Laatste berichten. BUITENLAND. Onderwijs. Verkoopingen en aanbestedingen^ Weerkundige waarnemingen. Algemeen Overzicht. De Electro-Technisehe Yereeni- ging te Berlijn* aldaar; den marinier 3de kl. J. van Zanden, die den licht-matrooa W. Wagtman redde nit de Suriname rivier; G. H. Suyter, hoofdagent van politie te Amsterdam, wegens de redding vaneen drenkeling uit de Prinsengracht aldaar en J. A. G. Grönloh, hoofdagent van politie te Amsterdam, wegens de redding van een knaap nit de Prin sengracht aldaar. leger. De 2e. lnit-kwartierm. J. H. W. Im- mink, die bij kon. besluit voor den tijd van 5 jaren werd gedetacheerd bij het personeel der militaire administratie van het leger in N. I., is, met intrekking van dat beslnit, in zijnen rang en onderdom in dien rang overgeplaatst bij gemeld personeel van bet leger in Oost Indie. Te Hellle heeft eergisteren het v e r g e 1 ij k e n d examen plaats gehad voor de caceerende hoofd onderwijzers-betrekking aldaar. Een sollicitant was opgekomen. Zooals gisteren reeds onder Laatste lerichten door ons werd medegedeeld bevat de Staats-courant het kon. beslnit tot regeling van het ambtsgebied der inspecteurs, districts- en arrondissements schoolopzieners en van de verdeeling hunner werkzaamheden. Bij dat besluit wordt het rijk voor het toezicht over het lager onderwijs verdeeld in drie inspec tiën, 25 districten en 91 arrondissementen. De eerste inspectie bevat de provinciën Noord- Brabant, Gelderland en Limburg; de tweede de provinciën Zuid- en Noord-Bolland, Zeeland en Utrechtde derde de provinciën Friesland, Overijsel, Groningen en Drente. De provincie Zeeland bevat de districten Middelburg en Goes; het district Middelburg de arrondissementen Middelburg, Oostburg en Axel; het distriot Goes de arrondissementen Goes, Zie- rikzee en Tbolen. De arrondissements-schoolopziener heeft zijn vaste woonplaats binnen het arrondissement, en de districts-schoolopziener binnen die gemeente, waarnaar het district genoemd wordt, tenzjj bun door den minister vergund wordt zich elders in het district te vestigen. De inspectenr heeft zijn woonplaats binnen zijn ambtsgebied ter plaatse door den minister te Bij de vorige artikelen worden de werk zaamheden dier ambtenaren geregeld. Een bij het besluit gevoegde tabel wijst de gemeenten en gedeelten van gemeenten aan, tot elk school-arrondissement behoorende. Bet arrondissement Middelburg omvat de ge meenten Aagtekerke, Arnemuiden, Biggekerke, Domburg, Grijpskerke, Koudekerke, Meliskerke, Middelburg, Nieuw- en St Joosland, Oostkapelle, Oost- en West-Souburg, Bitthem, Serooskerke (Walcheren), St Laurens, Veere, Vlissingen, Yrouwepolder, WeBtkapelle en Zoutelande. Bet arrondissement Oostburg de gemeenten Aardenburg, Biervliet, Breskens, Cadzand, Eede, Groede, Beille, Boofdplaat, Nieuwvliet, Oostburg, Betranchement, Scboondijke, St Anna ter Muident St Kruis, Sluis, Waterlandkerkje, IJzendjjke en Zuidzande. Bet arrondissement Axel de gemeenten Axel, Boschkapelle, Clinge, Grauw, Bengstdijk, Boek, Bontenisse, Buist, Koewacht, Ossenisse, Overslag, Philippine, Sas van Gent, St Jansteen, Stoppeldijk, Ter Neuzen, Westdorpe, Zaamslag en Zuiddorpe. Bet arrondissement Goes omvat de gemeenten Baarland, Borsselen, Driewegen, Ellewoutsdijk, Goes, 's Gravenpolder, 's Beer Abtskerke, 's fleer Arendskerke, 's Beerenhoek, Heinkenszand, Hoe- dekenskerke, Kapelle, Kattendijke, Kloetinge Krabbendijke, Kruiningen, Nisse, Oudelande, Ovezand, Billand-Bath, Schore, Waarde, Wemel- dinge, Wolfaartsdijk en Yerseke. Bet arrondissement Zierikzee de gemeenten Brouwershaven, BruinisseBurgh, Dreischor, zijn verwoest bestaan nog verzoenend worden." De advocaat zag hem een poos onderzoekend aan. „Een talent, of laten wij liever zeggen, instinct had de oude Jobst toch, men moge zeggen wat men wil. Bij wist bij den eersten blik het echte van het onechte te onderscheiden en misschien heeft hij toch wel schatten verzameld die de moeite waard zijn om te erven." Hendrik gaf geen antwoord en ging weer naar den ouden man, dien hij door de openstaande deur geen oogenblik uit het oog had verloren. Jobst was weer heel kalm en vroeg„Waar is nu die neuswijze dokter, Henk?. Ik heb hem geducht de waarheid gezegd. De nieuwsgierige menschen willen altijd meer uitvorschen dan men hun zeggen wil." „Bij deed het alleen om uw wensch te kunnen vervullen, meester!" antwoordde Hendrik, „daar praten wij Diet meer over. Gij moet er u niet zoo boos over maken en als gij u nu beel kalm houdt, beloof ik u dat ik u niet zal verlaten en alle andere plannen voor de toekomst, hoe schoon ook, opgeven." „Belooft gij mij dat, Henk? riep de grijsaard, terwgl er een glans van vergenoegen op zijne magere trekken kwam. „Dat wist ik wel. Als ik onder het Btoi van vele eeuwen een voorwerp van zuiver metaal vond, ongedeerd door den roest der tijden, waarop alleen mijn oog den stempel der geschiedenis kon lezen, heb ik het nog altijd Duivendijke, Eikerzee, Elkmeet, Haamstede, Kerkwerve, Nieuwerkerk, Noordgouwe, Noord- welle, Oosterland, Ouwerkerk, Benesse, Seroos kerke (Schouwen), Zierikzee en Zonnemaire. Het arrondissement Tholen de gemeenten Cats Colijnsplaat, Cortgene, Oud-Vossemeer, Poortvliet Scherpenisse, St AnnalaDd, St Maartensdijk, St Pbilipsland, Stavenisse, Tholen en Wissenkerke. Zaamslag, 6 Februari. Gisteren avond is onder deze gemeente op bet ijs een jongen van 12 jaren P. v. d. Voorde genaamd, verdronken. Zijne moeder trachtte vruchteloos hem te redden en werd zelve door den toeschieienden arbeider J. de Vos maar juist bij tijds van den dood gered. De postkar van Sluis op Bre-kens is Dins dag avond, tengevolge van de duisternis, nabij de Draaibrug aldaar in de sloot geraakt, zonder dat daardoor ongelukken veroorzaakt werden. Den volgenden dag echter is tusschen de Draaibrug en Oostburg de as der postkar gebroken, waardoor do postillon verplicht is geweest zijn reis met een particulier rijtuig voort te zetten. Ter JVcuzeii, 4 Februari. Met samen werking van het alhier bestaande muziekgezelschap Apollo en de zangvereenigiug Neuzens Mannenkoor is gisteren avond, in het Hederlandsch Logement een concert gegeven, waarvan de zuivere opbrengst bestemd is voor de algemeene armen dezer ge meente, hetgeen ongeveer f 100 zal bedragen. Aangezien in de gemeente Naarden geen WHti-departement bestaat, hebben de Hervormde, B. K., en Israël, geestelijken besloten een adres ter teekening te leggen, waarin op het voetspoor van het petitionnement der genoemde maatschappij, aan de regeering zal verzocht worden beperkende maatregelen te nemen tegen het toenemend mis bruik van sterken drank. Burg. en weth. van Amsterdam hebben aangekondigd, dat bij verschillende raadsbesluiten een dertigtal kelders ongeschikt ter bewoning zijn verklaard, als nadeelig voor de volksgezondheid. De bewoning daarvan of hot tot bewoning afstaan is dus verboden. Sedert eenige dagen is IJmuiden in een duisteren mistnaebt gedompeld. Slechts enkele uren was het mogelijk eenige meters ver te zien. De schepen op de kust hadden in de laatste dagen dan ook veel moeite zich te verkennen. Gisteren was het iets minder duister; al dit mist-ongerief, hoe hinderlijk voor den landbewoner, ia echter zeer gevaarlijk en afmattend voor den zeeman. Ten einde hun zware taak iets te verlichten zou bet aanbeveling verdienen voor de haven van IJmuiden, in hun belang, een belboei of ten minste eenig ander signaal te leggen. (HU.) De oesterputten te Bergen op Zoom hebben door de strenge vorst zeer veel Bchade geleden. Het verzanden van een der putten wordt geraamd eene schade van 60.000 te veroorzaken. 's Ciravenhage, De tweede kamer is bijeengeroepen op den 17en Februari aanstaande. 's Ciravenhage. Aan de hoofdcommissie voor de watersnood-loterij is door den prins van Oranje toegezonden een pendule van zeer groote waarde, benevens een Egyptische vaas van onyx. Prinses Marianne heelt toezegging gedaan van een vuurscherm, met door haarzelve daarop geborduurde spreuken, een ingelegde salontafel en eene schilderjj van Elchanon Verveer. Londen. In het hoogerhuis verklaarde lord Beaconsfield,dat de Montenegrijnsche grens-quaestie op weg is om tot eene oplossing te geraken; in de Grieksche quaestie zijn door Engeland aanne melijke voorstellen gedaan, die spoedig eene oplossing kunnen brengen. Omtrent Afghanistan wordt geen annexatie begeerd, maar enkel eene voldoende grensregeling. 's Ciravenhage. Benoemd tot militair lid in den militieraad te Middelburg, majoor Sasburg, tot ziju plaatsvervanger kapitein Vieweg. kunnen koopen, hoe hoog de prijs ook was dien men er voor vroeg. Nu zijt gij de mijne, Henk, gij hebt het gezegd en uw woord is mij meer waard dan alle schriftelijke beloften. Ik heb wel gemerkt dat een paar vrouwenoogen het lokaas waren, waarmede men n wilde vangen, maar de oude Jobst heeft toch gezegevierd. Nu laat ik u niet meer los, Henk, ik zon nog liever den stijgbengel van Barbarossa weggeven I De advocaat kwam weer binnen en begon! „Nu, meester Jobst, willen wij deze zaak ten einde brengen of niet? Mijn tijd is kostbaar en gij móogt zeggen wat gij wilt, uit ijdele nieuws gierigheid mag ik hem niet verspillen. Bovendien schijnt al mijn geschrijf weinig te zullen baten; want naar het mij toeschijnt, geeft deze mijnheer niets om uwe rariteiten. Geniet er dus van zoo lang gij nog leeft en laat den boel dan in 's hemels naam onder den hamer komen en over de heele wereld verspreid worden." Onder het spreken had hij zijne papieren bijeen gezocht en deed alsof hij wilde vertrekken. Jobst stoof driftig op. „Heb ik u geroepen om mij te beschimpen en op het werk van mijn leven, de kunst die gij allen niet ver staat, te malen? Onder den hamer 1 Neen nooit! Wat moet ik doen om dat te verhinderen? Henk beloof mij dat gij het niet zult ge dogen." „Meester", antwoordde Hendrik, „noem ons dan Gisteren werd in het openbaar te koop aange boden 2 h. 60 c. a. bouw- en weiland onder Vrouwe polder, in Schellach, verkocht voor 2489.50; 49 a. weiland als voren, verkocht voor 550; 79 a. 80 c. a. bouwland, onder Sint Laurens, verkocht voor 1075; 58 a. 80 c. a. bouwland, onder Oostkappele, verkocht voor 800 48 a. 55 c. a. weiland, onder Sint Lauiens, verkocht voor f 600. 6 Februari des morgens te 8 uren. NA2IEN Ba- Wind Toestand der DER rom. PLAATSEN. afwijk. richt. kracht lucht zee N. Shields 0.8 ZW 2 bew. kalm Sylt 1.5 stil mist. Hartlepool 3.3 ZW mist. kalm Swinemunde 2.3 WZW 3 mist. Hamburg 2.6 WZW 2 z. bew. Delfzijl 2.7 ZW 0 betr. Groningen. 2.4 ZW 0 betr. Helder. 2.5 ZZW 1 betr. kalm Yarmouth. ZZW 2 mist. kalm Vlissingen. 4- 1.3 z 1 L bew. Maastricht 2.7 z 2 helder Valeutia. 11.7 z 7 betr. deining Portsmouth ZW 4 mist. kalm Grisnez 1.7 z 3 helder Parijs 2.2 zzo 2 helder St Mathieu. 2.1 w 1 betr. Biarritz 0.3 ZW 1 bew. Grootste verschil in Nederland: 's ochtends 8 urenM. 1.4 V. des namiddags: G. 2.0 V. Barometer te M'ddelburg, Graanbeurs:(Corr)764 Thermometer, 5Febr. 'sav. 11 u.33gr. 6 Febr. 's morg. 8 u. 34 gr. 's midd. 1 u. 44 gr. 'sav. 5 u. 42 er. de Engelsche kamers door de koningin geopend. In de zaal van het hoogerhuis kwamen de pairs met hunne vrouwen en het corps diplomatique bijeen, voordat de koningin binnentrad, gekleed in een donker purperen fluweelen kleed met her melijn geboord, met eene kroon op het hoofd en den koh-i-noor als doekspeld op de borst. Over den troon hing de koninklijke mantel. De mise en scène was compleet en de koningin gaf het teeken dat hare getrouwe commons het lager huis konden binnentreden, wat gebeurde met het traditioneele gestommel en leven, dat jaarlijks zoo menige pairs-echtgenoot verontwaardigd over den schouder naar deze volksvertegenwoordigers doet kijken. Zooals het gerucht reeds verteld had, zou de koningin niet zelve de troonrede uit spreken. Lord Beaconsfield knielde voor den troon, ontving een papier uit de handen der koningin en zeide: „Ik heb bevel van de koningin ontvangen om de koninklijke rede te lezen," waarbij hjj de gewone formule wegliet „in harer majesteits eigen woorden." Het pleit voor de waarheidsliefde van den premier, dat hij deze woorden achterwege liet. De troonrede bevat eene vermelding der vriend schappelijke betrekkingen met andere mogendheden; eene verzekering, waaraan wel niemand zal twij felen, dat er in Turkije heel wat te verbeteren valt; een overzicht van bet gebeurde in Afgha nistan, waarin het denkbeeld van annexatie wordt buitengesloten en wordt vastgehouden aan het vroeger geuite beginsel van eene goed verdedigde grens en vriendschappelijke verhouding met de regeerders van het land, en tot slot van haar eerste deel de mededeeling, dat na de overwinningen in Zuid-Afrika men zal trachten daar een verbond tusschen de verschillende koloniën tot stand te uw naam, laat den dokter zijn stuk voltooien, wanneer gij daar zooveel aan hecht." „Mijn naam 1riep Jobst uit. „Die komt nooit meer over mijne lippen. Men had hem mij uit een gril gegeven en men heeft hem my in toorn weer ontnomen. Nooit zal een menschelgk oor dien vernemen of een mond hem herhalen, dat heb ik gezworen. Laat u dat genoeg zijn. Zij die mijn vrouw geweest is heeft hem mij ook voor de voeten geworpen en ik had haar toch lief, want zy had oogen; oogen die ik gisteren weer gezien heb en die alles weer in mij deden ontwaken. Zelfs mijn kind mocht dien naam niet dragen, dat was het wreedste van alles en dus stierf hg weg in dos levens stormen en geen tong kan hem weer opwekken." Jfor&t vervolgd.) brengen, waardoor eenheid van regeering zal ontstaan en over gansch Zuid-Afrika de mate van zelfregeering zal worden uitgebreid, die nu reeds toepassing vindt in de Kaap-kolonie. Na deze behaudeling der buitenlandsche aangelegenheden komt de eenige zinsnede, welke uitsluitend tot het lagerhuis is gericht: „Ik heb last gegeven om de begrooting van dit jaar gereed te maken en zonder verwijl aan n te doen indienen." De begrooting is de eenige wet welke volgens de staatsregeling eerst aan het lagerhuis moet inge diend worden. De rijke en bloeiende gemeenten waar de koningen het geld moesten vragen voor hunne oorlogen, hebben zich reeds vroeg dat voorrecht bedongen. De troonrede naderde nn de gladde baan der binnenlandsche politiek, vertelde hoe de commissie van enquête naar den treurigen toestand van den landbouw voortwerkt en hoe de wanoogst in Ierland het noodzakelijk had gemaakt om door buitengewone maatregelen in Bommige districten ondersteuning te verleenen, waarvoor de noodige credieten zullen worden gevraagd. Twee onder werpen van wetgeving blijven aan de orde uit de vorige zitting: het strafwetboek en de wetge ving op de faillissementen; terwijl ook de indie ning van enkele nieuwe ontwerpen wordt aan gekondigd. Wat de buitenlandsche politiek aangaat kan het verwondering wekken, dat noch van Egypte, noch van Griekenland wordt melding gemaakt. In beide landen zijn vragen aanhangig, waarin Engeland het steeds zijn recht heeft geacht een woord mede te spreken. Maar waar vooral het zwijgen der troonrede opzien zal baren is in de zinsnede betreffende Ierland. Er wordt gezegd, dat men uit staatsfondsen hulp heeft verleenden daarvoor credieten zal aanvragen, alsof het hier een tijdelijke ramp gold. Geen woord echter over plannen om door doelmatige wetgeving te trachten de oorzaken van den misstand in dat stiefmoe derlijk behandelde eiland weg te nemen. Eene belofte althans was men Ierland in de gegeven omstandigheden wel schuldig geweest. Over het algemeen zal de troonrede teleurstelling wekken. Toen het bekend werd dat de koningin de opening der kamers zou bijwonen, wachtte men een coup de thé&tre van lord Beaconsfield, een dier onverwachte ontknoopingen in zgne politiek, waarvoor de romandichter eene bezon- dere liefhebberij heeft behouden. Niets van dat al. Lord Beaconsfield, die in vroeger dagen als opposant beweerde, dat de tegenwoordigheid van prins Albert bij eene parlemontszitting een aan slag inhield op de vrijheid van beraadslaging, lokt thans de koningin in persoon in de zitting om eene vrij zoutelooze troonrede ten beste geven. Niettegenstaande het verlies van de stemmen der afvalligen van het linkercentrum heeft de republikeinsche candidaat dr. Broca de meerder heid verkregen by de gisteren in den Franschen senaat gehouden stemming tot benoeming van een senator voor het leven in plaats van den overleden heer De Montalivet. De stemmen stonden 140 tegen 132, ongeveer dezelfde verhouding, waarmede men hoopt het zevende artikel der wet op de vrijheid van het hooger onderwijs te doen aannemen. By gelegenheid van de behandeling der begroo ting van eeredienst heeft in den Prnisischon landdag eene discussie over Pruisens verhouding tot de Boomsche cnrie plaats gehad, die ons al evenmin licht geeft als de menigte geruchten welke herhaaldelijk verspreid werden over den stand der onderhandelingen. De minister Von Puttkam- mer bewoog zich, indien althans het telegram waaruit wij de beraadslaging heden slechts kunnen kennen, haren geest goed weergeeft, op het ter rein der algemeenheden. „De rechten en belangen van den staat moeten hoofddoel zijn, en om een vergelijk tot stand te brengen moet men van beide zijden matig in zyne eischen zijn." Men zal ons toestemmen, dat men door zulke algemeene stel lingen niet veel wijzer wordt omtrent eene onder handeling, die juist tot een vergelijk op bijzondere punten moet leiden. Belangrijker was het advies van den heer Falk, den voorganger van den tegenwoordigen minister. De tegenwoordige gespannen toestand, zeide, hij, is üiet voortgesproten uit de wetgeving, maar uit het verzet der clericalen tegen die wetgeving, en dit is het standpunt waarop de regeering zich moet plaatsen. Eerst eerbied voor de wet dus, Pruisische clericaleneerst toonen, dat gij eetder burgers zijt van den Pruisischen staat dan onderdanen van Borne 1 ii. Nadat, zooals wij in óns eerste artikel weer gaven, de heer Stephan eene inleidende rede had uitgesproken, waarin hij met voorliefde wees op het gevoel van de solidariteit der menschen, welke zioh zoo sprekend openbaart in het vereenigingsleven onzer dagen, en nadat eenige huishoudelijke zaken waren behandeld, kwam iü de eerste vergadering der Eleetro-Technische Vereeniging de hoofdschotel ter tafel, eene redevoering van dr. Werner Siemens over het vervoer van personen en goederen door de kracht der electriciteit. De toepassing of met andere w electrische, dagteekent van men van de eleci het overbrengen nieuwe uitvindin niscbe kracht wederom in me worden. Het is het beginsel der gevonden door d< dat iedere elect andere dergelijke stroom opwekt, de werkzame ba kelijk doet vern trische kracht- 1867 aan de schappen mede, thans de ban wa teit slechts voor staat deed acht passing van op menige moeil aan de machine Hefner-Alteneck De toepassing Wanneer men door eene geleidi en men brengt i in beweging, dan en wei in eene tegenovergesteldi heeft duseenstrc afstand wederoi Op de nijverheid vorige jaar geho Siemens (Siemen baan aangelegd 3 tot 4 meter bereiken. Buim op het terrein De toestel beste machines van de eene vaststc tuigen van durende bewegi machine stond zy door kamra door haar aan c ontleend. Zij oi midden der baa derde rail, lang leidende metalen De stroom wer de rails waaro; isoleering bleek noegzaam, ook geleverd, dat tot het verplaat! Slechts de hel mechanische krt voor het beoogd geene ongunstig merking neemt tieven bij gelijkt dubbele kost vi waar men den a stoken kan inri niet, dat de elet de stoomlocomi de groote verb twisten, evenmii licht het gaslich uit Amerika de electriciteit van steile bergli terreinen en mij railroads boves New-York door delijk van het overdekte smals Van het grooi Siemens den beganen grond, verkeer langs de een afvoerkana: wegen. Te Berl stand nimmer e kunnen hebben, groote aderen v: stremming doo Wil Berlijn zich ontwikkelen, d; een nieuw comn aanleggën van g zou met onbe: gepaard gaan. der Amerikaan wegen op zuih straten op behc deze in New-Ti steden zijn aai gemaakt wordei dragen. Ook m een onhebbelijk zhiieübaRen daa sierlijk worden, Voortrollende De kosten van 150,000 Mark Van 10 kilobit minuten een V Hopen kan. b

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2