Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Kunstnieuws. Landbouw. Koloniën. fantasie krokodillederen weitasch en dito geweer- fondraal van den heer J. J. Bccht, te 's Graven' hage. Toegezegd werden een honderdtal uit verschillende houtsoorten vervaardigde voorwerpen, namens het koloniaal Militair Invalidenhuis Bronbeek bij Arnhem, en eenige voorwerpen te vervaardigen door de industrieschool voor meisjes te 's Gravenhage. Kostelooze verzending der prijzen werd langs hare trajecten toegestaan door de Maatschappij tot Exploitatie van staatsspoorwegen, de Rijn, de Centraalen de Noord-Bral antDuitsehe spoor weg-maatschappij. De St. Ct. bevat de wet tot vaststelling van het vijtde hoofdstuk der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1880. In het tijdperk van 28 December 1879 tot 24 Januari 1880 zijn, blijkens ingekomen ambtsbe richten, door longziekte 4 runderen, in Zuid Holland, aangetast. In het vorige tijdvak van vier weken waren 9 runderen door die ziekte aangetast. pznsioeeen. Pensioen verleend aan S. Susan, leeraar aan 's rijks hoogere burgerschool te Gro ningen, ten bedrage van ƒ1145 'sjaars. burgemeesters. Benoemd tot burgemeestre der gemeente Maartensdijk, N. L. Burman Eyck tot Zuylichem, thans ontvanger dier gemeente. Op verzoek, eervol ontslag verleend als burge meester van Kesteren, met dankbetuiging voir de in die betrekking langdurig bewezen diensten aan W. P. van der Zande. w ai bestaat. Eervol ontslagen als sluiswach ter, waarnemend havenmeester, aan het kanaal door Toorne, aan de nieuwe sluis, H. Eeltjes, behou dens aanspraak op pensioen of wachtgeld; en benoemd: tot sluiswachter, waarnemend haven meester, aan het kanaal door Voorne, aan de nieuwe sluisW. H. Hofstee, scheepsgt zagvoerder te Amsterdam; tot rijks-havenmeester voor de vaart in de nieuwe Maas en de Koningshaven te Botterdam, C. C. Vermeer, thans havenmeester voor het kanaal en de havenwerken door Walcheren en het zijkanaal naar Arnemuiden en Nieuwland; tot havenmeester van het kanaal en de havenwerken door Walcheren en het zijkanaal naar Arnemuiden en Nienwland, M. P. Brants, thans sluismeester by het kanaal door Voome; tot sluismeester bij het kanaal door Voorne, N. van der Made, binnenloods van het station Hellevoetsluls. ridderorden. Benoemd tot ridder 4e kl. der Militaire Willemsorde, ter zake der krggsver- richtingen in de XXII en XXVI Moekim (Atjeh), gedurende het tijdvak van 23 Juli 1878 tot 23 Maart 1879 de luitenants-kolonel der inf. H. M. Tersteege en H. Demmeni; de kap. der inf. H. Haaksma, M. H. Vis, L. H. M. Genet en P. J. Seibert; de 1ste luit. der int. G. J. Soeterik, G. B. Hooijer, H. P. C. van Bijlevelt, T. J. M. F Mollinger en G. P. M. van der Noordaa, eers. genoemde sedert bevorderd tot kapiteinde 1ste luit. der art. F. W. H. Tijdeman en G. F. Beer, de 2de luit. der inf. C. A. T. Ebell, C. J. H; Vohl en jhr. G. J. W. C. H. Graaflandden 2den luit. der inf. gedetacheerd van het Ned. leger, doch sedert van zyne detacheering teruggekeerd, H. F. Barkhuysen; den serg. majoor opnemer J. Lugt, sedert gegagetrd; den serg. der inf. L. J. van Biel; den serg. der art. P. J. Koster; de korporaals der inf. H. H. Meman, A. E. J. Andresen en J. H. Vandermeulen, eerstgenoemde sedert bevorderd tot sergeant; den korp. der caval. K. Sutter; den korp. der mineurs en sappeurs B. Benthem; de fuselier E. Faro; den caval. 2de kl. C. Bipzaad; den kanonnier 1ste kl. J. van der Donk; den mineur 1ste kl. J. de zeggen: het ontbreekt mij aan kennis voor uw verzameling en uw bedrijf stuit mij tegen de borst, het is in strijd met alles wat ik recht en billijk noom. Ik zou voor mijn vak veel bij n kunnen leeren, want gg hebt mooie modellen en menig oud meesterstuk dat ik bewonder. Ik zou nog lang kunnen studeeren op al de teekeningen en kunstwerken die gij bezit; maar het denkbeeld dat ik dit alles moet namaken, niet omdat bet zoo schoon is, maar om het de mensehen in de handen te spelen voor hetgeen het niet is, zou mij alle genoegen aan het werk benemen. Ook zou ik nooit meer willen deelnemen aan uw handel of de verkochte voor werpen afleveren, daar ik gisteren ondervonden heb, aan welke onaangenaamheden ik mg daardoor blootstel." „Malligheid!riep Jobst, „gij zijt ook niets romantisch. Gij, kinderen dezer eeuw, bezit geen greintje poëzie, maar ik zal het er wel in krijgen." „Geef u geen moeite," zei Hendrik. „Ik verbeeld mij dat gij licht een gezel zult vinden die hamer en npptang even goed hanteert als ik en die bovendien pleizier heelt om uw waar aan den man te brengen. Ik zal mijn best doen om u zoo iemand te bezorgen en laat mij dan weer mijn eigen weg gaan." „Zoo! dat is dus de toepassing van uwe begin selen? Het strydt tegen uw gevoel van recht en billijkheid om een nagemaakt slot op een oude Lacomté; den inlandschen mineur 1ste kl. Drono, en den inlandschen mineur 2de kl. Batjo. Bepaald dat in de registers van de kanselarij der beide orden wordt ingeschreven, als ridder der 4de kl. van de Militaire Willemsorde, de adj.-onderoff. der inf. J. A. de Blécourt, den 25sten Juli 1878 gesneuveld bij het vermeesteren der vijandelijke versterking Senelop. ohderscheidieoeh. Toegekend, ter zake als boven, de eeresabel met het gebruikelijk opschrift, aan den luit.-kol. der inf. J. H. C. Godin en aan den kapitein der art. G. de Wijs, Sedert geplaatst bij den generalen staf. Eervol te vermelden bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indie als in Nederland, de kapiteins der inf. jhr. J. J. Sandberg, R. de Lannoy en J. H. Heyl; den kap. der art gedetacheerd van het Ned. leger, G. K. C. baron van Lijnden den sedert tot ritmeester bevorderden lsten luit. der caval. jhr. B. B, R. J. van Grotenhuis tot On- steinden sedert tot kap. bevorderden lsten luit. der art., gedetacheerd van het Ned. leger, S. A. Bisschop; de late lnit. der inf. J. Gleenewinkel Kamperdijk, W. F. KroeseD, C. K. J. van den Bussche, M. W. C. van den Brandelcr, F. D. Triebei, F. W. G. Merz en D. W. A. Graichen; den lsten luit. der art. P. H. Opzoomer; den lsten luit. der mineurs en sappeurs (sedert eervol ont slagen) J. Groothoff; de 2de luit. der inf. W. F. Luytjes, J. 0. Lindgreen en H. Hebbes, eerstge noemde sedert bevorderd tot lsten luit., den sedert tot lsten luit. bevorderden 2den lnit. der inf., gedetaoheerd van het Ned. leger, J. Vosi de off. van gezondh. 2de kl. N. Bonthuis, V, Kobler, C. O. Gelpke en J. Hage, de eerstgenoemde sedert bevorderd tot off. van gezondh. 1ste kl., den onderintendant 2de kl. H. Wilkens; den. adj.-onderoff. der inf., dienstdoend officier, J. E. A van Riesen, sedert gegageeidden sedert tot serg.- majoor opnemer bevorderden sergeant opnemer K. E. Keil; de Berg. der inf. J. J,Grcfliu en H.Lontjes; de fourr. der inf. L. J. Ladenberg en L. A. G. Pech, eerstgenoemde sedert sergeantden serg. der art. W. Eoelandtden sergt. der mineurs en sappeurs A. I. Oriseus; den sergeant ziekenvader F. S. Ciibels; den sedert tot waebtm. bevorderden korp. der caval. A. Veldhoen den korp. der inf. C. E. Séon; den korp. der cav. W. J. Conen; do korp. der art. J. M. Grizel en K. F. Arndtde korp. (hospitaal-bedienden) H. Gebhard en K. Heynis; de sedert tot korp. bevorderde fuseliers H Van Dalsum en C. Jansenden kotp. der inf (sedert fuselier) J. L. Schleicher; den tamboer Bierhorst; de fuseliers J. Thibault, C. D. Velter) L. F. Martin en T. Verheugt, laatstgenoemde sedert gegagetrd; de cavaleristen B. do Laure, J. de Wind, A. D. J. Hernu en F. L. Claeys, da kanonniers 2de kl. J. H. Boerwinkel, A. van Zutphen J. S. Meschendorp, M. A. Bnijing en J. L. Hoving, eerstgenoemde sedert gegageerd, en den mineur 2de kl. B. Verniers. De schoolspaarbank en de drank bestrijding. Onder de middelen die, goed aangewend, krach tig kannen medewerken om de ellende, welke de sterke drank aanricht, in de toekomst te helpen keeren, behoort ongetwijfeld de spaarzaamheid. Geeft het drankgebruik aanleiding tot jammer lijke verkwisting, de spaarzaamheid leert twee voorname dingen i het kleine waardeeren en niets onnut uitgeven. Maar zg doet meer dan dit, zij leert den mensch, die haar beoefent, zich lijdelijk Dezelfde geachte hand, die onder de Ingezonden Stukken ia ons nommer Van Zaterdag jl. een verslag le verde van de vergadering der Middelburgsche afscbaffings- tvereeniging, schonk ons deze bjjdrage, welke met erken- elijkheid geplaatst wordt. Bed. kist, of een niettw gevest aan een oude kling, voor echt uit te geven, maar om in de plaats van een oprecht, eerlijk mensch een verdacht, onbetrouwbaar mensch te stellen, dat vindt gij zooals het behoort. Mijn liefde voor u, het beste wat een menschenhart geven kan, is echten die zet gij als valsche waar op zijde. Ik bedrieg slechts met verroest metaal en aarden scherven, maar gij met gemoedsaandoeningen. Wat is meer te verachten? Echt? Moet ik dat woord dan altijd hooren 1 Wat is dan echt op deze wereld? Van het oogenblik mijner geboorte af heeft de waagschaal van mijn levenslot gedobberd, tot dat zij doorsloeg door den twijfel aan de echtheid eD mij in den afgrond sleurde. De wereld wil bedrogen zgn omdat zg er behagen in schept en als ik haar dat genoegen bezorg, doe ik dan kwaad?" Dit zeggende begon bij te lachen en sneed daardoor alle tegenspraak af, want tegen scherts valt niet te redeneeren. (Wordt vervolgd.) een genot ontzeggen om later van deze zelfbe- teugeling rijke vruchten te plukken. Deze overtuiging gaven den provincialen cor respondent van Zeeland der Verecniging lot af schaffing van S. D. aanleiding om, na het woord door den heer Roozemeijer in het Schuttershof den 26 dezer gesproken (Zie M. Cl. van 31 Jan.), zijne plaats voor eenige oogenblikken in te nemen, teneinde een zijner vrienden, den heer L., hulp onderwijzer aan de school voor onvermogenden, uit te nocdigen om aan de vergadering iets mede te deelen omtrent de gunstige uitkomsten, die het sparen op de scholen F. en G. alhier in weinige jaren heeft opgeleverd. De jeugdige onderwijzer voldeed aan dit verzoek door in korte'trekken den werkking der schoolspaarbank te schetEen. Wij zouden misbruik maken van de ruimte welke ons werd toegestaan, indien wij een volledig overzicht wilden geven van 't geen hij sprak en vergenoegen ons dus met de herinnering aan enkele bijzonder heden. Nadat do heer L. de bedenking heeft weerlegd als zou het aankweekeu van de zncht tot sparen den leerling tot een gierigaard maken of tot oneerlgkheid verleiden, staat hij even stil bij de vraag: Kweekt het beoefenen der spaar zaamheid geen wangunst? Zijn antwoord geeft bij door een paar tooneeltjes te schetsen, gelijk bij zegt dat ze op de school dagelijks voorkomen. „Voor de Bpaarbank? „Jawel, meester. „Hoeveel, mijn jongen „Een kwartje, meester! „Dat's veel. Hoe kom je daaraan? „'k Ben gisteren verjaard, meester! „Nu, in verloop van tijd, wordt het in de spaarbank misschien wel twee kwartjes." 'en ander. „Ook voor de spaarbank? „Jawel, meester 1 „Hoeveel? „Anderhalve cent, meester. „Sakkerloot dat's bij u om rijk worden te doen. Zoo iedere week wat, dan krijgt ge met den interest al gauw een gulden, niet waar?" Zou het kind, dat anderhalve cent in de spaar bank bracht, nog afgunstig zijn, indien het ook al in den beginne eenige afgunst had gevoel'' i Ik weet zeker van niet. Indien de onderwijzer, die de ziel is van de Bpaarbank, de zaak goed weet te besturen, zal zij rnimschoots vruchten afwerpen. Dat die vruchten aanvankelijk zeer verblijdend mogen worden genoemd, blijkt verder uit de mededeeling dat gedurende twee jaren, in de Bpaarbank, op de school voor min- en onvermo genden, is bijeengebracht f 2036,16, dat gedurende dat tijdsverloop is teruggevorderd 567,611, zoo dat op 1 Nov. 79 werkelijk f 1468,54j in kas was. Hoeveel zou zegt spreker zonder tussckenkomst der spaarbank van deze som^ grootendeels uit centen bijeenvergaderd zijn terecht gekomen Vraagt iemand: Waartoe het bijeengebrachte dienen moet? Op enkele uitzonderingen na, worden de gelden alleen bij het verlaten van de school teruggevraagd. En dan? Jongen A. wordt timmerman en koopt er het noodige gereedschap voor. Meisje B., maar neen dat zal ik u anders zeggen Hare moeder komt om het spaargeld en ver ontschuldigt haar dochtertje, dat zij door om standigheden verhinderd is meester te komen bedanken. Drie dagen later verschgnt het meisje zelve. Nu eerst kan zij komen, want zie, ze is keurig gekleed in een net dienstbodenpakje, het welk blijkt door middel der spaarcenten te zijn aangeschaft. Heeft het sparen op scholen als de onze van deze zijde ook nut Het antwoord op dio vraag, meende de prov. correspondent, die na den heer L. nog gedurende korten tijd de vergadering toesprak, kon niet twijfelachtig zijn. Niet alleen omdat op verras sende wijze hier en elders gebleken is, hoe door het sparen der kinderen ook de aandacht der ouders daarop werd gevestigd, maar ook en voornamelijk omdat door de spaarbank, gelijk boVen reeds iS opgemerkt de kinderen vroeg de waarde leeren kennen Van het kleine en zich iets lecren ontzeggeb, waarvan de vfucht later rijke lijk Wordt geoogst. Spreker eindigde daarom met den wenséh, dat de ijver der onderwijzers, ook in deze belangelooze bemoeiing voor hunne leerlingen geopenbaard, door kraChtfgé medewerking der ouders mocht worden gésteund. Hij hoopte dat in Verband met het gehoorde, ieder met het sparen de proef mocht nenlen en sprak als zijn gevoelen uit dat door het aankWeeken van spaarzaamheid dé overtuiging zou veld Winnen„Het wegwerpen Van geld hoe weioig ook - aan sterken drank is eene jammerlijke verkwisting, den nadenkenden mensch, die eigen welzijn en dat van anderen bedoelt, te eenenmale onwaardig." Aïel, 2 Februari. Tot hulponderwijzer aan de openbare school te Kruiningen is benoemd de heer A. A. van der Weele, thans hulponderwgzer aan de bijzondere school te Axel. De heer M. Keulemans, predikant bij de Chr. Ger. gemeente alhier, is beroepen by die gemeente te Noordwijk aan Zee. De leening ad f 17,000, rentende 4 pet. voor bcstrjjding der kosten van het bouwen eener „isjdólag kerk voor de nu gevestigde Remonstrantsche ge meente te Meppel, is reeds meer dan volteekend. De godsdienstoefeningen dier gemeente, geleid door predikanten van elders, worden druk bezocht. Tot pensionaires van HH. MM. den koning en de koningin voor de schilderkunst zijn aange steld mej. C. van der Hart en de heeren Alex. W. A. Liernur en A. van den Berg, te 'sHage; W. C. Rip, te Rotterdam; L. W. B. Wenckebach, te UtrechtJ. H. Scheltema, te GoudaL. Bchulman, te Hilversummej. Gesina J. F. Vester, te Heemstedede heeren P. de Josselin de Jong Dzn., H. J. Haverman, te AntwerpenA. P. la Rivière, I. Klay, te MuLchen; F.J.Jansen, Coen Metzelaar, Louis Ch. Bumbled, te Parijs E. S. Witkamp jr., N. van der Waay, J. F. Hulk, F. G. W. Oldewelt, A. Hazelhoff Roelfzema, G. H. C. Overman, C. L. Dake en W. C. C. Bleckmaan, te Amsterdam. De Amsterdammers zullen weldra in de gelegenheid zijn het beroemde, 10 meter breede en 5 meter hooge, schilderij van den Weener kunstenaar Makart, Be Intocht van Karei V te Antwerpen, te aanschouwen. De eigenaar stelt het in Arti ten toon, en doet er een reis om de wereld mede. Het schilderg is nu nog in Hanover, komt op 't einde der weck te Amsterdam, gaat dan naar Londen en Manchester, vervolgens naar Brussel, om met de Hamburger boot naar New- York gezonden te worden. De voorstellingen van het blijspel s. of Z. zijn, tengevolge eener ongesteldheid van mevrouw Do Vries, tijdelijk getaakt. Mej. Jos. de Groot heeft van eenige kunst vrienden een fraaien ring met brillanten ten geschenke ontvangen, als blijk van waardeeriag voor haar spel in Marguerite Gauthicr. De 12 beschilderde tegeltjes, waarvan dezer dagen in een bericht der Zier. Ct sprake was, (zie M. Ct van Maandag) zijn niet in het stad huis te Goes, maar ten huize van den kooper, L. Nathan, in de Lange Yosstraat aldaar, te bezichtigen. De Leidsche aideeling der Maatschappij tot bevordering der toonkunst heeft, onder de leiding van den heer D. de Lange, voor het eerst in ons land uitgevoerd de mis Aelerna Christi Muliera, van Palestrina. Deze uitvoering had plaats zon der eenige muzikale begeleiding. In het tweede gedeelte van het concert werden 4 Madrigaltn van Scbuijt, die in 1600 organist der Leidsche kerk was, benevens Psalm 134, van Sweelinck (1614), voor zesstemmig koor uitgevoerd. Naar aanleiding van den raad om toch dit voorjaar vooral niet te vroeg te zaaien, wijst een tuinbouwer in Sempervirens erop dat het aanbeveling verdient om dit voorjaar wat dikker dan gewoonlijk te zaaien. Onder de in het vorige jaar gewonnen zaden zijn eenige die niet zullen opkomen, omdat zij niet goed rijp hebben kunnen worden. Ten einde dus teleurstellingen te voorkomen, zal zeker het best zijn eenig zaad meer te ge bruiken. Do opmerking steunt op veeljarige ondervinding. In Atjeh heeft men ee* belangrijke hoeveelheid oorlogsbehoeften buit geniaakt. Van de Noord kust was bericht ontvangen, dat lieden naar Telok-kroet waren afgezonden om voor de oorlogs party munitie te halen. Terstond werd de Soerabaija erop afgezonden, en deze had het geluk, zouder tegenstand, 77 vaten buskruit, kisten met kogels enz. machtig te worden. Aardenbarg, 2 Febr. De werkende leden der kamer van Bhetorika Burgemeester Reepma ker herdachten gisteren het twintig jarig bestaan der kamer. Op de gezellige bijeenkomst, die door een paar voordrachten werd afgewisseld) waren vele niet werkende leden tegenwoordig. Gisteren (Zondag) ontstond brand in een boerenschuur onder de gemeente Maldeghem. Het ebouw werd geheel in asch gelegd, ter3 wji eenige beesten een prooi der vlammen wer den. Een persoon moet belangrijke brandwonden bekomen hebben. Naar men verneemt doet de justitie onderzoek naar de oorzaken van den rand. De heer Coster,Itederlandsch consul gene raal te Pargs, is eergisteren aldaar overleden. De overledene, commandeur van den Ned. Leeuw, bevorderde, waar hij kon, met opoffering van tijd en geld, steeds de belangen van den Nederland- schen handel en de nijverheid. Op den Oosterspoorweg is bij het statiou Hilversum een waggon omgevallen na eerst een tijd lang gewéldig geslingerd te hebben. Het schgnt dat de wielband gesprongen was. Naar aanleiding van het feit dat de reizigers door het schudden het gevaar kenden, maar geen middel onder hun bereik hadden om den machi nist of hoofdcondncteur te waarschuwen, dringt het HM. aan op het tot standbrengen van eiecrrische verbinding tusschen reizigers en machinist. i u.diMM -i.«

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2