Laatste berichten. Hertogenbosch jhr. mr. F. X. Verbeijen, thans rechter in die rechtbank. pensioenen. Op pensioen gesteld do kapitein- lnitenant ter zee W. J. Adams, ter zake van in endoor den dienst ontstane lichaamsgebreken, onder toekenning: van een jaarlijksch pensioen van /1800; en eene verhooging van dat pensioen, van 825 's jaars, voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen; makine. Bevorderd tot kapitein-luitenant ter zee, de lnit. t. z. 1ste kl. J. H. Commijsen tot luit. t. z. 1ste kl., de lnit. ter zee 2de kl W. G. van Nes. posterijen. Benoemd tot commies der poste rijen van de vierde klasse H. B. Nienwenhois en A. G. Boekwijt, thans surnumerair der posterijen- Onderwijs. Het in ons nommer van 25 dezer vermelde eervol ontslag van den heer mr. C. J. Pické als schoolopziezer in het eerste schooldistrict van Zeeland, gaat in met 1 April 1880. De redenen, die tot ontbinding der afdeeling Deventer van Volksonderwijs hebben geleid, zijn de volgende vooreerst omdat na het tot stand komen van de nieuwe wet op het lager onderwijs de zorg voor deze zaak van zelve bij het ver scherpte rijkstoezicht bernst, voorts omdat wat er voor eene vereeniging als deze te doen overblijft grootendeels tot den werkkring behoort van de Maatschappij tot Nul van 't Algemeen, en eindelijk omdat het niet dan gewenscht kan zijn het aan tal vereenigingen in te krimpen, waar dit zonder schade voor de ontwikkeling van het volk ge schieden kan. De kas der afdeeling zal worden geschonken aan het Nut, ten behoeve der commissie ter bestrijding van het schoolverzuim. Marine en leger. Het huldeblijk van het leger ia gisteren morgen aan Z. M. den koning aangeboden door den ontwerper, tevens lid der commissie, den majoor- ingenieur Gijsberti Hodenpijl. Het monument was opgesteld aan de achterzijde van de groote vesti bule van het koninklijk paleis in den Haag. Geen van de andere leden der commissie was bij de aanbieding tegenwoordig. Rbd Rechtszaken. Proces Pincoffs—H.erd{fk. (Aanvulling van het telegram van gisteren.) Den Kaag, 25 Febr. Het hoofdmoment van de terechtzitting van heden ligt geheel in het laatste gedeelte. De verklaringen van den tienden getuige, A. J. Tiiiemans, boekhouder bij de A(r. Hv. komen neder op een herhaling van de uit het getuigenis van den gotnige Botermana gebleken feiten. Botermans was de mandataris van Fincoifs, Tiiie mans de uitvoerder der aanwijzingen van Boter mans, Pincoffs vóór en Pincoffs na, en Kerdijk op den achtergrond. Tiiiemans genoot als boek houder en correspondent in het laatste jaar 4000, bemoeide zich eigenlijk persoonlijk met den loop der zaken niet, boekte op last onregelmatigheden en liet, toen 't op den décharge-biiei aankwam, ook Botermans voor zich handelenzoo kwam 't, dat hij advocaat Van Gich niet kon bevredigen op diens vraag om herhaling der in de instructie afgelegde verklaring, dat toen de brief geschreven werd, Kerdijk met het hoofd in de handen zit; alleen meende de heer Tiiiemans zich ten slotte te kunnen herinneren, dat Kerdijk zeer bedrukt het hoofd schudde toen de brief van 1 Juli 1877 werd voorgelezen en overhandigd. Mr.VsnGigch scheen hieraan veel gewicht te hechten. Toen do zaken marcheerden bestond echter, voor zoover de heer Tiiiemans weet, de beste harmonietnsschen voorname dame, die mij hier niet durfde toespre ken, toen ik in baar tegenwoordigheid beleedigd. werdvoor mij zijt gij alleen de Christa, die hier op dit oogenblik voor mij ataat, die ik lief heb, met de eerste, reine liefde mijns hartenvan wie ik niet vraag is zij schoon, geestig, voornaam of rijk, want het is mij genoeg dat zij Uhrista is, en ik weet dat ik betgeen ik voor haar gevoeg slechts eenmaal kan gevoelen." „Hendrik!" stamelde het jonge meisje en wilde zich tot haar tante wenden, daar zij geen van beiden gemerkt hadden dat deze zich stil ver wijderd had. Hendrik kwam nog een schrede nader en sprak „Hoor mij ten eindeIk wil ook niet tegen deze liefde strijden, ik wil niet beproeven haar te dooden, want zij is mijn eenige, mijn grootste schat, mijn geluk en mijn smart, de wegwijzer voor mijn leven; maar dat wil ik u beloven, ik zal haar verbergen voor de geheele wereld en het allereerst voor u en haar nooit weder door woord, noch blik verraden. En nu bied ik n, gelijk gij mij gedaan hebt, de baud fier vriendschap aan. Durft gij het wagen, Christa, geef mij dan de hand.'' Zij vatte zijn hand niet, maar bracht de hare aan haar voorhoofd, terwijl de tranen langs hare wangen vloeiden. Hendrik wachtte heel lang of zij zijne hand zon aannemen. Eindelijk fluisterde zij„Ik kan de beide directeuren. Overigens was, ook volgens de verklaringen van dezen getuige, Pincoifs in alles de man. Tiiiemans zat altijd alleen en nooit, naar hij zich herinnert, is Kerdijk bij hem geweest om over iets in de boeken te spreken. Ook met den getnige Tiiiemans werden door den hoogen raad al de boeken en valsche posten geverifieerd. Bij het bespreken van de daarbij gegeven aan wijzingen werd ook get. Botermans weder geroepen en verklaarde hij, dat de in de boeken vermelde accepten, die aan de Rott. Bank gegeven zijn, wel eens werden gemaakt en op het einde des jaars aan de Bonk verstrekt. Spoedig kwamen zij daarna echter weder terng en bleven op het kantoor. Zij werden dan weder afgeschreven. De accepten bestonden dus werkelijk, doch wat beteekent een promesse zonder de bedoeling die te betalen vroeg de getuige. Overigens werd nogmaals geconstateerd dat de last tot de valsche boekingen altijd door Pincoffs was gegeven. Het tweede deel der zitting was gewijd aan het verhoor van den heer C. W. Vermeulen, chef- boekhonder van de bijbaDk der Ned. Bank te Botterdam, die ook als deskundige werd gehoord op grond van een door hem in de instructie over gelegd rapport, welks voorlezing anderhalf uur duurde en waarvan de conclnsie indertijd in de akte van beschuldiging werd vermeld. De verklaringen van den heer Vermeulen waren zeer scherp en lokten later een schier heftigen twist nit tusschen hem, don advocaat- en getuige Botermans. Al dadelijk vestigde de heer Vermeulen de aandacht op afzonderlijke staten, waarop de val sche boekingen uit het grootboek waren geme moreerd. Tiiiemans verklaarde evenwel dat die staten nooit onder de oogen van Kerdijk zijn geweest. Voorts werden de gevonden potlood-aanteeke- ningen ter sprake gebracht, waarop cijfers voor komen, die schenen te moeten strekken om te komen tot een dividend van 7 pet. (in 1874). Kerdijk herkende natuurlijk zijn hand, maar wat de aanleekeningen beduidden wist hij zelf'niet. Hij scheen ze gedachteloos geschreven te hebben onder dictée van Pincoffs, „die, op zijn kantoor stoel gezeten, met de voeten op een anderen stoel, de sigaar in den mond, de pen in de hand, in de boeken werkende, dan wel eens zei „Och Henri schrijf dit of dat eens op." Henri voldeed daar aan werktuigelijk, maar of die cijfers dan be trekking hadden tot de balans of tot het dividend, dat weet hij niet. De heer Vermeulen had in zijn rapport gezegd, dat ook Kerdijk ongeveer 6 ton had genoten. Maar wat was hier nu van Die vraag van den advocaat lokte den twist nit. Getuige Vermeulen meent, dat die som nit de Afrikaansehe in de zakken van de beide directeuren verdween; Botermans hield stokstijf vast, dat men hier eenvoudig had te denkon aan een rekening-courant tusschen de firma en de Vereeniging. Kerdijk en Pincoffs hebben werkelijk 31 a f 34,000 geno ten, maar wat verder uit de kas der Afrikaan- sche is genomen, strekte eenvoudig tot debi- teering van de beide directeuren, als firmanten bniten hun qualiteit. De Afikaansche en de firma waren in zoover feitelijk éen. Over en weder werden de Afrik, en de firma gedebiteerd of ge crediteerd voor bepaalde sommen, die niet toj het eigenlijk inkomen van de directeuren behoor den; maar getnige Vermeulen hield ten slotte aan zijn slotsom vast, dat, hoe 't ook zij, de genoemde som uit de Afrikaansehe is genomen en emit is verdwenen. Adv. Van Gigch kwam toen nog eens terng op de qnaestie van het geheim schritt. De heer Vermeulen was in zijn rapport tot de conclusie gekomen dat de steller der cijters en de schrijver van het geheim schrift in het geheim betrokken moeten zijn geweest, of daarbij belang moeten hebben gehad. Bleef hij bij die conclusie Ja, uw hand niet aannemen," en liet er schielijk opvolgen, als vreesde zij hem te beleedigen „Zoó niet Hendrik's gemoed dobberde tusschen hoop en vrees en hij vioeg zacht. „Dus moeten wij scheiden, Christa maar die woorden klonken als een blijde hoop. „Verlaat mij niet, Hendrikriep het meisje. „Ik kan mij mijn kindsheid niet voorstellen zonder n, en ik zon niet weten hoe ik zon moeten leven, als ik n niet had." Zij verborg weenend haar gelaat aan zijn horst en hij sloot haar zacht in zijno armen. Ondertusschen Was (ante weer heel stil binnen gekomen, daar het haar toch wat heel lang dunrde. Zij wilde nu eigenlijk met een grap laten hooren dat zij er weer wasmaar daarvoor moest zij eerst hare tranen afdrogen en als zij met het eene oog klaar was begon zij met het andere weer te schreien. Eindelijk gingen do twee gelieven naar haar toemaar zij liet hen niet aan het woord komen en riep nit. „Mij behoeft gij niets te zeggen, ik wist al lang waar het op neer zou komen. Met mijn broeder zullen wij nog wat te stellen hebben, maar laat dat maar aan mij over. Hij zal eindelijk ook wel inzien dat hier niets tegen te doen is." EINDE. antwoordde de heer Vermeulen. Deze grondde die uitBpraak op het gisteren vermelde briefje van Kerdijk aan den agent ter kuste. Maar get. Van Schalkwijk, nu weder geroepen, sprak den heer Vermeulen tegen. Van Schalkwijk blijft volhouden dat men hier alleen aan een prijs-limiet te denken heeft en om ten overvloede de onjuist heid der bewering van den heer Vermeulen te bewijzen, alsof Kerdijk met den agent (den heer d'Angremont) zon hebben geconspireerd, had de heer Van Schalkwijk zich nit Suriname door den president van de hurinaamsche Bank doen teie- grapheeren, dat men in Suriname een opzettelijk onderzoek had ingesteld en daaruit was gebleken dat er volstrekt geen aanleiding bestond om terug te komen op de benoeming van den heer d'Angremont tot een betrekking bij de Surinaamsche Bank. Van knoeierij was hoegenaamd niets ge bleken en de beweerde conspiratie heeft dus niet bestaan, deed de advocaat opmerken. Kerdijk, die, zooals vroeger gezegd is, her haaldelijk aan de „conferentien" voor de tafel van den hoogen raad deelneemt, ging nu weder zitten, maar werd door zijn gavocl zoodanig overstelpt, dat hij in tranen losbarstte. Hij her stelde zich spoedig. Nog een ernstige gedachtenwisseling had aan 't einde der zitting (die tot 44 uur voortduurde) plaats. De noteering van de factnurwaarde der goederen kwam nogmaals ter sprake, in verband met het winstcijfer. Get. Botermans werd hier wederom door get. Vermeulen eenigszins in de engte gedreven. Botermans plaatste zich op tweeërlei standpunt: het eene als chef-de-bureau van de Afrikaansehe, als hoedanig hij nietaikeurde een prijsberekening naar de fictieve factuurwaarde, op welker realiseeriQg men immers altijd rekende, en het andere standpunt als particulier, als hoe danig hij zich niet wilde uitlaten. Baadsheer De Pinto meende echter, dat hij juist als parti culier getuige voor den raad stond en als zoo danig de vraag moest beantwoorden of er wer kelijk in 1871, in 1872, in 1873 winst was behaald. Zóo gesteld kon Botermans de vraag niet beant woorden. Ook get. Van Schalkwijk verklaarde, dat als die faetuurwaarde tot grondslag voor de winst- en verliesrekening strekte, hij de han delwijze formeel moest afkeuren. Adv. v. Gigch deed evenwel opmerken, dat, blijkens de notulen der commissarissen-vergaderingen, de heer Mees in 1874 ook reeds de tegenwerpingen had ge maakt, die de heer Vermeulen thans tot een punt van aanklacht maakte, maar dat commissarissen toen hebben bernst in de te dezer zake door Pincoffs gegeven inlichtingen, zoodat dit met hun medeweten en stilzwijgende goedkeuring is ge schied. Donderdag voortzetting. Als de behandeling Zaterdag afloopt, zal het vlug zijn. Zierikzcc, 25 Febr. Door het kantongerecht alhier zijn heden veroordeeld 3 personen elk in eene geldboete van ƒ5, vijf elk in eene geldboete van 2 en 1 persoon in 2 geldboeten van f5 en f 2, wegens het als geaffecteerden bij de brand weer zonder wettige redenen afwezig blijven bij do onlangs plaats gehad hebbende branden. Gisteren werden voor het gerechtshot te 's Hage, kamer van burgerlijke zaken, gevoerd de pleidooien in de zaak van In 't Veld, app., ca. Crockaert en Blondeau, geïut. en Van den Bussche, mede-geïnt. Het geschil betrof het niet-opleveren aan den app. van aan de geïnt. Crockaert en Blondeau, beiden te Brnssel woonachtig, toebehoorende landerijen, welke door den mede-geïnt. in zijn qualiteit van rentmeester van genoemde heeren aan den app. verhuurd, doch bevondeD waren, voor de bestem ming welke app. er aan wilde geven, te veel te zijn doorweekt, waarom ze aan anderen, ter bebouwing met een ander product, waren afge staan. Voor deze handeling eischte de tegen woordige app. schadevergoeding, welke hem door de rechtbank te Middelburg werd ontzegd, terwijl hij bovendien nog in de kosten van het geding alsmede in die van de vrij waring, waartoe de tegen woordige geïnt. door den mede-geïnt. in eerste instantie geroepen was, werd veroordeeld. De advocaat van app., mr. Van Hoek, te Middelburg, kwam zoowel tegen het interlocutoir als tegen het eindvonnis op, en concludeerde tot vernietiging van de vonnissen a quo. Als advocaat van den geïnt., trad op mr. S. van Houten, die de motieven van zijn ambtgenoot bestreed en op de bevestiging van het vonnis aandrong. Na re- en dupliek bepaalde het hof de nitspraak op 5 April a. s. (Dbl.) Het is de Vlissingsche politie gelukt den peiBOon die eenige dagen geleden eenige kippen op de hofstede Groot Lammerenlurgonder Kou- dekerke, heeft ontvreemd, op te sporen en aan te houden. Uit de door de kolenvereeniging Eendracht maakt macht te Ellewoutsdijk gedane eerste reke ning over het boekjaar 1879—80 bleek dat ont vangen was f 189-3.16 en uitgegeven f 1518.63, zoodat de rekening een goed slot van 377.52 opleverde. De vereeniging telt 132 leden. De tonnenlegger J. vanBeverenteBrninisse, die den 12 November 11. bij stormweder onder Oude Tonge een man uit het want van een gezonken tjalk verlost heeftontving dezer dagen van een onbekende een eigenaardig bewijs van ingenomen heid met die daad. Uit Zevenbergen namelijk werd hem een prachtige Hollandsche vlag toege. zonden, waarop deze woorden vermeld zijn „Herinnering aan het heldenfeit van J. van Beveren op 12 November 1879." Het volgende jenever tafereel a la Hogarth wordt uit Hoorn gemeld. Toen Maandag namiddag 2 nren de brave overleden moeder van twee jeugdige kinderen ter begrafenis de deur zou uit gedragen worden, kwam de beschonken echt genoot juist de deur in. De f 142, uit het begratenisfonds ontvangen, misten alzoo gedeelte- lijk hun bestemming. Terwijl de lijkBtoet, zonder den echtgenoot, grafwaarts ging, verzamelde zich voor het sterfhuis een verontwaardigd publiek. Omtrent den brand die gisteren nacht bij den molenaar Lonws te Vrouwepoider is uitge broken vernemen wij dat het blik met doove kolen, waardoor de brand zon ontstaan zijn, niet op de bedsteêplank maar bij de kachel in de nabijheid van de bedstede geplaatst was. Het verbrande was bij verschillende maatschap - pijen tot hooge bedragen verzekerd. Gisteren is de bewoner, onder verdenking van brandstichting, gearresteerd en naar het hnis van arrest alhier overgebracht, terwijl heden mid dag de justitie naar Vrouwepoider is vertrokken. De heer Chesnelong, de clericale Fransche senator, die in eene lange redevoering Maandag de wet op de vrijheid van hooger onderwijs bestreed, is vroe ger koopman in hammen en saucijzen geweest, en deze omstandigheid geeft de Fransche republikeinen nogal eens aanleiding een loopje met dien volks vertegenwoordiger te nemen. De Rappel zegt dat een der varkens van de Marchê de la Villette het volgende epigram aan den redenaar heeft gezon den Nous, les petite cochons que de sa main humaine II engraissa jadis, alors qn' il était blond. Nous aimerons toujours mieui les fruits d' uulongchêue Que les discours qui sont les fruits d'un Chesnelong. 's Ctravenhage. Proces Kerd(]k-Pincoffs. Het getuigenverhoor werd voortgezet. De deskundige M. Hnygens lichtte zijn rapport too en verklaarde o. a. dat do boekhouders de catastrophe moesten hebben zien aankomen en de directeuren overtuigd motsten wezen dat de commissarissen nooit een oog in de boeken Bloegen. De getuigen d décharge Bensburg en Besselaar verklaarden dat in financieeio transactiën altijd Pincoffs handelde. Besselaar, die nog werkzaam is bij de Afrikaansehe als oudste bediende, zeide dat het hem altijd gebleken is dat de zendingen naar de Kust op gezonde handels- motieven berustten. In tien jaren zijn van 160 BChepeu een zestal teruggekomengeschiedde er overvoer, dan was dat de schuld van den agent Pape, die de aanvragen om goederen deed. De getuigen dr. Van der Hoeven en Edward Jacobson legden zeer gunstige getuigenissen af omtrent de particuliere levenswijze van Kerdijk. Laatstge noemde verklaarde dat Pincoffs hem geheel beheerschte. Amsterdam. Het stoomschip Voorwaarts, gezagv. Ankes, kwam hedenmorgen van Batavia te IJmuiden binnen, zat daar een paar nren aan den grond en stoomde naar Amsterdam op, waar het heden nog zal aankomen als de reis door het kanaal voorspoedig is. Petersburg. Onder voorzitterschap van generaal Melikoff is een comité ingesteld, met hoog gezag en uitgebreide volmacht om alle revolutio naire woelingen krachtig te bedwingen. Tweede kamer. De heer Nijst werd beëedigd als lid der kamer. Ingekomen is de conventie met België betreffende het kanaal Ter NeuzenGent. Op de interpellatie van den heer Schimmelpen- ninck van der Oije over den Horstermeerpolder antwoordde de regeering dat de belangen der defensie zich verzetten tegen de vergunning tot afzonderlijke drooglegging, vooral als antecedent voor andere polders. Op verzoek van den heer Van Kerkwijk werd door den minister van buitenl. zaken overgelegd de briefwisseling met den heer Blochausen naar aanleiding van het tractaat met Luxemburg. Maandag zijn eenigo ondergeschikte wetsont werpen aan de orde gesteld. Verkoopingen en aanbestedingen. Te Biggekerke werd op Dinsdag 11. in het openbaar verkocht: 41 aren weiland, liggende in de gemeente Big gekerke, voor /700. 54 a. 92 ca. weiland en sprink, aldaar, voor f930. 59 a. 99 ca. weiland en sprink, liggende in de gemeente Koudekerke, voor f 901. 34 a. 61 ca. bouwland en sprink, aldaar, voor 656. 44 a. 10 ca. bouwland, aldaar, voor f 710. Gisteren werden te Nieuw- en Sint Joosland in het openbaar verkocht Een woonhuis en eti, met schaar en tnin, in de gemeente Nieuw- en Sint Joosland, op het dorp, gemerkt A no. 109, groot 2 a. 9 ca., voor f 2141.

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2