Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Kun st nieuws. Fröbelschool gesticht, waar ruim 80 kinderen tegen een schoolgeld van 48 tot 72 per hoofd, voorbereidend onderricht ontvangen. Te Soerabaia is men, op bescheidener voet, dit voorbeeld gevolgd. Te Batavia ziet de commissie, met welker plan wij ons thans bezig honden, naar middelen uit om, naast hare reeds bestaande, eene tweede Fröbelschool op te richten. Dit alles is echter meest ten behoeve der bemiddelde Europeanen, en het zijn, de onvermogenden voor wie de roepstem om hulp het dringendst gehoord moet worden. Wij hopen dat deze oproeping niet zonder weerklank moge blijven. Indië bezit in Ne derland vele vrienden en belangstellenden, nit vroegere en nog bestaande betrekking. Van den anderen kant is het geslacht van hen, die voor het zedelijk en verstandelijk welzijn hunner medemenschen, al wonen zij ook in een ander werelddeel, iets over hebben, nog niet uitgestorven. Vrij wat geld en moeite worden besteed om den Christelijken godsdienst te brengen aan Javanen, die hoegenaamd niet barbaarsch of onbeschaafd en, op hun stand punt, ook niet onwetend zijnaan lieden die, in hun paradijsachtig land, onder hun vrien delijk klimaat, zich zeer gelukkig en tevreden voelen met het weinigje godsdienst, van alle haarkloverij en dweepzucht vrij, dat zij erop na houden. Wij laten de waarde dier pogingen te liever buiten beschouwing, daar de vruchten welke zij dragen tot dusverre te onbeduidend zijn om er gewicht aan te hechten. Maar met deze pogingen voor oogen, durven wij hopen dat het niet hersenschimmige, maar zeer be reikbare en voor de hand liggende doel der Bataviasche commissie ook op eenigen steun aanspraak zal mogen maken. Door de over plaatsing van ons Nut naar Indië, met het oogmerk om zich de onderwijsbelangen der on- en minvermogende Europeanen en daarmede gelijkgestelden aan te trekken, te beginnen met de bewaarscholen en om later tot de andere takken van het onderwijs op te klimmen, zou den wij een werk „tot nut van Java" ver richten, practischer en vruchtbaarder dan alles wat door de maatschappij „tot nut van den Javaan" ooit gewenscht of tot stand gebracht werd. Door burgemeester en wethouders van Middel burg is bepaald, dat de verkiezing vau een lid van den gemeenteraad, ter voorziening in de vacature ontstaan door het vertrek van jhr. mr. Sohorer, zal plaats hebben op Dinsdag den 24en dezer. Naar wij vernemen is tot directeur van de Export-maatschappij voor Zeeland benoemd de heer B. Bodenhuis, thans ambtenaar bij de stoom, vaartmaatschappij Zeeland te Vlissingen. Uonteal Me, 1 Februari, la de gemeen teraadsvergadering van Vrijdag jl. deelde de bur gemeester, baron Colloc d' Escury, mede dat hij aan den minister van binnenlandsche zaken had verzocht in Maart e. k. niet meer voor eene herbenoeming in aanmerking te komen. Op een daaromtrent gedane vraag van een der raadcleden verklaarde de burgemeester, dat zijn besluit on. herroepelijk was,, waarop de raad terstond besloot zich bij adres tot Z. M. den koning te wenden tot het benoemen van een ingezetene ais barge meester. Op eene heden avond gehouden verga dering van ingezetenen werd een adres ter onder- Hij staarde een poos voor zich uit en begon toen zacht en aarzelend, als zocht hij de beelden in het duister: „Daar is de zoon van eoh adellijke familie, wier naam reeds lang tot de geschiedenis behoort, daar niemand hem meer draagt. Hij en zijn vader zijn de laatsten van hun geslacht. De jongeling moet de wereld leeren kennen, of hetgeen men in dien tijd de wereld noemde. Hij bezoekt de hoofdsteden* van Duitschland en zal ook naar Parijs gaan. Een eerezaak houdt hem echter op en de koge| van zjjn tegenstander maakt eensklaps een eindo aan dat jonge leven, waarop zooveel hoop ge bouwd was. Dit bericht bereikt eerst na vele weken het kasteel van zijn vader en dompelt dezen en zijne beide dochters in den diepsten rouw* Daar meldt zich eensklaps een oude vrouw Uit den geringen stand bij hem aan, een waschvrouw uit de academiestad, waar die zoon zijn laatste levensjaar heeft doorgebracht, en schrijft dat deze in betrekking had gestaan met haar kleindochter, die overleden is na de geboorte van een zoon, waarvan de jonge graaf de vader was. Hoe onzeker en twijfelachtig het geval ook klinkt en hoezeer het ook een brutale bedelpartij gelijkt, sloegen de bedroefde familie-leden er toch geloof aan en zien in dit kind een dierbaar pand van hun zoo diep betreurden lieveling. Zij informeeren, doch kunnen natuurlijk weinig zekerheid erlangeni Het blijkt dat de kleindochter en de dochter dier steuning van dit verzoek besproken en door de meeste aanwezigen geteekend. Algemeen is men hier van gevoelen dat onze tegenwoordige burgemeester alleeD bedankt heeft omdat het hoogere bestuur van liet kroondomein hem daartoe gedrongen heeft, op grond dat het burgemeesterschap nadeel zou doen aan het rentmeesterschap, eene betrekking mede door den burgemeester bekleed. Er heerscbt tengevolge van een en ander hier eene zekere spanning, zoowel omtrent de aanlei ding als omtrent de mogelijke gevolgen van dit geheel onverwacht ontslag. Walsoorde, 2 Februari. Onder de rivier en ijsberiobten in de N. R. C. van gisteren wordt van hier ge.neld, dat de spoorboot den dienst heeft gestaakt. Gelukkig is dit bericht, geheel bezijden de waarheid. Weliswaar kan de boot wegens het drijfijs niet geregeld varen, doch tot dusverre heeft zij nog dagelijks minsteus eens de heen- en terugreis gemaakt en er bestaat thans uitzicht om zelis twee reizen te gaan maken. Stoppeldijk, 1 Februari. De bekende Passions-Spieler hebben hun intrek genomen in de openbare school aan de Veenstraat alhier en zullen daarin een viertal voorstellingen geven. Waar eene openbare school al niet voor dienen kan Aa i de Hollander wordt gemeld dat de zen- dingscommissie der Chr. Ger. kerk geen bezwaar heeft tegen de aanvaarding van het lidmaatschap der tweede kamer door den zendingsdirector J. H. Donner. Een splinternieuw gezichtspunt op het toelaten van kerkelijke prucessiën en vertooningen op de openbare straat, wordt geopend in de volgende zinsnede van een uit Koermond aan De Tijd ge- richten brief „Wil men weten, wat in Limburg aan menigeen een gevoelige schade berokkend heeft, dan wijzen wij op de bemoeielijking der bedevaarten vanwege de openbare staatsmacht. Om slechts een enkele plaats te noemen, bijv. in Roermond, klagen de logementhouders, herbergiers en winkeliers steenen uit den grond over het groote nadeel dat zij lijden, sinds politie en justitie de processiën en bedevaarten naar de kapel in 'tZaud gedwars boomd eu belemmerd hebben." De St.-Ct bevat de wetten, houdende vaststelling van het tweede en derde hoofdstuk der staats- begrooting voor het dienstjaar 1880. Bij min. beschikking zijn bij den aanleg van staatsspoor wegen benoemd: tot opzichter 3e kl. P. Dorrenboora en C. J. Smithtot opzichter 4e kl. J. W. Scheileiaaren bevorderdtot bouw- en werktuigkundige le kl., waarnemende den dienst van sectie-ingenieur, de bouw- en werktuigkundige 2e kl. K. H. van Brederode; tot sectie-ingenieur, de adjnnct-ingenieurs A. J. F. G. M. Verhtijen en I. A. Lindo; tot opzichter le kl. de opzichters 2e kl. J. L. Terneden, J. H. Dauner, J. C. Mak, H. Pabbruwd, H. B. Nijmeijer en J. A. H. Crollaer; tot opzichter 2e kl. H. T. Klompé, C. W. D. Broman en H. H. van Wee huizen tot opzichter 3e kl. J. A. Frioke en G. H. de Bie; tot opzichter 4e kl., de opzichter 5e kl. P. Kaan. kabiseï des KoSijröd. Benoemd tot referen daris bij het kabinet des kotiings jhr. P. J. Vegelin van Claerbergen, thans commies bij dat kabinet. POSTERUEk. Benoemd tot commiesen der pos- oude vrouw zeer slecht ter naam en faam bekend stonden, maar toch kunnen zij er niet toe besluiten om het kind aan do zorg dier overgrootmoeder over te laten, die er gaarne voor een som gelds afstand van wil doen. Het knaapje wordt bij den ouden graat gebracht 6n moet eerst in stilte opgevoed worden, maar de lieido voor dat kind neemt zoo toe, dat het weldra de lieveling en de speelpop van zijn grootvader en van de tantes wordt die zich verbeelden in hem het evenbeeld v-n hun aangebeden broeder weer te vinden. Daar zij aan zijn afkomst gelooven is dat kind voor hen kléinkind en neef en als zoodanig wordt, het vertroeteld, verwend en in den grond bedorven. „Die knaap ben ik. Daar hebben we al éen raadsel, waarover ik vroeger dikwijls gepeinsd heb. Ik had een stuk van mijn leven willen geven om met zekerheid te weten aan wien ik het aanzijn te danken heb. Ik ben geboren ais een wees, zonder ecnig recht ter wereld, zonder naam en werd de speelbal van teugen, bedrog en willekeurige liefde. Wat beminden de graaf en zijne dochters aan mij 1 Niet mjjne hoedanigheden, niet mijne beminnelijkheid, zij beminden een begoocheling. Als men had kunnen bewijzen dat zij zich vergisten, was ik niets geweest. Zóo ben ik opgegroeid, zonder grond ohder de voeten zonder eenig recht van bestaan, een fala Mor gana, dat uit ecu bedriegeljjken nevel ontstaat eu voor het daglicht verdwijnt. terijen van de 4e kl., J. G. van Nauta Lemke en K. G. Graadt van Eoggen, thans surnumerairs der posterijen. leger. Op verzoek, eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. militairen dienst, aan den met verlof hier te lande aanwezigen onder-intendant 2e kl. bij het leger in N. I., B. D. Filet. T holen, 1 Febr. De laatste Januaridag was ook de Iaat3te van het bestaan der rijks oefenschool te Tholen. Maandag 2 Febr. beginnen de lessen aan de normaalschool. Verheugen we ons, dat door de oprichting der normaalschool de opleiding tot onderwijzer ook hier verbeteren zal, we willen de oefenschool in dankbare herinnering houden. Menigeen die in de bijna 30 jaren van haar bestaan hare lessen volgen mocht, zal haar met erkentelijkheid gedenken. We hopen dat de normaalschool, die over zooveel meer krachten en middelen te beschikken heeft» eene waardige dochter van de 30jarige doode zal blijken. Als iedere dochter tracht beter te zijn dan de moeder die haar het aanzijn gaf, dan is er goede kans óp vooraitgaog. De heer J. A. van Driel, hulponderwijzer aan de school voor meer uitgebreid lager onder wijs voor jongens alhier, is benoemd tot onder wijzer aan de jongensschool te Leiden. Door de commissie voor de zaken der Waalsche kerken is tot haren president benoemd de heer J. H. Gerlach, predikant alhier. Men verneemt dat met 1° Mei a. de eerste off. van gez. der 2e kl. J. J. C. L. Pilgrim, in gar nizoen te Vlissingen, in zijn rang wordt over geplaatst naar Delft, en vervangen door den off. van gez. le kl. P. K. J. Pabst, van Leiden. In het vervolg zal aan de militairen, die onderwijs ontvangen om tot officier te worden opgeleid, bij rengagement geen premie meer worden toegekend. De heer A. C. L(offelt) heeft in het Vaderland eene critiek geleverd op het blijspel S of Z van den heer Justus van Maurik en deze laatBte antwoordt daarop in een ingezonden stuk in 't Vaderland van Maandag (tweede blad), waar de heer Loffelt weer een klein onderschrift bij plaatst. De brief van den heer Van Maurik tintelt van geestigheid, zonder scherpte eu zonder een zweem van, onder fijnen vorm verborgene, hatelijkheid. De heer L. neemt in het onderschrift het hem toegediende snuifje goedhartig aan, zonder met iets leeüjks terug te gooien. Daar deze verschijnselen, zelts in de letterkun dige were'd, tot de zeldzaamheden bebooren, vestigen wij de aandacht onzer lezers erop. Te Rotterdam is Zaterdag avond het 20 jarig bestaan der Duitsehe opera gevierd met de eerste opvoering van Gliick's klassiek zangspel Orpheus und Euryiice en met de voordracht eener feestcantate, gedicht door den heer Pabst en ge componeerd door den kapelmeester Muller. De schouwburg was propvol en de stemming zeer feestelijk. Den heer W. S. Burger Wzn., wien meer dan iemand anders de eernaam van stichter en onderhouder der opera toekomt, werden ver schillende geschenken aangeboden. Ook aan de andere oprichters en iustandhouders vau het kunst-institnut, waarop Botterdam met reden trotsch is, werd verdiende hulde gebracht. Maar men gaf mij rechten ais pleegkind, als vondeling. De graaf wist van den vorst gedaan te krijgen dat ik een adellijken titel en den naam van een zijner goedi ren mocht voeren en hij spaarde zooveel mogelijk van zijn fortuin voor mij, als ware ik een prachtig gedenkteeken op het graf van zijn zoon. KindsheidJongelingsjaren I welke schoone herinneringen zijt gij voor hen, die daarmede het aandenken aan het ouderlijk huis, aan een eigen gezin verbinden. Voor mij gingen zij voorbij te midden van overdreven, verkeerd geplaatste tee- derheid en toen ik eindelijk vernam, wie ik was, of liever wie ik niet was, hoe veranderde toen mijn geheele wezen hoe ontaardde toen mijn levensmoed in wrok en onbeschaamdheidHetgeen men mij zoo kwistig toe wierp, beleedigde mij ais een aalmoes en wat men mij moest onthouden, de volle rechten van een zooo, scheen mij weder, rechtelijk ontnomen goed toe en in plaats van diege nen lief te heb oen aan wier inbeelding ik zooveel te danken had, begon ik hen te benijden en te dwingen. Smadeljjk beeld mijner bandelooze jeugd, Verzink in den nevel der vergetelheid... Ik wil U niet meer onder de oogen zien! Hij bedekte zjn gelaat met beide handen en Hendrik durfde zich niet verroerenmaar wachtte totdat de grijsaard zjjn bjjstand zou inroepen. Na eenige oogenblikken richtte hij zich echter weer op en vervolgde'. Eigenlijk is de dag der feestviering te vroeg, daar de opera in September 18ö0, met de eerste opvoering van Don Juan (met het vij ftal Kainz, Bertram Mayer, Seijffarth, Dalli Asti, Brassin enz.) geopend werd. Maar men heeft misschien het feest nu gevierd omdat over het al of niet bestaan der opera in September 1880 op eene vergadering morgen avond waarschijnlijk beslist zal worden. Een 17jarig jongeling nit Antwerpen, H. v. d. B., die in 't begin van December des vorigen jaars van daar met omstreeks 1300 francs van zijn patroon op den loop ging, reeds twee von nissen in Belgiö te zijnen laste bad en te Vlis singen gearresteerd werd, toen bij op het punt stond naar Engeland over te steken, is, na een paar maanden verblijf in de gevangenis te Middel burg op vrije voeten gesteld. Hij heeft bewezen Nederlander te zijn en zal dus niet worden uit geleverd. (Vad.) In den laatsten tijd werden uit de waggons van de Bollandsche spoorwegmaatschappij aan de Nieuwe Vaart een aantal diefstallen gepleegd. Rozijnen, china's appelen, honing, gember, tafwe, r°gge» vijgen, enz. verdwenen op onverklaarbare wijze. Endelijk is het de politie gelakt een der dieven, een jongen die reeds vroeger wegens diefstal veroordeeld werd, te betrappen en in verzekerde bewaring te stellen. Door een bekend verzamelaar van ondheden, nabij Leeuwarden woonachtig, is zijne zeldzame verzameling gouden, zilveren en bronzen munt stukken, gedenkpenningen enz., waarvan wel de meeste op Friesland betrekkiug hebben eu p. m. 3000 Romeinache keizersmunten, ter beschikking gesteld van het Friesche Genootschap Bij bovengemelde verzameling behoort nog eene belangrijke collectie etsen en gravures, voornamelijk al wat op de provincie betrekking heeft en waarbij zich 25 stuks gravures vaQ de gebr. Bolsward bevinden, die men tevergeefs elders zal zoeken. De kunstkasten, boekwerken enz. zijn daarbij tevens afgestaan. Te Sloten is een bejaard persoon, niettegen-' staande hij in het bezit van duizende turven en eene groote hoeveelheid brandstof was, van koude en gebrek omgekomen. De gierigaard laat een aardige erfenis, ook in geld, na. Door de militaire wacht der mariniers aan de Nieuwe kerk te Helder is in de vorige week aan een infanterist, die in beschonken toestand verkeerde, f 100 ontsiolen, welk geld onder de manschappen werd verdeeld. De geheele wacht zal nu eerstdaags voor den krijgsraad terecht staan. In den nacht van Donderdag op Vrijdag bemerkte de Petersburgsche politie een geheel gesloten huis, dat hare achterdocht opwekte. Men sloeg de deur open, maar werd ontvangen met pistoolschoten door drie mannen en twee vrouwen. Een dezer personen doodde zich zelf, de anderen zijn gevangen genomen. Men vond in het huis eene drukpers, een groot aantal exemplaren van het nihilistische blad Narodnaja Woljaander drukwerknagemaakte stempelsnagemaakte paspoorten, vergif, dynamiet en wat er zoo al verder behoort tot den inboedel van een recht geaard nihilist. Het aantal jongelieden, dat jaarlijks in Duitschland gepaatst wordt in de Ersatz-reserve- bedraagt tusschen de 50,000 en 60,000. In 1874 was het juiste aantal 60,374. Hiervan moeten afgetrokken worden zij die de plaatsen in het actieve leger moeten aanvullen, door overlijden of andere oorzaken opengevallen, zoodat men jaarlijks op 45,000 man mag rokenen. Deze zullen nu volgens het nienWe ontwerp eener legerwet ter oefening mogen worden opgeroepen, wat vroe ger niet het geval was, en vermits deze klasse der reserve jongelieden bevat van 20 tot 31 jaren, zal zij het Duitsehe leger versterken met 495,000 geoefende soldaten. De Berlijnsche studenten zullen een fakkel tocht houden ter eere van den heer Meyet, 'lid van den Pruisischen landdag, wijl deze zyn stem „Het helpt niet. Heden heb ik den slentel teruggevonden en hoe ik er mij ook tegen verzette ik moest hem opnemen, er alle deuren mede openen en daar lag allés Weet Voöt mij, dat naar ik meende sedert jaren begraven en vernietigd was* Het waren twee oogen, met denzelfden blik, als die welke als een helder licht in mijn woeste jeugd doordrong. Óp eens was ik weer op het kasteel van mijn pleegvader, die gebokt gaat onder bet leed over de ondankbaarheid, de licht zinnigheid van zjjn pleegkind. (Jfordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2