Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marien en leger. Landbouw. Ku nstnieuws. Koloniën. oogpunt verdienstelijk is, en dat is ook wer= kelijk het geval. Een goede Nederlandsehe „Illustratie" ontbrak tot dnsver geheel. Wat er bestond leverde óf namaaksels van bnitenlandseh, óf oorspronkelijk, zeer gebrekkig werk. Wanneer Eigen Haard, met eenige voorzichtigheid, zich op dien weg gaat begeven, kan het zeker zijn in eene behoefte te voorzien en zijne populariteit te vcrhoogen. In de jongste aflevering van het Album der Naiuur geeft de heer dr. P. W. C. Krecke eene beschouwing over den invloed van den barome terstand, d. i. van de drukking der lucht, op den waterstand. Die van de windrichting is bekend het is natuurlijk dat hot water der Noordzee, bij het heerschen van sterke Westelijke winden, naar onze kusten wordt opgejaagd, waardoor het uit- stroomen der rivieren belemmerd wordt, terwijl ook de ijsmassa's door dezelfde winden in haar loop tegengehouden en vaak opeengedreven worden. De invloed van den luchtdruk is ge ringer, doch niet minder zeker. Bij den gemid delden barometerstand van 760 millimeters, wordt iedere vierkante meter aan de oppervlakte der zee gedrukt met een gewicht van 10.333 kilogrammen. Komt nn eene vermindering van die drukking voor, aangetoond door daling van den barometer, dan zal er eeno verhooging van den waterspiegel plaats hebben en water moeten toevloeien. Bij vermeerdering van den luchtdruk (rijzenden baro meter) heeft natuurlijk het omgekeerde plaats. Die rijzing of daling bedraagt, voor zeewater, voor iederen millim. luchtdruk 13.3 millim. In verband tot de hoogste en de laagste barometerstanden, die in ons land sedert 1848 zijn waargenomen, kan het watervlak der zee, alleen tengevolge van de veranderingen in den dampkringsdruk, met 399.9 mill, boven en 266.6 mill, beneden den gemiddel den stand gewijzigd worden; een gezamenlijk verschil dus van meer dan 66 centimeters, afge scheiden nog van de invloeden door ebbe en vloed, aan- of aflandigen wind enz. uitgeoefend. Ofschoon deze verschillen, welke hierop neêr- komen dat de oppervlakte van het land telkens, ten opzichte van den waterspiegel, juist zooveel hooger of lager komt te liggen, niet groot schijnen, beteokenen zij toch veel bij hooge waterstanden op de rivieren, daar enkele millim. meer of minder hoogte, op een laag punt van een dijk, vooral als dit minder goed bewaakt wordt, het overvloeien en doorbreken van de waterkeering ten gevolge kunnen hebben. Bij de jongste overstroomingen waren de om standigheden niet ongunstig, daar de barometer stand zeer hoog en de luchtdrukking gedurende een buitengewoon langen tijd bijna onafgebroken zeer belangrijk bleef. By de hooge waterstanden in Maart 1876 daarentegen stond, bij sterke W. en ZW. winden, de barometer meestal bijzonder laag. Groote schade werd toen aan de dyken toegebracht en vele steden werden overstroomd. Nog doet de heer Krecke opmerken dat dit rijzen en dalen der zee, naar gelang van de luchtdrukking, ook in open zee over groote uit gestrektheden plaats heeft, waardoor Zeestroo- mingen veroorzaakt worden, die te ingewikkelder worden dewijl ze samenvallen met de waterver plaatsingen door andere oorzaken. In het midden eener cycloon is de barometerstand zeer laag en de waterhoogte dientengevolge aanmerkelijk vermeerderd. Wat dit teweeg kan brengen in Terband tot storm en slagregen, bleek o. a. bij eene cycloon die in October 1876 in Bengalen heerschte, welke eene overstrooming ten gevolge had waarbij 215,000 menschen het leven verloren. Naar men verneemt, zal de rekening van de Arnhemsche tentoonstelling vermoedelijk sluiten met een nadeelig saldo van omstreeks /50.000, tot welks dekking 33 pet. van het indertijd ingeschreven waarborgfonds zal moeten gestort worden. Met het oog op het zeer ongunstige Hendrik voelde dat hij tot zichzelven moest komen, verliet de woning en liep langzaam den eenzamen weg op, terwijl de sombere herfstdag en de bewolkte hemel, waar geen enkel zonne straaltje doordrong om de dorre bladeren en vaalkleurige berghellingen te verlichten, geheel in overeenstemming waren met zijn gemoedstoe stand. Hij zag nergens licht om zich heen en voorzag met schrik dat er onaangename onthul lingen, over dingen die op geheimzinnige wijze met elkaar in verband stonden, ophanden waren. Hij zag zich eensklaps weggerukt uit de bescheiden positie die hy zich door zijn arbeid verschaft had en verplaatst in een kring, die zich bij do herin neringen nit zijn jeugd aansloot en waaruit hij Christa niet kon verwijderen. Zijn eigen lot werd bij dat van Jobst ingeweven en opnieuw stond Christa, en thans niet in de gedaante van een onschuldig kind, als de verbindende schakel tusschen hen in. Maar zij wist er niets van. Moeet hij haar in die onwetendheid laten Mocht hij het geheim bewaren tegenover haar die het in de eerste plaats aanging Daartoe meende hij geen recht te hebben, want al zou de aandoening, voor den ouden man wellicht gevaarlijk zijn, wanneer hij op eens vernam dat bij een kleindochter bezat en zy in zijn nabijheid was, mocht hij hem toch niet op eigen gemg zulk een verzoenend einde van zijn veelbewogen leven onthouden. En waB zij dan werkelijk zijn kleinkind f Het toeval, dat Christa weder van verleden jaar en andere ondervonden teleurstellingen, hadden velen gevreesd dat het tekort grooter zou zgn, en valt deze uitkomst ten slotte niet tegen. HaarlCt.) consuls. Verleend aan den heer J. A. Keun' diplomatiek agent en consul-generaal der Neder landen te Bucharest, de persoonlijke titel van zaakgelastigde. bidderorden. Benoemd tot ridder der orde van de Nederlandsehe Leeuw mr. A. E. J. Modderman, minister van justitie en mr. W. C. Borsius, lid van de eerste kamer der staten-generaal en voorzitter van de kamer van koophandel en fabrieken te Middelburg. Zie laatste belichten van gisteren.) bubqemeestebs. Benoomd tot burgemeester der gemeente Broek op Langendijk C. Spaansi lid van den raad dier gemeente; en tot burgemeester der gemeento Zuidscharwoude H. van Twuyver, thans ontvanger dier gemeente De redevoering van den rector magnificus, prof. H. Kern, in het groot auditorium der Leidsche hoogeschool, werd gisteren bijgewoond door den minister van justitieden heer Modderman, die vergezeld was van den gezant van Frankrijk te 'sHage en diens secretaris. De academische jongelingschap bracht aan haren voormaligen leermeester bij zijn binnentreden eene warme ovatie. Ook aan het diner der professoren in het hotel Verhaaff namen de minister van justitie en de Fransche gezant met zijn secretaris deel. Goes, 9 Febr. Naar wij vernemen hebben zich 27 sollicitanten, 21 jongens en 6 meisjes, aangemeld voor het toelatings-examen op de rijksnormaallessen alhier. Uit Indië is heden bericht ontvangen. De heer J. A. Schuurman Jobzn., is tot zijn vroegere betrekking van predikant bij de evangelische gemeente te Batavia weder benoemd. Het schroefstoomschip 4e kl. Bonaire in con- servatie op 's rijks werf te Hellevoetsluis, wordt iu den loop van dit jaar in dienst gesteld, met bestemming naar West-Indië. De luitenant ter zee le klasse C. de Klopper wordt gedetacheerd bij de tabriek der Nederlandsehe stoombootmaatschappij te Fijenoord, ten einde tegenwoordig te zijn bij de verdere gereedmaking van Zr. Ms. schroeistoomBchip 4e klasse Benkoelen. De militaire student voorden geneeskundigen dienst der zeemacht P. J. Kintz wordt be schouwd alsnog met ultimo September jl., op zijn verzoek, eervol uit die betrekking te zijn ontslagen. Bij beschikking van den minister van marine, is de gouden medaille voor vijftig jaren eerlijke en trouwe militaire dienst toegekend aan den matroos le klasse K. F. Meijer. De keuring der dekhengsten te Anrich (Oost Fries land) heeft den 28en Januari een aanvang ge nomen. Aan de veeartsen werden 48 oude en 138 jonge (driejarige) hengsten ter keuring aangeboden. Over het algemeen mag men aannemen dat de handel nog niet bijzonder opgewekt geweest is, hoewel verscheidene dieren voor hooge prijzen, meu spreekt van f 21002600, aan vreemde kooplieden zijn verhandeld. De Corrtmercierath Keemstra van Emden heeft twee jonge hengsten verkocht voor f 1250 per stuk. nu juist hier heen gevoerd had, maakte die een voudige vraag gemakkelpk te beantwoorden. Htj moest zekerheid hebben. Bgna zonder te weten hoe bij er gekomen was, stond hy voor den ingang van het logement, waar hp het eerst bij den graaf geweest wa3maar hij aarzelde of hij binnen zou gaanhij was het nog niet met zichzelf eens of hij zich regelrecht tot Christa zou wenden, of eerst tot haar tante en hoogstwaarschijnlijk zou hij de beide dames samen aantreffen. Hij mocht niet dralen, want hij wilde den ouden man niet te lang alleen laten en liet zich dus aandienen. Do portier zei dat de dames uit waren, maar de graaf was in zgn kamer. Dat is zeker de gemak kelijkste weg, al is het niet de kortste, dacht Hendrik en klopte aan. Hij vond Alexander oenigszins uit zijn humeur, daar kort te voren het onderwerp der gemeenschappelijke reis bespro ken was en, ofschoon alle partijen het eens waren dat het beter was ervan af te zien, meende toch ieder voor zich het recht te hebben om boos te zijn. Dit werd evenwel niet ronduit bekend, in tegendeel het werd door vriendelijke gezegden en betuigingen verborgen gehouden, maar ondertus- schen toonde ieder het zoo onverholen door houding en gedrag, dat er een allerpijnlijkst uur volgde. Tante, die eigenlijk het meest in haar schik was, dat er niets van die reis kwam en geen knorrige gezichten om zich heen kon zien, zei dat zij hoofdpijn had en naar buiten verlangde. Dus Naar wij vernemen, is het Duitsche treurspel Selim der Dritte, van den Turkschen gezant te 's Gravenhage Murad Effendi, in Nederlandsehe verzen overgebracht door prof. dr. W. J. A. Jonckbloet. De hoogleeraar zal dat werk Donderdag te Leiden in het studentengezelschap Doctrina voor dragen. De vertaling zal binnen kort in druk verschgnen- (Fad.) Aan den vooravond van zijn vertrek uit den Haag werd den heer Yillnte door de manne lijke leden van het koorpersoneel bij den Franschen schouwburg een serenade gebracht. De componist van la Czarine had te lang in hun midden vertoefd en te dikwijls met de zangers aan de voorberei ding der opvoering van het nieuwe toonwerk samengewerkt, dan dat zg den musicus niet gezamenlijk een afscheidsgroet zouden brengen. Dit geschiedde Zaterdag avond na afloop der voorstelling vóór het Hotel Paulez, waar de heer Villate met den directeur der opera zich in een der aan de straatzijde uitkomende salons bevond. De heer Villate betuigde zijn tevredenheid en dank aan de koren wegens het belangrijk aandeel, dat zij in het welslagen van de opera hadden. Zondag heeft de heer Villate de residentie veria, ten. Te Kema, in Menado, waar de controleur Haga zyn dood vond toen hij een gewezen niet-dienst- plichtige uit zijn huis kwam halen om wegens dienstweigering naar de hoofdstad gebracht te worden, is op den nieuwen controleur, toen bg met eenige heeren den weg langs ging, een ge weerkogel afgeschoten. De verbittering in de Minahassa schijnt onder de bevolking diep ge worteld en meu zegt dat de ambtenaren van het binnenlandsch bestuur, door oproeping tot heeren diensten in tijden dat de landbouw de werkzaam heid der bevolking vereischt, die verbittering voeden. Bij ordonnaneie van 25 Dec. jl. worden ten behoeve van het departement van oorlog in 0.1. tien credieten, ten bedrage van f 8.692.200, boven de begrooting voor 1878 geopend. Onder deze cre dieten is er een voor den Atjeh-oorlog onder den naam van expeditiën en troepen te velde van niet minder dan f 7.153.000. In den afgeloopen nacht is een welgesteld per- soon, J. B. J. genaamd, wonende op den Singel tusschen de Langeviele en Seisbarièrre, uit de stad terugkeerende, waarschijnlijk door de duis ternis misleid, in een sloot nabij de Langeviele brug verdronken. De man was 68 jaar oud en slecht ter been. Zijn lgk werd heden morgen omstreeks 10 uren door voorbijgangers opgemerkt en onder toezicht der politie naar zijne woning gebracht. Ter Neuzen, 10 Februari. Gisteren avond is aan het spoorweg-slation alhier een stoker, welke op de naar St. Nikolaas bestemde locomo tief werkzaam was, daaraf gevallen en zoodanig inwendig gekneusd, dat men niet zonder vrees voor zijn leven is. Hij is te St. Nikolaas woon achtig en bezit vrouw en kinderen. Ten tweeden male in dezen winter begint de ijsvloer in het Noordzeekanaal te zwichten voor den dooi. De Amsterdamsche- en spoor bootdiensten zijn gisteren morgen te IJmuiden hervat, en van de zeilvloot, allengs tot 23 schepen verzameld, trachten eenigen naar Amster dam op te varen. Bg Carré te Amsterdam zijn thaus vijf „luehtwerkers", waaronder twee „vliegende man nen." 't Zgn de Hanlou-Volta's, die in de hoogste gingen de dames uit rijden, ofsohoon bij dit vochtige, koude najaarsweer bet genot zeker niet zeer groot was. Het gezicht van den graaf helderde een weinig op toen hg Hendrik zag binnen komen en hij riep hem vriendelgk toe: „Wei, is alles in orde Hendrik zei ernstig: „Mijnheer, ik kom hier voor een aangelegenheid, die volstrekt niet in verband staat met het voorstel 'twelk gij zoo goed geweest zijt, mij te doen." Alexander begon te lachen. „Dat klinkt al heel plechtig en geheimzinnig", sprak hij„maar wat het zijn moge, laten wij er bij gaan zitten. Ik heb waarlijk behoefte om eenB een uurtje met een verstandig mensch te praten, want ik kan op den duur den omgang met enkele vervelende vrouws personen niet uithouden. Steek een cigaar op, Hendrik, en neem hier bij het vuur plaats. Zoo, nu kan ik alles hooren. Uw pak is toch wezenlijk netjes; ik had niet gedacht dat men hier in dit nest zoo iets goeds zou vinden. Maar nu uw geheim, uw vraag. Ik ben benieuwd of ik in staat zal zijn om voor orakel te spelen." Zyn luchtige toon paste zóo weinig bij de stemming van Hendrik dat deze het liefst zonder iets te zeggen weer weggegaan zou zijn, maar dat kon toch niet en dus begon hij zoo kalm mogelijk: „Ik veronderstel, mijnheer, dat u de familie-relaties van freule Christa von Biibler goed bekend zijn.'! sferen van den circus verbazingwekkende kunsten verrichten. Een groot net boven de arena geeft den toeschouwers reden tot gerustheid. De acrobaten springen dan ook ten slotte van een aanzienlijke hoogte in het net. Een hunner duikt uit het nokje van den circus naar beneden. Door een Italiaanschen priester, Bernardino Peyron, zijn in het klooster op den berg Athos, in den band van een Grieksch handschrift twee gedeelten van de zendbrieven van den apostel Paulus, in den oorspronkelgken Griekschen tekst, gevonden. Zaterdag is de termijn tot inlevering van plannen voor de nieuwe beurs te Amsterdam gesloten. Een vrij groot aantal plannen on denkbeelden is ingediend, niet alleen van bouwkundigen maar ook van particulieren. Het voornemen bestaat, een openbare tentoonstelling te houden van alle ontwerpen, zoodra de commissie voor de beurs- plannen met haar verslag gereed zal zijn. Bij den landbouwer Stols te Sint Pbilipsland was sedert eenige jaren dienstbaar Cornelis Nieuwelink, die door zijn trouw en gver het volste vertrouwen zgns meesters had verworven. Dezer dagen in den stal zijnde om de paarden te verzorgen, ontving hg, na kort te voren nog een paar kinderen gewaarschuwd te hebben tegen het gevaar om dicht bij de paarden te komen, van een der dieren een slag, waaraan hij weldra bezweek. Hij laat een weduwe met vier kinderen en zeer bedroefde ouders achter. (V. v. d. D.) In de jaarlijksche algemeene vergadering van de Maatschappij van Vleeschhouwerij te Amsterdam, is het dividend over het afgeloopen genootschapsjaar vastgesteld op 8{ pet. of f 17 per aandeel van 200. Ten vorigen jare bedroeg dit f 15. Uit het verslag der financieele commissie bleek dat in den laatsten tijd 3J cent winst per kilo was behaald en dat het dus alleen aan den grooten omzet van vleesch te danken was, dat thans zulk eene groote uitdeeling kon worden gedaan. Omtrent het eloctrisch licht deelt de heer W. M. Logeman in het Album der Natuur eenige „laatste berichten" mede. Van de wonderen die uit Amerika gemeld worden gelooft hij vooralsnog niet veelhoewel hij erbij voegt dat Edison bij vele zgner opmerkelijkste uitvindingen ons aan het quanti- tatief ongeloofelijko gewend heeft. Er kan dus van al wat verteld wordt nog wel zooveel over blijven, dat hem de eer gegeven mag worden van ook het electrisch licht een belangrijke schrede voorwaarts te hobben gebracht. In Engeland neemt het gebruik van het elec trisch licht toe. De leeszaal van het British Mu seum, waar men gaBlicht niet raadzaam heeft geacht, wordt ermede verlicht. Een stoomwerktuig van 20 paardekrachten nominaal doet 40 lichten branden op de Thames Embankment, benevens 10 op Waterloo-bridge en 10 in het Victoria-station van den Metropolitan Bisttict RailwayDit laatste heeft eene ruimte van 350 Eng. voeten lengte, 50 breedte en 40 hoogte. De afstand van dit station tot de plaats waar de electrische stroom wordt voortgebracht, is 2383 yards of meer dan 2 kilometers. Bij zulk eene uitkomst behoeft men er zich niet over te verwonderen dat Engelsche geleerden van grooten naam, o. a. prof. Ayrton, in 't openbaar hun overtuiging hebben uitgesproken, dat de kosten van electrische verlichting, op eene plaats in Engeland waar het gas zeer goedkoop is, in 't groot en op de beste wijze toegepast, niet meer behoeven te bedragen dan de helft van die van gas, bg gelgke licht- kracht. Een Parijseh beeldhouwer bracht dezer dagen aan den president der republiek een borstbeeld, de republiek voorstellende. „We zullen haar eene goede plaats geven, zeide de heer Grévy, ear e' est la maitresse de la tnaison. De heer Plimsoll, die zich zulk een ver- De graaf Viel hem in de rede met de woorden „Zeer goedbeste vriend, en wol sedert jaren, want onze ouders gingen veel met elkaar om. Ik was pas officier toen Christa voor het eerst Uitging en zeer gevierd werd en zelfs Was ik bijna met haar verloofd geweest. Haar vader had het gaarne gezienmaar zij was verstandig genoeg om te begrgpen dat wg volstrekt niet by elkaar pasten. Het was bij mij ook niet wat men liefde noetnt, maar een cötillon-aardigheid, een modequaestie. Ie dereen wilde de schooue, rgke Christa huwen en zij speelde de coquette, die een ieder bedankte. De man die haar aanstaat moet nog geboren wordenWant ze verlangde van een iegelijk juist datgene wat hem ontbrakde een was niet voornaam genoeg, de ander te doin, de derde te leelijkdie danste niet mooi genoeg, gene sprak niet goed Fransch. Ik geloof ais er iemand uit den hemel was neergedaald, die haar al die eigenschappen aan de voeten legde, Zou zij gezegd hebben, „gij zijt te koud, ik wil iemand die in de hel gebraden is." Ziet ge, dat Was Christa en zoo is zij nog." Hij blies groote rook wolken voor zich uit en het was heul aan te zien dat hij nog blij was, aan het gevaar ontsnapt te zijn, van haar tot levensgezellin te krijgen. (Wórdt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2