188ö: N«. 44. 123e Jaargang^ Zaterdag 21 Februari. jrwijzeres, er Zoon, reeniging, VERKIEZING. :wi]S, STELLING ?V* uur. ■SCHELDE. Middelburg 20 Februari. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. 1 te MIDDEIi- king van >on en meer uitge- eisjes, hoofdonder- f§00. me acte als hoofd- voor de Fran- ing in aanmerking verzocht zich ten den Burgemeester. dienstplichtig nom- JECHT benoodigd, istaat om paarden- SE, Serooskerke. T benoodigd, bij ïgen. JUFFROUW, HEID benoodigd, 'HEID benoodigd. GEN—SCHUURBE- Mei of vroeger eena niet beneden de 25 ISJE, beneden de ev. ENGELBERTS, jl I. zijnde, 30 CENT. ene bet Bestuur, J. JANSE. tdienst EN BOTTERDAM. n Februari. VAN BOTTEBDAX ijdag. 20'morg. 10,u. tand. 23 11, oenad.25 9, 'ijdag 27 10,—, X. V. X. .15 en 3.20. .45 3.50. VRIJDAG. voorm. 7.45 3.15 10.30 11.— 10.30 en 12.— 11.— 12.30 ZATER DAG. voorm. 7.45 3.15 10.30 11.— uren en 3.15 k te 12.50 en r.20 J.30 5.37 {.41 6.88 v.40 .55 •4.45 .14 •5.5» •6.40 6.50 !i 6.20 .30 7.52 .8 •7.57 8.45 .25 9.12 .6 10.18 10.41 .35 9.6 10.50 .45 •9.15 U. 7.15 10.55 3.50 6.50 10.40 6.10 8.5 11.60 7.30 8.55 12.40 8.20 9.15 1.8 8.40 9.80 1.20 8.KS middelburgs™ courant. Dit blad verschijnt dagelijks; met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent; Advertentien: 20 Oent per regel? Geboorte-» Trouw-, Doodberiohten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20, Groote letters worden berekend naar plaatsruimte; Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G. L. Daubi en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jonis. De burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend, dat de inlevering van stembriefjes voor de be noeming van éen lid van den gemeenteraad ter vervulling van de plaats van den heer Jhr. mr, J. W. M. Schorer, die wegens vertrek naar elders zijn ontslag heeft genomen, zal plaats hebben op Dinsdag den 24en Februari a. van des voormid dags negen tot des namiddags vier uren in de beneden achterzaal van het raadhuis, terwijl de opening dier stembriefjes zal geschieden in dat zelfde lokaal op Woensdag den 25en Februari 1880, des voormiddags te negen uren. Middelburg, den 20en Februari 1880. De burgemeester en wethouders voornoemd, PICKÉ. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Het JPeekblad van hei Regt bevat eene beschou wing over gezonde eu ziekelijke philanthropic, met welke wij geheel instemmen, met uitzondering alleen van ons vroeger gemaakt voorbehoud ten aanzien der levenslange gevangenisstraf. De uitdrukking „ziekelijke philanthropic" is overigens door ons, ook bij de beschouwing van dat vraagstuk, nog nooit gebruikt. Wij zijn tegen standers van de doodstrafvoorstanders van goed ingerichte, gezonde gevangenissen, aan hangers der leer van de zedelijke verbetering der gevangenen en diensvolgens ook van gevoelen dat men hen goed, menschelijk, opvoedend met éen woord, moet bebandelen. Maar toch blijven wij van meening dat de levenslange tuchthuisstraf, voor de enkele gevallen waarin die bedreigd wordt, niet afgeschaft moet worden. De gronden voor die meening hebben wij vroeger uiteengezet en daarop hebben wij dus niet terng te komen. Wij geven nu, met instemming, het woord aan het rechtskundig orgaan „Ziekelijke philanthropie „Het is zeker niet vreemd, dat iedere poging tot erkenning van het beginsel van humaniteit in het Btrafrecht, als ziekelijke philantropie wordt uitgekreten „Volgens de Standaard is de afschaffing der doodstraf (culmineerend pont bij de aanstaande strafwet) ziekelijke philanthropie. „Volgens liet Vaderland en andere bladen is de aandrang tot opheffing der levenslange t uchthuisstraf ziekelijke philanthropie. „Dus moet er ook zijn eene gezonde phi lanthropie. „Als de heeren dan maar eens zonden willen PEUILLETON". 33 Novelle van G. ZU PUDLITZ. IX. Het sprak dns van zelf dat Hendrik toen hij kort na nieuwjaar verscheen, met open armen ontvangen werddoor Nathalie omdat zij in hem den redder van haar huwelijksgeluk zag en door Alexander uit ware vriendschap en achting. Hunne belangen vereenigden zich nu ook op éen pnnt en daardoor was de kloof, die hen voor eenige maanden nog scheidde, geheel gedempt. Het viel echter ook niet te ontkennen dat Hendrik in zijn uiterlijk een groote verandering had onder gaan hij gedroeg zich thans zeker en zoo waardig. Op verlangen van den graaf was hij niet regelrecht naar het slot gekomen; maar had hij eerst de mijnen bezocht en lange beraadslagingen met den rechtsgeleerde gehouden, om den staat van zaken goed te lcerea kennen, en uit alles wat bij vernam zeggen, wat de gezonde en niet-ziekelijke philan thropie medebrengt. „Onderzoeken wij de geschriften van hen, die klagen over ziekelijke philanthropie, dan komen wij tot deze overtuiging, dat gezonde philantro pie medebrengt misdadigers te geeselen en te brandmerken, en „de strop te doen knellen om den nek," zoo als men weet de jongste uit drukking, uitgevonden door zekeren heer Arnold; dat gezonde philanthropie medebrengt den mis dadigers, om hen in de gelegenheid te stellen over hnn misdrijf onafgebroken na te denken, door onthouding van voedsel en van verwarming en door eeuwigdurende zedelijke marteling en licha melijke doodhongering het denkvermogen te ontnemen; dan komen wij tot deze overtui ging, dat, omdat opsluiting, bewaking, voeding den staat veel geld kosten, het eenig afdoende middel om de onverbeterlijken van misdrijf terng te houden, en tevens op het budget van justitie belangrijke bezninigingen aan te brengen, de gezonde philanthropie voorschrijft, de kwaad doeners óf als besmet vee af te maken, hetgeen veel goedkooper moet zijn, óf voor hun gansche leven niet in znivere en verwarmde vertrekken, maar in stallen, liefst in besmette stallen, op te sluiten. „Alsditde gezonde philanthropie medebrengt, dan blijven wij voorstanders van de ziekelijke, die de slaven vrijmaakte; die de ruwheid, door den misdadiger aan den dag gelegd, niet wil evenaren door ruwheid van staatswege; die volksonderwijs en beschaving tracht te verspreiden als krachtigste voorbehoedmiddelen tegen de ver menigvuldiging van het misdrijf; die aan iederen godsdienst de gelegenheid opent de sluimerende vonken in het in slaap gesust geweten op te wekken en die zich door de vele teleurstellingen die zij op haren weg ontmoet, niet laat afbrengen van het geloof aan verbetering ook van de zwaarste, zoogenaamd gewetenlooze, misdadigers." Volgens het Vaderland heeft de Raad van state reeds rapport uitgebracht over het wetsontwerp tot invoering der rentebelasting en is dat wets ontwerp geschoeid op het beginsel, dat ieder belastingschuldige zal moeten opgeven welk bedrag hij het vorige jaar aan rente van effecten en andere rentegevende waarden genoten heeft. Ook de goederen in de doode hand zullen door dit ontwerp worden getroffen. De prov. staten van Noord-Brabant hebben met algemeene (61) stemmen1». zich bereid verklaard om nit de kas der provincie in de kosten der verbeteringswerken van den waterstaatstoestand van Noord-Brabant aanzienlijk, zelfs tot een mil- lioen, bij te dragen, mits eerst plannen worden voorgelegd, waaruit blijken kan dat de werken, was hem gebleken dat het vermogen van zijn vader, dat hij altijd verloren gewaand had, nog zeer goed te redden zou zijn. Deze overtuiging en de manier, waarop men hem, daar het aandenken aan zijn vader nog hoog in eere werd gehouden, behandelde, bad hem goed gedaan en leeren inzien dat hij nog een menigte vrienden zou vinden die bereid waren om hem in zijn altijd nog zeer moeielijke taak te stennen. Hij vertrouwde vooral op een ouden boekhouder, die jaren 1 ang de tronwe dienaar zijns vaders was geweest en nn van zijne geringe spaarpenningen in Hendriks geboortestad leefde. De oude man had hem als een zoon ontvangen en zijne, wel is waar zwakke krachten, geheel te zijner beschik king gesteld. Zijn raad zou bij nadere kennis name van de zaak onbetaalbaar zijn. X. Zoo vinden wij Hendrik dus op den avond na zijn aankomst op het slot, aan de theetafel van Nathalie, die altijd zeer mooi was en als zij verkoos ook heel lief kon zijn, zoodat iedereen zich tot haar aangetrokken voelde; ofschoon zij niet geestig en zeer oppervlakkig ontwikkeld was. Zij wist heel goed hoe bekoorlijk zij was en maakte er gretig gebruik van, om met de grootste zekerheid alles door elkaar te rammelen en in het N. O. deel te maken, niet schaden kunnen aan eenig ander deel van het gewest2°. besloten tot oprichting van een waterschap over het N. O. gedeelte, dat zich zal uitstrekken over de gebouwde en ongebouwde eigendommen en ruim 26,000 bunders groot zal zijn. Bij de nadering van het tijdstip, waarop de kiezerslijsten moeten herzien worden, hebben gedeputeerde staten van Noord-Brabant er de aandacht van de gemeentebesturen op gevestigd, dat in het vorig jaar een gekozene tot lid van de tweede kamer door de kamer niet werd toe gelaten, op grond dat de kiezerslijsten niet overeenkomstig de voorschriften der wet-waren opgemaakt. Sommige der gebreken, die toen elders werden ontdekt, kwamen ook in Brabant een en andermaal voor. Zlerlkzee, 19 Februari. Bij de heden ter gelegenheid van 's konings verjaardag gehouden inspectie over de dienstdoende schutterij alhier werd aan den sergeant J, Verdoom het eereteeken voor 15jaiigen schutterlijken dienst uitgereikt. Door den heer J. Bekaar is wegens ouderdom en ongesteldheid, ontslag aangevraagd uit zijne betrekking als gemeente-secretaris van Sluis, welke ruim 40 jaren door hem vervuld werd. (SI. Wbl.) De Staatscourant bevat een kon. besluit, hou dende nadere bepalingen omtrent het toepassen van de osmose in de beetwortelsnikerfabrieken. Door den min. van binnenlandsche zaken wordt bekend gemaakt dat bij zijn departement welhaast een vergelijkend onderzoek zal gehonden worden van hen die tot tweeden klerk wenschen te worden benoemd. Twee 2e klerken znllen aangesteld worden op eene jaarwedde aanvankelijk op 400 voor ieder, die spoedig tot 500 wordt verhoogd. Tot het onderzoek worden alleen toegelaten zij wier aanvragen, wegens nitmnntend handschrift, bijzondere aandacht verdienen. Belanghebbenden moeten niet ouder zijn dan 23 jaren. Alle aanvragen tot toelating, door belanghebbenden eigenhandig geschreven op ge zegeld papier, moeten bij het departement zijn ingeleverd uiterlijk op 1 Maart e. k. De over te leggen bewijsstukken, benevens de gevorderde kundigheden zijn vermeld in de St.-Ct van heden. De viering van 's konings 63en geboortedag te 's Gravenhage, is door stortregens grootendeels verstoord. Ondanks die ongunstige omstandig heden werd het bevel tot het houden eener groote garnizoensparade niet ingetrokken. De dingen te zeggen, waarover men bij haar lachte, maar die men ieder ander kwalijk zou genomen hebben. Hendrik was zoo weinig aan die manier van conversatie gewoon, dat hij hoe langer hoe stiller werd eu zich toch niet aan den invloed der betoovering kon onttrekken. Alexander schoof daarentegen ongeduldig op zijn stoel been en weder. Hij had zooveel en zulke gewichtige dingen met zijn vriend te bespreken, en Nathalie viel hem telkens weer met haar onbeduidende praatjes in de rede. „Doe mij éen genoegen," riep zij uit, „en begin niet dadelijk over ijzer. Daar kan ik niet meer van hooren: Alexander wordt al onuitstaanbaar door eraan te denken. Maar vertel ons wat van den ouden grootpapa, mijnheer Wendeling? Hoe is het toch met hem afgeloopen? Hendrik werd zeer ernstig. De onde Jobst was hem in de herinnering hoe langer hoe dierbaarder geworden en er lag thans voor hem znlk een poëtisch waas over dien grijsaard, dat het hem hinderde toen hij op zulk een schertsenden, min achtenden toon over hem hoorde spreken. Maar hij was billijk genoeg om in te zien dat die vrouw hem niet kon begrijpen. Hij deed dns alsof hij haar vraag niet gehoord had en begon over zieh zeiven te vertellen, wat hij meende zijne vrienden schuldig te zijn. „Ik zou zeker aan uw verzoek om terstond te komen gevolg gegeven hebben, maar de regeling der nalatenschap van mijn onden revue over de troepen werd gehouden door den waarnemenden gouverneur der residentie, gene- raal-majoor Queysen, kommandant in de le divisie. Na afloop der inspectie plaatste zich die opper- officier in de nabijheid van het monument op het Plein 1813, langs welke plek de troepen, onder een plasregen, voor hem defileerden. De recepcie ten Hove ving reedB te lij nor aan. Daarop verschenen, behalve de grootoffi cieren der kroon en de leden der civiele en militaire hnizen der koninklijke familie, ook de ministers, hoofden der departementen van alge meen bestuur. De buitenlandsche gezanten, de leden der legatiën, de leden der wetgevende en rechterlijke macht, zoomede de vertegenwoordigers van het leger, schreven hunne namen in het register van gelukwensching in. De koning vertoonde zich in kleine generaals uniform, vergezeld van H. M. de koningin, die een grijs zijden kleed droeg, in den kring der hoidignitarissen. Te 12 uren kwamen prinses Hendrik en de vorstin VonWied hare gelukwenschen aanbieden. Bij uitzondering had dit jaar op 's konings geboortefeest geen gala-diner ten Hove plaats. De van stadswege en aan de departementen van algemeen bestnnr ontstoken illuminatiën zijn, ten gevolge van den vrij sterken wind, zeer onvolkomen geslaagd. burgemeesters. Goedgekeurd de benoeming van H. Sprayt, burgemeester van Leersum, tot secretaris dier gemeente. Eervol ontslag is op zijn verzoek verleend aan den heer H. J. Millard, als tijdelijk leeraar in het Engelsch aan 't gymnasium te Utrecht. De Christelijke school van de Lutbersche gemeente te Groede zal 1 Maart geopend worden Volgens de N. R. Q. heeft de minister van binnenlandsche zaken beslist, dat aan leerlingen van een gymnasium, dat vóór 1 October 1881 in een met zesjarigen cursus is hervormd, zoo zij den vijfjarigen cursus ten einde toe met vrucht hebben volbracht, nog door curatoren het ge tuigschrift, bedoeld in art. 1 van het K. B. van 4 Aug. 1854 (Staatsblad no. 31), kan worden uitgereikt. Bij besluit van gedeputeerde staten der provincie Friesland, is verklaard dat J. Mulders, gewezen hoofdonderwijzer der openbare lagere school te Ureterperverlaat, gemeente Opsterland, de bevoegdheid tot het geven van lager onderwij s heeft verloren. vriend belette mij dit; hij had mij namelijk tot zijn universeelen erfgenaam benoemd." „U? neen, dat is al te gek," begon Nathalie lnid lachende. „Dus behoort nn die heele uitdra gerswinkel u toe? 'tls waar er zijn alleraardig ste dingen bij. Wat moet het amusant voor u zijn om in dien vreemdsoortigen boel te rommelen. Vertel toch eens wat gij met al die kostbaarheden beginnen zult." Hendrik bleef ernstig en zei „Er zijn zeer kostbare voorwerpen onder, dat hebben kenners mij verzekerd. Hij had een groot talent om te vinden en veel geduld om te ver zamelen." „Nn," riep Alexander, „gij znlt dien boel toch niet houden. Laat het overal bekend maken en houdt er verkooping van, dan brengt het misschien nog wat op." „Neen!" zei Hendrik. „Die verzameling, waaraan hij zooveel moeite besteed heeft, mag niet onder dén hamer komendat heb ik hem beloofd. Maar er komen reeds van alle kanten aanbiedingen en ik heb veel kans om, als zij eens geschikt en opgeschreven is, het meeste, aan musea en weten schappelijke inrichtingen te verkoopen. Hetgeen er overschiet zal ik dan aan een handelaar over doen. Het is merkwaardig hoeveel verandering de dood te weeg brengt in de beoordeeling van iemands handel en wandel. Men had zieh in het stadje waar Jobst bijna een halve eeuw gewoond heeft, aangewend om hem op zijn best voor eeq

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1