Laatste berichten» BUITENLAND. Correspondentie. Weerkundige waarnemingen. Algemeen Overzicht. Italia irredenta. Ingezonden Stukken, Weetij dingen. Handelsberichten Graanmarkten enz, Prjjzen van Elfecteu. wekkende kunsten ven de arena geeft gerustheid. De ten slotte van een Een hunner dnikt raar beneden, riester, Bernardino op den berg Athos, oh handschrift twee van den apostel .en Griekscheu tekst, tot inlevering van enrs te Amsterdam nen on denkbeelden bouwkundigen maar voornemen bestaat, te honden van alle issie voor de beurs- eed zal zijn. Is te Sint Philipsland dienstbaar Cornells trouw en ijver hot ters had verworven, nde om de paarden kort te voren nog uwd te hebben tegen paarden te komen, waaraan hij weldra we met vier kinderen ter. (N, v. d. D.) emeene vergadering Vleeschhoutcerij te over het afgeloopen op 8J pet. of f 17 rorigen jare bedroeg eele commissie bleek eent winst per kilo idleen aan den grooten was, dat thans znlk orden gedaan, licht deelt de heer m der Natuur eenige n de wonderen die uit >tt hij vooralsnog niet Edison bij vele zijner ons aan het quanti- heeft. Er kan dus og wel zooveel over- iven mag worden van belangrijke schrede :ht. ebruik van het elec- van het British M«- :aadzaam heeft geacht, stoomwerktuig van tal doet 40 lichten ankmentf benevens 10 het Victoria-station sti iet RailwayDit van 350 Eng. voeten ogte. De afstand van waar de electrieche it, is 2383 yards of ij zulk eene uitkomst over te verwonderen grooten naam, o. a. aar bun overtuiging kosten van electrisehe in Engeland waar het groot en op de beste behoeven te bedragen gas, bij gelijke licht- mr braoht dezer dagen nbliek een borstbeeld, ,We zullen haar eene de de heer Gróvy, maison. zich zulk een ver rede met de woorden en wel sedert jaren, veel met elkaar om. Christa voor het eerst werd en zelfs was ik reest. Haar vader had zij was verstandig t wij volstrekt niet bij mij ook niet wat men lötillon-aardigheid, een rilde de schoone, rijke e de coquette, die een lie haar aanstaat moet ze verlangde van een hem ontbrakde een de ander te doto, de ïste niet mooi genoeg, iseh. Ik geloof als er neergedaald, die haar de voeten legde, Zou te koud, ik wil iemand is." Ziet ge, dat Was Hij blies groote roók- it was hem aan te zien iet gevaar ontsnapt te ;ellin te krijgen. (Wordt vervolgd.) dienden naam heeft verworven door de krasse wijze waarop hij in het Engelsche lagerhuis de reeders heeft aaDgevalleo, die op half rotte schepen dikwijls nog met deklading het leven der beman ningen in de waagschaal stelden, schijnt zich nog steeds met dit ondeiwerp van wetgeving bezig te houdenalthans wij lezen, dat hij een wetsont werp heeft ingediend ter veranderiug der bepalingen omtient het stuwen van ladingen graan. Er ia in Engeland een levendige strijd ge; weest over de wijze waarop generaal Roberts met de Afghanen omging. Naar het in de politieke kraam te pas kwam zeiden sommigen, dat hij haast al zijne krijgsgevangenen ophing, anderen dat hij met de engelenzachtheid die den waren dappere onderscheidt, de overwonnen vijanden behandelde. Roberts heeft thans de officieele waarheid geseind. Tot 12 November zijn 73 Afghanen opgehangen, en later nog 24. De gestraften waren óf betrokken in den moord op het gezantschap, öf hadden escortes met levens middelen aangevallen, hadden non-combattanten van het leger vermoord of gewonde Engelsche soldaten afgemaakt. De grootste naaimachine van de wereld is dezer dagen door de maatschappij Singer afge leverd. Zij weegt 4000 kilogram en vereenig t door toepassing van nieuwe vindingen eenvoudig heid aan groote kracht. Zij is speciaal gemaakt voor het naaien van de katoenen drijfriemen van Gandy, een artikel, dat in den laatsten tijd aan de markt is gekomen en goedkoopor is dan lederen drijfriemen. Bijzonder sterk en taai katoen moet in verschillende lagen soms tot de dikte van een Engelsehen duim samengenaaid worden, na eerst gerekt en op elkander geperst te zijn tnsschen sterke walsen. De Engelsche fabriek van Gandy, waarvoor de machine bestemd is, heeft op het oogenblik bestellingen op deze drijiriemen tot eene gezamenlijke lengte van 100.000 voet. Zij worden gemaakt ter breedte van minstens 55 en hoogstens 155 centimeters. Madrid. Otero, de dader van den aanslag op den koning, is ter dood veroordeeld en zal heden voor het hof van appel komen, Londen. De schouwburg te Dublin is afge brand; men vreest dat zes personen daarbij om gekomen zijn. Volgens de Times iB aan de Perzische regeeriüg kennis gegeven dat Engeland haar ontheft van de verplichting, in het tractaat van 1857 haar opgelegd, om Herat niet in bezit te nemen. 10 Februari des morgens te 8 uren. hauls Ba- Wind Toestand der ser rom. plaatsen. afwijk. richt. kracht lucht zee N. Shields 12.9 W 3 z. bew. kalm Sylt 6.3 ZO 2 betr. Hartlepuol 15.2 NW goed kalm Swinemunde 4.0 z 2 mist. Hamburg 8.1 zo 3 betr. Delfzijl 11.3 z 1 regen Groningen. 11.8 z 1 regen Helder. 13.7 z 4 regen deining Yarmouth. w 3 betr. deining Vlissingen. 12.5 ZW 3 bew. Maastricht 10.5 z 3 betr. t ou a. lï.3 zzw 4 regen deining Portsmouth stil mist. Grisuez - 11.2 WZW 3 bew. Parijs 11.4 NO 0 betr. St Mathieu. 16.2 O 3 betr. Biarritz 18.4 z 5 z. bew. Grootste verschil in Nederland 's vchtenus 8 urenH. 3.2 M, des namiddags Barometer tcit'ddelburg, Graanbeurs: (Corr) Thermo meter 9 Febr. 's av. 11 u. 40 gr. 10 Febr. 's morg. 8 u. 42 gr. 's midd. 1 u. 45 gr- 's av. 5 u. 42 er. De hevige tooneeleu welke door De Cassagnao, Baudry d'Asson, Cunéo d'Ornano en anderen nu en dan in het Fransche parlement worden veroor zaakt, vinden gelukkig slechts zelden navolging in eenige andere volksvertegenwoordiging. Toch komen er ook bij de bedaardste lieden wel eens oogenblikken, dat de gat overloopt. Zoo was het Zaterdag ook in den Fruisischen landdag bij de behandeling van den begrootingspost, waaruit het traktement van den oud-katholieken bisschop Reinkens moet betaald worden. In het debat dat zich daarover ontspon las de heer Petri het koninklijk beBluit voor, waarbij Reinkens tot bisschop is benoemd. De heer Von Sybel beweerde dat deze voorlezing met luid gelach door hot centrum was ontvangen en beschuldigde dus deze partij van geuiis van eerbied jegens het hoofd van den staat. Een nltramontaansch lid verklaarde dit voor een lengen, en de heer Windthorst, het hoofd der Centrumpartij, zcide dat de heer Von Sybel Op zettelijk eene onwaarheid had gezégd. Er ontstond ecn onbeschrijfelijk tumult en gesohreeuw, enden heer Von Benda, eerste vice-president, die den voorzittersstoel bekleedde, scheen de tact te ont breken om de vergadering te béheerschen. Leden getuigden ter tribune, dat deze of gene gelachen had, en men antwoordde, dat de getuigen door- hunne plaats in de vergadering buiten de moge lijkheid waren geweest dat te zien. Een volledig kwajongens-dispuut, afgewisseld door het luiden der voorzittersschei, door geroep „tot de orde!" en andere driftige uitingen. Het moet een kabaal geweest zijn, dat men niet zou verwachten van ernstige menschen van zekeren leeftijd, die als volksvertegenwoordigers zijn bijeengekomen om de belangen van hun vaderland te behartigen. Volgens Parijsehe bladen zal binnen enkele dagen door Frankrijk, Engeland en Duitschland do onafhankelijkheid van Rumenië definitief erkend worden. De drie mogendheden hebben daarover vooraf van gedachten gewisseld en zijn tot het besluit gekomen, dat het vorstendom aan de te Berlijn gestelde voorwaarden heeft voldaan. Zij hebben dit aan de Rnmeensehe regeering be richt, zoodat de verdere afloop der zaak slechts eene vraag van formahteiten is. Volgens een Reuter-telegrain heeft de Rumeensche kamer be sloten eene diplomatieke vertegenwoordiging in het leven te roepen voor Nederland en België te zamen. De gezant zal te Brussel wonen. Het onderwerp der gesprekken te Parijs in de laatste dagen was de boosheid van admiraal Jauréguiberry over het verwerpen van een post op zijne begrooting. Wij vertelden gisteren wat er gebeurd is. De oppositie tegen den post uitte zich zeer gematigd en beleefd, en stelde enkel voor de uitgave uit te stellen totdat men meer nitvoerige inlichtingen zon hebben over hare bestemming; In den vorm was dus geen reden tot aanstoot, en in de zaak zelve nog minder. Toch liep de admiraal boos naar de wachtkamer der ministers en schreef er zijne aanvrage om ontslag. De heeren Grêvy en De Frey- cinet hebben eens ernstig met den admiraal ge sproken en hem onder het oog gebracht, dat lichtgeraaktheid en hoofdigheid over nietigheden niet thuis behooren op eene ministersbank, en dat ook een militair zich met"5on meesten eerbied moet weten te schikken naar de eischen van den parlementairen regeeringsvorm- Naar aanleiding van deze lessen zon de minister zijne aanvrage om ontslag hebben ingetrokken, en dat is zeer verblijdend want eene verandering in het nog slechts zes weken oude ministerie zon niet tot ■zijne stevigheid hebben bijgedragen, vooral ook, omdat de admiraal bekend staat als toegerust met groote speciale kennis in zijn vak. Geen nieuwsgieriger menschen dan Engelsche parlementsleden. De ministers hebben moeite om den stortvloed van interpellaties bij te houden welke hen in den aanvang der zitting overstelpt. De heer Bonrke, die als ondersecretaris van staat voor bnitenlandsche zaken dit departement in het lagerhuis vertegenwoordigt, deelde gisteren avond mede dat de ratificatie van het verdrag met de Porte betreffende de fnuiking van den slaven handel in de Turksche wateren eerstdaags zal plaats hebben. Verder het nn reeds anderhalf jaar stereotiep wederkeerende bericht dat de onderhandelingen over de Turkscb-Grieksche grensregeling worden voortgezet. Eveneens worden voortgezet de besprekingen met do Porte over het gebeurde met den zendeling Köller ön den Tnrkschen schoolmeester, die proeven van eene bijbelvertaling had gecorrigeerd. De diplomaten houden dus nog wat te praten en te schrijven. Eene vierde mededeeling van den heer Bourke zeide, dat provinciale Turksche commissiën een ontwerp provinciale wet voor het Turksche rijk ter onderzoeking hebben ontvangen. Schoone plannen altijd in Turkije; zuilen ze ooit verwe zenlij kt worden? De heer Salisbury heef nog geene parlementszitting kunnen bijwonen. Hij is ernstig ongesteld en lijdt aan maagont steking, waarbij zich verschijnselen van typheuse koortsen hebben voorgedaan. De geschiedenis van Italië in de laatste dertig jaren levert een schouwspel op, waarheen men telkens weder met voldoening de oogen wendt. Van een groot aantal, meest slecht geadminis treerde staatjes is het schiereiland vereeüigd tot éen rijk, dat zich langzaam maar zeker begint te ontwikkelen en eene rol gaat spelen in de beraadslagingen van Europa. Niet dat dit laatste benijdenswaardig is; er liggen toch op het pad van mogendheden een aantal voetangels en klemmen, waarvan kleine staten geen last hebben. Maar het hoort nu eens bij den omvang, bij het zielenaantal, dat den rang van een staat in Europa bepaalt, door de militaire kracht die casu quo kan in het veld gebracht worden. Italië is zoover gekomen door de kracht der omstandig heden en door het toedoen van een staatsman, CaVour, die met zeldzaam talent van de omstan digheden heeft gebrnik gemaakt. De leuze was het nationaliteitsbeginsel; volkeren, die éene taal spreken, moeten eene staatkundige eenheid vormen. Dit beginsel is schoonschijnend en is dikwerf in politieke onderhandelingen op den voorgrond gezet. Het wasechter den staatslieden meer middel dan doel. Waarheen zou eene volledige toepassing moeten leidon en welk een geweldige omkeer zou er ia Europa moeten plaats hebben, vóór eene verwezenlijking der pangerma- nistische en panslavistische droombeelden mogelijk zou zijn? Niet alzoo denkt eene groep van zoer achtens waardige mannen in Italië. Toen in 1866 Venetië bij Italië was gevoegd, vereenigden zich daar een twaalftal democrateuiu een koffiehuiB op deRiva degli Schiavoni, en zij zwoeren een duren eed niet te zullen rusten, vóór zij de nog niet van vreemde heerschappij verloste broeders in Italiaansch Tirol, Istrië en Triest bij de Italiaansche eenheid hadden gebracht. Het waren mannen, die den strijd om de eenheid des lands hadden medegemaakt, politieke dwepers zoo men wil, maar toch nobele figuren, zooals zich alleen in een tijd van staat kundige crisis ontwikkelen. Zij geloofden in hun doel en hadden voor de vervulling alles veil. Zij konden maar niet gelooven, dat de jonge staat zich tevreden stellen moest met het verkregene en binnen zijne grenzen strijd genoeg zon vinden om het verstandig te doen achten zich buiten verwikkelingen in den vreemde te honden. Dit verschil van inzicht is sedert 1866 blij ven bestaan tusscben de regeering en de Italia irredenta het nog niet verloste Italië, zooals de verbondenen van Venetië hunne vereeniging betitelden. De vereeniging geeft een blad uit, dat reeds zijn vijfden jaargang beleeft en getiteld is Vltalia degf ltaliani, Bollettino del' Associazione in prb dell' Italia Irredenta. Als motto draagt het de Latijnsche woorden: Nil actum reputans si quid superest agendumniets gedaan achtende, zoo lang er iets te doen overschiet. Het blad bevat het op den 21en Augustus van het vorige jaar vastgestelde reglement der vereeniging, geteekend door den onlangs overleden president, generaal Avezzana, door Znppetta, Bovio en Imbriani als medeleden van het bestuur, door Garibaldi, Aurelio Saffi en Campanella als eerepresidenten. Artikel 1 noemt als doel der vereeniging de be vrijding van al het Italiaansche gebied, dat zich onder vreemde heerschappij bevindt, de voltooiing der eenheid van het vaderland. Art. 2 zegt dat voor het oogenblik voor Italië's veiligheid het noodzakelijk is, dat worden ingelijfd „de beide heilige namen Triest en Triënt." Volgens het derde artikel zijn plaatselijke comité's in den geest van het hoofdbestuur werkzaam om den volkswil tot eeno daad te maken. Ieder comité heeft twee soorten van leden, betalende en han delende; men kan niet tot beide categorieën tegelijk behooren. Ook buitenlanders worden als lid aangenomen, indien zij zich op grond van de algemeene beginselen van recht bij het nationale werk willen aansluiten. Ieder lid belooft aan het doel der vereeniging mede te werken met gedachten, met daden, met geld. Het laatste artikel bepaalt, dat ieder comité een geheim comité zal samen stellen, dat de taak zal hebben om de betrekkingen te onderhouden met andere geheime comité's, die bestaan in de nog niet bevrijde provinciën. Deze geheime comité's maken het bestaan der Italia irredenta bedenkelijk voor Italië. Het samenzweren zit den Italianen in merg eu been, de natie heeft het in vroeger jaren door voort durend wanbestuur geleerd, en als men dat voor binnenlandscke doeleinden wil doen, moet de regeering het voor zich zelve weten. Oonepireeren echter Italianen met oproerzieke onderdanen van Oostenrijk, dan wordt het ook de zaak der Oos- tentijksehe regeering en verkrijgt deze recht om aan baren nabuur den eisch te stellen, dat hij wake tegen dergelijk streven, vooral omdat de wenschen der Italia irredenta allengs uitgebreider worden. Nu reeds dragen de leden medailles met de kenspreuk: Senz' Alpi, senz' Adriatico, non èvvi Italiageen Italië zonder de Alpen en de Adria- tische landen. Als nu door de Alpen en door het ganscke kustland der Adriatische zee geheime comité's verspreid zijn, die aansluiting bij Italië beoogen, dan is dat eene geldige reden van ongerustheid voor Oostenrijk in de eerste plaats en dan voor Frankrijk, dat in het bezit is van Corsica, Nizza en Savoye. Want hoezeer het annexatie-beginsel feilen weerstand vindt in Frankrijk, als men over Elzas-Lotharlngen spreekt, schijnt het te betwijfelen of de Fransche republiek genegen zou zijn Savoye aan het nationaliteits beginsel op te offeren, al is die landstreek ook de koopprijs geweest voor de politiek van Napo leon IH, door Cavour zuchtend betaald. Om deze redenen kan de Italiaansche regeering het drijven van de Italia irredenta niet werkeloos blijven aanzien zonder zich bloot te steden aan onaangenaamheden met hare naburen. Of echter het ministerie Cairoli ooit tot maatregelen tegen de vereeniging zal te bewegen zijn, schijnt zeer twijfelachtig. Mijnheer de Redacteur Vergun mij voor de volgende regels een plaatsje in uw blad. Het is mij meermalen gebeurd dat de ophaalder der vuilnis, wanneer zijne kar vol was, niet terug kwam om het restterende vuil te halen. Oi dit mag plaats hebben weet ik nietmag het echter wel, dan vind ik het voor eene stad als Middel burg, die zoo graag alles aanwendt om de volks gezondheid te bevorderen, wel eenigszins afkeu renswaard dat de vuilnis slechts om den anderen dag wordt opgehaald en dat dus, zooals mij meermalen gebeurd is, het vnil dagen lang in huis moet blijven rotten. Zon het niet voor den aannemer eene verplichting kunnen gemaakt worden om dagelijks het vuil bij de ingezetenen op te halen Mg dunkt dat voor de gezondheid en voor het gerief der inwoners van Middelburg niet genoeg kan gedaan worden. Geloof mij D. G. K. J. Het stak van den hoer P. kan, als eene persoonlijke zaak betreffende, niet opgenomen worden. Red. Het Spaansche barkschip Augutia, naar Ant werpen bestemd, is 6 dezer, des avonds te 7 u. 50 m., in aanvaring geweest met het vuurschip van West Hinder en heeft daaraan schade toegebracht. Er woei een stijve koelte van het ZW. I W. en geen mist, zoodat men het v nurse Lip zeer goed vrij had kunnen varen. (N R» Goes, 10 Februari. Tarwe en rogge 10 cent hooger paardeboonen en erwten 25 cent hooger. Rotterdam, 10 Februari. Ter markt van heden waren aangevoerd 1025 runderen; 52 vette, 18 nuchtere kalveren; 71 schapen; 271 varkens; 6 biggen; runderen le qual. 86, 2" qual. 70 3» qual. 50; kalveren 1" qual. 120, 2" qual. 100 schapen 90 cent. Vlissinges, 10 Februari. Boter per kilogram f 1.55 a 1.45. Eieren f 4.20 per 104 Btuks. Bergen op Zoom, 10 Februari. Boter per stuk f 130; halve f 0.75; eieren per 26 stuks 1.20. Amsterdam, 9 Febr. 10 Febr. STAATSLEENINGBH, flfcderl. Cert. N. W. Sch. 2j pet. 651 65J4 dito- dito dito. 3 781 78J dito dito dito. 4 1024 102^ België. Certificaten24 Frankrijk. Origin. Inschr. 3 Hongarije. Obl. Goudleen. 5 684 Italië. Cert. Adm. Amsterd 5 754 76 Oostenrijk. Obl. Mei-Nov. 5 60& 604 dito Febr.-Aug. 5 60ft dito Jan.-Juli.5 61ji 614 dito April-Oet.61 604 dito dito Goud 4 731 721 Polen. Obl. Schatkist 1844. 4 781 Portui- Obl. Btl. 1853/1869. 3 52 614 dito dito 1876. 6 994 99^k Rusland. Obl. Hope C. 1798/1815 5 ?64 964 Cert. Inschr. 5* Serie 1854. 5 58$ 69 dito dito 6e 1855. 5 801 80} Obligatiën 18625 85j 851 dito 1864 1000 5 924 921 dito 1864 1005 904 904 dito 1877 dito...5 911 911 dito Oostersche le serie 5 574 581 dito 1872 gecons. dito. 6 864 87 dito 1873 geeons. dito. 5 87^ 871 dito 1850 1" Leening dito. 44 85 dito 1860 2" Leening dito. 44 °3| dito 1875 gecons. dito 44 78 784 Cert. Hope C° 1840 4 60 dito 2e, 3' i' Leen. 1842/44. 4 Obligatie Leening 1867/69. 4 774 77$ dito dito 1859 3 644 644 Cert. van Bank-Assign. 6 391 894 Spanje. Obl. Buit. 1867/75. 1 16ti I64 dito dito 1876 2 39| 39| dito Binnenl. Es. 5000-10000 1 154 H>1 dito dito 1876 2 351 f-H Turkije.Obl.Alg.Sch.1865 5 101 lOj. dito dito 1869 6 9jr 9j Egypte. Obl. Leening 1876 6 57| 57| ttooorw. dito 1876 5 89 8t>$ Vereen. Staten. Obl. 1876 4$ 105$ 107 dito dito 1871 6 101$ 101 dito dito 1861 6 102 Krazilië. Obl. Londen 1865 5 9b dito Leening 1875 5 92$ 1 ND U S TBI EELE EN FINANCIEELS ONDEBNEMINGEN. Nederl. Afr. Hand.-V.Obl* 5 pot 28$ 28$ Ned. Hand.-Maatsch. aand. rescontre108$ 108 Nod. Ind. Handelsb. Aand. 123 Stoomvaartm. Java Obl. 5 - dito Zeeland Obl5 dito gegarand. dito. 4§ Huitscliland. Cert. Rijks- 9 b«,nk Adm. Amsterdam. 161 160$ Oostenrijk. Aand. Nat. B. 120$ POOBWEG-LEENINGEN. Nederland. Maats. t.Expl. St.-Spw. Aandpet. 116$ 116$ Ned. Ind. Spoorw. Aand. 9 129f£ 130 Ned. Rij n-spw.volget. Aand. 9 147 147 N.-Brab. Boxt. Obl. 1875. 5 9 74$ 74 dito dito 2e Hypoth. 9 26$ 26$ Hongarije. Theiss.Sp.K 5 81 81 Italië. Zuid-ltal. Spw. Obl. 3 48$ 49$ i'olen. Wars.-Bromb. Amd. 53 54$ Warschau-Weenen dito. 77$ 78$ Rusland. Gr. Sp.-Maats. Aand5 133 134 dito Hynoth. Obligatiën. 4$ 92$ dito dito dito 4 84 84 Baltische Spoorweg Aand. 3 53$ 53$ Chark.-Azow Oblig. 100. 5 9 87j 88 Jeiez-Griasi dito5 85|& 85$ Jelez-Orcl dito f 1000. 5 9 87$ 87$ Kiew Brest Aand5 Losowo-Sew astopol 1000. 5 9 81^ Morschansk-Sysran. Aand. 5 63$ 63$ Mosk.-Jaroslaw Obl.£ 100. 5 95$ 95$ Mosk.-Kurek dito dito 6 s 100$ 100$

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 3