188Ö.1 N«. '48. 123e Jaargang. Donderdag 26 Februari. »nood. liefc-ltfocermfl, 1880, te Middelburg. l-SCHELDE. -SCHELDE. ;i 1880. Kostelooze koepokinenting en her-inenting. Middelburg 25 Februari. twintig waggons zeef eene lading grove G. DE HEER* SID benoodigd, ia Iht. heer G. KE1JZËB, /atersnoodlijdendeu, te 7% uur, Plaatsen jrre f 1, Bovenloge f 0.50. I eken op den dag der I aren aan het bureau DE COMMISSIE. lOtdienst RG en ROTTERDAM. i Febr. en Maart. VAX ROTHlOtDAM nWoensd.25 'morg. 9,u. Vrijdag 27 10,—, lllaand. 1 11,— Woensd. 3 10, j Vrijdag. 5 10,— lllaandag 8 midd. 12, Dinsdag 9 'smorg. 9, |tr. n. tr. u. 1.16 en 3.20. 1.45 3.50. VRIJDAO. ZATER DAG voorm. voorm. 7.45 7.45 8.15 8.15 10.30 - 11.— - 10.30 en 12.— 10.30 11.— 12.30 11.— 3 uren en 3.45 k te 13.50 en Iden U. M. U. M ham. 1.15 en 3.45 1.45 4.15 AANDAG, WOENSDAG en ZATERDAG. 7.30 nam. 3.— 8.— 3.30 10.30 11— 6.midd. 12.— 6 30 nam. 12.30 terlyk 2 uren op 7.20 2.30 5.37 3.41 6.38 2.40 3. •12.55 *4.45 2.14 *5.59 3. *6.40 6.50 5.1 6.20 6.30 7.52 7.8 •7.57 8.45 7.25 9.12 8.6 10.18 10.41 8.85 9.6 10.50 8.45 •9.11 11. 7.15 10.55 3.50 6.50 10.40 6.10 8.5 11.50 7.30 8.55 18.40 8.20 9.15 1.8 8.40 9.80 1.20 8.IK MIDDELBIIRGSEHE COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien: 20 Oent per regeD Seboorte-, Trouw-, Doodberiohten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte! Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G. L. Daübb en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jokis. De burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend: dat het bureau van vaccinatie, te beginnen met Vrijdag 12 Maart e. k., zitting zal houden in het lokaal van het burgerlijk armbestuur, in de Oude Kerkstraat, wijk B n° 83, ïederen Vrijdag, 's na middags te halt 4 uur, tot het kosteloos inenten en her-inenten van koepokstof. Burgemeester en wethouders noodigen een ieder ten dringendste uit, om van dat heilzaam middel ter voorkoming van de pokziekte zooveel moge lijk gebruik te maken. Middelburg, den 16en Februari 1880. De burgemeester en wethouders voornoemd, P I C K De secretaris, G. N. DE STOPPELAAK. Heden morgen heeft ten raadhuize alhier de opening plaats gehad van de gisteren ingeleverde stembriefjes ter benoeming van een lid van den gemeenteraad, ter vervulling van de plaats van den heer Jhr. mr. J. W. M. Schorer. Van de 247 ingeleverde biljetten werden 7, als zijnde niet ingevuld, van onwaarde verklaard, zoodat het getal geldige stemmen 240, en de volstrekte meerderheid 121 bedroeg. Uitgebracht werden 198 stemmen op den heer Jhr. mr. D. G. van Teijlingen, die alzoo verkozen is, 22 stemmen op den heer P. M. de Ligny en 10 stemmen op den heer J. C. Mil born; de overige stemmen waren over verschillende personen verdeeld. Goes, 24 Febr. In de gisteren gehouden vergaderiüg van H Nut werden de reglementen vastgesteld omtrent de op te richten kinder bewaarplaatsen crèchesen schoolspaarbanken. Als voorloopige maatregel, zullen aanvankelijk alleen in de beide hoogste klassen der gemeente scholen van 3e en 4e klasse de gebruikelijke spaarkisten geplaatst worden. Eenige leden van het Nut belasten zich met de administratie, zoodat voor de onderwijzers slechts de zorg voor die kistjes overblijft. In den loop der volgende maand zal de heer J. H. C. Heyse uit Zierikzee alhier eene spreek beurt vervullen. In het verslag over den staat en de handelingen der Vereeniging voor Lijkverbranding wordt her innerd, dat in het afgeloopen jaar van harentwege en hare afdeelingen bij regeering en vertegen woordiging is aangedrongen op wijziging der FEXJXLI-ETOlSr. 36 Novelle van G. ZU PÜDLITZ. IX. „Hij is een heel knap, en voor iemand van zijn afkomst een heel presentabel inensch gewor den. Nu wil hij met Alex, die bespottelijk met hem wegloopt, de oude ijzermijnen en smelterijen weer aan den gang brengen. Ik b6n hors de nxoi métne over dit plan, waar ik niets dan ver driet in zie. Alex hééft er gelukkig al genoeg Fan, maar nu is hij een en al vuur. Als hij met zoo innig goedhartig was zou ik het al lang met hem aan den stok gehad hebben over •dien ellendigen ijzerboelmaar verbeeld je hij heeft mg een heerlijken sabelbonten pels met rood fluweel cadeau gegeven, die zeer gedistin geerd staat. n Welke Jdear draagt men bij voorkeur te Rome begraafwet, en op bet vergrootén van het fonds voor lijkovens. In 1879 bedroeg het ledental op 1 Jan. bijna 1100, op 31 Dec. omstreeks 950. Die vermindering is zeer te betreuren, daar de aanwas van het fonds voor lijkovens in hooge mate afhankelijk is van het aantal bijdragen. Toch schijnt de toekomst van dit fonds verzekerd te zijn, want nu reeds beginnen de jaarlijksche renten, die steeds bij het kapitaal gevoegd worden, merkbaar mee te tellen onder de inkomsten. De audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag, den 26sten dezer, niet plaats hebben. 's Gravenhage, 24 Febr. Door de hoofd commissie der algemeene verloting ten behoeve der watersnoodlijdenden, is thans het plan van trekking vastgesteld. In tegenstelling met het stelsel van 1861 zal nu de gewone wijze van trekking worden gevolgd. Er zullen namelijk in eene bus zooveel nommers worden gestort als er loten zijn uitgegeven, terwijl in eene andere bus zooveel nommers worden geworpen als er prijzen zijn ingekomen, waarna uit de lotenbns zooveel nommers worden getrokken, als de prijzenbus nommers bevat. De voortgezette pogingen van de barones "Van Zuijlen van Nijevelt, echte;enoote van den Neder- landschen gezant te Parijs, in het belang der ver loting, worden met den besten uitslag bekroond. Zoo ontving zij o. a. van den eigenaar der magazijnen Du Louvre 20 meters satijn, een geborduurd gordijn, een porseleinen servies, een bloemenstandaard, 12 paar zijden kousen, een wollen sprei, een stel damast tafelgoedvan den eigenaar der magazijnen Au Ion Marché een zeer fraai tafelkleed, een stel tafelgoed (h broderie russe) een zijden damesk-eed (satin broché me- veilleuxen twee kostbare waaiers; van de eige naars der magazijnen Petit Saint Thomastwee sierlijke lampen. Nog een menigte andere prijzen zijn voorts ontvangen. 's Gravenhage, 24 Febr. Ieder Nederlander die inwoner is van een eenigszins uitgebreide gemeente, weet hoe 'skonings verjaardag in den regel wordt gevierd, en die bij de verslagen der bladen tusschen de regels weet te lezen is op de hoogte van wat dat alles beduidt. Het reeds vroeg in feestdos zich vertoonen, het vroolijke klokkenspel, het honden eener luisterrijke parade, waaraan ook schutters met en zonder gemoeds bezwaren deelnemen, het vlaggen van alle open bare en vele particuliere gebouwen enz. Ik kan dus over het Haagje op 19 Februari kort zijnde minister van buitenlandsche zaken ontving verscheidene gasten in groot toilet en de militairen liepen den geheelen dag in hun mooie Of is men daar alleen geestig en niet elegant? De jonge Hendrik moet zeer degelijk voor zijn werk zijn en Alex kan hem niet genoeg prijzen, zoodat het mij mooi begint te vervelen. „Steeds uwe Nathalie" „P. S. Ik lees tegenwoordig allerlei boeken die ik vroeger niet mocht lezen. O zoo interessant! Ik heb zoo veel tijd, want Alex is baast altijd weg." Dit was alles wat Christa over Hendrik gehoord had en nu stapte zij, onder zeer eigenaardige gewaarwordingen, in hetzelfde hotel af waar alles haar aan hem herinnerde. Zij was by na blij dat hij nn zooals zij dacht zoo ver daar vandaan was, want zij was voor een wederzien met hem beducht, zonder er zich rekenschap van te kunnen geven. Ook tante was buitengewoon zenuwachtigmaar om een heel andere reden. Zij verborg het achter de gemaakte vroolijkheid en de grappige vrien delijkheid, waarmede zij den portier en den kellner begroette. „Hier is men weer alsof men thuis is," zei zij. Christa vond het niet aange naam en als tante niet gedaan had alsof het van zelf sprak dat zij hier afstapten, zou zij veel liever doorgereisd zijn, ofschoon zij toch niet had kunnen zeggen waarom. Maar tante moest een rustdag hebben en had hare brieven bierheen laten adresseeren en dus moest zij zich stilzwij gend onderwerpen. Er waren brieven en ook een voor Christa; maar die liet ze ongeopend liggen plüDje, hetgeen velen zoo scheen te bevallen dat zij des avonds dronken van vreugde bij den weg zwaaiden. Vooral de heeren „van de veld-" waren bijzonder opgetogen. Des avonds onthaalde het gemeentebestuur duizende toeschouwers, die niet bang waren voor natte voeten, op een vuurwerk op het Malieveld; om een juist denkbeeld daarvan te geven wil ik voor den lezer herhalen wat de beide Haagsche bladen daarvan zeggen, na hem vooraf de woorden van Comeille te hebben toegevoegd: Devine si tu peux et choisis si tu Votes. Het Dagblad schrijft: „het vuurwerk gelukte uitstekend en was zelfs op grooten afstand waar te nemen." Het Vaderland licht dit op de volgende wijze toe „Het werd dan ook ontstoken, maar zelfs de bekwame vuurwerkmaker Ruysch was niet altijd bestand tegen de parten die weer en wind hem speelden. Het eerste nommer, de waterval, viel letterlijk in 't water, een windstoot rukte het stuk uit elkaar, dat loodrecht naar beneden zonk." In de modder. Van modder op enkele voortbrengselen der naturalistische richting in den roman, inzonder heid op Zola's laatste werk Nanais de sprong niet groot. Ik stelde mij tot taak om, al schreef Zola nog 1001 vervolgdeelen op La fortune des Rougon ze alle te lezen. Zoo las ik ook de 524 kom- pres gedrukte bladzijden van Nana. Vraagt men mij of het boek veel overeenkomst heeft met VAssommoir} dan aarzel ik geen oogen blik toestem mend te antwoorden, want het is in hooge mate assommant. Zola vertelt waarlijk geen nieuws als hij ons den verwoestenden invloed schetst van de vrou welijke wezens als Nana, vooral tijdens het zoo genoemde toppunt van bloei (1867) van het bas empire. Tot walgens toe werd er in boeken over geschreven en op het tooneel over gesproken. In een weinig bekend Fransch treurspel, ik meen le Connêtable de Bourbon geheeten, komen deze woorden voor: Les hommes font les lois, les femmes font les moeursOpperbestde vrouwen maken de zeden maar men luistere zoo min mogelijk naar de zedepreeken der heldinnen van Zola, Dumas en consorten. Het ligt dikwijls aan een kleinigheid dat het meest onbekende individu voor een oogenblik groote bekendheid krijgt; in Frankrijk ziet men dit aan Seignoboz, hier ter stede aan Doortje Bino. Dat brave dienstmeisje maakte bij advertentie bekend, dat haar „mevrouw" haar had ontslagen, omdat zij, Doortje, door ongesteldheid haar brood, Doortje cursiveerde dit, bewaarde en zat te peinzen. Dit was hetzelfde salon, waar zij zich eens zoo dwaas tegenover Hendrik gedragen had toen hij met de wapenrustingen kwam. Zij wierp zich achterover in haar stoel eD kreeg tranen in hare oogen. Op eens tikte de kellner aan de deur en diende den heer Hendrik Wendeling aan. Christa ont stelde en meende dat zij niet goed gehoord had. Tante hield zich ook verwonderd, maar liep hem toch snel te gemoet, om door een hartelijken groet het pijnlijke der ontmoeting weg te nemen. Christa was opgesprongen, zag den binnenko mende verbaasd aan en zei: „Gij hier, Hendrik?" Hij maakte een diepe buiging en zei zoo kalm mogelijk, bijna koel„Ik ben hier om de nalaten schap van mijn ouden vriend te regelen en te dier zake kom ik ook bij u, freule. Gij hebt, ais zijn kleindochter, aanspraak op een gedeelte van het vermogen dat hij naliet't geen hij bij testa ment voor u heeft vastgezet." Christa wierp haar hoofdje achterover, zeg gende: „Ik heb geen recht op iets wat van dien ouden man afkomstig is. Ik wilde hem mijne zorgen wijden en, als ik kon, liefde toedragen; maar hij wees die af. Wat ik hem wilde geven was meer dan hij mij kon nalaten. Ik neem niets aan, wat hem heeft toebehoord. Dat is ook het gevoelen van mijn vader, wien ik erover geschreven heb en die het testament gezien heeft. Hij schrijft dat die ongelukkige man, door om het aan een arm mensch te geven en mevrouw dit als oneerlijkheid beschouwde. Dit zoo gewone voorval, vooral tegenwoordig, nu de meiden ook al vrouwen zijn die rare zeden maken, geeft aanleiding tot krantengeschrijf en schonk het daglicht aan acht ingezonden stukken, waarbij van twee voorname rechtsge leerden en een gepensioneerd O. I. ambtenaar. Het gold namelijk de quaestie of het benoodigde voedsel deel uitmaakt van het bedongen loon en dus de dienstbode, zoodra het haar is verstrekt, daarover kan beschikken „als met en over vrij en eigen goed", in notarisstijl. De eene rechtsgeleerde beweerde van ja, de anderen van neen; de eerste beloofde later uit voerig zijn meening toe te lichtenhij had het nu te druk met de bekende voor den hoogen raad Maar zie, daar vertelt het Dagblad dat de zaak tusschen Doortje en „mevrouw" tot genoegen van partijen geschikt is. Dit spijt me, niet voor „partijen", maar ware de polemiek voortgezet dan zou er ook licht verspreid zijn over een andèr mij bekend feit. In een deftig huisgezin was men genoodzaakt geweest van werkster te veranderen. Werksters zijn hier in den regel dagmenschen, steeds voorzien van een karbies of hengselmand, waarvan het verschil tusschen de specifieke zwaarte des morgens en des avonds geregeld wordt door de meerdere of mindere mate van eerlijkheid der keukenmeid. (Van oneerlijkheid durf ik nu niet meer te reppen). Die werkvrouw nu was gehuwd en stelde zich ten plicht het getuigenis van onzen „vorst der dichters" waar te maken Waar werd oprechter trouw, Dan tusschen .man en vrouw, Ter wereld ooit gevonden Wat deed nu die vronw? des middags bespaarde zij haar v 1 e e s c h (ik spatieer) uit haar eigen mond en nam het mede naar huis voor haar man. Nu kregen de dienstbaren in dat huishouden „volop" en de keukenmeid was eerlijk, al thans geweest. Mevrouw vond de „klieken" steeds terug. Maar sinds de nieuwe werkster over de vloer was, was er van „klieken" geen sprake meer; en reeds een paar malen veroorloofde de keuken meid zich de vraag „Mevrouw, wilt n nog wat aardappelen bijgeven" of de opmerking„Me? vrouw, van daag is de werkster er ook, u mag bij die kliek kool en rapen nog wel goed wat rijst geven; daar houden we in de keuken zoo veel van." Dat begon mevrouw te verdrieten die dan ook op een mooien dag zeide: mijn hemel wat wordt er in de keuken tegenwoordig veel gegeten" en het antwoord luidde„och mevrouw, das alleen as dat menser is; dat mens eet zooveel als zeven anderen." zich van mijn grootmoeder te laten scheiden en nooit naar zijn kind te vragen, alle rechten en plichten verzaakt heeft. Laat dit mijn laatste woord in deze zijn want het is onherroepelijk." Hendrik verbleekte, boog en deed een paar stappen naar de deur, als om zich te verwijderen; doch Christa ging naar hem toe en riep. „Wilt gij zoo heengaan? Hebt gij mij dan verder niets te zeggen? Was het u alleen te doen om deze verklaring van mij te hooren, die gij toch niet anders hadt kunnen verwachten?" „Die verklaring doet mij leed", zei Hendrik, zich oprichtende; „want zij klinkt hard en ik beoordeel dien man zachter, ja ik had hem lief. Om mijnentwil, aan wien zijn hart hing, hadt gij verschoonender over hem moeten sprekenmaar ook om uwentwil, want hij heeft u in zijn ster vensuur gezegend en hij dacht aan u als aan eeu engel des vredes." [frordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1