WATERSNOOD. .ikken, ip, iddelburg. E RT N«: 38. 123e Jaargang.' 1880. Maandag 9 Februari. i,-» -SCHELDE. Middel burg 7 Februari. Wat zal hij ermee doen? mill ii middel ter bevorde- ralschingen, is elke dteekening van den eposit-agenten voor KOLONIËN: rR. AST en OTTO VON in het piano- en torium te Keulen, en eur te Middelburg, rking van de dames -vereeniging Tot oefe- ~9 voor een heer en vóór en op den avond aal te verkrijgen. ED1ENST. singen v. v. 9,15; nm. 1, 3,80, 10 in plaats van 1 uur. nm. 2,30, 5, 8. Ibnrg—Zierikzee. "BE SP00EWEÖ GOES. Tan Zierikzee -vm. 7,nm. 10,-» n J 7,-» 2,30 2,— M. V. M. .15 en 3.20. 3.50. VRIJDAG!. voorm. 7.45 8.15 10.30 11.— 10.30 en 12.— 11.— n 12.30 ZATER DAG!. voorm. 7.45 8.15 10.30 11.— uren en te 12.50 en 5.87 6.88 .55 .14 .1 .30 .8 .25 .85 .45 •4.45 ♦5.59 ♦6.40 ♦7.57 ♦9.6 ♦9.15 6.50 6.20 7.52 8.45 9.12 10.18 10.41 10.50 11. 7.16 10.55 3.50 6.50 10.40 6.10 8.5 11.50 7.30 8.55 12.40 8.20 9.15 1.8 8.40 9.80 1.20 8.55 IIDDELRERGSCHE COURANT. Dit blad versoMjnt dagelijks; met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijg per 3/m. franco 3,50, Afzonderlijke nommera zijn verkrijgbaar a 6 Cent.1 Ad verten tien; 20 Cent per regel.1 Geboorte-, Trouw-, Doodberiohten enz,: van 17 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte; Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G. L. Daubs en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jomis. Aan het bureau dezer coilrant is eene ge sleten bus geplaatst, tot het ontvangen van giften, waarin heden gevonden werd„Van zes kleine meisjes" 5.79, zonder bijschrift f 5, samen 10.79; met het reeds overge maakte 1143.90. De „hij", dien wij hier zoo zonder compli menten sprekend invoeren, is zijne excellentie de minister van binnenlandsche zakenhet voorwerp, met het woord „ermee" aangeduid, het rapport der commissie, benoemd tot voor lichting der regeering in zake de maatregelen omtrent den bouw en de inrichting der scholen, voorgeschreven bij art. 4 en 87 der wet van 17 Aug. 1878. Aanvankelijk met die com missie ingenomen omdat wij, naar hare samen stelling oordeelende, er ëene vereeniging van practische, deskundige en onpartijdige personen in zagen, bekroop ons eenige ongerustheid, toen wij in het Handelsblad (30 Dec., 13, 14, 15, 17 Jan.) met de hoofdtrekken van haar verslag kennis maaktensloeg ons een schrik om het hart toen het Vaderland (23 en 24 Jan.) de critiek van den Deventerschen ingenieur en gemeentebouwmeester W. C. Metzelaar mededeelde; werd, nu wij de lectuur van het rapport achter den rug hebben, zelfs vóór dat Wij nog met de Onhandige Vrienden van de Arnh. Ct (30 Jan. en 4 Febr.) kennis maakten, zooveel van onze ingenomenheid weggenomen dat wij, ons den minister voorstellende met het rapport vóór zich om er eene beschikking op te nemen, tot geen andere slotsom wisten te komen dat tot de vraag aan het hoofd van dit opstel geplaatst. "Men moet, heeft de regeering gezegd in hare memorie van toelichting bij de schoolwet, bij bet vaststellen der bepalingen in 'tbelang der gezondheid en der paedagogiek, te rade gaan met deskundigen en, naar mate de wetenschap en de ervaring vooruitgaan, van hare lessen voordeel kunnen trekken. Het ligt in de bedoeling, Eet ontwerpen dier algemeens voorschriften op te dragen aan eene gemengde commissie van deskundigen NVel worde niet naar stijve regelmaat en eentonige een vormigheid gestreefd, noch jacht gemaakt op uiterlijke sierlijkheid en pronk, waardoor opdrijving van kosten boven het strikt noodige wordt veroorzaakt: ook met inachtneming van de strengste eenvoud en spaar zaam hei d kan 'doelmatige inrichting der schoollokalen Verkregen worden." De minister Kappeyne zeide bij de discussie op den 28en Juni 1878 nog tot toelichting: "De bedoelde maatregel zal strekken om vaste regelen te geven voor het toezicht, om tegen te gaan dat aan de eene zijde nuttelooze proefnemingen worden genomen en groote kosten besteed, en aan den anderen kant om "waarborgen te schenken aan de jeugd, dat al het mate rieel aan de eischen zal voldoen." Men legge, naast deze verklaringen der regeering, eens deze zinsnede in het rapport1 „van de scholen, welke de overheid sticht en onderhoudt, mag niets minder worden geëiecht dan dat zij voldoen aan alle eischeni welke de hygiënische wetenschap op haar tegenwoordig standpunt in billijkheid stelt." Alle eischen Dat is te veel gezegd. Im mers, de afwijkingen van den „strengen een voud en de spaarzaamheid," die de regeering Verlangd heeft, zullen wel niet alleen bestaan in het aanbrengen van wat „uiterlijke sier- 1 ijkheid en pronkdie dikwijls nog meer smakeloosheid dan onkosten na zich sleepen; maar ze kunnen ook voortvloeien uit het stellen van te hooge hygiënische eischen. Men kan spilziek zijn, niet alleen in het overbodige maar ook in het nuttige en noodzakelijke. Wanneer de minister Kappeyne zich afkeerig verklaard heeft van „nuttelooze proefnemingen," heeft hij daarmede stellig niet alleen bedoeld proeven met inrichtingen en uitvindingen, die nog ge heel in de lucht, of slechts in het brein van een enkelen plannenmaker hangen. Hij zou er ook onder verstaan hebben het denkbeeld om al onze scholen, bestaande en toekomstige, in te richten naar het „tegenwoordig stand punt" der gezondheidsleer toegepast op den bouw van scholen, welke wetenschap als zoo danig nog in haar wordingstijdperk verkeert. Dit bewijst de heer Metzelaar, wanneer hij verzekert dat in vele gemeenten vóór 15 jaren nieuwe scholen gesticht werden, die toen de volkomen goedkeuring van alle deskundigen wegdroegen en thans algemeen veroordeeld worden. Er zijn dan ook, volgens hem,, geen 50 scholen in ons land, die aan de eischen der commissie voldoen, niettegenstaande de toegenomen belangstelling voor het openbaar onderwijs oorzaak geweest is dat, vooral in groote gemeenten, overal nieuwe scholen ver rezen zijn, zooveel mogelijk ingericht naar alles wat geneeskundigen en onderwijzers, in verband tot de plaatselijke en financieele om standigheden, verlangden. Ja wat het merk waardigst is, de commissie verklaart van de plannen, die zij zelve voor hare modelscholen gemaakt heeft, dat ze óok niet volkomen aan alle eischen voldoen. Het „tegenwoordige standpunt" is dus nog niet eens het ware en niettegenstaande wij reeds het oogenblik kuunen voorzien, waarop het wezen zal wat de Duit- sehers ein überwundenes noemen, wordt ons toch gevraagd om alvast nu maar te beginnen met al onze scholen op de thans geldige leest te schoeien Dit zijn algemeene bedenkingen, welke ieder leek kan maken maar de heer Metzelaar ver- zekert dat zijne scholen, welke hij in de laat ste jaren te Deventer naar de eischen van den tijd gebouwd heeft, niet meer dan 70 per schoolgaand kind gekost hebben en die van de commissie gemiddeld op 130 k f 140, dus ongeveer het dubbele, zullen komen. Dit zou op zich zelf nog niet veel bewijzen, immers de heer Metzelaar kon wel eens ergens geheel anders staan dan op het bekende „tegenwoor dige standpunt" der gezondheidsleer. Maar nu beweert ook genoemde scholenbonwer en ge meente-ambtenaar, dat de commissie in hare bouwkundige eischen en plannen allerlei techni sche flaters begaan heeft. Houten kunstfun- deeringen beneden den laagst bekenden water stand, geen deskundige die het verlangen zal. Fundeeringen onder het trasraam in slap-bastaardtras en niet in kalkmortel, dient nergens toe dan om de kosten te ver- hoogen. Spouwmuren, die de commissie uit sluitend verlangt, ze zijn niet alleen ver bazend kostbaar, maar bovendien met het oog op de ventilatie niet aan te raden. Mat verven van de muren, is alweder duur en alleen te doen in groote gemeenten, met bekwame werklieden. Beschieting van den kap, is geen voorzorg tegen lekkage, daarentegen veel kostbaarder dan pannenbedekking op latten, wel ke even goed waterdicht kan zijn. Eiken leggers voor vloeren, zijn goed, maar duur en hij goede luchtstrooming onder den vloer niet beter dan grenen. Dit alles en nog meer brengt de bouwkundige Metzelaar tegen de bouwkundige voorschriften der commissie te berde. Maar uit het oogpunt van waar wij als leekeu deze deskundige critiek hebben te raadplegen, het is nog erger dat de heer Metzelaar de commissie op fouten in haar eigen plannen betrapt. Zij wil alleen scholen met lichtramen op het Oosten of het Zuiden, maar zelve teekent zij ze, voor een deel, mét licht uit het Westen. Buitendeuren mogèn niet aan den Noord- of Noordwestkant liggen, want dan zou' do schooljeugd verkouden wordenmaar op drie harer geteekende modelscholen zijn ze in 't Noorden of Noord oosten geplaatst. Hare model-lichtramen zijn, zegt de Deventer architect, „gebrekkig en in- construetief Waar ligt .dit nu alles aan Eenvoudig; vol gens den heer Metzelaar, hieraan dat de commis sie wel uit uitstekende personen, maar toeh'niei talrijk en veelzijdig genoeg samengesteld was. Zelf groot en beslist voorstander van het open baar onderwijs, had hij in haar midden willen zien: „de hoofden van eenige der aanzienlijkste gemeenten, die de financieele gevolgen van elk voorstel ernstig hadden doen overwegen." Ook hadden in de commissie moeten zitten „de gemeente-architecten van de vqornaamste steden, die door tallooze ontwerpen i en begroo tingen voor openbare scholen en door de uitvoering daarvan grondige ervaring verkregen hebbendie door het beheer dier gebouwen en veelvuldige samensprekingen met bekwame onderwijzers de bezwaren, wélke uit een paedagogisch oogpunt 'dé - vroeger gebouwde scholen aankleven, hebben leeren kennen eh wellicht reeds op weinig kostbare wijze prac- tisch hebben opgelost." Op die manier ware uit de sehoolbouwcom- missie een schoolbouwraad gegroeid. Zou deze beter aan de verwachtingen voldaan hebben? Wij gelooven er niets van. In dien raad zou, naarmate hij uit meer verschillende bestand- deelen was samengesteld, zich meer verschil van zienswijze geopenbaard hebben en in plaats dat wij nu aan de hersenschimmige hoop om de handteekeningen van voor- en tegenstanders van de openbare school onder éen rapport over schoolbouw te kunnen vereenigen, éene afwijkende nota van den heer Feringa te danken hebben, hadden wij dan misschien een rapport gekregen met afzonderlijke nota 's van specialiteiten die het financieele, andere die het bouwkundige, andere weder die het hy giënische gezichtspunt hij voorkeur in 'toog wilden houden. Raadpleging van veel des kundigen is nog nooit een middel geweest om eenheid van voorlichting te verkrijgen. De fout ligt, naar onze meening, niet aan het werk der commissie, maar aan het denk beeld zelf om de samenstelling der voorschrif ten voor den schoolbouw voor alle gemeenten in het geheele land aan eene commissie op te dragen. Dit „commissoriaal maken" van moeilijke onderwerpen heeft nog maar zelden goede uitkomsten opgeleverd. Met voorlichting harer eigen ambtenaren had de regeering zelve wel de algemeene beginselen kannen vast stellen, waaraan iedere school, uit het oogpunt' van eenvoudige gezondheidsleer en paedagogie, moet beantwoorden. Yoor het overige zouden de bijzonderheden aan de eischen der plaat selijke omstandigheden en aan het toezicht der plaatselijke en gewestelijke school- en hygiène-au- toriteiten overgelaten moeten worden, met hooger beroep op de regeering, volgens de wet. Dil zou voldoende geweest zijn, als men zijne eisehen niet te doctrinair en te hoog gesteld had. Want in waarheid, het doet toch tot het on derwijs en de volksgezondheid niet veel af of de kinderen, die het grootste gedeelte van hun leven doorbrengen in de woningen hunner ouders, waar de eischen der hygiène worden nageleefd of verwaarloosd naar het valt, al of niet de schooluren slijten in een gebouw, dat in alle bijzonderheden volkomen beant woordt aan hetgeen de theorie omtrent den schoolbouw leert. De trappen van de school mogen nog zoo gemakkelijk en kostbaar ge maakt zijn, de kans voor de kinderen om een ongeluk te krijgen op de steile, donkere en bochtige trappen en gangen hunner ouder lijke- woning, blijft toch altijd de grootste. De uitstekendste ventilatie en het helderste lieht op school zullen toch altijd maar éen onbeduidend tegenwicht vormen tegen de be dorven lucht en de duisternis iif vele achter buurten én stegen. Kou vatten zullen de kinderen op de hoeken van straten en pleinen even goed, al liggen ook al de uitgangen van scholen op het zoele zuiden. Daarën'tegen loop't men gevaar om, door het stellen van al deze kostbare en bezwaarlijke 'eischen, de openbare school te maken tot een kruis Voor iederen, zelfs goedgezinden, gemeenteraad, zonder daarom het onderwijs zelf iets beter te maken. Wat de minister dan met het rapport doen zal Hij zal het, veronderstellen wij, als eene belangrijke bijdrage voor de wetenschap der schoof inrichting, ter bestud'eering aanbevelen aan alle gemeentebesturen,- topw-, school- en hygiène-autoriteiten. En voorts zal hij, bij het ontwerpen van den algemeenen maatregel van bestuur to tv vaststelling van het minimum waaraan elk openbaar schoolgebouw moet vol doen, doen wat nu eenmaal de moeilijke, maar onafwijsbare taak der regeering ishandelen naar eigen inzicht en verantwoordelijkheid. Door de kiezersvereeniging De Grondwet is tot candidaat voor het lidmaatschap van den ge meenteraad van Middelburg gekozen de heer jhr. mr. D. G. van Teijlingen, rechter in de arrondis- sements-rechtbank alhier. Wij ontvangen de volgende opgaven uit het verslag over 1879 van het bestaur der Coöpera tieve Vereeniging met Spaarbank alhier, uitgebracht op de gisteren gehouden algemeene vergadering. Aantal leden 74. Gestort kapitaal 3179.68j. Reservefonds 256.51J. Spaargelden in 1879 ontvangen f 2886.511. Verstrekte voorschotten 12116. Gemaakte renten 1054.49}. Het dividend werd bepaald op 4} pet. Als leden van het bestuur werden herkozen de heeren li. A. Verheij en mr. M. J. de Witt Hamer. Gekozen werden in plaats van de heeren J. J. Matzinger en J. A. Pieters, aftredende commissa rissen, die als zoodanig niet herkiesbaar waren, de heeren C. v. Karssen en J. P. v. d. Berg en in plaats van de heeren J. H. de Meijer en G. Moorman, die als commissarissen bedankt hebben, de heeren A. J. Adriaansen en J. H. v. Rotten. Vlisslngen, 7 Febr. Het ijs op de Schelde is zooveel verminderd dat de vaart van hier op Antwerpen door stoomschepen van omstreeks 50 palmen diepgang heden weder wordt hervat. Sedert 27 Jannari was geen enkel schip opge varen twintig stoom- en zeilschepen kwamen in de dokken en een dertigtal wachtten op de reede naar eene gunstige verandering in den toestand van het vaarwater. Walsoorden, 6 Februari. Tusschen hier en Hansweert is thans in 't geheel geen drljfijs; alleen op 't strand zit nog wat ijs opeengepakt. Onze spoorboot vaart weder tweemaal daags heen en terug's morgens en 's namiddags van hier op de gewone uren; 'smorgens van Hansweert om 10 uren en 's namiddags na aankomst van trein 121. Wij mogen ons derhalve verheugen in eene uitmuntende reisgelegenheid naar de weêrsom- standigheden. Dewijl velen schijnen te meenen dat de boot zeer ongeregeld vaart, zonden andere bladen een goeden dienst aan 't publiek bewijzen met het overnemen van dit bericht. Volgens het Vaderland is het door de N. Boll. Ct. medegedeelde bericht, dat de instructie tegen Then Bergh, oud-directeur der Bolt. Handelsver- eenig'ng, reeds nu aan het licht zou hebben ge bracht dat zijn kwade trouw volgens de wet twijfelachtig is, op zijn minst voorbarig. Werd de door Goeverneur opgerichte Huisvriend

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1