N«. 36. I23e Jaargang! 1880.' 12 Februari. Donderdag NTIE! R-SCHELDE. 30. Middelburg 11 Februari. FEUILLETON. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger. Landbouw. ren, is de Slagerij Itl EOPEKD. van MAÏS, GERST S, bij MEETIWSE. IKEA'S KREIKA- L. v. LODENSTEIJN. me van Rlohter'sE" indeï te Rotterdam ittreksel" nit het be- 3oek: „Dr. Alrj'sji je" te ontbieden. 1ATIS en FRANCO. 1JIS TE BÜÜB BE- rijs en stand aan het er motto „PAKHUIS." raagt WERKHUI. N BOER. die genegen mochten dige zaken, tegen hoogt met den VERKOOl* CUE GIST, worden teren onder het motto rieten aan het bureau gevraagd een BAK* een flinke JIIAGEA, rooddrager, bij P. G. te Middelburg. tDSCHAPJOAGEN >EN BOER. enoodigd, B 121, Lange I-UUISIIOU DSTER ligd, bij D. DE RIJKE, a. s eene zindelijke goed kan koken en gene tten en eene WERK- haar vak en goed kun- vervoegen met franco in,;e Burcht, n° ij/1. ■POT, te Vlissingen., te geschikte en bekwame Spreekuur 's avonds tus- oodig zich aan te melden ften. REISJE benoodigd 5 iRFFER. U. U. V. H. 1.15 en 3.20. 1.46 3.50. IS- YKIJDAG. ZATEB DAG. m. 5 0 TOorm. 7.45 8.15 10.30 11.— 10.30 ea 12.— 11.— 12.30 voorin* 7.45 8.15 0 10.30 11.— t 2 uren en 3.4B> lijk te 12.50 en 7.20 2.30 3.41 2.40 3. *12.55 2.14 3. 5.1 6.30 7.8 7.25 8.6 8.85 8.45 5.87 6.88 4.45 k 5.59 6.40 7.67 9.6 •9.15 6.50 6.20 7.52 8.45 9.12 10.18 10.41 10.50 11. 7.15 10.55 3.50 6.50 10.40 6.10 8.6 11.60 7.80 8.56 12.40 8.20 9.15 1.8 8.40 9.80 1.20 8.1* MIDRELRURGSCHE COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prys per 3/m, franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de puhlicité étrangére 6. L. Daubi en Cie. te Parijs en Frankfort, direeteuren Elsïach en Jonis. Advertentien: 20 Gent per regel; Geboorte-, Trouw-, Doodberiohten enz,: van 1—7 regels f 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte; In de heden gehouden zitting van den gemeen teraad van Middelburg, waarvan wij in een vol gend nommer het gewone verslag geven, werd op zijn verzoek, met ingang van 1 April a., eervol ontslag verleend aan den heer C. Kamermans, uit zijne betrekking van hulponderwijzer op school F. De verzoeken van J. F. Koeleman en J. A, Frederiks om een stuk gemeentegrond in huur en in koop te verkrijgen, werden ingewilligd. De wijzigingen door burg. en weth. in verschil lende verordeningen voorgesteld zijn aangenomen, met uitzondering van de wijziging van art 14 der verordening op het gymnastiekonderwijs, die, rc et het oog op de aanstaande regeling van het middelbaar onderwijs voor meisjes, werd aange houden. (Zie de rubriek Gemeenteraad Eindelijk werden benoemd tot lid der commissie van toezicht op de scholen voor middelbaar onderwijs de heer G. van Diesen, en tot hulpon derwijzer op school C (hoofdonderwijzer de heer J. van Sluijs) de heer G. J. Endboven, hulponder wijzer te Ylissingen, terwijl het stembureau, voor de verkiezing van een lid van den raad op 24 Februari a., werd samengesteld uit de heeren dr. J. P. Berdenis van Berlekom en D. A. Dronkers als leden en de heeren mr. A. P. Snouck ïïur- gronje, J. H. Snijders en mr. J. A. van Hoek als De bevolking der gemeente Middelburg, die op 1 Januari 1ö79 uit 16064 personen bestond, bedroeg op den 1 Januari 1880 7369 mannen en 8756 vrouwen, te zamen alzoo 16125 personen. Men leest het volgende in 't Handelsblad "Het is voor Amsterdam een verblijdend verschijnsel, dat in de afgeloopen week twee stoomschepen, te zamen circa 2500 ton ijzererts inhoudende, te IJmuiden zijn binnengevallen en te Amsterdam aan de Nieuwe Vaart hebben gelost, ter verdere verzending per Ned. Rijnspoor weg naar Duitscbland. «Met deze beide stoomschepen, die te Rotterdam wegens het ijs niet konden binnenvallen, werd een proef genomen voor de verzending van ijzererts over Amsterdam. Daarby is ook gebleken dat de lossing even spoedig als te Rot terdam plaats vond. De Senior loste 1800 ton ert9 in 64 uren, de Ethel 1200 ton in 49 uren, wat als vrij vlug wordt beschouwd. Door kanaalgelden en havengelden staat Amsterdam echter ten achter bij Rotterdamdie rechten moeten verlaagd worden, zal althans de concurren tie met vrucht worden voortgezet." Wij zijn recht benieuwd of er aan dit verlangen van Amsterdam, om zijne haven in de gelegenheid te stellen tot concurrentie met andere havens, spoedig voldaan zal worden. Hoe dikwijls is Novelle van G. ZU PUDLITZ. VIL Hendrik was verlegen, ja hij voelde zich ge krenkt voor zijn vriendinnetje en hervatte: „Ik wilde niet naar freule Christa vragen, maar naar hare lamilie-relaties. Voor zoover ik mij kan herinneren was haar grootmoeder een vrijvrouw Von Hallstein." „Hallstein, juist!" antwoordde Alexander. „Die heb ik niet meer gekend. Haar moeder heette van zich zeiven Von Hallstein, dat had ik geïnformeerd voordat ik haar ten huwelijk vroegwant ik had er iets van hooren mompelen dat in die familie vreemde verhoudingen beBtonden; maar alles was in orde, behalve dat die oude mevrouw Von Hallstein zich van haar man had laten scheiden, nog voor dat de moeder van Christa geboren werd en haar eigen familienaam weer had aangenomen. Evenwel reeds op hetzelfde aangedrongen voor VHssingeti, maar, niettegenstaande het hier niet slechts de mededinging met Nederlandsche havens, maar vooral die met Antwerpen geldt, blijft hetgeen voor Vlissingen onvermijdelijk noodigis, dubbel spoor, lage spoorweg-tarieven, goede exploitatie der havenwerken enz. nog maar altijd uit. In de loterij ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood, onder bescherming des konings en der koningin, zijn in de veertien dagen, gedurende welke de uitgifte tot dusverre open is gesteld geweest, reeds 40.000 loten genomen. Ook de toezending van prijzen houdt voortdurend aan. Zlerikzee, 10 Februari. De heer J. Dijserinck, van Vlissingen, verschafte heden avond de leden van onze iVWs-afdeeling, die met hunne dames fn grooten getale waren opgekomen, een genotvollen avond met zijne ware en bezielende voordracht over spotternij, die hem zeker voor velen onver getelijk maakt. De SI. Ct. bevat de wet tot definitieve vast stelling der koloniale huishoudelijke begrooting van Suriname voor het dienstjaar 1880, alsmede het verslag der commissie, in 1879 belast' met het afnemen van de landmetersexamens. De commissie tot voorbereiding eener verbin ding van de Hoeksche Waard met den vasten wal is gisteren te Dordrecht vergaderd geweest, en heeft beslotenlo dat het wenschelijk is a zoowel in het algemeen belang als in dat van de Hoeksche Waard, dat die Waard door eene brng met den vasten wal verbonden wordeb dat die brng gelegd worde te Puttershoek; c dat ter onderlinge verbinding van verschillende gemeen ten in de Hoeksche Waard een stoomtramweg aangelegd en in exploitatie gebracht worde; 2o dat er eene algemeene vergadering van de com missie met door de gemeenteraden uit de Hoek sche Waard gekozen afgevaardigden, zal worden gehouden te Dordrecht, den 26 dezer. De volgende bijzonderheden, welke voor het vraagstuk der weezen verzorging belangrijk zijn, worden medegedeeld in het jaarverslag van het Luthersche diaconie-armbestuur te Amsterdam. In het godshuis dier gemeente bevinden zich 266 oude en gebrekkige lieden, benevens 78 weezen. Het nadeelige dier vermenging van oude en jonge verpleegden is dikwijls genoeg aangetoond en springt bij eenig nadenken in 'toog. Het bestuur heeft daaraan dan ook 47 wees kinderen onttrokken, door hen uit te besteden bij gezinnen, meest in Geldersche dorpen, een stelsel van verpleging, dat blijkbaar met overtui ging door regenten van het weeshuis wordt door- alles volgens de wet. Cela va sans direDe oude Bühler heeft mij alles verteld, en dat is een jantje sekuur, en door en door een fatsoenlijk man. Brandt je cigaar nog wel De lucifers staan vlak bij je." Hendrik was opgestaan, greep naar zijn hoed en mompelde voor zich heen. „Er valt dns niet aan te twijfelen!" Alexander vatte hem bij den arm en riep: „Hola, vriendje, dat gaat zoo niet. Het eene vertrouwen is het andere waard. Waarom hebt gij die heele geschiedenis willen weten? Gij zijt zoo zenuwachtig, dat ik er nieuwsgierig door word." Hendrik voelde zich in de grootste verlegenheid. Mocht hij het geheim aan anderen verraden en had hij toch niet reeds te veel gezegd om te kunnen zwegen? „Mijnheer," begon hij, „ik bevind mij in een zonderlinge positie en ik heb den raad van een vertrouwbaar man en iemand van ondervinding noodig. Ik heb geleerd in gevallen die alleefl mij zeiven betreffen, alleen te handelen, maar ik ben een vreemdeling geworden in de aangelegen heden der groote wereld, zoodat ik niet weet wat ik doen moet in een zaak die mij thans geheel vervult. Uw welwillendheid boezetnt mij zooveel vertrouwen in, dat ik zoo vrij zal zijn u om raad en geheimhouding te verzoeken." Zijn taal was zóo ernstig dat Alexander onwil lekeurig onder den indruk ervan geraakte, bij gevoerd. Eigenaardig klinkt het hoe die „wees vaders" zeiven de deugden en gebreken eener opvoeding in hun gesticht in 't licht stellen, hen te hooren verklaren, dat zij dan ook hun plan om een nieuw weeshuis te bouwen hebben opge geven, eri er veeleer aan denken te Amsterdam familiewoningen te stichten, waar ongeveer 10 weezen bij een burgergezin zullen inwonen. „Over dag", zegt het verslag, „zullen de kinderen hunne werkzaamheden hebben, naar school of naar hun ambacht gaan, terwijl zij verder als leden van éen gezin samen zullen omgaan, onder de leiding van het hoofd des huizes en zijne vrouw. Beiden, man en vrouw, moeten door hun karakter en geschiktheid om met kinderen om te gaan zooveel vertrouwen weten in te 'boezemen, dat het bestuur de opvoeding aan hen kan opdragen, zonder storend in te grijpen. Want ook dit behoort tot de bezwaren tegen een weeshuis, dat het bestuur uit verscheidene leden is samengesteld, van welke de een andere begrippen van opvoe ding heeft en in practijk zoekt te brengen dan de ander. Zoodanige personen, aan wie het bestuur zijne kinderen zal kunnen en mogen toevertrouwen, zullen moeten zijn personen van beschaving, maar overigens zal men naar bevind van zaken kunnen handeleh. De omstandigheid „geene kinderen te hunnen laste hebbende", zal niet vereischt worden. Evenmin zal het verboden zijn dat de man een andere betrekking vervult, zoo zij slechts niet in die mate zijn tijd en zorgen in beslag neemt, dat hij niet voldoende toezicht kan houden over de hem toevertrouwde kinderen. Integendeel, de beste vader van een talrijk gezin zal wel hij zijn, die nog iets anders doet dan zich met zijne kinderen te bemoeien. „Wat betreft beginselen van opvoeding, oplei ding tot ambacht of bedrijf, keus der woniDg enz., stelt het bestuur zich voor in overleg te treden met zoodanigen persoon, maar overigens zullen de uitvoering dezer maatregelen en de zorg voor kost, k eeding en inwoning geheel aan zijn oordeel worden overgelaten. In éen woord, hij moet niet zijn een onzer beambten, die naar onze instructies handelt, maar een man van veel zijdige ontwikkeling, aan wien wij de opvoeding onzer kinderen met gerustheid kunnen opdragen." burgemeesters. Benoemd: tot burgemeester der gemeente Heusden, P. L. Honkoop en tot burgemeester der gemeente V nght, J. C. Marggraff. Goedgekeurd de benoeming van W. H. Dikkers, burgemeester der gemeente 'Vierden,totBecretaris dier gemeente. Wegens de toeneming van het aantal leerlingen reikte hem de hand en zei: „Meer beloften zijn niet noodig, beschik over mij. Discretie is iets dat van zelf spreekt tusscken mannen van eer." Er sprak zooveel eerlijkheid uit zijn gebeeie manier van zijn, dat Hendrik hem het liefst om den bals zon gevallen zijn, maar hij bedwong zich, nam weer plaats en vertelde zoo eenvoudig mogelijk wat de oude man hem bekend had, en van zijn betrekking tot Christa, die hij zoo even eerst ontdekt had. Alexander luisterde met steeds klimmende belangstelling en viel hem alleen nu en dan in de rede, met een uitroep van verbazing, waar Hendrik niet eens op lette, zoodanig nam ook zijn opgewondenheid toe; want onder het vertellen werd alles hem nu nog veel dnidelijker en hij besloot met de vraag of hij Christa alles moest zeggen, hoe hij dat zou moeten aanleggen en hoe zij het zou opnemen 1 Alexander was opgesprongen en liep met groote stappen door de kamer. „Op zoo iets was ik niet verdacht en ik weet waarlijk niet wat ik u raden moet. Dat is een verwenschte geschiedenis. Ik schrik bepaald van het denkbeeld dat het Christa maar een woord had behoeven te kosten en dan was die oude schurk nu mijn schoon- grootvader. Gij moet bekennen, goede vriend, dat het een ellendige positie zou wezen en zoo iets kan den beste overkomen." Hendrik moest onwillekeurig lachen, hoe weinig hij er ook toe gestemd was. „Maar mijnheer, stel op de H. B. S. voor meisjes te 's Gravenhago en het daardoor ontstane gebrek aan ruimte, is,door den gemeenteraad een crediet van f 4000 toege staan tot het plaatsen van een hulpgebouw in den tnin, behoorende bjj die instelling. De afdeeling Deventer van Volksonder wijs zal in de eerstvolgende vergadering het voorstel doen tot ontbinding dier afdeeling. Door den minister van oorlog wordt in de St. Ct. ter algemeene kennis gebracht, dat tegen 1 Mei a. gelegenheid bestaat tot plaatsing van een ongehuwd hulponderwijzer aan de pupillen school te Nienwersluis, op een jaarlijkseh trakte ment van f 600, met bevoegdheid, om aan de menage der ongehuwde onderofficieren deel te nemen en om met hen in het locaal der inrichting te worden gehuisvest. Het traktement kan na een zeker getal dienstjaren tot 700 worden vermeerderd. Voor nadere inlichtingen verwijzen wij naar de St. Ct. van heden. Wegens hun flinke geoefendheid is aan ver* schillende milicien-korporaals der artillerie door den minister van oorlog een verlof van twee maanden geschonken. Eene dergelijke wijze van belooning wekt zeer den naijver op en zal dns ter verkrijging van geoefend kader zeker toegejuicht worden. (Bil.) Blijkens kennisgeving van den minister van oorlog zullen den lsten April a. 25 en den lsten Mei daaraanvolgende 38 pupillen dp de pupillenschool te Nienwersluis worden geplaatst. Van deze plaatsen zullen den lsten April 5 en den lsten Mei 7 knnnen worden vervuld door zonen van niet-militairen, en wel tegen betaling eener jaarlijksche bijdrage van f 50. De vereiachten tot toelating, benevens de over te leggen stukken worden vermeld in de Sf, ct. Zwolle, 10 Febr. Door het Daitsche gou vernement is ten aanzien van vee-inVöérJ uit Nederland de navolgende bepaling gemaakt, waarvan echter de veehandelaar geen gebruik kan maken. Alleen veehouders kunnen vergunning verkrijgen tot aankoop van Hollandsch vee. Dit vee moet bij invoer voorzien zijn van bewijzen van herkomst en goedgekeurd door de betrokken veeartsen. Aangekomen ter bestemming, wordt het vee opgestald en dit terrein 6 maanden lang bewaakt. Na die 6 maanden wordt het inge voerde vee van rijkswege herkeurd en daarna bij goedkeuring aan de willekeur van den eigenaar overgelaten. Mocht intuaschen het aangevoerde vee in die 6 maanden ziek wordenlongziekte, nu eens dat het noodlot dit gewild had, wat zoudt gij dan op dit oogenblik doen Alexander bedacht zich even, keerde zich toen tot Hendrik en sprak op beslisten toon „Ik zou het afschuwelijk vinden, dat moet ik eerlijk bekennen, maar hij was dan toch altijd de grootvader van mijn vrouw, hulpbehoevend en stervend; dus zou ik mijn vrouw bij de hand nemen, haar naar hem toebrengen en zeggen hij is de vader uwer moeder, wij zullen voor hem doen wat wij kunnen wat onze plicht gebiedt, wat onze eer gedoogtOnze kennissen zul len groote oogen opzetten en lachen over die grappige geschiedenismaar dat mag ons niet weerhouden van onzen plicht te doen. Goddank, dat ik het niet behoef te doenwant Nathalie zou er zich nog slechter in kunnen schikken dan Christa, die bij al hare gebreken, toch een flink karakter heeft." Nu kon Hendrik zich niet meer inhouden en hij wierp zich met tranen in de oogen in de armen van Alexander. „Welk een gelukriep hij uit, „dat ik u vond, als raadsman en helper in de moeielijkste omstan* digheid mijns levens. Nu weet ik wat mij te doen staat." Daarop begonnen de vrienden te overleggen op welke wijze men Christa het geval zou voorstellen. Alexander wilde er zich volstrekt niet in mengenChrista was toch reeds over die reis op een voet van oorlog met hem en ondanksi

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1