1880 WATMOOD. lSTEN, Zeeland. NT. N«; 27. 123e Jaargang.' Maandag 2 Februari. 880. indmiddelen SCHELDE. U. X, De kinderen in de Oost. alle afmetingen he rijk verzonden. eROESIEN, prijs, bij SON, Nieuwstraat. JEd. kennis, dat het ij den heer J. J. tt. OENAART, •ts te 's Rage. rGNWONING an den TUIS, op drea Boekhandelaar THEE, met geves- vraagt voor die onder gunstige voor- entiën noodzakelijk, ïoekb. D. B. HINSE, terdam. dei e. k.eene be- als meid alleen, den Boekhandelaar Yllsslngen. loenlijke DIEJVST- loordstraat, C 35/36. ED1ENST. tongen v. v. 9,15; nm. 1, 3,30, 7. 0 in plaats van 1 nur. ïm. 2,30, 5, 8. burg—Zierikzee. BE SPOORWEG GOES. X tub Zierikzee vm. nm n 12,30 o n jj» totCortg. 4— 12,30 terug 2,- vm. 7,— 6.30 ti n V,— n 5~" en 3.20. 3.50. VRIJDAG. oorm. voorm. 7.45 7.45 1.15 8.15 0.30 1.— 0.30 en 12.— 10.30 .1.— 12.30 11.— uren en 3.4S te A2.50 en ZATER- DAG. 20 SO 5.87 11 6.88 10 w» >5 4.45 .4 *5.59 *6.40 6.50 6.20 10 7.52 *7.57 8.45 5 9.12 10.18 10.41 5 9.6 10.50 5 *9.15 11. 7.15 10.55 3.50 6.50 10.40 6.10 8.5 11.50 7.30 8.65 12.40 8.20 9.15 1.8 8.40 9.80 1.20 8.66 MIDDELBllRGSCHE COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks, met nitzonderiiig ran Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien: 20 Oent per regel.1 Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte; Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G. L. Daubi en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Joms. Aan het bnrean dezer courant is eene ge sleten hns geplaatst, tot het ontvangen van giften, waarin heden gevonden werd 3.te zamen met het reeds overgemaakte 1120.51. Middelburg 31 Januari. Uit Nederlandsch-Indie, van waar in de laatste jaren zoo dikwijls stemmen opgingen die van ontevredenheid en verbittering ge tuigden, en wederkeerig slechts wrevel en stijfhoofdigheid konden kweeken, ligt nu een stuk voor ons, dat tot voldoening stemt en de gevoelens van welwillendheid en hulpvaardig heid wakker maakt, op welke onze broeders onder de Evennachtslijn met grond aanspraak mogen, maken. Meermalen hebben ook wij, met al den nadruk die in ons was, Nederland zijne tekortkomingen ten opzichte van Indie onder 'toog gehouden, Niet zonder vrees zien wij het oogenbiik naderen waarop misschien, na het einde van den Atjeh-oorlog, de In dische inkomsten weder een schijnbaar over schot zullen gaan opleveren. Dan zal de sedert enkele jaren, faute de combattantsge staakte strijd om het batig slot weder aange vangen moeten worden en zullen wij onze stem weder moeten verheffen om de schatkist terug te houden van zich toe te eigenen wat haar niet toekomt en ons land, op den duur, niet anders dan onheil kan brengen. Maar voor 't oogenbiik bestaat tot die vermaning geen aanleiding en mogen wij, met eenige tevreden heid over de vrucht van den sinds dertig jaren gevoerden strijd voor de toepassing van milder en rechtvaardiger beginselen van koloniaal regeeringsbeleid, deze woorden mede- deeien, die in Augustus 1879 te Batavia ge schreven zijn .Be toestand van de kinderen del' Enropeeaclie ingezetenen van Ned. Indië i. in de laatste twintig jaren in buiten gewone mate verbeterd. Vonden toen de ouders, die om financieele redenen of gemoedsbezwaren er niet toekonden komen hunne kinderen voor hunne opvoeding naar Nederland te zenden, hier voor hen slechts onvoldoend, veelal gebrekkig lager onderwijs, hier en daar slechts wat uitgebreid, geen zweem van middelbaar en voorbereidend höoger onderwijs; zagen zij toen voor hunne kinderen, die hier opgevoed waren, zoowel den toegang tot hoogere nmbtèn van den burgerlijken staatsdienst als dien tot leger en vloot onverbiddelijk gesloten, nu vindt de Indo- Europees che maatschappij voor hare kinderen bijna overal voldoend, hier eri daar zelfs voortreffelijk lager 'onderwijs, zoowel voor meisjes als jongens, en oefent het bloeiend middelbaar onderwijs uit de drie hoofdplaatsen van Indie alom zijn gelukkigen invloed uit. Zoowel tot de voorbe reiding voor de ambtenaarsexamens als tot het verkrijgen Van het ambtenaarsradicaal bestaat thans in Indie de gelegenheid. Bij gelijke bekwaamheden zijn thans alle ambten van den burgerlijken dienst even goed open gesteld voor hier opgevoede Nederlanders als voor hunne broeders in Nederland. Dit getuigenis draagt de handteekening van de heeren Der Kinderen, lid van den raad van Indie, Van den Berg, president der Javasche Bank, dr. Hoorweg, directeur van het gym nasium Willem. III, De Weyer enWeijhenke, wier naam sedert jaren aan de geschiedenis van het Indisch onderwijs verknocht is, Van der Lee, E. Douwes Dekker, Soeters en Ver- burgh, te zamen vormende het bestuur der Vreeniging tot voorbereidend onderricht in N. I. Op grond dezer verklaring van hen, wier bevoegdheid om in deze uit naam der Indo- Enropeesche maatschappij te spreken niet in fwijfei getrokken kaa worden, mogen wij dus aannemen dat Nederland, tengevolge der na langen strijd tot heerschappij gebrachte libe rale beginselen van koloniaal bestuur, ten 1 aanzien- van het onderwijs der Europeesche kinderen zoo al niet zijne plichten geheel vervuld, dan toch op den weg der plichtsver vulling aanmerkelijke vorderingen gemaakt heeft. Om dit in te zien zonder het getuigenis der Bataviasche commissie alleen op gezag aan te nemen, is de kennis van den toestand waarin het Indisch onderwijs vroeger verkeerde, nood zakelijk. De maatregelen van commissarissen-generaal, die na het Britsche tusschenbestuur het beleid der zaken in Indie aanvaardden, dragen ook wat het Europeesch onderwijs betreft het ken merk van den verlichten en vrijzinnigen geest, welke deze vertegenwoordigers der Nederl. regeering bezielde. Door den hoogleeraar Rein- wardt, onder den gouv.-gen Van der Capellen 'benoemd tot directeur van landbouw, kunsten en wetenschappen, werd eene regeling van het lager en in 1819 ook van het middelbaar onderwijs gemaakt. Twee middelbare scholen werden te Batavia opgericht, terwijl te Sama- rang eene opleidingschool voor officieren van land- en zeemacht en voor ingenieurs van den waterstaat, te Soerabaia eene zeevaartkundige school, te Soerakarta een instituut voor de Ja- vaansche taal verrees en bij de korpsen veel zorg aan het onderwijs der kinderen van militairen besteed werd. Keinwardt's opvolger, de heer Van der Vinne, werd in 1822 aangesteld met den titel van inspecteur van het middelbaar en lager onderwijs. Over de waarde van deze instellingen en de vruchten die zij afgeworpen hebben, be hoeven wij hier niet in beschouwingen te treden. Als al wat mensohelijk is, hadden ze haar onvolmaaktheden, en als al wat nieuw is leverde haar in- en uitvoering bezwaren en teleurstellingen op. Maar voor de goede be doelingen en de offervaardigheid der toenmalige Indische regeering ten aanzien van het Euro peesch onderwijs leggen zij een onwraakbaar getuigenis af. Dat veranderde toen de welbekende „nood van het moederland" de leuze „redding door bezuiniging" naar Indie overplantte en tevens de schraapzuchtige en gewetenlooze leer ten froon verhief dat al wat Indie opbracht, onge acht de behoeften der kolonie zelve, in de schatkist van het moederland zijn natuurlijke bestemming vond. Wat er van middelbaar onderwijs in Indie te vinden was, werd achter eenvolgens opgeheven. Het lager onderwijs leidde, onder het beheer van eene hoofd-com- missie en plaatselijke sub-commissien, welker aanhoudend afwisselende leden even weinig bevoegd als bekwaam waren om de hun gratis opgedragen bestuurstaak naar behooren waar te nemen, een teringachtig en kwijnend leven. Toen ontstond een toestand, die zwaar drukt op Nederlands verantwoordelijkheid als kolo niale mogendheid en een donker schaduwbeeld vertoont tegenover de blinkende figuur van het moederland, goede sier makende van de Indi sche batige sloten. Een toestand, die door een bewoner van Indië, den beer Oosthoek, in het eerste zijner vier opstellen over bet Euro peesch onderwijs, in de Indische Gids van Juni tot September 1879 met deze woorden beschreven wordt: "Be treurige toestand was het gevolg van een bekrompen staatkunde, die bezuiniging eischte waar ze nooit geduld had moeten worden, en van de heillooze zucht om in N ederland alles wat Indië betreft te behecrschen. Meer en meer vond de meerling ingang, dat het kind in de kolonie niet de vereischte ontwikkeling kon opdoen; maar de weinig vermogende ouders moesten zich met het slechte onderwijs tevreden steltende meer gegoede kon den hunne kinderen naar Nederland zenden, doch hoeveel tranen heeft dat wegzenden niet aan de rjjkeren gekost I Wie een kind heeft, waarvoor zijn hart warm klopt, zal bet vreesehjke van zulk, een scheiding begrijpen. Maar nog meer tranen moest de terngkeerende jonge ling doen storten, wanneer lii| van zijne onders ten eenen male vervreemd, dan wel door gewetenlooze kostschoolhouders of zoogenaamde voogden geheel verwaarloosd bleek te zijn. En hoe dikwijls was dat niet het gevalWerden er geregeld en ruimschoots gelden naar Nederland gezonden, dan ontvingen de ouders van die kostschoolhouders en voogden do Meest geruststellende berichten aangaande de vatbaarheid en de ontwikkeling van hun zoon, maar zagen zij hun kind tërug, den ontmoetten zij niet zelden een individu, dat intellectueel en moreel bedorven was. Toch moest men in Indië voortgaan zijn kinderen naar Europa te zeuden, omdat de regeering aan Indië de middelen tot ontwikkeling onthield, en bovendien bij de stichting der Academie te Belft verklaarde, dat deze de eenige inrichtiag zou zijn, die den weg openstelde voor, elke betrekking van beteekenis in Indië. Be geschiedenis van die Academie en van haar resultaten heeft duidelijk de dwaling van hen die de inrichting'tot stand brachten aangetoond: bruikbare mannen heeft zij geleverd, maar zeer velen ook, die daar heen gezonden werden, zijn voor de maatschapj'ij en hun betrekkingen verloren gegaan. Zij had echter het privilege voor de opleidingvan Indische ambtenaren. Het weg zenden der kinderen werd meer dau ooit een bittere noodzakelijkheid." De hoofdcommissie voor bet Indisch onder wijs, waarin dr. Van Hoëvell, de baanbreker der liberale beginselen op koloniaal gebied, met dr. Bosch langen tijd zijn invloedrijke stem deed hooren, liet bet niet aan vertoogen ontbreken over hetgeen aan het onderwijs voor Europeesche kinderen ontbrak en daarvoor gedaan kon en moest worden. Maar jaren lang klopte zij aan doovemans deur en het duurde tot in 1868 toen door de instelling van een departement van onderwijs, handel en nijverheid, met een directeur aan het hoofd en inspecteurs onder zich, de regeeringstaak weder aanvaard werd voor datgene wat in Indie nog minder dan elders aan de zwakke en afwisse lende krachten van het particulier initiatief mag overgelaten worden. Welke heilzame gevolgen die verandering gehad heeft, al is ook nu nog op dit gebied lang niet alles bereikt wat wenschehjk en noodig is, werd ons door de straks medegedeelde verklaring der Bataviasche commissie geschetst. Over een voorstel, waarmede die commissie in 't belang van het voorbereidend onderwys in Indie tot alle ingezetenen van Nederland komt, spreken wij in een volgend opstel. Blijkens een bij het departement vdn koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Iudië, van 29 dezer, beeft zich in Atjeh het voormalig sagihootd der XXV Moekim (Toekoe Nja Abbas Sija Oèlama) aan het Nederland; eh gezag onderworpen en heeft de radja van Bamalangan, met vele voorname hooiden uit dat landschap, een bezoek afgelegd te Kotta, Radja. Zie Laatste berichten van gisteren.) Rotterdam, 30 Jan. Men had verwacht dat de buitengewone vergadering der hed.-Indi- sekt Gasmaatschappij, heden tijeengekomen, zkh kenmerken zon door levendige debatten, omdat eenige Amsterdamsche aandeelhouders hun voor nemen hadden aangekondigd om voor te stellen commissarissen in rechten aan te spreken om vergoeding van de schade, door Pincoffs en zoon aan de aandeelhouders toegebracht. De vergade ring is echter zeer kalm afgeloopenhet bedoelde voorstel kwam niet in, en men bepaalde zich tot de verkiezing van nieuwe commissarissen. Of liever: van oude commissarissen, want van de vijf, die hun ontslag hadden genomen, werden er vier bij eerste stemming opnieuw gekozen. Alleen de heer R. Mees moest het gelag betalen, hij kreeg hot kleinst getal stemmen (278), terwijl in zijn plaats met 434 stemmen werd gekozen de heer C. A. R. Van Lede. De meerderheid der aandeelhouders heeft dus de commissaris-en Mildel, De Bruijn, Van der Hoop tii Joost van Vollenhoven de kroon weer op het hoofd geplaatst. Voor zoover zij aanwezig waren (alleen de heer De Bruijn ontbrak) ver klaarden zij zich bereid de benoeming aan fe nemen. Er was intusscben eene sterke minderheid tegen de oude commissarissen. Terwijl de stemmen op hen uitgebracht, respectievelijk bedroegen 38è, 387, 390 en 418, vereenigden de candidatên der opposit ie 317,328,335 en 330 stemmen op zich. De commissie voor hét examen van apothekers bediende in de provincie Utrecht tnaakt in. haar verslag de volgende opmerking: „De candidatên verstaan de gewone dagelijks voorkomende recepten) waarvan de beteekenis hun geleerd is, wel; elke afwijking echter van de alledaagsche uitdrukkingen is, bij volslagen gemis aan kennis van het Latijn; bij de meeste candi datên een onoverkomelijke hinderpaal, en de ongewone uitdrukking wordt óf niet, of Wat nog erger is volkomen verkeerd veiklaard. „Zoolang de recepten in het Latijn worden gesch.even, kan de apotheker de kennis van de beginselen dier taal niet: missen, en de commissie hoopt dat de wetten, die thans de examens van apothekers en apothekersbedienden regelen, spoedig mogen worden gewijzigd in dien zin, dat de kennis van de: beginselen'der Latijnsche taal voor belden wordt geëischt.": Op de aanstaande buitengewone vergadering der staten van Noord-Brabant, te heieggen ter beraadslaging over het voorstel tot .verleening van een provinciaal subsidie van .een millioen voor de ïivier-verbetering, zuilen gedep. staten ook voorstellen een tijdelijk waterschap op te richten over al de gronden, welke bij die ver- beteiingswerken belang hebben, ten einde door het heffen van omslagen nok van de betrokken grondeigenaren eene beduidende bijdrage te verkrijgen. Naar het Haagsebe Dagblad verneemt, heeft de regeering, op grond van art. 12 .«etboek van koophandel, geweigerd haar goedkeuring te ver- leenen aan die artikelen van de gewijzigde sta tuten der Botterdamsche Bandelsvvreeniyingwelke het goedkeuren van de balans en het bepalen van het dividend opdragen aan de commissarissen der vennootschap, omdat hun verdere werkzaamheden in de vennootschap zich niet tot een bloot toezicht bepalen, maar zij tevens deel nemen aan daden van beheer. De Indische Gids (uitgave J. H. de Bnssy te Amsterdam) bevat: De jongste verdediging, door den minister van koloniën, van het wetsontwerp tot aanvulling van het uitvoerrechten-tarief, ge- toetBt door O. Bosseher. Een handleiding voor de studie van den Islam, beoordeeld door dr. A. W. T. Juijnboll. D. De staking van het verzet te Samarang, door C. E. van Kesteren. Het tegenwoordige Regeeringsbeleid in do Residentie Menado, door C. Bosseher. De nieuwe regeling der oifioiers-pensioenen, door P. O. Revue, Correspondentie enz. Schetsen uit het volks leven in Nederl. Oost-Indië, Vdoor R. van Eek. Benoemingen en besluiten. leger. Eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. militairen dienst, wegeLS lichaamsgebreken, aan den met verlof hier te lanhe aanwezigen kolonel, laatst chet van het wapen der artillerie van het leger in Nederlandsch-Indië, C. H. A* Raedt van Oldenbarnevelt. Onderwijs. Omtrent de Bolio»ispaarbanken die sedert korten tijd door het initiatief van de afdeeling der vereeniging Volksonderwijs op de openbare scholen te 's Hage zijn ingevoerd, wordt medegedeeld, bat alle ouderwijzers, op wier scholen de spaar- kisten zijn ingevoerd, eenparig als hun oordeel uitspreken, dat tegenover alle voordeelen aan het sparen verbonden, bijna geen bezwaien zich hebben voorgedaan, en dat vooral de administratie zoo is ingericht, dat geen onderwijzer het sparen op school thans behoeft na te laten, tenzij hij eX uit beginsel tegen is. De minister van binnenlandsehe zaken brengt in de St.-Cl ter algemeene kennis, dat voor het verkrijgen van akten van bekwaamheid tót het

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1