m BUIT) 1 Laatste berichten, j 1.2 Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger. Kunstnieuws. Rechtszaken. Verkoopingen en aanbestedingen. -Staten-Generaal. Weerkundige waarnemingen. ZW 11.7 Z z 8.7 zzo ZW z zzw wzw zzw zzw ZW 7 wzw zzw 7 8.1 zzw ZW z Algemi ijzeren schragen ondersteunde walsen van marmer of hard hont, gewoonlijk voorzien van ribben en voren, die even als twee getande raderen in elkander grijpen. De beweging wordt meestal door stoomkracht voortgebracht. Het walsen wordt drie tot zesmaal herhaald, zoolang tot de Tan de boter afioopende vloeistof bijna niet meer wit gekleurd en men van de zuiverheid der boter overtuigd is. De boter wordt daarna nog eens droog gekneed, hetgeen met de band, maar doelmatiger met een kneedwerfctuig volgens het bekende Deensche stelsel geschieden kan. Eindelijk wordt ze met 2 tot 6 pet. fijn keukenzout vermengd en hier mede is de bewerking tot het „opmaken" genaderd, d. i. tot het brengen der boterklompen in den vorm waaronder ze in den handel gebracht worden. De volgende opgaaf geeft eene vergelijking tussohen kunstboter kunstboter (Fransche) (Oldenzaal) 86.24 87.9 12.56 7.24. Hen ziet hiernit dat het onderscheid in samen stelling tusschen de beide boters niet zeer groot is. De scheikundige gebruikt dan ook, als het zekerste kenmerk om te bepalen of hij kunst- dan wel melkbeter voor zich heeft, de aanwezigheid van vluchtige vetzuren, waarvan de natuurlijke boter 7.6 tot 10 pet., de kunstboter niet meer dan 0.25 pet., afkomstig van de daarin gemengde zoete melk, bevat. In de huishouding kan men met eene eenvoudiger proef volstaan: langzaam gesmolten kunstboter geeft een wit en troebel vet, terwijl dat van melkboter doorschijnend en geel ziet. Goede melkboter Vet86.06. Caseïne. 0.42. Aach 0.12. Water 13.77. 4.9 notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arrondissement 's Gravenbage, ter standplaats de gemeente Leiden, mr. H. L. A.Obreen, candidaat- notaris aldaar; tot notaris binnen bet arrondissement Arnhemter standplaats Wenrtgemeente Benningen, A. F. H. Hoekers, candidaat-notaris, te Helmond. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester der gemeente Beek en Donk, J. L. Switzar. pensioenen. Pensioen verleend aan V. Salmon, commies bij bet kabinet des konings, ad f 1387 en H. M. H. van Wessem, ontvanger der directe belastingen enz., ad 1993 'sjaars. leger. Op nonactiviteit gesteld, in afwachting dat nader omtrent hem zal worden beschikt, de le luit. J. Scheuer, van het instrnetie-bataljon. ijk. Benoemd tot ijker der maten, gewichten en weegwerktuigen, de adjanct-ijkers H. Koremans en J. Schraver. Door burgemeester en wethouders van Dordrecht is ter uitvoering van een genomen raadsbesluit, san den heer H. L. de Vries, leeraar aan de hoogere burgerschool en directeur der burger avondschool, een blijk van erkentelijkheid nitge- gereikt, voor de belangelooze diensten, door hem meermalen aan de gemeente bewezen. Het ge schenk bestaat in een sierlijke scbrijitafel, met armstoel. Voor de vacante betrekking van hoofdon derwijzer aan eene der nienwe openbare scholen te Zwijndrecht, hebben zich 106 solicitanten aangemeld. Door den minister van oorlog iB aan den kom- overijling grensde. Al had bij weinig kennis van zaken, hij bezat toch een praktlschen blik en verstond de kunst om kleine bezwaren nit den weg te ruimen. Hij ging dan ook terstond met zijne papieren naar een ervaren rechtsgeleerde, die da documenten van zeer veel waarde voor beide belanghebbenden verklaarde. De zaak was deze. Die ijzermijnen werden reeds door den vader van den graaf op een weinig voordeelige, verouderde manier geëxploiteerd en de vader van Hendrik, wiens handelszaak voornamelijk bestond in het leveren van ijzer, maakte zijn vriend hierop opmerkzaam en deed zijn best om diens aristocratischen afkeer van alle nieuwigheden te overwinnen. Mijnbeer Wendeling nam de zaak op zich stak een vrij aanzienlijk kapitaal in den aanleg van smeltergen en sloot een menigte leverantie-contracten, over verscheidene jaren loo- peade, met het gouvernement en met particnlieren. De zaak beloofde zeer bloeiend te worden, juist toen de ziekte en de dood van den heerWendeling baar weder deed stilstaan. De leveranties konden niet uitgevoerd worden eu daar het ijzer toen juist zeer hoog in prijs was, lieten de contractanten hnnne bestelling stilzwijgend varen. Het kapitaal der Wendelings stak echter in die mijnen, die nu niefa meer opbrachten en scheen dus verforen, te meer daar de contraoten zoek waren geraakt en zoek bleven. Nu was het heel anders gesteld. De papieren waren terecht en overal hoorde men van plannen tot den aanleg van spoorwegen, waarmede men mandant der genie in de 5e stelling machti ging verleend, om het hoofdwachthnis te Vlissingen met het daaraan grenzend paradeplein aan de gemeente af te staan. Op dat terrein zal eene openbare school gebouwd worden. (SM.) De afdeeling Utrecht der Maatschappij tot le- vordering der toonkunst is voornemens in de maand Juni a. s. aldaar een groot muziekfeest te geven. Ter terechtzitting van het kantongerecht te Middelburg van 17 Februari jl. zijn de navolgende personen veroordeeld. J. H. K., te Middelburg, wegens openbare dronkenschap aldaar (twee malen) en wegens het maken van nachtelijk burengerucht, in twee boeten van 2 en eene van f 5.60 of een dag gevange nisstraf voor iedere boete. W. W., te Middelburg, wegens openbare dron kenschap aldaar, in eene boete van 1 of een dag gevangenisstraf. A. B., te Gapinge, wegens openbare dronken schap te Middelburg, na binnen de laatste twaalf maanden voor gelijke overtreding te zijn veroor deeld, in eene boete van f 6 of drie dagen gevangenisstraf. M. C. M., te Middelburg, wegens het werpen van vuil water over de openbare straat aldaar, in eene boete van 3 of een dag gevangenisstraf. P. B., te Westkapelle, wegens het graven van zand in de duinen aldaar, op eene andere dan door het polderbestuur aangewezen plaats, in eene boete van f 4.50 of een dag gevangenisstraf. J. C., te VliBBingen, wegens het buiten nood zaak rijden met een voertuig over een voetpad aldaar, in eene boete f 0.50 of een dag gevange nisstraf. H. V., wed. A. B., te Vlissingen, wegens bet maken van nachtelijk burengerucht aldaar, in eene boete van f 5.50 of een dag gevangenisstraf. D. W. en P. A. v. D., te Vlissingen, wegens als voren, ieder in eene boete van 5.50 of een dag gevanghoisstraf. P. K., te Vlissingen, wegens het ophalen van haardasch na het daarvoor bepaalde nur te Vlissingen, in eene boete van 10 of een dag gevangenisstraf. P. M. J., te Vlissingen, wegens het bij vriezend weder doen loopen van water op de straat aldaar, in eene boete van 3 of gevangenisstraf van eeD (lag. C. D. M., te Vlissingen, wegens bet op de openbare straat aldaar laten losloopen van een als trekdier gebruikt wordenden hond, na binnen de laatste 12 maanden voor gelijke overtreding te zijn veroordeeld, in eene boete van f 6 of twee dagen gevangenisstraf. P. J. de K. en A. W., te Vlissingen, wegens het spelen met muntspeciën op de openbare straat aldaar, ieder in eene boete van f 1 of een dag gevangenisstraf, C. C., te Middelburg, wegens openbare dron kenschap en het maken van nachtelijk burenge rucht aldaar, in eene boete van /I en eene van 5.50 oi een dag gevangenisstraf voor iedere boete. Door de politie te Vlissingen werd dezer dagen een knaap, L. H. genaamd, gearresteerd en naar het huis van arrest alhier overgebracht. Hij wordt beklaagd door middel van insluiping herhaaldelijk diefstallen gepleegd te hebben. Keeds vroeger werd hij tot gevangenisstraf veroordeeld. Te Ter Hole, gemeente Hontenisse, ontstond door geheel Duitschland een begin wilde maken. De inheemsche mijnen schenen niet eens aan de snel toenemende behoeften te kunnen voldoen en reeds wendde men zich tot Engeland, dat zijne onuitputtelijke hulpbronnen opende. Op dit oogenblik waren die leverantie-contracten, die de Engelsche mededinging buitensloten, van onberekenbare waarde en het was nu sleohts van belang om de mijnen en amelterijen weer in werking te brengen, Daardoor zon het vrij aan zienlijke vermogen van Wendeling weer productief worden en al het verlorene gered zijn. De graaf zette dit alles in een brief aan Hendrik zoo duidelijk mogelijk uiteen en ver zocht hem dringend zoo spoedig mogelijk te komen. Intusschen begon hij zelf reeds iets aan de zaak te doen, in het eerst vol moed en zelf vertrouwen, doch hij zag spoedig in dat dit toch zoo heel gemakkelijk niet was en hij gaf zijn teleurstelling daarover in krachtige bewoordingen lncbt. Nathalie was dood ongelnkkig; want niet alleen dat haar man bijna altijd van hnis was en soms dagenlang wegbleef, maar als bij tbuis was bromde en klaagde hij en bij had volstrekt geen pleizier meer in al haar kleine amusementen. „Ach als Hendrik toch maar kwam," zuchtte zij vaak, „die zou hem ai dat werk afnemen en dan kreeg ik mijn man terug. Wat heeft Alex ook met dat ijzer te maken." (Wordt vertolgd.) in den nacht van 13 op 14 dezer door een onbe kende oorzaak brand in de schnur van P. Vorvaet, die zich spoedig mededeelde aan een op korten afstand staande schnur van P. Lamsne. Beide schuren en een gedeelte van de woning van Lamsue werden vernield, terwijl alle zich in de schuren bevindende landbouw- en vlas-werktuigen, benevens een paard, een koe, 2 varkens en eenig pluimge dierte een prooi der vlammen werden en eene schade van ODgeveer f 2300 is veroorzaakt. Naar men meldt is alles tegen brandschade verzekerd Dank zij da flinke werking der brandspuiten van Molenbroek en Lamswaarde konden de nabijgelegen perceelen behouden worden. Te Hoofddorp (Haarlemmermeer) is een paard, dat lustig voor een tilbury draafde, door deu weg gezakt) Het rijtuig brak, de passagiers vielen er uit en met moeite werd het paard weder boven aarde gebracht. Door het springen van een der turbines in de Kon. Nederl. stoomstijfselfabriek te Rosendaal hebben drie werklieden, J. W., H. v. Z en A. v. H., eenige kwetsuren bekomen. Op's konings verjaardag zijn de hoofden der vreemde gezantschappen te 's Gravenhage, de voorzitters der hooge staatscolleges, benevens enkele burgerlijke en militaire autoriteiten nitge- noodigd tot een gala-diner ten huize van den minister van buitenlandsche zaken. Dit jaar zal de Btad in den avond van 's vorsten verjaardag niet door de gebrnikelijke illuminatie worden versierd. De verlichting zal zich bepalen tot de departementen van algemeen bestuur, bet stadhuis eu de openbare gebouwen. Gelijk in den zomer, zal bet gemeentebestuur den ingezetenen ditmaal een groot vuurwerk aan bieden in de Maliebaan, des avonds tegen 9 uren. In den namiddag, na afloop der groote garni- zoensparade, geeft de mnziek der schutterij eene matinêe in een muziektempel in bet Voorhout. By eene geldleening van de gemeente Apel doorn, groot f 31,500, is voor 159,000 ingeschre ven. Binnenkort zal de gasfabriek te IJmniden in werking worden gesteld onder bestunr van den heer Meyes. De grondstof tot bereiding van het gas zal bestaan uit afval van petroleum en andere soorten van aardoliën. De fabriek is ge bouwd uit gewonen tichel- en kunstzandsteen; zij bezit een gashouder van 70 Ma inhoud, waar mede men voorioopig zal beginnen. De geheele inrichting is zeer doelmatig en eenvoudig. Een vergaarbak, waarin de grondstof wordt gestort, loost door een buis, die door oen kraan naar believen wordt afgesloten, in den mond van oen enkel retort. Meer retorten zijn bij het gebrnik van deze grondstof, die zeer weinig residu op levert, overbodig. Sterke verhitting wordt evenmin vereischthet gas wordt op de gewone manier gezuiverd. Het eigenaardige van dit soort gas bestaat daarin, dat het bij een vijlde deel van het volume van steenkool-gas dezelfde lichtsterkte ontwikkelt bij verbranding; de gebeeleinrichting is hierop gebaseerd. Zoo zijn de door de straten liggende buizen veel nauwer dan die van de ateenkoolgasfabrieken en zoo ook de branders. Verrassend is het gezicht van een brander met een spleetje, waarin men het fijnste pennemesje ternauwernood kan breagen of een andere met gastjes, zoo klein dat een gewone naainaald te dik is om ze door te steken. Het zoo ijle petro- ieum-gas zon op een gewonen steenkool-gasbrander niet kunnen branden. (Sll) De doctoren en natuurkundigen, die Dinsdag te Amsterdam bijeen waren gekomen om den grooten Swammerdam te herdenken, trokken van de Onde Walekerk in optocht naar het hnis by den Montalbaanstoren,waar Swammerdam gewoond heeft, en in welks gevel een gedenksteen was geplaatst. Het is tegenwoordig een wijnhuis en in Uichte drommen had de menigte uit de buurt zich voor dat huis verzameld. „Daar heb je de Swammerdammers 1" rieDen ze, „zooveel doctors, en ze knnnen met ben allen mijn vrouw niet eens van het rhnmatiek afhelpen I" Een lnid gelach begroette deze en dergelijke snaaksche opmer kingen, waarmede de geleerden begroet werden, die, voorafgegaan door de professoren van Geuns en Tilanus, en vergezeld door den burgemeester, den wethouder De Koning en vele belangstellenden zich door het gedrang een weg baanden. Bijzonder popnlair is de naam Swammerdam biykbaar nog niet bij de groote menigte, die daarin trouwens wordt voorgegaan) door de Leidsche hoogesohool. Terwijl Utrecht door een man van genie als Donders vertegenwoordigd was, had de Leidsche hoogeschool, geloovon we, de tot haar gerichte noodiging niet eens beaat woord. „Hoe hebben die geleerden elkander lief!" zou een leek geneigd zijn uit te roepen, (Sbl.) Door burgemeester en wethouders van Zierikzee is op 11 dezer in het openbaar aanbesteed en op 18 dezet gegund de levering van 10,000 stuks Athsehe keien aan den minsten inschrijver, de heer T. J. Smits Jz. te Dordrecht, voor de som van 62.62 de 1000 stuks. Petersburg. De ontploffing in het keizerlijk paleis was Zoo hevig, dat ook in de nabijstaande huizen de vensterruiten vernield werden. T op de gedekte tafel in de eet zaal werd door elkander geworpen. Door den luchtdruk werd het gaslicht uitge doofd. De keizerlijke familie zou juist de zaal binnentreden. De keizer behield by het voorval ,ijne volle tegenwoordigheid van geest. Hervorming van den geneeskun digen dienst bij de landmacht. Het ingediend wetsontwerp is in hoofdzaak dat, hetwelk de minister van oorlog bij zgn optreden gereed vond. Do benoeming en bezoldiging van den militairen rang. voor den officier van gezondheid, kunnen niet gelijk blijven aan die voor den olficier in 't algemeen aangenomen. Rangverschil onderling behoort onder de mili taire geneeskundigen evenzeer te bestaan. Voor den officier van gezondheid vervalt bij dit ontwerp de rang van 2de luitenant, zijn eerste raag is die van lste luit. Heeft hij dezen gedurende acht achtereenvolgende jaién bekleed en verdient hij aanbeveling, dan wordt hij (zonder verdere voorwaarden) tot den rang van kapitein bevorderd. Na vier jaren dienst in dien rang kan hij in aanmerking komen voor een bevordering tot hoofdofficier, waarna de officier van gezonlheid zonder dat verder een bepaalde diensttijd in den laatstelijk door hem bekleeden rang van hem gevorderd wordt achtereenvolgens kan op klimmen tot de rangen van luitenant-kolonel en kolonel, naar gelang van de betrekkingen waarin hij geplaatst zal worden. Een organisatie, op de hier voorgestelde be ginselen gegrond, zal dus slechts een cijter kunnen noemen voor het getal der officieren van gezond heid in de rangen van kapitein en lste luiienant. Daarentegen zal zij voor de dirigeerende officieren van gezondheid ook verschillende cijters kunnen en moeten aanwijzen. In het wetsontwerp zijn voorts bepalingen opgenomen tot het verkrijgen van reserve- officieren van gezondheid en reserve-apothekers, die alleen in tijden van gevaar en oorlog bij het leger optreden. Bij de nieuwe schutterijwet zal tevens de beschikking geregeld worden over de tot schutterlijken dienst verplichte geneeskundigen en pharmaceuten voor den tijd van oorlog. Ia de wijze van opleiding van de militaire geneeskundigen wordt weder verandering gebracht. De recntstreek8che staatsbemoeiing wordt tot medewerking van den staat teruggebracht, d. i. tot het verleenen van tegemoetkomingen aan hen, die aan een der universiteiten hier te lande tot arts worden opge'eid en zich willen verbinden om, na het volbrengen hunner studiën, gedurende een zeker aantal jaren als officier van gezondheid te dienen. Komt dit stelsel in toepassing, dan zal de geleidelijke opheffing van den opleidingscursus bij het hospitaal te Amsterdam daarvan een on vermij delg k gevolg zijn. De veelvoudige examens voor de rangsbevor- dering worden afgeschaft. Nu de opleiding tot arts den geneeskuustoefenaar tot zooveel zwaarder studiën dan vroeger noodzaakt, schijnt voor het behoud van dien eisch geen redelijke grond meer te bestaan. Doch om den officier van gezond heid in de gelegenheid te stellen, zich de meer speciale militaire vas.ken eigen te maken en later met zijn studiën in dezelfde vakken zóo ver voort te gaan, dat hij te eeniger tijd met vrucht als dirigeerend officier van gezondheid werkzaam kan zijn, wordt de oprichting gelast van een militaire geneeskundige school, welke school tevens dienstbaar kan gemaakt worden tot opleiding van geneeskundig hulp-personeel. Zij zal verbonden zijn aan het militair hospitaal te Amsterdam. De militaire apothekers worden op gelijke lijn gesteld met de officieren van gezondheid; doch daar hun studiën korter duren, zal voor hen een tienjarige diensttermijn noodig zijn voor de be vordering tot den kapiteins-rang. Ook voor de paardenartsen worden de over- gangs-examens afgeschaft. Te hunnen aanzien worden geen wettelgke veranderingen voorgesteld. Ten opzichte van het ontslag, het op nonacti- viteit stellen en het pensioneer en van officieren, behoorende tot den geneeskundigen dienst der landmacht, big ven overigens de bepalingen der wet van 1851 gelden. Een deskundige als opper-officier met den rang van inspecteur blijft bestaan. Onder het personeel van den geneeskundigen dienst Worden ook apothekersbedienden opgenomen. 19 Februari des morgens te 8 uren. narek der plaatsen. Ba- rom. afwijk. Wind Toestand Gsr richt, jkracht lucht zes N. Shields 26.4 5 z. bew. deining Sylt 3 rogen kalm Hartlepool ZW goed Swineinuude 2.3 6 betr. Hamburg 4 regen Dcltzgi 134 3 regen Groningen. 13 3 4 regen deining Helder. -13.9 5 regen Yarmouth. 6 regen bDl Vlissingen. 14.2 4 betr. Maastricht 10.1 4 regen golvend ju a. 25.9 z. hew. Portsmouth 4 bew. deining Grisnez 15.6 regen Parijs 4 betr. St Mathieu. 14.2 6 regen Biarritz 5.4 4 bew. Grootste verschil in Nederland 'sochtends 8 uren: M. 4.1 V. des namiddagsM. 3,9 H. Barometer tcM'ddelburg.GraannenrS: Corr.) Thermometer, 18Febr.'sav.llu.47gr. 19 Febr. 's morg. 8 u. 60 gr. 's midd. 1 u. 63 gr. 's av. 5 49 er. Eergisteren avon de kelder» van he onder de groote plaats, waardoor ten van de Fint vijf en veertig am kamer bevond den vloer dier 10 voet lang en toeral was het aan tafel zat. Ten tweeden m een aanslag vel vindingen der van moordenaar! dat men ervan veilig in zijn eij der volgorde va eigen huis aan tafel te komen, plaats, terwijl de Moskan nog niet; dezeltde misdaoig Het bericht vaj grooten indruk van eene gehej zulke middelen heerschte algeme dagbladen gave w.eer eenig mei werden uitverkoj pers kwamen, verlangd werd, vooreerst niet nog van de di een telegram var draad in handei lieden, welke iD werkzaam gewq genomen. Het spoor zal kon gevoelen, nu in I onder zijne voet De aangekonC het huwelijk is verschenen. De op welke de me digd en waarc breekbare huw den Christelijk! sacrament was betwistbare Iogi jurisdictie der zich door aanmi gemaakt, en dit ding tengevolge] afkeer toont, meest beleefde om pogingen in| der kerk op evenzeer als in dergelijke eindigt met ec trouwen om dq het kerkelijk kan wel wat handelt over ataat volstrekt eerbiedigen. De Franschel ministerraad specteur-general zijn drie offici waaronder ook trekking scbijl door generaal de stem der verhief, dat de den graaf va korps voerde. Voor den hert- generaal Farrij departement niet en zet evenals hy deed, dien hi missie voor dj Voor den door het ovi Veel iiefhebbe didaten aange de wei kraamt aanzien en ee: vindt men on de bekende p Siècle. De Pesther gisteren dool Grcnziole. formeel verb' en Oostenrijk aanzien zou Voor eene omttent de z| tee rijken Overeenkomst

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2