Laatste berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Kunstnieuws. Rechtszaken. Be bee; H. Boumau, directeur der kwoeksehool voor ouderwijzers te Amsterdam, geeft in bet maandblad Volksonderwijs eene schets van betgeen aan de vereeniging van dien naam,na de invoering der nieuwe schoolwet, nog te doen zal vallen. Wij ontleenen daaraan het volgende, in de hoop daardoor iets toe te brengen tot de overtuiging dat de vrienden van het onderwijs des volks, als de wet eindelijk in toepassing gebracht zal zijn, de handen niet in den schoot moeten laten liggen, maar dat dan, indien het hen met hun belang stelling ernst is, hun werk eerst goed zal beginnen. Met wetten alleen richt menwaar het de hoogste volksbelangen geldt, niet veel nit, wanneer de ondersteuning der burgers ze niet krachtig te hulp komt. „Do wet van 17 Aug. 1878, schrijft de heer Bonman, zal het begin brengen van een heil zame centralisatie in het regelend gezag, dat ons lager onderwijs beheerscht. Zij is nuttig en noodig om de ontwikkeling en bevestiging van het goede te verzekeren, het te beschermen tegen onkunde en bekrompenheid. Bij verstandige toepassing zal zij veel kunnen aanvullen, veel verbeteren van hetgeen nog onvolkomen ot gebrekkig is. Wy mogen in dat opzicht met eenig vertrouwen de toekomst tegemoet gaan. „Maar die centralisatie, tot het uiterste voort gezet, heeft ook een schaduwzijde. Zij is deze, dat daardoor de school wordt losgemaakt van den invloed der ouders, die het naaste belang hebben bij haar werking; dat de school onttrok ken wordt aan den invloed en de medewerking vau het huisgezin. De opvoedende leiding, die den mensch tot kennis, ontwikkeling en zelfstan digheid zal vormen, vindt niet in het openbaar gezag den vruchtbaren bodem om tot wasdom te gedijen, wel in den milden drang, dien het huisgezin ongemerkt oefent op de ievensontwik- keling van het kind, en die ook nog op de levensvorming van den jongeling met onweer staanbare kracht werkt, zelfs wanneer de opbrui sende volheid van zijn levenslust hem schijnbaar heeft geplaatst buiten het hereik der ouderlijke leiding. Die ouderlijke leiding moet aanvulling vinden in de school, en meer en meer zal daarbij blgken dat haar opvoedende kracht beter door welmeenenden persoonlijken invloed dan door regeeringsgezag wordt gesteund. In dien geest kan veel gedaan worden door een vereeniging als de onze. „Zij strekke haar werkzaamheid vooral uit in drie hoofdrichtingen. Baar doel zij, de betrek king tusschen de school en het huisgezin te bevestigen en de voortdurende, gelukkige samen werking tusschen beide ie bevorderen. Zij beijvere zich, de school in verband te houden met de eischen der maatschappelijke ontwikkeling, het onderwijs te doen richten op de practische levens bestemming der vaderlandsche jeugd. Zij helpe vooral het onderwijs te verbeteren, te volmaken in de school, ook door het wegruimen van de hinderpalen, die deze verbetering nog zoo vaak in den weg staas. „Velen mogen van meening zijn, dat het laatst- aangewezen doel van uitsluitend paedagogischen.cn tecbnischen aard te achten is, en dat dus de zorg daarvoor moet worden overgelaten aan de onder wijzers in de eerste, aan een deskundig schooltoe zicht in de tweede plaats, lot zekere hoogte is die meening ongetwijfelt juist. Toch ligt de bemoeiing, voor het bereiken van dit doel ver- eischt, niet buiten den kring onzer vereeniging. De verbetering, die in de school wenschelijk is, wordt zoo vaak door invloed erbuiten miskend of belemmerd. De onderwijzer blijft zoo dikwijls aan eigen kracht overgelaten en schiet daardoor in het volvoeren zijner welgemeende pogingen tekort. Het onderwijs eischt ook schoolgebouwen, leervertrekken, hulpmiddelen, inrichtingen voor de gezondheid en het welzijn der talingen. Het onderwijs bestaat niet in leeren alliien. De volks roepen. Ook do oude dame kreeg een kleur. Hendrik scheen zeer kalm en zei dat hij kwam berichten dat zijn oude vriend schijnbaar zeer wel was en geheel veranderd en gelukkig gemaakt, door de verschijning van Cbrista, die hij den zegen zijner laatste levensdagen noemde. „Kan ik hem nog eens zien vroeg Cbrista. „Dat zou ik u niet raden" antwoordde hij op beslissenden toon. „Vertrek liever zonder hem weer te zien, freule, en moge het bewustzijn dat gij een zwaar beproefd gemoed bevrijd hebt van een levenslange smart, u in den vreemde verge zellen." „Zult gy mij bericht zenden, Hendrik „Gij zult bericht ontvangen 1" antwoordde hij na eenig nadenken. „Ook hoe het u verder gaat," voegde zij er, met een zweem van geraaktheid over zijn ontwijkend antwoord op haar verzoek, bij. Hij voelde het, doch hervatte schijnbaar onverschillig. „Aiks hangt er nu van af hoe lang de plicht, die ik op my nam, mij hier in beslag neemt. Ik zal den ouden man niet verlaten. Vaarwel, freule 1" Hy btak haar zijn hand, toe, die zij even aan raakte, zonder hem aan te zien en onmiddellijk daarna verliet zij de kamer. Hij wilde ook heengaan, maar tante legde zacht haar hand op zijn schouder en zag hem met een weemoedig!I1 glimlach aandie hare iuneriyke «hooi heeft vooral behoefte aan waardeering, aan bescherming en steun. „De vereeniging Volksonderwijs, die de meest ontwikkelde en belangstellende burgers van vrij zinnige richtiug in haar kring wensebt vereenigd te houden, kan ertoe bijdragen, haar dat alles te verzekeren. Het programma van de werkzaamheid der vereeniging is ruim genoeg, het kan nog uitgebreid en in menig punt nitvoeriger en juis ter omschreven worden. Meer dan ooit heeft Volksonderwijs thans reden van bestaan en roe ping tot krachtige en uitgebreide werkzaamheid." notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arrondissement Middelburg, ter standplaats de gemeente Goes, J. E. Mulock Houwer, candidaat notaris en gemeente ontvanger te Zierikzee. (Zie laatste berichten van gisteren.) belastingen. Benoemd tot ontvanger der dir. bel., invoerr. en acc. te Yorkum c. a., A. L. Thierens, ontvanger derzelfde middelen te Val- kenswaardtot ontvanger der dir. bel. en acc. te Haaksbergen F. J. van Grasstek, surnumerair der dir. belast., invoerr. en acc. in de inspectie Amsterdam. Tot leeraar in geschiedenis en aardrijkskunde aan het gymnasium te Arnhem is benoemd de heer J. A. Strieker, thans leeraar aan het gym nasium te Zwolle. De aUemeene vergadering der vereeniging Volksonderwijs wordt op 30 Maart e. k. te Am sterdam gehouden. In behandeling komen o. a. de volgende onderwerpen: Uitgave van het tijd schrift herziening van het reglementvoorstellen om nogmaals een cursus in baudeaarbeid te doen gevenom bij de regeering aan te dringen tot uitbreiding der wet-Van Houten, op allen kinder arbeid; om middelen te beramen tot verbetering van den achterlijken toestand van het voor be" reidend onderwijs; voorstel - MaastrichtIs het overeenkomstig den geest der wet, dat ook tegenstanders van het openbaar onderwijs belast worden met het schooltoezicht van staatswege? Zondag 11. hield de heer dr. G. J. Brutel de la Rivière, candidaat, des namiddags zijne intreê- rede als predikant bij de JN. H. gemeente te Krabbendijke, naar aanleiding van Psalm 9017. Des voormiddags was hij bevestigd door zijn vader, den heer C. J. Brutel de la Rivière, pre dikant te Haarlem, die tot grondslag zijner rede gelegd had Johannes 17 19. Het ontworpen gedenkteeken voor bet graf van den tooneelspeler J. H. Aibregt stelt voor de kunst, treurende op bet graf van den kunste naar, en bestaat uit een klassiek vrouwenbeeld, levensgroot. Het zal in marmer worden uitgevoerd. Het plan is gemaakt door den heer Colinet. Met leedwezen zal de kunstwereld vernemen, dat de begaafde schilder Jan Weissenbruch gisteren op 57jarigen leeftijd te 's Hage is overleden. De vereeniging Eet Nederlandsch Tooneel zal 's kouiugs verjaardag to 's Gravenbage vieren door een weldadigheids-voorstelling ten bate van 't watersnoodfonds. Als inleiding zal mevr. Kleine een hulde aan Z. II. den koning den beschermer der vereeniging voordragen, terwijl na de opvoering van 't blijspel van Sardou: Anteri- kxansch of met? door do dames-artisteu der vereeniging een fancy fair op 'ttooueel zal wor den gehouden. Prof. dr. W. J. A. Jouekbloet droeg Vrijdag ontroering verried. „Hendrik," zei zij, „mg kunt gij wel veroorlooven, dat ik u mijn vriendschap opdring; daar is geen gevaar bjj. Gij kunt mij ook gerust schrijven, indien gy niemand hebt voor wien gij uw hart knnt uitstorten. Geloof mij, mijn jongen, men wordt het niet oens met zijn gevoel, als men het altijd voor zich moet honden. Misschien vindt gij mg indringend, misschien ziet gij in mij slechts de oude vrijster, daar kan ik niets aan doen; inaar dat wil ik u wel zeggen, wanneer oude harten nog eens opengaan voor vriendschap, dan kweeken zij die met trouwe zorg en houden haar in eere, door er tegen iedereen over te zwijgen. Mij kunt gij alles zeggen." Zij trok zgu hoofd omlaag en drukte een kns op zijn voorhoofd. Hij boog zich over hare bevende hand en fluisterde: „Ik zal u alles schrijven op nw verant woording. Naar Kome dus, en wanneer gg in het vaderland terugkeert zult gij my, naar ik hoop, uw vriendschap niet onwaardig keuren." Zoo verliet hij haar en tante ging naar het venster om hem na te zien; maar het was zóo donker dat zy alleen kgn stap kon hooren. Zij wischte hare oogen af, keet in den spiegel of er geen sporen van tranen meer te zien waren en moest bij zich' zelvo lachen, terwijl zg dacht. „Men kan toch nooit laten om een weinigje voor zienigheid te spelen; maar wonden moeten eerst avond te Leiden, op Eoolrina, het nieuwe treur spel voor van Murad-effendi, den Turkschen gezant bij bet Nederlandscbe hof, getiteld: ttelim de Eerde. Spr. noemde het een zeer be langrijk en schoon werk. Het is geheel geschoeid op Duitsche leest. De dialoog is kort en kern achtig, de taal gespierd en aangrypend, de karakterschildering uitmuntend, terwijl ook lyrische passages en schoone gezegden niet ontbreken. Heden werd door de rechtbank alhier uitspraak gedaan in de zaak van S. F. Ie Clnijse, tuinman, wonende te Hoofdplaat, thans gedetineerd alhier, beklaagd vaD lo. op 8 Sept. 1879 zich te hebben toegeëigend eenige kleedingstnkken en 2o. in den nacht van 18 op 19 Sept. d. a. v. nit een stal van P. J. de V., herbergier te IJzendijke, arg listig te hebben weggenomen en zich toegeëigend eene koe. De rechtbank verklaarde hem schuldig aan de ten laste gelegle feiten en veroordeelde hom tot eene cellulaire gevangenisstraf van een halt jaar. Door het O. M. was eene cellulaire gevangenis straf van twee jaren geëischt. De stoomboot Martina Johanna, met welke de heer E. Douwes Dekker Zaterdag jl. de reis naar Zierikzee deed, heeft tengevolge van een ongeval aan de machine niet zonder moeite en eenig ge Vaar hare bestemming kunnen bereiken. De boot is door de Flik en Flok herwaarts gesleept om te repareeren. Hoorde men onlangs van eene buitengewone sterfte onder de jarige schapen van eene kudde onder Ovezand, thans verneemt men dat dit ver schijnsel ook wordt waargenomen in de gemeenten 's Heer Arendskerke, 's Heerenhoek en Wolfaarts- dijk. De dienst tusschen de aanlegplaats der Great Eastern booten aan de Westerkade te Botterdam en het station van den rijnspoorweg, welke tot nu toe door de Great Eastern spoorweg maatschappij zelve werd verricht, zal binnen kort worden uitgeoefend door den heer L. Smit, directeur der stoombootreederij Fop Smit en co. De heer Smit heeft zich daartoe van eene boot verzekerd, welke eene bolangrijke verbetering belooft voor het personenverkeer met Engeland via Harwich. Voorts zal een pennydienst worden onderhouden tusschen het station van den rijnspoorweg en de Westerkade en het Park, met aanlegplaatsen aan de stadszijde Het ijs in de Maas is nagenoeg geheel opgeruimd; het weinige drijfijs is niet in 't minst belemmerend voor de scheepvaart. De stoomboo- ten van Dordrecht en Gorincbem komen geregeld de rivier af. De prijswinner van den laatstgehouden wedstrijd op schaatsen te Warns, reed in volle vaart tegen het touw dat de bijbanen afsloot. Hij viel achterover, werd in bewnsteloozen toe stand weggedragen en gal kort daarop den gee3t. De gemeenteraad van Antwerpen houdt zich op het oogenblik bezig met de vraag, in hoeverre het mogelijk zou zijn de Schelde gedu rende den winter voor do scheepvaart open te honden of althans de stremming te verkorten. In den omtrek van Eenrum (Groningen) maken weder vele landbouwers zich gereed om in het aanstaande voorjaar naar Amerika te vertrekken. Zij, die vertrekken, behooren grootendeels tot den gegoeden arbeidersstand, en hebben meestal familiebetrekkingen in de Vereenigde staten. Velen hunner bezitten eigen huisjes en zijn be trekkelijk welgesteld, 'tls echter te betreuren, dat onder de arbeiders (daglooners) juist de uitbloeden voor zij genezen en die kindei en mogen niet zoo in het onzekere blijven voortsuk kelen. Zy hebben beide kracht en karakter genoeg om, wanneer het zijn moet, afstand van iets te doen; maar het gevoel gaat hier te diep om voor beuzelarij gehouden te kunnen worden. Zoo, nu zullen zij niets meer aan mg zien en als ik misschien wat al te vriendelijk tegen Hendrik geweest ben, zal ik dat bij Alexander wel weer goed maken, opdat hem het afscheid van mg niet te zwaar valle". Zij hield woord en toen zij den anderen morgen vertrokken waren, zei de graaf tot zijn vrouw: „Ziet gij Nathalie, die oude vryster kan ik niet meer uitstaan. Niet omdat zij mg zoo plaagde, maar omdat zij die arme Cbrista, die nog lang niet over die geschiedenis van haar grootvader heen is, met ha.,r aanhoudende plagerijen diep gekrenkt heeft. Ik zeg het altijd die oude vrijsters Nathalie sloot zijn mond met een kus en zei lachend; „Ik vond die geschiedenis toch heel amusant, alhoewel het voor mijn beste vriendin verschrinkelyk moet zijn. Op zulk een reisavon tuur had ik niet durven bopen en ik zon grooten lnst hebben om nog eens naar het winkeltje te gaan en den ouden grootvader te zien. (Wordt vervolgd.) oppassendsteu en gegoedsten van hier gaan. Wie bij den dag leven, en by stilstand der verdiensten, of bij 't geringste ongeluk dat hen treft, terstond op bedeeling steunen, hebben de noodige middelen niet den tocht tc ondernemen. Een gevolg van een en ander is, dat het gehalte van den arbei dersstand noodwendig achteruitgaat. Dat nochtans de toestand van den nij veren en spaarzamen arbeider niet ongunstig is, bewijzen de veten, die eigen huisjes bezitten, en soms daarenboven nog vrij aanzienlyke sommen in spaarbanken of op andere wijze belegd hebben. NR. Ct) Bij den gemeenteraad van Deventer is inge komen een verzoek van den beer J. H. de Haan nit Woerden voor den aanleg van een stoom tramweg DeventerApeldoorn. De baringvangst langs de Heldersche en Texelsche kusten begint betere uitkomsten op te leveren. Dagelijks worden groote partijen aan gevoerd, die tegen goede prijzen van de hand gaan aan de sloepen, welke in menigte te Nieuwe- diep liggen en op aas wachten. De garnalenvangst blijft nog altijd ondeduidend. Te Bergen op Zoom heeft zich een commissie gevormd om het 300jarig jubileum der afzwering van den koning van Spanje op feestelijke wijze te berdenken. Naar men verneemt zgn in de gemeente Dwingelo twee kinderen vau een landbouwer overleden, ten gevolge van het drinken van meik die in een koperen ketel was gekookt. Drie andere kinderen uit betzelfde gezin zijn gevaarlijk ziek. De eigenares van het grootste gedeelte van het Zeister-bosch, mevr. de wed. Van Bern, is dezer dagen te Zeist overleden, zoodat het na de vraag is of deze iraaio wandeling in 't vervolg voor het publiek open zal blijven. Naar men verneemt zal te Breda, op een terrein buiten de voormalige Boschpoort, weldra em nieuwe gevangenis gebouwd worden. H. K. H. prinses Hendrik is gisteren van haar uitstapje naar Londen, bij hare zuster de hertogin van Connaught, in den Haag terugge keerd. De markies van Lome, gouverneur van Canada en zijne gemalin, prinses Louise, dochter van koningin Victoria, hebben Zaterdag jl. té Ottawa, de hoofdstad der kolonie, een ongeluk gehad bij eene sledevaart. Hun overdekte slede werd omver geworpen en door de paarden nog over een afstand van 400 meters voortgesleept. De markies en de prinses bekwamen eenige kneuzingen, laatstgenoemde ook eene wond bij het rechter oor en eene aanmerkelijke verrekking der halsspieren. Gevaarlijk schijnt hun toestand echter niet te zijn. Aan de exploitatie van het kristallen paleis te Sydenham (Londen) is in 1879 een som van f 1.036.496 ten koste gelegd, zijnde ruim f 80.000 minder dan in het vorige jaar. De ontvangsten bedroegen f 1.441.284, ruim f 40.000 minder dan in 1878. De winst van ruim 4 ton wordt besteed aan rentebetaling voor opgenomen gelden en aan de nitdeeling van 1 pet. dividend aan de aan deelhouders. Prins Leopold van Engeland ontving dezer dagen het verzoek het gebogw van eon gymnasium te Nottingham in te wijden. Hij antwoordde, dat hij het te drnk had en dat iiij zich bovendien bewust was bij verschillende gelegenheden alles gezegd te hebben wat hij denkt over opvoeding en onder wijs. Deze prins, die weigert in herhalingen te treden en zijne tegenwoordigheid bij eene plech tigheid te vertalen waar hy niets nieuws heeft te zeggen, toont evenzeer eerbied voor zichzelven als voor zijne hoorders. De Pruisische postmeester-generaal, dr Stephen, is een man met alleen van kennis maar ook van buitengewoon goeden smaak. Hg heeft verleden week een feest gegeven, dat ee i zeer byzonder karakter droeg. Langs den trap stonden tusschen sierplanten rijkspostillons in gala-nniform met de zweep groetende. De dansen werden ge opend met eene fanfare van pasthorens. Bij den cotillon speelden post en telegraphic eene komische rol. Hen zag telegraafioestellen, isolators, eene kleine postwagen met aanspan, men danste .om een telegraafpaal en uit een groote kast werden brieven aan de gasten verzonden door luchtdruk. Eindelijk kwam er een electrische toer. Op eene tafel was eene golvende zee nagemaakt, waarin een scheepje dreef, terwijl op den achtergrond zich een vuurtoren verhief. Eene dame engageerde twee heeren en gaf hun ieder een sleutel van den vuurtoren. Beide sleutels zagen er vol komen gelijk nit, maar de eene was zoo gemaakt, dat hij in het sleutelgat een electrischen stroom afsloot, die naar eene boven in den toren ge plaatste electrische lamp voerde. Zoodra deze sleutel in het slot werd gestoken, vlamde het elic- trisch licht helder, en dit was het teeken dat de ge lukkige bezitter van den sleutel deuitveikorene was, die een dans met de schoone geefster mocht doen 's Graveiilioge. In plaats van den heer Dierikx is beüoemd tot plaatsvervangend dijk graaf van den Snzaunapoider de beer Born. Benoemd tot dijkgraaf zin den Spieringpolder de heer Van Lierentot plaatsvervangend dijk graaf de heer Nieuwenhuizen. Amsterdam. Het stoomschip Conrad, gezagv.

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2