Marine en leger. Onderwijs. Kunstnieuws. Verkoopingen en aanbestedingen. Staten-Generaal. Weerkundigs waarnemingen. i2.<y Lantst® l>ericM0na Gemeenteraad van Zierikzee. Febr. jl. gelijk wij reeds mededeelden door den koning en de koningin in ontvangst is geno men en aanvankelijk was geplaatst in het achter gedeelte van de vestibule van het palcis te 'sHago, is op uitdrukkelijk verlangen des korings den volgenden dag, onder toezicht van den majoor der genie Gijsberti Hodenpijl, overgebracht naar de groote receptiezaal. Het is geplaatst vlak achter het midden van het balkon, aan de zijde van het Noordeinde, tegenover het ruiterstandbeeld van den Zwijger. Dit bewijs van waardeering van het geschenk, is zeker vleiend voor het leger en doet zien hoezeer het op prijs wordt gesteld, 0HM Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Zr. Ms. schroefstoomschip Marnix, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee H. Dijserinck, den 4en Februari jl. te Monravia aangekomen, en zou ongeveer 12 Febr. daaraanvolgende de reis naar Suriname voort zetten. Aan boord was alles wel. De lOen dezer maand beginnen aan boord van het opleidingsschip te Botterdam de overgangs examens der verschillende afdeelingen, terwijl dan tevens het eind-examen der oudste afdeeling plaats heeft. Hiervan zal een viertal der meestontwik- kelden in October a. s. deelnomen aan het verge lijkend examen voor stuurmansleerling, ten einde aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam verder tot stuurman te worden opgeleid. Eenige anderen dier afdeeling worden op Zr. Ms. opleidingsbrik Zeehond te Hellevoetsiuis geplaatst, om zich verder tot bootsman te bekwamen, terwijl de overigen aan boord der verschillende vaartuigen als lichtmatroos worden ingedeeld. De proefneming met de onlangs ingevoerde schoolspaarbank, vanwege het A«fs-departement te Kauwerd, levert aanvankelijk zeer goede uit. komsten op. Van de 60 kinderen, voor wie in de maand Februari de nieuwe instelling geopend was, hebben 36 van de gelegenheid tot sparen gebruik gemaakt, terwijl de inbreng een som van /41.42J bedroeg. Groede. Tot aanvulling van het in uw nommer van gisteren voorkomend bericht omtrent de inwijding der Cbr. school te Groede zij nog vermeld dat de inwijding een kerkelijk karakter droeg (de onderwijzer knielde voor den predikant en werd door dezen met handoplegging ingezegend) „dat het neutraal staatsonderwijs sterk werd aangevallen," dat de kerk vol was van de élite der antirevolutionaire partij in ons district, en dat de plechtigheid werd bijgewoond door den burgemeester en een wethouder der gemeente, die daartoe uitgenoodigd waren. De school voor middelbaar onderwijs voor meisjes te Haarlem vierde gisteren haar twaalf en een halt-jarig bestaan onder het bestuur der directrice, mej. Von Schuberz. Het koperen feest van de school en haar hoofd werd gevierd op eene wijze, die getuigde van groote waardeering voor het onderwijs en voor de directrice. Te Deventer zal een nieuwe lagere school worden gebouwd voor 400 kinderen, met gedeel telijk overdekte speelplaats. De kosten worden begroot op 26.500. De gemeenteraad van Den Haag heeft aan mej. A. M. Foretti, op haar verzoek, eervol ont slag verleend als leerares voor de Fransche taal- en letterkunde aan de inrichting van middelbaar onderwijs voor meisjes. Wij vernemen met genoegen, zegf jjet Volks- hals en kuste mij op beide wangen. „Vaarwel mijn beste vriend de scheiding is niet voor lang." Ik drukte hem aan mijn hart en liet hem toen langzaam los. „Vaarwel," sprak hij nog eens, met zijne twee handen do mijne drukkende, daarop stapte hij moedig voort, doch keerde zich nog eenmaal om en riep„Kijk niet, Jean 1" Maar ik deed het tochik kon het niet laten. Mijne oogen hingen aan dien donkeren krullebol. Nog éen oogenblik en o God 1 ik kon het niet uithouden 1 Liever zelf tweemaal sterven dan dit te gedoogen en er was toch nog een kans! Voordat de twee soldaten die mij bewaakten mijn bedoeling konden gissen of verijdelen, was ik bij den kapitein, nog eer hij zijn tent binnen ging en riep ademloos op schorren toon. „Weer houd hen 1 weerhoud henhet is mijn vrouw 1" De officier bleet stilstaan, zag mij aan, bedacht zich even en riep iets met luide stem, waarop de drie zich verwijderende gestalten op hunne schreden terugkeerden. Er werden eenige haastige vragen tusschen onze bewakers gewisseld, maar wij letten er niet op. Ik zag niets dan den verwijtenden blik in die donkere oogen voor mij en boorde niets dan die zachte stem die zei„O Jean en gij hadt het mij toch beloofd". „Ik deed pnjn best Louis; maar ik kon niet, het was te hard." Daarop volgde eenige bewoging en.twee sol- ilélang van Gent, dat de heer Mertens, de verdienstvolle toondichter van Liederik en Ve Zwarte Kapitein, met den heer Gevaert tot toeziener is benoemd der muzikale feesten, welke in de hoofdstad bij gelegenheid der nationale feestelijkheden zullen gegeven worden. Deze be noeming hebben wij te danken aan den heer Rolin-Jaeqnemijns, die geen betere keus doen kon. De heer Mertens is een toondichter van talent, op de hoogte onzer nationale muzikale beweging. Een achtjarige knaap, die Donderdag avond bij een winkelier alhier een boodschap moest verrichten en niemand in den winkel vond, maakte van die omstandigheid gebruik om de toonbanklade na te zien, daaruit een bedrag van ongeveer 9 weg te nemen en zich vervolgens onopgemerkt te verwijderen. Het geld werd door hem met eenige andere jongens aan snoeperij be steed, met uitzondering van f 3, die na de ont dekking bij hem werden gevonden. Door den heer L. J. Bottemanne Mz., hoofdopziener der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, wien tevens door de regeering het toezicht opgedragen is op de uitbroeding en het loslaten der Californische zalmen in rivieren, worden aan het N. v. d. Dde volgende mede delingen verstrekt, naar aanleiding van hetgeen is gemeld betreffende het aankweeken van deze visch in Natter a Artis Magistra Op Dinsdag van de vorige week werden door den heer Bottemanne de eerste 20,000 stuks Cali fornische zalmpjes, hetgeen ongeveer de kleinste helft uitmaakt van het aantal dier visschen in de vischkweekerij van Artis gebroed, overgebracht naar den Zwaansprong. De Zwaansprong is een beekje in Gelderland, waar de jonge zalm, in de vijvers door deze beek gevoed, tot het voorjaar van 1881 verblijft. Eerst dan worden deze vis schen in de Limburgsche Maas gepoot. De nog in Artis aanwezige zalmpjes, ten bedrage van omstreeks 25.000, moeten ook in die beek het voorjaar van 1881 afwachten alvorens volko men in vrijheid te worden gesteld. Dit voorjaar worden geen andere Californische zalmpjes in vrijheid gelaten, dan eene kleine hoeveelheid van het broed van 1878, dat nu reeds ruim een jaar aan den ZwaansproDg verblijf heeft gehouden. De loslating of poting van Californi sche zalmpjes zal, waar het eene proefneming geldt, uitsluitend daarom op de Limburgsche Maas geschieden. Ook in 1879 had de poting in die rivier plaats. De regenmeter te Frederiksoord toonde in de afgeloopen maand 39 mM. regen. De gemid delde regenval van de zeven vorige Februari- maanden was 46, dus in Febr. 1880 7 mM. daar beneden gebleven. Te Kampen is eergisteren eene vrouw, die veel gebruik maakte van sterken drank, van de zoldertrap gevallen, hetgeen den dood spoedig ten gevolge had. Van alle zijden komen berichten omtrent stormschade. Schoorsteenen zijn afgewaaid, pan nen hebben hunne plaats op de daken verlaten om de hoofden van wandelaars te bedreigen. Het heeft zoo hard gewaaid, dat de windwijzer der ronde Luthersche kerk te Amsterdam gedraaid is. Het is bekend dat deze zwaan steeds de richting van den laatsten storm aanwijst. Te Amsterdam bezweek ook een stuk van een gevel in de Lindenstraat en een geheel dak in de Spuistraat. In eene andere straat weid door den wind eene deur met zooveel kracht dichtgeslagen, dat zij het tusscheu deur en post geklemde handje van een zevenjarig kind geheel verbrijzelde. Tusschen Rotterdam en Den Haag had een trein oponthoud door een over de rails liggenden, omvergewaaiden telegraafpaal. daten plaatsten zich ieder aan een kant van mij doch eensklaps wierp Louis zich op den grond voor de voeten van den man, die ons leven in zijn hand had en smeekte hem uit al haar macht haar niet te sparen. „Ik ben een arme wees," riep zij uit, „en heb niemand dan hem alleen op de wereld. Ach heb medelijden en laat mij niet alleen in het leven. Ik ben nog zoo jong „Ach Jean, Jean!" vervolgde zij tot mij, „waarom hebt gij uw woord gebroken? Dit is de eerste maal zoolang als ik u ken." „Smeekte zij om haar leven vroeg een der soldaten mij in gebroken Fransch, doch eer ik kon antwoorden zei de kapitein: „Neen, om den dood." Hij poogde zich te verwyderen, doch zij verhinderde hem hierin en bleef nog steeds zijne voeten omklemmen. „Nog niet, nog niet", gilde zij „wat moet ik zeggen om u te verteederen Wij vreezen niets dan gescheiden te worden „Gij zult niet gescheiden worden," sprak de kapitein kalm. „Gij zijt goed," antwoordde zij en stond op zonder verder iets te zeggen. Daarna zetten wij ons op den grond neder voor de teut waar wij zooeven hadden zitten wachten, terwijl de sergeant op eenigeu afstand stond. „Waagt het niet u te verroeren," sprak hij en hief veelbeteekenend een pistool omhoog. Maar wij letten bijna niet op hem en vergaten In Den Haag stortte een deel van den schoorsteen eener zeepziederij naar beneden. Eene vrouw weid door het vallend stuk getroffen on zwaar gewond. In het Haagsche bosch werden een aantal boomen ontworteld; terwijl ook op den Korten Vijverberg een boom werd omvergeworpen. Door de heeren Hal ver hout en C0., eigenaren van het Hoenderpark onder Nieuwer-Amstel, is het programma verspreid voor een „wedstrijd van pluimgedierte" uitsluitend afkomstig van hoenders en broedeieren, gekocht bij de firma Halverhout en C° na primo Januari 1880. Bij genoegzame deelneming, zal de wedstrijd te Amsterdam worden gehouden, in een nader aan te wijzen lokaal, in de laatste helft der maand Augustus. Volgens de laatste berichten uit IJsland is daar de winter vrij stormachtig, maar buitenge woon zacht geweest. Tot kort vóór Kerstmis is er bijna geen sneeuw gevallen. Thans echter ligt er over een deel van het eiland eene dikke sneeuwlaag. In het noorden en westen grazen echter de schapen en de paarden nog op de wei den. En dan spreekt men nog van het „barre noorden." Naar men aan de Parijscbe Debuts schrijft is men te Florence vol van eene groote verkoo- ping, welke den 15en dezer in het paleis van San Donato zal gehouden worden. Prins Demidoff, die het bewoonde, moet voornemens zijn een nieuw paleis op het oude domein der Medici's te stichten en brengt zijne uitgestrekte collectie van kunst voorwerpen in veiling. San Donato ligt in de onmiddelijke nabijheid van Florence, te midden van een schoon park, met waterpartijen, rotsen en prachtig geboomte. Eik salon vertoont een eigenaardigen stempel. In het een hebben de schilderijen, in het ander heeft het porselein den boventoon, zonder dat men ooit den indruk ver krijgt van zich in een museum te bevinden. Alle tijdperken van kunst en industrie ziet men er vertegenwoordigd. De schilderijen zijn enkel meesterstukken van de Hollandsche, Vlaamschej Fransche, Italiaansche, Spaansche school, en de beeldhouwkunst heeft het hare bijgedragen. Meu belen uit de zeventiende en achttiende eeuw, bronswerken, gobelin-tapijten, goud- en zilver werken trekken overal de oogen tot zich. In plantenkassen ter lengte van 500 meter vindt men de zeldzaamste gewassen, o. a. eene volledige verzameling orchideën. Ook is er eene welvoorziene boekerij en eindelijk eene verzameling authentieke voorwerpen, aan Napoleon I en zijn geslacht be hoord hebbende. Afloop der veiling te Cadzand, 1 Maart 1880 (notaris Hammacher). Hofstede met 3.12.20 heet. lands in Tienhonderdpolder, gemeente Cadzand, 3300; 5.78.30 heet. lands aldaar, 4600 2.88.05 heet. lands aldaar, f 30133,32.20 heet. lands aldaar, f 4150. Indische rekenkamer. De regeeriug heeft het verslag beantwoord, dat de tweede kamer heeft uitgebracht over het wetsontwerp tot wijziging van de Indische comp tabiliteitswet. De regeering blijft bij het gevoelen, dat de aanstelling van een regeringscommissaris bij de Indische rekenkamer, ais buitengewone maatregel, het eenige middel zou zijn tot wegneming van het euvel van den administratieven achterstand waarover zoo dikwijls geklaagd is. Daar echter sedert de indiening van het wetsontwerp zich omstandigheden hebben voorgedaan, die uitzicht geven op herstel, ook zonder een buitengewone voorziening met hare niet te miskennen schaduw zijden, ineont de minister het voorstel tot het aanstellen van een regeeringscommissaris voor het tegenwoordige tc kunnen terugnemen. Blijft dus over de wijziging van de art. 53,54 en 55 der comptabiliteitswet. Tengevolge der bepaling van het nieuwe art. 54 (aftreding op 65 jarigen leeftijd) zullen bij het in werking zijn tegenwoordigheid weldra geheel en alwij vergaten alles, behalve die enkele oogenblikken die wij den dood ontfutseld haddenoogenblikken waarin geen vermomming meer noodig was, zoodat ik mijn arm om haar tengere leest kon slaan en haar tegen mij aandrukken en die kleine handjes vast in de mijnen sluiten, terwijl ik al de bemoe digende, liefkozende woorden fluisterde, die ik slechts bedenken kon. „Hij zal toch zijn woord wol houden, Jean? Hij ^et er nog al oprecht uit, niet waar vroeg zij op eens. „Ja, dat vind ik wel." Maar wij lieten dit onderwerp spoedig varen en spraken slechts over ons zeiven, onze liefde en die laatste droeve weken en merkten niets van hetgeen er om ons heen voorviel, totdat ik eensklaps opziende, merkte dat de tent geheel verdwenen was en op de plaats waar de sergeant gestaan had, nu den kapitein ontwaarde, met een paard dat hij bij den toom hield. Ik zag de soldaten zich schielijk verwijderen in de richting waar de stofwolken ons de voetstappen hunner makkers konden doen volgen. Terwijl ik geheel verbijsterd rondkeek wenkte de kapitein ons om naderbij te komen hij wenkte ons met de hand waarin hij een pistool hield en terwijl wij naar hem toegingen hield ik die twee kleine bandjes nog altijd stevig vast. „Halt!" zei hij toen wij een paar passen van hem af waren. „Ik heb beloofd dat gij niet ge scheiden zoudt worden cn ik houd mijn woord. treden van de wet 3 leden der rekenkamer moeten aftreden, die thans reeds den leeftijd bereikt hebben van 73, 71 en 68 jaren. In het afgeloopen j jaar werd een nieuw lid benoemd. Met April of j Mei zal de nieuw benoemde voorzitter kunnen optreden. Op twee leden na, die in 1875 benoemd 1 werden, zal dus hot geheele, uit zeven leden be staande college in den loop van eenige maanden vernieuwing hebben ondergaau. Op die wijze heeft van zelf de ontbinding van het oude college plaats gehad en verwacht do regeering van een drachtige samenwerking herstel van orde en voortvarendheid in het financieel beheer. 5 Maart des morgens te 8 uren. NAMEN DER PLAATSEN. Ba- rom. Iafwijk.1 N. Shields 8ylt Hartlepool Swinemundel Hamburg Delfzijl .1 Groningen. Helder. Yarmouth. Vlissingen. Maast l icht Valentia. Portsmouth Grisnez Parijs St Mathieu. Biarritz Wind richt. -17.9 WNW -23.0. WZW - 29.2' NW -16.9 ZW -20.4 ZW -20.7; ZW -20.3' W -20.3 ZW WZW 15.5 WZW -15.7 ZW WZW w ZW NW 9.41 NNW 1.7 ZO -15.4 - 8.8 kracht] Toestand flsr lucht I bew, regen bew. betr. regen ]z. bew. betr. betr. bew. regen betr. s. bew. betr. regen betr. mist. betr. zee deining kalm deining deining !golvend hol Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenM. 8.3 H. des namiddagsM. 5.4 H. Barometer te Middelburg, Graanbeurs: Carré) Thermometer 2 Mrt. 'sav. 11 n. 47 gr 3 Mrt. 'smorg. 8 u. 48 gr. 'smidd. 1 u. 52 gr. 's av. 5 u, 49 gr. Brussel. Eene ontploffing heeft gisteren avond op de Place de la Monnaie plaats gehad op het oogenblik dat de koningin uit den schouwburg kwam. Zij had volgens de algemeene overtui ging gcene ernstige bedoeling. Behalve den schrik had zij geene uitwerking. Noch het zich in de nabijheid bevindende hofrijtuig, noch de paarden bekwamen eenig letsel. De minister Bara verze kerde heden in de kamer, dat er geen sprake is geweest van een aanslag op het leven der koningin. Petersburg. Door een jongman is op generaal Lori? Me'ikoff oen pistoolschot gelost; de generaal is ongedeerd en de dader gevat. Zitting van Dinsdag 2 Maart. Afwezig ziju de heeren Moolenburgh, Schneiders, Boeije, Van Cittei'3 en Zuurdeeg. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadet ing worden medegedeeld drie brie ven van geUep. staten, houdende goedkeuring van raadsbesluiten, welke voor kennisgeving worden aangenomen. Op een verzoek van T. Struijk, geb. Kok, om teruggaat van hoofdelijken omslag, wordt gunstig beschikt. Op voorstel van burg. en weth. wordt het verzoek van den heer J. Alblas, om ontslag uit zijne betrekking vau leeraar in de geschiedenis aan de H. B. S. en burgeravondschool ingewilligd en dit ontslag eervol verleend tegen 1 April a. Een verzoekschrift van P. Schulink, om een gedeelte gemeentegrond in koop of in eripacht te vorkrijgen, wordt gesteld in handen van burg. en weth. om praeadvies. De rekening van het pensioen- en weduwen- fonds <<er gemeentebeambren over i879 wordt gesteld in handen van de heeren Pilaar, Goemans en De Looze, tot onderzoek en rapport. Aan den heer E. Snellen wordt, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als secretaris der openbare brei- en naaischool, met dankbetuiging voor de bewezen diensten. Aan mevrouw De Jonge, geb. Badon Ghijben, wordt op haar verzoek eervol ontslag verleend als regentes der openbare brei- en naaischool, met dankbetuiging voor do bewezen diensten. Daarna werd benoemd tot secretaris dier school de heer H. H. Zaalberg met 5 stemmen; 3 stem men waren op den heer Heij se uitgebracht, en tot regentes dier' school mevr. Schneiders, geb. Craandijk, met 6 stemmen. Mej. G. de Crane verkreeg 2 stemmen. Beide gekozenen waren door het bestuur dier school aanbevolen. Aan den heer J. E. Mulock Houwer, benoemd tot notaris te Goes, wordt op zijn verzoek eervol De sterke kan grootmoedig zya gy hebt ver giffenis." En zonder verder een woord te zeggen sprong hij in den zadel en reed ijlings weg, mijn vrouw en mij hand in hand achterlatende, te midden der zingende vogels en der heerlijk heden van den vroegen morgen teruggegeven aan het leven, om hem en zijn grootmoedigheid nooit te vergeten. EINDE.

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2