N°. 41. 'froiïw, 123« Jaargang? 188ö: Zoonen, Woensdag 18 Februari. Prijscourant IEMZADEN [88O, -SCHELDE. x Jaardag van Z. M. den koning. Middelburg 17 Februari. via. zag ziek gaarne de huishouding, Ie P. G. rs T B, bureau dezer HUISBEDIENDE IW, Stationsweg. wordt IER A ND ■n om kan gaan, om Iulpzaam te zijn; EKKER, Boomkade, |TRGER DIENST» Boekh. DEN BOER. fSCUAPREISJE, noodigd bij Mevrouw |enoodigd, tusschen 12 boerenstand. Adres Bloemisten EER, M. den Koning, alle eigenaars van IT uine n op hunne ang), waarvan ezem- •nviage onmiddellijk ptdienst EN ROTTERDAM, in Februari. VAN ROTTENDAM I loensd.18 'morg. 10,— u. lrijdag.20 10,— aand. 23 11,— Joensd.25 9,-„ |rijdag 27 10,—, H. U. H. 1.15 en 3.20. 45 3.50. VRIJDAG. ZATEK DAG. voorin. voorin, 7.45 7.45 8.15 8.15 10.30 11.— 10.30 en 12.— 10.30 11.— 12.30 11.— uren en 3.4S Ik te I2AO en .20 j 1.30 5.37 1.41 6.38 .40 *55 *4.45 .14 *5.5» Lz *6.40 6.50 6.20 [30 7.52 18 *7.57 8.45 .25 9.12 .6 10.18 .35 - 10.41 9.6 10.50 45 *9.15 11* 7.16 10.65 3.50 6.50 10.40 6.10 3.5 11.50 7-30 8.55 12.40 8.20 9.15 1.8 8.40 9.30 1.20 8.55 MMLBURGSCP COURANT. Kt blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per S/m, franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent; Ad verten tien; 20 Oent per regel.' Geboorte-, Trouw-, Doodberiohten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte! Hoofdagenten voor bet Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G. L. Daübï en Cie. te Parijs en Frankfort, direeteuren Elsbach en Joms. De burgemeester en wethouders van Middel burg, gelet op de verordening van algemeene plaatselijke politie maken bekend, dat ter gelegenheid van den jaardag van Z. M. den koning, op den 19en Februari a., het afsteken van vuurwerken zal geoorloofd zijn op de groote markt, bij uitsluiting van alle andere plaatsen, en zulks van 7 tot 11 uren des avonds; alsmede dat de verkoop van vuurwerken eveneens tot 11 uren des avonds zal worden toegestaan. Middelburg, den 12 Februari 1880. De burgemeester en wethouders voornoemd, I C E i De secret ai is, G. N. DE STOPPELAAR. Heden ochtend had de begrafenis plaats van wijlen mr. F. M. C. van Deinse, advocaat en pro cureur alhier, overleden iu den leeftijd van 34 jaren. Aan het open graf wijdde jhr. mr. A. van Reigersberg Yersluijs, president der arrondisse mentsrechtbank, een warm woord aan de nagedachtenis van mr. Van Deinse, dien, hij als mensch hoog waardeerde en in zijne maatschap pelijke betrekking had leeren kennen als een kundig, werkzaam en eerlijk man. De broeder van den overledene betuigde zijnen dank voor deze hulde en aan de vele vrienden van den overledene, die zich op de begraafplaats hadden vereenigd. De heer Joh8 Dyserinck hield gisteren te Vlissingen de tweede zijner drie aangekondigdelezingen, zouden wij haast zeggen. Maar het was geene leziüg, ook geene voordracht, want het droeg niet volledig het kenmerk eener in haar geheel vooraf opgestelde verhandeling. De heer Dyserinck bezit de welsprekendheid van den Franschen conféren cier, die op lossen toon ernstige zaken weet te behandelen en deze smakelijk kan maken met eene goed geplaatste anecdote of een ander bloempje, gemengd onder het koren. Want degelijk is In de eerste plaats wat hij ons geeft. Toegepaste moraal is het, en waar beelden uit het leven den hoorder de toepassing voorstellen, blijft ook de daaruit te trekken les niet achterwege. Dan ver. mengt de conférencier zich met deu kanselredenaar van goeden stempel. Drie verschillende stokken gaf de spreker zijne hoorders. Eerst behandelde hij het wezen der beschaving, toegelicht door het gebruik der taal. Hij toonde aan hoe innerlijke beschaving zich kenschetst door den adel der vormen en knoopte de verschillende oogpunten, waaruit hij de be- FE TJIXjX.33 TON. 'dO uw i 'ini i" an Novelle van G. ZU PUDLITZ. Eindelijk stond de dokter behoedzaam op, gaf Hendrik eenige onbeduidende bevelen en fluisterde „Het kan nog eeBige dagen duren, maar dit vertrek verlaat hij niet meen Als gij mij noodig hebt, ben ik dag en nacht tot uw dienst en ik kom morgen ochtend vroeg terug. Nu ga ik nog eens naar het bierhuis, waar wij veertig jaar lang samen hebben zitten kibbelen en zal daar een glas op zijn gezondheid ledigen. Als hij dood ia, drinken wij nog eens op zijn nagedachtenis dat heeft hg verdiend. AU ik maar wist "Waar hij dien ouden stijgbeugel van Barbarossa, fcooals hij zich verbeeldt, gestopt heeft. Men mocht met alles spotten maar daarmede niet. Zie, dit Iitteeken heeft hij mij eens bezorgd, omdat ik niet aan dien stijgbeugel wilde gelooven. schaving beschouwde, met een zeer gelukkige rangschikking, vast aan de woorden welke men gebruikt voor het aanduiden der bewerking, waar door het ruwe wijken moet voor gladmakenden arbeid. Beschaven, polir, CulturBildungdefi leerden voor den geest der hoorders, ieder met een uitleggend woord, dat den oorsprong d'er woorden vond in een behandeling der stof, die het voorbeeld moet zijn voor de behandeling van den" geest en het gemoed. Eene gekuischte taal moet het eerste kenmerk zijn van ware bescha ving, scheen ons de slotsom van den spreker, die dit eerste stuk besloot met eene keur van lessen, deels aan Samuel Smiles ontleend. Ruwe en onhebbelijke taal hadden hunne beurt gehad, toen na de pauze de spreker voortging met een warm verwijt tegen de „fatsoenlijke dieverij", het schulden maken, die men niet zeker weet te kunnen betalen. Naar alle zijden werd die vraag van den dag gekeerd en gewend, zoo dat geen zwakke piek ongezien bleef. Zoowel het zedelijk beginsel als degevolgen in de practijk ging de spreker na met eene kracht van zeggen, die zijn dankbaar en talrijk publiek gë boeid hield aan zijne lippen. De schets had al de eigenschappen van eene zedepreek, behalve het vervelende, door de overlevering aan die nuttige redevoeringen toegeschreven. Wederom toch gaf menige laDgs den weg gepinkte bloem geur en kleur aan de behandeling van het onderwerp. Eene korte schets van den parvenu, door den heer Dyserinck reeds vóór vijf jaren samengesteld, gaf ons die belangrijke type in levenden lijve te aanschouwen. Het is moeilijk om na Hildebrand op dit punt nog oorspronkelijk en geestig beiden te zijn. De oude Kegge is een type in onze literatuur geworden, dat moeilijk te overtreffen is. Ook de heer Dyserinck gaf ons echter iets zoo geestigs, zoo frisch en zoo volkomen uit het leven gegrepen, dat het ons niet verwonderde, toen hij vertelde, dat men wel eens boos was geworden om zijn voordragen van die schets. Mogen wij ons eene aanmerking veroorloven, dan was de parvenu wat eenzijdig geteekend. Hij diende slechts als tegenstelling tegen den man van beschaafde vormen. Vollediger wellicht ware des sprekers type geweest, zoo hij een enkel sprekend voorbeeld erin had gelascht, hoe dikwerf onder gebrek aan vormen de edelste hoedanig heden van geest en hart zijn te vinden. In zekere mate geldt deze opmerking ook van zijne eerste schets. De spreker dit zij ten slotte opgemerkt had een zeer gelukl-ig denkbeeld om de aandacht zijner hoorders bij zijn onderwerp te bepaleu en hun geheugen te huJp te komen, waar het verband hun soms mocht zijn ontschoten. Op een bord naast den katheder waren enkele bij de behandeling van ieder onderwerp gebruikte woorden geschreven, met hunne afleiding nit vreemde talen, die hunne Hij was een zonderling en toch gaat het mij aan het hart, dat ik hem daarheen moet zien gaan, vanwaar niemand wederkeert." Hij wischte nog eens zijne tranen af en verliet het huisje. IX. Christa deed haar best om zich goed te houden toen zij, na afscheid van Hendrik genomen te hebben, in de kamer harer tante kwam. Deze had echter zeer goed gemerkt dat er iets heel bijzonders was, dat het jonge meisje geheel vervulde, maar wel opgepast om er naar te vragen, daar zij steeds gewoon was dit zelfstandige karak ter stil te laten begaan: des te eerder kwam zij ertoe om openhartig te spreken. Zij bad zich ook ditmaal niet vergist; want Christa viel haar dadelijk om den hals en begon haar zoo goed mogelijk alles te vertellen; slechts waunecr zij door de beschrijving der doorleefde aandoening dreigde den draad van haar verhaal te verliezen, deed de verstandige tante een vraag, die haar weer op het rechte spoor bracht en zij trachtte ook een paar maal iets aangaande Hendrik te vragen, doch Christa deed alsof zij dit niet hoorde. Zij keurde alles goed wat haar nichtje gedaan had en liet niets van haar eigen gewaar wordingen blijken. Alexander kwam de dames ware beteekenis aangeeft. Deze opschriften hiel den geen uittreksel zijner stukken in dat ware bederven van den indruk geweestmaarzij konden dienen als wegwijzers voor den verdwaalden reiziger. Van 9 tot en met 15 Februari zijn met de stoom schepen der maatschappij Zeeland te Vlissingen aangekomen 234 en van daar vertrokken 319 passagiers. De zoo dringend noodzakelijke rivier-verbete ring in het oostelijk deel van Noord-Brabant behoort ook al niet tot de „eenvoudige" vraag stukken. Dit blijkt uit den tegenstand, dien het van verschillende zijden aanbevolen plan tot heropening van den rivier tak het Oude Maasje iu het land van Heusden ondervindt. Te Waalwijk is eene talrijke bijeenkomst ge houden van vertegenwoordigers en eigenaars van 91 polders, uitwaterende op het Oude Maasje, de Dongen, de Bleek, enz., ter beraadslaging over huDne belangen ten opzichte van het regeeriDgs- plan tot heropening van de Oude Maas; dat is} om de Maas van Hedikhuizen af haren loop te doen nemen door de bedding van het Oude Maasje tot in de Amer. Een adres aan de provinciale staten werd met bijna algemeene stemmen goed gekeurd en onderteekend, inhoudende het verzoek, niet aan te nemen het voorstel om een subsidie van éen millioen gulden voor dit werk toe te staan. Adressanten meenen toch, dat de betrokken polders, die eene oppervlakte van 30,000 bunders uitmaken, daardoor grootelijks worden benadeeld. In de buitengewone vergadering van de provin ciale staten van Noord-Brabant zal genoemd voorstel in behandeling worden genomen. Ook werd er eene commissie benoemd van 11 leden, die met het waterschapsbestuur van het Oude Maasje werkzaam zullen zijn, om de belangen der genoemde polders te behartigen, waar zulks blijken zal veider noodig te zijn. (N. R. Ct.) Nu de sneeuw en het ijs in den omtrek van Oijen gedeeltelijk verdwenen zijn, kan men eerst zien de verwoestingen en de schade, aan de lan derijen toegebracht. Aan de zoogenaamde „Drie Hnizen" liggen ongeveer 10 HA. bouwland deze zijn totaal geruïneerd; op de eene plaats zijn diepe gaten geloopen, op de andere de bebouwde grond eraf, het overige zit diep onder het zand bedolven, ja men vindt er zandbanken van meer dan 2 M. hoog. Verder in de omgeving liggen ruim 100 HA. wei- en hooilanden, alsmede de beste gronden in den polder van Oijen; deze zijn over hét geheel met zand beschoten, zoodanig dat men de perceelen niet meer kan onderscheiden over het algemeen zijn het hoogten en laagte n daartusschen liggen hoopen zwarte moergrond, esschenboomen en andere, die daar met wortel halen om aan tafel te gaan en het gesprek waaraan Christa weinig deel nam, was tamelijk' gerekt. Na het diner fluisterde zij den graaf in' 't oor* „Vertel alles aan Nathalie, het zou niet heusch zijn haar onkundig te laten van iets dat wij allen weten en ik kan niet ten tweeden male een band aanknoopen, die gedurende zulk een lang leven verbroken is geweest. Hij heeft niet eens van het bestaan zijner dochter geweten, hoe kan dus zijn kleindochter iets anders voor hem zijn dan een verwijtevenwel onze ontmoeting was voor hem een verzoening en ik dank God voor het gelukkige gevoel dat ik daardoor gekregen heb, Ja, er is nog meer, want nu Hendrik optreedt voor de plichten, die anders op mg zouden rusten, is van dien kant ook alle twijfel opgeheven. Hij is in waarheid, wat ik toch slechts in schijn zou kunnen zijn, de steun van dien ouden, zonder lingen man, dien hij met zijn helder, gezond verstand juister beoordeeld heeft dan iemand anders." „Hendrik is een voortreffelijk en een knap mensch geworden V' viel tante in. Christa stond op, zag haar strak aan en zei „Vindt gij, tante? Zooals ik hem nu terug gezien heb, door de harde school des levens gerijpt en ontwikkeld, komt het mij somtijds voor dat ik nog nooit zulk een edel, braaf mensch gezien heb, als hij. Hij schijnt mij to en al zijn nedergedreven. Ook de Wetering, waardoor de polders van Megen, Haren, Macharen en gedeeltelijk Ogen en Teeffeleu bun water moeten lossen, zit vol zand over eene lengte van> ruim £00 M.; naar ramipg zullen daaruit 5000 M" zand weggeruimd moeten worden alvorens die polders door de Teeffelsche sluis kunnen lossen, en waarheen met dat zand? De aangrenzende landerijen zijn alle ruimschoots bedeeld. (Pr. N.-B.) De audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag, 20 dezer, niet plaats hebben. De personen, die verzocht hebben als klerk bij den rijkstelegraaf in aanmerking te komen, zijn aangeschreven om zich voor het vergelijkend onderzoek aan te melden aan het gebouw op den Fluweelen Burgwal no 22, te 's Gravenhage, op 4 Maart 1880, des voormiddags te negen uren. 3 In het jaarverslag der te Rotterdam gevestigde Vereeniging tot het verleenen van hulp aan min vermogende ooglijders, worden, na de mededeeling dat in de omgeving der vereeniging geen oog epidemieën van ernstigen aard zich vertoonden, als middelen tot voorkoming van kwalen of van hare uitbreiding vooral aanbevolen: zindelijkheid en luchtverversching. Tallooze gevallen komen voor, waarin onderzoek der binnenvlakte van de oogleden toont, dat deze niet volmaakt gezond is, doch bij eene verplaatsing der daarmede behepte personen in frisscher lucht wijken de abnormale verschijnselen meestal als van zeiven. Hiermede stemmen volkomen de waarnemingen overeen, dat in die tijden van het jaar, wanneer de luchtverversching op de school 't meest te wenschen moet overlaten (dat is: wanneer de warmtegraad der buitenlucht het stoken binnens huis overbodig schijnt te maken en, als er niet gestookt wordt, het openen der ramen verbiedt), het grootste aantal kiDderen tot onderzoek komt dat na een langdurige vacantie de oogleden een normaal voorkomen hernomen hebben, en dat uit dé lagere volksklasse, bij welke het schoolgaan op den jeugdigsten leeftijd eindigt, de minste klachten opgaan. Wat hier als voorbeeld aan de schoolgaande jeugd is ontleend, geldt eveneens voor volwassenen. „Tegenover deze geruststellende verzekering is het intnsschen dure plicht den reeds vóór eenige jaren geuiten raad te herinneren, dat ieder toezie om niet het door een ander aan het oog gebrachte voorwerp te gebruiken, tot reiniging of afdroging der oogleden van zich zelf of van derden. Alge meen is de gewoonte verspreid, zelfa onder de hoogere standen, om op de kinderkamer voor gemeenschappelijk gebruik slechts éen enkele spons en handdoek beschikbaar te stellen. En juist van die standen moet het goede voorbeeld uitgaan." als in het vuur gelouterd staal, dat door niets kan gebroken worden maar zoo glad gepolijst dat wij niet weteu waar wij het moeten aanvatten. Hij is zoo gewoon te strijden, dat hij eiken stoot afwendt eer die toegebracht kan worden en hij heeft zooveel zeifbeheerschiug, dat bij zijne aan doeningen nooit laat blijken voor hg ze over wonnen heeft/ Tegenover hem is men altijd ondoordacht, of men komt te laat. Met die soort van deugd kan ik niet overweg en hoe hoog ik hem acht, en hoeveel ik als kind ook van hem gehouden heb, ik zie nu in dat het beter is dat wij elkander uit den weg gaan. Ik zou een hekel aan hem kunnen krijgen, alleen omdat ik te vergeefs zou trachten te ontdekken waarover ik boos op hem zou kannen zijn. Het klinkt heel gek, heel kinderachtig, maar ik kan het niet helpen. Mijn verstand zegt dat ik hem nog even lief moest hebben en nog veel hooger achten, dan toen wij kinderen waren en juist dat snoert mijn hart dicht". Zg beet zich op de lippen en keerde zich om, meenende dat zg hard tegen Hendrik was en eigenlijk was zij het tegen zichzelf. Tante schudde het hoofd en mompelde zacht voor zich heen: „Dwaas kindGevaarlijk spel, gevoel te bezitten." In dit oogenblik klopte de kollner aan de kamerdeur en diende Hendrik aan. Wat had Christa niet gegeven om de bekentenis, die zij zooeven aan tante gedaan had, te kunnen her:

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1