BUITENLAND. leraal. waarnemingen. I Wind 3 Ir 8 |w |w |w Iw Ew ;w Algemeen Overzicht. Gambetta en de Fransche Academie. Ingezonden Stukken. Récl ames. CAPSULES GARDYmetGABIAN-OLIE Teer-Capsules Thevenot. Handelsberichten Graanmarkten enz. Prjjzen van Eltecten. (ikte tafel in de eet- orpen. het gaslicht uitge- e zon juist de zaal hield bij het vootval van geest. geneeahun- landmacht. is in hoofdzaak vaa oorlog bij zijn ng van den militairen i gezondheid, kunnen i voor den oificier in ehoort onder de mill er te bestaan. vervalt bij 2de luitenant, zijn I luit. Beeft hij dezen oigende jaiêu bekleed dan wordt hij (zonder |en rang van kapitein dien rang kan hij in een bevordering tot ifficier van gezonlheid bepaalde diensttijd in ikleeden rang van hem ereenvolgens kan op- n luitenant-kolonel en i betrekkingen waarin hier voorgestelde be- een cijter kunnen officieren van gezond- itein en 1ste luitenant, i dirigeereude officieren billende cijlers kunnen ijn voorts bepalingen ■krijgen van reserve- en reserve-apothekers, ivaar en oorlog bij het ieuwe schutterijwet zal iregeld worden over de tijd van oorlog, liding van de militaire ■r verandering gebracht, ibemoeiing wordt tot aat teruggebracht, d. i. smoetkomingeu aan hen, teiten hier te lande tot ich willen verbinden om, studiën, gedurende een beier van gezondheid te ïl in toepassing, dan zal jan den opleidingscursus nsterdatn daarvan een voor de rangsbevor- t. Nu de opleiding tot aar tot zooveel zwaarder idzaakt, schijnt voor het ren redelijke grond meer den officier van gezond- te stellen, zich de meer eigen te maken en later 'de vakken zóo ver voort ger tijd met vrucht als gezondheid werkzaam prichting gelaat van een chool, welke school tevens vorden tot opleiding van neel. Zij zal verbonden ritaal te Amsterdam, a worden op gelijke lijn jn van gezondheiddoch duren, zal voor hen een noodig zijn voor de be- tins-rang. ■mutsen worden de over- ft. Te hunnen aanzien ontslag, het op nouaott- van officieren, ineeskundigen dienst der rigens de bepalingen der per-officier met den rang aan. van den geneeskundigen ikersbedienden opgenomen. norgens te 8 uren. Tuestand der ,bt. kracht lucht zee 5 Z. b-:W deining regen kalm goed 6 betr. |o 4 regen regen 4 regen deining 5 regen 6 regen hol 4 betr. AV 4 regen golvend 7 z. bew. KW 4 bew. deining EW 7 regen 4 betr. 6 regen fz 4 bew. [ederland L 4.1 V. 3.9 H. jurg, GraaH^eutS: Cofr.) 18 Febr. 'sav. 11 u. 47 gr. 50 gr. 's midd. 1 u. 63 gr. er. Eergisteren avond omstreeks zeven nren had in de kelders van het winterpaleis te St. Petersburg onder de groots wachtkamer eene ontploffing plaats, waardoor acht der op wacht zijnde solda ten van de Finsche garde werden gedood en vijf en veertig anderen gewond. Boveu die wacht kamer bevond zich de eetzaal des keizers. Iu den vloer dier zaal werd een gat geslagen van 10 voet lang en zes voet breed. Slechts aaneen toeval was het te wijten dat de keizer nog niet aan tafel zat. Ten tweeden male is dus slechts door een toeval een aanslag verhinderd, waarbij de nieuwste vindingen der wetenschap in den dienst treden van moordenaars zoo slim en zoo stontmoedig, dat men ervan ijst en beeft. De czaar, slechts veilig In zijn eigen trein door eene verwisseling der volgorde van de treinen, ontsnapt in zijn eigen huis aan den dood door iets te laat aan tafel te komen. En dan nog heeft deze aanslag plaats, terwijl de aanleggers der dynamiet-mijn te Moskou nog niet zijn ontdekt. Misschien maakte dezellde misdadige hand beide mijnen. Het bericht van deze misdaad maakt natuurlijk grootin indruk overal in Europa. Men schrikt van eene geheime vereeniging, aan welke zulke middelen ten dienste staan. Te Berlijn heerschte algemeene opwinding. De voornaamste dagbladen gaven nieuwe edities uit zoodra er weer eenig nieuws nit St. Petersburg was, en werden nitverkocht zoo spoedig zij maar van de pers kwamen. Het nieuws echter, dat het meest verlaDgd werd, kwam niet en zal misschien wel vooreerst niet komen. Biets toch hoorde men nog van de daders van den aanslag. Volgens een telegram van gisteren avond scheen meu den draad in handen te hebben, daar van drie werk lieden, welke in den kelder onder de wachtkamer werkzaam geweest waren, éen de vlucht had genomen. Het is te hopen dat men hen op het spoor zal komen. Hoe de czaar zelf zich zal gevoelen, nn in zijn eigen huis de bodem wankelt onder zijne voeten, wagen wij niet te schetsen. De aangekondigde encycliek van den paus over het hnweiijk is den 16en dezer maand in het licht verschenen. De paus somt de ontelbare weldaden op welke de menschheid aan de kerk is verschul digd en waaronder dan ook behoort het onver - breekbare huwelijk, dat door den stichter van den Christelijken godsdienst tot den rang van aacrament was verheven. Ergo, zegt de pans met betwistbare logica, behoort het huwelijk tot de jurisdictie der kerk. Het burgerlijk gezag heelt zich door aanmatiging van het huwelijk meester gemaakt, en dit had de instelling der echtBcbei ding tengevolge, waarvan de paus een heilzamen afkeer toont. Zijne heiligheid noodigt op de meest beleefde wijze de burgerlijke overheid uit om pogingen in het werk te stellen om de rechten der kerk op het huwelijk te doen eerbiedigen, evenzeer als de kerk de rechten van den staat in dergelijke zaken eerbiedigt, en de encyclica eindigt met eene warme vermaning aan de ge trouwen om de eendracht te handhaven tusschen het kerkelijk en het bnrgerlijk gezag. Dit slot kan wel wat vreemd schijnen in een brief, die handelt over een onderwerp waarin de moderne staat volstrekt wil dat de kerk zijne rechten zal eerbiedigen. De Fransohe minister van oorlog heeft in den ministerraad voorgesteld om den post van in specteur-generaal van het leger op te heffen. Er zijn drie officieren, die dezen post bekleeden, waaronder ook de hertog van Aumale. De be trekking schijnt vrij onnoodig te zijn en werd door generaal Gresley in het leven geroepen, toen de stem der openbare meeuing zich ertegen verhief, dat de hertog van Aumale, de oom van den graaf van Parijs, het bevel Over een leger korps voerde. De minister Gresley maakte toen Voor den hertog eene eervolle sinecuur, maar de generaal Farre, die thans den staf' zwaait aan het departement van oorlog, heeft zulke bezwaren niet en zet den prins eenvoudig aan den dijk, evenals hg het reeds den maarschalk Canrobert deed, dien hy ontsloeg als president der com missie voor de bevordering van officieren. Voor den zetel in den senaat, opengevallen door het overlijden van den heer Crémieux, is Veel liefhebberij. Er hebben zich reeds 12 ean- didaten aangemeld voor deze betrekking, waarvan de werkzaamheden vergoed worden door politiek aanzien en eene goede bezoldiging. Onder anderen vindt men onder de sollicitanten Edmond About, de bekende publicist en directeur van de XIXme Siècle, De Pesther Lloyd bevat een terugslag op het gisteren door ons vermelde artikel van de Grenabote. Het Hongaarsche blad acht een formeel verbond tnssehen Engeland, Duitschland en Oostenrijk niet noodig, wijl dit een tedieigend aanzien zou hebben en het niet vereiacht wordt voor eene goede verstandhouding, die vooral omtïent de zaken in het Oosten toch tusschen de drie rijken blijft bestaan, ook zonder formoele Overeenkomst» Hoezeer de republikeinen van nieuweren stempel soms met de Fransche academie mogen spotten» blijft een zetel onder de veertig onsterfelijken eene door velen gezochte en benijde plaats, en zoodra dan ook een dier plaatsen openvalt, ziet men eene keur van nitstekende mannen soms intrigeerend dingen naar deze offlcieele onsterfe lijkheid. Zoo noemt men thans te Parijs den heer Gambetta als candidaat voor den zetel, openge vallen door het overlijden van Jules Favre. Legonvé zou hem voorstellen. Wij achten het niet waarschgnlijk, dat dit bericht waarheid zal worden. De gewoonte brengt mede, dat de candidaat alle leden persoonlijk bezoekt om hnn hunne stem te vragen, en het is minstens even twijfel achtig of de heer Gambetta zieh aan deze vuur proef zal willen onderwerpen en zoowel Emile Ollivier als den hertog De Broglie zal willen bezoeken, als het is of deze heeren hem goed schiks dit bezoek zullen kwijtschelden. Niemand ontkent dat de heer Gambetta aan spraken kan doen gelden als een der eerste redenaars van Frankrijk, en toch zal een lid der academie heel wat aanmerkingen te maken hebben op de redevoeringen van den volkstribuun. Indien kenners der Fransche taal en dwepers met nauwkeurigheid van uitdrukking, zooals Taine, Cuvillier-Fleury en anderen de redevoeringen van den heer Gambetta aandachtig gaan nalezen, zullen zij' menigmaal de schouders ophalen voor het verkeerd gebruik van woorden en voor stijlfonten. Gambetta corrigeert nimmer zijne redevoeringen vóór zij in druk verschijnenzooals ze dus zijn uitgesproken en door de stenografen opgenomen, komen zij onder de oogen der eritiek. Zij zijn schoon om te hooren en men leest ze ook gaarne onder den indruk van de gebeurtenissen van den dag over welke zij handelen; maar modellen van stijl zijn het niet. Ook de bewijsvoering laat wel eens wat te wensehen over. De redenaar wil altgd zijne hoorders meer door het gevoel medeslepen dan door de koele rede en vervalt daardoor dikwerf in een schoonklinkenden en verheven onzin, die bij de onmisbaarheid van het oogenblikkelijk effect een struikelblok schijnt te zijn, waarvoor slechts weinige volksredenaars zich kunnen vrij waren. In al de schoone volzinnen, welke de Fransche politieke redenaars van deze dagen onder het gejuich der menigte samenetellen vindt men niet altijd al de eigenschappen eener behoorlijke sluitrede vereenigd. Daar om kan Gambetta, al is bij de vloeiendste spreker der kamer-republikeinen, geene aanspraken doen gelden op den roem van welsprekendheid als Jules Favre, wiens talent voor de balie van den hoogsten rang was, als Emile Ollivier, een hoogst beschaafd en geestig debater, en als Du- taure, wiens redevoeringen als model kunnen gelden van eenvoud, helderheid en logica. Zoo een der geavanceerde Fransche redenaars van dezen tijd wegens welsprekendheid eene plaats in de academie verdiende zon het veeleer Louis Blanc zijn dan Gambetta. Een ander en nog voornamer bezwaar tegen Gambetta's keuze is zijne politieke stelling in het land. Napoleon III heeft eens het denkbeeld gehad om zich candidaat te stellen, toen de her tog Pasquier gestorven was. Men slaagde er echter in den keizer te overreden om van zgn plan af te zien, wijl vorsten en troonopvolgers zich niet aan eene dergelgke keuze met hare gevolgen moesten blootstellen. Nn is de heer Gambetta in zekeren zin als de vermoedeigke opvolger van den president der republiek te beschouwen, en is het zeer goed mogelijk, dat binnen een jaar, wanneer hij zijne redevoering zou moeten houden, zijne kansen nog veel duide lijker zijn dan nu. Onder zulke omstandigheden zon eene inwijdings-redevoering van Gambetta veel meer opzien baren, dan de deftige academie leden wel aangenaam kan zijn. Ook zon men dan te veel kans hebben aan de redevoering eene politieke beteekenis te zien hechten. Zij zou moeten onderworpen worden aan het oordeel eener commisaie, die voor den heer Gambetta wel eens niet minder streng zon kunnen zijn dan voor Ollivier, die zijne redevoering over Thiers niet heeft mogen uitspreken bij de ontvangst als lid van Thiers' opvolger. De meeste academieleden zijn nette, deftige menschen, die niet honden van leven maken, in welken zin dan ook. Er is bovendien menig lid, wien het in zijn anti-repn- blikeinscho fatsoenlijkheid niet onaangenaam zou zijn den repubiikeinsehen parvenu te laten ge voelen, dat hij den voet op verkeerd terrein had gezet. En dat zou Gambetta doen met zich op dit oogenblik te wagen aan de kansen eener verkiezing voor de FranBche academie. Maandag, 17 Februari 1880. Mijnheer de liedacteur I Heden middag ondervonden de passagiers op de spoorboot die van Zietikzee naar Cortgene vertrekt) het volgende. Op de boot hadden dertien passagiers met be stemming naat Goes plaats genomen, waarvoor biljetten voor den wagen Catsehe veer—Goes door den conducteur worden afgegeven, die een be hoorlijken overtocht moeten waarborgen, daar de concessie bepaalt, dat voor het geval zich meer passagiers aangeven dan bedoelde wagen zitplaat sen bevat, te Zierikzee naar Goes om een bij wagen moet geseind worden. Aan deze conditie sohgnt echter weinig de hand gehouden te worden, althans dien middag stapten aan het Catsehe veer veertien personen van de boot, waarvan dertien van plaatsbiljetten voor den wagen voorzien waren. Deze wagen kan en mag slechts tien personen bergen, zoodat drie personen bniten moesten blijven. Den aldaar aanwezigen schipper werd naar den bijwagen gevraagd, doch deze gaf daarop met de grootst mogelijke brutaliteit te kennen er twaalf in moesten en toen een der aanwezigen vroeg of hij zijne plaats betaald had om als kreeften opgepakt te worden, kreeg hij ten antwoord dat als hij praatjes wilde maken hg hem den wagen nit dzon. Er be stond alzoo voor de drie passagiers geen andere uitweg als plaats nemen quand mime, of onder den op dat oogenblik vallenden regen op den dijk te blijven, met de verplichting het geheele traject te loopen en te Goes de correspondentie te missen. Met groote moeite drongen wij ons dus met ons dertienen in den wagen, terwijl de paarden even weinig met znlk een last ingenomen schenen te zijn, daar de helft van den weg stap voets werd afgelegd. Eindedjk te Goes aangekomen, werd besloten zich dadelijk tot de politie aldaar te wenden om aan deze voor het vervolg verbe tering te verzoeken. Acht onzer begaven zich daarop naar de wachtkamer der politie, waar, na eenige pourparlers met een agent, de commissaris van politie binnenkwam. Dezen werd de toe dracht der zaak verteld, doch ook hij scheen voor geen spoorboot-directie, schipper, conducteur en agent te willen onderdoen en beweerde stokstijf dat die schipper wel beleefd was en dadelijk daarop dat de lapjesreizigers en die in bifiren een menigte kofiers op de diligence deden plaatsen, om zoodoende een kwartje nit te winnen, waar voor ze des avonds zieh een grog aanschaffen. Na dit schitterend betoog, dat evenwel niets met onze klacht over de zitplaatsen en de caprice der maatschappij had te maken, gevoelden de meesten onzer zich den lust benomen om laDger te redeneeren. Men vroeg derhalve ot de politie dergelijke gevallen voorkomen kon, ja dan neen. Na nog eenige niets beteekenende phrasen, kreeg men eindelijk, ja eindelijk, de verzekering dat de directie met onze klacht in kennis zou worden gesteld, tegelijk ried men ons aan het klacbten- boek op het kantoor der HH. Van Gend Loos te vragen. Wij vonden echter dit kantoor ge sloten; daarbij kwam de bewering dat znlk een klacht, uithoofde van het monopolie, dat de spoorboot ten koste van de eenige communicatie met Zierikzee geniet, toch zonder gevolg zou blijven; reden waarom, alvorens voorziening in deze af te wachten, besloten werd de publiciteit te baat te nemen en hen, voor wie het van groot belang is van de aansluitingen met den trein naar Roosendaal of Middelburg gebruik te maken, aan te raden te Zierikzee naar Goes om een rgtuig te seinen om zich zoodoende voor schade of onaangenaamheden te wachten. Hieronder volgen de namen der passagiers. J. E. Hendriks, S. J. van dee Have, G. J. Bui, T. Jonkeb, B. G. Baljé, W. Nobtheley, E. Bultebijs, J. van dee Laan, C. tan Heteesn, M. J. van dee Schilden, P. Seaauw, S. Swaetz, G. van Dammen. (Prijs der plaatsing 30 cent per regel.) Chronische riekten der ADEMHALIN GS WERKTUIGEN NIEUW GENEESMIDDEL Volgens Rapport aan i«Société Medical# 4iThérapentiqneU Parijs Chronische Bronchitis, Asthma, Hoest en Catarrh op de longen rddikaal genezende, en krachtig werkend bij longtering. Parijs, Pharmacie GARDY, 45, rue Caumartin. Te Middelburgbij V. d._KAMER, Apoth. Verkoudheid en BorstaandoeningDe flacon fl. 0.60. Geest van Terpentijn Capsules Thëvenot. Ehumatismc, graveel, enz. De flacon fl. O SO. In 't khin l in alle Apotheken. In't groot: VAN DÉ GOORBERGH, Breda. Middelbubo, 19 Februari. Uit Walcheren hadden wij heden nog al een ruimen aanvoer van meest alle graanartikelen en peulvruchten uitge nomen paarde- en bruineboonen die weinig getoond werden. Jarige Walchersche tarwe als genoteerd te koop. Goede nieuwe "Valchersehe tarwe bracht vorige weekprijs op. Kogge tot den genoteerden prijs gekocht. Winter- en Walcher- sohe zomergerst flanw eender. In nieuwe Wal- chersche witteboouen ging weinig om en bleven onveranderd in prijs. Bruineboonen weinig ter veil en als genoteerd gekocht. Naar paardeboonen bestond een levendige vraag, voor puike zaai- soort werd gaarn9 de hoog.-.to noteering inge willigd. Walchersche groene erwten onveranderd mindere niet gewild. Koolzaad niet getoond. Canariezaad hooger gehouden. Jarige Walchersche tarwe ƒ13.50; puike nieuwe dito 10.25 a 10.50mindere soorten f 9.75 a t 10; nienwe rogge 7.50; dito wintergerst 6.75 a 6.85; dito Walchersche zomergerst 5.75 a f 6 goede Walchersche witteboonen f 16.50 a f 17mindere soorten f 15 a f 16 Walchersche brnineboonen f 17.50; dito paarde boonen 9 a f 9.25dito groene kookerwten 13.50 a 14geriDge qnaliteit 12.25 a f 12.75winterkoolzaad 10.75 nominaal; kanarizaad f 12.50 a 13 gehouden. gemiddelde maektpeijzen. Versche boter 1.38 a f 1.42eieren per 100 stuks /3.20. Bebgen op Zoom, 19 Febr. Puike jarige witte tarwe f 12.— a ƒ12.50, nieuwe dito f 10.a ƒ10.75, mindere f 8.50 a 9.75; roode f 8.a f 11. rogge f 6.90 a f 7.40; boekweit f 6.a f 6.20, nienwe dito f 6.a 6.40zomergerst f 5.40 a 6.90haver 8.a 9.— kookerwten 12.a f 12.75paaraenboonen ƒ8.a8.60; kanariezaad ƒ10.a f 11.—; brnineboonen f 9.75 a /14. witteboonen 8.50 a 16.duivenboonen 8.75 a 9.50. Suiker onveranderd ƒ28 a op 88 graden; melas- sen gevraagd; boter per stuk 1,20, kilo 0.81; eieren per 26 stuks f 1.05. Amsterdam, 18 Febr. 19 Febr. STAATgLIIHlHaiK, Nederl. Cert. N. W. Sch. 2} pet. 661 961 dito dito dito. 3 79 dito dito dito. 4 1024 1024 België. Certificaten2} 65 Frankrijk. Origin. Inschr. 3 Hongarije. Obl. Goudleen. 5 69 Italië. Cert. Adm. Amsterd 5 76 Oostenrjjk. Obl. Mei-Nov. 5 601 901 dito Febr.-Aug. 5 60} dito Jan.-Juli.5 60} 61} dito April-Oct.60} 60$ dito dito Goud 4 72} Polen. Obl. Schatkist 1844. 4 78} Portug. Obl. Btl. 1853/1869. 3 61} 52-ft dito dito 1876. 6 99} 99} Rusland. Obl. Hope C. 1798/18155 97 97 Cert. Inschr. 5" Serie 1854. 5 58} 58} dito dito 6* 1855. 5 80} 79} Obligatiën 1862 5 85} dito 1864 /1000 5 92} 92} dito 1864 100 6 90} dito 1877 dito5 91} 90} dito Ooster8ehe 1« serie 5 57} 57 dito 1872 gecons. dito. 6 86} - 86} dito 1873 geeons. dito. 5 86} 86} dito 1850 1' Leening dito. 4} 85} dito 1860 2" Leening dito. 4} dito 1876 gecons. dito 4} 78} 78} Cert. Hope C* 1840 4 59} dito 2», 3' 4' Leen. 1842/44. 4 59} 59} Obligatie Leening 1867/69. 4 77} 77} dito dito 1859 3 63} Cert. van Bank-Assign. 6 39} 38} Spanje. Obl. Buit. 1867/75. 1 16} 17 dito dito 1876 2 39} 39} dito Binnenl. Es. 5000-100001 15} 15& dito dito 1876 2 35} Turkjje. Obl. Alg.Seh. 1865 5 10& 10} dito dito 1869 6 9} 10} Egypte. Obl. Leening 1876 6 56j% 56} Spoorw. dito 1876 5 86 86} Vereen. Staten. Obl. 1876 4} 107A 107} dito dito 1871 6 102 101} dito dito 1861 6 102 Brazilië. Obl. Londen 1865 5 97 96} dito Leening 1875 5 92} 92} IHDUSÏBIBELB EU EIK AX CHILI ONDEBXEXIHGBX. Nederl. Afr. Hand.-V. Obl 6 pet. Ned. Hand.-Maatsch. aand. rescontre5 108 108 Ncd. Ind. Handelsb. Aand. Sioomvaartm. Java Obl. .5,-1 dito Zeeland Obl6 dito gegarand. dito4} 100} Duitschland. Cert. Rijks- hank Adm. Amsterdam. 159} Oostenrjjk. Aand. Nat. B. 120 SP001V10-IXIIIE6H, Nederland. Maats. t-Eipl. St.-Spw. Aandpet. Ned. Ind. Spoorw. Aand. 130} 131 Ned. Rijn-spw.volget. Aand. N.-Brab. Boxt. Obl. 1875. 6 73} dito dito 2» Hypoth. llongarjje. Theiss.Sp. CV). 5 79} 79} Italië. Zuid-Ital. Spw. Obl. 8 48 j 49 Polen. Wars.-Broml>. Aand. 63} Warschau-Weenen dito. 77} 77} Rusland. Gr. Sp.-Maats. Aand6 134} 134} dito Hynoth. Obligatiën. .4} 92} 92} dito dito dito 4 Baltische Spoorweg Aand. 3 53 52} Che rk.-Azow Obiig. 100. 5 87} 87} Jeiez-Griasi dito5 Jelez-Orel dito f 1000. 5 88 87} Losowo-Sewastopol f 1000. 5 Morschansk-Sysran. Aand. 5 62 62 Mosk.-Jaroslaw Obl. 100. 5 95} 95} Mosk.-Eursk dito dito 6 100} 100} Mosk.-Smol. dito dito 5 Orel-Vitebsk Obl. dito 5 90} 88} Poti-Tiflis dito 1000. 5 87} Riaschk-Wiasma Aand. 6 61} 61} Zuid West spoorw.-Maats. 5 65} 65 Amerika. Cent. Pac. Obl. 6 109} 109} dito California Oregon dito. 6 102} 102} Chic. N.-W. Cert. Aand. A dito Mad. Ext. Obl. 7 111} dito N.-W. Union, dito 7 105} dito Winona St. Peter dito. 7 108} 108} Illinois Cert. v. Aand. 103} 105} dito Redempt. Obl. 6 Union Pac. Hoofdl. dito. 6 109} 109} PBXVII-X.IEKIXQEN. Nederl. Stad Amst. ƒ100. 3 pet. 108 108 Stad Rotterdam8 103} Gemeeute-Crediet3 96} 96} België. Stad Antwerp. 1874 3 95} 95} Hongarjje. Staats. 1870 Oostenrjjk. Staats. 1860 5 110} dito 1864 149} 149} Rusland. Staatsl. 1864 6 145} 145} dito 1866 6 1144} 144

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 3