1880. ILI&," N«; 32. I23e Jaargang] Zaterdag 7 Februari. 1JLP. orMiddelburg- urant Advertentiën -SCHELDE. m Middelburg 6 Februari. FEUILLETON. Nieuwe Uitgaven. Benoemingen en besluiten. os opgeleid te worden ïen bij bovengenoemde t van geboorte en lengte landant verstrekt. KRUI»E\TEK8- voor winkel- en n f 5 k f 6 naar M. VAN BOVEN. benoodigd, bij J. VAN n. )T, te VlisMngen, geschikte en bekwame tuur 's avonds tusscben eb aan te melden zon- iHMKID benoodigd; OER. ID benoodigd, Markt Vliss. straat, K 52. te 's Hage geeft nit: is en het kweeken van BLOEMEN, i 'TE. O 30. VOORTDUREND •E tenlandsclie aden. iriften en spoedige ver zorg gedragen, ekend volgens de prijs de dagbladenzonder in rekening gebracht. M. .15 en 3.20. .45 3.50. VRIJDAG. voorin. 7.45 8.15 voorm. 7.45 8.15 10.30 11.— 10.30 en 12.— 10.30 11.— 12.30 11.— uren en te 12.ao en ZATEB DAG, 7.20 2.30 5.87 8.41 6.88 2.40 f-r 8. w 2.55 *4.45 2.14 *5.5» 3. *6.40 6.50 U 6.20 5.30 7.52 1.8 *7.57 8.45 r.25 9.12 i.6 10.18 10.41 .85 *9.6 10.50 .45 *9.15 11. II 7-11 10.55 3.50 6.50 10.40 6.10 j 8.5 11.50 7.80 8.55 12.40 8.20 I 2.15 1.8 8.40 9.80 1.20 8.55 j Iil5 MIDDELB11RGSCHE Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentien: 20 Gent per regel! Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1—7 regels f 1,50 iedere regel meer 0,20, Groote letters worden berekend naar plaatsrnlmte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G. L. Daubs en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jongs. Het opnemen in ons nommer van Donderdag jl. van een brief van onzen Rotterdamschen correspondent, waarin een overzicht gegeven werd van eene niet in den handel gebrachte brochure van den heer H. Muller Szn., bezorgt ons eene berisping van het Rott. Nieuwsblad, over wat zijne redactie „onze indiscretie" noemt. De berisping is zonder grond. Wel geeft de heer Muller in zijn geschrift het verlangen te kennen dat het niet door de pers behandeld zal worden, maar tevens heeft by zelf het op zoo ruime schaal, niet alleen in, maar ook buiten Rotterdam, niet slechts in besloten kring, maar ook op publieke plaatsen verspreid, dat het niets meer en niets minder dan een „publiek geheim" is.*) Door te wenschen dat de pers, onder deze omstandigheden, er geen notitie van zou nemen, heeft de beer Muller de, bij personen, die niet met de journalistiek vertrouwd zijn, zeer gewone fout begaan, van te onderstellen dat iets niet bekend is, zoolaDg het maar niet „in de krant slaat." De pers is echter niet gewoon en niet verplicht t met dergelijke onjuiste voorstellingen yan het publiek rekening te honden, maar spreekt over de publieke zaak, naar aanleiding van de, op welke manier dan ook, tot hare beschikking gekomen gegevens, overeenkomstig de wijze welke zij, met het oog op het algemeen belang, als haar plicht beschouwt. Ons, die èn door onszelven, èn door onzen Rotterdamschcn correspondent, meer dan eenmaal over de Rotterdamsche zaken feiten en beschou wingen in het midden brachten, welke de overwe ging waard bleken, was het aangenaam thans ook te mogen wijzen op eene verdediging, van geachte zijde afkomstig, van mannen die aan verlerlei veroordeeling en lastering hebben bloot gestaan. Om dat goede werk te verrichten, getroosten wij het ons gaarne indien de onkunde of de aanmatiging goedvindt ons van onbeschei denheid te beschuldigen. Het Rott. Nbl. neme échter een raad van ons aan. Het bemoéie zich wat minder met anderen. Waarlijk, dat is noodig als men %elf nog jong, onervaren en daardoor soms onhandig is. Men stelt zich dan zoo licht bloot aan représailles. Onder confrères doet men dat niet zoolang men zelf niet aangevallen wordt, en onder welop gevoede journalisten beeldt men zich niet in aan anderen de les te kunnen lezen over wat „tot de De broehure ligt o. a. ter lezing in het Rotter- damsch-Leeskabinet, dat misschien een paar duizend leden, met onbeperkt recht tot introductie van vreemde lingen telt. 134 Novelle van G. ZU PUDLITZ. VII, De oude man kromp ineen en bedekte zijn gelaat met beide handen, ale zocht bij een lang vervlogen herinnering in het leven te roepen, en zijn aandoening was zóo sterk dat hij alles om zich heen vergat. Hij liet zijn handen zakken en begon als tot zich zeiven te spreken: „Ja, dat is de vloek i De eerste toon, die, al is het nog zoo zacht, in ons hart aanslaat, wekt alle andere tonen, die lang tot zwijgen gebracht schenen weer op. Wie gebood mij dezen jongeling kief te hebben, die mij niet eens begrijpt en niet begrijpen wil Wie gebood mij tot hem te Bpreken en de spookgestalten van het verledene op te wekken 1 Nu is het geschied en ik kan ze niet meer verjagen. Ja, ook mij was het geluk toegezegd om een kind te bezitten, maar eischen eener goede journalistiek behoort," alleen omdat men bij eeu ander eens iets opmerkt dat men niet goedkeurt, misschien wel omdat men het niet goed begrijpt. Bergen op Zoom, 4 Februari. De collecte, die eergisteren door den gemeenteraad aan de buizen der ingezetenen alhier is gehouden ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood, heeft opgebracht de som van 316,40 ,welk bedrag aan de algemeene commissie te 's Hertogenbosch is verzonden. De opbrengst van het concert, dat gisteren door de sociëteit de Nieuwe Harmonie gegeven werd ten behoeve der armen alhier, bedroeg ruim f 500. Gelijk te voorzien was, is de heer mr. Victor Nijst, decandidaat der gematigde katholieke partij, tot lid van de tweede kamer gekozen. Limburg kan zich met dien uitslag gelnk wenschen, omdat daardoor het bewijs is geleverd, dat de invloed der geestelijkheid in zake de verkiezingen begint te verminderen. Niets toch is door haar onbe proefd gelaten om den heer Nijst bij de kiezers verdacht te maken. Nn eens werd hjj als candi- daat der loge, dan weêr als van de N. R. Ct. voorgesteld. Deze middelen hielpen echter niet en de candidaat der Kath. hiesvereeniging bleef in de minderheid. (Hbl.) In de Vereenigde Staten van Noord Amerika zijn in 't geheel 33000 advocaten. Op elke 1180 inwoners der IJnie heeft men éen advocaat, terwijl men in geheel Duitschland (dat in rond cijfer 6000 advocaten telt) op slechts elke 8000 inwoners éen advocaat heeft, Gemeld getal advocaten in Duitschland is het dnbbei van dat in Oostenrijk. Het geheel getal advocaten in Nederland beliep, volgens den StaaU-Almamlc voor 1880, 743, waarvan 111 practiseerden bij den hoogen raadvoorts bij 't gerechtshof te is Hertogenbosch en de rechtbanken daaronder ressorteerende 73bij 't gerechtshot enz. te Arnhem 106bij de rechtbanken ressorteerende onder 't ge rechtshof te 's Gravenhage 109 (de advocaten bij den hoogen raad practiseren ook bij laatstgenoemd hof en zijn dus niet dubbel gerekend)bij 't ge rechtshof te Amsterdam en de rechtbanken 216; bij 't gerechtshot te Leeuwarden en de rechtban ken 128. De bevolking van Nederland in 1879 tot grondslag nemende, vindt men hier te lande op elke 5358 personen éen advocaat, (de advocaten- procureurs daaronder begrepen). In verhouding tot de bevolking is het aantal advocaten hier te lande dus aanmerktlljk minder dan in Amerika, maar aanzienlijk hooger dan in Duitschland. (fUl. v. h. Regt.) het noodlot beroofde mij van ailes 1 ouders, naam familie, huwelijksgeluk en kinderliefde, zonder mij iets te schenken én ik verloor mijn kind nog voor ik het bezat. Dat had ik u niet verteld, Henk. Wat deed het er ook toe Toen Juliane mij verliet had God ons een kind toegezegd. Ik heb nooit vernomen of die belofte vervuld is, maar vaak, in mijne eenzame nren, verrees voor mijn oog het beeld van een verzoenenden engel, die in mijne gedachten nog bijna geen gedaante had aangenomen en waarvan voor mijn verbeelding toch een gevoel van geluk afstraalde, dat al de schaduwen van mijn leven verlichtte. Dat is lang, heel lang geleden en ik had die gedachten met al de anderen begraven; maar na zijn zij er weer en ik voel mij even rampzalig als te voren. Neen, ik wil ze niet meer zien." Hij zonk achterover in zijn stoel en sloot de oogen. Hendrik wilde hem bijstaan, doch de advocaat weerhield hem. De man van ondervin ding zag wel hoe het hier gelogen was, maar hij wist ook dat het slechts voorbijgaande was. Hij kende den ouden man sedert jaren en stelde veel op rekening van zijn zucht tot overdrijven en zijne kunstmatige opwinding. Hij had meermalen in zaken met hem te doen gehad en steeds op gemerkt dat hij liever een schijn van schuld op zich liet rusten, dan zijne betere hoedanigheden aan het licht te brengen. Hij ging met Hendrik naar de andere kamer en begon duisterend Naar men verneemt, was door de rechtbank te Rotterdam verlof gegeven tot huiszoeking en inbeslagneming van papieren ten kantore der Rotteraamsche Handelsvereeniging en bij eenige personen, tot de administratie in betrekking staande. De verlangde papieren zijn evenwel vrijwillig aan den rechter-commissaris ter hdbd gesteld. De instructie tegen den gewezen directeur Then Bergh Bchijnt wel valschheden in geschritte te hebben aan het licht gebracht, maar het is twijfelachtig of de kwade trouw volgens de wet, uit die instructie zal knnnen worden afgeleid. Aanvankelijk was er ook sprake van vervolging tegen andere personen, waaraan evenwel de rechtbank, na onderzoek, geen gevolg schijnt te willen geven. Deze geheele vervolging is uitgegaan van den minister van justitie. (N. It. Ct.) Het voorbeeld der Parijsche modemagazijnen om de koopers te lokken door rondzending van gedrukte catalogussen, welke door hnn uitvoerig heid, nauwkeurigheid, duidelijkheid en daaruit voortvloeiende kostbaarheid terecht de verbazing opwekken, heeft tot dusverre in Nederland, zoo ver ons bekend is, alleen nog navolging gevonden bij enkele gioote bloem- en boomkweekerijén. Zoo ligt nu voor ons een geïllustreerde catalogus der vruchtboomkweekerij Pomona (firma Galesloot) te Amsterdam. Dit boekdeel, waarvan de met gouden medailles op grauwen grond versierde omslag waardig zou wezen een prachtwerk voor een salontafel te omvatten, is het werk van de firma Scheltema en Holkema te Amsterdam. Het bevat de uitvoerige opgaaf van de geheele planten- bloemen en vruchtenwereld, die bij de firma Galesloot te krijgen is, alles nauwkeurig omschreven, met aanwijzing van den prijs per stuk en door fraaie afbeeldiDgen verduidelijkt. Deze gelukkige navolging van wat, ondanks de verbazende onkosten, den Parijzenaars voordeel blijkt op te leveren, achten wij de aandacht onzer industrieelen en handelaars zeer waardig. De firma Galesloot verzocht ons, in ruil voor haar catalogus, om eene „reclame" en wij gaven haar wat wij ongaarne als zoodanig beschouwd zouden willen zien. De heer T. H. de Beer zou zeker voor de zooveelste maal in toorn over de booze pers uitbarsten, als wij beweerden dat zijiL Letterkundige Geschiedenis van Duitschlanduit gegeven bij J. Rinkes Jr., te Arnhem, óok op onze schrijftafel op een „reclame" ligt te wachten. Aan hem hebben wij dan ook zeker de toezending van zijn boekje niet te danken, maar zijn uitgever zijn wij er erkentelijk voor, dewijl het ons eenige uren van meer dan alledaagsch letterkundig ge- „Ik begrijp wel niet iü welke betrekking gij tot den ouden Jobst staat; maar ik zie wel dat gij misschien de eenige zijt met wien hij ronduit zal spreken. Hij was in de laatste jaren afgestompt en zijn vroolijkheid zelfs zijn oogenschijnlijke kracht en levenslust waren meer het werktuigelijk voortgaan van een eenmaal opgewonden uurwerk, dan ware fiischheid van gedachten. Ik heb reeds dikwijls gezien dat bij een laatste opflikkering der levensgeesten, het verre verleden veel helderder in de herinnering leeft dan de gebenrtenissen van latere jaren. Jobst moet een voorgevoel van zijn naderend einde hebben, anders zou hij niet zulk eeu haast maken om te beschikken over dingen die hij in zyn overdrijving veel grooter waarde toedicht, dan zij werkelijk bezitten. Als wij hem echter over deze crisis willen heen helpen, moeten wij die zaak ten einde brengen en dat kan alleen geschieden wanneer hij alles ronduit zegt. Het is niet voor ons, want ik ken ongeveer zijn levensloop en. het zou mij niet moeielijk vallen om de verschillende draden aaneen te hechten en achter de geheimen, waartoe hij alleen den sleutel meent te bezitten, te komen. Hij heelt zich zijn geheele leven in raadselen gehuld en daardoor aanleiding gegeven dat er allerlei onware en dwaze verhalen over hem in omloop zijn gekomen. De meeste menschen houden hem voor e en lichtmis, velen voor een krankzinnige, maar niemand noemt hem een booswicht. Men weet noegen verschaft heeft. In den regel brengen „letterkundige geschiedenissen," met haar op sommingen van namen, jaartallen en feiten, soms afgewisseld dóór onsamenhangende aanhalingen, die gewaarwoiding niet te weeg; De heer De Beer heeft echter in ruim 100 bladzijden meer eene causerie dan eene geschiedenis gegeven, na lezing waarvan men zich niet vérbijstferd zal voelen door de menigte van het medegedeelde, maar de overtuigiQg bekomen zal hebben van menig nieuw gezichtspunt ontdekt eif ménig reeds bekend gezichtspunt verfrischt en'verduidelijkt in het geheugen opgenomen te hebben. t Deze „geschiedenis" is, blijkens de omslag, het eerste eener reeks van Losse bladen uit de ge schiedenis der beschaving. Wij stellen ons daarvan groot genot en eene aanwinst voor onze letter kunde voor. Twee afleveringen zijn ons tot dnsverre toegezonden van een Handboek voor den ambtenaar van den Burgerlijken standbevattende de wet geving op den persoonlijken staat, toegelicht uit litteratuur en jurisprudentie, door G. L. van der Helm, ambtenaar ter secretarie te Apeldoorn, onder toezicht van mr. E. L. van Emden (uitgave gebr. Belinfante, Den Haag). Wij moeten beladen dat de lectuur dezer afleveringen tot dusverre nog geen plaats onder onze bezigheden hééft kunnen vinden. De titel moge dus voor hen, die tot de behandeling van dezen tak van den publiéken dienst geroepen zijn, voldoende wezen om hui) aandacht op het boek te vestigen. Ook van De Nederlandsohe koopmandoor A. van Otter!oo, (uitgave van C. Morks Jzn. te Dordrecht) bezitten wij nog slechts éen aflevering. Hier geld het echter een derde nitgave van een nuttig.boek voor den handelsstand, doorzijn schrijver, den bekenden leeraar aan de Amster- damsche Handelsschool, opnieuw bewerkt. WR gelooven het dus gerust te mogen aanbevelen. Het omslag, op blauwen grond een tempeltje vertoonende, waarop de gouden letters én versie ringen glinsterend uitkomen, is aardig en. in overeenstemming met den eeredienst van bét geld en den handel, waar het boek aan gewijd ifl» notarissen. Op verzoek, eervol ontslag ver leend als notaris te Akkrum aan J. S. Bokma. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester van Kloetinge C. Caboort. (Zie laatste berichten van gisteren). onderscheidingen. Toegekend, als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid, de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift, aan: Ph. D. W. Wilken, lsten luit. van het leger in N. I., ridder der Militaire Willemsorde 4de kl., te Amsterdam, die een kind redde uit het Rokin iv' 1 SV 3'ilJij lki. ook dat hij in een aanzienlijke familie is groot gebracht, omdat men hem voor een onechten afstammeling ervan hield; evenals dat hij uitge huwelijkt werd en waarschijnlijk door zijn licht zinnigheid maakte dat het huwelijk weer ontbonden werddit bevestigde hij zelf door zijne driftige ge baren en hij heeft ons immers zoo goed als bekend dat er nit dat huwelijk een kind geboren zou zijn. Nu ontbreekt ons dns niets meer dan de naam en de zekerheid, dat dat kind geleefd heeft, of nog leeft, of nakomelingen heeft nagelaten.' Voor mij ia dat geen romantische geschiedenis, maar eenvoudig een rechtszaak en ik moet n verzoeken mij daarin behulpzaam te zijo. Buitendien is hét ook in uw eigen belang; want ik zal u Wel niet meer behoeven te zeggen dat Jobst u tot zijn eenigen en uuiverseelen erfgenaam heeft benoemd; wanneer hij echter in zijn testament een wettigen erfgenaam passeert, dan is het onwettig en 'gaat zijn goede bedoeling voor u verloren." Hendrik antwoordde schielijk: „Van mij of mijn belang kan biel' geen sprake zijn. De gril om mij zijn eigendom te vermaken is geheel willekeurig; maar ik erken de verplichting die daardoor op mij rust om, zooal niet zijn erfgenaam, dan toch zjjn vriend te worden, en als zoodanig zal ik doen wat ik kan om zijn ziel van haar last ts bevrijden. Misschien kan men hem ook nog eenigen band aan het leven bezorgen, of wellicht kan de laatste periode vaq

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1