8 1 Laatste berichten, BUITENLAND. Ill II Benoemingen en besluiten. Kunstni euws. Landbouw. Marine en leger. Rechtszaken. Staten-Generaal. Weerkundige waarnemingen. Verkoopingen en aanbestedingen. Algemeen Overzicht. Inge; Handl Graaj Prflzt verkocht, zonder verplichting den bejaarden let terkundige tot redacteur te behouden, die met zooveel ijver en talent zijn tijdschrift gedurende een reeks van jaren in stand hield, de uitgever Pijttersen te Sneek zal hem thans in de gelegen heid stellen zich met de redactie van een nieuw tijdschift te belasten. Dit draagt den titel van Gouverneur's oude Huisvriend. Beeds verscheidene letterkundigen hebben zich bereid verklaard mede te werken en wij zijn overtuigd, dat tot wien Goeverneur zich ook wenden moge, ieder schrijver, zoowel uit esprit de corps als uit sympathie voor hem, van wien de meeste onzer beste kindergedichten zijn, ge neigd zal wezen aan zijne uitnoodiging te voldoen. Maar ook het publiek moet steunen. Als onze letterkundigen dood zijn, zamelt men geld in voor monumenten oi tot het uitgeven van hun werken. Laat Nederland nu eens aan een levend autenr van groote verdienste het bewijs geven, dat het hem op prijs stelt. De jaargang van Gouverneur's oude Huisvriend kost slechts f 3.60. (Ami. Ct De SI. Ct. bevat de wetten tot vaststelling van het zesde, tiende en zevende hoofdstuk B. der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1880, alsmede de wet tot vaststelling der begrooting van uitgaven ten behoeve van de voltooiing van het vesting- stelsel voor den dienst van 1880. De St. Ct. bevat een kon. besluit, tot wijziging van art. 2 van het bij koninklijk besluit van 11 September 1875 (Staatsblad no. 169) vastgesteld reglement voor de scheepvaart ter beveiliging van de beweegbare spoorwegbruggen, voor zooveel betreft het sluiten van de brug over de Hooge- veensche vaart bij Meppel. militieeaden. Benoemd tot militair lid van den militieraad in Zeeland de majoor prov. adj. in Zeeland Sasburg en tot zijn plaatsvervanger de kap. Vieweg, van het 3e reg. infanterie. (Zie laatste berichten van gisteren.) consuls. Don Carlos Herrera y La Puerta is erkend en toegelaten als consul-generaal van Peru voor Nederland, met standplaats te 's Gravenhage. posterijen. Benoemdtot commies der poste rijen 2e. kh, W. G. Krusemann, thans commies 3e. kl.tot commies der posterijen 3e. kl., F. P. H. van der Scbrieck, thans commies 4e. kb; tot commies der posterijen 4e. kb, B. J. li. Basch en F. W. H. Bijke, thans surnumerairs der posterijen. De gisteren avond door het gezelschap van den Nederlandschen stads-schouwburg van Ant werpen, onder directie van den heer Victor Driessens, alhier gegeven voorstelling, werd, vooral wat de eerste rangen betreft, door een talrijk publiek bijgewoond. Het tooneelspel Sarah de Créoolsche en de klucht De twee Echtscheidingen werden geregeld afge speeld en do herhaalde toejuichingen en terug roeping van sommige actrices en acteurs, gaven blijk van de tevredenheid van bet publiek. De verslaggever van de Rappel, die de eerste opvoering van de Czarine in Den Haag heeft bijgewoond, is tevreden teruggekeerd, vooral over den directeur der Haagsche opera, den heer Van Hamme, volgens hem een ontwikkeld en ijverig man, die zeer veel van tooneelzaken af weet en den bijzonderen smaak zijner landge- nooten, de Nederlanders, kent„De door de Hollanders beminde directeur genoot toejui chingen zonder einde; hij verdiende ze dubbel, wijl hij aan zijne landgenooten het eerste genot had bezorgd van een zoo belangrijk werk, en wijl hij het stuk gemonteerd had met eene pracht welke oDze eerste schouwburgen van Parijs zouden kunnen benijden." Ook de zangers en zangeressen zijn den heer Gouzieu goed bevallen. Mevrouw Laville-Ferminet heeft eene prachtige en stevige stem beschikbaar in dienst van een talent dat zeker van zich zelf is, en een groot gemak van beweging op het tooneel; mejuffrouw Guérin was eene nobele fignnr als keizerinmejufvrouw Arnaud zag er allerliefst uit als scehepsjongen en zong met smaak; de heer Vitaux is een tenor van veel aplomb, wiens zang echter ongelukkig bedorven wordt door eene gebrekkige uitspraak, en eindelijk is de heer De Vries, volgens onzen Parijzenaar, een intelligent acteur en een bekwaam zanger. Ook het ballet krijgt een pluimpje: „Een uitne mend geregeld ballet werd met eene rechtmatige hulde begroet." De algemeene indruk, door den Parijschen kunstcriticus van onze Haagsche opera medege nomen, ie dus zeer gunstig geweest. Blllend-Balli, 6 Febr. Het afwisselend dooien en vriezen der laatste dagen heeft hier zoo nadeelig op het koolzaad gewerkt, dat er groote .vrees bestaat dat de plant gestorven zal zijn. De le luit. van Vliet Harsveldt van het 6e re giment inf., in garnizoen te Breda, is overgeplaatst bij het algemeen depot van discipline teVlissingen. Het Handelsblad bevat eene uitvoerige be schrijvingvan het geschenk, door het Nederlandscho leger voor Z. M. den koning en de koningin bestemd, dat weldra door eene commissie aan het koninklijk echtpaar zal worden aangeboden. Het is een hoogst kunstvolle groep. Een vorstelijke figuur, uit het tijdvak der Karolingiërs (850 a 900 jaren na Chr.),van brons met zilver-oxydé-tint, staat met het zwaard in de rechterhand en een schild, waarop het Neder- landsche wapen is gegrift, aan den linkerarm, beschermend voor de kaart en de vlag van Nederland. Deze vlag draagt de namen van vier veld slagen: le Nieuwpoort, 2e Malplaquet, 3e Water loo en 4e Leuven. Op het vaandel ligt, aan de achterzijde van het rotsblok, een lauwerkrans. De koninklijke figuur rust op vier zuilen. De eene zuil stelt voor de infanterie, de tweede de cavalerie, de derde de artillerie en de vierde de genie, met de hnlpwapens. Zij zijn geschaard om een Bomaanschen tempel, waarop platen zijn aangebracht met de opdracht, de hulde van het leger en de gedachte, die de koninklijke figuur uitdrukt„ik waak Het geheel, dat eon hoogte van 2,50 bij een breedte, op het laagste punt, van 1 meter heeft, onderscheidt zich door krachtige, volle uitdruk king, dank zij de strengheid der lijnen en de soberheid van toon. Getuigt het ontwerp van even keurigen alB kieschon smaak, met niet minder zorg zijn al de andere deelen behandeld en zelfs de keuze der grondstoffen bewijst hoe zeer ernaar gestreefd is een echt-vaderlandsch karakter aan het huldeblijk te geven. Alle grondstoffen, van steen zoowel als metaal, zijn aan den Nederlandschen bodem ontleend. Sommige daarvan zijn echter uit Sumatra en andere deelen van Ned.-Indië afkomstig, als zin nebeeld van den band tusschen het moederland en de koloniën. De bewerking van alle onderdeelen heeft plaats gehad in de militaire werkplaatsen, terwijl het bovenblad der portefeuille, waarin de opdracht bevat is, het snijwerk vertoont van den blinden oud-majoor der infanterie, jbr. Serraris, te Kampen. Gisteren werden voor het kantongerecht te Goes, in civiele zitting, de pleidooien gevoerd in zake kerkvoogden van Kruiningen tegen hunne belastingschuldigen. Voor de eischers trad mr. J. H. de Laat de ICanter van Goes op, terwijl mr. W. A. van Hoek van Middelburg voor de gedaagden occupeerde. De uitspraak is bepaald op gisteren over zes weken. Naar men verneemt, is in den nacht van Woensdag op Donderdag door een of meer losloo- pende honden in een weiland onder de gemeente Arnemuiden een schaap gedood. In den daarop- volgenden nacht werden in een nabij gelegen weiland twee schapen gedood. De eigenaars der honden zijn bekend en tegen hen is proces-verbaal opgemaakt. Zwolle, 6 Febr. De nieuwe kunstboter-markt alhier was heden reeds drukker bezocht dan de vorige week. Er was goede aftrek voor f la f 1.20 per kilo, terwijl voor gewone boter 1.40 a f 1.80 besteed werd. Niet onaardig werd door een boertje gevraagd„Waar is de kunsteieren- markt Bij het zuiveren van een der pilaren in de gerestaureerd wordende kerk te Brouwershaven, van de vele daarop gesmeerde kalklagen, is een opschrift te voorschijn gekomen met het jaartal 1039. Tusschen den 7en en 9en dezer wordt, volgens de berichten uit New-York, storm ver. wacht op de Britsche, Noorweegsche enFransche kust, met regen en sneeuw. —De heer J. J. B. Wiecking, landmeter le klasse bij het kadaster te Goes, herdacht gisteren den dag waarop hij vijftig jaren geleden in 'b rijks dienst trad. De jubilaris ontving van vele zijden gelukwenschen, terwijl hem 0. a. van wege zijne mede ambtenaren een geschenk weid aangeboden. Eene uitnoodiging in September jl. aan de ingezetenen van Amsterdam gericht, om tot de Maatschappij tol Hut van 't Algemeen toe te treden, heeft een open oor gevonden. Het departement Amsterdam, kolt geleden gerekend tot de kwij nende, is thans een van de meest bloeiende der Maatschappij. De vermeerdering van inkomsten stelde het bestuur al dadelijk instaat, om het subsidie aan de bewaarsohool in den ADjelierstraat belangrijk te verhoogen. Ook do toekomst der leesinrichting, die sedert de dagelijkeche openstelling groote uitgaven eischt, wordt nu met vertrouwen te gemoet gezien. De kamer van koophandel te New-York zal eene nota aan het congres der Vereenigde Staten richten om te wijzen op de gebrekkige verdediging van de kust der republiek. De nota steunt op een onlangs gepubliceerd rapport van generaal Humphreys, waarin deze vooral wijst op het voor beeld van Groot-Brittannië, dat groote sommen ten koste legde aan de verdediging zijner belang rijkste havens en aan gepantserde vaartuigen ter kustverdediging. Het rapport zegt„Wij (Amerikanen) mogen dat voorbeeld wel volgen. Niets is voor een volk zoo duur als het nalaten van toerusting tot den oorlog. Inderdaad zal het gereed zijn voor oorlog dien dikwerf kunnen voorkomen De verwaai loozing van behoor lijke voorzorgsmaatregelen kostte Frankrijk vele millioenen achats, een deel van zijn grondgebied en eene groote vernedering. Hetzelfde moet onvermijdelijk de Vereenigde Staten treffen, als het zijne kust niet voorziet van de verdedigings middelen, welke niet alleen de groote mogend heden maar ook kleine landen bezitten." Weiken vijand ziet de generaal toch, die de Vereenigde Staten dreigt? Parijs. De Volta re bevat een telegram uit Genève, meldende dat in eene vergadering van de uitgeweken Communards, die van de amnestie uitgesloten zijn, het voorstel om zich in massa in de gevangenis te begeven, verworpen werd. De minister van marine, gevolg gevende aan zijn toezegging bij de behandeling van de staats begrooting, heelt bij de tweede kamer wetsont werpen ingediend tot wijziging van de wetten van 1851, hondendo de bevordering en de pens'oneering van de militaire officieren bij de zeemacht. Er worden thans twee klassen van dirigeerende officieren van gezon dheid ingesteld. De eerste klasse zal geassimileerd zijn aan den rang van kapitein ter zee, de 2e kl. aan dien van kap.-luit. ter zee. Voor de bevordering tot de rangen van diri- geerend officier van gezondheid le kl. en inspecteur van den geneeskundigen dienst bij de zeemacht vervalt de bepaling omtrent een vooratgaan den diensttijd van minstens twee jaren in dien rang. Voor de officieren van gezondheid en apothekers, in dienst gekomen zonder hunne opleiding te hebben genoten bij 's rijks hospitaal te Utrecht of bij het garnizoens-hospilaal te Amsterdam, wordt ook den dertigjarigen dienst aangenomen als de maatstaf van den tijd waarna zij pensioen kunnen erlangen. Bij de voorgestelde reorganisatie van het korps officieren van gezondheid, wordt voorgesteld het korps te doen bestaan uit: 1 inspecteur van den geneeskundigen dienst (rang van schout bij nacht); 2 dirigeerende officieren van gezondheid le kl. (rang van kapitein ter zee)4 id. 2e kl. (rang van kap.-luit. ter zee)60 officieren van gezond heid le kl. (rang van luitenant ter zee le kl.); 20 id. 2e kl. (rang van luitenant ter zee 2e kl Dientengevolge zijn wijzigingen in de pensioens bedragen noodig, die als volgt worden voorgesteld: Inspecteur, pensioen 2700weduwen- en kinderenpensioen 950; dirigeerend off. v. gez. le kl. f 2100, f 850id. 2e kl. f 1800, f 750 off. v. gez. le kl., het eerste 15 tal f 1400, het 2e 15 tal 1300, de overigen f 1200 pensioen weduwen enz. 600; off. v. gez. 2e kl., de 15 oudsten f 1000, de overigen f 900; wed. enz. f 450; apotheker le kl. 1400 na minstens 8ja- rigeD dienst in den rang, f 1300, na 4, 1200, na ijarigeu dienstwed. enz. f 600 apotheker 2e kl. f 1^00 na minstens 4jarigen dienst in den rang900 na 2 jarigen dienstwed. enz. f 450. 7 Februari (les morgens te 8 uren. namen der plaatsen. Ba- rom. afwijk. Wind Toestand der richt. kracht luchi zee N. Shields 10.9 WZW 5 helder kalm Sylt Hartlepool Swinemunde Hamburg Delfzijl 1.5 ZZW 2 1. bew. Groningen. 1.6 z 2 1. bew. Helder. 2.9 z 3 bew. kalm Yarmouth. Vlissingen. 3.6 z 2 bew. Maastricht 1.0 z 3 helder V uiia. 12.2 zzw 4 betr. deining Portsmouth Grisnez 5.8 Z 5 betr. Parijs 2.6 zzo 2 betr. St Mathieu. 8.6 NW 3 betr. Biarritz 2.6 z 3 z. bew. Grootste verschil in Nederland 'scchtemis 8 uren: M. 2.6 V. des namiddags Barometer tc Ai'ddelburg, Graanbeurs :(Corr761 Thermometer, 6Febr.'say. 11 u. 40 gr. 7 Febr. 's morg. 8 u. 39 gr. 's midd. 1 u. 44 gr. 's av. 5 u. 42 er. Gisteren werd te Oost* en West-Souburg te koop aangeboden: Een hofsteedje, staande en liggende in de gemeente Oost- en West-Souburg, groot 52 aren, verkocht voor f 2911» Gisteren heeft de verkiezing voor een parle mentslid te Liverpool plaats gehad. Er was menige reden waarom in Engelaud aan den uitslag bijzonder gewicht werd gehecht. Liverpool is eeno stad van grooteu materieelen invloed, waar de verkiezingen meestal in conservatieven zin zijn uitgevallen; bij de door de aanstaande alge meene verkiezingen reeds opgewekte gisting zon eene overwinning der oppositie groote bet eekenis gehad hebben als eene aanmoediging dezer partij, die dan aanstonds zon beweerd hebben, dat de openbare meening de politiek van het kabinet had veroordeeld. Daarenboven wonen in Liver pool vele Ieren, aan welke door den liberalen candidaat beloften waren gedaan, welke zich tot de grenzen van den home rule uitstrekten. Men verdiepte zich in berekeningen hoevele Iersche stemmen men daardoor zou winnen en hoevele Engelsche men van zich zou vervreemden. De uitslag heeft niet aan de verwachtingen der libe ralen voldaan; de heer Whitley werd gekozen met eene meerderheid van ruim 2000 stemmen boven den liberalen candidaat, lord Bamsay. De bijzonderheden der verkiezing, die wij vinden in tot gisteren middag half éen verzonden telegrammen, halen ons levendig voor den geest hoe Dickens in een zijner romans eene verkiezing voor het parlement beschrijft. Alle muren en schuttingen in de stad waren met piakbiljetten overdekt, eveneens de omnibuasen en tramwagens. Beeds des morgens in de vroegte werden aan spraken gehouden door invloedrijke parlements leden, die de verkiezing van hun gelootsgenoot kwamen steunen. Er kwamen uit Manchester en Chester tien extra treinen met rijtuigen en paarden om dienst te doen bij den strijd en de kiezers naar do stembussen te rijden. De partijleuzen, welke op groote stokken werden rondgedragen, waieu talloos; het meest kwamen voor: Whit ley: trouw aan de koningin en de constitutie" en Bamsay: „schepen, koloniën en handel". Deze laatste instrumenten van Engelsche welvaart zouden namelijk volgens de oppositie door de tegenwoordige regeering reddeloos verloren gaan. Liverpool is verdeeld in 29 wijken, en in iedere wijk waren vijf stembussen geopend. Do straten, naar iedere van deze 145 bussen leidende, waren met vlaggen van beide partijen getooid. Aan iedere bus stonden agenten van beide zijden de stemmers te tellen, en zooveel mogelijk het resul taat op te maken. Daarmede was men echter reeds om elf uren zoozeer in de war, dat men in het bureel van het conservatieve verkiezings- comitè geen peil meer kon trekken op den stand van zaken. Beide candidaten reden inmiddels met hunne echtgenooten in open rijtuigen de stad rond en vertoonden zich op alle belangrijke pnnten van het slagveld. Om twaalf uren, toen de fabrieken en werkplaatsen hunne deuren voor de werklieden ontsloten, was het belangrijkste oogenblik van den strijd gekomen. Voertuigen van allerlei aard stonden, in groote letters de namen der candidaten dragendeaan de ijokken te wachten, en de werklieden werden er door verkiezingsagenten ingedrongen en in snellen draf naar eene stembus gevoerd, terwijl andere wagens met muziekkorpsen erop heen en weder reden om den tijd te korten en de kunstmatige opwinding aan den gang te houden. De omvang waarin de goê-gemeente bewerkt werd, laat zich eenigszins begrooten, als men weet, dat behalve de Liverpoolsche agenten nog honderden verkie zingsagenten uit andere plaatsen waren gekomen, vooral uit Sheffield en Manchester. De matigheids genootschappen alleen hadden voor den liberalen candidaat meer dan 800 van die canvassers op de heen. Daarentegen gebruiken de conservatieven de herbergiers, die echter thans eenigszins onwillig schijnen geweest te zijn. Inmiddels ging het wedden zijn gang. De kansen van Whitley waren omstreeks den middag echter gedaald. Terwijl men de vorige week vijf tegen een op hem wedde, was het nu even om even, en slechts zijne vurige partijgangers zetten nog eene premie op hem. Die verbinding van het spel met den politieken strijd maakt al evenmin een gunstigen indruk als de geheele verkiezing zelve. Hoe men ook elders moge verlangen naar opgewekt politiok leven, kan toch de wijze van verkiezing in Engeland geen naijver wekken. Verkiezingen, die over hoofdbeginselen van regeering moeten beslissen, dienen niet in zulk eene koortsige opwinding, niet onder den invloed van betaalde canvassers van beroep te geschieden. De beide buizen van het parlement hebben gisteren hunne vergaderingen aangevangen. Als naar gewoonte werd in het hoogerhuis dadelijk het adres van antwoord aangenomen na een kort tournooi tusschen de hoofden der partyen. In het lagerhuis leidt het adres altijd tot uitvoeriger gedachtenwisseling. Vooral Bchijnt men langzaam te zullen werken, omdat de Ieren bij monde van de heeren Shaw en Sheil reeds aanstonds begonnen zijn met hunne gewone tactiek om de werkzaam heden van het huis te belemmeren, door lange beraadslagingen over motiën tot verdaging van de onderwerpen die aan de orde zijn. Deze obslrutlieves zijn een kanker van het parlement, want zij kunnen het buis steeds te blijven over een kostbaren (Prjjs der De groote op de Internatil schappen toegei toegekend aan i klasse te Parif zijn P A P 11 bestrijding vari HEID en, der ademha'ind alle goede Apot Geacht Hebt ge er ee| mijne verzekeriq denten van de de achrij rer va eenenmale onbe Er bestaan bif] wenschelijk vool verklaring te kl *8 Gravenhage! Mijnhel Waarom blij vuil Het is steden, men kal is het een ware§ eens door de meer andere plJ de gegrondheid zoo vreemd, da als het totaal o een straatveger j lezen van de menschen missel zeer mooi is in j Och, er zijn no^l een centje zou* dagen, met bezi en men zal zit want nu blijft doenlijk is om Mijn wenseh in dezen primil straten, pleinen Het Duitschl Nielsen, vertrok Zwolle, 6 f| rogge f 7 a 7 i f 5.90 a f 6 aardappelen f 31 per KG. 1.40 prima qualiteit f 34 a f 37; tv 3 a 4.50 pe| Vee. De de veehandel te| gestemd. Aanvl ■tuks. De p rij ze: Opdev.irkcusma en ruim 150 ov| 6.50 a 8 f 30 a 40 levend gewogen.f MasTenbSoee Handel geanimet f 19 a 23 zeer gevraagd vrij spoor Kami Bergen op z| f 130 j halve 1.30. sta Sfederl. Cert. dito dito dito dito België. Gertifl Frankrijk, i Hongarije. Italië. Cert. Af Oostenrjjk. 1 dito dito dito dito Polen. Obl. Sol Portug. Obl.B dito ditc Kustland. Obl 1798/1815i

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2