1ÈRE. tikelen n. (Palm.) N«: 34. I23e Jaargang^ Dinsdag 10 Februari. 3, L n*. 7. <]NBR -SCHELDE. Middelburg 9 Februari. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. int gratis.) ËKBISDËft ge el, bij C. VAN DEN idigd, geschikt voor DIJKSTRA. benoodigd, bij den 10IJS. W benoodigd, bjj voormiddag-uren, een eneden de 15 jaren oven.) BAL MASQUÉ ET 5J, Wagenplein. ED1ENST. mngen v. v. 9,15; nm. 1, 3,30, 7. 10 in plaats van 1 uur. nm. 2,30, 5, 8. n. M. 15 en 3.20. 45 3.50. VRIJDAG. ZATEB DAG. poorm. voorm. 7.45 7.45 8.15 8.15 10.30 10.30 en 12.— 10.30 11.— 12.30 11.— uren en 3.16 k te «S.öO en 20 30 5.87 41 6.88 40 55 *4.45 14 5.59 *6.40 6.50 1 6.20 30 7.52 8 •7.57 8.45 25 9.12 6 10.18 - 10.41 35 9.6 10.60 45 *.9.15 11. 7.15 10.55 8.50 6.50 10.40 6.10 8.5 11.50 7.30 8.55 12.40 8.20 9.16 1.8 8.40 9.80 1.20 8.56 no ioii loov Mwwwe*- v/^B| JÊL 0 j sei) ibafiui' qo Isa' Kt blad verschijnt dagelijks; met uitzondering van Zon- en Feeetdagen. Prijs per 8/m. franco 3,50. Afzonderlpe nommere zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentien: 20 Oent per regel! Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. 'j r i Groote letters worden berekend naar plaatsruimte! Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G. L. Daubi en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbich en Johis. GEMEENTERAAD. De burgemeester van Middelburg röaakt be kend, dat op Woensdag den 11 Februari 1880, des namiddags te 2$ uur, een openbare zit ting van den gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 9 Februari 1880. De burgemeester -voornoemd, PICKÉ. De gemeenteraad vai; Middelburg zal op a. Woensdag des namiddags te halt 2 uur eene openbare zitting houden ter behandeling der volgen de zakenIngekomen stukkenadres van den heer C. Kamermans, om eervol ontslag als hulponder wijzer op school F; adres der buitengewone agen ten van politie om verhooging jaarwedde; Reke ning der kamer van koophandel en fabrieken 1879; Voorstellen van burgemeester en wethou ders: a advies op het adres van Mej. C. A. Sterk, definitieve benoeming als onderwijzeres in de gymnastiek; b overname van rijks archieven; vaststelling van een reglement voor het oud archief; c regeling der belooning van den water schout en den assistent-waagmeester over 1879; d onderhandsche verhuring van gemeentegrond aan J. F. Koeleman; e idem verkoop aan J. A. Frederiks f wijziging der verordening en instruc tie op het gymnastiekonderwijs; pridem droge dok en algemeene plaatselijke politiesuppletoire, kohieren inkomsten en hondenbelasting 1879 voordracht vacature hulponderwijzer, school Ci benoeming stembureau, verkiezing 24 Februari a.; id. lid commissie van toezicht middelbaar on derwijs. Naar wij vernemen is de heer mr. W. C. Borsius lid van de eerste kamer der staten-generaal benoemd tot ridder der orde van de Rederlandsche Leeuw In de heden alhier gehouden vergadering van de afdeeling Walcheren dei' Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland werd door den penningmeester rekening en ver antwoording gedaan van zijn gehouden beheer; de rekening, die werd goedgekeurd, sloot met een goed saldo van f 637,58. De heer A. M. Tak, in eene vorige vergadering benoemd tot vice-voorzitter der atdeeling, voor die benoeming bedankt hebbende, werd door het bestuur eene nieuwe aanbeveling gedaan, waarop geplaatst waren de heeren J. Riemens, en O. Geschiere, beiden te Serooskerke. Eerstge noemde werd benoemd en verklaarde de betrekking aan te nemen. Door deze benoeming eene vacature in het bestuur ontstaande, werd uit de door het bestuur aanbevolen heeren J. Peper, G. Geschiere en P. Melis, laatstgenoemde gekozen, die zich die benoeming liet welgevallen. Als afgevaardigden bij het hoofdbestuur gedurende 1880, werden Verkozen de heeren Den Boer en J. de Croo en als huune plaatsvervangers de heeren P. Melis en W. Maas. Ter behandeling op de algemeene vergadering Werd de vraag gesteld ot boterfabrieken al dan niet in 't nadeel van de landbouwers zijn? Na langdurige discussie werd besloten den teer W. Sluis, te Beemster, uit te noodigen tot bet houden van een tweetal practische voordrachten over zuivel- en kaasbereiding. Deze lezingen zallen plaats hebben te Middelburg, op het einde van Mei. Naar aanleiding van eene mededeeling van een der leden, dat de heer J. Kok, veearts te Rotterdam, zich bereid heeft verklaard gratis eene lezing te houden over paarden en hoefbeslag, zal die heer worden verzocht daaraan gevolg te willen geven. Eindelijk vestigde de heer Snijders nog de aandacht op den zich in Limburg vertoond heb benden hamster en noodigde hij de leden uit om dezen koren vijand, waarvan hij eene afbeelding liet bezichtigen, indien bij wordt ontdekt, on schadelijk te maken. Halst, 9 Februari. Wie nog meenen mocht 4at de St. Pieterspenning bijeengebracht wordt uit vrijwillige giften, heeft gisteren in de ver schillende katholieke kerken in deze omgeving het tegendeel kunnen vernemen. In het vastenman- dement van Breda's bisschop werd aangedrongen op ruime giften en naar aanleiding daarvan hebben de meeste pastoors zich beklaagd, dat in de laatste maanden zoo bitter weinig in de „offer blokken" was gevonden, dat zij Zondag a. eene 8chaaloollecte zouden houden en dat, voor 't geval dezè laatste niet genoeg mocht opbrengen om de som, aan iedere parochie opgelégd, te dekken, zij zeiven aan de huizen der parochianen het ontbrekende zouden komen ophalen. In eene der armste gemeenten in dezen omtrek, nl. te Hengst dijk, deeldé de pastoor mede, dat in zijn gemeente jaarlijks f 60 moest opgebracht worden voor den St. Pieterspenning dat in het offerblok echter maar 8 was gevonden, zoodat hij de straks genoemde middelen zou moeten aanwenden tot dekking der nog ontbrekende f 52. Waar blijft dus, als het zoo is en in 't vervolg zoo gaan moet, de offervaardigheid van de trouwe zonen en dochteren der kerk, waarover de nltramontaansche bladen altijd zoo hoog opgeven Bonten! sse, 8 Februari. In 't zuidelijke gedeelte onzer gemeente is eene vroeger reeds mislukte beweging tot vorming eener afzonderlijke gemeente andermaal op touw gezet. In't aan staande aftreden van onzen burgemeester schijnt men daartoe eene geschikte aanleiding te vinden. Twee raadsleden stellen zich aan 't hoofd dier beweging, terwijl enkele raddraaiers de bevolking trachten op te winden. Op 'tdorp Lamswaarde schijnt men het meest ingenomen met dit onver standige drijven; te Kuitaart en te Terhole is de meerderheid daartegen. Te vergeefs vraagt men naar redenen voor dezen afscheidingsgeest, doch wellicht zijn die vervat in het te Hulst ontworpen adres. Hoogst bevreemdend is het echter dat de twee boven bedoelde raadsleden nooit hunne bezwaren ont wikkeld hebben in den gemeenteraad, waar ze toch zeker beter op hunne plaats zouden zijn. Bergen op Zoom, 8 Febr. Tot secretaris der gemeente Bergen op Zoom is met 6 tegen 5 stemmen benoemd de heer L. M. Magnée, lid van den gemeenteraad, die als tweede oandidaat met den heer mr. J. C. Verhagen, wethouder, op de voordracht stond. De jaarwedde bedraagt f 1250. Oostburg, 9 Febr. Teneinde bij het oproepen van de manschappen der brandweer alhier, bij het ontdekken van brand buiten ae gemeente, geen noodelooze ongerustheid of op schudding onder de overige ingezetenen te weeg te brengen, is door den gemeenteraad bepaald dat voortaan dit oproepen geschieden zal door het kleppen der klok in den toren van het raadhuis,en dat bij brand binoen deze gemeente het kleppen zal geschieden met de groote klok in den toren van de hervormde kerk. In 1879 werden in Gelderland voor de lichting van de nationale militie 4240 personen ingeschre ven. Van dit getal konden 38.8 lezen en schrijven, 68 alleen lezen en 340 lezen noch schrijven, ter wijl dat van 4 onbekend is gebleven. Het is opmerkelijk, dat bijna 10 pet. van een betrekke lijk klein gedeelte der bevolking nog onbekend is met de allereerste beginselen van het lager onderwijs, en de voorstanders van het verplicht onderwijs kunnen van deze cijfers partij trekken. De door het departement der maatschappij Tot nut van algemeen in 1819 te Middelburg opge richte spaarbank, beleefde in 1879 het 60e jaar van haar bestaan. Zij vergoedde over dat jaar 4 pet. rente aan de inbrengers. In ronde cijfers, bedroeg het totaal van den jnbreng f 80910, in 3150 posten, tegen f 77683, in 3071 posten over 1878. Terugbetaald werd 73396 in 1515 posten, tegen f 63142 in 1410 posten over 1878. Het kapitaal aan de inbrengers verschuldigd was op 31 Dec. 1879 f 384.636, tegen f 363.327 een jaar te voren. De waarde der bezittingen van de bank was 479.015, tegen f 450.878 in 1878. Het waarborgfonds bedraagt thans f 94378, tegen 87.550 in 1878. Dit ver tegenwoordigt eene waarde van 24.54 pet. van het aan de inbrengers verschuldigde kapitaal, tegen f 24.10 pet. in het vorige jaar. In 1879 kwamen 456 nieuwe inbrengers en werden 309 rekeningen 'afgesloten, tegen 530 inbrengers en 287 rekeningen in 1878. Het aantal inbrengers bedroeg op 31 Dec. jl. 3124 met een gemiddeld te goed van f 123,12*, tegen 2977 met f 122.04* in 1878. Daarvan waren op 31 Dec. 1879: boven 1000 28, van /500 tot 1000 119, van 100 tot 50 421, van f 50 tot f 20 555, van 20 tot f 5 556, van f 5 eu minder, 480 inbrengers. Al deze cijfers vertoonen eenige vermeerdering in vergelijking met die van het vorige jaar. In het aanmerkelijk hooger cijfer der terugbetalingen doet zich echter de over 't algemeen ongunstige toestand van 1879 kennen. De N. Rott. Ct. eindigt eene beschouwing over de „merkwaardige verkiezing" van mr. Victor Nijst te Maastricht met deze zinsnede: „Wij eigenen ons van deze overwinning de eer niet toe, ook het geringste gedeelte niet. Wij zijn er dood onschuldig aan. Te vergeefs zelfs zal men in ons blad naar een aanbeveling van den heer Nyst zoeken. Maar in het clericale plan was aan de N. Roti, Ct. de rol beschoren, als boeman dienst te doen. Als uit éenen mond riep alles wraak over een candidaat, die steun vond bij de „geavanceerd liberale" N. Rott. Ct. Duizende malen is onze naam genoemd en gedrukt, om den kiezers een heiligen afschuw van den heer Nijst te geven. Wat de Jezuïeten en de congregatiën, wat d.e „goede" pers, wat de clerus, wat de bisschop zelfs niet vermocht, dat zou de N. Rott. Ct. doen, de kiezers afschrikken van den heer Nijst. Niets mocht baten. Nijst werd „Dat onze bescherming den heer Nijst niet verhinderd heeft de overwinning te behalen, verheugt ons, zoowel om de zaak als voor ons zelf. „De groote beteekenis dqr verkiezing te Maas tricht evenwel ligt hierin, dat er in een zuiver katholiek district een strijd is geweest tusschen een ultramontaan en een katholiek (geen libe raal), en dat in dien kamp, spijt alle smeekingen en dreigingen der geestelijküeid, de bisschop incluis, de ultramontaan de nederlaag leed. Men zegge dus niet weder, dat alle goede katholieken ultramontanen zijn. De verkiezing van 3 Februari heelt geleerd, dat die phrase een leugen is, en dat er zelfs bij een zoo goed-katholieke bevol king als in Limburg een meerderheid kan zijn voor een katholiek, die geen ultramontaan is." De Haagsche correspondent der Arnh. Ct. geeft het volgende lijstje Van „vermakelijkheden," die binnen den tijd van 14 dagen in de residentie zijn voorgevallen: Maandag: veroordeeling van een lid van den gemeenteraad tot onteerend vonnis wegens aan randing der zeden; Dinsdag: opvoering in den nationalen schouw burg van de Demi-monde, prostitutie met een vernibje en wat klatergoud; Woensdag: voordracht van ds. Pierson over de prostitutie en den aankleve van dien, niet to,e- gankeljjk voor vrouwen, alweder prostitutie met een kerkelijk tintje en een Zolatisch luchtje Donderdagvertooning door het Fransche opera-gezelschap van Carmenprostitutie op muziek Vrijdags opvoering in den nationalen schouw burg van Margaretha Gauthiermet eene hofcan- tatrice als hoofdpersoon en de drie jonge leerlingen der tooneelschool als bijpersonen, prostitutie met nog wat minder vernis en klatergoud dan Dinsdags te voren. Mocht iemand hieruit de slotsom willen trekken dat de Haagsche burgerij bijzonder onzedelijk is, dan komt genoemde briefschrijver hier reeds bij voorbaat tegen op. Volgens hem is't met de bevolking der residentie even zoo gelegen als met die van Parijszij is veel beter dan haar reputatie, die grootendeela gemaakt wordt door een vlottend publiek van leegloopers, lichtmissen en vreemdelingen. 't Is mogelijk, maar toch komt de opsomming van al deze publieke prostitutie-vertöoningen ons zeer bedenkelijk voor. Daar ware, althans wat de schouwburg-voorstellingen betreft, stellig wel wat tegen te doen en ook het Vaderland maakt de alleszins juiste opmerking, dat de stedelijke commissie van toezicht, toen zij Fromont en Bitier verbood, een vrij wat minder gevaarlijk stuk weerde dan Marguerite Qautiermet zijn valflche poëzie eu wellustige sentimentaliteit. Even als wij het „populariseeren" vair Tiet prostitutie-vraagstuk door <*en heer Pierson een gevaarlijk en nutteloos werk vinden, zoo lijkt het „idealiseeren" van dat kwaad, oüs, zoo mogelijk, nog schadelijker. De minister van waterstaat heeft aan het Alge' meen Werkliedenverbond Op zijne adressen over de levering van rijks werken in hoofdzaak, het volgende geantwoord, dat voor onze lezers, na het door ons reeds bij verschillende gelegenheden over dit onderwerp medegedeelde, zeken niet veel nieuws zal behelzen: lo. dat de levering van het benoodigde voor Nederland en zijne bezittingen, voor zoover de binnenlandsche nijverheid daaraan kanvoldoen, in den regel aan Néderlandsche indnstrieelen wordt opgedragen of in hetopenbaar wordt aanbesteed, waarbij de mededinging voor Nflder- landsche industrieelen open staat en. bevorderd wdrdt';v - 2o. dat gegoten ijzeren koepels metvoorpant- seringen voor de verdediging van de monden van zeehavens door de Nederlandsche fabrikanten tot dusver niet geleverd kunnen worden, en de fabri kant Gruson door zware en kostbare proeven de deugdelijkheid van dat volgens zijne vinding vervaardigd materieel heeft gestaafd; 3o. dat met de uitvoering van voorgenomen werken zoo spoedig wordt voortgegaan nis de tijd voor noodige voorbereiding toelaat; 4o. dat aan de provinciale en gemeentebesturen door de regeering geene voorschriften kunnen worden gegeven omtrent de wijze waarop zij de publieke werken onder hun beheer moeten doen uitvoeren. ,;j 5L;>itr!« De St. Ct. bevat de wet tot vaststelling van het negende hoofdstuk der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1880. Bij kon. besluit is 's konings commissaris in Noord-Brabant gemachtigd tot bijeenroeping van de staten dier provincie, in buitengewone verga dering, op Dinsdag 17 Februari a., om daarin te behandeleneen voorstel tot aanbieding eener provinciale bijdrage aan het rijk in de kosten van verbetering van den waterstaatstoestand in het noordoostelijk gedeelte van Noord-Brabant; een ontwerp-besluit tot oplichting van een tijdelijk waterschap tot bepaling dier bijdrageeen in de najaarsvergadering van 1879 genomen besluit tot aanvulling van het provinciaal regle ment van policie op het gebruik van en het vervoer over de openbare wegen in (lie provincie voorstellen van gedeputeerde staten tot voorziening in de kosten van herstel van provinciale wegen en bruggen, die door de jongste waterramp hebben geleden. De leden van de tweede kamer der staten- generaal zijn ter vergadering opgeroepen tegen Dinsdag 17 Februari te 3 uren. Cu) onderwijs. Benoemd tot leeraar aan dje rijks- landbouwschool H. C. Reimers. HODf Oostkapelie 8 Febr. Gedurende het jaar 18T9 ia m de schoolspaarbank te Oostkapelie ingebracht 151.41; makende met 16 preïhien a 2.50 voor getrouw schoolbezoek, in 18?8 •Uit gereikt door do provinciale ataten van Zeeland en het gemeentebestuur van Oostkapelie, eeu totaal bedrag van 191.41. Benoemd tot leeraar aan het gymnasium te Doetinchem de heer Dalhuizen te Kampen, ter vervanging van den heer F. H. E. Wolffj wieu op verzoek eervol ontslag is verleend. YHssingcn, 9 Februari. De heer W. Ci Barbes, predikant bij de Nederdniucbe bervoimda n >a At «KM* nar me: sa»

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1