:ng, 7*>r N». 46. 123e Jaargang. 1880': Dinsdag 24 Februari. :e Delft. L n°. 7. IE LEZING [RAGE 380, des avonds precies. i-SCHELDE. Middelburg 23 Februari. FEUILLETON^ Kunstnieuws. Koloniën. mt gratis.) 1TEI.OOEK. CHITS, ro«n groetc |ysermckf RTZAAL TE V RG. zijn aan het lokaal a f 1.— a f —.SO [edienst. issingen v. v. I 9,15; nm. 1,3,30, 7. 1.10 in plaats van 1 uur. nm. 2,30, 5, 8. jtdienst jLG W ROTTERDAM, i Febr. en Maart. van rottendam daand. 23'morg.ll,u. Foensd.25 9, Vrijdag 27 10,— tlaand. 1 11,— Voensd. 3 10, I Vrijdag. 5 10,—, |Haandag 8 midd. 12, B. X. V. H. 1.15 en 3.20. I 1.45 3.50. VRIJDAG. voorm. vooral. 7.45 7.45 1.15 8.15 10.30 11.— - 10.30 en 12.— 10.30 11.— 12.30 11.— 3 uren en 3.IS |jk te 13.SO en ZATEB DAG. 7.20 2.30 5.37 mm 3.41 6.38 2.40 3. *12.55 *4.45 2.14 5.59 «w 3. *6.40 6.50 5.1 6.20 6.30 7.52 7.8 *7.57 8.45 7.25 9.12 8.6 10.18 10.41 8.35 *9.6 10.5G 8.45 *9.15 11. 7.15 10.65 3.50 6.50 10.40 6.10 8.5 11.60 7-30 8.56 12.40 8.20 9.15 1.3 8.40 9.30 1.20 8.65 IH1DDELB11RGSCHE COURANT. Kt blad verschijnt dagelijks; met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3lm. franco 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent; Advsrtentien; 20 Oent per regel! Geboorte-* Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groots letters worden berekend naar plaatsruimte! Hoofdagenten voor het Buitenlandde Compagnie générale de publicité étrangère G. L. Daubi en Cie. te Parijs en Frankfort, direeteuren Elsbach en Jonis. (f 'ff Aan onze kiesbevoegde lezers wordt herinnerd, dat morgen (Dinsdag) van des voormiddags negen tot: des namiddags vier uren de inlevering van stembriefjes voor de benoeming van een lid van den gemeenteraad moet plaats hebben. Naar wij vernemen behoort onder de Noord- pool-expedities die tegen den aanstaanden zomer voorbereid worden, ook eene Engelsche van den heer Leigh Smith, die met dat doel te Peterhead in Schotland een fraai stoomschip, van ongeveer 400 tonnen inhoud, laat bouwen. Het zal een drie mast-schoener tuig voeren, met mars- en bram zeilen, 200 ton kolen bergen en voorzien zijn van een toestel om de schroef te lichten. Het schip moet in de eerste helft van Juni gereed zijn, doch het tijdstip van vertrek is nog evenmin vastge steld als de koers dien men volgen zal. Een en ander zal waarschijnlijk in verband gebracht worden tot de planpen voor de reis van de Willem Barents. Het Engelsche poolschip neemt voor twee jaren leeftocht mede, doch het stellige voor nemen is zoo mogelijk voor den winter terug te komen en in 't volgend jaar den tocht te hervatten. Onder de tochtgenooten van den heer Leigh Smith behoort ook de heer Grant, wiens naam als pho- tograaf aan boord van de Barents aan de geschie denis onzer Nederlandsche pooltochten verbonden is geworden. Als een bewijs dat voor de uitrusting van dergelijke tochten de hulpmiddelen van Nederland niet voor die van Engeland behoeven achter te staan, is het de vermelding waardig dat ten behoeve dezer expeditie inlichtingen worden inge wonnen waar de instrumenten, die op de Barents gebruikt zijn, alsmede verschillende geconserveerde eetwaren en de hardglazen kommalie-goederen in Nederland te bekomen zijn. Ook blijkt uit dein Engelandgevraagde mededeelingen opnieuw, welke hooge waarde men daar te lande aan de London Meteorological office en in alle wetenschappelijke kringen, aan de uitkomsten en waarnemingen der Nederlandsche Poolreizen hecht. Als eene nieuwigheid op het gebied der IJszee- vaart is men voornemens op het schip van den heer Leigh Smith zich te voorzien van electrische licht-toestellen, teneinde zich in de duisternis beter voor onzachte aanrakingen met ijsbergen en banken te kunnen vrijwaren. Binnen enkele dagen kan het wetsontwerp tot heffing eener rentebelasting bij de tweede kamer verwacht worden. Naar men verneemt, heeft de raad van state een gunstig advies uitgebracht. BI: Novelle van G. ZU PÜDLITZ. ïQüb ei-.w ihbiiali IX. „Dat is nu eenmaal de stof waardoor en waarop de wereld zich in de toekomst bewegen zal!" zei Hendrik. Nathalie had gelijk reeds den anderen morgen toog haar man met zijn vriend op reis en keerde eerst na eenige dagen terug. Het was alsof door de komst van Hendrik, maar nog veel meer door de middelen die hij verschafte, alles even gemakkelijk ging, en alle bezwaren uit den weg geruimd werden. Na een paar weken brandden de ovens reeds; de hamers dreunden, de raderen bewogen zich door de kracht van den stoom en Hendrik stond tusschen dat alles in, te bevelen, toe te zien en te regelen, terwijl de oude boekhouder zijhe folianten omsloeg kicfwiggeling voerde, alsof hij zijn werk geen Wordt de voordracht niet meer gewijzigd, dan zal twee procent van de werkelijk genoten rente worden geheven. Inkomsten beneden 600 zullen echter geheel, inkomsten beneden f 1000 gedeel telijk vrij worden gesteld. Het beginsel van eigen aangifte met klassen wordt ook in dit ontwerp gehuldigd. Wordt iemand echter voor den kanton rechter geroepen om zijn aaDgifte te beëedigen, dan zal bij eerst een specifieke opgave moeten doen van zijn rentegevende waarden. Yan de rente van hypothecaire schuldvorderingen zal wèl moeten worden betaald, niet daarentegen van de dividenden van aandeelen in naamlooze vennoot schappen. In het algemeen zullen zij, die voor bun nijverheid rentegevende waarden noodig hebben, voor waarden, welke zij in de uitoefening van hun bedriji gebruiken, niet behoeven te betalen. (Fad.) Bestuurderen van de Vereeniging tot Bescherming van Dieren hebben zich bij adres tot de tweede kamer gewend met eenige bedenkingen tegen art. 272 van het ontwerp-wetboek van strafrecht. Zij achten het ook dringend noodig bij dat art. te voegen: „Pbysiologische of wetenschappelijke proeven op levende dieren worden niet als mishandeling beschouwd, wanneer die geschieden met inacht neming der regelen, bij de wet of wettelijke verordeningen vastgesteld." Blijkens de opgaven omtrent de keuring der lotelingen voor de militievoorkomende in de 2e aflevering van den jaargang 1877 der officieele Bijdragen tot de algemeene statistiek van Nederland, werden in 1877 gemeten 28,500 lotelingen. Van dezen waren onder de maat 1,851 en daarboven 26,649. In 1877 werden 10,020 manschappen ingedeeld, die aan het onderzoek naar hunne kennis van het lezen en schrijven hebben deelgenomen. Daarvan konden lezen en schrijven 86.24 pet, enkel lezen 0.94 pet, lezen noch schrijven 12.82pet. Noord-Holland neemt de gunBtigste, Noord-Brabant de ongunstigste plaats in. (In Noord-Holland op elke 10,000 ingelijfilen 753, die niet konden schrij ven of lezen, in Noord-Brabant 2255). Bij de 31,470 huwelijken, die in 1877 werden voltrokken, werd de akte niet geteekend, noch door den man noch door de vrouw, in 1308 ge vallen niet geteekend door den man, maar wel door de vrouw, in 1060niet door de vrouw, maar wel door den man, in 3380niet geteekend; door den man 8 en door de vrouw 15 pet. De AWs-spaarbank te Bodegraven besloot in 1878 hare uitgedeeld wordende rente van 4 op 3 pet te brengen. Als een gevolg van dien maat regel werd in het jaar 1879 een som van f24,548 uitgehaald, tegen een inhrengst van slechts f12.934, dag gestaakt had. De oude contracten werden grootendeels met blijdschap erkend en geBtand gedaan en dus begon de zaak terstond met een debiet, waarvoor anders het crediet en de arbeid van jaren noodig is. De graaf kwam dikwijls aan de smelterijen, ofschoon hij van zijn kasteel vijf a zes uren te rijden had en hij, in den winter ten minste, niet op een dag heen en terug kon. Hij bemoeide zich nooit met bet bestuur der zaken, want dat had hij Hendrik terstond geheel overgelaten; maar hij verheugde zich zeer over het werk ent het welslagen. Wat hem echter het meest aantrok was zijn jonge vriend zelf, wiens omgang hem hoe langer hoe aangenamer weid. Alexander was een flink, rechtschapen man, die er echter tot nu toe, in zijn uitsluitenden offioiersstand, vrooüjk en onbezorgd op toe geleefd had en nu, door den omgang met Hendrik, van lieverlede een veel ruimeren blik kreeg in allerlei toestanden, die hij te nauwernood kende. Het was toen nog geen mode dat jonge menschen altijd zaten tepolitisee- ren, ofschoon zich in stilte reeds veel voorbe reidde, dat na eenige jaren een geheele omwenteling in den staat zou te weeg brengen. Doch toen Alexander tien jaren later een lang niet onbedui dende plaats in de volksvertegenwoordiging innam, was bij zelf de eerste om te erkennen, dat hij niet alleen de groote uitbreiding zijner fortuin, maar ook zijn verdere ontwikkeling en werklust terwijl aan het einde des jaars nog ongeveer f35,000, van 450 inleggers, in kas bleef. Men beschouwt den toestand nu echter als normaal dewijl de inrichting niets anders bedoelt dan bewaring van spaarpenningen, tegen matige rente. De vereeniging Ben nationaal lelangten doel hebbende de beplanting der straat- en spoorwegen, hield Zaterdag te Utrecht haar eerste vergadering waarin de raad van 16 commissarissen gekozeD werd, van welken o. ade heer B. A. Fokker te Middelburg deel uitmaakt, d$ heer J. W. O. Gerlach te Utrecht voorzitter en de heer J. A. de Zwaan aldaar, secretaris is. Tot directeur (zonder be zoldiging) werd voorloopig benoemd de heer H. Copijn, die deze benoeming aannam. De raad van commissarissen heeft besloten op de spoorwegen der Expl. Maatschappij met de beplanting aan te vangen. Onderhandelingen, met den directeur-generaal dier maatschappij gevoerd, hebben tot het resultaat geleid, dat in deze vergadering de voorwaarden konden worden me- gedeeid, welke de directeur-generaal aan den afstand der bermen verbindt. Deze voorwaarden schenen over het algemeen zeer gunstig. Benoemingen en besluiten. ridderorde^. Benoemd tot broeders der orde van den Nederlandschen Leeuw, W. L. Loth, 2e comm. bij de admin, van financiën in Suriname, M. Rozenboom, schout bij de politie op Java, W. Luyke, zendeling-leeraar in de resid. Amboina, en A. Fijt, militair ambtenaar 2e kl. te Batavia. gezantschappen. In dezelfde hoedanigheid overgeplaatst naar Londen de heer J. van den Berg, kanselier bij het gezantschap te Berlijn en benoemd tot kanselier te Berlijn, den heer F. W M. Sicherer, adj.-commies bij het departement van buitenlandsche zaken. ministerieele departementen. Benoemd tot adj.-com mies bij het departement van buiten land- sche zaken de heeren jhr. mr. R. A. Klerck en M. J. Kok, laatstgenoemde thans eerste kierk bij het depart. kadaster. Eervol ontslag verleend, behoudens aanspraak op pensioen aan H. L. Staal, als land meter le kl. bij het kadaster; op zijn verzoek aan W. Daams, als landmeter le kl. bij het kadaster; en benoemd: tot landmeter le kl. T. Schavier, J. T. Hessels, M. J. van Erkel, L. P. de Croon, A. Borrenbergen, C. W. Soutendijk, C. J. T. van der Hoeft, thans allen landmeters 2e kl.tot landmeter 2e kl. J. J. van Dullemeo, C. G. van Hattum, A. Grifiijn, A. S. Keurschot, F. G. Stuck P. Sillevis, J. F. H. Meyer, F. P. M. Baetens, C. J. D. van Eek, P. J: thans allen landmeters 3e kl. aan zijn vriendschap met Hendrik te danken had. Doch keeren wij tot ons verhaal terug. Het was voorjaar en dit jaar zou het Paaseh- feest bijzonder vroeg invallen. Het werk aan de smelterijen mocht twee dagen rusten en Alexander haalde zijn vriend af om die dagen op het kasteel te komen doorbrengen. De wegen waren nog winterachtig slecht, maar langs de kanten begon het toch ai groen te worden en de boomen liepen uit. Zij reden in een licht, open wagentje, waar voor een paar moedige paarden draafden, alsof zij in 'fr geheel geen vracht achter zich hadden. Zij reden tegen de ondergaande zon in, en aan alle kanten hoorden zij klokken, die het feest voor den volgenden dag inluiddeD. Eerst hadden zij over den toenemenden bloei hunner zaak gesproken, hun oordeel over de in der haast aangestelde beambten gezegd, en thans zaten zij zwijgend naast elkaar, alsof ook hunne gedachten zich voor bereidden op een paar rustdagen. Zij waren echter beiden met hetzelfde onderwerp vervuld, namelijk hun wederzijdsche verhouding, de herinnering aan hun ontmoeting en de betee- kenis welke die voor beiden gekregen had. Alex ander had tot nogtoe altijd slechts in het voorbij gaan den naam van Christa genoemd, minder uit overleg, want hij vermoedde volstrekt niet hoe die twee over elkaar dachten, dan uit kieschheid, om geen snaar aan te roeren waarvan hij niet wist hoe die bij zijn vriend zou aanslaan. Dit De Rotterdamsche schouwburg-directie, be staande uit de heeren Le Gras, Yan Zuijlen en Haspels, geeft een flink bewijs van zelfvertrouwen, van nationaliteitsgevoel en tevens van onderne mingsgeest. Zij zijn namelijk voornemens met hun gezelschap, in geval van voldoende deelne ming, twaalf voorstellingen te gaan geven in het Imperial Theatervroeger het Royal Aquarium Theaterte Londen, en wel gedurende de eerste dagen van Juüi a., das midden in het Londensche Season. Zij hebben daartoe een beroep op alle Neder landers te Londen gedaan, die door voorafgaande inschrijvingen voor bet vereischte aantal plaatsen de onderneming, welke de directie van haar standpunt met recht „kolossaal" noemt, mogelyk moeten maken. De prijzen der plaatgen zijn: Private Boxes (geheele loges) van f 13.80 tot f 63Stalls (stalles) f 4.20; Dress circle f 3; Upper circle f 1.80Pit (parterre) f 1.20Gallery (galerij) f 0.60. Yan harte hopen wij dat deze onderneming den vereischten steun moge vinden. De directie schrijft 'Overtuigd dat de samenstelling van hun personeel, en niet minder de wijze waarop de stukken ten tooneele worden gevoerd, aan de billijke eischen van kunstvrienden zullen beantwoorden, hopen wij den roem van Nederland, ook op dramatisch gebied, in den vreemde te vestigen." Wie zoo durft schrijven, verdient aanmoediging en sympathie. De nieuwe ordonnantie, regelende de hoofdelijke belasting op Billiton, Stil. 1879 no. 337 art. 9, bepaalt in de slót-alinea, dat, indien de belasting schuldige de kampong of het onderdistriet, waarin hij woont, tijdelijk verlaat, de naaste bloedver wanten aansprakelijk zijn voor de betaling zijner belasting over hot loopende jaar. Wat de naaste bloedverwanten zijn, meldt de wet niet. Hij, wiens ouders, kinderen, broeders, ooms, tantes, neven en nichten dood zijn, zal dus zijn achterneven voor gelijke aandeelen zien aan spreken, onverschillig of zij op BillitoD dan wel elders wonen. Veel blijft nog te regelen overde eerste stap is nog slechts gedaan, doch het nieuwe principe „bloedverwantschap maakt aansprakelijk jegens den fisens, bij tijdelijke afwezigheid des belasting plichtigen bloedverwants'' is aangegeven, en daar mede de eerste mijlpaal op een nieuwen weg gezet. (Ind. Wbl. v. h. iJ.) plechtige, stille unr scheen hem echter tot vertrouwelijkheid te stemmen en hij begon „Hebt gij in al dien tijd niets van Christa en haar leven te Rome gehoord Had hij bij die woorden zijn vriend aangezien, of had de duisternis het niet verborgen, dan zon hij hebben moeten zien hoe zijne wangen gloeiden terwijl hij schijnbaar kalm antwoordde„Ik heb freule Yon Biibier door hare tante laten mededeelen dat de oude Jobst overleden was. Dit bericht kon niet veel indruk op haar maken, daar zij hem slechts even gekend had, en er volstrekt geen band tnsschen hen. bestond. Dat zag 'de oude man zelf ook zeer goed in, hoe troostrijk die ontmoeting ook voor hem geweest was. Zij heeft mij dan ook slechts ter loops door haar tante laten bedanken voor de zorgen die ik aan den grijsaard gewijd had, een dank dien ik volstrekt niet verdienwant het weinige wat ik gedaan heb, deed ik evenmin ter wille van Christa als uit eigenbelang, maar alleen omdat ik een vertrouwen, dat mij zoo onverwaardelijk geschonken werd, niet onbeantwoord kon laten." Er lag iets bitters in zijn toon; Alexander voelde dit en zon zeker het onderwerp hebben laten varen, indien de genegenheid voor zijn vriend hem niet genoopt had nu verder te gaan want nu kwam voor het eerst het denkbeeld bij hem op, dat Hendrik iets anders voor het jonge meisje voelde dan de herinnering aan hunne

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1