Laatste berichte», BUITENLAND. Weerkundige waarnemingen. Staten-Generaal. Algemeen Overzicht. heden leverde menig treffend tooneel op, zoo wel bij het verhoor van deu beschuldigde als bij de verdediging, die aangevangen is. Op een jury zon dat een zeer geweldigen indruk gemaakt moeten hebben. Tijdens het verhoor was de besch. zoo aangedaan, dat hij bij wijlen niet kon spreken en voor den toeschouwer en den toehoorder was het hoogst pijnlijk dien man op jaren daar soms als een kind te zien weenen voor zijne rechters, in een gevoel van berouw over te groote meêgaandheid, in een gevoel van schaamte voor hem en van deernis met zijne familie. Wil men Kerdijk's ant woorden op de vragen van den president en den proc.-generaal resumeeren, dan kan men met een woord volstaan, dat de verdediger sprak: de man was voor de finaueieele zaken bij de Afri- kaansche nnl in 't cijfer. Hij lette alleen op de handelszaken, wijdde er al zijne zorgen, al zijn aandacht aan, bemoeide zich niet met financieels aangelegenheden, volgde blindelings en dikwijls ook onder den duivelBchen invloed van zijn zwager en compagnon wat deze hem zeide, teekende balansen waarvan hij de overtuiging had dat zij valsch waren, liet zich overbluffen door Pincoffs toen deze op 1 Jnli 1877 den bekenden décharge- brief gaf aan Botermans en Tlllemans, „die hot daglicht nooit zou zien" en heeft later, uit de processtukken, bemerkt dat Pincoffs hem zelfs niet eens den echten brief heeft voorgelezen. Pincoffs was „zulk een groot man", zijn woorden en argumenten waren „onweerstaanbaar'; hij, met zijn relatien, „zelfs bij souvereinen", zou alles in orde brengen en zoo werd Kerdijk, naar zijn verklaring, willens en onwillens tegelijk, dupe en medeplichtige. Hij werd, met zijn mededirecteur, geboekt voor een inkomst van f20 f 40,000, behalve het dividend, maar aan den voorzitter zeide Kerdijk, dat hij slechts genoten heeft wat hij in zgn eenvoudig ingericht huisgezin noodig had. Aan den proc.-generaal antwoordde hij bevestigend op de vraag of bij de f 30,000 ont vangen had, waarvan hij wist dat zij nit fictieve winstcijfers kwamen. De geschiedenis van de vlucht lichtte hij zoo toe, dat Pincoffs, hem reeds Zondags gewaar schuwd hebbende dat als commissarissen op zijn plan niet toebeten, hij met vrouw en kinderen naar Amerika zou gaan, gevraagd had of hij mééging. Neen, antwoordde Kerdijk. Pincoffs zou vluchten niet ter wille van de Afrikaamche, want hij had voor haar slechts moeielijke tijden doorworateld en commissarissen moesten hem op hun bloote kniën danken dat hij alles voor zijn verantwoording had genomen zonder er een cent van in zijn zak te steken, maar hij was bij ver schillende financieele instellingen zoodanig gecom promitteerd, dat hij weg moest. Kerdijk wilde niet weg, maar na alles te hebben vernomen wilde hij zich reeds te Botterdam van kant makeii; doch om zijn vrouw en kind ren de schande niet te doen beleven, liet hij het en ging toen naar Antwerpen om bij zijn zuster den loop der zaken af te wachten. Toen volgde te Antwerpen de poging tot zelfmoord; van het latere herinnerde hij zich niets meer. Bij zijn requisitoir liet proc.-gencraal Bömer het betoog voorafgaan, dat in den geest der grondwet ligt de berechting van ambtsmisdrijven van hooggeplaatste staatsambtenaren voor den Hoogen Baad en de wenscbehjkbeid om deze, by commune delictenniet aan hun gewonen rechter te onttrekken. Ware dit het geval ge weest op 15 Mei, zou een rechter-commissaris al zeer spoedig een bevel tot voorloopige aanhouding van Pincoffs hebben kunnen uitvaardigen, terwijl dat voor den Hoogen Baad toen nog niet mogelijk was. Intusschen, een geval als het tegenwoordige, doet zich voor de eerste maal sedert 1833 voor. Het is eene strafactie, die grooiendeels over cijfers loopt. Maar die cijfers, welke kapitalen drukken z'i) uit, door misleiding bijeengebracht, door bedrog verzwolgen 1 Die boeken, Welk een aaneenscha keling van sluwheden cn boven alles welk een onberekenbare schade aan de goede trouw, aan den handel, aan het crediet toegebracht, hoe diep meet dat niet ieder Nederlander treffen. Of het Pincoffs, den weleer hooggeplaatste en alge meen vertrouwde, gelukt zal zijn aan gene zijde van den Oceaan de gedachte uit het hart te bannen aan de talrijke slachtoffers die hij gemaakt heeft, weet de proc.-gen. niet, maar telkens wanneer er sprake zal zjjn van teleurgesteld ver trouwen en van dubbelzinnige speculation, die aanzienlijke kapitalen verzwolgen, zal Pincoffi naam genoemd worden. Moge de uitkomst inmiddels leeren dat hij aan gene zijde van den Oceaan niet een schuilplaats heeft gevonden. Komende tot de strafactie zelve tegen Kerdijk, betoogde de proc.-gen., dat in al de posten, in de acte van beschuldiging opgenoemd, „intellectueele valscbheden" zijn gepleegd, met verkorting van de waarheid, met bedriegeljjk oogmerk en met de mogelijkheid van nadeel voor derden. En hier, waar het de strafrechtelijke aansprakelijkheid geldt, is Kerdijk, even als Pincoffs, de auctor in tellectualis, waarvoor niet strikt wordt vcreischt een last of opdraoht, maar waarvoor het voldoende is, dat door den een de last wordt gegeven en de ander door zijn stilzwijgen instemt met de plaats gegrepen handelingen. Daaromtrent geven de getuigenissen, de erkentenis van de mede wetenschap, de extra-judicieele bekentenis in den dfchargebrid van 1 Juli 1877de overhaaste ylucht van Kerdijk, zijn poging tot zelfmoord, voldoende aanwijzingen. Kerdijk werkte mede tot het maken van de valsche balansen en genoot gedeeltelijk het dividend en de tantièmes. Ten slotte vertolkte de proc.-gen. zijn pijnlijken indruk hierover, dat commissarissen hebben toe gelaten dat de directeuren zich verwijderden; hierover ook, dat mannen die znlk een positie in de maatschappij bekleeden, het niet als eene maatschappelijke verplichting hebben beschouwd, dergelijke feiten ter kennis van de justitie te brengendat zij ook na de vlucht den raad van rechtskundigen hebben gevolgd om de noodige inlichtingen aan den officier van justitie te ont houden. Wat Kerdijk persoonlijk betreft, hij was vol komen met handelszaken en boekhouden bekend, hij wist welke verplichtingen als directeur op hem rustten; hij beeft met volle bewnstheid de valsche balansen overgelegd; hij heeft zich nooit met ernst tegen die valschheden verzet, nooit eenige vertrouwelijke mededeeling aan commis sarissen gedaan; in 1877 aan de boekhouders geschreven dat de bedriegerijen nog niet konden worden gestaaktin datzelfde jaar nog medege werkt tot het sluiten van een aanzienlijke leening; zijn feitelijk geen handeldrijvende fiima laten bestaan om de onware boekingen van de Afrikaan- tche te dekken. De Proc.-generaal requireerde derhalve schuldig verklaring aan de in de akte van beschuldiging ten laste gelegde feiten en veroordeeling tot tuchthuisstraf van acht jaren, tot betaling van 108 geldboeten elk ten bedrage -van f 50 en subs. 3 dagen gevangenis voor elke boete. Adv. v. Gigch heeft in het eerste deel van zijn pleidooi vooropgezet, dat Kerdijk's verlangen om zoo spoedig mogelijk Antwerpen te verlaten en zich ter beschikking der justitie te stellen, gemis aan schuldbewustzijn verried. De advocaat trad eigenlijk als 0. M. tegen Pincoffs op, wiens sluw heden hij schetste en die een blind vertrouwen inboezemde aan allen en nog het meest aan Kerdijk, die hem als de grootste man der wereld beschouwde en die, onder zijn pressie, moest voortgaan, rekenende op de remissie, maar die zelf geen enkele valschheid heeft gepleegd, tot geen enkele valsche boeking last heeft gegeven. Het beste bewijs van Pincoffs uitsluitende schuld kon men vinden in het feit, dat èn bij de Bott. Handelsvereeniging, èn bij de gasmaatschappij èn bij de bank, bij al welke zaken Kerdijk volstrekt niet betrokken was, gelijke feiten zijn voorge komen, door wiens schuld? Door die van Pin coffs en van Pincoffs alleen. Kerdijk was er de man niet naar. Hij leefde stil en kalm voor zich heen in zijn huiselijken kring. Had hij schatten verkregen neen, hy is doodarm. Van drie nog onverzorgde zoons is er éen bij het in structie-bataljon, éen surnumerair bij do staats spoorwegen a X daags en een gaat nog school. Zonder de hulp zijner bemiddelde familie waren vrouw en kinderen aan de algemeene liefdadigheid prijs gegeven. Morgen, Zaterdag, loopt dit rechterlijk drama eindelijk af. Zlerlhzee, 27 Feb. De arrondissements rechtbank gaf heden haar vonnis in de zaken van P. C., M. C. en J. W. V., schippers, en M. S., landbouwer, allen te Stavenisse, beklaagd van het toebrengen van slagen. Zij veroordeelde den eerste en den laatste tot eene geldboete van 13. Wij vermelden deze uitspraak omdat het onbe duidend gevalletje te Stavenisse aanvankelijk den omvang eener gewichtige gebeurtenis had aange nomen, en het bij de behandeling bleek dat het veel geschaar, maar weinig wol was. Door een aantal goed geoefende gymnasten werd gisteren avond in den schouwburg alhier, onder leiding van den heer G. Keijzer, eene gym- nasiiek-uitvoering gegeven ten voordeele van de noodlijdenden door den watersnood. De voorstelling, tot bijwoning waarvan ook de weeskinderen nit beide gestichten waren nitge- noodigd, werd door een talrijk publiek bijgewoond, zoodat de commissie in de gelegenheid is eene belangrijke som voor haar menschlievend doel af te dragen. Hot zeer afwisselend programma werd uitste kend uitgevoerd, de oefeningen zoo in vrije beweging als aan de toestellen onderscheidden zich door opgewektheid, kracht en sierlpkheid, en vooral die aan de ringen, de brug, het zwevend rek, het springen en schermen pleitten voor de geoefendheid der medewerkers. Het publiek toonde zich dan ook zeer dank baar en gaf door herhaalde daverende bijvalsbe tuigingen bewijs van zijne tevredenheid. Eergisteren ochtend is het vaartuig van schipper Fieke, geladen met zelkasch in de Nieuwe Haven te Zierikzee gezonken. De schipper en zijn doch ter hebben nog een en ander van hun aan boord z'Jnden inboedel kunnen redden. Bergen op Zoom, 27 Febr. Tegen eenige hoveniers alhier, die den 20en j.l. tot laat in den nacht ongestoord langs de straten hebben mogen schreeuwen, is alsnog proces-Ver baal opgemaakt wegens het vooraf mishandelen van den landbou wer J. V., tevens onbezoldigd rljks-veldwachtér, en het zoek maken Van diens ambtspennlng. Op eene gisteren te Botterdam gehouden vergadering van 170 aandeelhouders der N. I. Gasmaatschappij, uitbrengende 1180 stemmen en vertegenwoordigende4775 aandeelen, werd benoemd tot directeur de heer B. P. van Tsselstein met 669 stemmen, terwijl op de heeren A. Serrnijs 343 en mr. M. J. E. Virnlij Verbrugge 156 stem men waren uitgebracht. Het traktement van den directeur werd op f 4000, benevens aandeel in de winst volgens de statuten, en de rooster van aftreding der commissarissen als volgt vastgesteld In 1880 de heer J. Van Vollenhoven1881 de heer Milders; 1882 de heer De Bruyn; 1883 de heer Van der Hoop en 1881 de heer Van Leede. De heer Plimsoll, die vroeger reeds heeft geijverd tegen de ongunstige voorwaarden waar onder de Engelsche zeelieden ter koopvaardij voeren, op oude schepen namelijk, die veel te zwaar geladen waren, heeft thans eene wet voor gesteld, waarbij het laden van graan, in het ruim gestort, geheel wordt verboden. Alle graan zal dan in zakken verpakt moeten zijn. Voltaire is een der eersten geweest, die het denkbeeld van vrijen handel heeft opgeworpen Het had zijne aandacht getrokken dat Engeland in de vorige eeuw van Busland het voorrecht had verkregen om zonder betaling van rechten op Archangel handel te drijven. „Misschien, voegt Voltaire erbij, is dit de wijze waarop alle volkeren met elkander handel moesten drijven" Het losweg uitgesproken denkbeeld had toen nog een langen weg af te leggen eer het in toe passing werd gebracht. Amsterdam. Het stoomschip Madura, gezagv. Jaski, vertrok heden morgen te 10 nren naar Batavia, aan boord hebbende 30 passagiers cn 60 kolonialen. 'i Gravenliage. Proces Kerdijk-Pincoffs. De advocaat mr. Van Gigch zette zijn pleidooi voort. Hij betoogde dat alle financieele aange legenheden op last van Pincoffs geschiedden. Het bestaan van opzet bij Kerdijk ontbreekt ten eene- male. Het misdrijf is uitgevoerd door den auctor intellectualis, die niet aanwezig is, namelijk door Pincoffs. Na repliek en dupliek werd de uitspraak be paald op aanstaanden Zaterdag te 11 nren. Berlijn. Prins Bismarck is wegens ongesteld heid genoodzaakt het bed te houden. De keizer had gisteren met hem een zeer langdurig onder houd. 28 Februari des morgens te 8 uren. NAMEN DEK PLAATSEN. Ba- rom. afwijk. Wind Toestand der richt. kracht lucht zee N. Shields 19.8 NW 7 bew. deining Sylt 20.8 W 6 regen kalm Hartlepool 19.6 NW betr. Swinemunde 14.1 Z 5 sEeuw Hamburg 17 8 zw 7 betr. Delfzijl 17.5WZW 3 regen Groningen. 17.0 zw 3 betr. deining Helder. 15.3 zw 5 betr. Yarmouth. w 5 bew. deining Vlissingen. 12.4 WZW 5 z. bew. Maast licht 8.8 zw 3 betr. Valentia. 5.6 NNW 4 betr. deining Portsmouth w 6 betr. hol Grisnez 10.9 WZW 5 betr. Parijs 5.9 zw 3 betr. St Mathieu 4.1 w 4 betr. Biarritz -2.5 zo 2 betr. Grootste verschil in Nederland: 's ochtends 8 urenM. 8.4 G. des namiddags: Barometer tc.Vddelburg,Graanbeurs: Corr )761 Thermometer, 27Febr. 'sav.ll u.38g>. 28 Febr. 'smorg. 8 n. 44 gr. 'smidd. 1 u. 4b gr. 's av. 5 u, 46 ar. Conventie met BeJgfïë. De overeenkomst met België betrekkelijk de verbetering van het kanaal van Gent naar Ter Neuzen en het naasten van den spoorweg van AntwerpenHollandsch Diep met den zijtak BoozendaalBreda, is hu ook aan de Nederl. kamers aangeboden. De inhoud is uit de Belgische stukken bekend. Het plan tot verbetering van het kanaal en de onmiddellijk daarmeê in verband staande werken is in hoofdzaak onveranderd gebleven, geiyk 't in de conventie van 1874 was omschreven. De kosten der verbetering komen voor Belgische rekening. De onderhoudskosten aan Nederland te vergoedeD, worden naar evenredigheid verhoogd. De toe passelijk verklaring van de Belgische spoorweg tarieven op het vervoer van goederen van en naar de haven van Ter Neuzen is vervallen, hetgeen te eer kan, omdat de thans voor den spoorweg Mechelen—Tor Neuzen geldende tarieven toch in stand blijven en bijna zeker nog gunstiger zullen worden. Wat de spoorweglijn betreft, bekend is 'tdat Nederland thans de geheele lijn, met den zijtak, krijgt voor hoogstens 6 milliocn (in afwachting van de juiste kosten der naasting), terwijl het Belgisch deel der lijn in handen van het Belgisohe gouvernement komt en dus niet bij eene vreemde maatschappij blijft. De exploitatie van de uiterlijk 1 Juli a. te naasten lijn zal de Expl. waatsch. krijgen. Dit haar daardoor verhoogde bijdrage aan den staat worden de renten verkregen voor de niet afbetaalde termijnen der koopsom, in België te betalen. De Indépendance bevat heden een Havas-tele- gram, waarin het bestaan van de ukase, welke wij gisteren aan de .V. Bott. Ct. ontleenden, wordt bevestigd. Het telegram bevat de hoofdpunten der nieuwe regeling zonder den tekst der ukase zoo uitvoerig mede te deelen als het Nederlaud- sche blad, dat zich in deze beroemen mag op eene primeur van gewicht. Generaal Melikoff heeft eene proclamatie gericht aan de inwoners der hoofdstad, waarin gewezen wordt op de verontwaardiging welke zoowel in Busland als in ganseh Europa gewekt is door de ongehoorde moordaanslagen van den laatsten tijd. De regeering heeft zich verplicht gezien krachtige maatregelen te nemen om het de maatschappij dreigende kwaad te keeren. De generaal wil do bevolking de hoop niet voorspiegelen op een onmiddellijk slagen zijner pogingen, doch hij zal niet aarzelen om de strengste maatregelen toe te passen ter bestraffing der misdaden, evenals hij bereid is de rechten en belangen der goede burgers te beschermen. Hy hoopt dat de regeering den steun zal genieten van alle brave burgers. De maatschappij heeft er belang bij om de regeering te steunen in bare pogingen om een geregelden gang in bet leven van den staat te herstellen. Dringend verzoekt hij daarom de bewoners der hoofdstad om ver trouwen te koesteren in de toekomst zonder zich van den weg te laten brengen door met kwade bedoelingen uitgestrooide geruchten. Eene dergelijke aansporing tot bedaardheid is zeker wel op hare plaats. De correspondent der Kilnische Zeitung schrijft uit St. Petersburg dat de toestand der aldaar wonende buitenlanders alles behalve aangenaam is. De mujik is vast overtuigd, dat de beweging der nihilisten nit Duitschland haar weg naar Busland heeft gevon den, en dat de verschillende aanslagen het werk zijn van buitenlanders die daarvoor Bussische huurlingen betalen. De conrauten helpen een handje mede om dat geloof bij het volk te be vestigen. „De nihilisten, schrijven zij, die zich zoover konden vergeten, zijn geene Butsen; het zijn lieden aan wie Buslands grootheid een doorn in het oog is, die Bnslands roem en macht benijden." Deze uitdrukking is door en door gemeen; hoe ook verschillende schrijvers over nihilisme deze beweging hebben beoordeeld, allen komen tot de slotsom, dat zij eene specifiek Bus sische kwaal is, die nauw samenhangt met de geschiedenis van het land en het volkskarakter. De eenige invloed nit het westen is de algemeene werking der sedert de vorige eeuw ontwikkelde vrijzinnige denkbeelden, welke door gemis aan politieke ontwikkeling bp het volk niet normaal zijn kunnen verwerkt worden en eene zekere indigestie hebben veroorzaakt. Het is echter de grootste onbillijkheid, wanneer een der groote bladen in de Russische hoofdstad aan heden- daagsche westersche invloeden de ramp van het nihilisme toeschrijft. Zij moesten integendeel aan die invloeden wat meer ruimte in de Bussische maat schappij voorberaden. De Fransche bladen houden zich sedert eene week bezig met de arrestatie te Parys van zekeren Hartmann, die door de Russische regeering voor medeplichtig gehouden wordt aan den aan slag op den keizeriyken trein te Moskou, en wiens uitlevering aan de Fransche regeering is gevraagd. Frankrijk heeft echter met Busland geen uille- veringstraetaat en zal dat vooreerst ook wel niet sluiten, wijl het Bussische stelsel van strafvordering niet aan de beschuldigden de waarborgen aanbiedt, welke tusschen beschaafde volkeren den grondslag der uitlevering van misdadigers vormen. Men neemt het dus den prefect van politie reeds zeer kwalijk dat hij op verzoek der Russische ambas sade den man heeft gevangen genomen. Als hy zonder middel van bestaan of zonder legitimee- rende papieren was, had men hem over de grenzen moeten zetten en niet gevangen houden ter instructie van eene zaak, aan welke de Franscho regeering volkomen vreemd is. De ministerraad heeft de zaak in handen van deu minister van justitie gesteld om er een juridisch advies over te erlangen. Heden over eene week moet de Fransche senaat weder een senator voor het leven benoemen, thans in plaats van den heer Crémieux. De gematigde linkerzyde, aan wie de beurt is om den republi- keinschen candidaat aan te wijzen, heeft den heer Albert Grévy gekozen. Niet ten onrechte verheft zich menige Btem tegen die candidatuur. De broeder van den president der republiek is gouverneur van Algerië, eene betrekking die zijn vollen tijd eischt. Hij zou dus het aantal sena toren vermeerderen, die Blechts nu en dan, in verloftijd, de zittingen bezoeken, en de repttbli- keinsche partij zou feiteiyk eene stem laten varen. Gróvy heeft verzekerd zooveel lust schijnt de man in de betrekking te hebben dat hij bij gewichtige stemmingen in 60 uren te Parijs

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2