1880': N°: 3i. 123e Jaargang. Vrijdag 6 Februari. Middelburg 5 Februari. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. MIDDELBURGSCHE COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks, net uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,60, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 6 Cent, Advertentien: 20 Oent per regel! Geboorte-, Tronw-, Doodberichten enz.: van 1—7 regels 1,50 s^i iedere regel meer 0,20. Groots letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G., L. Daubi en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jokis. De heer Donner heeft het hem opgedragen mandaat als lid der tweede kamer aanvaard, wdar hij, naar het Handelsblad opmerkt, te midden der vele „ongeloovigen" welke zich daar bevinden, in zijne hoedanigheid van „zendings-ditectot" niet kwaad op zijne plaats zal wezen. Men weet dat de zendingscommisöie aer' Chris- t elij k-gerefo r meer de kerk, die. over de betrekking van den heer Donner te beschikken schijnt te hebben, eerst heeft moeten uitmaken of het hem geoorloofd was by zijne geestelyke werkzaamheid die van volksvertegenwoordiger te voegen. Thans, nu deze beslissing gevallen is, achten wij het niet ondienstig aan te halen wat de Arnhetnsche courant tot kenschetsing van de comedie, die bij deze verkiezing gespeeld is, zeer terecht heeft opgemerkt. Men wist destijds alleen dat de heer Donner het mandaat nog niet aangenomen had, wat de Standaard aanleiding gaf om hem met eene plech tigheid, alsof het iets anders dan een dubbeltjes- quaestie gold, toe te roepen „Ons teleurstellen m o o g t gij nietDe Arnh. Ctnu, zich hou dende alsof zij de aarzeling van den heer Donner voor bescheidenheid hield, schroef: „Deze bescheidenheid zouden wij zeer prijzen, wanneer het mandaat van volksvertegenwoordiger den heer Donner plotseling, onverwacht ware aangebodenmaar in Nederland heeft men bij de verkiezingen niet die spontane uiting der volks keuze. Daaraan gaat overleg vooraf en nog veel meer andere dingen, die niet tot eer van ons kiesstelsel en onze kiezers strekken, maar in ieder geval het verrassende aan eene verkiezing ontnemen. „Thans, nu de keuze gevallen is en waarlijk de gekozene niet meer geacht kan worden on voorbereid te zijn op den uitslag, heeft de aarze ling veeleer den schijn eener vertooning, waardoor het karakter van den man der keuze niets wint, omdat ieder toch het einde voorzien kanhet einde zal wezen, dat de heer Donner het mandaat aanvaardt. „Dat een predikant een beroep, waarop hij lang gevlast heeft en waarvoor zijne vrienden, met zijn medeweten, zeer hun best hebben gedaan, Welstaanshalve nog een week of twee, drie in beraad houdt, onder de gebruikelijke verzekering In kanselstijl, is door de gewoonte gewettigd; maar ongaarne zouden wij die gewoonte ook in ons parlementair leven zien overgeplant. Er wordt genoeg komedie gespeeld op dat gebied; de gele. genheid daartoe behoeft niet te worden ver meerderd." FEUILLETON. S3 Novelle van G. ZU PUDLITZ. VL ,Ik zal het u later wel eens Tertellenmaar Spreek hem niet aan." Zij keerde zich om en ging met haar vriendin den anderen kant van de straat op. Hendrik had door de rniten alles gezien en beet zich op de lippen van ergernistoen echter de graat weer naar hem toe kwam vroeg hij bedaard of hij nu afscheid mocht nemen, er bijvoegende dat hij op ieder nar van den dag voor hem te spreken zou zijn en steeds te vinden ten huize van den oudheidkundige. Hij sprak op zulk een deftigen, beslisten toon dat de graaf hem verder met rnst liet, vluchtig groette en eenigszins geraakt zeide dat hij hem zou laten roepen als hij oen nurtje vrij had. Het viel hem tegen dat zijn hartelijkheid en voorkomendheid zoo koel opge nomen werden, terwijl hij de oorzaak daarvan De heer Jae. de Kanter heeft in een ingezonden stuk in de N. R. Ct geantwoord op een opstel over de benoeming van den heer Pické tot bur gemeester van Middelburg, opgenomen in het Haagsche Dagblad van Zondag jl., waarvan door ons geen notitie genomen werd omdat het niet op onzen weg lag ais pleitbezorger voor den heer Pické op te treden en het algemeen belang, naar het ons voorkwam, bij de onjuistheden en insi- nuatiën, waarvan het Dagblad zich ook ditmaal weder tot voertuig maakte, uiterst weinig be trokken was. Als eenige staaltjes daarvan teekenen wij, gedeeltelijk ook uit het stnk van den heer De Kan ter, het volgende aan 1° Ofschoon de schrijver van het opstel in het Dagblad voldoende op de hoogte is van Middel- burgsche toestanden, geeft hij als traktement van den burgemeester op een bedrag van 2000 tot f 3000. Hem is natuurlijk bekend dat het niet meer dan f2000 bedraagt. Maar de halve waar heid paste beter in zijn redeneering dan de heele en daarom gebruikte hij ze. 2-° Er wordt beweerd dat de heer Pické rijks pensioen als oud-minister ontvangt, niettegen staande dit sedert zijne benoeming tot rechterlijk ambtenaar stilstaat. 3" Er wordt verhand gebracht tusscben het burgemeesterschap van Middelburg en het lid maatschap van het bestuur der visscherijen op de Schelde eD Zeeuwache stroomen, waarvan de heer Schorer lid was en waarin de beer Pické hem misschien (wij weten niet of er kans toe bestaat; zal opvolgenterwijl tnsschen beide ambten geenerlei betrekking bestaat. 4° Als een bezwaar tegen de benoeming van den heer Pické wordt aangevoerd dat hij, als lid der eerste kamer, eenige dagen in het jaar in Den Haag moet vertoeven; terwijl hetzelfde sedert jaren bet geval is geweest o. a. met de burge meesters van Amsterdam en Rotterdam, zonder dat daartegen in die groote steden ooit ledenking geopperd is. 5° Teneinde toch maar te doen gelooven dat de heer Pické van wege de schatkist bijzondere voordeelen geniet, wordende onbezoldigde ambten van schoolopziener en lid der eerste kamer voorgesteld als geldwinnend, omdat ze recht geven op schadeloosstelling, volgens tarief, voor reis- en verblijfkosten. 6° Er wordt verzwegen, wat hier aan ieder bekend is, dat de heer Pické, tot zijn leedwezen, zich verplicht acht tengevolge zijner benoeming als burgemeester voor het schoolopzienerschap te bedanken, welk voornemen, na de inzending van het verslag over het afgeloopen jaar, spoedig tot vervulling zal komen. Waar zoo de waarheid verdraaid werd teneinde tot gevolgtrekkingen te komen, waarvan het per alleen aan burgerlijken trots toe schreef. Terwijl de graaf de dames volgde, sloeg Hendrik een zijstraatje in, ten einde langs een omweg het buis van den ouden Jobst te bereiken. Het gedrag van Christa was hem onverklaarbaar en hij was juist in een stemming om het als een grove beleediging op te nemen, ofschoon hij niet kon ontkennen dat juist in dit gevoel de bekentenis lag, dat het jonge meisje hem dierbaarder was dan hij zelf wilde gelooven. De gesprekken met den graaf hadden opnieuw al de herinneringen aan zijn schooltijd opgewekt, de betrekking die hij ging aanvaarden, ja zelfs de kleêren die hij droeg, verplaatsten hem weder in den gezelligen kring van het onderlijk huis, zoodat hij opnieuw meende te leven in die onde dierbare wereld waarvan de kleine Christa toch altijd de schoonste ster was geweest. Moest hij nu het kind, de zuster in haar verliezen, omdat de jonge dame Christa hem verloochende en bovendien onbereik baar voor hem was geworden? Vil. In diep gepeins verzonken naderde hij de woning van zijn vreemdsoorttgen ouden vriend, waar hij weer te vergeefs aan de huisdeur klopte doch ziende dat het poortje, dat toegang tot de bi nnenplaats gaf, op een kier stond, ging hij langs soonlljk en onwaardig karakter tusschen iederen regel doorschemerde, hebben wij, die vair onze ingenomenheid met de benoeming van den heer Piêké reeds deden blijken, het biet noodig geacht aan het geschrijf in het Dagblad onze aandacht te schenken. Den heer De Kanter heeft het echter aanleiding gegeven, om opnienw de verklaring af te leggen dat de groote meerderheid der Middelburgsche burgerij in den benoemde den man harer keuze ziet en van hem de beste verwachtingen koestert. Die verklaring zal zeker geen tegenspraak onder vinden. In de heden alhier plaats gehad hebbende loterij van vrouwelijke handwerken en andere voorwer pen, ten behoeve der armen dezer gemeente zijn 1070 loten genomen, terwijl 408 prijzen beschikbaar waren Vllsslngen, 6 Februari. Het wrak van de stoomboot Stad fliesingen is heden ia het open baar verkocht aan den heer Bolier,te Scherpenisse, voor ƒ3000. Van 26 Januari tot 4 Februari zjjn te Vlissin- gen aangekomen met de stoomschepen van de maatschappij Zeeland 240 en vertrokken vandaar naar Engeland 335 passagiers. Aardenburg, 4 Febr. Bij de heden alhier plaats gehad hebbende verkiezing van een lid voor den gemeenteraad werden 89 geldige Btem- men uitgebracht. De heeren J. B. Dierikx cd W. L. Blindenbach verkregen respectievelijk 37 en 35 stemmen, zoodat tusschen hen eene her stemming moet plaats hebben (Zie laatste berichten van gisteren.) De St.-Ct bevat de wet tot vaststelling der begrooting van uitgaven voor den aanleg van staatsspoorwegen, dienst 1880. De secretaris van Bergen op Zoom, de heer J. L. Lafontijn, heeft zijn ontslag als zoodanig aangevraagd. Op de voordracht staat als eerste candidaat de heer mr. J. C. Verhagen. Ingevolge overleg der Nederlandsche en Spaan- sche regeeringen is, met machtiging des konings, het verdrag, op 31 December 1862 met Spanje gesloten, tot regeling van het eigendomsrecht van wetenschappelijke en letterkundige werken, dat ten vorigen jare tegen 4 Februari 1880 was opgezegd, voor den tijd van zes maanden verlengd. Bij beschikking van den minister van koloniën is de heer D. Croll jr., ingenieur hij de Eon. Ned. /Stoombootmaatschappij te Amsterdam, gesteld ter beschikking van den gonv.-gen. van Nederlandsch dien kant binnen. Hij was eerst een weinig verlegen om in zijne nieuwe kleeding voor den ouden man te verschijnen, maar meende tevens dat daardoor de scheiding des te gemakkelijker zon worden, terwijl hij begreep dat die hoe eerder hoe beter moest plaats hebben. Terwijl hij zich tnsschen al de oudheden door een weg baande, hoorde hij in het achtervertrek luid spreken en hij onderscheidde niet alleen de stem van Jobst maar ook die van een vreemde; toen hij bij de deur was vernam hij hoe zijn eigen naam meer dan eens duidelijk uitgesproken werd, alsof men dien spelde en daarna nog eens overlas. Wie kende hem hier? Zon de graaf hem nn toch voor geweest zijn en met den onden man over bem spreken Maar neen, dat was een andere, veel lagere stem. Hij stond als vastge nageld en hield zijn adem in. Alles was weer stil, zoo stil dat hij het gekras der pen over bet papier, het omslaan der bladenkon hooren. Hij wilde zich verwijderen, doch vernam op eens weer zijn naam en om niet te luisteren deed hij de denr open en ging in de kamer, die hij immers met den ouden man deelde. Jobst lag in zijn armstoel, doch had zijn fluweelen jas aan en het mutsje op dat hij slechts voor zeer voorname bezoekers opzette. Tegenover hem aan de tafei zat een heer te schrijven die blijkbaar een rechts geleerde was. Jobst vloog overeind en riep: „Wie waagt het ons te «toren Wie waagt het Indië, om tijdelijk te worden benoemd tot chef werktuigkundige bij de Bataviasehe havenwerken. consuls. Erkend en toegelaten als consul van Frankrijk te Batavia, de heer E. Rinn. archiefwezen. Benoemd tot concierge, boek binder en bediende bij het archiefgebouw te Arnhem, Jurjen Wolthers, teekenaar bij het kadaster te Arnhem. geneeskundige dienst. Bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht benoemd tot apotheker 3e kl., de student J. van Rièl (apotheker). Gisteren aanvaardde de heer mr. M. B. Greven het hoogleraarsambt bij de rechtsgeleerde facul teit aan de rijksuniversiteit te Leiden, met het houden eener redevoering, „over oude en nieuwe economie, een poging tot verzoening". Door curatoren der Amaterdamsche univer siteit is aangekocht de belangrijke verzameling middeleeuwsche kloosterhandschriften, door den hoogleeraar Moll nagelaten. Oostburg, 4 Febr. Eervol ontslagen als hoofdonderwijzer op de gemeenteschool alhier, tegen 1 April 1880, de heer H. J. van Braamt eek, op grond van art. 26, al. 2 der wet op het lager onderwijs (ziels- of lichaamsgebreken na minstens tienjarigen dienstijd). Benoemd voor de tijdelijke waarneming der betrekking van hoofdonderwijzer, te rekenen van 15 Febr. a., de heer T. K. Dulmont, hulponder wijzer to Colijnsplaat. Aan de hoogeschool te Leiden is heden bevorderd tot doctor in de beide rechten, de heer F. W. G. Snijder van Wissekerke, van Veere met een academisch proefschrift, getiteldPrtvt- legi'èn in het stuk van belastingen. In het dezer dagen verschenen ito. 12 van den Navorscher heeft de heer J. van der Baan, te Wolfaartsdijk de authentieke rekening geleverd van ontvang en uitgaaf van de nieuw gebouwde kerk van de Herv. gemeente tè Axel in 1618— 1619. Daaruit blijkt o. a. dat op den 14 Mei 1618 de eerste steen gelegd werd door den ver maarden Petrus Hondins Cornz., destijds predikant te Ter Neuzenalsmede, dat voor dien bonw alom in ons vaderland is gecollecteerd 7334.07), terwijl het tekort van 681.40 uit de stadsmid- delen is bijgedragen. hier binnen te dringen als ik mijn huisdeur sluit Hendrik ging Dedaard naar hem toe en zei. „Ik ben het, meester, ik wist niet dat gij met iemand bezig waart." „Gij Henk, mijn schildknaap?" riep hij uit. „Ik kende n niet, gij ziet er zoo vreemd nit in deze kleeding." De heer, die aan de tafel zat, stond even öp, om te groeten en vroeg toen verwonderd„Zijt gij de heer Hendrik Wendeling? Mijnheer IJzer man heeft mij toch van een jongen slotenmakers gezel gesproken." „Ik zal n niet storen?" zei Hendrik en wilde heengaan. „Blijf!riep Jobst gebiedend. „Ik had u niet geroepen, maar ik wil n ook niet wegzenden. Gij moogt hooren wat hier verhandeld wordt, dat bespaart mij de moeite om het n later te vertellen en wie weet ot ik er dan de kracht toe zal hebben. Schrijf maar door dokter, ot liever houd op en boor mij aan. Gij vraagdet mij wat mjj bewogen had u te roepen, om te beschikken over alles wat ik mijn eigendom noem en ik wilde u geen reden opgeven, dewijl ik niemand het recht toeken om mij te vragen, waarom ik dit, of dat doe. Thans wil ia tegenover hem antwoorden. Hij is het eenige wezen voor wien ik den sluier die over mijn verleden ligt opgetild heb, de eenige voor wien mijn hart sedert jaren geklopt heeft en ik vertrouw niemand als

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1