IEGIDS. N°. 123e Jaargang. 1880'; Donderdag 19 Februari. ÏR HARST [R-SCHELDE. Middelburg 18 Februari. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. tirieven uit tot een eren J. A. ZIP, Mid- Renesse; C. VER- jagen schipper H. DE Rnhr-, Haard-, kolen. uAGD: »E, als meid alleen, 3UISH0UDING. Adres ekhandelaar A. A. W. ag In het MODE- EltJE kunnen ge- MIERT—HENNING, |ismoeders, Modenaai-^ I' Fransche Tijdschrift l des Dames". Dames- en Einderklee- dwerken. AN 6 NOMMERS MET DEN f1.40, MODEPLATEN ƒ2.30. i munt uit door groote [igineele Fransche i levert voor elk seizoen De traaie afbeeldingen, [rwkeurige beschrijvin- i uiterst gemakkelijk. elplaten worden te \nodellen geteekend. Uit aanvraag geleverd. bij alle Boekhandela- smede bij de Uitgevers SMIT, te Groningen. |rdag, bij L. MUNTER, iotdienst &Q EN BOTTERDAM. ek in Februari. TAN ROTTERDAM Woensd.18 'morg. 10,u. .Vrijdag. 20 10,— Maand. 23 11, Woensd.25 9, Vrijdag 27 10,- V. U. V. H. 1.15 en 3.20. 1.45 3.50. I®s" VRIJDAG. Irm. voorin. 15 7.45 8.15 10.30 11.— 10.30 en 12.—I 11.— 12.30 115 |30 .30 |voorm. 7.45 8.15 7.20 2.30 5.37 —o 3.41 6.88 2.40 3. mmh *12.55 *4.45 2.14 5.59 8. *6.40 6.50 5.1 6.20 6.30 7.52 7.8 ♦7.57 8.45 7.25 9.12 8.6 10.18 10.41 8.35. *9.6 10.50 8.45 ♦.9.15 11. 10.55 10.40 11.50 10.30 ii.— t 8 uren en 3.45 l{jk te 13.50 en MIDDELBURGSCHE C0(JIIA\T. Dit blad verschijnt dagelijks, met nitzondering van Zon- en Feestdagen? Prijs per 8/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Adrertentien: 20 Gent per regel? Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groots letters worden berekend naar plaatsrnlmte? Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G. L. Dadbb en Cie. te ParljTrDTn^nii^eTrTnXsnrT^l^ Ook do Maatschappij tot Exploitatie van Staats- spoorwegen heeft thans, evenals reeds vroeger de andere spoorwegbesturen hier te lande, bepaald dat de bewaring aan de stations van de vervoerde, maar nog niet afgeleverde bagage, onder alle omstandigheden gedurende 24 uren kosteloos moet geschieden. De kamer van koophandel te Maastricht heeft zich bij adres tot den minister van financiën gewend, met verzoek een tijdstip te bepalen waarop de koperen pasmunt door bronzen zal worden vervangen. De toenemende omloop van Belgische centen in de provincie Limburg schijnt tot dit adres aanleiding te hebben gegeven. Bij koninklijk besluit is de heer J. Ragut eervol ontslagen als tweede secretaris van wijlen Z. K. H. prins Hendrik. Amsterdam, 17 Febr. De 200jarige sterfdag van Jan Swammerdam is heden alhier plechtig herdacht door afgevaardigden van vele geleerde genootschappen in Nederland. In de Talenkerk hield prof. B. J. Stokvis de gedachtenisrede, en las daarna nog een brief voor van prof. Harting uit Utrecht, die ofschoon afwezig, toch schriftelijk nog den lof van den grooten entomoloog wilde verkondigen. Daarna werd een wit marmeren steen onthuld in den vorm van een schild, waarop men leest Johannes Swammerdam Amstelodamensisinde- fessus scrutator naturae 16371680. Ook in den gevel van het huis waar de groote insecten-kenner gewoond heeftOude-Schans n° 18, was een steen aangebracht, die vervolgens onthuld werd. Daarop leest menJan Swammerdam. Zijn onderzoek der natuur blijft een voorbeeld voor alle tijden Zeer vele feestgenooten vereenigden zich ver volgens aan een gemeenschappelijken disch in Artis. Eede, 17 Febr. Bij de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad alhier zijn 23 geldige stemmen uitgebracht. De heer C. A. Carpreau verkreeg 13, de heer Jac. Yermere 10 stemmen, zoodat eerstgenoemde is gekozen. De heer J. W. de Raad, griffier ter gemeente secretarie alhier, herdacht heden den dag waarop hij dertig jaren geleden in den dienst der gemeente trad. Zoowel van burgemeester en wethouders en den gemeente-secretaris, als van vrienden en bekenden ontving de jubilaris blijken van belang- feuilletou. Novelle van G. ZU PUDLITZ. IX. Alexander verlette rich hier eerst tegen, maar li) gaf het niet op en beweerde dat later, wanneer thuis die zaak rnchtbaar werd, iedereen van haar zon willen weten hoe hij er nitzag en zij had toch ook plichten jegens hare vrienden. Dat jonge menBch, dat ook een voorname rol in dit voorval speelde, moest zij ook nog eens goed op nemen en otschoon het haar echtgenoot veel kostte, liet hij zich toch eindelijk overhalen om haar zin te doen. Daar stonden zij dns weer voor het geheim zinnige huisje en lieten den zwaren klopper op de denr vallen. Zij moesten dit eenige keeren herhalen, voordat er opengedaan werd en toen stond Hendrik voor hen, in zijn werkpak, blijkbaar regelrecht uit de smederij komende. Het speet stelling, terwijl hem door de ambtenaren ter secretarie een fraai, met zilver gemonteerd sigaren- stel als herinnering aan dezen dag werd aan geboden. Oostbnrg, 17 Febr. Heden werd door de politie, in het bijzijn van den burgemeester, een onderzoek ingesteld naar het gewicht van het brood, in de bakkers- en broodslijterswinkels in deze gemeente. Bij 4 bakkers, Andriessen, Brevet, Cauwels en Quataert, werd het brood veel te licht bevonden, zoodat tegen hen proces-verbaal is opgemaakt. Bet te licht bevonden brood is in beslag genomen, naar men zegt ongeveer 70 stuks. Het gebeurde, gevoegd bij de omstandigheid dat bet brood in deze gemeente steeds duurder schijnt verkocht te worden dan in omliggende gemeenten, hopen wij dat aan de bakkers aan leiding geven zal om ten minste in bet vervolg te zorgen dat de koopers het vereischte gewicht verkrijgen. Men schrijft ons nit Utrecht van den 16 dezer Heden avond trad in de afdeeling Utrecht der Yereeniging ter bevordering van Fabriek- en Hand- icerksnijeerheid in Nederland als spreker op de heer L. J. Lefèbre nit 's Gravenhage, die achter eenvolgens behandelde de voortplanting van het geluid in het algemeen, de diverse mistsignalen, het nieuwe spoorwegrijtuig-noodsignaal, het nieuwe systeem slnit- of koppelstuk en eindelijk de hoorn eD de zichtbare zee- en reddingsboei. Nadat spreker in 'tkort de voortplanting van het ge luid behandeld en door proeven verklaard had, wees hij er op, van hoeveel gewicht het was-in de spuorwegrijtuigen alarmseinen te hebben. Veel nieuws op dat gebied vernamen wij niet en de opsomming van de verschillende gevallen waarin een noodsignaal noodig is, kunnen wij gerust achterwege laten. Spreker was zeer ontevreden op de Exploitatie maatschappijdie hem te kennen had gegeven geen proeven met zijn toestel te nemen, omdat het niet nienw en onvolmaakt was. Wat niet volmaakt is kan volmaakt worden, meende spreker. Als men evenwel bedenken wil dat er dagelijks bij de spoorwegmaatschappijon nieuwe uitvindingen tot proefnemingen worden aangeboden, dan kan men gemakkelijk begrijpen, dat deze zoo maar niet dadelijk tot proefnemingen overgaan. Wilde men daaraan gevolg geven, dan zou zeker bij vele maatschappijen het schrale dividend, dat sommige afwerpen, nog door proefnemingen verslonden worden. Men vergete niet dat spoorwegmaatschappijen indnstrieele ondernemingen zijn en dat de directie rekening moet honden met de aandeelhonders. Had men staatsexploitatie, dan kon wellicht met meer nadrnk op dergelijke zaken gewezen worden. Daarenboven mag men toch van iedere directie, die hare zaken goed beheert, verwachten dat zij alles zal aanwenden, wat strekken kan tot bevordering van de veiligheid. Heeft de maat schappij zelve niet het grootste belang, ongelukken zoo veel mogelijk te voorkomen Het spoorwegrijtuigsein van Lefèbre, s'ennt geheel en al op dezelfde gronden als dat uit gedacht door den Rnssischen machinist De Wendt. Buiten aan den wand bevindt zich een kastje, in dit kastje bevindt zich een vaantje en ben- gaalsch vunr. In het rijtnig zelf heeft men een koord, trekt men aan dit koord, dan gaat er een schot af, het bengaalsch vunr ontbrandt en boven het rijtnig steekt een klein vaantje uit. Dat van Lefèbre heeft het voordeel veel kleiner te zijn en niet een vaantje maar een 2 meter langen wimpel te voorschijn te doen komen. Het geeft geen schot, omdat dit toch bij het voortrollen van den trein niet gehoord wordt, maar (althans het nienwe toestel) werpt 5 of 6 lichtgevende ballen onder een hoek van 45» uit het kastje. Het is zeer vernuftig uitgedacht, maar bij al zijne eenvoudigheid, volgens ons oordeel nog te samengesteld voor den spoorwegdienst. Over het algemeen voldeed de voordracht goed en in alles gaf spreker duidelijk te kennen dat hij de ver schillende zaken, die hij behandelde, in den grond bestudeerd had. Vooral het koppel- of slnitstnk is zeer eenvoudig en tevens zeer voldoende. De lnide toejuichingen der vergadering zoowel gedurende als na afloop van de voordracht zijn zeker de beste bewijzen dat zijne verhandeling met belangstelling is aangehoord geworden. De andientie van den minister van binnen- iandsche zaken zal op Zaterdag, 21 Februari a. en die van den minister van wa.erstaat, enz. op Donderdag, 19 dezer, niet plaats hebben. bel. te Maastricht e. a., behoudens aanspraak op pensioen, aan P. E. Janssens. tolderbesturen. Ingetrokken de benoeming van H. A. Dierikx, tot plaatsvervangend dijk graaf van den Snzannapolder, provincie Zeeland, en als zoodanig benoemd G. Born; terwijl in het bestnnr van den Spieringpolder, provincie Zeeland, tot dijkgraaf is benoemd M. van Lieren, en tot plaatsvervangend dijkgraaf C. van Nieu- wenhnyzen. spoorwegen. Benoemd tot rijksopzicner op de spoorwegdiensten le kl-, de rijksopziener 2e kl. J. S. A. Noordendorp; tot rijksopziener 2e kl., de rijkeopzieners 3e kl. jhr. W. van Andringade Kempenaer, D. Storm en W. Verbeek; tot rijks- opziener 3" kl. B. E. Stöver. koloniën. Benoemd tot voorzitter der alge- meene rekenkamer van Ned. Indie, de heer G. H. Pannekoek, laatstelijk secretaris bij bet dep. van financiën te Batavia, thans met verlof hier te lande. Er bestaat gelegenheid tot verzending van brieven enz., naar Ned. Indie, door middel van het stoomschip Wylerton, waarvan het vertrek nit Rotterdam op 21 Februari a. is bepaald. Behalve naar Batavia, wordt met deze gelegen' heid mede een brievenmaal verzonden naar Padaug. De brieven en verdere stukken behooren uiter lijk 21 Februari, 's namiddags, vóór 2 u. 30 m. te Rotterdam aangekomen te zijn. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester der gemeente Ootmarsum, G. W. Cramer, lid van den raad dier gemeente. belastingen. Op verzoek, eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van ontvanger der dir. hem zeer dat hij mijnheer en mevronw niet binnen kon laten, maar zijn oude vriend lag te bed en de dokter had de grootste rust bevolen. „Zou ik u niet even kunnen spreken, Hendrik vroeg de graaf. „Als gij er niet tegen hebt om in de werkplaats te komen!" antwoordde hij, „daar kan de zieke ons niet hooren en ik kan niet weg voordat de oude vronw, die het huishouden komt doen, er is." „O, jal" riep Nathalie, „in de werkplaats dat moet amusant zijn. Ik heb volstrekt geen begrip hoe die dingen in elkaar gespijkerd, gelijmd en gesmeerd worden. Dat moet gij mij allemaal uitleggen." Alexander werd wel wat verlegen, maar toen Hendrik bedaard en vriendelijk voorop ging, volgde hij, met zijn vronw aan den arm. Het armoedige gebouwtje, zwart van den rook, die kale muren, de brokken ijzer die overal verspreid lagen, de spaanders bij de schaafbank dat alles maakte lang geen aangenamen indruk en de belangstelling van Nathalie was spoedig verdwenen. „Hoe knnt gij het in dit hol, bij zulk vuil en stolfig werk uithouden?" vroeg zij. Hendrik antwoordde lachend: „Gij weet niet, mevronw, welk een zegen er in het werk ligt, daar het ons alles om ons heen doet vergeten, zelfs al kon het even goed ongedaan blijven, zooals hetgeen ik na onderhanden heb; maar juist van daag had ik er bijzonder behoefte aan. De zorg voor den grijsaard, allerlei bespiegelingen over mijn eigen toekomst, die plotseling geheel anders belooft te worden dan ik voor eenige weken gedacht had, en dan Hij hield eensklaps op en hervatte na eenige oogeDblikken. „Maar ik vrees dat mevronw de werkplaats niet meer amusant zal vinden." Alexander had zich al een poos te voren afge wend want hij vreesde dat zijn vronw weer de een of andere onbezonnenheid zon begaan, waarin somtijds nitmnntte. Eenklaps werd zijn aan dacht geboeid door een lompe, oude, eikenhouten kist, die naast de schaafbank stond en waaraan, behalve de sporen van ouderdom, niets bijzonders te zien was; maar de graaf bekeek baar toch met steeds klimmende belangstelling en riep eindelijk uit: „Zeg eens, Hendrik, wat is dat voor een kist, waar komt die van daan en hoe is zij in handen van uw vriend geraakt?" Hendrik ging naar hem toe en zei lachend, „ik kan er u al heel weinig van vertellen; maar het is toch vreemd dat dat oude lompe ding u ook interesseert, daar Jobst beweert dat het iets heel bijzonders is, zonder dat hij er eenige reden voor kan opgevon; want al zit zij beter in elkaar dan men tegenwoordig zulke dingen maakt, is dat alleen een bewijs, dat zij dagteekent uit een tijd waarin men netter werkte dan thans. Het fatsoen is smakeloos en zoo eenvoudig mogelijk en als bet beslag en de sloten er de waarde van uitge- In antwoord op het door ons i stuk van prof. Prins bevat de N. Roti. Ct. den volgenden brief: Mijnheer de Redacteur Vergun mij een enkel woord naar aanleiding van hetgeen door prof. Prins in uw nommer van Zondag geschreven is. Hoe kan partijzucht zelfs de oogen van hooggeleerden verblinden Prof. Prins beklaagt zich over de revolutie die in de Ned. Herv. kerk losbreekt, en dat nog wel van anti-revolutionaire zijde en spoort de kerkbesturen tot krachtig handelen aan. Maar vergun mij te vragenwie heeft hier revolutie gemaakt? .Niet de ouderlingen te Dordrecht en hunne medestanders, maar de Synode zelve, door af te wijken van die eeuwige beginselen, aan welke ook zij gebonden is, de beginselen van Gods woord. De ouderlingen te Dordrecht bleven aan die beginselen, die voor hun ambt in hot formu lier, waarmede zij bevestigd werden, zoo uitnemend zijn uiteengezet, getrouw. Maar de Synode? Ook al beschouwen wij de zaak uit een zuiver regle mentair standpunt alleen, dan nog is het de Syriocle( die revolutie maakte en een deel der kerk-óp dien weg heeft meegesleept. Art. 11 van het algemeen reglement, de grondwet onzer ikerk, noemt als een plicht van alle kerkbesturen de handhaving der leer. In de nieuwe redactie van art. 38 reglement godsdienstonderwijs is het nu den ouderlingen onmogelijk gemaakt aan dit grondwettig voorschrift te voldoen, daar hun alle oordeel over de geloofsbeliidenis der nieuwe lidmaten is ontnomen. En plotseling verrast de Synode de kerk met een nieuwe redactie van art. 39 van hetzelfde reglement, dat ieder de vrijheid maakt hebben, dan zijn die er met geweld afgerukt. Jobst bleef echter bij zijn bewondering en ik onderwierp mij aan zijn instinct, dat hem nog nooit bedroog. Ik bad hem beloofd er nieuwe sloten, en hoekbeslag voor te maken en dat is een prettig werk, want ik heb eerst de teekeningen gemaakt naar oude plaatwerken uit zijn biblio theek en aan het bijna voltooide stuk aan de voorzijde kunt gij mijn werk bewonderen." „Dat bracht mij juist in de war riep Alexander, „maar als dat beslag nieuw is, valt er niet meer aan te twijfelen of die kist heeft gedurende meer dan éen geslacht in het archief van het kasteel mijner voorvaderen aan den grond geschroefd gestaan. Hier kunt gij nog de sporen der ijzers zien die daarvoor gebruikt zijn. Mijn vader bewoonde een ander landgoed, doch bewaarde in deze kist de papieren die daar moesten blijven en alleen voor dat kasteel waarde hadden. Toen een veizakkiug der muren eensklaps de verbouwing en ontruiming van het archiet noodzakelijk maakte, werd die kist losgeschroefd en leegge maakt en daar de bodem door de vocht vermolmd was, werd zij bij de prullen gezet. Later miste men eenige papieren en wijl zij nergens te vinden waren en voor vreemden van geen waarde, wilde men ook nog in deze kist zoekendoch zij was spoorloos verdwenen. Mijn vader trok zich dit erg aan en er werd nog na jarenover gesproken ook vertelde hij mij dat het deksel van die kis^

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1