij was heel scheutig met vriendelijke woorden welke hij rechts en links uitdeelde, aan alle sollicitantenmaar verder gaf hij hun ook niets, en gewoonlijk bracht hij hen aan het verstand dat hij hun alles gegeven had, wat hij bi] moge lijkbeid kon en meer kan men toch niet van iemand verlangen. De bevolking van Ville-Joyeuse geloofde aan de goede bedoelingen van den prefect, maar Zij wist tevens dat in alle ernstige gevallen mijnheer De Beautoupet de man was, tot wien zij zich moesten wenden en deze kreeg zijne instruc ties niet van den graaf De Sainte-Tolye, maar van de gravin, die inderdaad de baas was. Aldus genoot de heer De Beautoupet ten volle het prestige dat gewoonlijk den particulieren secretarissen van hoogo ambtenaren, in alle landen der wereld, ten deel valt. Toen deze heer order van mevrouw gekregen Op het genoemde traject bestond de divisie nu alleen nit de Van Galen, Zilveren Kruis en Alk maar, daar de Mamix bg het vertrek van Sint Vincent, ook op 23 Januari, de reis naar Liberia had aanvaard. Van Teneriffe zullen de schepen koers stellen naar Madera, van daar terugkeeren naar Sint Vincent, om hier de zee-exercitiën te hervatten. Half April zal het eskader de terugreis naar Nederland aannemen. De minister van marine brengt in de St.Ct ter kennis van belanghebbenden, dat in de maand Mei a. bij de directie der marine te Hellevoetsluis een vergelijkend examen zal plaats hebben van jongelingen, die als machinist-leerling 2e klasse wenschen te worden aangenomen. Het getal der als zoodanig te plaatsen jonge lingen zal zich tot 20 bepalen. Ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen ot pupillen tot voorschreven examen worden toegelaten, dienen, vóór of uiterlijk op den laatsten April a., een op zegel geschreven verzoekschrift in aan het departement van marine. De over te leggen stukken, de vereischte kundigheden en verdere inlichtingen worden vermeld in de St.Ct van heden, terwijl exemplaren van het re glement voor de opleiding, tegen betaling, verkrijg baar zgn bij het departement van marine en bij de directien der marine te Amsterdam, Willemsoord en Hellevoetsluis. Naar het Dagblad verneemt, zal de algemeene synodale commissie van de Ned. Hervormde kerk den 10 Maart a. een buitengewone vergadering honden. Die bijeenkomst staat zooals ieder zal beseffen in verband met de ontstane kerke- Een veefokker had een tweejarig kalf, dat dikwijls geweldig stootte. Hg bond dit dier een plankje zoodanig aaü de horens, dat het niet recht voor zich uit kon zien, liet het daar mede achteruit naar de weide loopen en herhaalde dit gedurende een week. Nu werd het plankje weggenomen, en het beest heeft nimmer meer gestooten. Herhalingen van deze proef op ander vee bleken even voldoende uitkomsten op te leveren. Omtrent den brand in eene woning te Borssele, naar welks oorzaken door de justitie een onder zoek ingesteld is, bevat de Qoesche Cl. de volgenda bijzonderheden. In gemelde woning waren sedert geruimen tijd had om naar een pleegkind voor baar nit te zien, haalde bij de schouders op over die onaangename boodschap en besloot haar langs den meest offici- eelen weg te verrichten, door den commissaris van politie bij zich te ontbieden en hem te ver zoenen, nit de presentabelste kinderen van het vondelingsgesticht een keus te gaan doen. De commissaris boog en zei dat hij geen ver stand van kleine kinderen had, aangezien hij vrijgezel was en altijd gevonden had dat het eene kind er precies uitzag als het andere; maar hij beloofde zich tot de betrouwbaarste der nonnen, die de vondelingen verpleegden, te wenden en hij twijfelde niet of deze zon een keus doen, in hot volle besef van het gewicht der zaak. „Gij verlangt zeker een jongen vroeg hij in het heengaan. „Waarom denkt gij dat wij een jongen verlan gen? Daar heb ik waarlijk in 't geheel niet over gedacht," antwoordde mijnheer De Beantoupet. „Wel, omdat mensehen, die kinderen aannemen gewoonlijk jongens kiezen, om hnn naam aan na te laten." „Maar jongens zijn een onsoliede geldbelegging merkte de secretaris aan; „zij maken schulden, of worden radioalen en onteeren den naam dien men hnn gegeven heeft. Ik geloof dat wij liever een meisje moesten nemen." „Maar meisjes laten zich schaken, of sluiten heimelijke huwelijken."

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1