Laatste berichten, BUITENLAMP. Weerkundige waarnemingen. wzw w zzw Staten-Generaal. Algemeen Overzicht. Niets nieuws onder de zon. Zeet ij dingen. Handelsberichten Graanmarkten enz, Pry zen van Effecten. bezig houden met vertalen van buitenlandsche werken, maken zich aan de grootste heiligschen nis schuldig. Men herinnert zich den vertaler van den Max Batelaar, die onder meer domheden de uitdrukking in Droogstoppel's brief: „Bij ons wordt de Heer gediend" vertaalde door: „Der Berr hann auch Ui uns tpeisen. Zoo is Dickens ook schandelijk mishandeld. Maar wat de deur toe doet is eene vertaling in hot Ausland uit Chambers Journal van een artikel over de sohil- paddenvangst op het eiland Ascension. Schilpad luidt in het Engelsch turtle. Nu schrijft de slimme vertaler: „Aan de zuidwest kust van het eiland is een inham, Turtle-bay genaamd, waar de tor telduiven, die een hoofdvoedsel van de bewoners zijn, worden gevangen. Gewoonlijk vangt men de wijfjes als zij het strand oploopen om hare eieren te leggen Zij doen dit aan don wal, en als zij met do achterpooten wat zand opgekrabt en de eieren daarmede bedekt hebben, laten zij die door de zonnewarmte uitbloeden. Heeft de tortelduif dezen arbeid volbracht, dan vliegt floats zij aanstonds naar zee, maar wordt op den terug keer door de jagers afgesneden, op den rug gelegd en in dien hulpeloozen toestand gelaten totdat men ze met een schuitje komt opvisschen." Er werd Zondag avond te Parijs eeno aan doenlijke hulde gebracht aan den grijzen dichter Victor Hugo. Donderdag is hij 78 jaren geworden en Woensdag werd door de Comédie Frangaise Hernani opgevoerd, juist 50 jaren nadat het schoone stuk bij de eerste opvoering werd uitge floten. Ter eere van beide gedenkdagen bood men Zondag een feestmaaltijd aan den dichter. Tout Paris was er, niet het tout Paris der boulevards, dat zijne organen vindt in het Café de Madrid en in bladen ais Voltaire, Figaro en velen hunner kleinere volgelingen, maar „geheel Parijs" op het gebied van kunst en letteren, vooral de dagbladpers, en de geavanceerde politiek. Ook niet te vergeten de acteurswereld. Aan zijne reohterhand had Hugo Sarah Bernhardt, de Dona Sol uit Hernani. Emile Augier bracht den eersten toost uit; Delaunay van de Comédie Frangaise den tweede. Beide hadden het groote voordeel van kort te zijn, en zij hebben daarbij ook wanneer men ze leest die weergalooze verdienste der mannen van geest in Frankrijk om in enkele woorden als het ware heen te glijden over een 2eker aantal juiste en schoone gedachten, die slechts worden aangestipt, zonder dat de uitwerking in bijzonderheden hoorder of lezer Verveelt. Sarcey, een der oudste en zeker de meest geachte en gevreesde tooneelcriticus der Parijsche pers, had eene teSre taak te vervullen. Hij is een van degenen geweest, die het laatst bekeerd zijn tot het geloof aan de levensvatbaarheid van Hernani op het tooneel en daarbij was hij nitgenoodigd om namens de pers een woord te zeggen, „'k Weet zelf niet best meer wat ik gezegd heb, zegt hij in zijn verslag van het feest, maar ik was Bangedaau; iedereen was dat in de zaal, Victor Hugo nog meer dan de anderen." Het is te be grijpen op zulk een feest, waar, zooals Augier Zeide, het zeldzame schonwepel werd gez'en van een dichter, lang miskend en bestreden, en die toch vóór zijn dood zijne apotheose, een voortaan onbetwisten triomf vierde. Na Sarcey stond Sarah Bernhardt op eu herhaalde de verzen van Coppée, door haar reeds Woensdag na de voorstelling Van Hernani uitgesproken. De zaal daverde toen zij Hugo toeriep: Vieux chène plein d'oiseaut, sena treasaillir tes branches i Hugo antwoordde met een dronk op de peis van Frankrijk. „Allen vereenigt gij u hier, zeide hij tot hare vertegenwoordigers, om den ouden strijder de hand te drukken, die met deze eeuw begonnen is en met haar voortgaat. Ik ben diep bewogen. Ik dank." Die avond moet voor de feestgenooten onver getelijke oogenblikken bevat hebben, Reeds als men de beschrijving in de Parijsche bladen leest, die met al hunne verve toch slechts eene dorre schets van zulk een feest kunnen weergeven, gevoelt men zich medegesleept doot de geestdrift Van dat zoo rechtmatig gebracht bewijs van eerbied en hulde Amsterdam. Het gerechtshof alhier heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van Willem JooBten, den moordenaar Van den veldwachter Van der Lyke te Bloemendaal, en hem tot 20 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Petersburg. Het regeeringsblad publiceert een door Von Bismarck gecontrasigneerd schrijven van keizer Wilhelm aan den czaar, met vriendschaps betuiging naar aanleiding van het jubilé. De Dnitsche keizer uit het vertrouwen dat zoolang hij leeft die vriendschap ongestoord zal voortduren. Brussel. Het bericht der Étoile Beige betrek kelijk het beslnit der Belgische bisschoppen is juist wat betreft de kinderen, doch daaren tegen verdubbelt de geestelijkheid hare gestreng heid ten opzichte der ouders, onderwijzers en de kweekelihgen der normaalscholen, die geëx- communiceerd worden. Petersburg. Alle dagbladen bevatten hoofd artikelen waarin hulde wordt gebracht aan den czaar en z(jne regeering met dankbaarheid her dacht wordt. Hel berioht der arrestatie van Vera Sassulitsoh was ongegrond. 2 Maart des morgens te 8 uren. hamen dee plaatsen. Ba- rom. [afwijk. N. Shields Sylt Hartlepool Swinemunde Hamburg Delfzijl Groningen. Helder. Yarmouth. Vlissingen. Maastricht Valentia. Portsmouth Grisnez Parijs St Mathieu.| Biarritz Wind richt, kracht! -22.6 -19 0 -24.6 -16.2 -15.2 -14.8 ZW IWZW ZW WZW N 14.3 WZW I—13.6 -11.0 - 8.1 -18.0 -10.6 - 4.2 - 7.4 - 0.5 ZW WZW WZW ZW WZW ZW [WZW ZW Toestand der lucht zee betr. z. bew.j buiig regen betr. [z. beW. [z. bew.| bew. betr. jl. bew.! [helder betr. betr. betr. [1. bew.| betr. bew. kalm kalm deining deining hol hol Grootste verschil in Nederland: 's ochtends 8 urenM. 6.4 G. des namiddags Barometer te Middelburg, Graanbeurs: Corr.)753 Thermometer, 1 Mrt. 'sav.ll u.47gr. 2 Mrt. 's morg. 8 u. 43 gr. 's midd. 1 u. 48 gr- 's av. 5 u. 48 gr. Rentebelasting. Het wetsontwerp tot heffing van een rentebe lasting, met de daarbij behoorende memorie van toelichting, ligt thans voor ons. De heffing zal plaats hebben naar den maatstaf der renten, uit roerend kapitaal verkregen. De belasting zal elk jaar worden geheven van het zuiver bedrag der ten vorigen jare genoten renten. Alle inkomsten uit roerend vermogen, dus ook lijfrenten, zullen worden getroffen, met uitzonde ring vanlo inkomsten uit nijverheid met aan wending van kapitaal getrokken en die thans door de patentbelasting, later in den vorm van een bedrijfsbelasting zullen worden getroffen; 2o de dividenden en reuten van vereenigingen, maat schappijen, vennootschappen enz. De categorieën van de te treffen inkomsten zullen zijnlo inkomen uit effecten in eigenlijken zin; 2o inkomen uit alle andere schuldvorderin gen 3o inkomen uit gekochte renten. Bij annuïteiten of uitloting wordt de kapitaals aflossing van de eigenlijke rente afgetrokken. Voor dat deel der interessen, dat als assurantie premie is te beschouwen, wordt geen aftrek toegelaten. De volle rente wordt dus berekend. Niet berekend worden de interessen van gelden op bodemerij gesohoton en 2o die welke door banken van leeningen worden berekend. Voor gekochte reuten, 't zij voor 't leven of voor een bepaalden tijd, tontines en contracten voor overleving, zijnde kapitaalbeleggingen, waar een hoogere rente door opoffering van kapitaal is gekocht, wordt een andere wijze van berekening aangenomen. Het zuiver inkomen uit die soort beleggingen wordt nl. berekend tegen 5 pet. van het gekapitaliseerd bedrag der uitkeering. Doordien oen uitkeering voor een bepaalden tijd wordt genoten, wordt haar jaarlij ksch bedrag gekapita liseerd door vermenigvuldiging met het aantal jaren gedurende welke zij moet plaats hebben. Voor uitkeenngen, door instellingen of vereenigingen voor onbepaalden tijd genoten, wordt hettwintig- voud der jaarlijksche uitkeering genomen. Vrijstellingen worden als stelsel niet aangeno men. Allen, physieke zoowel als rechtspersonen, zullen in de belasting moeten bijdragen. Alleen worden vrijgesteld de zoodanigen, wior gezamen lijke inkomsten, onverschillig uit welke bron getrokken, in het jaar waarover de belasting loopt, niet meer dan 600 bedragen hebben, terwijl de belasting (die als normaal cijfer 2 pet van ile belastbare som bedraagt) tot op de helft wordt verminderd voor degenen, wier gezamen lijke inkomsten in dat tijdperk meer dan 600, doch niet meer dan f 1000 bedroegen. Overigens wordt vrijstelling verleend aan con soles mis8i. He beginsel wordt aangenomen van eigen aangiften met klassen. Zoo noodig zal de belas tingschuldige echter voor den rechterzijn aangifte moeten beëedigen. De verschillende klassen zijn in tabellen inge deeld, met bepaling van een minimum van elke klasse als belastbare som en zoodanig ingericht, dat in de hoogere klassen de grenzen ruimer zijn getrokken dan in de lagere. De tabellen 2ijn acht in getal en de daarin voorkomende klassen zijn begrensd tusscheu 50 en 1000f 1000 tot 40004000 tot 10.00010 000 tot 2 4.000; 24.000 tot ƒ50.000; 50.000 tot 80.000; 80.000 tot 140.000; 140.000 en hooger, met opklimming met 5000 voor de hoogste klasse. Ingeval nadere bevestiging der aangifte noodig voorkomt, wordt den aangever tweeërlei ver plichting opgelegd: eerstelijk tot rechtvaardiging zijner aangifte door het juiste bedrag van zijn genoten inkomen te noemen en in onderdeelen te splitsen, en voorts tot bekrachtiging der aldus gesplitste aangifte bij eede of den eed vervangende verklaring. Te lage aangifte maakt, zoo zij ontdekt wordt, den aangever boetschuldig. Blijkt het bij de specificatie der aangitte dat oorspron kelijk een te lage klasse aangegeven was, dan wordt den aangever de gelegenheid gegeven om zijn aangifte te verbeteren, doch kan tegen hem strafvervolging wegens ontduiking van belasting worden ingesteld. Weigert hij den eed of verzuimt hij dien tijdig af te leggen, dan vervalt hij evenzeer in een boete. Bevestigt hij daarentegen door split sing en beëediging zijn oorspronkelijke aangifte, dan moet hem volgens hot stelsel der wet geloof worden gegeven Een afzonderlijke strafbedreiging tegen bevestiging bij eede of verklaring van de aangifte, die later mocht blijken onjuist te zijn geweest, Zou in deze wet misplaatst zijn. De bepalingen van het nieuwe strafwetboek indien het tot stand komt tegen meineed zullen ook op den in deze wet voorgeschreven eed toepasse lijk verklaard kunnen worden. De onjuisth' id eener gesplitste aangifte kan in sommige gevallen door raadpleging van de grootboeken der nationale schuld, van de hypo theekregisters, of wel van later ingeleverde memorien van successie aan het licht worden gebracht. Voor de enkelen, die er niet voor zouden terugdeinzen eene onjuiste aangifte onder eede te bevestigen, is hierin een middel tot af schrikking gelegen. Het betrekkelijk matige bedrag der belasting ten behoeve van het rijk vindt ten deele ook zijn grond in de mogelijkheid, die na de invoering dezer nieuwe directe belasting mag worden aan genomen, dat aan de gemeenten de vrijheid zal kunnen worden verleend om daarop te haren behoeve binnen zekere grenzen opcenten te heffen. Voor het jaar 1880 in de verwachting dat de belasting met 1 Juli kan worden ingevoerd wordt het bedrag op de helft van het normaal bedrag (dus op 1 pet. van het belastbaar inkomen vastgesteld.) Wat de opbrengst der belasting betreft, komt de min. bij zijn berekeningen tot het resultaat, dat de raming van het belastbaar iokomen op ƒ180,000 of f 200,000,000, vertegenwoordig>nde tegen den penning 22' (of een rentekoers van 4i pet.) een kapitaal van 4 of 4j milliarden, de perken eener noodige voorzichtigheid niet al te ver te buiten schijnt te gaan. Op dezen grondslag zou de jaarlijksche opbrengst der belasting ad 2 pet. van dat belastbaar in komen op 3,600,000 of 4,000,000 kannen worden gesteld. De alarmkreet, door den heer De Blowitz (eigenlijk Oppert gcheeten) in de Times aangeheven en door dit blad niettegenstaande de in het oog springende onwaarschijnlij sheid opgenomen, is dadelijk van verschillende zijden op zulke degelijke gronden weerlegd, dat de daardoor gewekte on gerustheid van zeer korten duur zal blijken. Vooral de Temps heeft zich aanstonds van de quaestie meester gemaakt. Het invloedrijke blad meldt dat de heer De St. Vallier, Fransch gezant te Berlijn, gisteren een diner zou geven, waaraan de keizer eu de keizerin van Duitschland zouden deelnemen en waar ook prins Hohenlohe zou komen. De Fransche gezant zou daar prins Hohenlohe officieel gelukwenschen met zijne nieuwe benoeming, en de omstandigheid dat dit feestmaal juist bepaald is op den dag waarop in den rijks dag de beraadslaging over de nieuwe legerwet is aangevangen maakt het nog duidelijker dat men van geen van beido zijden aan een gespannen verhouding tusschen beide rijken wil gedacht hebben. Prins Hohenlohe heeft de benoeming tot secretaris van staat slechts voor zes maanden aangenomen. De discussie over de legerwet is geopend door den Duitschen minister van oorlog, die het ont werp motiveerde door de behoefte om op militair gebied gelijken tred te houden met andere natiën. De heer Richter vatte zijne woorden aanstonds op in den geest dat de regeering verklaard had dat geene diiugende redenen, m. a. w. geen plan voor een oorlog, tot de indiening van het ontwerp hadden geleid. Het hoofdmoment van den dag was eene rede van den veldmaarsohalk Von Moltke, die beweerde dat alle regeeringen den vrede verlangen en dien ook zoolang mogelijk zullen willen handhaven. Als de regeeringen zulke goede bedoelingen hebben, moet men ze sterk maken door het toestaan van militaire credieten, zeide de groote generaal. Daarenboven heeft Duitschland door zijne ligging meer soldaten noodig dan zjjne naburen. Deze kunnen eene groote massa troepen opkoopen aan èene grens, terwijl hunne ligging hen dekt in den rug; Duitsohland daarentegen heeft zijne troepen regelmatig verspreid over de gansche uitgestrektheid van z|jn gebied. Frankrijk en Rusland hebben zich aanmerkelijk versterkt. Moet tru Duitschland, dat nimmer het zwaard heeft getrokken dan tot eigen verdediging, den grootmoedige spelen en het eerst de wapens op bergen „Ik betreur het levendig, eindigde de maarschalk, dat eene gebiedende noodzakelijkheid ons dwingt nieuwe offers aan het volk op te leggen. Maar door het brengen van zulke offers is Duitschland weder Óen volk geworden. Gedu rende den achteruitgang van het Dnitsche rijk speelde het geene zelfstandige, doch alleen eene aanvullende rol in de twisten der vreemde mo gendheden. De bouwvallen aan de boorden van Neckar en Eijn getuigen van onze zwakheid in vroeger dagen. Wie zotl kunneh vergeten, dat op bevel van een vreemdeling Duitschers in het veld zijn getrokken tegen Duitschers f Wij moeten ook den Vrede buiten ons land handhaven en beschermen, zoover onze kraohten dit toelaten. Waarschijnlijk zullen wij in die taak niet alleen staan. En daarin (het verbond met Oostenrijk) ligt een waarborg voor den vrede in het wereld deel. Doch wij moeten sterk en gewapend zijni want met leger op het punt van ontbinding kunnen wij dat doel niet bei eiken." De heer Eeichensperger, lid van het clericalo centrum, sprak tegen het ontwerp, terwijl de heer Von Bennigsen, het hoofd der nationaal-liberalen, namens zjjne partjj verklaarde zich in hoofdzaak met het ontwerp te vereeuigen. Het zal dus aan genomen worden met eene meerderheid, samenge steld uit de nationaal-liberalen en de trouwe, conservatieve garde der regeering. Uit St Petersburg wordt gemeld dat generaal Melikoff in ziju veiligheidscomitê gekozen heeft graaf Pahlen, baron Keutern, Ourousoffen Ignatieff. Prins Gortschakoff zou persoonlijk naar den gene raal zijn gegaan om hem te verzekeren, dat zijn hooge leeftijd geen hinderpaal zou zijn om actieve diensten aan het comité te bewijzen als dat mocht vereischt worden. Als een terugslag op de aanslagen der nihilisten blijft de regeering van alle zijden bljjken van sympathie ontvangen. De Fransche senaat is Zaterdag begonnen met de behandeling der artikelen van de wet op de vrijheid van hooger onderwijs. Artikel een brengt de bevoegdheid tot het toekennen van academische graden wederom uitsluitend aan den staat en is met artikel 7, dat den leden van niet erkende gods dienstige vereenigingen het recht van onderwijs geven ontzegt, het hengsel waarop de gansche voordracht draait. Men vraagt zich af wat de regeering doen zal als artikel zeven verworpen wordt. De Rappel, wier parlementaire berichten in den regel juist zijn, meent te weten dat men er geene kabinetsquaestie van zal maken om de eenvoudige reden dat men aan den senaat het recht niet wil toekennen om een kabinet te doen vallen. De Weener Preste geeft een merkwaardig artikel over Nihilisme in China. De schrijver zegt dat de nihilistische leer in China het eerst hare verschijning maakte in de tiende eeuw van onze jaartelling, toen het Boeddhisme den onden, op aanbidding der natuurkrachten gegronden nationalen eeredienst begon te verdringen. De leer der Nirtoana werd in haar letterlijke be- teekenis genomen en er werd beweerd, dat staat, maatschappij en huisgezin slechts vernietiging waard waren. Eene opeenvolging van slechte oogsten, waardoor algemeene hongersnood ver oorzaakt werd, maakten de massa des volks geneigd om de leeringen der nihilisten te steunen en al het bestaande uit te roeien. Burgeroorlogen volgden elkander op, die in éene eeuw aan niet minder dan zes vorstenhuizen een einde maakten. Dit heerschen van het nihilisma werd door eene socialistische periode opgevolgd. De leider was Wang-ngan-tohe, een man dieProudhon, Lassalle, Bakounin en Karl Markx uit zijne mouw had kunnen schudden. Hij dacht op den door de verwoestingen van het nihiliBme voorbereiden bodem een nieuw maatschappelijk gebouw te kunnen oprichten. Hij was een geleerd, scherp zinnig en welsprekend man, die zich zeer populair maakte door de wjjze waarop hij de theorieën der nihilisten bestreed. Keizer Tchen-tsnng be noemde hem tot zijn eersten minister, zoodat hij in 1069, op veertigjarigen leeftijd de tweede persoon in China was. Zijn eerste maatregel was de afschaffing van den persoonlijken eigendomde staat zou het gansche land bebouwen en de opbrengst onder het volk vordeelen. Volgende besluiten brachten de geheele particuliere nijverheid onder staats beheer en dwongen de kapitalisten om gedurende vijf jaren jaarlijks aan den staat een vijfde deel van hun vermogen af te staan. Zoo werd de staat alleen eigenaar van alles en alleen werk gever; er waren geen rijken en geen armen in het land, en ieder moest zich tot den staat wenden om levensonderhoud te bekomen. Het bleek echter spoedig dat deze samenge stelde machinerie aanleiding gaf tot menig misbruikde staat bleek onbekwaam tot het volvoeren zijner reusachtige taak, en minder nauwgezette personen wisten al spoedig den weg te vinden om zich te verrijken. Sse-ma-Kuang, een der beroemdste staatslieden en dichters van China, stelde zich aan het hoofd der oppositie tegen den socialistischen minister, die echter zijn systeem vijftien jaren wist staande te houden. Toen stierf de keizerzijne weduwe werd regentes en brak met het systeem. De oppositie kwam aan de regeering en spoedig was de invloed zoowel van het nihilisme als van het socialisme gebroken. Het stoomschip Caland is gisteren te twee uren te Falmouth aangekomen. Het roer werd verlo ren den I2en Februari, op 36 gr. W.L. en 48°N.B. Goes, 2 Maart. Tarwe en rogge onveranderd; erwten 50 cent lager; weinig kooplust. botteedah, 2 Maart. Ter markt van heden waren aangevoerd 1072 runderen50 vette, 134 nuchtere kalveren; 83 schapen; 354 varkens; 57 biggen; runderen le qual. 88, 2" qual. 72 3' qual. 52kalveren 1° qual. 130, 2' qual. 105 schapen 90 cent. Bergen op Zoom, 2 Maart. Boter per stuk 1.16halve 0.84eieren per 26 stuks 0.90. Amsterdam, 1 Maart 2 Maart. STiATaiBENINOÏH, Nederl. Cert. N. W. Soh. 2J pot. 66i 66 dito dito dito.3 79j: 79ft

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 3