Laatste bericMe 3* BÏÏITSflTLAND., Proces PincoB»-K.erd]jk. Weerkundige waarnemingen. Verkoopingen en aanbestedingen. Algemeen Overzicht. perceelen behooren; maar deel der openbare straat uitmaken. Bij bedoeld perceel nn leverde die stoep, die zich over de gansche lengte van het perceel uitstrekt, meer dan een meter breed is, en volgens de bewering van beklaagde niet door sneeuw bedekt was, een voldoende veilige passage op. Een laatste bezwaar van beklaagde was dat de vervolging tegen hem was ingesteld, ofschoon hij niet de eenige eigenaar of gebruiker en zelfs niet bet hoofd van het gezin was. Al het vorenstaande samenvattende concludeerde beklaagde tot vrijspraak, op grond dat geen overtreding had plaats gehad, en zoo onverhoopt veroordeeling mocht volgen, tot toepassing van bet minimum der boete en dan voor niet meer dan 1/4 gedeelte. In deze, zoowel als in de overige zaken, hand haafde het 0. M. zijn eisch en werd de uitspraak bepaald op Dinsdag den 2en Maart a. (Aanvulling van het telegram van gisteren.) Den Haag, 2ij Febr. De heeren van den hoogen raad konden het heden nog maar altijd niet met zich zeiven eens worden over sommige ponten in de getuigenissen van de vorige dagen. Tolkens lieten zij zich door de reeds gehoorde des- kondigen en getuigen als Van Schalkwijk, Vermeu len, Botermans en Tillemans opnieuw voorlichten, hetzij om achter het fijne te komen van de door- loopende rekening-courant tnsschen de firma Pincode en Eerdijk en de Afrikaansche, over een som van 2 milliooD, die door de directeuren in de Afr. was gestort en over een saldo, dat hun nog daaruit zou ten goede komen, omdat zij te zamen 6 ton hadden genoten; over een andere som van f 80,000, waarvoor do firma werd gedebiteerd, maar die niet in de kas is teruggekomen; over den invloed van de cijfers waar men meê is om gesprongen op de winst- en verliesrekeningover al of niet oneerlijke praktijken met den agent D'Angremont aan de Euet, in verband met ver dachte potloodstreepjes op sommige brieven en dergelijke, vooral over den handel aan de Kust en de vraag of daarmede zwendelarijen gebeurd zijn. De laatste vraag beheersehte heden dit contra dictoir debat en daarnevens het onderzoek van de private handelingen van den besch. Eerdijk. Over den handel aan de Sust zijn de getuige nissen over 't algemeen niet van dien aard om er een ongunstig licht over te werpen. Belangrijk waren in dit opzicht de verklaringen van een der getuigen a décharge, die heden gehoord werden. Maar vooraf had reeds de get. a décharge Van Schalkwijk verklaard, dat in de hoogere noteering van de factuurwaarde der goederen met 100 a 150 pet., niets vreemds is gelegen, want in rnil brachten de goederen soms wel 200 a 300 pet. op. De heer Hnijgens, chef der firma Eenrenaer en Go. te 's Hage, verklaarde echter niet te kan nen aannemen wat hij in de rekeningen gevonden hadeen gemiddelde waarde van 85 millioen aan goederen, om een omzet te verkrijgen van p. m. 3 millioen. Dat bevestigde de heer Van Schalk wijk, maar deze meende dan ook, dat de cijfers in de boeken, door den heer Hnijgens onderzocht, niet de werkelijke waarde der goederen vermelden. Juist daarin scholen de belangrijkste verval- schingen. De heer Huijgens verklaarde voorts dat er verschillende posten in de boeken zijn, die, zon der invloed te hebben op de winst- en verlies rekening, alleen ten doel hadden om het debet- en cfedit-saldo van verschillende in de boekin genoemde personen, die de bijzondere aandacht zouden trekken, te doen verdwijnen. Het doel daarvan was zeker om de nadeelige crediet- rekening gnnstiger te doen schijnen. Omtrent den eigenlijken handel hebben wij twee getnigen 3 décharge gehoord. De eerste, de heer J. Besselaar, oudste bediende der Afr. Hanielsv. was thans nog in dienst bij de liquidatoren- Hij constateerde, dat bij Eerdijk de nei ging niet bestond om de verzendiogen op te voeren of om de prijzen op te drijven. We' kocht hij soms laag in, maar dan maakte hg gebruik van den marktprijs en hield de goederen in depót, totdat zij hooger konden worden gefactureerd. Van de 150 a 160 scheeps ladingen die in 10 jaren naar de East gingen, kwamen er in 't geheel 6 ladingen terug en wanneer er te veel goed werd gezonden, dan was 't om zuiver commercieele redenen of wel tenge volge der hoogst opgewonden aanvragen van den agent Pape, die soms zooveel vroeg, dat hij het later zelf vergeten had. De heer Pape, zcide de heer Besselaar, leed altijd aan .superlatieven." Uitvoeriger nog was de heer A. A P. Jung, te Rotterdam, inspecteur ter Euste van de Afrikaansche en thans nog inspecteur bij de maatschappij. Deze bevestigde wat van de op gewondenheid en de overdrijving van den heer Pape was gezegd. Eerdijk, als hij hoorde dat de goederen onverkoopbaar waren voor den geno teerden prijs, gaf order tot verlaging. Maar goederen die oonoodig waren zond Eerdijk niet af. Te Rotterdam kon men echter niet vooral weten of er voor de bevrachte schepen geen retouren zouden to vinden zijn. De factuur-ver- hoogingen met 100, 120 en 130 pet. waren te goedertrouw en volgens de usance. De bedoeling was dat de goederen zooveel moesten opbrengen dat uit de opbrengst, na aftrek van vrachten assurantie enz., nog een zekere winst te verkrijgen zou zgn. Eon op dia wijze niet 100 pet. worden verkregen dan waren de goederen incourant. Maar niet goed vond ook deze getuige het, dat de gefactureerde winst dadelijk als zoodanig in de boeken werd gebracht. Overigens had op de straks bedoelde winstberekening ook betrekking de geïncrimineerde brief van Eerdijk aan den agent ter Euste, die door get. Vermeulen zoo compromittant werd gevonden en die ook heden weder breedvoerig ter sprake kwam, verklarende get. Jang, dat in die instructie hoegenaamd geen kwade trouw was te bespeuren. Overigens werd door de verschillende getnigen opnieuw geconstateerd, dat besch. Eerdijk zich geheel en al tot de commercieele aangelegenheden bepaalde, zonder zich met de financieele zaken ooit in te laten. Speculeeren in fondsen deed hij nooit. Get. Botermans verklaarde, dat hij zelfs een groote vijand van het spel en er bang voor was. Get. Rensburg, die aansprakelijk vennoot is in de Commanditaire Bankvereeuigingte Rotterdam, verklaarde dat Eerdijk hem nooit, voorzoover hij zich kon herinneren, over een fiuancieele transactie heeft gesproken. Mocht het een enkele maal ge weest zijn, dan werd de zaak toch door Pincoffs behandeld. Alleen kende hij de resultaten van de fiuancieele operatien, maar uit de getuige nissen bleek niet dat daarover met hem bespre kingen werden gevoerd. Dr. Van der Hoeven, sinds lOjaren huisdokter van Eerdijk geweest, verklaarde dat Eerdijk, toen hij te Antwerpen gewond lag, waarheen hij zich begeven had om zich van kant te maken en zijn fam lie de schande te besparen, daar er voor hem toch geen leven meer was, hem dokter had verzoent den officier van justitie te Rotterdam kends te geven dat hg zoo spoedig mogelijk naar Rotterdam terug wilde en dat hij zich ter be schikking van de justitie stelde. Eerdijk had den dokter toen verklaard dat hij altijd handelde onder den invloed van Pincoffs, waartegen hij zich niet durfde verzetten. Overigens verklaarde de dokter, dat Eerdijk's hnis zeer eenvoudig was ingericht en dat ook zijn levenswijze volstrekt niet weelderig was. Beide laatste punten werden meer toegelicht door get. Edward Jacobson, als kind een speel kameraad, later de intiemste huisvriend van den besch. Deze was zeer ontroerd toeu hij den heer Jacobson zag. Get. verklaarde, dat Eerdijk steeds onberispelijk man en echtgenoot was, geen speler, geen drinker, zich alleen een goede sigaar permitteerde. In huis was alles eenvoudig. Mevr. Eerdijk eischte ook niet veel voor haar toilet. Hei zilver dat in den boedel gevonden is, bestond grootendeels uit cadeaus op de zilveren brniloft. Nooit sprak zijn intieme vriend hem over financieele zaken, nooit vroeg hg (wel Pincofis herhaalde malen) om zijn deelgenootschap in de Afrikaan sche. Maar get. bemerkte weldra dat Pincoffs Eerdijk domineerde. Pincoffi permitteerde nooit dat zijn vrienden of ondergeschikten Oen andere opinie haudeu dan hij en zoodanig beheersehte Pincoffs zijn compagnon, dat get. Jacobson daar door zelfs met den eerste op gespannen voet was. Het getuigenverhoor is thans afgeloopen. lètrufyUn. Io eene gisteren avond gehouden vergadering van leden der sociëteit Dóór de Wapens Vrienden albier is besloten op 15 Maart e. k. het 25jarig bestaan dier sociëteit feestelijk te vieren, door het geven van eene soxtée gevolgd door een bal, in de groote zaal van het Schuttershof. De gisteren avond door de Werkmans ver eeniging alhier gegeven tooneelVoorstelling ten voordeele der armen heeft, na aftrek van alle onkosten, eene soui van f 38.16 opgebracht. Vrouwepolder, 27 Febr. Ons eerste bericht omtrent den brand bij den molenaar Lous, waarin gemeld werd dat de meid een blik met doove kolen in hare bedstede medegenomen had, werd in 't begin door den sedert gevangen geno men molenaar zei ven uitgtstrooid. Naar Wij verder vernemen was het huis van Lous eu zijn meubilair tij vier verschillende maatschappijen verzekerd en verkeerde hij verleden jaar in moeilijke finanC.eele omstandigheden. Jammer dat eene oude vrouw, de wed. Riemens, geheel het slachtoffer is geworden van den brand. Lous had aan haar een vertrek verhuurd, zij leefde eenvoudig van de met moeite en inspan ning verkregen spaarpenningen. Hare meubelen waren niet geassureerd. Haar geld moest zij achterlaten. Overhaast moest zij, evenals de meid, die door een raam sprong, vluchten. —Doorden Haagscben gemeenteraad is met bijna eenparige stemmen afwyzend beschikt op het verzoek van den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente en van het Genootschap tot heiliging van den Zondag om den dunr der kermis voortaan te bepalen van Maandag tot Zaterdag avond, De heer Van Tienhoven heeft Woensdag voor het eerst eene zitting van den Amsterdamschen gemeenteraad als burgemeester gepresideerd. Een bewijs dat dit werk hem nog vreemd was, gaf hij door het tegenover hem zittende raadslid Den Tex (de oud-burgemeester) herhaaldelijk toe te spreken als „Mijnheer do voorzitter," wat natuurlijk algemeen gelach veroorzaakte. Met het optreden Van mr. Cohen Staart als hoofdredacteur der Samarangsche Ctzal dit blad deu naam van Het Indisch Vaderland aan nemen. De heer Daum vervangt hem als hoofd redacteur van de Locomotief. Vanwege de Duitsche regeering waren gisteren een paar personen aan de veemarkt te Deventer om toe te zien welke grensbewoners gewoonlijk inkoopen aan de markt doen. Zoo gaat het gerncht althans. Een jong Engelsch schilder kwam in een hotel te Cette, waar hij o. a. naar mushrooms (paddestoelen) vroeg. De bediende verstond hem echter niet. De schilder neemt een stuk steenkool uit den kolenemmer en toekent een grooten champignon op den mnur. „Ahik begrijp1" roept de bediende, loopt de kamer uit en brengt den hongerigen Engelschman eenpara- pluie. Tnsschen twee sociëteiten, te Brighton en te Chichester op tiea uren afstands van elkander, zijn onlangs verscheidene partijen schaak per tele- phoon gespeeld. Kapitein Boyton, de vermaarde zwemmer, is naar men bericht, overleden aan de gevolgen der kneuzingen, die hem onlangs, bij een zijner zwem toeren in Amerika, door de raderen van een stoomboot werden toegebracht. 's Gravenhage. Proces iterdijk-Pincolfs. Bij het ondergaan van zijn verhoor was Kerdijk aanhoudend zeer aangedaan. Zijn antwoorden en het pleidooi van den advocaat mr. Van Gigch, voor zoover dit gehouden werd, kwamen hoofd zakelijk neer op het betoog dat Kerdijk onbewust de medeplichtige van Pincoffs was, die hem en allen beheersehte. Kerdijk is doodarm en volko men eerlijk en te goeder trouw. De procureur-generaal requireerde schuldig verklaring zonder verzachtende omstandigheden en veroordeeling tot eene tuchthuisstraf van acht jaren en 108 geldboeten ieder van f 50 of drie dagen subsidiaire gevangenisstraf voor elke boete. Morgen voortzetting van het pleidooi. Amsterdam. In den afgeloopen nacht is hier een vreeselijk voorval gebeurd. Zekere schilder Knuijff, die vroeger in een krankzinnigengesticht verpleegd is geworden na zijn vrouw en kind vermoord te hebben, doch daaruit hersteld ontslagen is, heeft in een aanval van waanzin zijne zuster in haar slaap dén hals afgesneden. Zij was huishoudster bij den heer Corver Hooft, lid der 2° kamer en had verzocht, daar zij niet gaarne alleen was, bij haar broeder te mogen slapen. Na de daad gepleegd te hebben, heeft de moordenaar zich zelf bij de politie aangegeven. 27 Februari (les morgens te 8 uren. NAHEN DEE PLAATSEN. Ba- roru. afwijk. Wind Toestand nor richt. kracht lucht zee N. Shields 4.6 WZW 4 bew. deining Sylt 14.8 N 6 hew. llartlepool 7.1 NW betr. kalm Swinemunde 17.5 WZW 6 bew. Hamburg 15.0WZW 2 betr. Delfzijl Ï0.1 WNW 3 1. bew. Groningen. 9.2| NW 2 z. bew. Helder. O- 6.2 NW 6 bew. deining Yarmouth. WNW 3 lew. deining Vlissingen. 4.2WNW 3 i. bew. Maast licht 5.0' W 4 z. bew. on a* 4- 4.3 WNW 4 bew. kalm Portsmouth NW 4 good deining Grisnez 2.3 WNW 4 z. bow. Parijs 1.4 WNW 1 1. bew. St Mathieu. 1.8 N 3 1. bew. Biarritz -0, zzo 4 betr. Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenV. 5.4 G. des namiddags Barometer tcM'ddelburg,Graanbeurs: Corr )758 Thermometer, 26 Febr.'sav. 11 u. 38 gi. 27 Febr. 's morg. 8 u. 36 gr. 's midd. 1 u. 43 gr. 's av. 5 n. 42 er. Heden werd in massa verpacht: het recht tot het ophalen van den beer en het reinigen van de rioolpatten en sledegoten, en het recht tot het ophalen van de asch en vnilnis in de gemeente Middelburg, voor den tijd van 7 jaren, iDgaande den 1 Mei 1880. Aangenomen door W. Daniëke, landbouwer te Middelburg, voor 1 1850 per jaar. De tegenwoordige pacht bedraagt 1475 per jaar. Heden werd aan het gebouw van het geweste lijk bestunr alhier aanbesteed: lo het maken van een peilpnt en gebouwtje voor eene registreerende peilschaal bij Bruinisse, aan het vaarwater „het Zijpe", geraamd op f 7967. Ingeschreven werd door do heerenH. G. van den Ende, te Zierikzee, voor f 9486, J. Verkuijl Quakkelaar, te Vlissingen, voor f 9443, J. van der Linde, te Zierikzee, Voor f 9300, J. Ëlenbaas, te Bruinisse, Voor f 8750 en C. Bolier, te Ërui- nitse, voor f 8488 2o het bestorten van de boorden langs het kanaal door Znid-Beveland, geraamd op f 6500. Ingeschreven werd door de heeren: I. van Male Dz., te Breskens, voor f 6300, D. Volker, te Dordrecht, voor f 5900, B. den Eiter van den Brink, te Erabbtndijke, voor 5845, L. Lnijk, te Hansweert, voor f 5750 en P. J. Visser, te Hansweert, voor 5696; en 3o het afbreken en verder opbouwen van het gebouwtje voor het registreerend getij werktuig te Brouwershaven, eu voor het plaatsen van gegoten Ijzeren buizen in den bestaauden bonten toelei- dingskoker, geraamd op /2550. Ingeschreven werd door de heeren: A. Zoeter, te Brninisse, voor f 3530, W. Ringelberg, te Duivendijke, voor f 3490, H. C. van den Ende, te Zierikzee, voor f 3395, J. Vink, te Noordgouwe, voor 3378, C. Vos, te Eikerzee, voor ƒ3288, J. Vink, te Brouwershaven, voor f 3275, C. Eappens, te Brouwershaven, voor f 2797 en A. van Bezooijen, te St. Maartensdijk, voor f 2698. Aan de Eugelsche binden wordt gemeld dat de gansche maatschappij te St. Petersburg in eene paniek verkeert. Menschen die naar de opera willen gaan en hooren dat de keizer er zal komen, laten hunne kaartjes ongebruikt liggen, wijl ze niet gaarne willen deelen in het lot, dat men verwacht dat den keizer eerstdaags moet treffen. Allerlei verhalen van bommen, die in tramrQtuigen worden gevonden, van diefstallen van ammunitie uit de rijksmagazijnen, honden de agitatie leven dig, zonder dat men altijd aan die verhalen geloof kan hechten. „Hot is onmogelijk alle lengenachtige tijdingen, die verspreid zijn, te weerspreken," seint men aan de Indépendance en dit is een der geloofwaardigste telegrammen. Eene te Botzen in Tyrol uitkomende courant verzekerde gisteren uit goede bron, dat het kas teel Stametz in Tirol, nabij Meran, den 23en dezer maand voorloopig voor drie maanden was verhuurd aan den keizer van Rusland en dat er reeds hofpersoneel is aangekomen om het kasteel voor den keizer in orde te maken, die er vroeg in de lente zou aankomen. Het belangrijkste nieuws van den dag vinden wij echter in een particulier telegram uit St. Petersburg aan de N. Roti. 6ri., waarvan wij, in afwachting eener nadere bevesti ging, den inhoud laten volgen. De keizer richtte eene ukase aan den senaat, van den volgenden inhoud.* 1. In het vaste voornemen om een einde te maken aan de aanslagen der boosdoeners, welke zonder ophouden ia de laatste dagen worden herhaald, en die ten doel hebben de orde in het bestuur en de maatschappij van Rusland te verstoren, hebben wy goedgevonden te Peters burg in te stellen een opper-coraite', dat moet strekken tot waarborg voor de veiligheid van het rijk en de openbare rust. 2. Dit opper-comité bestaat uit een voorzitter en uit leden, door dien president zelf gekozen. 3. Tot voorzitter is benoemd de tijdelijke gouverneur- generaal van Charkow, de aide-de-camp, generaal en lid van den rijksraad, graaf Loris Melikoff, met behoud der genoemde function. 4. De leden van dit comité tvörden gekozen dóór den voorzitter, die, behalve dit, het recht beeft aan het comité ieder toe te voegen, die noodig en nuttig is. 5. Teneinde meer macht te geven aan alle léden vatt dit comité kennen wij aan den voorzitter de rechten toe a. van prefect van Petersburg en omstrekende tegen woordige prefect is aan hem ondergeschikt; aummieï vonnis te vellen in alle tegenwoordige processen te Peters- burg en eldersc. alle overige prefecten van het rijk zijn aan hem ondergeschikt. 6. De gouverneurs-generaal, gouverneurs en prefecten zijn verplicht onmiddellijk alle bevelen van den voorzitter uit te voeren, ook de militaire gouverneurs niet uitge zonderd. 7. Alle ministers zijn verplicht hem te helpen en te steunen. 8. De voorzitter heeft het recht zich onmiddellijk tot ons te wenden om onze bevelen te vragen. 9. Wij geven het recht aan den voorzitter om te nemen alle maatregelen, te doen alle stappen, noodzakelijk door hem geoordeeld voor den waarborg van de orde in het rijk en Van de openbare rust, in geheel Petersburg en geheel het rijk, en om te straffen in geval die maat regelen niet worden uitgevoerd, naar zijn goedvinden. 10. Alle bevelen, door den voorzitter gegeven, moeten worden opgevolgd door ieder Russisch onderdaan, en kunnen niet worden opgeheven dan door hemzelf of door een keizerlijke ukase. 11. Door onze ukase van heden is de ukase van 5 April 1879, waarby wy een tijdelyk gouverneur-generaal van Petersburg benoemd hebben, ingetrokken. De inhoud dezer ukase in het algemeen ge steld dat zij werkelijk is of zal worden uitge vaardigd bewijst dat in beginsel de Russische regeering heil blijft zien in repressieve maatregelen tegen de nihilisten. Zoo zij door geene andere maatregelen vergezeld of gevolgd wordt, mag men aannemen, dat de regeering op de maatschappelijke kwaal de uitsluitende therapie der onderdrukking wil toepassen. De macht aan graaf Melikoff gegeven is die eener militaire dictatuur, alleen onder toezicht van den keizer uitgeoefend. De leden van het comité hebben géenerlei macht, alle politie-en rechtsmacht trekt zich samen in den voorzitter, fiet gemeene strafrecht is geschorst wat de politieke 6n alle tégen de bepalingen van den dictator te bedrijven misdrijven aangaat.

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2