Laatste berichten. BUITENLAND. i Marine en leger.' Kunstnieuws. Rechtszaken. Burgerlijke stand. Weerkundige waarnemingen. Algemeen Overzicht. Belgische brieven. gemeente te Bessen, heeft voor het op hem uit gebracht beroep naar die gemeente te Vlissingen bedankt. Aan de kweekschool voor Zeevaart te Loide® zal op Maandag 23 dezer 's morgens 10 uren eene keuring plaats hebben van jongens tusschen 14J en 16 jaar, die eene verbintenis in 's rijks zee dienst wenschen aan te gaan. De student (arts) A. Bonter, benoemd tot off. van gezondh. 3e kl., is ingedeeld bi) het le bat. 3e reg. infanterie in garnizoen te Vlissingen. Door eene vriendelijke uitnoodiging waren wij in de gelegenheid gesteld een concert bij te wonen, dat Zaterdag avond te Vlissingen in besloten kring gegeven werd en waartoe alleen de leden der daar bestaande Club en de door den heer A. Smit uitgenoodigden toegang hadden. Andere bezigheden hebben ons echter belet van die be leefdheid gebruik te maken, zoodat wij aan een onzer medewerkers te Vlissingen het volgende verslag danken. Het concert had plaats met medewerking van de heeren Sikemeier, pianist te Botterdam, H. Geul, violoncellist te Dordrecht en J. S. v., tenorzanger te Kinderdijk, benevens de leden van het Fltssingsch Mannenkoor, met piano-begeleiding door mej. A. Weijens. De uitstekende uitvoering van het goed geko zen programma deed ons onwillekeurig terugdwalen naar de dagen toen de vereeniging Euphonia, in haar besten tijd, met medewerking der Middel- burgsche vrienden, zulke uitmnntende muziek deed hooren en zoo menigen beroemden solist aan ons publiek voorstelde. Zonder overdrijving toch mag men zeggen dat sedert dien tijd hier geen zöo degelijke muziekuitvoering plaats had. De heer Sikemeier, als pianist gunstig be kend, heeft ons verbaasd doen staau door zijne technische vaardigheid, terwijl zijne voordracht van de nu eens onstuimige, dan weder grillige en dartele, of bevallige muziek de hoorders in vervoering bracht. De heer Geul, violoncellist, heeft door de wijzo waarop hij zijn solo's, zoo rein en met gevoel, met zoo vasten streek, ten gehoore bracht, getoond den naam van virtuoos ten volle te verdienen. Ieder die eenigszins bekend is met de studie die er noodig is om zulk een meester schap op dit moeilijk instrument te bereiken, zal hulde toebrengen aan den ijver en de volharding van zulke beoefenaars der kunst. De heer J. S. v., die ons op een drietal liederen voor tenor vergasten zou, kwam, door bijzondere omstandigheden opgehouden, eerst te 10 uren hier aan. Zijn komst werd met gejuich begroet, en waarlijk met recht. Drie liederen, van Beet hoven, Nicolaï en Abt werden door hem met veel smaak en gevoel voorgedragen. Door de natuur mot een krachtige en welluidende stem begiftigd, heelt hij deze gave met zorg en kennelijk onder goede leiding ontwikkeld, zoodat hij als zanger eene hoogte bereikt heeft, welke aan weinig liefhebbers te beurt valt. Dat ook het mannenkoor de beste nommers voor deze gelegenheid uitgekozen had, was niet te verwonderen. De zorgvuldige uitvoering daarvan sloot zich waardig bg de solo-voordrachten aan. De ondubbelzinnige blijken van ingenomenheid die bij elk nommer gegeven werden, getuigden van den gunstigen indruk dien het geheel tnaaktc. Die uitingen zullen de aangenaamste voldoening geweest zijn voor hem, wien wij dit buitengewone kunstgenot te danken hebben. Op het concert ten voordeele der noodlijden den door den watersnood, dat den 10 dezer door de kapel der grenadiers en jagers in den Haagschen schouwburg gegeven zal worden, zal o. a. mevrouw Kosa de Vries-van Os zich doen hooren. Deze thans 60jarige dame, wier dochter prima donna aan de opera te Parijs is en wier zoon het em plooi van bariton aan die te 's Gravenhage vervult, werd indertijd op kosten van koning Willem H, die haar op straat had hooren zingen, tot zangeres opgeleid. Naderhand vervulde zij jarenlang, o. a. te Napels, de eerste opera-partijen. Aan het gemeentebestuur van Antwerpen is een verslag overgelegd over de werken van Bubens. Volgens dat stuk heeft Bubens gemaakt 2235 schilderijen, onder welke 228 schetsen en 484 teekeningen. In het geheel dus 2719 werken. Van de 2235 schilderijen en schetsen zijn er 829 nimmer nagemaakt, 690 zijn bekend uitslui tend door copie, van 294 is elk spoor verloren. Wil Antwerpen, overeenkomstig den wensch geuit op het kunstenaarscongres van 1877, eene volledige verzameling van Bubens werken aanleg gen, dan moet zij 536 schilderstukken laten copiëeren en 921 prenten trachten te verzamelen, om de reeks schilderwerken van den meester volledig te hebben. Wat de teekeningen betreft, ontbreken er nog 126 navolgingen in gravure en 117 in steendruk. Niet micder dan 1047 prenten zouden dus aangekocht en 653 photographieën zouden gemaakt moeten worden. De prijs va.? elke prent wordt geschat op 10 fr. en de prijs van elke photographic op 60 fr. Worden slechts de helft der schilderijen, welke het comité opsomt, en de 117 teekeningen gepbotographeerd, dan zou Mis som vau 30,000 fr. noodig zijn. De gemeenteraad heeft 1500 fr. bestemd, om jaarlijks eenige photographieën te laten maken en eenige prenten aan te koopende staat heeft gelijke som aangewezen voor hetzelfde doel. De photographieën zullen in houtskool behandeld en de platen bewaard worden in het nieuwe museum, tot welks oprichting te Antwerpen verscheiden jaren geleden werd besloten. Mevrouw Laville-Ferminet en de heeren Vitaux en Lhérie blijven ook in het volgend seizoen aan de Haagsche opera verbonden. Bij vonnis der arrondissemonts-rechtbank te Botterdam zijn de boedels van Kerdijk en Pineoffs insolvent verklaard. Door hei-gekleurde aanplakbiljetten, veelbelo vende programma's en opgesmukte advertentiën was gisteren avond een zeer talrijk publiek naar de groote zaal van 'I Schuttershof alhier gelokt, om de groote voorstelling van „dr. Leons" in magie, physique, geestverschijningen enz. bij te wonen. Was de verwachting groot, de teleur stelling die men ondervond was zeker nog grooter. Niets van het weinige dat de goochelaar te zien gaf, kon aanspraak maken op den naam zelfs van middelmatig en te oordeelen naar hetgeen men zag zon dezen „kunstenaar" den raad ge geven mogen worden bij den eersten den besten straatgoochelaar een lesje te nemen. Dat het publiek voor de mystificatie niet zeer dankbaar was, bleek uit het gefluit en gesis dat ten laatste het optreden van den goochelaar be groette en uit den zucht van verlichting dien men hoorde, toen de man, onder mededeeling dat het gedaan was, „de gunst en recommandatie" vroeg. \icuw- en Bt. Joosland, 8 Febr. Vrijdag jl. had alhier een concert plaats van de zang- vereeniging Tot Nut en Uitspanning. Het pro gramma, dat uit een vijftiental nummers bestond, gaf aan leden en genoodigden veel genoegen en aan den directeur groote voldoening, wegens de nette nitvoeiing. Na den afloop werden nog eenige voordrachten ten beste gegeven, waarna het gezelschap nog langen tijd bijeen bleef en volgens oude gewoonte zich goed vermaakte. liane, 7 Febr. Voor de watersnood-loterij zijn o. s. nog ontvangen de volgende prijzen: eene schilderij van den schilder David Bles, een dito van den schilder C. J. de Vogel, ingezonden door den heer W. C. Nakken, een teekening van den schilder H. G. Wolbers te Heemstede, twee aquarellen van den heer Werdmüller, burgemeester van Culenborgh en een dito van jhr. mr. E. van den Berch van Heemstede, een prachtalbum voor aquarellen van den heer J. H. Bouscholte, hofboekbinder te 's" Hage, een notenhouten schrijf tafel van den heer A. J. Hendriks, firma J. L. Stams te Botterdam, een stoel van den heer H. J. Kerling te 's Hage, twee vazen van de gravin Bentinck van Waldeck-Pyrmont, 10 kistjes sigaren van den heer A. P. Stolker te 's Hage, een kaartendrager met geschilderde porseleinen schotels van den heer S.Smulders en echtgenoote te 's Hage, een belangrijke inzending reukwerken van den firma Wegelin en co. te Nijmegen. In de jongste zitting van den gemeenteraad van Delft was een adres aan de orde van 200 werklieden om de kermis af te schaffen. De kerke raden der Ned. Herv., der Evang. Lutherschen, der Ned. Israëlietische gemeente hadden van hunne instemming met het verzoek der werklieden doen blijken, en ook was een adres van instemming inge zonden door 126 ingezetenen. Daarentegen hadden ruim 200 ingezetenen, voor het meerendeel winkel- liers, adressen ingediend voor het behoud der kermis. Na eenige discussie is, op voorstel Van den voor zitter, besloten de zaak in handen te stellen van eene commissie uit den raad, ten einde te onder zoeken of de stoffelijke nadoelen, door de afschaf fing te veroorzaken, door de zedelijke voordeelen zouden worden opgewogen. De schrijver der Haagsche kout in de Prov. Or. Cl., heeft van een zijner vrienden, die onlangs Londen bezocht, vernomen, dat hij in de chamber of horrors van madame lussaud's wassenbeelden galerij, Pineoffs gezien had in het galakleed van lid der eerste kamer. Een gevolmachtigde dier firma had daartoe op de verkooping van Pineoffs inboe del te Botterdam het pak gekocht. In de gru welkamer zal het tusschen de kielen en jassen, die andere misdadigers dragen, een zonderling effect maken. Naar men verneemt, is de buitenplaats Schaarweide te Zeist aangekocht door den oud minister van koloniën, den heer I. D. Fransen van de Putte. Monstantinopel. Men verzekert dat Mon tenegro met nieuwe eischen ia opgetreden. Italië beschouwt daarom zijne tusschen komst in het conflict als geëindigd. Gravenhage. De Staats-courant bevat de v °n van de heeren A, E. J. Mod- benoemingv. vsr n derman, minister* va** JustlÉie> eQWt Boraius, lid van de eerste karn^, "^flers van d© orde van d§ Nedertondscho leeuw. (Van 1-8 Febr. 1880.) MiDDELDtnio: Ondertrouwd: C. A. Sprenger, jm. 27 j. met E. W. Lambrechtsen jd. 20 j. Bevallen: S. C. van Es, geb. Both, z. J. M. Btiijs, geb. Tilroe, d. J. P. Weijmman, geb. Gesquièrre, z. J. Franse, geb. van Tatenhove, z. H. M. J. Dhont, geb. van der Harst, z. M. E. de Wolf, geb. Daenen, z. E. P. M. Snijders, geb. Moorman, z. F. M. J. Corneilisse, geb. Bakker, d. S. W. van Aartsen, geb. Koppelle, z. Overleden: M. Baljeu, wed», van L. N. Wisse, 76 j. L. de Bruijne, z. 4 d. L. P. Good, z. 9 m. W. Alewijnse, d. 4 j. C. M. Seijpel, wed', van A. Tilroe, 81 j. H. J. Geijp, d. 4 m. (V»u 31 Jan. tot 7 Febr. 1880.) Vlissingen. Bevallene. Cornelissen, geb. Naerebout, z. A. van Son, geb. Stolk, d. J. C. Ceulen, geb. Le Marchand, z. S. P. Wilders, geb. Snoek, d. J. Bossers, geb. de Kok, z. OverledenC. H. Willemse, d. 7 j. M. T. J. Mol, wed', van G. P. Kloprogge, 69 j. C. J. Boest. wed', van A. de Bruijne, 77 j. M. S van der Peyl, vrouw van J. G. Haan, 34 j. W. Baard, d. 7 m. J. Fliers, wed', van L. Buys, 75 j. J. Verbeek, wed', van A. JonaBse, 81 j. Goes. GehuwdF. Sponselée, jm. 44 j. met C. Linthout jd. 30 j. L. Sampon, jm. 22 j. met C. K. Moeliker, jd. 22 j. GeborenJ. L. Sloover, geb. v. d. Berge, z. M. Meulbroek, geb. Zweedijk, z. M. M. Priester, geb. Lakké, z. J. P. G. den Boer, geb. Huijsse, z. (lovenl.) Overleden: C. M. Heijnen, jd. 60 j. D. Fouw, z. 20 m. C". van Hoorn, d. 14 m. B. J. Willeboer, laatst wed', vau M. Proos, 79 j. M. W. J. J. S. Pelle d. 2 d. A. van der Maas, laatst man van M. Bras, 65 j. M. Cooman, z. 16 m. K. Eemijnse, vrouw van M. Olivier, 57 j. A. Breker, d. 3 m. S. P. Loobeek, vrouw van J. B. Laboirie, 52 j. J. J. van Zweeden z. 18 m. Ziieikzes. Bevallen: J. Blanker, geb. Ver schuur, d. A. de Vlieger, geb. Vink, z. E. J. S. Bobijn, geb, Le Sage ten Broek, z. H. A. Kruijt, geb. Kuiper, d. en z. (tweel.) K. Catshoek, geb. Hoogerland, z. OverledenJ. C. Boelandse, jd. 74 j. J. Elscot jm. 22 j.C. J.Dekker,wed'83 j. M.Paase, jd.25j. 8 Februari des morgens te 8 uren. namen Ba- Wind Toestand der des rom. plaatsen. afwijk. richt. kracht lucht zee N. Shields Sylt - 7.4 ZZW 4 z. bew. Hartlepool Swinemunde 2.3 Z 2 mist. Hamburg 6.0 O 3 1. bew- Delfzijl 8.8 Z 1 z. bew Groningen. 8.8 Z 1 betr. Helder. 9.8 ZZO 2 betr. kalm Yarmouth. Vlissingen. -11.7 Z 2 betr. Maastricht 9.2 Z 1 betr. Valentia. Portsmouth. ZZW Grisnez 13.8 z 4 regen Parijs St Mathieu. -11.8 w 4 betr. 10.3 NW 2 1. bew. Biarritz 6.9 W 7 regen 9 Februari des morgens te 8 uren. N. Shields 10.2 ZZO 1 z. bew. kalm Sylt 5.0 WZW 3 mist. Hartlepool 14.0 ZZO 7 deining Swinemunde 3.2 zw 3 mist. Hamburg 4.0 zw 3 betr. Delfzijl 4.8 zw 1 mist. Groningen. 4.9 ZZW 0 mist. Helder. 4.9 z 2 mist. kalm Yarmouth. ZZO 4 betr. deining Vlissingen. 8.0 ZZO 2 z. bew. Maastricht 5.8 z 2 z. bew. V .untia. 20.3 NNW 4 z. bew. deining Portsmouth zw 6 goed hol Grisnez Parijs St Mathieu. 8.9 ZZO 3 bew. 18.5 zw 6 betr. Biarritz 8.1 z 3 regen Zondag. Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: G. 2.9 V. des namiddags: G. 1.1 V. Barometer te Middelburg, Graanbeurs(Corr.) Maandag Grootste verschil iü Nederland 'sochtends 8 uren: G. H. 3.1 V. des namiddags Barometer te li'ddelburg,Graanbeurs:(Co»*r )765 Thermometer, 7 Febr. 'sav.ll u. 41 gr. 8 Febr. 's morg. 8 u. 38 gr. 's midd. 1 u. 42 gr. 's av. 5 u. 40 gr. 's av. 11 u. 36 gr. 9 Febr. 's morg. 8 u. 35 gr. 's midd. 1 tu 44 gr. 's av. 5 n. 42 er. Militairen zijn meestal prikkelbaar en daarom niet altijd goede staatslieden. De admiraal Jauréguiberry, de Fransche minister voor marine en koloniën, heeft zich Zaterdag boos gemaakt, omdat de kamer hem eene onnoozele 800.000 francs weigerde, welke hij zeide noodig te hebben voor het herstel der verdedigingswerken in verschillende Fransche koloniën. De rapporteur en de voorzitter der begrootingscommissie be streden den post als onvoldoend gemotiveerd, als geld dat zou verdwijnen zonder nut, omdat voordegewenschte verbeteringen van problematisch belang geen vast plan was gemaakt. De minister a*twoordde in stoilte krijgerstaai, dat het hier een miserabei sommeij'C ™14 om de vaderlandsche vlag op verwijderde posten tegen lederen hoon te verdedigen, maar de tegenstanders hielden het veld, en het beginsel zegevierde, dat de staat geen geld moet uitgeven zonder dat aan de vertegenwoordiging jnist blijke, dat het voor een nattig doel zal worden besteed. De admiraal is na de stemming boos weggeloopen, en men meende gisteren te Parijs te weten dat hij zijne porte feuille ter beschikking van den president der republiek zou stellen. Overigens is de kamer nog altijd aan de eerste lezing, of zooals wij hier zeggen aan de algemeene beraadslaging, over de tarievenwet. Geleerde vertoogen toonen beurtelings aan, dat Frankrijk door het voorgestelde getem perde vrijhandels-stelsel te gronde zal gericht worden en van de andere zijde, dat in het voorstel der regeering alleen heil voor het land te zien is. Die lange vertoogen beginnen de FranBche jonrnalisten, die de kamerzittingen volgen, ge weldig te vervelen. Een hunner herinnert de kamerleden aan het antwoord, door practische Lacedaemoniërs eens aan breedsprakige afgezanten gegeven: „Wij kunnen u niet antwoorden; wij begrijpen het einde uwer rede niet, wijl wij het begin vergeten zijn." Er moet weder een senator voor het leven gekozen worden in de plaats van den heer Léonce de Lavergne. Het is de beurt van het linkercen trum om een plaatsvervanger aan te wijzen. Het koos daartoe Zaterdag den bekenden directeur van het Journal des Dcbals, den heer John Lemoinne, een der eerste pnblicisten van onzen tijd. Na de inneming van Kaboel door de Engelschen is aanstonds het bericht verspreid, dat er in de hoofdstad van Afghanistan papieren waren gevonden, die duidelijk het bewijs leverden, dat Sjier Ali door Bussische invloeden tot zijne vijandige houding tegen Engeland was gedreven. De heer Ashbury heeft in Ue zitting van het lagerhuis Vrijdag avond daarover eene vraag aan de regeering gericht, welke bij monde van den heer Stanhope verklaarde, dat er inderdaad corre spondentie van Sjier Ali met Bnsland was gevonden, maar dat de regeering, na ernstig beraad, tot de slotsom was gekomen dat het niet in het belang des lands zou zijn om thans den inhoud dier stokken openbaar te maken. Dat is eene teere quaestie voor de verhouding van Engeland en Bnsland. Jnist het achterhonden van deze stukken geeft gereede aanleiding tot de onderstelling, dat hun inhoud van zeer ernstigen aard is, en dit is wederom een machtig wapen in de handeD der conservatieve partij, wijl juist altijd de oppositie beweerd heeft, dat al de verhalen over Eussisehe invloeden in Afghanistan hun oorsprong slechts te danken hadden aan de behoefte der regeering om door bangmakerij hare aggressieve politiek te motiveeren. Die volgens den heer Gladstone en zijne volgers „geheel onnoodige en misdadige" oorlog krijgt een heel ander aanzien, als hij gevoerd is om de suprematie in de zone neutrale in Midden - Azië, en dan begint de zinledigheid uit te komen van redeneeringen als die van den hertog van Argyll, welke deze week nog verzekerde, dat de bewering van Eussisehe intriges in Afghanistan een droom was, een verzinsel, een boeman en een gewetenlooze lengen. Jnist de krachtige uitdruk kingen welke men gebrnikt heeft om deze meeaing bg de kiezers veld te doen winneD, maakt de nederlaag, door het vinden der papieren veroor zaakt, des te harder. Men zal er nu wel op vin den dat de regeering de stukken niet openbaar maakt, omdat ze onbelangrgk zijn en niets bewijzen, maar men stelle ons den eisch niet om elk baker sprookje te gelooven, dat verzonnen wordt door eene oppositie, die in weerspraak met iedere liberale denkwijze geen middelen nalaat te gebruiken om politieke tegenstanders in hunne persoonlijke eer aan te tasten. De Daily News zoekt een mageren troost voor den uitslag der verkiezing te Liverpool in het feit dat de liberalen toch in stemmen-aantal hebben gewonnen sedert de vorigo verkiezing. Dit is inderdaad waar, maar de tegenpartij kan hetzelfde zeggen, want er is nooit een zoo groot getal stemmen uitgebracht en door het meerdere stemmen zijn voor beide partijen groote aan winsten aan te wijzen. Brussel, 8 Februari 1880. Eindelijk zgn wij dan toch den hemel zij dank verlost van die eindelooze schoolwet discussie. De carnaval naderde en onze geachte kamerleden hebben vrijaf genomen. Waarom niet eerder 7 Zij zouden ons dan uren van doodelgke verveling bespaard hebben. Drie weken lang hebben wij het moeten bijwonen, dat alle klaag liederen en voorgewende grieven der clericalen tegen de „ongelukswet" en tegen de „scholen zonder God" nog eens een voor een werden op gehaald. Het was hard te verdnwen, en toch is er een troost bijde clerlcale beschuldigingen hebben den heer Frère-Orban oj> de tribune ge bracht en hem éen der schoonste redevoeringen ontlokt, welke bij in zijne lange en schitterende parlementaire loopbaan heett nitgesproken. Wel sprekende tonen, een gebiedend gebaar, een zegevierend woordGg hadt hem moeten hooren, toen hij de rechterzgde geeselde met het woérd „Gij Tertoont eene carleatuur van 1830!" De heer Jules Malou heeft gisteren zijne revanche willen nemen. Hg heeft den minister

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2