)_ES. 1880 uiper 880. N°. 24. 123e Jaargang^ Donderdag 29 Januari. ij, ffloordstf, er Middelburg- ïrant Advertentiën -SCHELDE. Middelburg 28 Januari. KENDIXEESCII ISr. N. COHEN. in de Bierbrouwerij aam BAHKERI> KRKNECHT benoo- S, Brood- en Dessert- >ril eene bekwame «ODISTG. weeren AÜEB ZOON. men eene DIENST» n, loon f 72, wascb ■ZOON. LK3IEID benoodigd, en waschgeld. Adres mende TWEEDE :evronw KBÜSEMAN, TWEEDE jHEID. er courant. irdt verlangd eene zin- liefat uit den boeren- OON9IiAHSTKR; rs VAN BENTHEM VOORTDUREND a itenlandsclie aden. riften en spoedige ver- org gedragen, kend volgens de prijs- ie dagbladen, zonder in rekening gebracht. X. .15 .45 U. M. 3.20. 3.50. VEIJDAG. voorin. 7.45 8.15 L0.30 111.— 10.30 en 12. 111.— 12.30 ZATEE- DAGl voorm. 7.45 8.15 10.30 11.— uren en 3.4S te 13.50 en 5.37 6.38 *4.45 *6.58 *6.40 *7.57 >9.15 6.50 6.20 7.52 8.45 9.12 10.18 10.41 10.50 11. 7.15 10.55 3.50 6.60 10.40 6.10 8.6 11.60 7.30 8.65 12.40 8.20 9.15 1.8 8.40 9.30 1.20 8.55 MIDDELBURGSCHE COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien: 20 Cent per regel; Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regeli 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte; Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G. L. Daubi en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Johis. Heden morgen had ten raadhuize alhier de opening plaats der in het kiesdistrict Middelburg ingeleverde stembiljetten voor de verkiezing, bij herstemming, van een lid der provinciale staten van Zeeland, ter vervulling der vacature ontstaan door het vertrek van jhr. mr. J. W. M. Schorer. Ingeleverd waren 680 biljetten, waarvan 5 van onwaarde werden verklaard, zoodat het getal geldige stemmen 675 en de volstrekte meerderheid 338 bedroeg. Op den heer J. H. Snijders werden uitgebracht 340 stemmen, zoodat hij tot lid der staten is verkozen de heer mr. N. C. Lambrechtsem Van Ritthem verkreeg 335 stemmen. In de verschillende gemeenten van het kies district is gestemd als volgt: Daar het jaar 1880 voor den heer Schorer het jaar van aftreding zou zijn geweest, zal de heer Snijders in de aanstaande maand Juni zich ander maal aan eene stemming te onderwerpen hebben. Het Weekblad van het Regt teekent op onze beschouwingen over de levenslange gevangenis straf het volgende aan De Middelburgsche Courant bestrijdt kortelijk ons hoofdartikel over de levenslange gevangenisstraf in Weekbl. no. 4454. Om de volgende redenen t «Het maatschappelijk belang mag zwaarder wegen dan het belang van enkele buitengewoon misdadige boosdoeners." Zeer juiat. Op het maatschappelijk belang komt het FEUILL-ETOIT. 17 Novelle van G. ZU PUDLITZ. Y. „Hendrik Iriep zij op hartelijken toon. „Gij hier? Welke een aangename verrassing! Gij waart verleden zoo eensklaps verdwenen, dat ik n niet eens heb kunnen bedanken voor de hulp die gij ons verleend hebt. Ik ben blij dat ik thans kan goedmaken wat ik toen verzuimde." Zij ging naar hem toe en gaf hem een hand, welke hij eerbiedig aan zjjne lippen bracht en daarop wendde hij zich tot den graaf, zeggende: „Ik zal den heer IJzerman zeggen dat hij dat goed weer kan laten halen," maakte schijnbaar bedaard een buiging en verliet, zonder nog éen blik op Cbrista te werpen, het vertrek. Er volgde een lange, pijnlijke stilte; Christa barstte in tranen uit en ging naar haar kamer; Nathalie wilde haar volgen maar tante hield haar terug. „Laat haar maar alleen, mijn kind", ?ei zij, „dat ia het beste voor haar, zoo vaak zij 13 Jan. 27 Jan. Middelburg 241 276 van de 493 kiezers. Vlissingen 66 78 ti 256 n Veere 16 20 i) 5» 33 5» Oostkapelle 18 19 J» 9 41 9 Domburg 22 16 J» 38 9 Vrouwepolder 20 21 9 41 J» Serooakerke 18 26 9 40 9 Aagtekerke 12 14 n 9 31 n Grijpskerke 14 17 n 9 35 9 W estkapelle 20 24 V H 51 V St. Laurens 14 15 9 30 Meliskerke 13 12 9 32 9 Zontelande 13 11 n 9 29 9 Biggekerke 9 18 n 44 9 0. en 1/. Soub. 16 19 9 44 9 Koudekerke 25 34 77 9 Bittbem 22 22 n n 24 9 N.enSt. Joosl. 17 19 31 9 Aruemuiden 16 19 9 32 9 *592 680 van de 1402 kiezers. Het maatschappelijk belang wraakt eene straf, in strij'd met het recht. Het maatschappelijk belang eiseht, dat aan geen enkel misdadiger de weg tot betering worde afgesneden. «Juist de zwaarte, het afschrikwekkende der straf beveelt haar voor de zwaarste, meest afschuwwek kende misdaden aan." Moet niet het rechtvaardige, maar het afschrikwekkende der straf den doorslag geven, voert dan wederom pijnbank, radbraken, de doodstraf in "Het uitzicht op gratie geopend in alle gevallen, waarin aan de zedelijke betering van den veroor deelde niet getwijfeld kan worden, tempert de meê- doogenlooze strengheid der levenslange gevangenis straf voldoende." Mag, bij de vraag of eene straf rechtvaardig is of niet, en bij dezeof het maatschappelijk belang al dan niet hare oplegging vordert, het recht van gratie in aanmer king worden genomen Vindt gratie haar grond en haar recht van bestaan in hare geschiktheid om eene meêdoogenloos strenge strafwet te matigen? Gratie is in onze oogen een handeling van den souve- rein, waardoor de gevolgen der strafwet voor den schul dige geheel of gedeeltelijk worden vernietigd; niet een argument voor den wetgever om eene te gestrenge straf op te nemen, omdat zij in de practijk kan worden verzacht. •Tegen misdaden, door levenslang opgeslotenen begaan, kunnen afschrikwekkende disciplinaire straffen be dreigd worden." Volkomen waar, maar dit argument moet buiten gevecht worden gesteld, omdat niet-levenslange opsluiting oplegging van disciplinaire straffen evenmin verbiedt. Misschien wil de Middelburgsche Courant de zaak nog wel eens in beraad nemen. Dat willen wij zeker. Ook al gaf het belang rijke van het onderwerp daartoe geen aanleiding, dan nog zou een verschil van zienswijze met een blad als hei Weekblad yan het Regt ons een nader „beraad" ten plicht maken. Daarom nemen wij heden dan ook de aanteekeningen van het Weekblad slechts op, zonder dadelijk de tegenwerpingen, die als van zelf ons voor den geest komen, erbij neder te schrijven. Bij Provblad no. 14 wordt bepaald dat de beperking van het vervoer van vrachten op de wegen in onderhoud bij het rijk wordt opgeheven, te beginnen met middernacht tusschen 28 en 29 dezer. Van 19 tot en met 25 Januari zjjn te Vlissin- gen aangekomen met de stoomschepen van de maatschappij Zeeland 275 en vertrokken vandaar naar Engeland 387 passagiers. Walsoorde, 28 Jan. Het vele drijfijs op de Wester-Schelde bedreigt andermaal de gere gelde vaart der spoorboot. Reeds is de avondreis van Hansweert naar hier en terug naar- Hansweert gestaakt, en om de eerste morgenreis van hier ontevreden met zich zelve is; maar zeg mij nu eens wat hier voorgevallen is." De graaf, wiens drift reeds lang bedaard was, begon het gebeurde te beschrijven en zich zeiven nu eens te beschuldigen en dan weer vrij te pleiten; daar hij goedhartig en oprecht van aard was zag hij zeer goed in dat hij zijn, alhoewel niet onrechtmatigen, toorn 'aan den verkeerde gekoeld had dat was hem reeds gebleken, zoo dra hij den jongen man nauwkeuriger opgenomen had. Maar hij vroeg aan tante welke betrekking er tusschen dezen en de vriendin zijner vrouw kon bestaan. In enkele woorden was dit alles spoedig opgehelderd en nu was de graaf zeer verstoord op zich zeiven. „Hoe on verdrag elijk 1" riep hij uit. „Ik voel mij nooit meer vernederd dan wanneer ik iemand, al is het dan ook buiten mijn schuld, onrecht aandoe. Buitendien herinner ik mij nu den naam en den jongeling zelf zeer goed, want ofschoon hij een paar jaar jonger was dan ik, heb ik met hein school gegaan. Ik weet ook nog heel goed dat mijn vader met den zijnen bevriend was en zich diens dood en den achter uitgang van die familie zeer aangetrokken heeft." „Het waren allerliefste menschen", zei tante. Do graaf nam zijn hoed en overjas. „Waar gaat gij heen, Alexander vroeg zijn vrouw. „Zien of ik mijn ondoordachtheid nog kalf uit op den gewonen tijd te kunnen doen, heeft de boot heden nacht bij geschikt water tij de reis vaü Hans weert herwaarts moeten maken. Als men nagaat dat de spoorboot, in den korten tijd dat ze vaart, reeds ongeveer 2000 reizigers heeft overgebracht, een getal dat zeker nog heel wat grooter zou zijn indien niet de vorige vorst veel schade aan 't vervoer had toegebracht, dan wordt het begrijpelijk dat men hier zeer verlangt naar 't ophouden van den strengen en langdurigen winter. Hontenisse, 28 Januari. Met middernacht tusschen 23 en 24 dezer trad in werking het reglement tot beperking van het vervoer op kunstwegen bij invallenden dooi en hoewel hét nu sedert kras gevroren heeft en alle wegen steenhard zijn geworden, toch blijft dat reglement nog steeds van kracht en kan de politie desver- kiezende proces-verbaal opmaken tegen iedereen, die meer dan 500 KG. durft ladeD. Dewijl tengevolge der gestremde scheepvaart thans tal van ruwe artike'en, b. v. steenkolen, per as vervoerd moeten worden, veroorzaakt dit re glement verbazend veel ongerief. Men vraagt dan ook of het niet mogelijk is het zoo in ter chten, dat de inwerkingstelling en opheffing daarvan meer op den juisten tijd plaats grijpt, door b. v. de burgemeesters daarmede te belasten. Het Venloosch Weekblad heeft in geen der beide candidaten voor het district Maastricht zin. Den heer Nijst wil het blad niet, omdat hij naar de liberalen overhelt. Den heer Roberti, den candi- daat der Katholieke kiesvereenigingvan de Cour- rier tn van het Huisgezinwil het niet, omdat men hem, zelfs op zijn eigen aanbeveling afgaande, met den besten wil ter wereld niet waai dig kan achten. „Er dient dus een ander candidaat gevonden zegt het blad. Laat de Katholieke ktesveree- niging haar fout herstellen en alsnog een verga dering beleggen, waarin bet aan elk der leden zal vrijstaan den door het bestuur aanbevolen candidaat te bespreken en desüooas een anderen voor te stellenlaat dit alles in het openbaar en met inachtneming der noodige vormen ge schieden, en men zal voorkomen wat thans dreigt te gebeuren, dat nl. de verkiezing in 't honderd loopt. „'t Is een jammerlijk schouwspel, dat op dit oogen blik in Limburg, en dan nog wel in de hoofdplaats van het gewest, vertoond wordt. Wij, die als katnolieken voor eensgezind en wel gedisciplineerd doorgaan, maken ons ten spot van geheel Nederland door onze radeloosheid en wanorde. Is er dan niemand, die in dezen warboel regel en orde brengt?" Welken candidaat bet Venloosch Weekblad zelf op het oog heeft, woidt niet rechtstreeks gezegd. goedmaken I" antwoordde hij, reeds de deur uit gaande. „Alexander is toch een beste manriep Natalie. „Maar gij waart aan dit alles zelf schuld, tantetje, gij hadt hem zoolang geplaagd tot bij zoo boos was geworden. En ik ben ook boos op u, dat zal ik nn bij deze gelegenheid maar meteen zeggen. Telkens zet gij zoo'n spottend gezichtalsof' gij zeggen wilt„daar hebt gij geen verstand van daar zijt gij veel te dom voor Hij is ook geen professor en ik zeg goddank want wat zou ik daar mede doen Maar hij is toch een flinke man en hij weet altijd wat hij wil en dat is altijd het edelste en het beste. Ik ben overtuigd dat hij nu ook weer dadelijk het beste doet wat er op dit oogen blik gedaan kan worden, ofschoon ik volstrekt niet begiijp wat hij in zijn schild voert." Zij ging voort met haar man te prijzen en zag er daarbij zoo allerliefst uit dat tante, niettegen staande zij voortdurend knorren kreeg, baar het liefst om den hals zou gevallen zijn; maar dat gedoogde de woordenvloed der andere niet. Zij hoorde dus alles geduldig aan en begon schijn baar gedachteloos een voor een de ornamenten uit te pakken, die Natalie bij den uitdrager gekocht had en die nog in een groot pak op taiel lagen. Dat gaf een welkome afleiding en zonder eigenlijk tot de slotsom van haar betoog gekomen te zijn, nam Natalie af en toe een diec- Zou deze de candidaat zijn, die het eerst voor de Maast richtache vacature werd genoemd, dr. Schaepman? (Vad.) Door het Aate-d^partement te Leeuwarden is aangenomen het volgende voorstel van dr. Vitus Bruinsma voor d,e algemeene vergadering der MaatschappijDe algemeene vergadering stelt een som van hoogstens 4000 beschikbaar tot het uitgeven, vanwege de Maatschappij, van een werkje over de kwakzalverij met genees middelen, in den trant van het in 1878 bij den uitgever H. van Belkum Kz. te Leeuwarden ver schenen, onder bepalinga dat het werkje minstens 12 vel druks zal bevatten van oDgeveer 2000 letters per bladzijde, b dat het in minstens 20,000 exemp'aren zal worden uitgegeven, c dat de wijze van verspreiding aan het hoofdbestuur zal worden overgelaten, d dat aan het bestuur van het departement worde opgedragen met de andere departementen in onderhandeling te treden over bet getal exemplaren van genoemd werkje, het welk zij tegen den prijs van 20 cent per exemplaar van de Maatschappij wenschen te ontvangen. Daar er waarschijnlijkheid beBtaat, dat een der andere departementen gelijksoortig voorstel zal doen, werd tevens besloten, dat iu dit geval het dep. Leeuwarden zijn voorstel zal terugnemen. Naar aanleiding van een schrijven, door de Vereeniging van spoorweg artsen aan de spoorweg maatschappijen hier te lande, waarin die vereeni ging laat uitkomen dat vele ongelukken op de spoorwegen indirect zijn toe te schrijven aan het misbruik maken van sterken drank, heeft de geneeskundige raad van Overijsel en Drenthe zich ook tot de besturen dier maatschappijen gewend met de mededeeiing, dat dikwerf ongelukken ontstaan, niet zoozeer door werkelijke dronken schap, maar tengevolge der ontzenuwing als gevolg van dronkenschap, waardoor bij het personeel zekere sufheid, dofheid en gedachteloosheid ontstaan. De geneeskundige raad noodigt in dat schrijven de besturen der spoorwegmaatschappijen dan ook uit om zooveel doenlijk krachtige maatregelen tegen het misbruik van Bterken drank te nemen. De regeering heeft hare goedkeuring géweigerd aan de wijziging der statuten van de Rederlandsche handelmaatschappijvolgens welke voortaaff de tiakttmenten der directeuren door de commissa rissen zouden worden vastgesteld. (Vad.) Ofschoon van het „ijs-nommer" van Eigen Haard en van uen buitengowonen opgang dien het maakt» reéds duor ons melding werd gemaakt, -ontvangen wij van den uitgever H. D. Tjeenk Willink, te Haarlem, er nogmaals een ter aankondiging. Ter voorwerpen ter hand en was daar weldra zoo geheel mede vervuld dat zij al het andere vergat, zoo zelfs dat toen Cbrista later weer binnen kwam, zij alleen over die sieraden sprak, ze aan paste en overlegde hoe zij te veranderen zouden zijn; waM het sprak van zelf dat zij niet Van plan was er iets van terug te geven, al had Alexander volkomen gelijk dat hij die verroeste pieken en dien viezen rommel niet mede naar zijn mooi kasteel Wilde slepen. Zij had hem maar laten begaan, maar zich tevens vast voorgenomen om al die prullen terstond naar den zolder te laten brengen. Christa praatte met' haar mede, alleen om het gesprek niet op haar ontmoeting met Hendrik te brengen en tante sloeg haar stilzwijgend gade. Wat zou dit eigenzinnige hoofdje voor een besluit genomen hebben? Ondertusschen had de graaf het eerste het beste rijtuig aangeroepen en den koetsier gelast hem zoo spoedig mogeiijk naar het huisje vau den ouden uitdrager te brengen. Het was een heel eind en hij berekende dat bij er nog best voor Hendrik kon zijn en dezen voor de deur opwachten. Hij dacht er bijna niet over hoe hij hem zou toe spreken, of wat hij eigenlijk wilde zeggen,'maaf hij vertrouwde op zijne innemende manieren, zijn takt en goeden wil. Hij had immerp slechts een misverstand op te helderen, een overijling goed te maken, en daarbij kwam hem die halve bekend heid van vroeger zeer te stade, Inderdaad stapte

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1