11111116 TTING. >FFEN N". 40. 123e Jaargang] Dinsdag 17 Februari. ACHT', I 27. iet de Scbroef- ARE1VD", is R-SCHELDE. Stremming doorvaart slnis bij de Stadssvhunr. Middelburg 16 Februari. S, L n°. 7. mrant gratis.) b, WIT KATOEN, pUKSICIN, BAAI, leh.ESN, •age prijzen [00MB00T Tan goederen te br trekken van Amster- Fe bruari, 's morgens §N DERNEMER. GED1ENST. 7issingen vv. |L5, 9,15; nm. 1, 3,30, 7. 51.10 in plaats van 1 uur. |1; nm. 2,30, 5, 8. iotdieust RQ EN ROTTERDAM. jek in Februari. tan rotterdam I Maand. 16'morg. 10,—n. Woenad.18 10, Vrijdag. 20 10,— Maand.-23 11,— Woensd.25 9, Vrijdag 27 10,— u. a. v. M. 1.16 en 3.20. 1.45 3.50. VRIJDAG. voo rm. 7.45 8.15 10.30 11.— 10.30 en 12.— 11.— 12.30 ZATER DAG. voorm. 7.45 8.15 10.30 11.— 3 uren en 3.45 tik te 13.50 en 7.20 1 w «O 2.30 5.37 MM 3.41 6.38 2.40 O» 8. MM 12.55 4.45 2.14 *5.59 3. *6.40 6.50 5.1 6.20 6.30 7.52 7.8 *7.67 8.45 7.25 9.12 8.6 10.18 10.41 8.85 9.8 10.50 8.45 *9.15 1L l öho.- 1UIDDËLBURGSGHE COURANT. Dit bl&d verschijnt dagelijks; met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers rijn verkrijgbaar a 5 Cent, Advertentien; 20 Cent per regel! Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,60 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte! Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de puhlicité étrangère 6. L. Daub* en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Joins. De burgemeester en wetboudeis van Middelburg, maken bekend! dat to beginnen met Woensdag a. de doorvaart door de Bluis bij de Stadsschuur, tijdelijk zal zijn gestremd. Middelburg, den 16 Februari 1880. De burgemeester en wethouders voornoemd, P I C K E. De Secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Bij JProv. Had no. 20 wordt bekend gemaakt, dat volgens besluit van den commissaris des konings in Zeeland de beperking van het vervoer van vrachten op de wegen in onderhoud bij het rijk wordt opgeheven, te beginnen met midder nacht tusschen 15 en 16 dezer. Staat van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het postkantoor Middelburg, ge durende het 4de kwartaal 1879. L. Janse, Ame rika, wed. L. P. Lanet, Antwerpen, Mej. J. Jacobs, Antwerpen, J. H. Hoose, Luik, Mej. LunaThenbergh, Dresden, W. Hom, Slottenburg, M. Grilse, Hannover, W. M. Stokman, Ringen? P. Christians, Rodenburg, H. J. van de Kreke, Batavia. Op verlangen van den minister van waterstaat zal voortaan, ingeval de stoomboot van Queen- boro te laat (b. v. tusschen 7 u. 30 m. en 7 u. 35 m. des voormiddags) te Vlissingen aankomt om de passagiers en hun goederen nog met den iacultatieven trein van 7 u. 25 m. te kunnen ver voeren, die trein alleen voor den postdienst nog mogen loopen en uiterlijk te 7 u. 40 m. van Vlissingen (haven) vertrekken. De Pullman-hotel rijtuigen, welke met den aan staanden zomerdienst op de lijn VlissingenVenlo in dienst gesteld zullen worden, zullen evenals de locomotieven, rijtuigen en bagagewagens die in den mailtrein loopen, voorzien worden van den Westinghouse-rem. Naar wij vernemen zullen de vóór eenigen tijd gestaakte proeven met de inrichting voor ver warming volgens het stelsel Belleroche binnen weinige dagen op de staatsspoorwegen hervat worden. Virechtf 15 Februari. Heden had alhier PBTJILLBT03ST. 30 Novelle van G. ZU PUDLITZ. VIII. „Haar zending is volbracht, zij deelt verzoe ning mede en over de graven is vrede. Sedert die zachte tranen der lietde nit de oogen van Jnliane op mijn hand vielen, weet ik dat zij mij vergeven hoeft, ter wille van dit kind. Gij hebt het nooit begrepen dat het verledene duidelijk verneembaar spreekt. Hebt gij thans die stem gehoord, Henk? Ik heb vergiffenis gekregen, maar hare lippen hebben die niet uitgesproken, want het verledene spreekt in andere tonen en is te lezen in een vreemdsoortig schrift!" Christa had Hendrik dankbaar willen aanzien toen hij zoo even het woord voor haar opnam, maar nu stond zij op, legde haar hoofd op den schouder van den eerwaardigen grijsaard en zei: i7 Vader, ik wil niet voor u verschijnen als een eene openbare vergadering plaats van de afdeeling Utrecht van het Nederlandseh werklieden verbond' Als spreker trad op de heer Schelstra, secretaris van de afdeeling Gorredijk dier vereeniging. Spreker behandelde verscheidene punten Van het programma van den bondnl. overbrenging van het recht om oorlog en vrede te maken van den koning op de volksvertegenwoordiging; het algemeen stemrechtopheffing der natio nale militiealgemeene dienstplicht. Hij wekte ten slotte de aanwezigen op, voor zooverre zij nog geen leden waren, tot den bond toe te treden. In zijne kleeding een eenvoudig werkman, toonde spreker zich in zijne rede een zeer ont wikkeld man. Naar onze meening was zijn toespraak echter te geleerd, te vol woorden, die de meeste aanwezigen niet begrepen; als: homogeen, subsidie, disharmonie, conferentie, mee ting enz. Yandaar dat zijne woorden niet veel belangstelling opwekten en blijkbaar in het geheel geen indruk maakten, daar een groot aantal der opgekomenen reeds spoedig de zaal verliet, terwijl slechts twee personen zich opgewekt voelden om als lid tot den bond toe te treden. Wij gelooven dat door voordrachten als deze, de zaak van de Werkmansvereeniging niet veel wint. Als de zaak eenvoudiger werd voorgesteiu, zou de vereeniging misschien beter het doel be reiken, dat zij zich voorstelt. De werkdadige belangstelling voor het lot onzer Transvaalsche „broeders", welke de Stan daard, met een ijver, eene betere zaak waardig, tracht op te wekken, vindt niet veel aanmoedi ging in hetgeen nu en dan omtrent sommige dezer lieden hier te lande bekend wordt. Zoo schrijft men uit de Kaapstad aan de N. B. Ct omtrent den persoon van N. J. A. Swart, tegen woordig thesaurier-generaal, op wiens last de heeren Pretorius en Bok, voorzitter en secretaris van het nationaal comité, gevangen genomen zijn, terwijl ook de vrijheid van Panl Kruger en Pieter Joubert bedreigd wordt, de volgende bijzonderheden „Hij is, helaas, Hollander van geboorte, begon zijn loopbaar alhier als schoolmeester te Hanover, werd daarna predikant der Postmaniuansche secte (een andere naam voor Christelijk atgescheidenen) in de Transvaal, doch hing weldra mantel en bet aan den kapstok, en werd staatssecretaris onder Pretorius en Burgers. Na de inlijving zwoer hij trouw aan het Engelsche bewind, en werd beloond met het thesaurier-generaalschap. En laatstelijk is de voormalige predikant der Holiandsche afgescheidene kerk tot de Episcopualsche overge gaan, waarin hij nu als lid van den kerkeraad fignreerti" De Botterdamsche Verlruiksvereeniging telde, groet uit het verledene, ik wilde u een kinder hart brengen en zooveel in mijn vermogen is, door mijn liefde uw ouden dag opvroolijken en verkwikken. Wat ik wenschte ia nog niet ver- vnld De oude man schndde weemoedig het hoofd. „Hij dien gij gezocht hebt, is reeds lang dood. Ik had geen recht meer op mijn kind en haar liefde en heb dat ook niet op de uwe. Alleen de oude Jobst leeft nog en, al zijn zijne dagen geteld, hij zou uw liefde toch niet begrijpen. Gij behoort tot een anderen tijd, tot een ander leven. Ik heb geen hnip of steun meer noodig, want Hendrik heeft beloofd mij niet te zullen verlaten. Ik wist het dadelijk toen ik hem ont moette, dat hij mij geluk zon aanbrengen, maar ik begreep niet hoe groot het geschenk wasdat hij onbewust bij zich droeg. Hij verzette zich tegen mijn genegenheid en wilde mij gisteren nog verlaten; maar nu blijft hij, niet alleen omdat hij bet beloofd heeft en nog minder omdat ik hem mijne schatten nalaat, maar omdat ik niet meer de oude Jobst van vroeger ben en omdat hij n tot mij gebracht heeft. Als ik om mij heen zie is alles veranderd; alle stemmen die vroeger uit het verledene tot mij spraken, zijn verstomd ik hoor nu nog alleen die andere stem. Henk, ook dat geluk heb ik aan n te danken en wat mij nog aan liefde rest, mag niemand met u detlen." op alt. December 1879, 776 leden, eigenaars van een kapitaal van cirea f 26.000. In het geheele jaar werd een winst van f 9057 behaald, die toeliet dat aan de leden over het le kwartaal 5J pCt.over het tweede 8j pCt.over het derde 5 pCt. en over het vierde pCt. van de door hen gekochte winkelwaren kon worden terugbetaald. De vereeniging heeft thans vier winkels. De proefnemingen met de brandkasten te Arnhem en Amsterdam met elkander vergelekenis de titel van een vlngsehrift, dat door onzen stad genoot den heer L. Vogel jr. bij de firma M. S. de Zeenw alhier uitgegeven is. Belangstellenden in de Nederlandsche nijverheid, die met zeer verschillende, doch meest onaangename, gewaar wordingen den loop van het in den jongsten herfst gespeelde brandkasten-treurspel gevolgd hebben, zullen ongetwijfeld hunne aandacht aan dit geschrift wijden, waarin de geschiedenis der zoogenaamd „vergelijkende" beproevingen te Arn hem en te Amsterdam op duidelijke wijze te boek wordt gesteld. De heer W. J. Hofdijk heeft zijne levensge schiedenis van wijlen prins Hendrik der Neder landen (uitgave H. D. Tjeenk Willink te Haarlem) in zes afleveringen voltooid. Ofschoon wij het altijd betreuren dat koningen en vorsten ook na hun dood het kleed der offici- eele vormelijkheid nog niet kunnen afleggen en wij vooral het beeld eener beminnelijke persoonlijkheid, als die van prins Hendrik, gaarne in de kleuren des gemeenzamen levens geschilderd zouden zien, mag toch van deze levensbeschrijving gezegd worden dat de heer Hofdijk, eenmaal de taak van vorstelijk historiograaf aanvaard hebbende, zijn werk zoo aantrekkelijk mogelijk gemaakt heeft. Voor de jongelingsjaren van den prins en de eerste jaren van zijn mannelijken leeftijd werd den schrijver dit gemakkelijk gemaakt door de mededeeling van eenige dagboeken, brieven en andere persoonlijke indrukken van 's prinsen toch.genooten op zijne zeereizen. Later hebben hem die bronnen ontbroken en moest de schrijver door den eerbied en de lieide, welke hem beziel den voor den vorst wiens leven hij beschreef, trachten aan te vullen wat aan dit gedeelte van zijn werk in dit opzicht moest uitbreken. Het geheel is een werk geworden, dat aan de velen in Nederland en Luxemburg, die de nagedachtenis van den vorstelijken admiraal en stedehouder blijven vereeren, een weemoedig getrouw beeld van 's prinsen openbaar leven en werken voor de oogen brengt. Bij beschikking van den minister van water staat, is bepaald, dat de navolgende ambtenaren Christa werd schaamrood van verlegenheid; zij voelde dat zij Bleehts door Hendrik recht kon vorkrijgen op de genegenheid van den onden man en hij had toch zoo even haar vriendschap afge slagen en haar in zijn hart laten lezen. Zij wist niet wat zij beginnen moest en Hendrik kwam haar nn niet te hulp, daar hij geheel vervuld was met den onden man die moede en afgemat aan zijn arm hing. Christa ging naar het venster om hare gedachten te verzamelen en staarde op het sombere landschap. Zij voelde dat de grijsaard gelijk had. Hij had met het verledene afgedaan en welke band kon hem aan zijn kleindochter binden, hij had immers niet eens zijn dochter gekend? Ja als hij arm en hulpbehoevend ware, maar hij had niemand anders noodig dan Hendrik en met hein kon zij de zorg voor den ouden man niet deelen. Zij moest zijn hart sparen zoolang zij niet voelde dat zij zijn liefde beantwoordde. Dat was het raadsel, waarvan zij de oplossing niet durfde zoeken en waardoor zij bijna den man, voor wien zij ge komen was, vergat. Zij drukte het hoofd tegen de koele glasruiten en merkte niet dat Hendrik den uitgepntten grijsaard naar de andere kamer droeg en zacht op zijn bed legde. Zich omkeerende zag zij dat zij alleen was, te midden van al die zonderlinge voorwerpen en nu werd de herinnering aan den eigenaar, die haar bijna een stervende leek, nog akeliger. Zij voelde dat de band bij de administratie der posterijen hunne fnnetien zullen uitoefenen ais volgt: a. de commiesen der eerste klasseA. Rijser ten postkantore te ArnhemW. M. van Idsinga te 's Hertogenbosch J. G. Plooster op het spoor weg-postkantoor no. 1 (lijn ArnhemOldenzaal); b. de commiesen der tweede klasseC. C. Vrendenberg op het spoorweg-postkantoor no. 1 (lijn ArnhemOldenzaal)W. G. Krusemann te Maastricht; c. de commiesen der derde klasse: L.J.Keizer op het spoorweg-postkantoor no. 1 (lijn Arnhem— Oldenzaal); C. Koens te Utrecht; F. P. H. van der Schrieck te Rotterdam; d. de commiesen der vierde klasseJ. J. M. Hermans te 's Gravenhage C. E. van der Loeff op het spoorweg-postkantoor no. I (lijn Arnhem— Oldenzaal)J. J. L. Bedloo de Bronovo te Am sterdam W. J. P. Kroef op het spoorweg-post kantoor no. 1 (lijn ArnhemOldenzaal); J. G. van Nanta Lemke te Roermond; R. G. Graadt van Roggen te Nijmegen; B. J.R. Rasch te ArnhemF. W. H. Rijkete Rotterdame. de surnumerair: G. Bourieins te 's Gravenhage. De audiënties van de ministers van financien en oorlog zuilen aanstaanden Donderdag, den 19den dezer, niet plaats hebben. Bij Prov. blad n° 19 wordt aan de van burgemeester en wethouders in Zeeland medegedeeld dat door den gemeenteraad van 's Heerenhoek volgens art. 195 der gemeentewet de goedkeuring van gedeputeerde staten gevraagd is op zijn besluit tot instelling eener weekmarkt voor granen en peulvruchten, te honden op Woensdag van 9—11 uren 's voormiddags, met bepaling dat wanneer op dien dag een alge meen erkende Christelijke feestdag of Roomsch- Katholieke kerkdag invalt de Dinsdag of Donderdag zal kunnen worden aangewezen. Dat besluit werd genomen, omdat gezegde weekmarkt, hoewel reeds lang feitelijk bestaande, niet officiee is ingesteld. Indien tegen bedoelde instelling bezwaar mocht bestaan, worden de gemeentebesturen uitgenoo- digd daarvan aan ged. staten mededeeling te doen. Benoemingen en besluiten. rechterlijke macht. Benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Groningen, jhr. mr. W. J. Quintus, thans substitnut-griifier bij de arrondis- sements-reehtbank aldaar. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester der gemeenten Rosmalen en Nuland L. L. M. A. Nieuwenhuyzen en tot burgemeester der gemeente Baardwijk J. A. J. Heyst. tusschen baar en hem dood was en zou het liefst gevlucht zijn; doch ook dat durfde zij niet en met elke minnut klom haar angst, zoodat zij, het sterke meisje op het punt was van in tranen uit te barsten toen Hendrik eindelijk terug kwam. Zij snelde hem met een vreugdekreet te gemoet en riep uit„Goddank dat gij daar zijt Hendrik j Ik kon het niet langer uithouden!" „Vergeef mij, Christa, hij wilde mij niet laten gaan en hield steeds mijn hand vast. Nu slaapt hij, laat ons gaan I" Bij de deur keerde Christa zich om en zei „ik zon hem gaarne nog eens zien"maar Hendrik stond dit niet toe en fluisterde Wij moeten hem spaien, als hij ontwaakte zon uw tegenwoordig heid hem opnieuw doen ontroeren. Hij wil u niet terugzien en toch noemt hij het uur dat gij bij hem geweest zijt, het zaligste van zijn geheele leven. Hij is sedert een ander mensch geworden. Heb dank Christa dat gij gekomen zijt." Zg gingen zwijgend denzelfden weg, dien zij gekomen waren ea herdachten de gesprekken welke zij toen gevoerd hadden: alles was nn zoo anders geworden, zooveel duidelgker en toch ingewikkelder. De oude man, de aanleiding tot hun tocht, en de baud die hem met hen verbond trad nn op den achtergrond en zij waren thans gohee 1 vervuld van zich zeiven, van hun eigen hoop en herinnering. Op den heenweg hadden zij openhartig tot elkaar gesproken en thans durfden zg geen woerd samen

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1