Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger. Kunstnieuws. Rechtszaken. Weerkundige waarnemingen. wills van het goede doel, de uitgifte ten voordeele der noodlijdenden door deD watersnood, £willett_wij ons wel aan een repetitur schuldig maken. Wij willen dan niet nalaten op het „ijs-nommer" de aandacht onzer lezers te vestigen, als op een getrouw en volledig beeld van een zeer karakte ristiek gedeelte van hetNederlandache volksleven. Het is dat door zijne afbeeldingen onzer ijs- tafereelen, zooals de schietschouw, het ijs-schnitje, het schaatsen aanbinden, denarre sledc,de «kermis" op de Maas en op de Plas te Botterdam, de Friesche harddraverijen en de twee helden van het ijs, de 93jarige Buiskool en de jonge Okke van den Berg. Omtrent dezen laatste vernamen wij dezer dagen de bijzonderheid dat hg, met zijn broeder Thijs en zijne twee zusters, aan de verdiende prijzen in geld een niet onaardig inkomen te danken heeft. Verleden jaar zou dat o. a. ongeveer f 2000 bedragen hebben. Het is trouwens goed aan hen besteed, want allen zijn oppassende, flinke jongelui, die het prijsgeld nuttig, tot het uitbreiden en verbeteren hunner zaken, besteden. Hat het «ijs-nommer" ook wat zijn tekst betreft op den naam van een nationaal gedenkteeken aanspraak mag maken, waarborgen de namen zijner medewerkers. Ten Kate, Wolters, D. van der Keilen jr., dr. Schaepman, J°. de Vries, Waling Dijkstra, Nicolaas Beets, dr. Van Hennekeler over het ijs als natuurverschijnsel, en de wapenkundige Vorsterman van Oijen over het ijs in onze ge slachtswapens, deze allen vereenigd onder de redactie van De Veer, Hubrecht en Kochussen men zal niet licht een meer Nederlandsch geschrift aantreffen 1 ridderorden. Agreatie verleend der door het Kapittel der Dnitsche Orde, Balije van Utrecht, gedane admissie van den edel-expectant Friedrich Wilhelm Otto .Richard Fortunato Albrecht graat von Bernstorff, tot ridder-expectant van gemelde orde, met vergunning tot het dragen van het kleine kruis der orde. bdbsemeesters. Benoemd tot burgemeester van Westerhoven J. Baken, secretaris dier gemeente; van St. Oedenrode C. J. Schindler; van Workum T. S. IJbema; van Meijel P. J. H. Vuilere; van Mill c. a. H. Verstraaten; van Abbenbroek en Heenvliet J. S. Korteweg; van Gulpen L. M. F. G. M. O. graaf de Marchant d'Ansembourg; van Cromvoirt J. M. de Rnyter; van Itteren A. P. Scheepers, secretaris dier gemeente; van Rimburg P. D. Pelzer, Becretaris dier gemeente; van Boschkapelle J. Vereecken; van Meerkerk, Leer broek en Nienwland O. A. Plato, secretaris dier gomeenten; van Nienwe Tonge S. E. Anemaet; van Baarn en Eemnes rnr. J. H. M. baron Mollerus van Westkerke, secretaris dier gemeente; en tot burgemeester van Horst P. J. Janssen, secretaris dier gemeente. marot. Op verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagen de off. van adm. 3de kl. F. D. van Genderen, en bevorderd tot off. van adm. 3de kl., de scheepsklerk H. J. Verveen. Do onderwijzers in het eerste district van Zeeland znllen den heer Pické, bij zijne aftreding •Is schoolopziener in dat district, een geschenk aanbieden als bewijs van waardeering. (Foef.) Da le luit. H. W. van Vliet Harsveldt, van hot 6e reg. inf., is overgeplaatst bij het algemeen depot van discipline. De minister van oorlog maakt in de SI. Ct den hij uit het rijtuig eer Hendrik, diezooals de portier van het hotel hem gezegd had, het voetpad langs den berg ingeslagen had, er zijn kon, en daar bij overal terstond georiënteerd was, keek hij den weg op naar den kant waar Hendrik van daan moest komen. Het loof was reeds bijna geheel van de boomen gevallen, zoodat het uit zicht door niets belemmerd werd en hij behoefde ook niet lang te wachten, of daar zag hij den jongeling den hoek omslaan. Hij snelde hem te gemoet en Hendrik ontwaarde hem eerst toen hg vlak bij hem was. Hij trad een schrede achteruit; maar de graaf stak hem de hand toe en sprak op vriendelijken toon „Mijnheer Hendrik Wendeling, zijn wij geen oude schoolkameraden?" Hendrik vatte zyn hand niet en antwoordde ernstig: Het is wel mogelijk, mijnheer, nw naam klonk mij niet onbekend, toen ik op my nam om n te brengen hetgeen gij bij mgn patroon gekocht hadt." Hij nam even zgn hoed af en wilde zijn weg vervolgen. .Mijnheer Wendeling", zei de graaf, hartelijk lachend, ,uw patroon, zooals gij hem noemt, is een oude schacheraar en een schurk, en ik heb mij vreeseigk boos op hem gemaakt. Gij moet het alleen daaraan wgten dat de uitbarsting mgner woede, die hem gold, bg ongeluk u getroffen heeft, en ik zal bet u maar dadelijk bekennen: ik ben hierheen gekomen om u te zeggen dat de zon niet mag ondergaan over een misverstand, waar inhoud bekend van een kon. besluit, waarvan de considerans lnidt als volgt: Overwegende, dat het wenschelijk is, de jonge lieden, die de lessen van het middelbaar onderwijs met vrucht hebben bijgewoond, de lessen van het hooger onderwijs volgen, lager onderwys geven, of zich wijden aan de studiën, betrekking heb bende op den handel, de nijverheid of den land bouw, door verkorting van oefeningstijd, niet langer door den werkelijken dienst der militie te bezwaren dan in het belang van het leger voUtrekt gevorderd wordt; Overwegende voorts dat het noodig is, de jongelieden die bij de militie zijn ingelijfd aan te sporen, om zich met bijzonderen ijver toe te leggen op het verkrijgen van de vercisehte militaire kennis, ook voor het bekleeden van een graad; Gezien ons besluit van 13 November 1873, n°16; Hebben goedgevonden en verstaan, met uitbreiding van dat beslnit, nader te be palen enz. De op dezen considerans volgende artikelen bevatten de voorwaarden, waaronder de tijdvoor eerste oefening tot zes maanden wordt verkort voor miliciens die bij onbereden korpsen zijn ingedeeld, en tot op negen maanden voor andere miliciens; voorts bepalingen op de aanstellingen tot onderofficier enz. Bij deze mededeeling wordt door den minister eene reeks bepalingen gevoegd tot uitvoering van dat kon. beslnit. Vllsslngen, 28 Jan. Door de Ver leniging voor volkivoordrachten en volksvermaken werd gisteren avond een buitengewoon volksconcert gegeven In de zaal van den heer Kuijpers, waartoe men voor den lnttelen prijs van 25 cent toegang kon verkrijgen. De zaal was meer dan vol, zoodat enkelen in den gang moesten blijven staan. De uitvoering slaagde naar wensch. Van het Vlissingseh Mannenkoor en het muziekgezelschap Ons Genoegen zullen wij ditmaal zwijgen, omdat wij niet altijd herhalen kunnen, dat wij hun on verflauwden gver en lust toejuichen en waar- deeren. Ook de overige medewerkers zijn voor ons geen vreemden. Mej. Théry, uit Gent, bewees dat zij de twee jaren sedert haar optreden alhier niet ongebruikt voorbij heeit laten gaan. Zij heeft lief gezongen, vooral het Verdreven van huis, dat zij in armoedig gewaad voordroeg, werd door haar met gevoel weergegeven. De vraag schijnt echter geoorloofd of er van dit meisje, in het ontwikkelingstijdperk waarin zij zich bevindt, niet te veel gevergd wordt en of het voor hare toekomst niet beter ware, zoo zij dezen levenstijd alleen aan studie bleef wijnen, zonder in eivolle eu voor den zang tamelijk onvoordeelige lokalen zich te overspannen. De solostukkeu voor viool, uitgevoerd door den beer R. Bekker, voldeden uitmuntend. Tusschen in speelden een achttal leerlingen van den heer R. Bekker eene potpourri, die alleraardigst was. Hoewei zij die de begeleiding van solostukken op zich nemen, meestal weinig genoemd worden, is dit toch een zeer moeilijk werk, waarom wij een woord van lof voor hen alleszins verdiend achten. Van wege de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst zullen nog deze maand de volgende uitvoeringen, alle op Vrijdag den 30en, plaats hebben. Afdeeling Rotterdam: Lied v. d. Gloclce, Max Bruch. Lokaal Sociëteit de Harmoniedirecteur F. Gernsheim; solisten mej. A. Assmann en de heeren dr. Gunz en F. Lissmann. Afd. Utrecht: lokaal Tivoli, Elias, Mendelssohn Bartholdy. Direct. R. Holsolisten dames Gips en I. W. E. R.; heeren Withake en Gura. Afd. Leiden: Mis, Palestrina, Madrigulen-Schuyt, ik veel spijt van heb. Wilt gij na deze verkla ring do hand aannemen, die ik u zooeven te vergeefs toegestoken heb?" Hendrik keek een oogenblik voor zich en zag toen den voornamen hc-er, die naast hem stond, strak in het gelaat, atte zijn hand en zei. „Ik dank u, en ik weet nwe woorden en uwe open hartigheid op prijs te stellen." Hg wilde weer verder gaan maar nu stak de graat zijn arm door den zijnen en begon: „Voor zoover ik mg herinneren kan, waren onze vaders vrienden en watneer het toeval ons op zulk een zonderlinge wijs samenbrengt zijn wg het aan die oude vriendschap verschuldigd om elkaar niet zoo vluchtig voorbij te snellen. Gun mij een uurtje van uw tijd en laat ons een weinig over onze vaderstad praten." „Mijnheer, gij' moet niet vergeten dat ik een arme werkman ben en niet in het gezelschap van voorname lieden pas," antwoordde Hendrik. „Moet ik dus aannemen dat gij nog altijd belee- digd zijt over mijn eerste bejegening zei de graaf op zyn allerinnemendsten toon. Nn moest Hendrik zelf lachen en riep uit „Als gij het dan zoo wilt, kan ik, geloof ik, uw vriendelijkheid niet beter vergelden dan door openhartig mgn levensloop te verhalen, daar gij toch van uwe vroegere bekendheid met mijn vader gesproken hebtmaar daarvoor moeten wij geheel alleen zijn, en in uw hotel zet ik geen voet meer." P. Sweelinck, enz. Direct. Dan; de solisten mej. K. Griepekoven en de heer B. J Goey. de Een paar jaar geleden werden eenigepersonen, verdacht van het maken van valsche stempels voor officieele stukken enz., te Amsterdam in hechtenis genomen. Tot hen behoorde iemand die zich Van Hecke noemt, maar waarschgnlijk niemand anders is dan een zekere De Mol, vroeger in Frankrijk veroordeeld, maar wegens oogen- scbijnlijke zwakheid van geestvermogens in een krankzinnigengesticht verpleegd, waaruit hij ontsnapte. Het duurde geruimen tijd eer de zaak voor het hof werd behandeld, omdat Van Hecke krank zinnig scheen. Steeds voor zich heen ziende, met het een of ander in de hand en allerlei wartaal uitgalmend, kon men niets uit hem krijgen en nadat een jaar was gewacht, werden de mede daders terechtgesteld en veroordeeld, terwijl Van Hecke in preventieve hechtenis bleef. Herhaaldelijk werd zijn geestestoestand door deskundigen on derzocht, en allen waren de meeniug toegedaan dat de krankzinnigheid geveinsd was, totdat ten laatste dr. Persijn dezelfde verklaring aflegde, maar, tot het verkrggen van volkomen zekerheid, de overbrenging van den man naar een krank zinnigengesticht aanbeval. In Maart jl. werd Van Hecke naar 't gesticht te Koudewater bij den Bosch gebracht, en thans is hij in de gevangenis te Amsterdam teruggekeerd, met een verklaring dat hij niet krankzinnig is. Nu zou men meenen dat de man tot bekeering is gekomen. Neen, hij zit alweer alsof er niets gebeurd ware in een hoek der cel, met een bosje stroo of een stukje doek, allerlei fignren makende, in denzelfden toestand van voorheen. Zijne verschijning voor het hof zal nu niet lang meer uitblijven. (Bil.) 28 Januari des morgens te 8 uren. Ba- Wind Toestand dar NAMEN DER rom. PLAATSEN. aftrijk. richt, kracht lucht zee N. Shields. 8.4 WZW 2 mist. kalm Sylt 11.1 zzw 1 helder Hartlepool 5.6 zw mist. kalm Swinemnnde 12.3 z 1 mist. Hamburg 10.5 zzo 1 helder Delfzijl .10.9 zw 1 helder Groningen. 11.0 zzw O helder Helder. 10.9 zo 0 1. bew. kalm Yarmouth. zw 1 mist. kalm Vlissingen. 10.3 wzw 0 helder Maastricht 9.5 z 1 helder Yalentia. 3.6 z 7 betr. golvend Portsmouth stil mist. Grisnez 9.0 zo 1 mist. Parijs St Mathieu 7.5 NO 1 helder 1.9 oso 3 helder Biarritz 2.8 zzo 1 helder Grootste verschil in Nederland 'sochtends 8 uren: G. 1.5 M. des namiddagsG. 3.1 M. Barometer tcM'ddelburg, Graan beurs(Corr772 Thermometer 27 Jan. 'sav. 11 u. 25 gr. 28 Jan. 's morg. 8 u. 23 gr. 's midd. 1 u. 33 gr. 'sav. 5 u. 28 gr. H. K. H. prinses Hendrik zal zich in den loop van deze week naar Engeland begeven, om gedurende eenigen tijd de gast te zijn van hare zuster, de hertogin van Connaught. De bevolking van Amsterdam bestond op „Wij zullen wel een eenzaam plekje vinden om te pratenzie, hier is een wijnhuisdaar is op dit uur nooit iemand." Zij gingen binnen en vonden de koffiekamer werkelijk geheel onbezet. Ondanks zijn hoogst eenvoudige kleeding, die zich in niets van die van een werkman onder scheidde en ondanks zijn terughouding, had Hendrik toch een groote gemakkelijkheid over zich en aan zijn aangenaam uiterlijk paarde hij al de goede manieren van een welopgevoed man. De twee oude schoolmakkers zaten een poos stilzwijgend tegenover elkaar, terwijl bij Alexander eenige verlegenheid begon op te komen, die echter spoedig voor oprechte deelneming week. „Houd het niet voor onbescheidenheid", zoo Jjegon hij, „indien ik herinneringen uit het verleden opwek, die u wellicht in vergelijking met het tegenwoordige pijnlijk zijn. Men verwijt ons, aristocraten, dikwijls dat wij ons te veel afzonderen en daarom de andere standen der maatschappij weinig of in het geheel niet Ieeren kennenmaar den officiers stand, waartoe ik zes jaar lang behoord heb, verwijt iüen nog bovendien dat hij de wetenschap verwaarloost. Dat mag alle3 waar zyn, maar een weinig menschenkennis doen wij toch op, als vergoeding voor hetgeen wij missen en daarop vertrouwende, heb fk terstond groote deelneming voor u opgevat, die uw vertrouwen in mij rechtvaardigen zal. Wellicht kan onze ontmoeting voor ons beiden van nut zijn." 31 December 1879 uit 148,794 mannen en 167,799 vrouwen, te zamen 316,593, tegen 308,950 op 31 December 1878. Mr. J. J. van Angelbeek, zich noemende raadsheer in het hoog gerechtshof, tevens lid van het hoog militaire gerechtshof van Nederlandsch Indie, krachtens koninklijk besluit, met verlof wegens proces in Nederland", heeft een nieuwe circulaire rondgezonden, waarbij hij „aan allen, aan wie hij geld schuldig is, bekend maakt, dat hij, na vooraf de ministers van justitie en van buitenlandsche zaken daartoe in gebreke te hebben iteld, op den 23en dezer, de heeren mrs. Van Goltstein, minister van koloniën; A. I. W. van Roijen, plaatsvervangend kantonrechter te 's Gra- venhageW. L Romer, procureur-generaal bij den hoogen raad der Nederlanden Goekinga, voorzit ter van genoemd opperrechterlijk collegemr. G. I. Patijn, officier van justitie te 's Gravenhage president en leden van den booge raad der Nederlanden, (kamer van strafzaken) wier namen hij niet kan opgeven, en eindelijk president en leden van de arrondissements-rechtbank te 's Gra venhage, wier namen hij almede niet kan opgeven, heeft uitgenoodigd, om, binnen den tijd van 2 X 24 uren, ontslag uit 's lands dienst aan te vragen". Breedvoerig zet hij daarna de grieven uiteen, die hij tegen al deze heeren heeft, om ten slotte tot de conclusie te komen, dat het tegen Pincofïs en Kerdijk door den president en den procureur-generaal bij den hoogen raad uitgevaar digde bevelschrift tot gevangenneming enterecht stelling vernietigd zal moeten worden, omdat „be- velschriiten, door rechteilijke ambtenaren gegeven, die zeiven misdrijf hebben gepleegd, hoegenaamd geen waarde hebben." Men herinnert zich onlangs gelezen te heb ben, dat het huwelijk van generaal Garibaldi door echtscheiding was ontbonden. De generaal is eergisteren hertrouwd met Francesca Armosino, de moeder zijner beide kinderen Clelia en Manlio. Een aantal bladen hebben zich onlangs naar wij meenen door een Duitsch blad laten verleiden om de bewering te verspreiden dat het feest Paris-Murcie een tekort zou hebben opge leverd. De rekening was toen nof niet opgemaakt en ook thans kunnen de juiste cijfers nog niet worden opgegeven. Bij benadering echter bere kent men, dat het feest in het Hippodrome gekost heeft fr. 240,000 en dat er ontvangen is fr. 300.000, zoodat het overschot zou zijn Ir. 60.000, een tamelijk pover resultaat, maar toch geen tekort. De loterij, voor hetzelfde doel te houden, heeft nu reeds 900.000 francs opgebracht, en van het geïllustreerde blad Parit-Murcie zijn 400.000 exemplaren verkocht, terwijl er dagelijks nog gevraagd wordei). Na aftrek van verschillende kosten denkt men, dat er van de gansche onder neming ongeveer fr. 1,250.000 zal te verdeelen blijven tusschen de overstroomden in Murcia en de armen te Parijs. De telegrammen naar Chili, Peru en Bolivia worden rteds sedert geruimen tijd te Valparaiso door de Chilische regeering onderzocht en alleen verder verzonden, inuien de regeering daarin geen gevaar ziet. Voor niet doorgezonden telegram men worden de kosten niet vergoed. Chili heeft daarmede zijne beide vijanden geheel in handen, wijl de noordwestelijke havens van Zuid-Amerika per telegraaf enkel via Valparaiso te bereiken zijn. De heer Gladstone had heel wat te praten op zijne laatste reis door Schotland, en het is dan ook niet te verwonderen dat hij zich wel eens onvoorzichtig heeft uitgelaten. Zoo zeide hij te Dalkeith tot een aantal dames, die hem een be zoek kwamen brengen, dat zij met de mannen moesten medewerken aan eene gunstige oplossing der hangende politieke crisis. De dames, wie hierdoor het hoofd op hol was gebracht, hebben nu verleden week eene vergadering gehouden en besloten om te streven naar de verkrijging van Hendrik antwoordde schielijk. „Mijnheer dat ik, in mijn positie als werkman, uw aanbod om u te volgen aannam is reeds een bewijs dat ik mij van nw deelneming overtuigd boud en ik behoef mij ook niet te schamen om over mijne levensomstandigheden te spreken. Ofschoon ik wel bekennen wil dat ik niet zonder strijd zoover gekomen ben, kan ik u zeggen dat ik thans zeer tevreden met mijn lot ben en niets van de geriefe lijkheden uit mijn kinderjaren mis. Het leven is hard voor mij geweest, daar het mij reeds vroeg tijdig mijne onders en mijn huis ontnam, maar het heeft mij geleerd op eigen kracht te steunenhet heeft mij geleerd dat die toereikend ia en dat is een geluk dat alleen hij weet te waardeeren, die het verworven heeft. Toen ik na mijns vaders dood met mijn moeder in zeer bekrompen om standigheden achterbleef, vatte ik dit ambacht op, gedeeltelijk omdat ik daar van kind af een zekeren aanleg voor had gehad en pleizier had dien verder te ontwikkelen, maar ook omdat de nood er mij toe drong. {Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2