Laatste berichten. BUI' nu Kunstnieuws. Recht szaken. Gemeenteraad van Middelburg. Weerkunc 11 Februar Algei mond- en klauwzeer, enz. dan wordt het vte zonder vergoeding afgemaakt. Na de rijksher- kenring heeft alle vee bij eventueel ziek worden en afmaken aanspraak op vergoeding. 81 1 Het concert dat door de beeren Kwast, Von Königslow en Clenver, met medewerking der zangvereeciging Tot Oefening en Uitspanning alhier gisteren avond gegeven werd, heeft aan bet zeer talrijk publiek, dat de concertzaal vulde, een avond van het reinst en edelst genot verschaft. Daar deze gewaarwording zich laat gevoelen, maar niet beschrijven, rekenen wij ons van de taak om daarover in bijzonderheden te treden, ont. slagen. Bet publiek zelf heeft op overtuigende wijze van zijne gevoelens doen blijken door de onverdeelde aandacht, waarmede bet alle nommers aanhoorde en de geestdrift waarmede het ze toe juichte, aan welke het twee extra-voordrachten te danken hadvan den violist eene Barcarolle van Spohr en van den pianist een Poolsche dans, van een componist wiens naam ons ontsnapt. Voor ons waa bet hoogste genoegen van den avond gelegen in de uitvoering der sonate, welke Beethoven voor den violist Krentzer gecomponeerd en naar hem genoemd heeft. Schooner, vromer en bezielder voordracht dan daaraan door do heeren Kwast en Von Königslow gegeven werd, zullen de toondichter en zijn vriend moeilijk hebben kunnen wenschen, en wanneer hun eenig bewustzijn geschonken mocht wezen van don eeredienst, die door ons stervelingen bij voort during aan de meesterwerken van het genie gewijd wordt, dan behoort zeker het Middel- burgsche concert van gisteren avond onder de schoonste „uren" hunner onsterfelijkheid. Ken woord over de schoone zangnommers, waarmede het koor de beide afdeelingen van het ooncert opende, mag hier te minder ontbreken daar de uitvoering dezer kleico toonwerken betrekkelijk eene nieuwigheid is en met eigen aardige moeilijkheden gepaard gaat. Naarmate ze korter zijn worden de onvolmaaktheden, welke de uitvoering aankleven, meer opgemerkt en de soberheid, of het geheel gemis, van begeleiding doet iedere bijzonderheid nog meer uitkomen Daarom zijn ze dan ook zoo leerzaam voor het koor, dat niet alleen op de „fijne puntjes" leert letten, maar ook op zijne zwakheden opmerkzaam wordt gemaakt. Aan deze zeer strenge eischen getoetst, mag aan de uitvoering van gisteren de lof niet onthouden worden dat zij de blijken droeg van de ijverige studie, welke do zangver- eeniging onder haar met jeugdig vuur bezielden directeur aan deze dankbare nommers gewijd heeft. Ter terechtzitting van het kantongerecht te Middelburg van 10 Februari 1880 zijn, wegens het niet behoorlijk zuiver houden en uitdelven van een aan hunne landerijen gelegen sprinb, na daartoe schriftelijk te zijn aangemaand, veroor deeld H. C. Pz., K. V., L. C., A. V. Az.,C.v.S., C. G., C. W., W. V., C. F., P. J., J. J., de wed'. J. J., D. d. P., allen te Westkapelle, J. B., A. L. en J. M. te Zoutelande, ieder in eene geldboete vaa 10 of drie dagen gevangenisstraf. Goes, 10 Febr. Gedurende dezen winter werden in onderscheidene omliggende gemeenten verschillende diefstallen van kippen en konijnen gepleegd, zonder dat het gelukten mocht de daders te ontdekken. In den afgeloopen nacht echter werd zekere P. G., een zwervend persoon, al den ernst Tan het geval, was er toch ook zooveel komieks in, dat hij er niet voor kon instaan dat hij hot behoorlijk zon inkleeden. Hij noemde de tante als bemiddelaarster; maar daar wilde Hendrik niet van hooren, hij vond dat Christa volgens eigen ingeving moest handelen, zonder eenigen invloed van buiten te ondervinden en dus bleef er niets anders over dan dat hij zelt de mededeeling deed, iets waartoe hij sleohts zeer noode kon besluiten, daar hij zich voorgenomen had Christa niet meer te ontmoeten, ten minste niet alleen. De graaf nam dus op zich om aan Christa, als zij thuis kwam, te zeggen dat Hendrik haar dringend alleen verlangde te spreken deze wilde echter eerst eens gaan zien hoe het met den ouden man ging en zou zoo spoedig mogelijk terug komen. De vrienden namen hartelijk afscheid en daar Hendrik nu geheel op zijn gemak was lag er in zijn manier van zijn iets los en aangenaams. Hij moest zelfs lachen toen bij in een hoed de oude wapens op een hoop zag liggen, waarmede hij het eerst die kamer betreden had en die aanleiding waren geweest tot zooveel erger nis en krenking maar ten slotte toch zulk een onverwachte gelukkige wending aan zijn leven gegeven hadden. Ja het ijzer oefende invloed op zijn levenslot uitl Hij vond Jobst heel kalm, alsof er niets gebeurd was, maar moede en verstrooid. „Gij denkt zeker dat ik mij weer ongerust heb emaakt over u Neen ik heb uw woord en nu door den brigadier A. Baan te 's Heer Arends- kerke en den biigadekommandant De Leeuw der rijks veldwacht alhier bij een dergelijken diefstal betrapt. Hij is naar het huis van arrest te Mid delburg overgebracht en ter beschikking der justitie gesteld. Een talrijke menigte was Maandag to Bot terdam met de politie aan het nieuwe werk aanwezig, wachtende op de aankomst van een stoomschip uit New-York, dat een moeder zou medebrengen', die, haar man te Botterdam verlaten hebbende, met haar twee kinderen en zeker persoon naar Amerika ging en toen de kinderen onderweg over boord wierp. De kinderen zijn niet gered kunnen worden, doch de ontaarde moeder is niet aan Amerikaanschen wal gezet, maar aan den Nederlandschen rechter overgeleverd. Maasbode Bij eene buitengewone armen-bedeeling op een dorp in Friesland kwamen zich dezer dagen ook een paar vrouwen aanmelden met gouden oorijzers op het hoofd. Men vond het echter niet noodig ze te „bedeelen. Te Haarlem is Maandag namiddag in een der werkplaatsen van de Holl. spoorwegmaat schappij een slijpsteen, welke door stoom in beweging wordt gebraeht, gesprongen een zwaar stuk daaivan is door bet dak geslagen tegeneen hoogen schoorsteen geslingerd en vervolgens door het dak van een andero werkplaats gevallen tusschen het aanwezige werkvolk, zonder iemand te treSen. De slijper Van Oploo is vrij ernstig verwond. De kerkeraad der N. H. gemeente en het Genootschap tot bevordering der Christelijke hei liging van den Zondagbeide te 's Graveuhage, hebben bij adres den gemeenteraad verzocht de kermis op Zaterdag avond te doen sluiten. Zaterdag 21 dezer zal te Utrecht eene ver gadering gebonden worden van de maatschappij Ben nationaal belang, die zich de beplanting van bermen langs spoorwegen, van openbare rijwegen en vaarten en van andere gronden, daarvoor geschikt, ten doel stelt. De maatschappij zal op die vergadering worden geconstitueerd; de raad van commissarissen zal alsdan worden gekozen en een voorloopige directeur worden benoemd. Zondag 11. in den voormiddag verleende de Duiteche keizer den Nederlandschen gezant Bo- chussen eene audiëntie, teneinde uit diens handen de keten van de orde van den Zwarten Adelaar terug te ontvangen, die aan wijlen prins Hendrik der Nederlanden indertijd was geschonken. Op de landswerf te Amsterdam werd Maan dag ochtend de kiel gelegd van een nieuw schroef- stoomschip le klasse. Het grootste gedeelte van het personeel was onder de scheepskap bijeenge komen, waar de directeur en kommandant, de hoofd- en verdere ambtenaren en officieren zich bevonden. Op een gegeven teekon namen een driehonderdtal handen de kiel van ongeveer 80 M. lengte op en legden die op de stapelblokken. Het naambord, waarop staat geschilderdVan Speijk, scbroefstoomschip le klasse, kiel gelegd 9 Februari 1880," werd door den directeur en kommandant, de hoofdambtenaren en ingenieurs vastgespijkerd. Na eene korte toespraak van den directeur en kommandant werd de plechtigheid besloten met een driemaal herhaald „hoera" van het werkvolk. De meeste Wallen, behoorende tot de voor malige vestingwerken te Deventer, zijn geslecht en binnenkort zal reeds vestinggrond in veiling gebracht worden. De behoefte aan woonhuizen is groot en men hoopt dat er weldra een begin zal gemaakt worden met bouwen. Door de Pomologische vereeniging te Boskoop is een adres gericht aan den minister van binnen- landsche zaken, waarin de wenschelijkheid wordt betoogd van de oprichting eener rijks tuinbouw school. ben ik gerust. Wat ik eenmaal een plaats in mijn verzameling geef, neemt niemand er weer uit en daar behoort gij nu ook toe. Punctum. Wat heb ik nog lang met dien dommen dokter moeten haspelen eer hij begreep wat ik meende." Hendrik kreeg hem niet zonder moeite naar bedwant hij was weer op zijn praatstoel gekomen en verhaalde allerlei grappige geschiedenissen. Vol ongeduld wachtte de jonge man het oogenblik af, dat hij vrij zou zijn en spoedde zich zoodra hij er kans toe zag, naar het hotel, waar hg eerst naar den graaf vroeg, die zeer geheimzinnig in het salon verscheen en hem toefluisterde: Christa wacht u in haar kamer. Zij schrikte wel een weinig toen ik zei dat gij haar alleen moest spreken en scheen het onderhoud eerst niet willen toestaan, evenals dien keer toen ik de dwaasheid beging van haar een declaratie te willen doen. Maar ik nam een grap te baat, want als ze eens neen had gezegd, was het uit geweest. Daarvoor ken ik het stijfkopje te goed. „Er is ditmaal geen sprake van een declaratie, freule, maar van een opdracht," zei ik, „mijn vriend Hendrik moet u die zolf geven, ofschoon bij persoonlijk niets met de zaak te maken beeft." Zij kreeg een kleur als vuur en zit nu al een uur te wachten, nieuwsgierig als een nachtegaal, want de nieuwsgierigheid was natuurlijk het lokaas waarmede ik haar gevangen heb. „Gij zult raar opkijken van hetgeen gij hooren zult!" zei ik en voegde er nog een paar raadselachtige woorden Gedep. Staten van Noord- Brabant, hebben hunne goedkeuring verleend aan den koop van twee aaneengelegen perceelen bouwland te Bergen op Zoom, door de regenten van het gasthuis aldaar, zoodat waarschijnlijk spoedig een nieuw ziekenhuis daarop zal verrijzen. De gemeenteraad schijnt echter gevoelig te wezen dewijl ged. Staten en regenten rechtstreeks met elkander onderhandelen, en heeft zich tot den koninggewend, met verzoek hot besluit van gedep. Staten te vernietigen. Diakenen der christelijk gereformeerde gemeen te te Amersfoort, daarin gesteund door het oordeel van den kerkeraad, hebben geen vrijheid gevonden hun „ten behoeve van de armen" toegezonden gelden aan te nemen, die door het geven van concert en tooneelvoorstelling waren bijeenge bracht. De coöperatieve winkelvereeniging te Almeloo heeft 9§ pet. dividend uitgekeerd, na aftrek van 3 pet. voor de vereeniging Eigen Hulp. De gemeenteraad van Doorn heeft besloten aan den afgetreden burgemeester der gemeente zijn jaarlijksch traktement als pensioen te verzekeren. Duitschland begint reeds enkele ongemakken van de hooge invoerrechten te ondervinden. In de Bonner Zeitung leest men in eene correspon dentie uit Calcar: „In deze gansche streek wordt de smokkelhandel in tabak werkelijk in het groot gedreven. Het is een publiek geheim dat troepen van 10, 20 tot 30 man, in don regel Nederlanders, geregeld vrachten tabak over de grenzen brengen. Men zegt, dat in Nijmegen de tabaksfabrieken baast niet kunnen voldoen aan de vraag naar rooktabak. De grensbeambten doen wel hun plicht, maar zij zijn gering in getal." Zoo draait men steeds in een cirkel: richt men den grens- dienst goedkoop in, dan derft men heel wat be lasting door smokkelarij; waakt men daarentegen trgen smokkelarij, dan verslinden de traktementen een groot deel der rechten. Volgens een Piemonteesch blad lijdt de koningin van Italië aan eene ziekelijke aandoening van zeer bijzonderen aard. Zij vreest overal doodsgevaar en is bang van alles en van iedereen. Zij wil niemand zien. Tusschenbeide maakt zij een rit in een rijtuig, maar zij ontvangt niet aan het hof. Koningin Margaretka is eene eigen nicht van haar echtgenoot en 28 jaren oud. Wrj hebben een vreemden winter gehad. Terwijl Parijs begraven was onder de sneeuw, is in Zweden haast geen sneeuw gevallen. Dit is voor dit land van groot belang, daar van het vallen der sneeuw de geheele communicatie af hangt. De beide voornaamste artikelen van uitvoer, timmerhout en ijzer, worden des winters uit het binnenland op sleden naar de havens geveerd, om daar in het voorjaar en den zomer verscheept te worden. Dezen winter heeft men van de sleden nog geen gebruik kunnen maken, zoodat beide producten opgehoopt liggen in het binnenland. Maandag in den namiddag is de groote Bchouwburg te Dublin afgebrand. Was de brand een uur later uitgebroken, dan zou de schouw burg stampvol geweebt zijn, wijl er ouder het patronaat van de hertogin van Marlborough eene voorstelling ten behoeve der noodlijdenden in Ierland moest plaats hebben. '9 Gravcnhage. Iu de plaats van den heer Schorer, die op verzoek als zoodanig eervol is ontslagen, is benoemd tot lid van het college der zeevisscherijen de heer B. J. Verschoor Van Nisse te Middelburg Londen. Het amendement der Iersche leden van het parlement op het adres van antwoord op de troonrede, is met 216 tegen 66 stemmen ver worpen en het adres daarna aangenomen. De Times meldt dat Engeland heeft voorgesteld bij, zoodat zij in de grootste spanning uw bezoek afwacht. Ik heb natuurlijk niets verraden. Nu, veel succes!" Hij sloop weer in zjjn kamer, maar zijne wel gemeende woorden deden Hendrik nog meer tegen zijn onderhoud met Crista opzien. Zij stond aan het venster en ontstelde blijkbaar toen hij binnen kwam; doch zjj herstelde zich spoedig en ging hem vriendelijk te gemoet, zeggende. „Mijnheer Wendeling, de graaf heeft mij te kennen gegeven dat gij mij iets mede te deelen hebt, dat van veel gewicht voor mij is. Voor gij daarmede begint moet ik u echter verzoeken, mij te veroorloven een paar woorden te spreken, die u wellicht het doen uwer mededeeling gemakkelijker zullen maken, even als mjj het aanhooren. Ik moet u om verschooning vragen voor twee omstandigheden, waarover ik zeker boozer op mijzelve ben dat gij het zijn kunt. Toen ik u voor het eerst weder zag, na zooveel jaren, waarin het leven en wij zeiven zoo zeer veranderd waren, was het zeer ver keerd van mjj, den toon der kinderlijke vriendschap weer aan te slaan, waarmede gij niet wildet, misschien niet kondet instemmen. Dat voelde ik toen gij vertrokken waart en toen ik u later weer zoo geheel onverwacht ontmoette wist ik zót) weinig hoe ik mjj houden zou, dat ik verkeerd begrepen moest worden. Laten wij aan onze oude vriendschap het volste recht doen weder varen en haar in het tegenwoordige overbrengenj dankbaar dat het ons zulk een onverwacht de Grieksch—Turksche grensquaestie aan de be slissing eener internationale technische commissie op te dragen. De mogendheden hebben onder zeker voorbehoud dit voorstel aangenomen. Door burg. en weth. zijn in de heden gehouden raadszitting o. a. de volgende voorstelfen gedaan VoorBtel tot wijziging der verordening van algemeene plaatselijke politie, vastgesteld den 19 Mei 1Q7e 28 Juli In te voegen een nieuw artikel ftlbis. „liet laten dekken of bespringen vau paarden of ander vee op de openbare plaatsen in de ge meente is verboden." Aan art. 58 een nieuwe alinea toe te voegen: „De slachtplaats moet zoo ingericht zijn dat het slachten van de straat niet kan gezien worden." In art. 68, bepalende de straf bij overtre ding, op te nemen, in de 3e alinea art. 57bis en 58; zoodat de straf die tegen deze overtreding wordt bedreigd, bestaat in eene geldboete van f 5 tot f 15 en eene gevangenisstraf van een tot drie dagen te zamen of afzonderlijk. Art. 72 als volgt te lezen: „Wanneer het, tengevolge van ijzel of sneeuw, door de politie wenschelijk geacht wordt, in het belang van het openbaar verkeer maatregelen tegen de gladheid te nemen, moeten de bewoners of gebruikers, en bij gebreke van dezen, de eigenaars of beheerders der gebouwen en erven, na aanzegging door de policie, onmiddellijk langs de geheele lengte van liet perceel, ter volle breedte van minstens óen meter van de grenslijn van het perceel te reke nen, asch of zand strooien en dit tot de opheffing van dit voorschrift door de policie of per publi catie, tweemaal daags, des morgens voor 9 en des namiddags tnsschen 4 en 5 uren herhalen." Toe te voegen een nieuw art. 120£w. „Het is verboden in lokalen, alwaar openbare feesten en vermakelijkheden gehouden worden, te rooken wannier de ondernemer dit blijkens gedrukte en in die lokalen voor het publiek behoorlijk zicht bare aankondiging verbiedt. „Het is verboden in dezelfde lokalen zitplaatsen, van een zichtbaar teeken van plaatsbespreking voorzien, te bezetten, zonder het bewijs te be zitten, dat tot het bezetten der plaats recht geeft. „Het is mede verboden de teekenen van plaats bespreking weg te nemen." In de 4e alinea van art. 26, houdende de strafbepalingen, op te nemen art. 120iis; zoodat tegen de daarbij bedoelde overtredingen eene straf is bedreigd van geldboete van 3 tot t 15 en eene gevangenisstraf van een tot drie dagen, te zamen of afzonderlijk. Voorstel om de verordening, houdende eenige bepalingen van politie bij het gebruik van het droge nok in deze gemeente, vastgesteld door den gemeenteraad den 12 Juli/28 Augs. 1876, te wijzigen als volgt: Aaa art. 5, thans luidende „De gezagvoerders der schepen moeten zorgen, dat, zoolang de schepen in het dok zijn, aan boord geen vuur gebraod worde of licht buiten eene gesloten lan taarn," toe te voegen, „tenzij met schriftelijke toestemming van den burgemeester." Aan art. 6, dat thans luidt„Het is verboden aan boord der schepen in het dok, pek teheeten of harpuis, olie en andere brandbare stoffen te koken," eene tweede alinea toe te voegen, „het heeten en koken van deze stoffen in het dok mag alleen geschieden op de wijze door burge meesters en wethouders goed te keuren." Naar aanleiding van een bij hun college inge komen schrijven van de commissie van toezicht over de gymnastiekschool stellen burg. en weth. voor de verordeningon en betreffende het gym nastiek onderwijs als volgt te wijzigen. Art. 12 der verordening van 22 Maart/7 April 1865, thans luidende: „dejaarlijksche vacantietijd bepaalt zich tot vier weken gedurende den zomer, van half Juli tot half Augustus enz" te lezen „De jaarlij ksche vacantietijd bepaalt zich tot 40 dagen gedurende den zomer, van 23 Juli tot 31 Augustus enz." Art. 14, in plaats van „voor meisjes nit hoogstens 30 leerlingen bestaande" enz. te lezen „voor meisjes nit hoogstens 15 leerlingen bestaande" enz. Aan art. 23 toe te voegen eene nieuwe 2e alinea luidende„De onderwijzer en de onder wijzeres doen maandelijks aan de commissie van toezicht opgave van de leerlingen, die lessen hebben verzuimd, of tgdeljjk zijn weggezonden." Terwijl eindelijk in de instructie voor den wederzien bezorgde. Niet waar Hendrik, gij vergeeft mij immers?" Nn eerst stak zij hem de hand toe, die hij na eenige aarzeling vatte. Moest dan alles hem zijn mededeeling bemoeielijken Hij had kalm en bedaard alles willen verhalen en nu begon zijn pols sneller te kloppen, nu werden zijne denk beelden verward. Hij had veel gemakkelijker aan de vreemde dame, die hy naar hij meende niet behoefde te ontzien, kunnen verhalen wat hij nu voor de Christa van vroeger moést uitspreken, want nu beefde hij niet alleen voor hetgeen hij te zeggen had, maar ook voor de wijze waarop zij het zou aanhooren. Hij moest met zich zelf beginnen en alleen door zijn eigen aandoening te vergeten, kon hg alles duidelijk uiteen zetten. Nn moest hij uitvoerig spreken, haar zijn verhouding met den ouden Jobst verklaren, trachten een voor stelling van hem te geven die noch vergoelijkend, noch afschrikkend was en do hootdzaak zijner mededeeling niet in een verkeerd licht plaatste. Dat ging zeer langzaam en hij moest dikwijls opnieuw beginnen en aanvullen. Hij was door zijn eenzelvig leven weinig aan spreken ge woon en door zijn verlegenheid tegenover Christa, en vooral tengevolge zijner eigen agitatie, ditmaal volstrekt geen welsprekend redenaardat voelde hij zeer goed. (fforcH vervolgd.) onderwijzer en ging wordt VOO verlot voor lange van een schrifte toezicht, de verf is. Dit college g verlof kennis aai KAMEN Bs DER roi PLAATSEN. afwi N. Shields Sylt Hartlepool Swinemunde Hamburg Delfzijl Groningen. Helder. Yarmouth. Vliesingen. 1 Maastricht 1 on a. Portsmouth Grisnez Parijs St Mathieu. 1 Biarritz m Grootste verschil 's ochtends 8 des namiddags| Barometer tc Thermometer 11 Febr. 's morg 's av. 5 Als een grotj politiek of maat krijgen, richten ook in andere si met minder ki dan in het gebo< tingen. Zoo he gisteren te Lo gehad van eene zich ten doel bevorderen in dd in Groot-Brittan meeting werd ge| Bradlangh en van een aantal| mijnwerkers en De voorzitter voorloopig progrfi Tot verbetering; achtte hij noodig recht zou gelden aan zakelijke re< Afgesehait wildd nog ongeborenen overdracht van gemakkelijk en overdracht van sehuldvordcringe worden afgescha| eigenaar moet onbehouwden cu te bebouwen, ten openbaren nl te hebben, dat aaf zullen worden herschat worden der grondlasten 1 ten geheven wi schaal, die ze z- èen eigenaar ui delijk moet deze onderwerp Groot| Ziedaar heel eene revolutie maatschappelijk eenigd koningrijk Zeiden wij, war^ grond in kleinere heer Bradlangh zonden tengevoig Engeische aristol In het hoogen eene motie aangi der KusBlsohe c| te Kaboel is helpen. liet lag^ adres van antv koningin Elisabo „Hare hoogheid iemand verdere huis te spreken zaak dan was nalaten om ve maken, maar lie lange redevoerin geestigheid zijn hebben en slaa Wordendat zij opdat ze zondet Waren en des

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2