'ES. ïdennantels N»; 26. 123e Jaargang. 1880': :orting, -(taart, .880. Zaterdag 31 Januari. m PM tfirarfllulcn, riMD, iS Comp., inuari 1880, |a la Strauss. -SCHELDE. Middelburg 30 Januari. FEUILLETON. ongekend lage prijzen Dam. van Rlchter'sf idel te Rotterdams Ittreksel" nit het be- s joek: „Br. Airy's| e" te ontbieden. 1TIS en FRANCO, f |ri 20 pet. korting ';v, «BOOFKIËX, en de benoodigdheden bestemd, voor de worden voor niet v. LODENSTEIJN, Gortstraat. □en genezing door de |lage Regulateur gebreveteerde Breuk- bmandeur en Ridder van toenmarkt te Antwerpen Lrfl eene bekwame HM* DIST JE. heeren AUER ZOON. Sienoodigd, by de Wede. ■mme. Regiment Infanterie, A. BODlfMA». uur. BEER f 0.99eene X. V. M. 1.15 en 3.20. .45 3.50. VRIJDAG. jvoorm. voorin. 7.45 7.45 8.15 8.15 110.30 |ll. 110.30 en 12.— 10.30 lil.12.30 11.— uren en 3.4S te 13.&0 en ZATER DAG .20 .30 6.87 .41 6.38 .40 *55 *4.45 14 5.59 *6.40 6.50 1 6.20 30 7.52 8 *7.57 8.45 25 9.12 10.18 10.41 35 9.6 10.50 fc5 *9.15 U. 7.15 10.55 3.50 6.50 10.40 6.10 8.5 11.50 7.30 8.55 12.40 8.20 9.15 1.8 8.40 9.30 1.20 8.55 MIDDELBERGSCHE COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Adverten tien: 20 Oent per regel.' Geboorte-, Trouw-, Doodberiohten enz,: van 1—7 regels f 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G. L. Daubb en Cie. te Parijs en Frankfort, direeteuren Elsbach en Jonks. Te rekenen van 2 Februari 1880 zal het rijkstelegraafkantoor te Breskens op werkdagen open zijn van 8 tol 11| uur voor- en van 14 tot 6 uren namiddags, terwijl de diensturen op Zon en feestdagen gelijk die thans geregeld zijn, onveranderd blijven. De St. Ct. bevat de verslagen der commission gedurende het jaar, eindigende 31 Jnli 1880, belast inet het afnemen der examens van apothe kersbediende. Volgens een ingezonden stuk in de N. li. Ct. is de Engelsehe post over de lijn Vlisslngen Qnetnboro gedurende de ..65 dagen vai. 1879 113 maal te laat aangekomen. Van die 113 maal bad de veizending 80 maal plaatB met den eerst- volgenden trein, die van 8 u. 40 m., in plaats van te 7 u. 25 m. Er blijven dus 33 posten over die na 8.40 verzunden zijn. Van de bedoelde 113 reizen viel fcn vijfde gedeelte in de maand December, uithoofde van den veelvuldig voor komenden, zwaien mist. Door J. de Meulmeester, bouwkundige te Delfs- haven, D. Puls, grondeigenaar te Scheveningen en W. A. Beeke, bouwkundige te Rotterdam, is aan den minister van waterstaat concessie aange vraagd tot het leggen en in exploitatie brengen van een stoomtramweg van Brouwershaven over Bommenede, Noordgouwe, Schuddebeurs, Zierikzee, Capelle, Nieuweikerk, Oosterland, Bruinisse, Zijpe, St. Philipslaud over het Slaak langs Nieuw-Vos- meer, Steenbergen, Kruisland en Oud-Gastel tot Rosendaal, langs de bestaande provinciale en particuliere wegen, met stoumbootverbinding tus schen Zijpe en St. Philipsiand. (N. R. Ct.) Scboondijke, 29 Jan. In de gemeente I Jzenaijke heelt zich een geval van hondsdolheid voorgedaan en is door den burgemeester bevolen dat, gedurer.de vier maanden, de losloopende honden van een muilkorf moeten voorzien zijn. Volgens de wet is dit bevel heden ook in deze gemeente uitgevaardigd, en zal dat ook geschied zijn in alle aan IJzendrjke grenzende plaatsen. De strenge winter doet zich vooral aan den behoeftigen stand zwaar gevoelen. Even als elders, wordt gelukkig ook in deze gemeente getracht zoo veel mogelijk in den noud der armen te voorzien door wekelijksche bedeelingen. De col lecte, hiervoor in 't begin van December gedaan, heeft f 788 opgebracht. 19 Novelle van G. ZU PUDLITZ. v. Hendrik was beurtelings bleek en rood gewor den, hij wist uit hetgeen hij zijn roeder wei had hooren zeggen, dat juist deze mijnen en de han dels operatien die daarmede in betrekking stonden, de eenmaal zoo bloeiende zaak van zijn vader den laatsten stoot gegeven hadden. En nu zou hij daar een onderzoek naar moeten instellen en zouden diezelfde mijnen het middel moeten worden om hem uit de bescheiden maatschappelijke positie, welke hij uit vrijen wil gekozen had, terug te voeren in den kring, waarin hij door geboorte en opvoeding behoorde. Hij Btond weer voor een keerpunt in zijn leven en dat juist op denzelfden dag, waarop hij het vernederende zijner tegen woordige positie sterker dan ooit gevoeld had, yrm dat Christ» hem niet gegroet had, omdat Het voornemen bestaat de tweede kamer tot hervatting barer werkzaamheden tegen 17 Fe bruari a„ op te roepen. Uit eene circulaire door ged. staten van Noord- Brabant aan de burgemeesters in die provincie gericht, met de uitnoodiging om in hunne gemeenten collecten te doen houden ten behoeve der nood lijdenden door den watersnood, blijkt, dat door de doorbraak in den Maasdijk nabij Driehuizen ruim 20 gemeenten en geh achten, waarvan de gezamenlijke bevolking meer dan 55,000 mentchen bedraagt, geheel of gedeeltelijk zijn overstroomd, ten gevolge waarvan een aantal ingezeteuen ge noopt werden hunne woningen te ontvluchten, terwijl velen hunne have en goed geheel of gedeeltelijk hebben verloren. Hoezeer o. a. de provinciale weg tusschen Den Bosch en Vlijmen door ijsgang en overstrooming deerlijk is gehavend geworden, blijkt uit het bericht dat de kosten van herstel geraamd zijn op f 13,000. Die weg is thans voor voetgangers en los vee toegankelijk, maar aan de Vlijmcnsche hut, waar een gat gespoeld is van 74 meters lengte, is een veer in werking gebracht. Onlangs is mededeeling gedaan van het schrijven van den minister van waterstaat aan gedeputeerde staten van Noord-Brabant, betreffende het brengen eener afdoende verbetering in den waterstaats toestand in het noord-oostelijk deel dier provincie en in de omstreken van 's Hertogenbosch. Bij het gewestelijk bestuur moet het ernstig voornemen bestaan de behandeling van deze ge; wichtige aangelegenheid niet uit te stellen tot de gewone zomerzitting der staten. Door den commissaris des konings is machtiging gevraagd om reeds in de volgende maand de Btaten tot het houden eener buitengewone verga dering bijeen te roepen, teneinde hun voor te stellen om in de kosten van uitvoering der ge- wenschte verbeteringswerken vanwege de provincie een bijdrage te verleenen van een millioen. (VadJ Naar men verneemt, zal de commissie, door de Vereetitging voor de statistiek benoemd om van advies te dienen aangaande de oprichting van een statistisch instituut, Zateidag te 's Hage bijeenko men. Zij is samengesteld uit de heerenmr. N. G. Pierson, directeur der Red. Bankjhr. mr. D. van der fleim, oud-minister van financiën; mr. A- van Delden, id. en lid der tweede kamerjhr. mr- J. Röell, lid der tweede kamer; mr. H. Goeman Borgesius, id.5 mr. A. Kerdijk, advocaat en schoolopziener, en J. C. Bloem, oud-hoofdambte naar by het departement van financiën. De gemeenteraad van Rotterdam heeft gisteren zij zich over hem schaamde, stond bij hem vast en dat had hem diep gekrenkt. Maar weldra vergat hij dat gevoel weer en dacht alleen aan het heerlyke, ruime vooruitzicht dat zich voor hem opende. Elk ambacht drukt zijn bijzonderen stempel op hem die het uitoetent en Hendrik had zich altijd bijzonder aangetrokken gevoeld tot het ijzer. Reeds ais klein kind kon hij uren lang staan kijken naar het in- en uitpakken der kisten met yzer waren op de zolders van het magazijn zijn vaders en hoe had het zien van den eersten spoorweg hem in verrukking gebracht 1 De heerschappij van het ijzer had steeds zijne gedachten bezig honden, als hij aan den blaas balg trokof den hamer op de gloeiende massa op het aanbeeld liet nedervalien. Thans dacht bij aan de aderen van dat metaal, die sedert eeuwen ongebruikt in den schoot der aarde liggen en bet denkbeeld van die te mogen opdelven, ten bate van aen aJgemeeneD vooruitgang, trok hem met een onweerstaanbare kracht aan. De graat wachtte nog steeds op zijn antwoord en Hendrik staarde nog altijd voor zich heen; maar in zijn hart had hij reeds een besluit genomen en hij dacht er zoo weinig aan dat hy nog een woord van instemming moest spreken, dat hij op eens den graaf de hand toestak en zei! „Moigen zal ik u hier wachten, op het uur dat u het best gelegen komti" „Nu eu wat is uw antwoord?'' vroeg Alexander. „Die mijnen moeten nog rendeerenj met algemeene stemmen aangenomen het plan tot het bouwen van een gemeente-slachthuis. Men leest in de Indische Qids„Het is niet te hopen en het is niet te wachten ook, dat de generaal Van der Heyden zelf thans reeds zijn taak in Atjeh als geëindigd beschouwt. Maar is de vredestoestand eenmaal bevestigd, dan zal generaal Van der Heyden waarschijnlijk zelf begeeren, afgelost te worden en rust te genieten in Nederland. Welnu, men bouwe op een door den generaal tè kiezen plaats hier te lande een woning; men richte die zoodanig in, dat zij alles in zich vereeüigt wat de band van een vreemde bijbrengen kan om een huis tot een vriendelijk en aangenaam tehuis te maken; men biede die woning den generaal aan, om daarin na het ver laten van den dienst, te midden van het Neder- landsche volk, zijn verdere levensjaren te slijten, en een steen in den gevel vermelde den oorsprong en de bestemming van die stichting, ter gedach tenis van tijdgenoot en nakomeling. Dan is het practische toch zeker aan de poëzie gepaard, en de woning waarin de generaal rust vindt na strijd, zal tevens een monument zijn van Neêrlands dankbaarheid en sympathie. Het volk had dan voor het heden en voor de toekomst gezorgd." Men schrijft ons uit Den Haag: In de zitting van den gemeenteraad op 20 dezer was het meeste dat werd gesproken „bor relpraat", echter niet in den zin die er doorgaans aan wordt gehecht. Uit het gesprokene bleek dat de residentie zich heeft te bedroeven over het bezit van 1112 assommoirsalleen in 1879 kwamen er 157 bij en werd in dit jaar twee millioen aan sterken drank verteerd. Of Den Haag zoo heel ongunstig af steekt bij andere plaatsen in ons land kan worden betwijfeld; de vermeerdering in een jaar met 157 drankwinkels is een ongelukkig verschijnsel; even als het ai ntal van 1250 personen tegen wie in 1878 proces-verbaal werd opgemaakt wegens zich in het openbaar vertoonen in kennelijken staat van dronkenschap. Men zij echter indachtig dat onder die bekeurden zich een groot aantal reci divisten bevonden. De slotsom van de debatten was alweder de geschiedenis van het glas en den plas. Het voors.el dat het gemeentebestuur geen wettelijke bepalingen tegen het drankmisbruik zoude nemen, maar afwachten of door de regeering in dit zittingjaar ook een wet in dien geest zou worden ingediend, werd met algemeene stemmen aangenomen. Het raadslid Evers, de groote strijder voor matigheid, zedelijkheid en gezondheid, die mede- voorsteder was dat het gemeentebestuur voor zou gaan met het nemen van maatregelen tot beperking het ijzer ia de delfstof die thans alles beheerscht," hervatte Hendrik. De graaf begon te lachen en zeiMorgen om negen uren t'us hier, daar gij dit verlangt." „Dank u!" riep Hendrik, greep zijn hoed en VL Alexander stond lachend aan zijn fijnen, blonden knevel te draaien en bromde voor zich heen. „Een zonderlinge manier van zaken af doen. ALs ik nog denk aan dien zwakken knaap, die als een echte moedergek altijd het voorwerp onzer plagerijen wasJ£n nu dit uiterlijk en die geestkracht van ijzer en Btaal. De hamerslagen des levens hebben hem gehard en gevormd." In het hotel terugkomende vond hij de dames aan de thee en niemand wilde het gesprek op Hendrik brengen. Natalie was al lang van iets anders vervuld, Christa was stil en tante voelde wel dat zij verlegen zou worden als er van die tweede ontmoeting met haar ouden speelmakker gesproken werd. Alexander werd echter door de oude wapens, die nog in de kamer lagen, aan zijn driftbui herinnerd en daar die nu goedge maakt was, wilde hij er liever niet meer van hooren. Tante vroeg of hij er nu eindelijk ook eens aan zou gaau denken om verder te reizen; van het drank-misbruik, was niet rooskleurig omtrent het handelen der regeering gestemdhy zeide o. a.: „aan het voorstel wordt ontijdigheid verweten, want een wet tegen de dronkenschap is beloofd. Maar er ligt veel tusschen beloven en doen en al wordt de wet voorgedragen, dan is zij nog niet aangenomen. Hoe langzaam werkt toch onze wetgeving I Hoe vele jaren verliepen er alvorens al de bij de grondwet voorgeschreven wetsontwerpen werden aangenomen? Hoeveel tijd is er in de tweede kamer door godsdienstige, ik bedoel clericale en anti-revolutionaire geschillen verloren, een tijd dis beter gebruikt ware geweest ter bevordering van de stoffelijke, intellectueele en moreele belangen van het volk?" Sluiten deze woorden niet goed aan bij wat te dezer plaatse en ook in andere bladen werd geschreven omtrent het weinig gewenschte van predikheeren op het Binnenhof Van predikheeren gesproken komt mij dominé Buitendijk te binnen, welke eerwaarde heer zoo gaarne ziet dat de Friezinnetjes haar eigenaardig hoofdtooisel dragen. Met welk een genoegen zou hij niet zien dat, terwijl het groot aantal dienstmeisjes dat uit Friesland her waarts komt om in een dienst te gaan, beginnen met de kap af te leggen, een echte Friesche barones een heusche, die eigenaardige volksdracht in casu van groote waarde in eere houdt en zich ermee vertoont op soiiees, recepties en op den eersten rang in den schouwburg? Of er niet wat vrouwelijke ijdeiheid daarbij in het spel zou zijn Althans men vindt dat, is de omlijsting fraai en kostbaar, het daarin gevatte beeld die wel waardig is. Zooveel is zeker dat ik mij in den schouwburg liever geplaatst zie achter zulk een Friesche kap, dan achter de onmogelijke hoofddeksels waarmede vele dames zich hier tooien. De Haagsche kroniekschrijver in het Handelsblad beklaagt zich ook al over den last hem door zulk een chapeau la Rembrandt veroorzaakt. Men kan deze vorm- en smaakiooze gevaarten even goed badstoel, voetenbad, duiventil of hui lebalk noemen. (Ik weet niet of dit in Zeeland ook zoo is, maar hier noemt men huilebalk de hoofdbedekking der koetsiers van een lijkwagen). Veel dames loopen dan ook als gebukt onder den last der mode, met een gezicht dat aan Basilio in den Barbier de Seville doet denken. De dames, waardig gekeurd als gewone IJsclub- leden te sv orden beschouwd, zullen zich onget wij - feid diligent verklaren om „onder te binden." Met die IJsclub gaat het ook al niet zoo vlot als men wel dacht. Flanor zegt in het laatste nominer van den Spectator„men zou meenen dat men om schaatsen te rijden met goed ijs en een baanveger al een goed eind op streek wasIk dacht het ook, maar rekende zonder de Statuten maar hij maakte zich daarvan ai door te zeggen dat bij eerst nog brieven over géwichtige zaken moest afwachten, waardoor wellicht de geheele reis zou afspringen, maar dat hij voorloopig er niets van zeggen kon. Op de kleine wandeling naar het huisje van den oudheidkundige liep Hendrik te overleggen hoe hij dezen zyn dienst het spoedigst en het een- youdigst zou opzeggen. Het scheen zoo gemak kelijk en ondanks de belangstelling en bet medelijden, welke de oude man hem inboezemde, kreeg toch de afkeer van het oneerlijke en bedrie- gelijke van zijn zaak zoodanig de overhand, dat het hem voorkwam als het van zelf sprak, dat hij een verbintenis, die hem nu reeds zijner onwaardig toescheen, zoo spoedig mogelijk verbrak. Ja hij besloot dit terstond te doen, opdat hij zich den anderon morgen geheel ter beschikking van den graaf zou kunnen stellen. Met dit voornemen klopte hij aau, doch hy moest den klopper her haaldelijk en luid laten vallen, zonder eeuig geluid in huis te vernemen. Eindelijn liep hij om het huisje heen en klopte aan de gesloten luiken, waardoor hij geen licht zag schemeren. Hij riep den ouden man bij den naam; maar kreeg geen antwoord. Het liefst zou hij maar weer heengegaan zijn, doch eensklaps overviel hem een gevoel van angst over zijn ouden vriend en begon hij zich allerlei akelige voorstellingen te maken. Na kort beraad klom hy oyer den tamelijk Uoogea mtlur,

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1