BUITENLAND. Adt Laatste berichten, Marine en leger. Kunstnieuws. Landbouw. Weerkundige waarnemingen. zzw z ozo z z zzw z zzw Algemeen Overzicht, Belgische brieven. Récl ames. Zeetn dingen. Handelsberichten Graanmarkten enz. Prflzen van Effecten. even van lager echool- en huisonderwijs examens zullen gehouden worden op Woensdag 31 Maart e. k. en volgende dagen; dat zij, die een dezer examens wenscben af te leggen, zich uiterlijk vóór 10 Maart e. k. behooren aan te meiden bij den schoolopziener van het district waarin zij wonen, of, van bniten 's lands komende, voorne mens zijn zich te vestigen, met opgave van de akte die zij verlangen en overlegging van een of meer getnigschriften van hun goed zedelijk gedrag en van hunne geboorte-akte. Dag en plaats van het examen zullen door den schoolopziener worden bekeud gemaakt. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip Atjeh, onder bevel van den kapitein ter zee jhr. H. O. Wichers, den 28eu dezer te Kaapstad aangekomen. Aan boord was alles wei. Gisteren werd in het kabinet van den mi nister van oorlog een conferentie gehouden over de belangen van het militair onderwijs. Behalve den minister namen daaraan deel de gen.-majoors Netscher en Van der Star, (ie luit.-kolonels Simon en Hojel, de majoor Eland en de kapiteins Krantz en Alma. {7ad.) Vrijdag 23 Januari werd te Hoedekenskerke een publieke verkooping gehouden van den inboe del, nagelaten door wijlen A. Tramper. Onder anderen werden ook 12 beaehilderde tegeltjes geveild, in 1862 door Tramper gekocht voor f 2,50 nit den boedel van ds. G. Harlees. Thans brachten ze f 22,50 op. Reeds den volgenden dag werden ze door een Israëliet gekocht voor f 122,50, en thans zegt men, dat ze tegen een geringen entreé-prijs te bezichtigen zijn op het stadhuis te Goes en dat de gelukkige kooper ze voor geen 1000 wil afstaan, daar er vermoeden bestaat, dat niemand minder dan Jan Steen de schilder is en dat het keurig geschilderde portret op een der tegeltjes dien schilder in eigen persoon voorstelt. Onze correspondent voegt hier nog de volgende bijzonderheden bijDe tegeltjes zijn omstreeks drie maal grooter dan dergelijke gewoonlijk zijn; er is éen portret bij, de 11 overige zijn vaartnigen en landschappen. Hij persoonlijk gelooft niet dat ze van J. Steen zijn. De vader van wijlen ds. Harlees was een plateelbakker; misschien stelt het portret dien persoon voor. {Zier. Ci.) Dezer dagen is het landbonwverslag over 1877 verschenen. De bewerking laat weinig te wenschen over. Toeh hebben wij twee grieven. De eerste is dat het veel te laat komt, de tweede, dat het is opgemaakt door den directeur van de rijks- landbouwschool. Beide grieven hangen nanw samen. Het ver slag moet laat komen, zoolang de bewerking wordt toevertrouwd aan een ambtenaar, die een anderen, zeer omvattenden werkkring heeft. Dat is dan ook onze voornaamste bedenking. De heer Jongkindt Coninck klaagt zelf, dat de be werking zoo ontzetlend veel tijd kost. Welnu, het beste bewijs, dat die taak niet aan hem moet zijn opgedragen. De bloei van een instelling hangt voor een groot deel af van den directeur. De directeur moet zich daaraan geheel kunnen wjjden en niet overladen worden met administra tief werk, dat bij de departementen behoort. Hetwordt dns meer dan tijd, dat er eindelijk eens aan het dep. van nijverheid iemand wordt aangesteld, die verstand heeft van landbouwzaken. Reeds bij herhaling is daarop aangedrongen, maar altijd tevergeeis. Zal men na eindelijk inzien, dat ook hier ver deeling van arbeid noodig is (Fad.) De Zniderzee, die bij volmaakte windstilte is dichtgevroren, vertoont acuter den Wierdijk tot den vnnrtoren aan de Ven eene spiegelgladde ijsbaan, waarop honderden schaatsenrijders zich bewegen. Dit is een bijzonderheid die slecuts enkele malen in eene eeuw voorvalt. De pogiogen om bet ijs in het Voornsche kanaal door een monitor te doen breken zijn mislukt. In den loop lezer week is Zr. Ms. monitor Panter een klein eind in het kanaal gestoomd, doch het ijs bleek zoo dik te zijn dat het vaartnig spoedig zijn pogingen moest opgoven eu nu in de voorhaven vau het kanaal gemeerd ligt. Eergisteren werd den jongens van Zr. Ms. opleidingsschip JPatsenaer te Amsterdam een prettige dag bereid door ze op een naast het schip zich bevindende ijsbaan te laten hardiijden. De jongens deden hun best en aan de overwinnaars werden door den kommandant van de Wassenaer, overste Stellens, de prijzen en premien uitgereikt Behalve ae schout-bij-nacht Esoher, waren ook de onderdirecteur van de rijkswerf, jür. A. T. Meijer, de kommandant van het wachtschip en tal van zeeofficieren met hnnne dames bij dit ijsfeest tegenwoordig. De bekende Friesche hardrijders Okke van den Berg en Marten Castelein ztju nitgenoodigd om te Londen te komen rijden. r— Een buitengewoon proces is volgens de Stan- daari te Utrecht aanstaande. De zaak komt in 'tkort hierop neer: Vele jaren geleden erfden een paar kinderen vaD hun moeder een Oostenrijkach lot in de pre- mieleeniag, in natura. Hun tweede vader trad op als voogd en werd bij herhaling erop gewezen, dat volgens de wet het bedrag dier loten moet wor den belegd op een andere, meer soliede wijze. Ein delijk geeft hij hieraan toe, neemt een hypotheek en koopt die loten voor zichzelf. Daarna dat het werkeliju later was, moet kunnen bewezen worden daarna valt op een lot de hoogste prijs. Tot hiertoe zon nu alles in het reine zijn, maar van de bovenvermelde omzetting verzuimde de voogd mededeeling te doen aan den kantonrechter, zoodat op diens inventaris nog dat lot voorkomt als toebehoorende aan die kinderen. Nu zal de vraag moeten uitgemaakt worden: wilke inventaris is voor de wet van kracht? Een vraag met dezen achtergrondaan wie be hoort dat kapitaal Aan die vóoorkinderen, of aan de wednwe daar de voogd zelf dezer dagen overleed. De Amerikaansche spoorwegkoning Jay Gould is thans ook gekozen tot president der Missouri Kansas Texas spoorwegmaatschappij, waarbij vele onzer landgeuooten, hetzij door het bezit van obligation hetzij als aandeelhouders, financieel betrokken zijn. (Amst. Ct.) Europa besteedde in 1879 aan krijgszaken 1.920.000.000. Daaronder komt Rusland voor 432.000000, Engeland voor 384.000.000, Frankrijk voor 324.000.000 en Dnitschland voor 252 000.000. De gezamenlijke schuld der staten van Europa was in 1865 31.512.000.000thans bedraagt zij 51.888.000.000. De jaariijksche uitgaven van de staten van Europa bedroegen in 1865 4.776.000.000; in 1879, 7.020.000.000. De vermeerdering is grootendeels te wijten aan de kosten der strijdkrachten. Dit geeft te denken. De arbeid der soldaten, welken de maatschappij derft, is nog buiten rekening gelaten. De Vtga, het schip waarmede Nordenskiöld den tocht benoorden Azië maakte, is op zijne terugreis door het kanaal van Suez naar Napels gestoomd. Hei schijnt in den nacht van Woensdag op Donderdag op zee zwaar gemist te hebben. Twee booten tusschen Southampton en Jersey, een betrekkelijk korte afstand, zijn, de eene 45 nnr en de andere 18 uren te laat aangekomen. Zij hadden al dien tijd bij de Needies (de westpunt van Wight) voor anker gelegen. Amsterdam. Het stoomschip Pa ins van Oranjekapt. Berkelbach, vertrok heden morgen te 9 uren met 27 passagiers en 60 kolonialen naar Batavia. Peteiaburg. Alhier is eene geheime druk kerij ontdekt, waar o. a. gevonden werden valsche stempels, vervalschte documenten, verschillende soorten van vergift en ontplofbare stoffen. Vijf personen, waaronder twee vrouwen, scheten op de politie. 31 Januari des morgens te 8 uren. KAMEN der plaatsen. Ba- rom. afwijk, N. Shields Sylt Hartlepool Swinemunde Hamburg Delfzijl Groningen. Helder. Yarmouth. Vlissingen. Maastricht Valentia. Portsmouth Grisnez Parijs St Mathieu. Biarritz Wind richt, kracht 8.11 12.0 6.3 15.1 12.1 12.0 12.1 11.9 10.7 9.9 3.5 9-1 8.8 6.4 3.1 ZW ZW NW ONO stil O/. O NO OZO ZZO Toestand (1 'r Inch zee helder helder goed mist. helder helder helder 1. bew. 1. bew. helder mist. betr. mist. beider helder helder 1. bew. kalm deining kalm kalm golvend Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 nren: G. 2.2 M. des namiddags Barometer te M'ddelburg, Graanbeurs(Cocc. )773 Thermometer, 30 Jan.'sav. 11 u.35 gr 81 Jan. 's morg. 8 u. 81 gr. 's midd. 1 u. 43 gr/ 's av. 5 u. 87 gr. Bij de beste hoop op vrede, die schijnt te be staan bij de regeeringen en de volken, bljjft de wederzijdscbe militaire kracht der natiën een geliefkoosd onderwerp van behandeling in de dagbladpers. Men kan toeh niet weten of er niet plotseling zich een of ander onverwacht feit voordoet, waardoor het voor het publiek, dat de geschiedenis van den dag volgt, wenseheiijk wordt de juiste kracht te weten, welke de mogendheden kunnen ontwikkelen. Zoo berekent thans weder een Russisch blad, dat Oostenrijk en Duitschland te zamen op dit oogenblik 2.433.044 soldaten an 63.036 officieren in het veld zonden kunnen brengen, terwijl Rusland daartegenover slecht (het woord staat er) 1,786.420 soldaten en 43.880 officieren zou kunnen stellen. Van Dnit sche zijde worden de opgaven meest In bataljon» of compagnieën gedaan, en dan schijnen zij voor Duitschland lager, zeggen de Russen, want de tactische eenheid van het Dnitsche leger is hooger en een bataljon telt daar 1000 man, terwijl het in Rusland Blechts 600 man telt. Dit schijnt tchter niet waar te zijn, de Eölnische Zeitmg verzekert dat de bataljons van beide natiën oven groot zijn, 600 man in vredestijd en 1000 man op voet van oorlog. Hoe dit ook zij, Duitschland maakt zich gereed om voor niemand in Europa te moeten onderdoen. De kracht dei nieuwe legerwet, welke den rijks dag zal worden voorgelegd, zit minder in de vermeerdering van het staande leger met 25.000 til i ndan wel in de bepaling dat de Ersatz reserve tot oefening in den wapenhandel zal mogen worden opgeroepen. Deze reserve is een der elementen in de militaire organisatie van het Duitsche rijk, dat weinig bekend is, maar dat toch een lichaam vormt welks kracht niet gering te achten is. Het juiste aantal van de Ersatz-reserve is moeilijk op te geven, doch men berekent, dat zij in 1870 700.000 mannen telde tusschen de drie- en vijfen twintig jaren. Zij bestaat nit de mannelijke ingezetenen, in den leeftijd der dienstplichtigheid, doch die niet werkelijk dienen wegens eene der verschillende redenen van vrijstelling. Zoodra deze lieden jaarlijks geoefend worden, stijgt nit den aard van de zaak hunne kracht en bruik baarheid voor het legerwant het maakt een groot onderscheid of men 700.000 ongeoefenden of hetzelfde aantal gedisciplineerde soldaten op een gegeven oogenblik inlijft. In de beide eerste jaren zullen zij voor acht weken kunnen worden opgeroepen. Door eene eenvoudige berekening verkrijgt men de dagen arbeids van krachtige jongelieden, welke het Dnitsche rijk hierdoor missen zal. Er heeft zich in den Franschen senaat een feit voorgedaan, dat de voorbode schijnt van de vor ming eener nieuwe parlementaire groep Er moest een lid gekozen worden in de plaats van den heer De Moutalivet, die senator voor het leven was en wiens plaats dus door den senaat zeiven moets worden aangveuid. Bij gezamenlijk overleg hadden de republikeinen den heer Broca candidaat gesteld. De eerste stemming gaf geen resultaat. Broca verkreeg 126 stemmen en de heer Bétolaud, een Parijsch advocaat van naam, 118stemmen. Indien ai de republikeinen hnnne stemmen op denzelfden persoon hadden uitgebracht, kan het geen twijfel lijden of zij hadden aanstonds eene meerderheid verkregen. Een vijfentwintigtal leden echter vau het linkercentrnm hebben onder de leiding van de heeren Jules Simon, Dufaure, Laboulaye en anderen eene candidatuur willen stellen, die van artikel zeven van het tweede ontwerp-Ferry het criterium maakte, dat iedere andere politieke geloofsbelijdenis uitsloot. Na eenige vergeefsche pogingen vond men in den heer Bétolaud den man, die zonder monarchaal te zijn, zou stemmen tegen bet genoemde artikel. De rechterzijde sloot zich hij hen aan, en zoo werd het resultaat verkregen, waarover noch de regeering, noch de liberale bladen erg in hun schik zijn. Donderdag zal eene tweede stemming plaats hebben. Over het ontwerp-Ferry op den raad van toezicht over het hooger onderwijs is eene voorloopige beslis sing gevallen door de verwerping met 147 tegen 122 stemmen van een principieel amendement van de oppositie. De parlementaire crisis in Italië verkeert nog in denzelideu stand. De stemming in den senaat over de gemaalsbelastiog is tegengevallen, men had zich wel geen gunstigen afloop voorgesteld, maar toch niet gedacht, dat er zulk eene groote meerderheid zich tegen het voorstel der regeering zon verklaren. De meerderheid telde 42 stemmen meer dan de minderheid, terwijl drie leden zich van stemmen onthielden. Om zeker te gaan zon de koning dus 50 nieuwe ministerieels senatoren moeten kiezen. Dat is een maatregel van belang, en men maakt zich ongerust dat menig liberaal senator dien maatregel zoo weiDig liberaal zou vinden, dat hij reeds daarom zich van het ministerie zou afscheiden. Toeh schijnt de regeering haar plan te zuilen doorzetten. Brussel, 30 Januari 1880. Men zou zeggen, dat het noodlot ermêe speelt. In den tijd van enkele weken zjjn drie oud-leden van het congres van 1830 overleden op den drempel van het jubeljaar. Het ergste verlies leed België heden ochtend door het overlijden van den heer Paul Devaux, een groot burgen schitterend redenaar én schrijver, die op 79jarigen leeftijd gestorven is in de armen zijner dochter, die als Antigone van ouds haren in de laatste jaren blinden vader trouw verzorgde met haren broeder, Jules Devanx, den secretaris van den koning, die bestemd is om later zijn oom Van Praet op te volgen als minister van het huis des konings. Zoo de heer Paal Devanx was blijven leven, had hij eene eerepiaats moeten bekleeden bij het vijftigjarig jubilé, als de maker van het Ontwerp der staatsregeling welke zoo menig land in Europa aan België mag benijden. Van 1824 tot 1830 schreef hg artikelen in een Luiksch dagblad, waarvan de heer Charles Rogier hoofdredacteur was. Door Brugge naar het con gres gezonden, speelde bij daar spoedig eene groote rol. Hij was het, die voorstelde den monarchalen regeervorm te kiezen, en die het eerst den naam noemde, als candidaat voor den troon, van den protestantschen hertog van Saksen- Coburg. Als minister ging hij mede met de deputatie, welke belast was den aanstaanden koning, die toen te Londen was, te polsen. Te Londen vinden wij hem wederom terng bij de onderhandelingen over het traetaat, dat de grenzen van onzen jongen staat moest bepalen. Bij ver schillende belangrijke wetten, de organisatie van bet leger, van booger en middelbaar onderwijs, de kloosterwet van 1857, vinden wij den teer Devaux op den eersten rang, totdat hij in 1863 te Brugge bij de verkiezing de nederlaag leed en plaats moest maken voor een clericaai. Dat was een groot verlies voor de kamer, want nimmer liet zich daar een invloedrijker stem hooren. Behalve tijdschrift-artikelen en eenige politieke brochures heeft Devanx een boek geschreven, dat niettegenstaande zijn langen tite! een der voor naamste werken is, die sedert 1830 in België verschenen zijn. Het is eene Etude sur les principaux évènements de l'histoire des divers peuples anciens et modernes el sur l'influtnce de la guerre et de la paix. De heer Jules Malou, de leider der rechterzijde, heeft zich aanstonds bij den president der kamer, den beer Guillery, aangesloten om hnlde te brengen aan de nagedachtenis van Paul Devaux, die eene groote figuur was en eene plaats open laat, die moeilijk aan te vullen zal zijn. Ook voor den heer Frère-Orban is het een groot ver lies. Devanx was zijn trouwe raadgever en hield van hem als van een zoon. (Prijs der plaatsing 30 cent per regeL) Nog een nieuw voorbeeld van de krachtdadigheid van de Zalf van het Roode Kruis Mevr G. B. was sedert verscheidene maanden aangetast door eene wond aan het been welke dreigde kanker achtig te zullen worden. Zij had alle hulpbronnen der wetenschap uitgeput. Hare dienstbode, zich sterk aan de hand hebbende gebrand, werd aangeraden gebruik te maken van de Zalf van het Roode Kruiseen middel waarvan de geringe prijs, geheel in overeenstemming was met hare middelen; gaande weg genas de brand wond, en kon Mevr. G. B. niet andera dan overtuigd zijn waarom zij dan ook, zonder zelf eens haar geneesheer te raadplegen, van de Zalf van het Roode Kruis ging gebruik maken. Thans is deze diepe, en van eene zeer kwaardaardige natuur zijnde wond volmaakt geheeld, en geheel genezen. Dit middel telt honderde gevallen van genezing men weet trouwens dat de teer er van het hoofdbestanddeel is, en dat de teer een magtig zuiverend middel iB. Wonden van allen aard brandwonden enz., winterhanden en voeten— de fijt, bloedvinnen, huidziekten, kwaadaardige zweren, genezeD gaandeweg door het gebruik van de Zalf van het Roode Rruls. Ver krijgbaar te Amsterdam bij Ulotb en C®. en Wakker, te Rotterdam, van San ten Kolff's Hage, SnabilieBreda, van de Goorbergen in de meeste Apotheken op andere plaatsen. Vlissingen, 31 Jan. In het dok gekomen het Noordsch stoomschip Odm, van Bergen en het Deensch stoomschip Arclwus, van Libau. Zwolle, 30 Januari. Tarwe 9.40 a 10.50; rogge 7.10 a 7.80; boekweit 6.60 a ƒ7.40; gerst 5.80 a 6.30paardenboonen 7 60 a 8 aardappelen 3 a f 5, alles per HL Boter per KG. f 1.35 a 1.80, per 20 KG. of 1/8 vat prima qualiteit /38 a 40, afwijkende soort f 34 a ƒ37, tweede soort 27 a f 30. Eieren 3 a 5 per 100 stuks. Vee. Op de Zwollerkerspel voormarkt en de heden alhier gebonden gewone Vrijdagsche vee markt waren ruim 1000 stuks aangevoerd. De handel was in le qual. melkvee, vet vee en pinkelt zeer willig. Men besteedde voorvette koeien en ossen aan bouten 625 a 725 et; dito stieren 50 a 55 ot; dito kalveren 85 a 90 etdito schapen bn lammeren 60 a 67j ct; alles per KG. en schoon. Voor neurende en verschg kalfde koeien 145 a 275zomerk, dito 130 a 225 guste of spoeling dito 120 a 180; neurende schotten 125 a 230guste vaarzen 100 a ƒ160; vaarspinkea 95 a 140; ossen voor den bak 100 a 155; jarige spiingstieren 75 a 125fokkalveren 30 a 65nuchtere dito ƒ7 a 11. Lammeren 12 a 14. Varkens. Op 20 wagens waren aangevoerd p. m. 50 biggen en ruim 100 magere varkens of overloopers; 6/w. golden 5 a 8; 10/w. ƒ9.75 a 13magere varkens 20 a 35. Op de vette varkensroarkt is heden besteed 28 a 30 ct de 5 KG. levend gewogen. Huiden gewild. Koe- p. m. 20 ct en andere soorten geëvenredigd hooger genoteerd. Stem ming in alle opzichten beter. Beroek op Zoom, 31 Januari. Boter por stuk 1075halve 0.75eieren per 26 stnks 1.05. Amsterdam, 30 Jan 31 Jan. STAATSEEENINGEN. (ïederl. Cert. N. W. Soh. 25 pet. 65J 65| dito dito dito. 3 791 dito dito dito. 4 102 f 102 België. Certificaten25 64fJ Frankrijk. Origin. Inschr. 3 Kongarjje. 01 Italië. Cert. Ad» Oostcnryk. Of dito F dito Jiï dito A dito dil Polen. Obl.Sctl Portug. Obl.BtJ dito dito I Rusland. Obl.l 1798/18151 Cert. Inschr. 5;j dito dito 6| Obligatiën 1861 dito 1864 /10l| dito 1864 l i dito 1877 dito-I dito Oostersch dito 1872 gecüj dito 1873 geccl dito 1850 1' i dito 1860 2' ll dito 1875gecol Cert. Hope I dito 2», 3" 4" Lil Obligatie Leen I dito dito I Cert. van Bant I Spanje. Obl. R dito dito I dito Binnen]. Ei I dito dito I Turkije. Obl. A dito dito I Egypte. Obl. Urn Spoorw. Vereen. Statui dito dito I dito ditoH Brazilië. Obl. I dito Leeni i ND U ST BI I ON Nederl. Afr. E Ned. Hand.-Ma rescontre. i Ned. Ind. Han Stoomvaartm. I dito Zeeland (H dito gegarand. Dultsclilandlfl hank Adm. I Oostenrijk. A POOK Nederland. M St.-Spw. Aand. Ned. Ind. Spi I Ned.Rijn-spw.iS' N.-Brab. Boxtfjl dito dito 2« [9 Hongarije. Tl® Italië. Zuid-Ita Polen. Wars.-B H Warachau-Wee Rnslai.d. Gr. I AandH dito Hynoth. dito dito Baltische Spot Ch: rk.-Azow I Jeioz-GriaBi Jelez-Ord ii*j Kiew Brest As, r Losowo-Sewasi H Morschansk-Sy H Mosk.-Jaroslav Moak.-Kursk Mosk.-Smol. I Orei-Vitebak Poti-Tiflis Riaschk-Wiaeu Amerika. Cer dito California I Chic. N.-W.Cei dito Mad. Ext dito N.-W. ün dito Winona S:l Illinois Cert. vl dito Redei Union Pae. Ho PK El Nederl. Stad Stad Rotterda Gemeen te-Cred België. Stad A Hongarjje. Oostenrijk. S dito 1864 Rusland. Staa dito 1866 Hrljt Ambterlam, 3 zilver 21.30; Engelsche Port buitenlandsch Amerikaansche d Prljz Amsterdam, zilver f 21.27* met affidavit Ps ff,11.974 Frai f 58.70; Hamb. f 1.24; Poolsche 1 Spaansche' ïche binuenlaudsc lars in goud 2.' Geboren: JOHANNII t>. SANDERStl Cortgene, 30 ben 28e» Janna den ouderdom tiiijfa broei BICIÜS, Offioier Eeaii

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2