1880. 188Ö.1 N°. '49. 123e Jaargang? Vrijdag 27 Februari. ;helde. 161, Schelde. FEUILLETON. met hun ver jan alle soorten fEN, WIEGEN, liviele bediening MENSTBODE DEN BOEK. IDE benoodigd. 'bobe die goed rk verrichten, en 1 benoodigd, tegen OON. HEN8T. gen vv. 1.5; nm. 1, 3,30, 7. (in plaats van 1 uur, 2,30, 5, 8. ienst ROTTERDAM. |r. en Maart. i rotterdam hg 27'morg. 10,n. Id- 1 11,-, psd. 3 10, io,-„ dag 8 midd. 12, lag 9 'smorg. 9, tsd.10 9,— d. m. 3.20. 3.50. FRIJDAG. brm. «5 15 30 |30 en 12. - 12.30 ZATEE DAG voorm. 7.45 8.15 10.30 11.— iren en 3.4& te 113.50 en h. V. m 1.15 en 3.45 1.45 4.15 )AG, WOENSDAG en ZATEKDAO. 7.30 nam. 3. 8.— 3.30 10.30 U.- 6.midd. 12.— 6 30 nam. 12.80 \jk 2 uren op 5.87 6.38 *4.45 *5.59 *6.40 •7.57 9.6 9.15 6.50 6.20 7.52 8.45 9.12 10.18 10.41 10.50 11. 7.15 10.66 8.50 6.50 10.40 6.10 8.6 11.50 7.80 8.55 12.40 8.80 9.15 1.8 8.40 9.80 1.20 8.U 1IDDELBIIRGSCHE COURANT. Kt blad vereohijnt dagelijks! met nitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien: 20 Cent per regel. Geboorte-* Trouw-, Doodberiohten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte! Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G. L. Davbe en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jonis. Middelburg 26 Februari. De goedkeuring der BelgischNederlandsche conventie betreffende de verbetering van het kanaal naar Ter Neuzen en den aankoop van den spoorweg AntwerpenRotterdam, heeft, gelijk ons gisteren reeds per telegraaf gemeld werd, in de Belgische kamer zonder langdurige beraad slaging plaats gehad. Een oogenblik kwam de plaatselijke naijver, welke ten aanzien van dit onderwerp tusschen Antwerpen en Gent be staat, in het debat boven, doch het was een naijver, die, zooals onze Brnsselsche correspon dent ons schrijft, zich ditmaal onder bloemen van welwillendheid en vriendschap trachtte te ver schuilen. De oud-minister van openbare werken, de heer Beernaert, vroeg eerst eenige inlichtingen. Hoe staat het met den aanleg der spoorweglijn Ant werpenWoensdrecht Toen de heer Beernaert aftrad, waren de ontwerpen voor dien spoorweg gereed. Sedert heeft men ér niets meer aan ge daan. Blijft nu de Grand Central ermede heiast of gaat de verplichting tot aanleg over op den staat? De minister van buitenlandsche zaken antwoordde dat de verplichting van den Grand- Central tot aanleg van den spoorweg naar Woens drecht onveranderd bleef. Voorts gaf de minister nog eenige inlichting omtrent den maximum- koopprijs van zes millioen gulden voor de Neder landsche gedeelten van den spoorweg Antwerpen— Rotterdam. Die koopprijs, zeide de heer Frère, is uitsluitend gebaseerd op de bepalingen van het cahier des charges en zal naar de netto opbrengst van den spoorweg berekend worden, zoodat de Belgische staat er altijd zijn rente van trekken zal en dus niet veel risico loopt. Met den heer De Decker kwam Antwerpen aan woord. Hij begon met te verzekeren dat Ant werpen niet jaloerech is op Gent en dat ieder verstandig Antwerpenaar begrijpt, dat Ter Neuzen geen ernstig mededinger kan zijn voor de haven van Antwerpen. Dit nam niet weg dat hij zich tegen deze conventie zou verzetten, dewijl hij die niet minder nadeelig voor Belgie achtte dan die van 1873, welke de kamer verworpen heeft. Dit gevoelen is gegrond: 1° op eene bepaling in de overeen komst, waardoor Nederland in staat wordt gesteld het vervoer van Belgische producten op de lijn AntwerpenRotterdam door de tarieven te be moeilijken 2° op de raming van den koopprijs, die naar zijne meening eer 25 millioen franken dan 6 millioen gulden bedragen zal; 3» op het overlaten van den aanleg van den spoorweg naar Woensdrecht aan den Grand Central. Dat was, Novelle van G. ZU PUDLITZ. IX. Christa zag hem verwonderd aan. Was dat Hendrik die zóo tot haar sprak „Vergeef mij", stamelde zij, „ik zou u anders geantwoord hebben, indien gij niet hadt afgesneden wat ik u wilde zeggen. Ik had u zoo gaarne bedankt voor het geen gij voor hem geweest zijt, maar dan hadt gij mij zelf moeten berichten hoe hij gestorven ^as. Dat bad ik u nog gevraagd; maar gij Bchreeft alleen aan tante, ten bewijze dat gij van toij geen antwoord verlangdet. Nog meer. Uw lerens wij ze, uw geheele maatschappelijke positie 18 eensklaps veranderd, sedert wij elkaar voor het laatst gezien hebben; had nu onze oude vriendschap, de hartelijke deelneming die ik u getoonde toen wij elkaar zoo onverwachts weer meende de heer De Decker, even goed alsof men het op den Griekscheü kalender schreef. Voor Antwerpen is dit uitstel zeer nadeelig, vooral met het oog op het gevaar, dat deze stad reeds door den spoorweg van Vlissingen naar Duitach- land bedreigt. De Antwerpsche afgevaardigde sprak, in ver band tot deze laatste opmerking, ook over de verzanding van de Schelde, over het nadeel dat de rivier zou lijden door de water-aftapping in het Ter Neuzensche kanaal, dat hij daarom liever uit de Beneden-Schelde gevoed zou willen zien, en over de noodzakelijke afschaffing der vuur- en bakengelden, welke hij bij amendement zou voorstellen. Dit amendement kwam echter, tengevolge eener door den minister ondersteunde opmerking van den voorzitter, niet in stemming, als niet behoo- rende tot de tbans in behandeling zijnde Neuzen sche conventie. De slotsom van den heer De Decker was, dat deze overeenkomst even nadeelig is als de vorige en dat de aankoop van den spoorweg naar Rotterdam geheel in 't voordeel van Nederland, maar une fort mauvaise affaire voor België is. De antwoorden der ministers op de aanmerkin gen van den heer De Decker hadden niet veel om 'tlijf, daar zij hem ten aanzien der meeste speciale punten naar de beraadslaging over de staatsbegrooting verwezen. De minister Frère wees erop dat een voordeel van deze overeen komst boven de vorige is, dat de vroeger aan Ter Neuzen toegekende gelijkstelling met de Belgische havens, wat de spoorwegtarieven be treft, thans niet verleend wordt. De heer De Decker bracht hiertegen in dat dit hetzelfde bleef, daar de Nederlandsche regeering de toe zegging verkregen heeft, dat de tarieven voor Ter Neuzen onveranderd zullen blijven; doch de minister hernam dat het verschil hierin gelegen is, dat de Belgische regeering nu vrij is om in deze naar haar eigen inzichten te handelen, ter wijl zij vroeger eene stellige verplichting op zich genomen had. De heer Willequet, rapporteur van het wets ontwerp, deelde ten aanzien van het water- bezwaar nog mede dat voor de voeding van het kanaal niet meer dan het 30,000ste deel der hoe veelheid water benoodigd is, welke dagelijks naar Antwerpen stroomt. Wanneer men hierin bezwaar zag, dan mocht er ook wel een water-meter geplaatst worden bij elke fabriek, die water uit de Schelde haalt. Onze lezers hebben onder onze Laatste berichten van gisteren reeds kunnen zien dat de conventie met 83 tegen 6 stemmen goedgekeurd en het amendementDe Decker betreffende de ton- en vuurgelden, gelijk voorzien werd, door middel der prealabele quaestie ter zijde gesteld is. ontmoetten, niet verdiend dat gij mij met een paar regels die gelukkige wending in uw lot mededeeldet Val mg niet in de rede ik moet zeggen wat ik op het hart heb, dadelijk nu ik u wederzie, want het heeft mij al dien tijd ge hinderd, dat voel ik en ik kan tegenover u slechts éen toon aanslaan, die niet verkeerd ver staan kan worden en dat is volkomen openhartig heid. Gij zegt dat ik u leed gedaan heb, dat kan ik ook tot u zeggenwant ik wacht nog op een welkomstgroet, dien ik niet alleen verwachten mocht van mgn ouden speelmakker, maar ook van den man, wien ik mijn vriendschap heb aan geboden, die hg evenwel heeft afgeslagen." Hendrik sloeg de oogen neder en zei: „Gij Christa, de gevierde, voorname dame, die in de hoogste kringen verkeert en gehuldigd wordt, kunt u de gevoelens niet voorstellen van een man, wien het noodlot de positie ontnam, waarin hij grootgebracht werdwant alles wat hij daar mede verloor, hoe onbeduidend op zichzelf ook, komt hem die het bezit, voor als iets dat van zelf spreekt; maar hem, die het missen moet maakt het wantrouwig en dwingt het om eenzelvig te worden. Zooals ik zeg, kunt u dat niet voorstellenen ik heb dit zelf eerst goed leeren inzien, nadat mijn lot plotseling zulk een gelukkige verandering had ondergaan. Toen gij mg op dien dag, waarop ik het voorrecht had van u ter zijde te staan, uw vriendschap aan- Belangstellenden in opvoeding en onderwijs worden herinnerd aan de voordracht, welke morgen (Vrijdag) avond in het Schuttershof alhier gehouden za? worden over„de waarde en den aard van handenarbeid, als opvoedingsmiddel voor kinderen," door den heer A. Groeneveld, leeraar te Rotterdam. Men zal zich herinneren dat deze spreker, na in Noorwegen de aldaar met goed gevolg ingevoerde cursussen van handenarbeid bestudeerd te hebben, op initiatief der vereeniging Volksonderwijs zelf te Rotterdam een cursus voor dien tak van onderwijs voor onderwijzers geopend heeft. Het geldt hier dus een nieuwen belangrijk onderwerp, door een uitnemend deskundige in te leiden en te behandelen. De Middelburgsche aideeling der Vereeniging ter bevordering van Fabriek- en Handwerksnijverheid aan welker goede zorgen wij deze voordracht danken, heeft den toegang niet slechts opengesteld voor hare leden, maar ook tegen den on beduiden den entréeprijs van 25 cent, waarvoor kaarten bij de firma Altorffer tot heden verkrijgbaar zijn, voor belangstellende niet-leden. Een druk bezoek is dus zeker te verwachten» De regeering heeft van den heer L. Overman, predikant te Spijkenisse, ten geschenke ontvangen voor een der rijksbibliotheken een handschrift deels in de Arabische en deels in de Atjehsche taal gesteld, afkomstig van een inSamalangan gesneuvelden priester uit Atjeh. De spaarbank te 's Gravenhage bezat op 1 Jan. 1880 een fonds van f 825,856, tegen eene schuld aan de inleggers van f 749Ï863. In het afgeloopen jaar zijn door de bemoeiingen van VoUsondeiicijs de spaarbanken op de Haagache openbare scholen ingevoerd. Door 557 kinderen werd f 3774 in gebracht, terwijl slechts 17 boekjes, tot een bedrag van f 113 werden ingetrokken. Door tU8Schenkomst der post ontving de spaarbank dit jaar f 2453, van 53 inleggers. Volgens het in de Maandagavond gehouden vergadering van het departement Goes der Maat- schappij tot Flut van H Algemeen vastgesteld reglement voor de op te richten bewaarplaats van kleine kinderen, zal deze toegankelijk zijn voor kinderen van gehuwde vrouwen, weduwen of weduwnaars tegen eene zeer billijke vergoeding. Een voorstel van den heer Van der Pauwert, om ook voor ongehuwde vrouwen de gelegenheid open te stellen daar hare kinderen te brengen, werd met 5 tegen 4 stemmen verworpen. De tegenstanders van het voorstel vreesden dat daardoor de onzedelijkheid in de hand gewerkt zou worden en de inrichting, werd dit beginsel aangenomen, in plaats van ondersteuning, tegen werking zou ondervinden. Het voorstel werd boodt, moest ik die afwijzen, want ik voelde dat mijn hart meer verlangde dan vriendschap. Tot zoolang was ik tevreden geweest, ten minste! niet ongelukkig; maar toen was ik op het punt van het te worden. Zie zoo, nu heb ik ten minste in openhartigheid niet voor u ondergedaan." Christa kreeg een erge kleur en riep uit. „Toen, en zijt gij dan in die paar maanden veranderd Hendrik gaf geen antwoord. „'t Is waar, „ging zij voort, „den kleinen Henk, die mij een broeder en nog meer was, die mij als kind al het geluk bezorgde dat ik in mgn ouder lijk huis moest missen, dien heb ik niet terug gevonden. Gij zijt ook niet meer de jonge werkman, die ons toen hielp om onze beschadigde koffers te repareeren en dien ik dacht nog als den kleinen Henk te kunnen beminnen." „En toch", viel Hendrik in, „heeft de werk man uit den kleinen Henk gemaakt wat ik nu ben en hoe hard de school ook geweest is, die ik doorloopen heb, ik zal er steeds met dank baarheid aan denken. Wanneer thans mijn arbeid en hetgeen ik geleerd heb, mij tot een welvaart brengt, die ik gerust overvloedig ma^ noemen, zal ik mgn schootsvel en mijn hamer steeds mét voldoening aanschouwen en nooit vergeten dat het ijzer onder de krachtige slagen van den hamer gehard wordt. En als ijzer moet de man pal staan in den strijd met het leven." Zoovee mannelijke trots", sprak Christa voor verdedigd op grond van het lot der kinderen zeiven en met het oog om ook aan die moeders de gelegenheid te geven tot werken en zoodoende in haar onderhoud en dat van haar kind fe voorzien. De voorsteller meende, dat men nu ook de kinderen zou laten boeten voor den mis stap hunner moeders. Er zal weldra een circulaire aan de inge* zetenen van Goes worden gezondeD, met verzoek om geldelijke ondersteuning tot oprichting en onderhoud van zulk eene bewaarplaats. Bij den gemeenteraad van Amsterdam is een schrijven ingekomen van den grootmeester van het huis des konings, waarin namens H. H. M. M* wordt medegedeeld dat het huwelijksgeschenk der gemeente met groote ingenomenheid is ontvangen* Rivier-berichten. Uit Brakel wordt onder dagteekening van 24 Februari geschreven. Ofschoon het dichtmaken van de doorbraak in den Vleugeldijk reeds den 21sten der vorige maand werd aanbesteed, is men eerst midden in de voorlaatste week met die werkzaamheden aangevangen, welke men echter nu gisteren, ten gevolge van het wassen der rivier, weder heeft moeten staken. Dientengevolge stroomt het water onbeteugeld de polders van Brakel, Poude- roijen en Zuilichem beneden den Meidgk binnen, zoodat het gansche polderdistrict wederom blank staat. Hier wordt reeds de kom des dorps over stroomd en heeft het water de Koningstraat bereikt. 's Hertogenbosch25 Februari. Het water is sedert gisteren weder aanmerkelijk gewassen; de stand is heden morgen 4.26 meter boven A. P. Volgens van den waterstaat ontvangen berichten is de Beersche Maas aan het werken en werkt de Bokhovensche overlaat over 70 meter lengte met 4 tot 18 centimeter naar binnen. Venloo25 Februari (3 uren namiddag.) De Maas schijnt haar hoogste toppunt weder bereikt te hebben, ten minste is deze sedert heden och tend 8 uren 0.03 M. gevallen en heeft eene hoogte van 6.17 M. boven den normalen stand. Er waait een sterke N.O. wind, die den val wel bevorderlijk zal zijn. Bij donkere lacht is het zeer koud. Maastricht, 25 Februari. De peilschaal tee kent heden morgen 3.15 M. boven nul of 50 cM. val in het laatste etmaal. Wind N.O.; nachtvorst. (N.R.Ct.) Benoemingen en besluiten. rechterlijks macht. Benoemd tot vice- president der arrondissements-rechtbank te 's zich heen, „en zóo weinig dunk van zichzelven; zooveel moed voor den strijd des levens en zoo weinig kracht om zich te beheerschen." Hendrik zag haar aan en begreep haar niet. Daarna antwoordde bi}. .In den strijd wordt het ijzer gestaald, in den gloed wordt het zacht. „En daarom hadt gij den moed niet om toe te staan, wat ik toch den moed had te vragen uw vriendschap. Moet het jonge meisje den man beschamen Hendrik dacht een oogenblik na en begon, terwijl hj haar strak aanzag: „Goed! Ik zal niet terug treden waar gij voorgaat, Christa. Ik neem uw vriendschap aan en zal haar be antwoorden trouw en ten allen tijde, het liefst wanneer gij mij noodig mocht hebben. Maar onze inzet staat niet gelijk en dit moet gij eerst vernemen, eer gij met uwe blanke, zachte hand toestaat in de vereelte rechterhand van den gewezen werkman. Gij gevoelt alleen welwillend heid voor uwen ouden speelmakker, misschien ook eenige vriendelijke deelneming voor den door veel leed beproefden man. Maar, ik moet het met een enkel woord uitspreken ie bemin u. Schrik niet, ik zal de grenzen van dit woord niet hartstochtelijk overschrijden. Voor mij zijt gij niet meer de Christa mijner kinderjarenniet meer het vriendelijke meisje, dat ik op reis ontmoette en dat mij aan haar tafel noodigde nog minder, want dat moet ik ook zeggen, de

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1