Laatste berichten. BUITENLAND. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger. Weerkundige waarnemingen. Algemeen Overzicht. Belgische brieven. terwijl de 3e afdeeling bevatten zal: „De Wapen kunde toegepast op kunst en industrie." Bij koninklijk beslnit is 's konings commissaris in Gelderland gemachtigd tot bijeenroeping van de staten dier provincie in buitengewone vergadering op Dinsdag 9 Maart e. k,, ter verkiezing van een lid van de eerste kamer der staten-generaal, in plaats van wijlen mr. C. H. baron van Khemen van Rhemenshuizen. Door de administratie der Belgische staats spoorwegen ia aan de Nederlandsche spoorweg- besturen voorgesteld om, ter gelegenheid van de feesten te Brussel tot viering van België's 50jarige onafhankelijkheid, retourbiljetten derwaarts uit te geven tegen de vracht voor enkele reis, zes dagen geldig, gedurende de maanden Juni tot en met September e. k. Op de receptie ter gelegenheid van den geboor tedag des konings heett de commissaris des konings in de provincie Utrecht, de heer Van Doorn, aan zijne gasten medegedeeld dat het heden waarschijnlijk de laatste maal was, dat bij op deze plaats op 19 Febr. ter eere van den koning een dronk zoude instellen, daar hij wenschen moest aan het hoofd der provincie door jeugdige krachten te worden vervangen. pensioenen. Pensioen verleend aan den heer J. W. F. van Hoorn, gewezen hoofdcommies bij het departement van koloniën, ten bedrage van f 1667 's jaars, aan den heer M. Tamson, gewezen commies bij dat departement, ten bedrage van f 1387 's jaars en aan den heer J. Jung, gewe zen eerste klerk bij dat departement, ten bedrage van f 575 's jaars. Gisteren werden in de openbare school te Kloetinge namens de provinciale staten 49 getuig schriften uitgereikt aan leerlingen, die in 1878 niet meer dan 10 keeren de school hadden verzuimd. Aan 21 kinderen werden bovendien premiën gegeven, elk van 2.50, waarvan de provincie er 4 en het gemeentebestuur de andere 17 had beschikbaar gesteld. Nog werden vanwege het gemeentebestuur 14 prentenboekjes geschonken aan leerlingen, welke voor geen premie in aan merking konden komen. De uitreikiug van dat alles had plaats in tegenwoordigheid van den nieuwen burgemeester, den heer Caboort, den ganschen gemeenteraad en een groot aantal belangstellenden. (ff. Ct.) Volgens het Vaderland is de minister van oorlog voornemens het aantal militaire afdeeliugen van vijf terug te brengen tot op drie. De 4e afdeeling, standplaats Botterdam, alsmede de 5e, standplaats Helder, zonden worden opgeheven. Xe Botterdam wordt de betrekking van afdeelingskommandant niet weder vervuld, terwijl de kommandant te Helder, de kolonel der genie J. F. van Hanswijk, zon worden overgeplaatst naar Utrecht. De adjudanten der afdeelingskommandanten te Botterdam en te Helder hebben officieele aanschrijving ontvangen, dat zij tot een anderen werkkring geroepen zu'Ien worden. Ben en ander zou geschieden met 1 Mei a. s. VUislngei, 21 Febr. Gisteren zijn van het depöt van discipline alhier twee militairen, na het plegen van diefstal, gedeserteerd, welke, naar men zegt, gearresteerd zijn en voor den krijgsraad zullen moeten terechtstaan. In de maand Januari werden door de Bot- terdamsche tram 112.165 personen vervoerd. Bij ceDe gisteren te Noordwijk gehouden veiling werd voor een tuin-bloembollenland, bijna 2 bunders groot, de buitengewoon houge prijs van f 15.446 besteed, benevens 12 pot. onkosten. Ongeveer 25 jaren geleden werd hetzelfde perceel voor ƒ4200 aangekocht. Een nieuw benoemd officier der schutterij te Amsterdam, die tegen Zijne bevordering als zoodanig bezwaar gemaakt had, heelt geweigerd den eed van trouw aan Z. M. den koning af te leggen. De krijgsraad heeft, volgens het Uil. zich onbevoegd verklaard om van de zaak kennis te nemen, maar is van oordeel dat de officier zich aan geen bij de wet strafbare handeling heeft schuldig gemaakt. Intusschen blijft deze krachtens zijne benoeming, officier doch kan, zonder eedsaf legging, geen dienst deen. Zwolle, 21 Febr. De schippers berichten dat het zeer gevaarlijk is de Zuiderzee te bevaren. Door sterken Z. W. wind is eene zoo enorm groote massa ijs tegen den noorderwal gedreven, dat bij eeu te verwachten N. W. wind en het atkomen der ijsmassa's de schepen groote schade zouden beloopen. Te Bremen is eene maatschappij tot stand ge komen om in Duitschland naar petroleum te boren. Men zal beginnen met boren in de Liine- burger heide. Aangaande de ontploffing in het winterpaleis worden eenige bijzonderheden vernomen. GedCraal Gourko heeft als zijne meening te kennen gegeven dat de ontploffing door dynamiet was veroorzaakt en generaal Totleben schat de hoeveelheid dyna miet naar de uitwerking op 126 pond. In onderdeelen van ponden treedt de berekening biet. Men meent nu zeker te weten, dat de ont ploffing gebeurd is, toen de czaar met prins Alexander van Hessen en den vorst van Bulgarije de eetzaal door de eene deur, en de prinsessen haar door eene tegenovergestelde deur binnen traden. Zij moet daar dus een dramatisch effect van den eersten rang veroorzaakt hebben. EerBt dacht men aan eene gasontploffing, wijl plotseling ai het gas uitging. Een blad te Weenen zegt, dat de czaar gedu rende de laatste weken iederen morgen op zijne tafel een grooten brief, vond inet zware rouw randen en met groote zwarte lakken verzegeld, waarin werd gezegd, dat hij den 25an jaardag van zijne regeering (2 Maart a.) niet zou vieren, tenzij hij brak met het stelsel van verdrukking, dat 'knaagt aan het Bussische volk. Alle middelen welke in het werk werden gesteld om er achter te komen wie de brieven daar bracht, waren vergeefs, en niettegenstaande de bedienden plot seling vervangen werden door vertrouwde politie ambtenaren, bleef de briet zijne dagelijksche verschijning maken, 't Lijkt wel een spook historie of een roman van Wilkie Collins. Men zij echter voorzichtig met het aannemen van al dergelijke sensatieverhalen. Er wordt uit Petersburg geen enkel telegram verzonden, dat niet door regeeringBambtenaren is nagezien, en in het belang der inbtructie houdt men alles zoo veel mogelijk geheim. Ook in andere plaatsen heersebt de koorts, die alles in verband wil brengen met den gepleegden aanslag. Een spre kend voorbeeld daarvan vinden wij te Parijs. Zekere K., een jongman van 28 jaren, met het litteeken van een sabelhouw over het gelaat doch overigens met trekken vol uitdrukking, is onge veer eene maand geleden van Petersburgj over Berlijn en Frankfort, naar Parijs' gereisd, waar vóór hem reeds een brief was gekomen vau de Bussische politie. Op aanvraag van de ambassade van Ensland ging de prefect van politie den jongen man bewaken, totdat men Maandag avond be sloten had hem te grijpen. Vijf agenten van politie stelden zich in hinderlaag bij een huis in de Champs-ElyBée8, waar de gevreesde boosdoener met het litteeken zich bevond. Spoedig verliet hij dan dit huis ook met vier vrienden. Bij de nadering der politie wapenden alle vijf zich met revolvers het onmisbaar kenteeken van een nihilist en bereidden zich tot tegenweer. Toch werd K., zonder dat er een schot gelost werd, zeker door de onverschrokkenheid der Parijsche politie, die de vingers aan de trekkers van angst deed verstijven, in eene vigelante geworpen en in zekerheid gebracht. Men had, zeide de samensteller van het Faits divers in de Oaulois, nu eens een wezenlijken nihilist te pakken, een man die beschuldigd werd van „deelneming aan een geheim genootschap, dat ten doel heeft den czaar van het leven te berooven." Alsof deze qualjficatie zijner schuld nog niet erg genoeg was, komt do Parijsche correspondent der Kölnische Zeitung er bijvoegen dat de man de aanlegger was van den aanslag bij Moskou, dien men door allerlei slimheden iu handen had gekregen. En wat lag er nu voor waarheid ten grondslag aan al dat misbaar Er is werkelijk een Bus, K. genaamd, in de Champs-Elysées gevangen geno men, maar de man was geen nihilisthij stelde zich zoo weinig het onbestemde niets ten doel, dat hij eene vrij aanzienlijke som in een bankiers huis te St. Petersburg had gestolen, waarvoor hij dan ook in hechtenis is genomen. De man zal uitgeleverd worden en zjjne straf ondergaan. De grap van den Parijsehen nieuwsverzamelaar, die wellicht dien dag niets pikants had voor zijn Faits diversis onschuldig genoeg. Nu echter de deftige Kölnische ook gaat meedoen, wilden wij op de wording van het verhaal wijzen. Londen. In het hoogerhuis heeft de hertog van Argyll de politiek betrekkelijk Afghanistan aangevallen. De regeering weigerde de overlegging van de te Kaboel gevonden Bussische correspon dentie. Lord Beaconsfield zeide dat het was noodig geworden uit te maken wie de sleutels der poorten Van Indië zou bezitten. Engeland besloot die te houden en bereikte dat doel. De regeering was vast besloten haar politiek in denzelfüen geest voort te zetten. Zierikzee. Bij de verkiezing van een hoofd ingeland voor het waterschap Schouwen werden 124 biljetten ingeleverd. Daarvan verkregen de heeren D. Hocke 59, L. Beije 30 en J. de Vlieger 25 stemmen, zoodat eene herstemming noodzake lijk is. 21 Februari des morgens te 8 uren. NAHEN DEK PLAATSEN. Ba- rom. afwijk. Wind Toestand der richt. kracht lucht zee N. Shields 10.7 W 6 1. bew. kalm Sylt 12.1 W 3 1. bew. Hartlepool 12.2 WZW goed kalm Swinemunde 10.4 W 5 betr. Hamburg 10.4 WZW 4 betr. Delfzijl 10.2 w 2 z. bew. Groningen. - 9.6 WZW 1 z. bew. Helder. 7.9 zw 3 bew. deining Yarmouth. w 3 1. bew. kalm Vlissingen. 7.3 WZW 4 z. bew. Maastricht 6.2 zw 5 regen nu a. 3.8 w 3 bew. deining Portsmouth w 4 goed deining Grisnez 5.0 WZW 4 betr. Parijs 2.2 zw 4 z. bew. St Mathieu. 4.2 WZW 4 regen Biarritz 0.3 zo 1 betr. Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenM. 3.5 G, des namiddags Barom?ter tcM'ddelburg,Graanbenrs: Corr.)765 Thermometer, 20Feo:-'8av-llu- K1- 21 Febr. 'smorg. 8 u. 45 gr. 'smidd. 1 u' 48 Sr- 'flav. 5 u. 47 er. De omvang en de kracht van het Bussische nihilisme verbazen de gansche wereld. Terwijl men nog ijverig aan het zoeken is naar de daders van den aanslag bij Moskou, terwijl zoo wij alle berichten daaromtrent mogen gelooven, wat twijfelachtig is reeds iu het begin van deze maand menschen werden gevangen genomen, die nitro-glycerine, dynamiet en buskruit binnen de woning van den czaar wilden smokkelenterwijl men dus op alles kon voorbereid zijn, ontkomt de czaar slechts door een toeval aan een aanslag, die veel voorbereiding heeft vereischt in een verwulf waarboven zijne gewapende wacht zich bevond ter bescherming van zijne veiligheid. Eene ontploffing deed de meters dikke muren wankelen van een gebouw, waarin het leven van den czaar heette bewaakt te worden als een dierbare schat. In dat winterpaleis zelf moet dus de schuldige gezocht worden, onder hen, die het best werden vertrouwd. In iedereen, die hem omgeeft kan de al- leenheerscher over alle Bussen thans een nihilist en een moordenaar zien. Hij kan zich niet zeker gevoelen van den kok die zijn eten klaarmaakt, van den hoofdmau der wacht die hem beschermen moet, van de geheime politie die de belagers van zijn leven moet opsporen. Deze gedachte en de zeer waarschijnlijke kansrekening dat eerstdaags een volgende aanslag hem het leven zal kosten> zijn van een aard om iemand waanzinnig te maken. Deze groote verbreiding van het nihilisme, dat iu het uiterste van den vorstenmoord voldoening zoekt voor zijn wrok over het wanbestuur van het rijk, moet ook bij den czaar wel eens het vermoeden wekken, dat hij niet enkel te doen heeft met eene groep booswichten en baardelooze dwepers, maar met eene ernstige gisting in zijn gansche volk, gewekt door natuurlijke oorzaken, en dat zijn val door moordenaarshand later door de geschiedenis wel eens zou kunnen beschouwd worden als de noodzakelijke consequentie van een stelsel van militaire verdrukking, dat ieder vrij oordeel over den staat van zaken gekluisterd houdt binnen de enge perken van politiemacht en censuur. Het volk wil zich uitenhet kan noch met het gesproken, noch met het geschreven woord zeggen hoe zijne klimmende ontwikkeling het Aziatisch regeeringetelsel moede is en grijpt naar het dynamiet om met luiden slag zijn wil te verkondigen en het stelsel te treilen in een persoon. Dat is zeker een misdadig werk, op eene verkeerde redeneering rustende en strijdig met ieder beginsel van zedelijkheid. Zoo echter is iedere revolu tie in hare middelen, en voor het oog van den lateren geschiedschrijver zullen de aanslagen, welke thans zooveel afschuw wekken, slechts symptomen van ondergeschikten aard blijken in het ontwikke lingsproces van Busland. Hij zal er wellicht langer bij stilstaan, dat in het begin van 1880, anderhalf jaar na het congres van Berlijn, de door den oorlog gemaakte schuld nog niet was geregeld, dat de staat van zaken na een zege vierenden oorlog zoo was, dat de geldmarkt zich sloot voor Busland, en dat de regeering, in plaats van hare geldzaken afdoende te regelen door het instellen eeuer vertrouwen wekkende politiek, enorme troepenmassa's opstelde aan de grenzen van Duitschland en Oostenrijk. Misschien zal de geschiedvorscher dan ook zijne aandacht vestigen op het schijnbaar onbeduidend voorval, dat dezelfde nummers der couranten, die de ontploffing in het winterpaleis vermeldden, ook spraken van eene Bussische wet, die voor den geldnood beterschap zoekt in vermindering der bestaande ambtenaarspensioenen en zoo duizenden in de armen voert van armbestuur of nihilisme. En als diezelfde vorscher dan eens verder den toestand van den Bussischen boer nagaat, als hij het oog laat gaan over de militaire inrichting der universiteiten, over het in alle rangen der amb tenaarswereld heerschende stelsel van omkooping en van besteling der schatkist, over de willekeu rige rechtspraak die duizenden wegvoert naar Siberië zonder dat hunne naaste betrekkingen ooit meer iets van hen hooren, dan zal hij, los van de gevoelsindrukken welke het heden ons opdringt, wellicht uitroepenis de Bussische natie niet kunstmatig gedreven tot uitersten had zij nog andere middelen om tot haar recht te komen dan geweld? De czaar seinde aan den heer Grévy ia ant woord op een telegram van deelneming„Met vertrouwen reken ik op de Bympathie van rechtschapen lieden," en dit kan hij doen, wijl nimmer een rechtschapen man met sluipmoord zal zijn ingenomen. Zoo hjj echter blijft regeeren zorge hij dat die sympathie ook den alleenheer- scher van Busland kan volgen. De onrust te St, Petersburg werd gisteren nog vermeerderd door het vermoorden van een der voornaamste agenten der derde afdeeling (booge politie,) zooals de N. li. C. uit eene particuliere depêche verneemt. De Italiaansche regeering schijnt erop te reke nen dat door de benoeming van nieuwe senatoren het wetsontwerp om de gemaalbelasting geleide lijk af te schaffen thans beter onthaal zal vinden) mits de regeering op zich neme, dat geen deficit op de begrooting daardoor zal ontstaan. Overigens blijft do politiek in de kamers grootehdeels eene personenquaestie, zoodat de regeering, om iu de tweede kamer eene meerderheid te behouden, waarschijnlijk de afgevaardigden noodig zal hebben, die getrouw de wankelende meening van den heer Crispi volgen. Deze schijnt echter zijne eischen te stellen en öt gezant te Parijs óf presi dent der kamer te willen worden. Zijn bijstand is dus te koop. En zoo worden de heiligste belangen der volken verkwanseld. Brussel, 20 Februari 1880. Sie wollen pflanzen £ïir die Ewigkeit Und saen Tod Ein so erzwungnes Werk Wird seines Schöpfers Geisfc nicht überdauem. Dem Undank haben sie gebaat umsonst Den harten Kampf mit der Natur gerungen, Umsonst ein grosses königliches Leben Zerstörenden Entwürfen hingeopfert. Der Mensch ist mehr als Sie von ihm gahalten. Des langen Schlummer3 Bande wird er brechen Und wiederfordern sein geheiligt Recht. Zu einem Nero und Busiris wirft er Ihren Namen, und das schmerzt mich Denn Sie waren gut. De beroemde samenspraak van den markies van Posa met Philips II in Schillers Don Carlos waaruit ik bovenstaande regelen aanhaal, komt mij voortdurend in de gedachte, sedert den laatsten aanslag in het winterpaleis. Dat geheele verba zend schoone tooneel, waarin de markies van Posa in aandoenlijke, heerlijke woorden den eerbied voor den mensch en voor zijne onvervreemdbare rechten bepleit voor Philips II, in wien het abso luut gezag verpersoonlijkt was dat geheele tooneel kon met zeer weinig wijzigingen worden toegepast op Alexander II, als men voor den tweeden spreker Tourguénieff ot Alexander Hert zen nam. Wie is beter tolk der eeuwige waarheden dan een waar dichter? Wordt deze vermaning geen profetie Lassen Sie, Grössmüthig wie der Starke, Menschengluck Aus ihren Füllhorn stromen Geister reifen Iu ihrem Weltgebiiude. Geben Sie Was Sie uns nahmen wieder Werden Sie von Millionen Königen ein König B Wat, riep Alexander II deze week uit, toen hij ontsnapt was aan de ramp die bijna hem en zijn huisgezin onder de bouwvallen van zijn met rijkdommen gevuld winterpaleis had doen omko men, wat, ik heb de lijteigenen vrijgemaakt; ik heb de Russen tot voor de poorten van Konstantinopel gevoerd; ik heb voor mijn volk, zooai niet meer dan toch evenveel gedaan als mijne voorgangers, en is dat nu mijne belooning Ik ben zelfs in mijn paleis, door mijne wachten omringd, niet veilig meer voor moord Evenals de markies van Posa aan Philips II zou men hem kunnen antwoorden„ja, gij zijt goed, maar om het te doen erkennen moet gij regeeren over menschen en niet over slaven. De lijfeigenen hebt gij bevrijd, maar gij hebt den geest van uw volk niet ontkluisterd. Gij hebt de stelling van den mensch in uw rijk klein gehouden en nu beklaagt gij u, dat gij alleen, meester over zoovele millioenen zielen, op uw hoog standpunt, het doelwit zijt van misdadige aanslagen? Tegen zulk eene verantwoordelijkheid is geen enkel mensch opgewassen. Men moet haar verdoelen door burgers te scheppen." Naar al wat men weet van het karakter van Alexander II is het te onderstellen, dat hij even min zal toegeven als Philips IIevenals deze zou hij de lieden, die hem zulken raad gaven uitma ken voor droomers en naiagers eener hersenschim; hij zou den goed bedoelden raad miskennen van wie hem toeroept„Geef eene constitutie l" Evenals de vrek, die óp het pünt was om te verdrinken en aan een bijstander die hem redden wilde zeide„geet mij de hand," antwoordde „ik kan niet geven," zal Alexander II antwoorden: „ik kan geen constitutie geven, ik kan geen ai- stand van den troon doen." Het persoonlijk geZag is het Nessuskleed, waarvan hij het slachtoffer zal zijnhij weet het, hij gevoelt het en kan toch niet tot het besluit komen om dat kleed weg te werpen: autocraat is hij geboren, autocraat zal hij sterven. Het nihilisme is eene uitwerking, geene oorzaak. Het heeft niet de mioste gelijkenis met de socia listische revolutionaire beweging, die zich achter eenvolgens in Frankrijk, Engeland, Duitschland en Italië heeft vertoond. In al die staten zijn het de laatste stuiptrek kingen van de heftige eischen van den volkswil, welker plaats noodzakelijk, ongevoelig en langs wettelijken weg door het stembiljet wordt ingenomen. Daar draagt het verzet tegen de staatsmacht, de bloedige revolutie zelfs de commune van 1871 niet uitgezoüderd een per soonlijk karakter. In Rusland echter niets van dat alde nihilisten gelijken noch op de Iersche feniamwelke zij echter het meest naderen, noch op de Dnitsche socialisten, noGh op de Fransche communards i Zoo men de geschiedenis der mensohheid wil doorbladeren om een voorganger van het nihilisme te vinden, zal men slechts de toovenarij def mid deneeuwen vinden. „Van waDiieer dagteekent de tooverheks, die gebrand heett op duizend brandstapels

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2